Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca

Roditelji i djeca Zato što ih volimo i oni vole nas.
Podforumi: Školarci i adolescenti, Dojenčad i predškolci, Trudnice, Medicinski potpomognuta oplodnja, Dječje zdravlje, Oprema

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.02.2017., 10:32   #1
Dječji rođendani- nedoumice koga pozvati, da li se petljati u djetetov odabir, bonton i sl.

izdvojeni postovi sa teme sto vas zivcira...
rođendanski bonton




Quote:
Điđe T. kaže: Pogledaj post
Cestitala sam i kolegicinom sinu, jer smo bili pozvani na rodjendan ali nismo mogli doc. Naravno da sam se sjetila jer nas je pozvala tjedan dana prije, pa sam najnormalnije cestitala. Sad mucke presutit...nepristojno mi je to.
upravo tako.

ono sto mene jos vise raspizdi su neodgojeni i nepristojni roditelji cije dijete NECE (ili roditelji ne zele, ili im se ne da, ali to je vec druga prica) doci na rodjendan pa ne nazovu da kazu da dijete nece doci.
kaj je tak jebeno tesko poslati poruku "moj XY nece doci na rodjendan" - ne zanima me ni razlog ni nista, samo pristojno javi, a ne kao da si iz spilje dosao: dobijes pozivnicu i ignoriras ju.
ja zelim svoje dijete pripremiti da mu/joj nece doci 25 nego 20 djece, da XY ne moze doci, a ne da on/ona razocarano ceka i bude zalostan/zalosna.

i zao mi je djece tih roditelja. iskreno zao.
ima onih staraca koji jednostavno zaborave na djecje rodjendane jer misle samo na sebe, a ne i na to kako njihovo dijete mozda uziva u proslavama ili kako ce se slavljenik osjecati ako mu netko bez rijeci jednostavno ne dodje . ima onih kojima ne pada na pamet trositi lovu na poklon tamo nekakvog djeteta iz grupe. ima onih kojima se jednostavno ne da u subotu popodne izlaziti iz kuce zbog tamo nekakvog rodjendana pa ni ne kazu djetetu da je dobilo pozivnicu.
jbg, poslije se cude kako im je dijete "izolirano" i "nije se bas uklopilo".
no shit, sherlock
__________________
Think positive...

Zadnje uređivanje Monstera : 06.03.2017. at 23:15. Reason: uvodni post
frupy is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2017., 11:08   #2
Quote:
frupy kaže: Pogledaj post
ono sto mene jos vise raspizdi su neodgojeni i nepristojni roditelji cije dijete NECE (ili roditelji ne zele, ili im se ne da, ali to je vec druga prica) doci na rodjendan pa ne nazovu da kazu da dijete nece doci.
kaj je tak jebeno tesko poslati poruku "moj XY nece doci na rodjendan" - ne zanima me ni razlog ni nista, samo pristojno javi, a ne kao da si iz spilje dosao: dobijes pozivnicu i ignoriras ju.
Ovo je mene isto uzasno iznenadilo. I tako vec iz godine u godinu, od jedno dvadesetak pozivnica feedback posalje jedan ili dva roditelja! Mislim vecina na kraju dodje, al ono gdje su nestale osnove pristojnosti!? "Hvala na pozivu, dolazimo, ne dolazimo itd."

Ili napredna varijanta - roditelji koji uopce niti ne preuzmu pozivnicu iz pretinca u vrticu. Samo ju ignoriraju i tamo stoji tjednima... (a dijete je u vrticu svaki dan).
Lei is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2017., 12:18   #3
Quote:
Lei kaže: Pogledaj post
Ovo je mene isto uzasno iznenadilo. I tako vec iz godine u godinu, od jedno dvadesetak pozivnica feedback posalje jedan ili dva roditelja! Mislim vecina na kraju dodje, al ono gdje su nestale osnove pristojnosti!? "Hvala na pozivu, dolazimo, ne dolazimo itd."

Ili napredna varijanta - roditelji koji uopce niti ne preuzmu pozivnicu iz pretinca u vrticu. Samo ju ignoriraju i tamo stoji tjednima... (a dijete je u vrticu svaki dan).
a sto pise na pozivnici?
slazem se da je okej barem zahvaliti na pozivu kada vec dobis pozivnicu, ak ne i odgovoriti da/ne.
ali jakooooo ovisi i kakve su pozivnice.

bilo je poprilicno vrtickih rodjendana na koje moja nije htjela ici, od toga da uopce nije imala pojma koje je to dijete, do toga da ne zeli u tu neku igraonicu jer joj je ta bezveze, a sa djetetom se ionak ne druzi.
ona se u vrticu druzila sa jako malo djece, znala se iskreno cuditi zasto ju uopce i zove kada se nikad nije igrala s njim/njom.
ak je na pozivnici pisalo molimo potvrdu dolaska mami ili tati, a neki bi cak i datum stavili do kada treba javit, meni je bilo najnormalnije poslat da necemo doci kad vec imamo pozivnicu, medjutim mm me, programerski uvjeravao, da se samo trazi potvrda dolaska, a ak ne javis da se podrazumijeva da neces doci, pogotovo ak ti dijete nije prijatelj

a tek sto se tice uzimanja iz ormarica, nama je najnormalnija stvar bila ne uzeti.
ak dijete pokupim vani (dakle ima sve na sebi obuceno), nemam po kaj ici gore u garderobu
a ujutro kak smo ju kasnije vodili, opet smo ju vani ostavljali. prakticki cijela jesen i proljece
tek bi u petak torbu sa rezervnom robom uzeli.
ak mi nitko nije rekao za pozivnicu kak bih ja mogla znat da imam pozivnicu? a bilo je takvih /na dve cak nije niti njeno ime pisalo, i na te nisam niti poslala odbijenicu, pravila sma se da nam je zabunom doslo u ormaric /

ona djeca koja su joj bila vazna i sa kojima je bila dobra i na cije je rodjendane htjela ici, zapravo su ju pozvala osobno tijekom igre, ti klinci su mi znali rec kad bi me vidli ispred vrtica "da ima rodjendan i da ona mora doci", i/ili su mi njihovi roditleji rekli.

opcenito, nekak mi se cini da roditelji kojima je vazno da djeca budu na vrijeme informirana, su informaciju o pozivnicama dali teti pa nam je skrenula pozornost da je pozivnica u ormaricu (a nekad je teta i djelila pozivnice).

ja sam poprilicno pristojna, i ak vidim pozivnicu naslovljenu na moje dijete budem odgovorila sa da/ne (odn svakak zahvalila na pozivu), ali iskreno, ak pozvinicu samo stavite u ormaric, meni je to jako bezveze. i djetetu isto. kkavu to poruku djeci salje?
u razini obavijesti o datumu rodjenja na fejzbuku ili kojekakvih reklama koje dobivamo po sanducicima.

btw, sada se u skoli puno cesce odaziva. smao me obavijesti da ju je dijete to i to, pozvalo na rodjendan i da zeli ici pa da javim mami djeteta.
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2017., 12:28   #4
nisam ni sumnjala
koje puste filozofije:klap:
dakle, ako cak i ne ides TI do ormarica, kako je moguce da tvoje dijete predskolac tjedan dana ne uoci pozivnicu u ormaricu? cudno, ali dobro, valjda ne primjecuje takve trivijalne stvari.
mi smo tetama uvijek znali reci da dijelimo pozivnice, uglavnom smo ih i ostavljali njima, ali bilo je i pozivnica koje smo jednostavno nalazili u ormaricu, pogotovo ako se radi o nekome iz druge grupe. ako ih nisam nasla ja, nasao bi ih junior u roku keks.

inace, sve pozivnice za igraonice koje smo mi dijelili, bas kao i sve one koje smo dobili imaju prostor za napisati broj mobitela pa se meni tu itekako podrazumijeva da se na taj broj i javis ako ne mislis doci. bilo bi lijepo da se javis i za potvrdu dolaska, ali to je ocito previse traziti od danasnjih prezaposlenih roditelja. na mnogim pozivnicama je takodjer izricito i pisalo "Molim potvrdu dolaska", na sto su velepametni roditelji valjda zakljucili da ako ne pise "Molim otkazati dolazak na broj...", ne moraju nista javljati.
jer, hej, koga faking briga sto tamo neko dijete slavi rodjendan, imam ja vaznijeg posla u zivotu od gluposti kao sto je neciji 5. rodjendan?

i da, sasvim je legitimno da ti dijete ne zeli ici na svaki rodjendan na koje je pozvano.
ALI bas zato postoji broj moba na koji javis da dijete ne dolazi. tocka. nitko te nece pitati zasto ako kulturno javis.

jedino cu ja, nakon takvog necijeg cobanskog priprostog who cares anyway nastupa, takodjer tako seljacki doticnog s gustom dovesti u neugodnost kad ga sretnem ispred vrtica.
pritom cu jedino paziti da ni moje ni njegovo dijete nisu u blizini.
__________________
Think positive...
frupy is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2017., 12:43   #5
Quote:
nosorog kaže: Pogledaj post

ja sam poprilicno pristojna, i ak vidim pozivnicu naslovljenu na moje dijete budem odgovorila sa da/ne (odn svakak zahvalila na pozivu), ali iskreno, ak pozvinicu samo stavite u ormaric, meni je to jako bezveze. i djetetu isto. kkavu to poruku djeci salje?
u razini obavijesti o datumu rodjenja na fejzbuku ili kojekakvih reklama koje dobivamo po sanducicima.
frupy, evo jos jednom ak si selektivno citala

to sto si nadrkana na roditelje djece iz vaseg vrtica jer vam ne javljaju, ne moras i na mene
ja bih ti sigurno javila da ne zeli ili ako zeli doci jos bih i pitala kakav poklon hoce, ovisno o tome kakvog je raspolozenja i ak je pozivnica na nju naslovljena
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2017., 12:48   #6
Quote:
nosorog kaže: Pogledaj post
frupy, evo jos jednom ak si selektivno citala

to sto si nadrkana na roditelje djece iz vaseg vrtica jer vam ne javljaju, ne moras i na mene
ja bih ti sigurno javila da ne zeli ili ako zeli doci jos bih i pitala kakav poklon hoce, ovisno o tome kakvog je raspolozenja i ak je pozivnica na nju naslovljena
selektivno ili ne, procitala sam sto tm misli o potvrdi/otkazivanju dolaska i zakljucila da je vjerojatno istomisljenik ovih roditelja "iz naseg vrtica" koji me neopisivo zivciraju.
ali s obzirom da mene roditelji ionako opcenito iritiraju, ne bih se nuzno ogranicavala samo na "nas vrtic".
ovo je samo jedan aspekt mojih razloga zasto mi danasnji roditelji idu na jednu stvar.
vrtic, skola; rodjendani, ocjene... isto je.
__________________
Think positive...
frupy is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2017., 09:40   #7
Pa da, ono netko te pozvao i očekuje te, računa na tebe, platio je tu igraonicu za određeni broj djece pa nije baš isto hoće doći 20 ili 10 djece

čak i kad iskrsne u zadnji čas (a kak je moj bio bolestan bilo je dosta otkazivanja i večer prije) nešto, može se isto javiti

a za svaku pozivnicu pitam maloga jel hoće prije nego potvrdim i ako kaže da hože, ne može se poslije predomisliti da neće - to je isto jedna vrsta obaveze koju je primio na sebe i mora ju izvršiti kako je rekao da hoće
__________________
Moj Zmajek je MPO beba :)

#nemrem
Francesca is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2017., 10:38   #8
ja ko fran, ako kaze da zeli ici nema predomisljanja. a i nije tip koji bi se bas predomislio, obozava rodjendane
a i u igraonicama je najcesce prilicno vazno znati koliko ce djece biti na rockasu.
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2017., 11:04   #9
ja sam tako svog mlađeg prisilila da ode na rođendan u zoološki jer se u zadnjoj minuti predomislio. I to mi uopće nije bilo pametno jer su nakon pola sata nazvali da plače da želi ići kući
ni u jednoj igraonici s kojom imala posla nije bilo potrebno unaprijed najaviti broj djece.

a dječjih rođendana je jako puno, gotovo svaki vikend jedan, a nekad i dva. da za svaki moram unaprijed obećati da će mi dijete doći (ili neće), tjedan bi nam se vrtio samo oko te odluke. odluka se uglavnom donosi sat vremena prije.

a vjenčanja su svečana, zar ne?
__________________
La vida es sueno T. 1.1.2009. M. 25.1. 2013.
Kakadu is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2017., 11:11   #10
Quote:
Kakadu kaže: Pogledaj post
a vjenčanja su svečana, zar ne?
kakve to veze ima u cijeloj prici?
ako je svecano, onda moras ici, ako nije onda se mozes bez rijeci ne pojaviti?
pa ni dogovor za kavu nije neki fensi dogadjaj pa svejedno javim frendici da necu doci, ako mi nesto iskrsne.


i ne kuzim bas ovo s donosenjem odluke u zadnjih sat vremena. ako ti je stalo do, u ovom slucaju slavljenika, onda se valjda neces predomisljati tjedan dana. ako te boli jedna stvar, onda odmah kazes ne idem i bok.
ali u svakom slucaju to onda i javis.
__________________
Think positive...
frupy is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2017., 15:02   #11
Quote:
frupy kaže: Pogledaj post
kakve to veze ima u cijeloj prici?
ako je svecano, onda moras ici, ako nije onda se mozes bez rijeci ne pojaviti?
pa ni dogovor za kavu nije neki fensi dogadjaj pa svejedno javim frendici da necu doci, ako mi nesto iskrsne.


i ne kuzim bas ovo s donosenjem odluke u zadnjih sat vremena. ako ti je stalo do, u ovom slucaju slavljenika, onda se valjda neces predomisljati tjedan dana. ako te boli jedna stvar, onda odmah kazes ne idem i bok.
ali u svakom slucaju to onda i javis.
pa ti si napisala da se ne radi o svečanosti trenutka i onda si ga usporedila s vjenčanjem.

mislim da u svojim usporedbama jaako brkaš kruške i jabuke.

ako se dogovorim s frendicom za kavu, naravno da ću joj javiti da neću doći.

ako je svaki tjedan organizirano zajedničko pijenje kave 28 mojih kolegica s posla, vrlo će se lako dogoditi da se jednostavno ne pojavim, a da to nikome nisam javila.

ako mi je dijete pozvano a rođendan zajedno s još 5 prijatelja iz vrtića/škole, sigurno ću razmisliti, isplanirati unaprijed i javiti hoće li doći ili neće.

ako se radi o proslavi njegova bliskog prijatelja koji je pozvao ili petero djece ili cijeli razred/grupu (nebitno), također ću to javiti (zapravo, tada ćemo se nastojati organizirati da svakako dođe).

ako je pozvan cijeli razred/grupa, a slavljenik je mom djetetu samo "kolega", zbog toga ne odustajemo od obiteljskih izleta i drugih aktivnosti i često do zadnjeg trena ne znamo hoćemo li rođendan uspjeti ukomponirati u taj dan. rođendani se uglavnom vrte oko 5 istih igraonica za koje znam da se broj djece ne treba najaviti. a sumnjam da moje dijete ima nekog tajnog obožavatelja među djecom s kojom nije blizak kojemu je osobito stalo da baš moj sin dođe na taj rođendan.

da znam za nekog roditelja koji, poput tebe, radi oko toga dramu i bjesni što mu nije javljeno, onda bih mu svakako nastojala javiti - što god.

eto.
__________________
La vida es sueno T. 1.1.2009. M. 25.1. 2013.
Kakadu is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2017., 11:42   #12
ja svog pitam 3 dana prije ročkasa da li želi ići ili ne, jer da mu kažem 2 tj prije pilio bi me svaki dan kad idemo na ročkas, a ovak može shvatiti u srijedu da je to u subotu ili nedjelju
__________________
Moj Zmajek je MPO beba :)

#nemrem
Francesca is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2017., 14:55   #13
Stvarno se digla velika fkra oko tih rođendana.. Mi to ne shvaćamo baš tako ozbiljno. Neki uvriježeni običaj u našem vrtiću je da se ne potvrđuje dolazak. Ne radi to nitko, pa ne radim niti ja...Možda prvu godinu je to netko i tražio, sada kad su mala škola više ne...Što se nedolaska tiče, netko ispriča, netko ne... Uopće se ne sekiram oko toga, igraonica mi je tako i tako plaćena, ima li ih 15 ili 18 ...svejedno mi bude. Najbliže prijateljice/rođaci ispričaju ako ne mogu, i to mi je ok jer je to slavljeniku bitno. Što se mene tiče, ja ispričam u pravilu nedolazak, čim za njega znam... No, iskreno desi mi se da previdim rođendan, da iskrsne nešto taj vikend, nešto se neprosto dogodi i ne ode na ročkas, a ja nisam ispričala... Kaj se može. Ne pravim dram oko toga, ne uspoređujem to s vjenčanjem, nisam stekla dojam da to nekog smeta...Ako sretnem mamu dan ili dva nakon toga, isprilčam se, ako ne... ne opterećujem se time. Ne mislim da je to neka velika nekultura, ako netko misli drugačije, a Bože moj... Iskreno, nisu mi ti rođendani najvažniji na svijetu, niti mislim da je dolazak mog djeteta najvažnija stvar na svijetu, niti očekujem da drugima njihov rođendan bude...
Starija je već škola, tu su druga pravila, sami brinu o tome kome idu, i sami se (valjda) ispričavaju...
OliviaPope is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2017., 16:39   #14
Kod nas se igraonice rezerviraju za 10,15,20... djece
u današnje vrijeme vibera i watzupova kad poruke ne koštaju ništa, mislim da je fer i korektno javiti dolazi li se ili ne.



Poslano sa mog GT-I9301I koristeći Tapatalk
__________________
Bogatstvo se ne može kupiti ali se može roditi. 💓💓💓
Ex Wannabe mama is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2017., 18:09   #15
Quote:
Ex Wannabe mama kaže: Pogledaj post
Kod nas se igraonice rezerviraju za 10,15,20... djece
u današnje vrijeme vibera i watzupova kad poruke ne koštaju ništa, mislim da je fer i korektno javiti dolazi li se ili ne.



Poslano sa mog GT-I9301I koristeći Tapatalk
Ja se slazem s ovim, stvarno nije neki problem potvrdit dolazak na whats app.
Igraonice ocekuju potvrdu broja djece za rodjendan par dana prije.

Naravno, meni je pristojno potvrditi dolazak i nedolazak djeteta, i to ne zadnji dan, isto tako pitati da li je u redu povesti bracu i sestre svog djeteta...
Ali mislim da ja previse ocekujem






Sent from my ALE-L21 using Tapatalk
__________________
Objektivno ne postoji, subjektivno se ne broji.
greyish is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2017., 19:05   #16
a zakaj mislite da svi imaju viber ili whats app? ja nemam.
gargamišamel is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2017., 19:33   #17
I zakaj mislite da svi znaju par dana ranije hoće li doći ili ne? Ponekad ne znam niti taj dan ujutro hoće li ići popodne (hoće li je imati tko voziti, hoćemo li ići nekuda itd).
OliviaPope is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2017., 21:23   #18
Ja isto ne koristim ni fb ni whatsup ni viber... ali uopce nije u tome poanta. Nego u tome da tih rodjendana po igraonicama opcenito ima previse i ne mogu si zivot organizirati uvijek da fiksno znam da li ce mi dijete doci ili nece doci i do tri tjedna unaprijed koliko dobiju ponekad pozivnicu. Ako se sjetim kad znam javim, a ponekad eto promakne. U prosjeku je neki rodjendan jednom tjedno (i cesce), i koliko vidim po (ne)potvrdjivanju vecine roditelja pozvanih na rodjendane moje djece ni oni nisu nesto posebno azurni po tom pitanju.. Valjda je i njima jasno da nije neki big deal ako netko ne uspije javiti hoce li doci ili nece pa ni mene ne brine previse...

Inace u sve vrijeme pozivanja na rodjendane ja jos nisam dozivjela da je netko od moje djece rekao da nece nekom na rodjendan. Ti rodjendani su mi ukupno godisnje valjda veca stavka u budgetu nego njihova odjeca
proab is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2017., 21:30   #19
Quote:
Kakadu kaže: Pogledaj post
pa ti si napisala da se ne radi o svečanosti trenutka i onda si ga usporedila s vjenčanjem.

mislim da u svojim usporedbama jaako brkaš kruške i jabuke.
ne brkam ja nista.
napisala sam da "svecanost" nema apsolutno nikakve veze s kulturom javljanja kad otkazujes svoj dolazak pa cu tako na isti nacin otkazati i dogovor za plac i vjencanje ako ne mogu doci.
gdje su tu tocno kruske i jabuke?
kulturu imas ili nemas, nema to veze jesi li u toaleti za vjencanje ili u sorcu za na plac.
ne "dramim" ja drame radi nego zato jer u tom trenutku mislim na dijete, slavljenika, koje je mooozda zalosno sto mu se prijatelji nisu pojavili a on ih je ocekivao.
mozda ne bi bilo lose misliti ponekad na osjecaje djeteta od 4-5-6 godina koje je svjesno da je nekog (pretpostavimo vaznog) pozvalo, a ovaj se bez mu i be nije pojavio.
Quote:
gargamišamel kaže: Pogledaj post
a zakaj mislite da svi imaju viber ili whats app? ja nemam.
pa imas mobitel.
smsovi vise nisu in..?
ne...?
Quote:
OliviaPope kaže: Pogledaj post
I zakaj mislite da svi znaju par dana ranije hoće li doći ili ne? Ponekad ne znam niti taj dan ujutro hoće li ići popodne (hoće li je imati tko voziti, hoćemo li ići nekuda itd).
pa ok, javi ujutro kad shvatis da neces doci.
__________________
Think positive...
frupy is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2017., 22:21   #20
Quote:
frupy kaže: Pogledaj post
pa imas mobitel.
smsovi vise nisu in..?
ne...?
naravno da nisu. a možda netko nema ni tu opciju u paketu (npr. mm).

meni se ne čini da djeca drame ak im od njih 20-25 ne dođe par komada. barem moj nije dramio (čak mu se ni cura nije pojavila), a nisam primijetila ni drugu djecu da to rade. možda bi da im se pojavi par komada, a ostatak ne dođe, no ne znam za takav slučaj osim taj jedan forumski s ove teme.
gargamišamel is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:20.