Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Prekršajno i kazneno pravo

Prekršajno i kazneno pravo Prometni prekršaji, istrage, pretrage i pregledi, zatvor, novčane kazne i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.04.2010., 14:02   #41
Quote:
sivkić kaže: Pogledaj post
Kod njega je bila u pitanju svađa i tuča,kod obiteljskog je dovoljna i svađa a u prometu se u načelu ne događa ništa osim kazni iz prometa.Nije bitno ni za ZageNba ni u obiteljskom da li imaš oružje kod sebe nego da li posjeduješ oružje.Kod prometa nije bilo nikakvog nasilja i ne poduzimaju se mjere,
Načelno ipak nema razlike. U zakonu nije navedeno da ta okolnost mora sadržavati elemente nasilja.
Pa imamo slučajeva i da se zbog prometa povlači oružje (prije par godina je gospođa potegnula pištolj na prometnog policajca u Zagrebu), a da ne spominjemo svađe i nasilje zbog parkiranja (npr. trgovački centri za vrijeme blagdana).
Alkoholizam je također iznimno velika okolnost koja pokazuje da bi oružje moglo biti zlouporabljeno.
drot13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2010., 14:14   #42
Znam 10 zakona,10-tak poznajem koliko mi je potrebno.Tvoje je da znaš masu zakona pa su moguće kombinacije.U nekim slučajevima mora se kombinirat.Načelno ne kombiniram kada se procjeni da je učinjen prekršaj iz neznanja ili nije pretežak jer dovoljan je svakome jedan član jednog zakona da postigne svrhu i cilj.Za divljake je drugo mjerilo-sjeti se svega i piši.Netko ne gleda tako pa koristi svima sve što može a nekto jedva ono što mora.Ipak ljudi provode zakone.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2010., 23:01   #43
čl. 44. Zakona o oružju
Nadležno tijelo oduzet će oružje, streljivo, odobrenje za nabavu oružja, oružni list, odobrenje za sakupljanje starog oružja od fizičke osobe koja prestane ispunjavati neki od uvjeta iz članka 10. stavka 2. točke 1., 3., 4., 5. i 6. ovoga Zakona ili uvjet iz članka 10. stavka 3. točke 1. ovoga Zakona.
čl.10. st. 4.
da nije pravomoćno kažnjena za prekršaj odnosno da se ne vodi postupak za prekršaj iz područja javnog reda i mira i drugih zakona u kojima su propisani prekršaji s elementima nasilja, posebice za prekršaje iz područja nasilja u obitelji ili joj je izrečena zaštitna mjera radi nasilja u obitelji.

Prema ovome oružje je trebalo odmah privremeno oduzeti, a naknadno donjeti rješenje o oduzimanju u upravnom postupku ili samo naknadno oduzeti u upravnom postupku.
ivo70 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2010., 00:22   #44
Quote:
Vojky kaže: Pogledaj post
Zato svatko tko nije nasilan ili na neki drugi način problematičan (alkoholičar i sl.) treba imati pravo na nošenje napunjenog oružja. Sve dok ne razviju teleport, da se policija može pojaviti za 2-3 sekunde od poziva.
nemam nista protiv da se nosi napunjeno registrirano oruzje, ali mislim da bi uvjeti pod kojim bi se moglo dobiti registrirano oruzje trebali biti puno strozi (tipa ono sto sam pokazao u gore navedenom clanku sa svim onim provjerama ne bi bilo lose ), te uvesti obavezne godisnje/dvogodisnje testove u streljanama da se vidi da covjek i moze pogoditi metu (iako sumnjam kako bi to proslo kod stresnih situacija).

Quote:
Vojky kaže: Pogledaj post
Imaš neki primjer da su "puno veće" zatvorske kazne bitno smanjile stopu kriminala? Bilo koji?
zapravo bit puno vecih zatvorskih kazni ne bi bila direktno povezana sa smanjenom stopom kriminala, samo za smanjenu stopu kriminala sa vatrenim oruzjem. inace koliko vidim iz crne kronike dosta se zlocina pocinjenih sa ilegalnim oruzjem desava kod obicnih gradjana, a sa vecim zatvorskim kaznama bi se privukla pozornost javnosti da se ti obicni gradjani rijese njihovih ilegalnih oruzja (jer koliko sam vidio iz jednog ili dva izvjesta o broju zapljenih oruzja iz mupove akcije bas i nije toliko velik s obzirom koliko se moze naci oruzja u hr(a nazivaju akciju uspjesnom)). tako da bi se ovim korakom smanjio broj oruzja kod obicnih gradjana, a kod profesionalnih kriminalaca ce se samo dodati kazna jer tako i tako im svako malo uleti policija sa nalogom za pretres.

Quote:
Vojky kaže: Pogledaj post
Kriminalcu je ionako dosta nož ili nešto slično. Registrirano oružje u pravilu služi poštenom čovjeku.
kao sto rekoh nemam nista protiv registriranog oruzja (osim da bi trebali uvesti strozu kontrolu za dobivanje dozvole), a meni se puno lakse obraniti od noza nego od pistolja, pa...

Quote:
Vojky kaže: Pogledaj post
Inače, super si našao državu u koju bi po zemljopisnoj konfiguraciji uspio ograničiti unošenje ilegalnog oružja... Jesi ikada vidio kartu Hrvatske i s kim graničimo?
a jebiga tko je rekao da bi to bilo lagano zato je tu drot mislim da je jos sada dobra situacija, zamisli tek kada udjemo u uniju. nema granica...
robihr is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2010., 11:22   #45
Quote:
robihr kaže: Pogledaj post
a jebiga tko je rekao da bi to bilo lagano zato je tu drot mislim da je jos sada dobra situacija, zamisli tek kada udjemo u uniju. nema granica...
Al ce bit jos bolje granice prema onim bitnim drzavama za ovaj problem.
__________________
Oscar Wilde: Patriotism is the virtue of the vicious.
F10EXX is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:38.