Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.01.2014., 18:06   #61
Nisam shvatila, da li ste vi uopce prijavili suprugu na HZZO nakon sto joj je odobren privremeni boravak?

Ako jeste, nije mi jasno zasto sami niste otisli na poreznu kad vam prva uplatnica za zdravstveno nije stigla nekoliko mjeseci.

Ako niste, nije mi jasno kako su vam uopce zaprimili ovaj zahtjev za produzenje boravka.

No bilo kako bilo- da sam na vasem mjestu zvala bih poreznu, ali po logici (cista matematika) iznos koji morate platiti je ovaj prvi (4306 kn) jer je to iznos koji dugujete za godinu dana boravka.

Ove prazne uplatnice ignorirajte, i nama uvijek tako posalju iz nekog razloga.

Ne mozete nista otezati jer vec godinu dana niste nista platili, za rate se morate dogovoriti direktno s poreznom.

Inace supruga vam nece dobiti biometrijsku dozvolu boravka, vec ce kao supruga drzavljana drzave clanice EGP-a dobiti biometrijsku boravisnu iskaznicu.
Koliko je meni poznato, boravisna iskaznica se ne moze koristiti kao putna isprava, ali moguce da sam u krivu.
__________________
You can't really dust for vomit.
Torma is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2014., 19:25   #62
Quote:
Torma kaže: Pogledaj post
Nisam shvatila, da li ste vi uopce prijavili suprugu na HZZO nakon sto joj je odobren privremeni boravak?

Ako jeste, nije mi jasno zasto sami niste otisli na poreznu kad vam prva uplatnica za zdravstveno nije stigla nekoliko mjeseci.

Ako niste, nije mi jasno kako su vam uopce zaprimili ovaj zahtjev za produzenje boravka.

No bilo kako bilo- da sam na vasem mjestu zvala bih poreznu, ali po logici (cista matematika) iznos koji morate platiti je ovaj prvi (4306 kn) jer je to iznos koji dugujete za godinu dana boravka.

Ove prazne uplatnice ignorirajte, i nama uvijek tako posalju iz nekog razloga.

Ne mozete nista otezati jer vec godinu dana niste nista platili, za rate se morate dogovoriti direktno s poreznom.

Inace supruga vam nece dobiti biometrijsku dozvolu boravka, vec ce kao supruga drzavljana drzave clanice EGP-a dobiti biometrijsku boravisnu iskaznicu.
Koliko je meni poznato, boravisna iskaznica se ne moze koristiti kao putna isprava, ali moguce da sam u krivu.
Pozdrav,

Prvi put kada se prijavila u prosincu 2012 morao sam da priložim 3 zadnje plaće odreske,prijavila se na hzzo(jer bez prijave ne može da dobije naljepnicu u putovnicu)Dakle prijavio sam je.
Mi smo išli i u hzzo i u poreznu i svuda se prave blesavi i mutavi i šalju nas od vrata do vrata i nitko nije nizašta nadležan niti ko šta zna.Samo jedan čovjek nam je rekao da je sustav takav i da će nam uplatnice stići odjednom na kraju godine i da odvajamo novac da ne uđemo u dugove.Mi taj novac imamo i platićemo odjednom (ne pada mi napamet da plaćam kasnije koje kakvim handžekovič đubradima kamate itd).
Ona je danas podnijela za biometrijsku dozvolu boravka platila je 240 kn i ona će izgledati ovako
https://www.google.hr/search?q=biome...86%3B900%3B650

I imam potvrdu da je predala za biometrijsku dozvolu boravka.......Bit će gotova za najkasnije 3 tjedna....
Inače prvu dozvolu smo platili 500 kn + minus...
Biometrijska boravišna iskaznica je možda isto što i biometrijska dozvola boravka,više izgleda ne zna ni policija ni hzzo,porezna a ni narod šta se kako zove i šta treba.
Jedno je sigurno a to je da uplatnice uvijek stignu kad tad, i nitko ne pita jel imaš ili odakle ti,samo plati.
Katastrofa od države ,plaće ko u Africi a cijene Norveške.
mali mrav 007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2014., 20:16   #63
Quote:
mali mrav 007 kaže: Pogledaj post
Poštovani,

Žena mi je strana državljanka odobren joj je prvi privremeni boravak u RH 27.12.2012 i dobila je naljepnicu u putovnicu koja je važila do 27.12.2013god.Danas je predala zahtjev za biometrijsku dozvolu boravka koja će biti kao osobna iskaznica .
Stiglo nam je pismo da treba da plati zdravstveno osiguranje u iznosu od 4 306kn
pismo je došlo iz porezne uprave i uplatnica.
Ispod te uplatice koja je spremna da se uplati taj iznos ima jos dvije koje su prazne.Jel to znači da možemo da platimo iz više puta?

Također smo dobili jos dva pisma prošli tjedan od porezne uprave i glase ovako.

Prvo pismo , Riješenje x ime i x prezime ,adresa,osiguraniku s osnove stranac u RH utvrđuje se za 2012 godinu s početkom od 27.12.2012 i prema mjesečnoj osnovici za obračun doprinosa od 2 714 ,60 kn obveza doprinosa u mjesečnim iznosima i to
3.doprinos za zdravstveno osiguranje 352,89 kn

Drugo pismo sve isto piše kao i prvo u uvodu u daljem tekstu utvrđuje se za 2013 godinu s početkom od 01.01.2013 god i prema mjesečnoj osnovici za obračun doprinosa od 2 753,45 kn.u mjesečnim iznosima i to
3.doprinos za zdravstveno osiguranje 357,94 kn

Zašto ima tri različita iznosa i šta mi u stvari sada da platimo i koliko? pri tome da kažem da godinu dana nam ništa nisu poslali nego sve odjednom.Do kada možemo da otežemo da to platimo i jel može na rate .Jel imao netko takvo iskustvo?
Nemaš tri različita iznosa, imaš ukupni iznos koji moraš platiti i razradu tog iznosa po godinama.

Osnovica za obračun se mijenja svake godine i to ti je specificirano za 2012 i 2013 godinu.

Evo detaljno:

2012.g.

zadužena za razdoblje 27-31.12. 352,89/31*5 = 56,91 kn

2013.g.

siječanj-studeni 357,94*11= 3937,34 kn
01.-27.12. 357,94/31*27= 311,75 kn


56,91 kn +3937,34 kn +311,75 kn =4306 kn

Što se tiče plaćanja na rate moraš se dogovoriti u Poreznoj upravi.

HZZO radi prijavu osiguranja, a Porezna uprava radi naplatu.
__________________
Post nubila Phoebus.
Zikomid is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2014., 20:58   #64
Hvala svima na odgovorima i živi bili........
mali mrav 007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2014., 14:46   #65
Zikomid,

znas li mozda mora li se moj suprug (stranac, drzava nije clanica EGP-a) ponovo prijavljivati u HZZO za zdravstveno?
Imao je privremeni boravak od sredine prosinca 2012. do sredine prosinca 2013. i placali smo zdravstveno za to razdoblje, a u međuvremenu (pocetkom prosinca) podnijeli smo zahtjev za boravisnu iskaznicu.
Zahtjev je (danas) odobren, iskaznica u izradi (bit ce gotova za oko dva tjedna), ali nitko nam u MUP-u ne zna reci da li se prijavljuje ponovo na zdravstveno ili ide po automatizmu.
Zadnji racun je stigao pocetkom prvog mjeseca, samo za pola prosinca (do kad mu je trajao ovaj prijasnji privremeni boravak)- dakle cca 170kn umjesto 352kn.
__________________
You can't really dust for vomit.
Torma is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2014., 17:43   #66
Znači, sad nije osiguran?
__________________
Post nubila Phoebus.
Zikomid is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2014., 11:12   #67
Nije, jer mu je 14.12. prestala osnova za osiguranje (stranac na privremenom boravku) koju je sad ponovo stekao. Ali boravišna iskaznica je u izradi, a to je za HZZO jedini dokaz da je na boravku ovdje- buduci da nase institucije ocito ne komuniciraju medjusobno bas najbolje.
__________________
You can't really dust for vomit.
Torma is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2014., 20:47   #68
Quote:
Zikomid kaže: Pogledaj post
Osiguranje unazad ne mora platiti ako je imao osiguranje u državi iz koje je došao.
Izvinjavam se sto dizem temu iz "mrtvih" ali mi treba vasa pomoc. Naime, prvi put sam dobio privremeni boravak u svrhu spajanja obitelji na godinu dana. Na resenju mi pise od 18.03.2014.godine.

Platio sam odmah i dva meseca unapred, ali danas kada sam otisao u poreznu umalo se nisam slogirao, oni su me zaduzili za celu 2013.godinu (tamo su mi i skinuli te dve uplate) i celu 2014.godinu do 18.03.2015.godine

Nista mi nije jasno? Kako moze da mi naplacuju osiguranje unazad? Ja sam u Srbiji bio osiguran u tom peridou i uredno sam doneo potrvrdu prilikom podnosenja zahteva za privremeni boravak. Sta mi je sada raditi, kakva su vasa iskustva? Unapred hvala svima na pomoci
voayer is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2014., 13:12   #69
Pomoc: brat mi je ozenio Ruskinju i sad kaze na zdravstvenom da mora platiti osiguranje unazad godinu dana? Zasto???? Mislim nje nije ni bilo ovdje...ne razumijem...inace, da stvar bude bolja zvala sam direktivu Hzzo-a u Zagreb i kazu da ne treba platiti zaostatak taj od godinu dana...mozete li mi pomoci i dati link na clanak tog zakona...trazim ali ne nalazim nikako..Hvala lijepa
cvjeticka is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2014., 20:38   #70
Quote:
Torma kaže: Pogledaj post
Inace supruga vam nece dobiti biometrijsku dozvolu boravka, vec ce kao supruga drzavljana drzave clanice EGP-a dobiti biometrijsku boravisnu iskaznicu.
Koliko je meni poznato, boravisna iskaznica se ne moze koristiti kao putna isprava, ali moguce da sam u krivu.
Moze se putovati u skoro sve clanice Europske unije (mi probali preko nekoliko puta) Samo nositi vjencani list. Ponekad policajci nisu svjesni toga ali im onda pokazemo mail od ambasade ili isprintani shengenski zakon. Jedino UK ne postuje to i svejedno treba viza.
Jumeirah is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2014., 00:02   #71
Prije dva dana iznenadio nas je racun u iznosu 5777.00 kuna, na suprugovo ime, od porezne uprave. Dobili smo i rjesenje i obrazlozenje, koje ne razumijem, ali su mi u poreznoj objasnili da je vecina tog duga iznos koji se odnosi na godinu koja prethodi njegovoj prijavi na hzzo, dakle da mora platiti osiguranje godinu unazad. Suprug je drzavljanin BiH, koji je u trenutku prijavljivanja u hzzo, u svrhu dobivanja dozvole privremenog boravka, bio osiguran u BiH. Da li ima smisla da potrazim odvjetnicku pomoc, ili je zakon u tom pitanju nedvosmislen?
vild is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2014., 00:41   #72
Ne razumijem, na koju godinu se to odnosi?
Kada mu je odobren privremeni boravak i dodijeljen OIB, da li ste odmah isli u HZZO napraviti prijavu za njega?
Po kojoj osnovi je on sad osiguran?
__________________
You can't really dust for vomit.
Torma is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2014., 11:20   #73
Jedan od uslova dobijanja boravisne dozvole je i zdravstveno, pa su nam, prije nego su prihvatili papire u razmatranje, dali neki papir s kojim smo otisli u HZZO, tamo su mu dodijelili neki broj,i dali potvrdu, koju smo vratili u MUP, i od tada, 26.5.2014. smo cekali dva mjeseca, do 2.8., da mu se boravak odobri.
Nadam se da nisam iskomplicirala
Tada nam nigdje nije receno niti da ce sam placati zadravstveno, ali to smo nekako logicki zakljucili, a pogotovo da ce morati platiti godinu unatrag. To mi je pak van pameti.
Uglavnom, dugovanje od porezne je za period od 26.5. 2013!, do 8.2. 2014, dakle godinu unatrag od datuma kad su prihvatili nas zahtjev za boravisnom dozvolom do datuma kad je dobio boraviste. Odmah po dobijanju boravisne, dan nakon, zaposliio se , i to u poreznoj imaju registrirano. I trenutno je zaposlen, i na taj nacin osiguran.
vild is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2014., 12:18   #74
Ako je bio osiguran u BIH u tom periodu, treba tražiti potvrdu (odgovarajuću tiskanicu) sa zdr.osiguranja u BIH. S tom potvrdom HZZO stornira podatke u osiguranju u svojoj evidenciji, a prijenosom podataka u Poreznu upravu automatski se storniraju nepripadno zaduženi doprinosi.
__________________
Post nubila Phoebus.
Zikomid is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2014., 15:06   #75
Hvala puno, puno na odgovorima. Svakako cu poslusati, i javiti rezultate.
vild is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2015., 17:58   #76
Imam jedno pitanje jer ne znam naći dobar i pouzdan podatak i ispričavam se ako sam fulala temu.
Naime, ako naš drzavljanin radi za stranog poslodavca u stranoj zemlji , članici EU, tamo je redovno prijavljen a to znači i mirovinsko i zdravstveno...a kako se on moze osigurati u RH ako zbog prirode posla ostane u RH i mjesec dana ili više i time koristiti zdravstvene usluge u RH .
__________________
ja volim te, to priznajem
al' drugo slabo pamtim
anastacia is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2015., 12:49   #77
Još jednom hvala, Zikomid, na savjetu. Trebalo mi je neko vrijeme da dođem do formalnog puta ispravljanja greške. Jer to jeste bila greška, i to greška službenice koja pri prijavljianju na zdrastveno nije bila upoznata sa svim zakonskim smjernicama, pa nas nije ispravno niti uputila. Trebali smo znati da je potrebno donijeti dokaz o prethodnom osiguranju.Ali stvarno sam se namučila pokušavajući to ispraviti, a bez vašeg savjeta ne bih znala u kojem smjeru tražiti.
O ovom problemu obaijestila sam i pučku pravobraniteljicu, čiji je ured reagirao i poslao zahtijev HZZO-u da se o njemu očituju. Nadam se da će to barem malo utjecati na odnos prema nekim drugim ljudima koji će se u budućnosti naći u sličnoj situaciji.
vild is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2015., 13:49   #78
Quote:
Torma kaže: Pogledaj post
Stranci s odobrenim stalnim boravkom u RH status osiguranika, odnosno osigurane osobe stječu na istovjetan način kao i hrvatski državljani s
prebivalištem u RH.
Stranci koji u RH nemaju odobren stalni boravak, a zdravstvena zaštita im nije osigurana po drugoj osnovi, obvezni su se zdravstveno osigurati prema
odredbama Zakona o zdravstvenoj zaštiti stranaca u Republici Hrvatskoj.


Dakle:

Status osigurane osobe kao člana obitelji osiguranika, pod uvjetom da isto pravo ne mogu ostvariti kao osiguranici, te da imaju prebivalište, odnosno
odobren stalni boravak u RH
ako međunarodnim ugovorom nije drukčije određeno, mogu steći:

- bračni ili izvanbračni supružnik
-djeca (rođena u braku, izvan braka, posvojena, pastorčad) i druga djeca ako ih osiguranik uzdržava
-roditelji (otac, majka, maćeha, posvojitelj) pod uvjetom:
- da s osiguranikom žive u zajedničkom kućanstvu
- da su nesposobni za samostalan život i rad
- da nemaju sredstava za uzdržavanje
• da ih osiguranik uzdržava



Izvor: http://www.hzzo-net.hr/dload/publika...osiguranja.pdf
Znači li ovo da samo osoba SA TRAJNIM PREBIVALIŠTEM osigurana kao član obitelji osiguranika (supružnik), koja živi s osiguranikom u zajedničkom kućanstvu te je osiguranik uzdržava, NE MORA plaćati zdravstveno osiguranje u iznosu od tih 350-ak kn mjesečno? Svi osiguranici sa PRIVREMENIM PREBIVALIŠTEM U RH moraju plaćati? Hvala svima na info
legionnaire is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2015., 18:46   #79
Quote:
legionnaire kaže: Pogledaj post
Svi osiguranici sa PRIVREMENIM PREBIVALIŠTEM U RH moraju plaćati? Hvala svima na info
Svi stranci na privremenom boravku, ukoliko nisu osigurani preko poslodavca u RH, moraju placati 417kn mjesecno putem uplatnice koju salje porezna uprava.
__________________
You can't really dust for vomit.
Torma is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2015., 09:46   #80
Quote:
Torma kaže: Pogledaj post
Svi stranci na privremenom boravku, ukoliko nisu osigurani preko poslodavca u RH, moraju placati 417kn mjesecno putem uplatnice koju salje porezna uprava.
Hvala najljepša na odgovoru. Što ako porezna uprava ne šalje uplatnice, i zašto ih ne šalje?
legionnaire is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:59.