Natrag   Forum.hr > Društvo > Život u dvoje

Život u dvoje Prizori iz bračnog i izvanbračnog života.
Podforumi: Vjenčanja, Rastave

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.05.2010., 12:51   #81
Quote:
Žena kaže: Pogledaj post
Bok draga, eto upravo o tome ja pričam...teško da će itko to razumiti tko to nije prošao...najlakše je tuđim k***** gloginje tući...

Eto vidiš tebi je trebalo 15 godina da skupiš snage i da odeš... možda i ja jednog dana smognen snage....ako se nastavi ponašati kako ne treba
Nema "možda", "jednog dana", "ako". Tatom ti je napisala svoju priču kako bi ti uvidjela sada i odmah da se on neće promijeniti.
Jedina budućnost koju možeš uzimati u obzir jest budućnost bez njega, za svoju dobrobit i za dobrobit svoje kćeri
__________________
Sit alone and celebrate good times of change Sit alone, annihilate all words of praise When it all seems to spell disaster...

"You all like climbing mountains, don't you?""I don't. I like smoking, drinking and ordering in restaurants."
Inanna is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2010., 14:01   #82
Quote:
Žena kaže: Pogledaj post
A ti bi bez obzira što recimo nemaš što jesi išla sa malenim djetetom u podstanare??

Da. Neimaština na djecu ne ostavlja posljedice, nasilje DA.

Na ostalo se neću obazirati jer mi se ne da više objašnjavati ti nešto što ne želiš čuti.

EOD
__________________
Kad lopovi počnu braniti ono što su stekli, neće biti ljućih boraca za poštenje.
nemam pojma is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2010., 14:01   #83
Quote:
Inanna kaže: Pogledaj post
Nema "možda", "jednog dana", "ako". Tatom ti je napisala svoju priču kako bi ti uvidjela sada i odmah da se on neće promijeniti.
Jedina budućnost koju možeš uzimati u obzir jest budućnost bez njega, za svoju dobrobit i za dobrobit svoje kćeri

upravo tako
__________________
Kad lopovi počnu braniti ono što su stekli, neće biti ljućih boraca za poštenje.
nemam pojma is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2010., 14:14   #84
Quote:
Žena kaže: Pogledaj post
Bok draga, eto upravo o tome ja pričam...teško da će itko to razumiti tko to nije prošao...najlakše je tuđim k***** gloginje tući...

Eto vidiš tebi je trebalo 15 godina da skupiš snage i da odeš... možda i ja jednog dana smognen snage....ako se nastavi ponašati kako ne treba


Valjda sam sad dobro kvotala..najte me opet kazniti

Ženo..ovo tvoje možda je van svake pameti.No ajde da recimo razumijemo.
Teško je priznati da nešto nije uspjelo kak treba i da smo pogriješili.Da li je to kolač,farbanje zida ili jad od muža..uvijek nekako bude "Ah što će susjedi i familija reći i pa nije tako loš.Ima lipe oči i toooliko smo već skupa"I??
Onda pročitaj sve svoje postove tu ponovo i pitaj se zakaj si ih vragu napisala.Samo kao ispovijed jada?Čemu?Da te netko žali i tapka po glavi dok ti trpiš više nego smiješan način komuniciranja i odnosa u tvom tzv.braku.
U kranjem slučaju ti se ne moraš razvesti i napustiti ga ali moraš postaviti neke uvjete za tvoj ostanak u tvom braku.Bez obzira na strah i deranje.Reci mu da ne priznaješ njegov stav i izvlačenje i da to mora prestati jer si ti nesretna.Nisi se udala da trpiš nego da uživaš u braku.Kaj si ti Crveni križ za sebične manipulatore?
Živiš sa njim u braku zbog udovoljavanja njegovih djetinjastih hirova,zbog toga jer u tvom kraju aaa sve su "vrijedne" žene u braku,zbog susjede Mande ,navike ili zbog sebe i sreće svojega djeteta?
Kako će te on poštovati kada ti sama sebe ne poštuješ i dozvoljavaš takvo verbalno i emocionalno nasilje koje on vrši nad tobom i djetetom.Nitko zapamti ...ne poštuje slabe i ponizne ljude.Mnogi ih i preziru.Nitko ne voli slabost a meni se čini da si ti slaba osoba.n to zna.Inače zapitaj se..
Sretna si?
Čekaš da te prebije?Da li je to dovoljan razlog za promjene?Ovako je to sve velika žaliona i ljutnja i predbacivanje"nitko me ne shvaća" na one koje te potiču da promijeniš nešto konkretno.
Bile su mnoge žene u takvoj situaciji,nisi ti jedina i Tatom je ta koju bi trebala proučiti i slušati a ne netko tko samo pokazuje razumijevanjeeeeeee do neba.
Od razumijevanja nitko još nije promijenio stvari na bolje.Pune su bolnice i skloništa žena koje su stalno pokazivanle samo razumijevanje i nadu da će eto on sam sve shvatiti.
Ne bum više jer se bojim da do tebe ne dopire ono što ti želimo poručiti .Ne znam ovaj mi topic ne djeluje samo kao opća Žaliona inače na vrhu ne bi bili podaci o sigurnim kućama za žene i djecu žrtve nasilja .
Nadam se da te neće izmlatiti i da ćeš s vremenom bar zavoljeti to udovoljavanje njegovim smiješnim prohtjevima jer dušo..ti vidim ne misliš mijenjati išta.Ni razgovorom ,ni zahtjevima ni odlaskom.Čekaš da se stvari same promijene.
Kak ide ona poslovica?
Stvari koje se ne popravljaju samo se pogoršavaju.Sretno.

I da...i ti isto stavljaš toga svoga lošeg ,sebičnog i zahtjevnog muža ispred sreće i mira svoga djeteta.Ispred sebe.Ne znam ..valjda odgoj.
Oprosti ali po onom što si napisala za svoju mamu ..tvoj je tata nije cijenio više zbog titranja i udovoljavanja njegovim bubicama a i tebi je to smetalo.Ne daj Bože da tebi tvoje dijete tako nešto za desetak godina predbacuje.Djeca nisu glupa vide i čuju a najviše osjete.Vrit i privat vrtić ako je mama jadna a tate se boji jer nema kontrole nad sobom i ne zna pokazati nježnosti ...
Mislim da živiš jako komotno i da se možda ima love pa da je i to razlog da ne želiš ništa više riskirati ili mijenjati.Oprosti ako griješim.
Uostalom imaš gore na prvoj strani sve brojeve telefona ..bar kao psihološku pomoć.
Možda i zapišeš koji broj.

Zadnje uređivanje pozitivax : 06.05.2010. at 14:33.
pozitivax is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2010., 18:50   #85
Quote:
Žena kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima, i hvala na odgovorima...

To čupanje za kosu i stiskanje je bilo ima više od pola godine, i više se nikako nije niti ponovilo, jer sam mu zaprijetila da ako se još jednom to ponovi da odmah uzimam malenu i da idem...

Ja jednostavno ne mogu shvatiti zašto jasno ne vidim kako se on ponaša kako me tretira i da bih trebala ići ća....Svjesna sam svega,ali kao da ne vidim....Evo kad mi je u subotu došao da razgovaramo, kazao je da do toga ničega ne bih došlo da sam mu izvadila večeru, i da sam ja kriva za to šta je bilo....to mi izgleda ono tipa :ne bih te udario da nisi sama tražila....ja sam svjesna da nisam sretna i da mi nije dobro, da se on ne ponaša normalno...ali nikako da smognem snagr otići, čini mi se da bih malenoj srce puklo kada bih otišla....jer ona uživa kad smo skupa...a i bojim se nešto promijeniti na novo...
ti stvarno nisi normalna,.....
ta njegova prica" kako do svega toga nebi doslo, da si mu veceru izvadila"
to nije razlog za vrijedjanje, omalovazavanje,i batine...niti bi ga trebalo biti...
otidji vec jednom ,nis ne cekaj.....
marincezg is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2010., 19:22   #86
znam sta pricam ,iz iskustva, prije 25 god. sam takve stvari prolazila, otac nasilnik, alkoholicar, jednom rijecju uzas, mama nigdje nije radila, trpila je batine, ponizavanja, vrijedjanja, nije imala kud, nas 3-oje......... i mi smo skupa sa njom trpili, znam sta pricam ,jako dobro znam......
marincezg is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2010., 19:29   #87
Jedan dan će ti dijete reći-kao meni-godinama si pokrivala kretena.

Da pokrivala sam ga,da opravdam njegove ispade pred djecom,tj mislila sam da one ne kuže.

Dalje ne moram,druge su ti rekle kako to na kraju ispadne.
sama45 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2010., 19:52   #88
Quote:
sama45 kaže: Pogledaj post
Jedan dan će ti dijete reći-kao meni-godinama si pokrivala kretena.

Da pokrivala sam ga,da opravdam njegove ispade pred djecom,tj mislila sam da one ne kuže.

Dalje ne moram,druge su ti rekle kako to na kraju ispadne.
Reći ću ti ja kako ispadne, godine alkoholiziranja, dernjave, maltretiranja uglavnom psihičkog (ne mene i sestre, mi so bili zlatni, ali mame), majka idol i pol, spasitelj, duša u našim očima, praktički nas je samaodgojila. Oko moje 15-16 nakon brojnih trauma, prestao je piti, prestalo je sve odjednom. I što se događa, ja nisam mogao vjerovati, njihovi odnosi odjedanput postaju idilični, a on njoj počinje puiti glavu glupostiima, tako da praktički preko nje pokušava kontrolirati nas. ( najviše na priču o novcu se okreće stvar, ti imaš slušati oca i majku, živiš pod našim krovom, kako smiješ odgovarati ocu, kao ja sam odjednom kamen spoticanja jer ga ne mogu smisliti za 16 godina užasa, a ona ga podržava nakraju cijele balade, kao pravit ćemo se da nije bilo ništa, google ti se jedini ne želiš praviti i si kriv)Osjećao sam se jadno, kao da sam živio u teškoj zabludi, kao da te netko laže cijeli život i smije ti se usput Izdaja najbolje opisuje kako se osjećam. Mama s kojom smo godinama patili, vidjeli heroja, koji je potlačen eto božjom voljom, na koncu staje na njegovu stranu.Gledam i ne vjerujem majka idol je ubiti lutka na koncu. Pokušavam otvoreno pričati, ne ide, vlada neki zakon šutnje, čak se i smiju zajedno na moje opaske o godinama zlostavljanja, bilo pa prošlo kažu. Rezultat svega, otišao sam čim sam napunio 18 i prekinuo svaki kontakt. Mislim da je ponovo počeo piti, ali stvarno me više ne zanimaju, oni su za mene ISTI. Eto za ove majke, priča kakve život piše. Neće postati bolje i idite dok je vrijeme, ako ne zbog sebe, zbog djece.

Sad imam 22 godine, završio sam redovno faks u roku, radio istovremeno, jedina pomoć je bila od sestre. Mnogi mi zavide, kad imam divnu fasadu, al ja se još nisam oporavio ni počistio ruševine svega što su ostavili, valjda budem jednom. Nedavno sam krenuo kod psihijatrice, kako ona kaže trenutno sam u procesu pokapanja ideala o savršenoj obitelji i roditeljima.. uglavnom katastrofa..

Eto to je radi vas koji se kolebate, čisto da znate što djeci ostavljate u nasljeđe. Jer nisu oni ni upola krivi što je alkohol i nasilje jače od njih koliko vi što ih ne želite zaštiti od njega.. pozdrav, uživajte.

Zadnje uređivanje google1 : 06.05.2010. at 20:12.
google1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2010., 12:41   #89
Quote:
google1 kaže: Pogledaj post
Eto to je radi vas koji se kolebate, čisto da znate što djeci ostavljate u nasljeđe. Jer nisu oni ni upola krivi što je alkohol i nasilje jače od njih koliko vi što ih ne želite zaštiti od njega.. pozdrav, uživajte.

evo, ovo i ja cijelo vrijeme pričam

žao mi je što si tako prošao proći će i to


samo bi se nadovezala da sam i ja godinama majku smatrala žrtvom i jadnom, a sad kad sam i sama majka, krivim nju zato što nas nije izvukla iz tog pakla...on je takav kakav je, nema mu pomoći, ali ona je trebala biti, prije svega - MAJKA i ne dozvoliti da njena djeca tako pate.
__________________
Kad lopovi počnu braniti ono što su stekli, neće biti ljućih boraca za poštenje.
nemam pojma is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2010., 15:34   #90
Quote:
Žena kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima, i hvala na odgovorima...

To čupanje za kosu i stiskanje je bilo ima više od pola godine, i više se nikako nije niti ponovilo, jer sam mu zaprijetila da ako se još jednom to ponovi da odmah uzimam malenu i da idem...

Ja jednostavno ne mogu shvatiti zašto jasno ne vidim kako se on ponaša kako me tretira i da bih trebala ići ća....Svjesna sam svega,ali kao da ne vidim....Evo kad mi je u subotu došao da razgovaramo, kazao je da do toga ničega ne bih došlo da sam mu izvadila večeru, i da sam ja kriva za to šta je bilo....to mi izgleda ono tipa :ne bih te udario da nisi sama tražila....ja sam svjesna da nisam sretna i da mi nije dobro, da se on ne ponaša normalno...ali nikako da smognem snagr otići, čini mi se da bih malenoj srce puklo kada bih otišla....jer ona uživa kad smo skupa...a i bojim se nešto promijeniti na novo...

Imam skoro isto iskustvo, u tebi vidim sebe. Ja sam 11g. trpila i trpila. Isto tako kao ti, postavljala ultimatume, ako još jednom to napravi da ću otići, ali nikad dovoljno hrabrosti. Mada je to kod mene puno gore bilo. Uvjek sam mislila da je dobro za dijete da se odgaja s oba roditelja, ma kakvi oni bili. VJERUJ MI da tek sad vidim šta sam napravila od djeteta, i kako sam bila glupa. I sad non stop vičem sama sebi: da mi je vratit vrijeme, da sam bar to napravila kad je bio mali...al ok, nikad nije kasno. Par dana prije nego što sam otišla, moje dijete je zaplakalo i reklo: majko ako ti ne ostaviš tatu, ja ću se ubit! Znači, nisam bila svijesna u šta dijete pretvaram. Sad kad ovo čitam, dođe mi da plačem, jer sam to sve prošla. I isto tako kao i ti, uvjek sam se osjećala krivom, jer je on htio da se ja tako osjećam. Ali evo Bogu hvala, nakon 11g. sam rekla STOP svemu. Tek sad nakon 1.5g. vidim koliko sam bila glupa i jadna, al pazi, tek sad...i još uvjek imam ogromnih problema s njim, kad će to prestat, ne znam, ali ja sam ipak puno sretnija sad.
Depression is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2010., 15:50   #91
I jos se nisam oporavila od svega, upala sam u veliku depresiju, baš zbog toga što sam uvjek mislila da sam ja kriva, pa i nakon što sam otišla. I tko zna koliko će mi trebati da se oporavim....ali evo, na dobrom sam putu svaki dan vidim neki pomak. Ako ja ne funkcioniram, ni moje dijete ne može. Borba je velika, al isplati se za svaki trenutak proveden s mojim djetetom u miru...za kojim godinama vapim...
Depression is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2010., 18:33   #92
Depression...divim ti se na odlučnosti i hrabrosti.Bitno je da si spasila sebe i dijete od daljnjeg zlostavljanja.Trebati će još dosta vremena da počnete normalno funkcionirati ali ovo je već velika stvar.Pametna odluka.
Depresija je normalni feed backi osjećaj nakon svega i reakcija na stres koji se skupljao godinama a koji si potiskivala.Od straha nisi mogala biti tužna a zapravo si to bila.
Ponekad tijelo navikne na strah i stres i čovjeku treba vremena da izađe iz toga fillma.Kao preživjeli u nesreći žena krene sebe optuživati i predbacivati si za zapravo mudru odluku.Još ako je financijski nesigurna ,opterećena krugom ljudi oko sebe koji je ne podržavaju..a davitelj i dalje gnjavi..
Nema veze..što manje kontakata sa morončinom i čvrsta odluka bez obzira na teškoće .
Kada je lijep dan u šetnju i na kuglicu sladoleda pa ne misliti i ne pričati ništa što nije veselo.Zatim doma pa skupa kuhati večeru sa djetetom uz razgovore ugodne i gledati film uz kokice
Male stvari koje zlostavljane vraćaju u normalu.
Želim ti puno sreće jer si tako hrabra žena.Mislim da je i Žena takva samo to još ne može prepoznati.Nadam se da će vremenom spoznati što je normalan i zreo muškarac a što običan tupan i budaletina.
Daj si vremena,korak po korak..ako si mogla 11 godina izdržati sada kada si slobodna unatoč problemima možeš sama dalje.Nije važno zašto si to trpila ..da si bila drugačija i da si znala drugačije prije bih se oslobodila nasilnika.Radila si najbolje u tom trenu što si znala sa znanjem koje si imala.Nemoj si to predbacivati.Nećeš zauvijek ostati sama.
Kako kaže ona od Valjka....Jednom doći će netko,netko da ostane.Netko zreo.dobar ,brižan fin i nježan a prije svega odgovoran kojega ne treba spašavati.
Sretno,sretno ..imaš sve naše pozitivne molitve uz sebe.Za klinca ne brini..dijete će ti jednom biti zahvalno .Nakon ljutnje i straha treba vremena naviknuti se i tim malim bićima na mir.Još tu ima posla.Daj si vremena.
Nemoj okolišati..slobodno svaki puta pozovi policiju ako te taj majmun ugrozi..slobodno mu pokaži zube.To su u duši uvijek kukavice.

Zadnje uređivanje pozitivax : 07.05.2010. at 18:40.
pozitivax is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2010., 08:45   #93
Quote:
Depression kaže: Pogledaj post
I jos se nisam oporavila od svega, upala sam u veliku depresiju, baš zbog toga što sam uvjek mislila da sam ja kriva, pa i nakon što sam otišla. I tko zna koliko će mi trebati da se oporavim....ali evo, na dobrom sam putu svaki dan vidim neki pomak. Ako ja ne funkcioniram, ni moje dijete ne može. Borba je velika, al isplati se za svaki trenutak proveden s mojim djetetom u miru...za kojim godinama vapim...



Kao što je i Positiva rekla, depresija je normalan slijed nakon tolikih godina zlostavljanja i zatočeništva. Proći će. Ako vidiš da ti predugo stvara probleme odi liječniku po neki antidepresiv koji će ti pomoći da prevladaš ono najgore. Kasnije će biti lakše. Imaš razlog za borbu - svoje dijete. Koje, vjerujem, sada živi punim plućima. I tvoja će pluća uskoro početi udisati punim zamahom, samo im treba vremena da se naviknu.
Krivnju izbaci jer nisi kriva ni za to što je on kreten, ni za to što si bila u tom paklu. Otišla si čim si progledala.
Malom pruži puno ljubavi i razgovarajte. Puuuuno razgovarajte o tome što se zbivalo. To će mu pomoći.

A krmka prijavi policiji i centru za socijalni rad.

I čestitam na hrabrosti . Puno je više hrabrosti potrebno za otići iz takvog pakla nego za ostati. Kad si to usojela, možeš sve
__________________
Kad lopovi počnu braniti ono što su stekli, neće biti ljućih boraca za poštenje.
nemam pojma is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2010., 12:23   #94
Quote:
nemam pojma kaže: Pogledaj post
Da. Neimaština na djecu ne ostavlja posljedice, nasilje DA.
Neimaština posredno ostavlja itekakve posljedice, ali to nije razlog da se od nasilnika ne ode, to se slažem.
__________________
There is nothing noble in being superior to your fellow man; true nobility is being superior to your former self. E.H.
higijeničarka is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2010., 01:04   #95
Quote:
higijeničarka kaže: Pogledaj post
Neimaština posredno ostavlja itekakve posljedice, ali to nije razlog da se od nasilnika ne ode, to se slažem.
Ne znam o kojoj mi tu neimaštini pričamo, ako pričamo o nekakvoj težoj društvenoj socijali na rubu gladi i civilizacije, kao romi npr., koja živi izolirana po favelama, onda normalno da ostavlja posljedice. Ne toliko zbog neimaštine, koliko odgoja roditelja, teške zatucanosti, neobrazovanja.

Al ako govorimo o nekoj 'prosječnoj' hrvatskoj neimaštini, onda ne znam o kakvim mi tu posljedicama pričamo. Bitno da su roditelji zdravi, širokih pogleda i tako odgoje djecu, pa makar i ne plivali u lovi, nego se krpali, to je sigurno puno veći faktor nego materijalne stvari.
google1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2010., 02:37   #96
Quote:
Depression kaže: Pogledaj post
Imam skoro isto iskustvo, u tebi vidim sebe. Ja sam 11g. trpila i trpila. Isto tako kao ti, postavljala ultimatume, ako još jednom to napravi da ću otići, ali nikad dovoljno hrabrosti. Mada je to kod mene puno gore bilo. Uvjek sam mislila da je dobro za dijete da se odgaja s oba roditelja, ma kakvi oni bili. VJERUJ MI da tek sad vidim šta sam napravila od djeteta, i kako sam bila glupa. I sad non stop vičem sama sebi: da mi je vratit vrijeme, da sam bar to napravila kad je bio mali...al ok, nikad nije kasno. Par dana prije nego što sam otišla, moje dijete je zaplakalo i reklo: majko ako ti ne ostaviš tatu, ja ću se ubit! Znači, nisam bila svijesna u šta dijete pretvaram. Sad kad ovo čitam, dođe mi da plačem, jer sam to sve prošla. I isto tako kao i ti, uvjek sam se osjećala krivom, jer je on htio da se ja tako osjećam. Ali evo Bogu hvala, nakon 11g. sam rekla STOP svemu. Tek sad nakon 1.5g. vidim koliko sam bila glupa i jadna, al pazi, tek sad...i još uvjek imam ogromnih problema s njim, kad će to prestat, ne znam, ali ja sam ipak puno sretnija sad.
evo jos jedne koja je isto to prolazila 13 godina, prebacivala u glavi tko je kriv? kako ispraviti? gdje je pošlo krivo? jesam li sama kriva? da li je ipak samo on kriv?
jesam li mogla izbjeći zlostavljanje bilo koje vrste da su mi pamet i jezik kraći? ili mozda duži?
uglavnom, na kraju djeca su odlučila umjesto mene, otvorili mi oči da shvatim sto se u njihovim glavama stvarno događa.
sada nakon 6 mjeseci oni su se prilagodili, sretniji su i otvoreniji, da....pokušavaju iskoristiti situaciju, kao uostalom sva djeca s oba roditelja.

Ženo......dijete ne treba u privatni vrtić, djeca shvaćaju da ne mogu dobiti sve i uvijek kao i do sada. Na tebi je spasiti ih jer znas sto prolaze, prošla si to.....
__________________
.....srce.....duša......tijelo.......sve je njegovo - moje je....
tea_33 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2010., 14:48   #97
Quote:
google1 kaže: Pogledaj post
Ne znam o kojoj mi tu neimaštini pričamo, ako pričamo o nekakvoj težoj društvenoj socijali na rubu gladi i civilizacije, kao romi npr., koja živi izolirana po favelama, onda normalno da ostavlja posljedice. Ne toliko zbog neimaštine, koliko odgoja roditelja, teške zatucanosti, neobrazovanja.

Al ako govorimo o nekoj 'prosječnoj' hrvatskoj neimaštini, onda ne znam o kakvim mi tu posljedicama pričamo. Bitno da su roditelji zdravi, širokih pogleda i tako odgoje djecu, pa makar i ne plivali u lovi, nego se krpali, to je sigurno puno veći faktor nego materijalne stvari.
Postoji čitav spektar između "romske neimaštine" - za koje ti imaš više kulturološke zamjerke nego financijske, i "prosječne hrvatske neimaštine" u kojoj se nema za ono što bi se htjelo imati, ali se ima za mobitele, kredite za stan, aute, računala, robicu sa markicom na rate i tjedan dana na moru. Postoje obitelji gdje, bez obzira na tebi kulturološki prihvatljiv odgoj, roditelji djeci ne mogu priuštiti knjige, izlete, odjeću, 3 obroka dnevno, školovanje u drugom gradu. Postoje obitelji gdje i roditelji i djeca po snijegu/kiši/ledu hodaju u probušenim cipelama i laganim majicama, gdje je meso na stolu znak praznika (za koji se dobrano štedilo), gdje je iznošena roba iz Caritasa "nova roba" i gdje se o moru/planinama (ovisno o mjestu stanovanja) može samo maštati.

Da, u takvim obiteljima neimaština ostavlja traga na djeci. Ali slažem se sa higijeničarkom - jedna je vrsta trauma prouzročena siromaštvom, druga je vrsta trauma prouzročena nasiljem u obitelji.
__________________
Shit happens.
Barca is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2010., 10:51   #98
Quote:
google1 kaže: Pogledaj post
Al ako govorimo o nekoj 'prosječnoj' hrvatskoj neimaštini, onda ne znam o kakvim mi tu posljedicama pričamo. Bitno da su roditelji zdravi, širokih pogleda i tako odgoje djecu, pa makar i ne plivali u lovi, nego se krpali, to je sigurno puno veći faktor nego materijalne stvari.
Ako žena koja ne radi, ode od nasilnika sa svoje troje djece... I još ako nema nikoga da joj financijski trajnije pomaže... vjerovatno neće biti na rubu gladi, ali neće biti niti daleko.

Međutim, kad sam napisala da taj, ajmo ga zvati nedostatak novaca, posredno ostavlja posljedice, mislila sam na to da on može utjecati na individulane osjećaje i međuodnose u familiji.

Npr. roditelji se često "grizu" ako smatraju da bi djeci trebali pružiti više ili ako vide da im djeca u svačemu oskudjevaju. Ne moraju biti gladni, dovoljno je da im ne možeš kupiti nove tenisice ili novu torbu za školu. Ne govorimo o nikakvim luksuzima.
U takvim situacijama to zna dovesti do frustracijam, blage depresije ili pak do toga da roditelj(i) radi od jutra do sutra pri čemu djeca itekako pate....

A da ne govorimo o višebrojnim obiteljima koje žive u jednosobnim stanovima. I ako u takvim situacijama roditelji nisu stabilni, zbrojeni, čvrstih i pozitivnih stavova, u harmoničnom odnosu, ponašanja svih članova se mogu promijeniti do te mjere da to postane traumatično za sve uključene...



EDIT: Evo vidim, Barca je već objasnila...
__________________
There is nothing noble in being superior to your fellow man; true nobility is being superior to your former self. E.H.
higijeničarka is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2010., 14:26   #99
čitam ovo i ne mogu virovat.....godinama trpim slična stanja kao i ove žene ovde...al teško mi je to priznat...imam djecu i ipak se bojim ...strah je veći od bilo čega....al u nekim stvarima tu čitajući bar ste mi nekako pomogli.....
beba12 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2010., 18:13   #100
Quote:
beba12 kaže: Pogledaj post
čitam ovo i ne mogu virovat.....godinama trpim slična stanja kao i ove žene ovde...al teško mi je to priznat...imam djecu i ipak se bojim ...strah je veći od bilo čega....al u nekim stvarima tu čitajući bar ste mi nekako pomogli.....

Čega te strah? Muža?
__________________
Kad lopovi počnu braniti ono što su stekli, neće biti ljućih boraca za poštenje.
nemam pojma is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:48.