Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Domovinski rat

Domovinski rat Domovinski rat bez politike

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.04.2017., 02:29   #3501
Pozdrav!
Ima li itko ovdje da je bio ili zna nekoga tko je bio u Vukovaru na Veleprometu na " stolariji" dan nakon Ovčare da je svjedočio ovome:
http://vilimbook.com/agonija-velepro...e-je-izvedeno/
Pokušavamo saznati indentitet tog dječaka, i ako ima itko ikakva saznanja molimo da nam se javite ili ovdje ili u inbox! Najlijepša hvala!
Dječak je ubijen dan nakon Ovčare 21.11.1991, izveden iz jedne od prostorija Veleprometa,ubijen na ekstremno okrutan način, imao je starijeg brata koji je preživio torturu, i bio je prisutan u hangaru u vrijeme ubojstva. Dječak je tada navodno imao cca. 14 godina. Popis djece ubijeno u Vukovaru je slijedeći :
Popis djece poginulih i ubijenih tijekom srpske opsade grada Vukovara



Matej Aleksandar, 1989-1991
Dragutin Balog, 1974-1991 (Ovčara)
Josip Bandić, 1976-1991
Tomislav Baumgertner, 1973-1991 (Ovčara)
Željko Cvetković, 1973-1991
Goran Ćećevac, 1990-1991 (manje od dvije godine!)
Dalibor Černok, 1984-1991
Igor Černok, 1977-1991
Vedran Galić, 1973-1991 (Ovčara)
Stevo Gegić, 1973-1991
Sabahudin Gršić, 1975-1991
Gracuela Jelić, 1975-1991
Igor Kačić, 1975-1991
Ivan Kljajić, 1991-1991 (devet mjeseci star!)
Mario Kolarić, 1978-1991
Damir Lehkec, 1973-1991
Siniša Marjanović, 1975-1991
Nevenka Markuš, 1974-1991
Karlo Nikolić, 1973-1991
Dario Pakšec, 1976-1992
Damir Pakšec, 1980-1992
Zlatko Palahinjak, 1973-1991
Zorica Pavlović, 1976-1991
Dario Pejić, 1979-1991
Siniša Rajković, 1975-1991
Stjepan Rukavina, 1974-1991
Darko Sučević, 1973-1991
Ante Šarić, 1974-1991
Borislav Šimunić, 1974-1991
Damir Šper, 1973-1991
Đorđe Vidaković, 1978-1991
Antonio Vidaković, 1975-1991
Mario Vuletić, 1973-1991

Dijete je moglo biti rođeno između 1976 - 1977 godine, no detalji ne moraju biti fiksni. Nadamo da se netko sjeća da je na kraju priče, nedostajao taj dječak i da je bar netko pitao ili reagirao za njega. Slava svim žrtvama domovinskog rata! I ...Možda nije nažalost završio na ovom popisu...........
Hvala svima na doprinosu. Ako smo pogriješili temu, molimo Vas da nas uputite za dalje...
Hvala!

Zadnje uređivanje Gwendolinne : 08.04.2017. at 02:49.
Gwendolinne is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2017., 22:12   #3502
Quote:
Gwendolinne kaže: Pogledaj post
Pozdrav!
Ima li itko ovdje da je bio ili zna nekoga tko je bio u Vukovaru na Veleprometu na " stolariji" dan nakon Ovčare da je svjedočio ovome:
http://vilimbook.com/agonija-velepro...e-je-izvedeno/
Pokušavamo saznati indentitet tog dječaka, i ako ima itko ikakva saznanja molimo da nam se javite ili ovdje ili u inbox! Najlijepša hvala!
Dječak je ubijen dan nakon Ovčare 21.11.1991, izveden iz jedne od prostorija Veleprometa,ubijen na ekstremno okrutan način, imao je starijeg brata koji je preživio torturu, i bio je prisutan u hangaru u vrijeme ubojstva. Dječak je tada navodno imao cca. 14 godina. Popis djece ubijeno u Vukovaru je slijedeći :
Popis djece poginulih i ubijenih tijekom srpske opsade grada Vukovara



Matej Aleksandar, 1989-1991
Dragutin Balog, 1974-1991 (Ovčara)
Josip Bandić, 1976-1991
Tomislav Baumgertner, 1973-1991 (Ovčara)
Željko Cvetković, 1973-1991
Goran Ćećevac, 1990-1991 (manje od dvije godine!)
Dalibor Černok, 1984-1991
Igor Černok, 1977-1991
Vedran Galić, 1973-1991 (Ovčara)
Stevo Gegić, 1973-1991
Sabahudin Gršić, 1975-1991
Gracuela Jelić, 1975-1991
Igor Kačić, 1975-1991
Ivan Kljajić, 1991-1991 (devet mjeseci star!)
Mario Kolarić, 1978-1991
Damir Lehkec, 1973-1991
Siniša Marjanović, 1975-1991
Nevenka Markuš, 1974-1991
Karlo Nikolić, 1973-1991
Dario Pakšec, 1976-1992
Damir Pakšec, 1980-1992
Zlatko Palahinjak, 1973-1991
Zorica Pavlović, 1976-1991
Dario Pejić, 1979-1991
Siniša Rajković, 1975-1991
Stjepan Rukavina, 1974-1991
Darko Sučević, 1973-1991
Ante Šarić, 1974-1991
Borislav Šimunić, 1974-1991
Damir Šper, 1973-1991
Đorđe Vidaković, 1978-1991
Antonio Vidaković, 1975-1991
Mario Vuletić, 1973-1991

Dijete je moglo biti rođeno između 1976 - 1977 godine, no detalji ne moraju biti fiksni. Nadamo da se netko sjeća da je na kraju priče, nedostajao taj dječak i da je bar netko pitao ili reagirao za njega. Slava svim žrtvama domovinskog rata! I ...Možda nije nažalost završio na ovom popisu...........
Hvala svima na doprinosu. Ako smo pogriješili temu, molimo Vas da nas uputite za dalje...
Hvala!
Kada bi proveo anketu na ulici i pitao tko su djeca sa gore navedenog spiska, vjerujem da nitko ne bi znao tko su oni, ali kada bi pitao na primjer: "tko je Aleksandra Zec", svi bi znali.
zulualpha is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2017., 22:22   #3503
Quote:
zulualpha kaže: Pogledaj post
Kada bi proveo anketu na ulici i pitao tko su djeca sa gore navedenog spiska, vjerujem da nitko ne bi znao tko su oni, ali kada bi pitao na primjer: "tko je Aleksandra Zec", svi bi znali.
Ne da ne bi znali za pobijenu djecu, ne bi znali ni za Velepromet.


Sent from my iPhone using Tapatalk
__________________
Pobjede su porazi, kad se obraz pogazi. Kasno je da se sada mijenjam. Zauvijek! Za nas...
Skipper_Ri is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2017., 09:23   #3504
Quote:
Skipper_Ri kaže: Pogledaj post
Ne da ne bi znali za pobijenu djecu, ne bi znali ni za Velepromet.


Sent from my iPhone using Tapatalk
To sigurno ne bi znali. Ne bi oni znali ime niti jednog djeteta hrvatske nacionalnosti poginulog u domovinskom ratu.
zulualpha is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2017., 10:51   #3505
Za to je kriva banda komunisticka koja se skriva pod nazivom "nezavisno novinarstvo"

Poslano sa mog LG-D855 koristeći Tapatalk
__________________
---VOLIM SVOJU DOMOVINU!!!!---
kova11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2017., 14:36   #3506
Jedno pitanje za sudionike bitke.
Možete li sa sigurnošću reći da ste nekoga čejena ubili, znači konkretno jeste imali situaciju da ste gledali neprijatelja oči u oči na nekih 50,100 metara i da ispaljujete rafal na njega i da on pada.
Pitam ovo jer se zna da su u Vukovaru bile bliske borbe.
Isto tako, znam da je bilo "ako neću ja njega, oće on mene", međutim kako ste se osjećali u tom trenutku, jel bilo ponosa, nervoze?? Ti ljudi su neki svjesno, a neki su mobilizirani došli na teritorij RH, no i oni imaju djecu, nekako gledam po sebi kada bih se našao u toj situaciji bili imao snage u nekoga pucati, nevjerojatno mi je i dan danas da čovjek može postat tako hladnokrvan, gledao sam reportažu o Jean Michellu i njegovom bratu Paulu je bilo neshvatljivo da se njegov brat koji je došao iz mirnog francuskog gradića može pretvoriti u hladnokrvnog snajperistu koji odrađuje posao???
SJEVER1950 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2017., 04:48   #3507
Quote:
SJEVER1950 kaže: Pogledaj post
Jedno pitanje za sudionike bitke.
Možete li sa sigurnošću reći da ste nekoga čejena ubili, znači konkretno jeste imali situaciju da ste gledali neprijatelja oči u oči na nekih 50,100 metara i da ispaljujete rafal na njega i da on pada.
Pitam ovo jer se zna da su u Vukovaru bile bliske borbe.
Isto tako, znam da je bilo "ako neću ja njega, oće on mene", međutim kako ste se osjećali u tom trenutku, jel bilo ponosa, nervoze?? Ti ljudi su neki svjesno, a neki su mobilizirani došli na teritorij RH, no i oni imaju djecu, nekako gledam po sebi kada bih se našao u toj situaciji bili imao snage u nekoga pucati, nevjerojatno mi je i dan danas da čovjek može postat tako hladnokrvan, gledao sam reportažu o Jean Michellu i njegovom bratu Paulu je bilo neshvatljivo da se njegov brat koji je došao iz mirnog francuskog gradića može pretvoriti u hladnokrvnog snajperistu koji odrađuje posao???
Znaš šta?! Čitam ovo tvoje pitanje i radim si sendvič s majonezom. I shvatih, da sam sretna u biti da imam majonezu. A znaš li ti dijete uopće koja je godina sada??
Da li si uopće svjestan toga koje je tvoje pitanje?
Gwendolinne is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2017., 16:38   #3508
U čemu je problem, jel te netko nešto pitao, kako si se ti našla prozvanom?'
Za tvoju informaciju nisam dijete, trenutno nezaposleni povjesničar.
Dobar tek.
SJEVER1950 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2017., 17:23   #3509
Zulu-@ zahavalan na informaciji,koju si podijelio sa mnom. BDW- Sjever ,možda je i neumjesno kaj se miješam, ali pitanje si postavio,čak i više no,provokativno nego li obično. VU-grad heroj,grad žrtava golgote i Uskrsnuća,a ti pitaš ljude koji su svoj dom branili,kako li se tko osječao . A ona strana koja je zakrvarila ruke , (a k tome nenaoružane civile,branitelje,maltrati pa ubiti) osobno bih ih pitao,kako li spavaju ? Po meni,kako smo i svi različiti, neke uopče ne dira što su činili , dok drugi koji su ipak savjesniji od prvih, spavaju vrlo teško,što su i sami večinom krivi. Sjever@ savjetujem ti knjigu Vilima karlovića "kako sam preživio Ovčaru i Vukovar" ,ima ih samo u Verbumu- to ti odmah dođe iza katedrale. Tamo su ti i take stvari opisane ,emocije,savjest i kamikaze pitanja....
žaccko is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2017., 22:17   #3510
Quote:
SJEVER1950 kaže: Pogledaj post
Jedno pitanje za sudionike bitke.
Možete li sa sigurnošću reći da ste nekoga čejena ubili, znači konkretno jeste imali situaciju da ste gledali neprijatelja oči u oči na nekih 50,100 metara i da ispaljujete rafal na njega i da on pada.
Pitam ovo jer se zna da su u Vukovaru bile bliske borbe.
Isto tako, znam da je bilo "ako neću ja njega, oće on mene", međutim kako ste se osjećali u tom trenutku, jel bilo ponosa, nervoze?? Ti ljudi su neki svjesno, a neki su mobilizirani došli na teritorij RH, no i oni imaju djecu, nekako gledam po sebi kada bih se našao u toj situaciji bili imao snage u nekoga pucati, nevjerojatno mi je i dan danas da čovjek može postat tako hladnokrvan, gledao sam reportažu o Jean Michellu i njegovom bratu Paulu je bilo neshvatljivo da se njegov brat koji je došao iz mirnog francuskog gradića može pretvoriti u hladnokrvnog snajperistu koji odrađuje posao???
Zivot je dug, u zivotu se svasta dogadja. Mozda ces se naci u situaciji gdje ces morati ubiti nekoga ili ce on ubiti tebe (ne mora biti ni rat) pa ces sam odluciti ciji ti je zivot vazniji njegov ili tvoj. Jer mozda i taj koji te zeli ubiti ima obitelj, djecu, psa, macku, kanarinca...
Snajperista najcesce ne zna je li pogodio ili nije. Do ispaljenja metka snajperista vidi svoju metu kroz optiku. Nakon ispaljenja puska se pomakne tako da snajperista vise ne vidi ono sto je gadjao. Ne smije ponovno traziti metu, jer sa druge strane pucaju na njega. Kod snajperista ima najmanje kolateralnih zrtava, za razliku od na primjer topnika, tenkista, zrakoplovaca...
Pravo pitanje bi bilo sto su osjecali krvnici koji su ubijali nenaoruzane ljude.
zulualpha is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2017., 01:17   #3511
Moje pitanje nije uopće bilo provokativno, u politiku nisam ulazio al me pojedinci tjeraju da iznosim svoja uvjerenja, pa eto domoljub sam sam isto kao i vi, al mislim da niste shvatili pitanje.
Dakle uzmimo za primjer da je većina branitelja imala miran obiteljski život i da su radili u borovu ili su se bavili poljoprivredom.
Odjednom se događa rat, čovjek se mora transformirati. E sad možda se Miljenku Filipoviću bilo lako priviknuti na čišćenje kalašnjikova, bacanje bombi ili s činjenicom da svaki dan možeš izgubit glavu. Al što je s ljudima koji nisu bili profesionalci, a takvih je bila većina i takvi su i spasili Hrvatsku.
Što se tiče krvnika, ako je sudit po tome što su izabrali četničkog vojvodu za predsjednika, što dižu spomenike po b.selu i svakodnevno preko medija provociraju i po meni najgora stvar što ne žele kazat za nestale branitelje gdje su ih pokopali, i više je nego očito da nemaju osjećaj kajanja.
Međutim kod svjedočenja Vilima Karlovića zapazio sam da pojedincima nije bilo svejedno kad su čuli da Vilim govori o Bogu, tj,da se prepuša Isusu Kristu. Isto tako ne znam jel netko od vas slušao priču gvardijana franjevačkog samostana u Vukovaru o raspelu, tj.Isusu kojem nedostaje pola ruke i koji je izrešetan mecima. Naime, prije desetak godina je jedan srbin došao u samostan i predao raspelo franjevcima.
Očito je neke od njih to kopkalo, ali nažalost mržnja i povampirena pijana horda je ubijala sve pred sobom.

Gledajući dokumentarce i djela o Vukovaru, primjetio sam da mnogi preživjeli svjedoci tvrde da su tijela bačena u Dunav. E sad, zanima me jel tijela u rijekama plutaju ili padaju na dno, postoje li neka konkretna saznanja o bacanjima u Dunav i mislite li da se tijela odnosno ostaci mogu naći i jel Hrvatska ikad pretraživala rijeku?
SJEVER1950 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2017., 19:15   #3512
Shvatili smo mi tvoje pitanje, ali na sreću ti nisi shvatio, a nadam se da niti nećeš, što je rat i koliko se čovjek brzo mora priviknuti na stanje koje nije mogao ni zamisliti. Nemoj se ljutiti, ali ne misliš da ćemo ti sada, nakon toliko godina, izvlačiti svoje osjećaje iz tih dana? Ne mislim da si provokator, dapače, ali shvati da većina nas ne želi izvlačiti te osjećaje (sjećanja su nešto drugo) poglavito ne ovdje. Ja osobno ti mogu reći da tako nešto ne bih nikome poželio, isto tako ti mogu reći da nisam imao vremena, a ni volje, analizirati ima li netko s njihove strane obitelj i kako se oni osjećaju. Dovoljna mi je bila naša muka...


Sent from my iPhone using Tapatalk
__________________
Pobjede su porazi, kad se obraz pogazi. Kasno je da se sada mijenjam. Zauvijek! Za nas...
Skipper_Ri is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2017., 00:05   #3513
Zanima me nešto u vezi Sajmišta. Neki naši navode da je tamo bilo nekoliko teških, žestokih bitaka kad su JNA i četnici masovno navaljivali, ali da je bilo i razdoblja kad se samo granatiralo i prepucavalo bez kontakta. Međutim, Kutina, Samoborac i HOS-ovci uglavnom govore o svakodnevnim borbama i okršajima od ulaska HOS-a u grad 27. rujna. Znači ono, od kraja rujna pa do pada grada svaki dan borbe i akcije na Sajmištu, baš svaki. Pa evo, molim pojašnjenje, hvala.
Ziggy Pop is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2017., 21:03   #3514
Update: Indetitet dječaka s Veleprometa je otkriven!
http://vilimbook.com/sesti-autobus-i...arske-vojarne/
Gwendolinne is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2017., 09:13   #3515
Quote:
Gwendolinne kaže: Pogledaj post
Update: Indetitet dječaka s Veleprometa je otkriven!
http://vilimbook.com/sesti-autobus-i...arske-vojarne/
Nesto mi tu nije logicno. Ispada kako su eto ljudi iz 6. autobusa prezivjeli, a iz bolnice osim onih 200 ljudi na ovcari, nedostaje jos sezdesetak ljudi. Mala je vjerojatnost da je itko od njih ziv.
zulualpha is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2017., 15:28   #3516
Kliofest petak 10.15-11,00 Provedba nastave vojne povijesti na primjeru Bitke za Vukovar, Zdravko Matić i Frano Stojić ; 14,15-15,00 Predstavljanje knjige Domovinski rat, Davor Marijan, Zvonimir Despot, Ivica Miškulin. Tko može nek navrati.
Loxhr is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2017., 20:57   #3517
Quote:
zulualpha kaže: Pogledaj post
Nesto mi tu nije logicno. Ispada kako su eto ljudi iz 6. autobusa prezivjeli, a iz bolnice osim onih 200 ljudi na ovcari, nedostaje jos sezdesetak ljudi. Mala je vjerojatnost da je itko od njih ziv.
Da, čovjek koji je G. Vilimu rekao da je bio u tom busu kaže da ih je 17 vraćeno nazad u bolnicu, međutim, tko zna kako je to onda bilo, čovjek pamti da je vraćen, vjerojatno je proživljavao psihički svašta, a što je bilo dalje s ostalima to se još ne zna.
Mi smo tražili indetitet dječaka i eto saznali su se detalji iako jako mučni.
Još se čeka nastavak ...Zbog svih svjedoka pažljivo se čeka i polako se iznose činjenice.
Gwendolinne is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2017., 00:49   #3518
Molim,ima li ikakih inovacija glede pok. dječaka heroja i njegova starijega brata iz Vilimove knjige? Nije mi sada,jasno kako netko prije par postova tvrdi,kako su najgori zločinci bili Leva Supoderica,na čelu s Kinezom,što je u totalnoj kontradikciji sa Vilimovom knjigom. Mislim, jeli moguče da se desilo jedno i drugo? Isto tako se ne sječam, da je u Fredovoj knjizi kao i Tromblonovoj ,napisano i opisano toliko orgijanje čejena od pada grada ,iako se negdje navodi da su se borbe vodile i po dva -tri dana nakon predaje grada.Može li molim, Vu-dragovoljac tj. branitelj iznijeti svoje viđenje događaja? Zahvaljujem, pogot. ako sam prenaporan.pozdrav.
žaccko is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2017., 01:04   #3519
Zulu- @ Samo da se referiram na zadnji post sa prethodne str. iz zadnje rečenice,gdje navodiš,kako je sudac oslobodio ....., kad se dobrano znade da nije bilo JNA ,nebi se desila nit Ovčara ( što iz komunikac. sa sudionicima,što iz Vilimove knjige ..) ,a dr stvar je ako je JNA sa svojim kamionima prevozila i odvozila več osuđene , te je sad više-manje bitno jeli ekgzekucija bila iz TO, dragovoljaca četničkih ili kakih postrojbi , a kako je daklem, moguče da je onaj ŠTuka iz Rume,iz Vilimove knjige postao pokajnik ? Pa jeli ovo pravosudni organ ikaki ili kazalište Kerempuh? Očito je više ljudi organizirano sudjelovalo u egzekucijama,dok je vojska reda pravila,kako je to njoj odgovaralo. A što je sa ostalim egzekucijama ,kao kod Stolarije Velepromet i dr. djelovima grada, gdje su leševi bili u grupicama ? Može li se predati krivična prijava, masovnih ubojstava (imenom i prezimenom,kada se več znade..) na neku višu instancu od RH Srbije ,kao npr. Strasburg za ljudska prava ?
žaccko is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2017., 01:10   #3520
Dakle, pojavio se i famozni šesti bus ,gdje je 17 ljudi vračeno nazad u bolnicu,nakon što su isprebijani,... sada zakaj su oni u bolnicu vračani i gdje li su završili ,jeli u MItrovici? I točna je ona stara izreka, Istinakad-tad mora izaći na vidjelo. (zaklela se zemlja raju-neka se sve tajne odaju ). I još jednom da ponovim,kako mi je neizmjerno drago ,da se konačno pronašao identitet ,ubijena dječaka i njegova brata kod Veleprometa, Vilim navodi da je dječak tada, imao oko 14 god. i mjesto starijega brata ,svjesno kročio u smrt.Ludilo....
žaccko is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:23.