Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti > Jezikoslovlje

Jezikoslovlje Za pravopiždžije i jezikolomce

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.06.2012., 09:37   #2061
Quote:
Yuna kaže: Pogledaj post
Ja sam mislila da je to logično ko u Hrvatskom... Jbt, ovaj njemački je sav nelogičan i štreberski jezik. Trebala sam uzet španjolski, talijanski ili tak nešto lagano
Daj mi reci kako je u hrvatskom "logično"? Gdje je u hrvatskom logika u slaganju prijedloga i padeža? Znaš li kako je to komplicirano za strance koji uče hrvatski?

Pogledaj ovo:

bez + genitiv (bez prijatelja)
s(a) + instrumental (s prijateljima)

na + akuzativ (na krov)
s(a) + genitiv (s krova)

blizu + genitiv (blizu ograde)
pored + genitiv (pored ograde)
uz + akuzativ (uz ogradu)

Nema tu neke logike, svaki jezik ima svoju shemu, koju treba naučiti napamet.
__________________
Nisam lingvist! • daj Pravu šapuMa sigurno!
Daniel.N is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2012., 11:05   #2062
Quote:
Daniel.N kaže: Pogledaj post
Daj mi reci kako je u hrvatskom "logično"? Gdje je u hrvatskom logika u slaganju prijedloga i padeža? Znaš li kako je to komplicirano za strance koji uče hrvatski?

Evo da dam jedan primjer: moja majka i nakon 20g.življenja u Hrvatskoj (Njemica je) još uvijek govori "ajde u škol" ili "pojedi riž"
S obzirom da u hrvatskom jeziku ima 7 padeža i nije tako lak za naučiti.
__________________
always optimistic
djurdja is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2012., 12:20   #2063
Ne bih usporedjivala hrvatski s njemackim... Slavenima je kud i kamo lakse nauciti jezik iz bilo koje druge grupe nego Germanima i ostalima naucit bilo koji slavenski jezik, a hrvatski posebno, rekla bih, brijem da je jedan od tezih slavenskih jezika.
__________________
...something wicked this way comes...
Lady_D is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2012., 12:35   #2064
Ma znam, ja jako volim Njemačku i Njemački, ali me nekad iznervira njihova gramatika. Želim ga naučiti iako sam svjesna da se vjerojatno nikad neću moć sporazumjet s njemcima samo učeći ga tu u Hrvatskoj. Za par dana polažem A2 pa sam malo nervozna, imam puno dilema i tak
Hvala za knjižicu, imam riječnik i svu do sad naučenu gramatiku ispisanu, ali nebi bilo loše imat sve na jednom mjestu. Bacam se na bestimmten i unbestimmten Artikel
__________________
Ne.
Yuna is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2012., 12:53   #2065
Quote:
djurdja kaže: Pogledaj post
Evo da dam jedan primjer: moja majka i nakon 20g.življenja u Hrvatskoj (Njemica je) još uvijek govori "ajde u škol" ili "pojedi riž"
S obzirom da u hrvatskom jeziku ima 7 padeža i nije tako lak za naučiti.
Za prvu ruku treba ti samo 5 padeža, budući da se lokativ i dativ minimalno razlikuju, a vokativ nije esencijalan.
__________________
Nisam lingvist! • daj Pravu šapuMa sigurno!
Daniel.N is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2012., 23:19   #2066
Quote:
Yuna kaže: Pogledaj post
Može mi netko pojasnit ovu rečenicu:

Zeleni ormar je lijevo od crnog stola.
Der grüne Schrank ist links von dem schwartzen Tisch.

Muči me ovo von dem schwartzen Tisch. Od crnog stola je u našem jeziku genitiv (koga, čega -> crnog stola), a na njemačkom je napisano u dativu. Zašto je to tako??
Zar nebi trebalo biti von des schwartzen Tisches? Koga, čega = od crnog stola. Dativ je komu, čemu -> crnom stolu. der Tisch.
Baš učim taj dio (po izdanju od Huebera, Delfin- Lehrwerk für Deutsh als Fremdsprache). Naišla sam na ovo:

Präpositionen mit Dativ:

aus, bei, beim (beim den), mit, nach, von, vom (von dem), zu, zum (zu dem), zur (zu der), bis zu.

Präpositionen mit Dativ ODER Akkuzativ:
in, ins, im, an, ans, am, auf, über, unter, vor, hinter, neben, zwischen.

Prepoznaje ih se prema tome što dativ označava poziciju, mirovanje, stanje i odgovara na pitanje wo, dok akuzativ označava smjer, kretanje, odgovara na pitanje wohin.
Nadam se da ti to nešto pomaže.

Sretno na ispitu!

Zadnje uređivanje brlj : 24.06.2012. at 23:36.
brlj is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2012., 20:12   #2067
Quote:
brlj kaže: Pogledaj post
Baš učim taj dio (po izdanju od Huebera, Delfin- Lehrwerk für Deutsh als Fremdsprache). Naišla sam na ovo:

Präpositionen mit Dativ:

aus, bei, beim (beim den), mit, nach, von, vom (von dem), zu, zum (zu dem), zur (zu der), bis zu.

Präpositionen mit Dativ ODER Akkuzativ:
in, ins, im, an, ans, am, auf, über, unter, vor, hinter, neben, zwischen.

Prepoznaje ih se prema tome što dativ označava poziciju, mirovanje, stanje i odgovara na pitanje wo, dok akuzativ označava smjer, kretanje, odgovara na pitanje wohin.
Nadam se da ti to nešto pomaže.

Sretno na ispitu!
Hvala svima! Položila sam A2 Kupila sam si knjigu o njemačkoj gramatici, još ću si poskidat par serija i filmova i ima da špreham do jeseni
__________________
Ne.
Yuna is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2012., 13:54   #2068
Quote:
Yuna kaže: Pogledaj post
Hvala svima! Položila sam A2 Kupila sam si knjigu o njemačkoj gramatici, još ću si poskidat par serija i filmova i ima da špreham do jeseni
Čestitam!
Meni to tek predstoji i zadnjih par tjedana visim na Deutsche Welle, a priznajem da si me ti motivirala ovom rečenicom, baš zvuči kao realan i konkretan plan (ja takve baš i nemam )
brlj is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2012., 15:07   #2069
kak da prevedm Gutachtenserie?

u tekstu se nabrajaju nagrade i priznanja i pozitivne stručne ocjene za jedan izum na polju fizike i tako to.. serija stručnog suda..šta? !

hvala vam
Nessadha is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2012., 16:32   #2070
Quote:
brlj kaže: Pogledaj post
Präpositionen mit Dativ:

aus, bei, beim (beim den), mit, nach, von, vom (von dem), zu, zum (zu dem), zur (zu der), bis zu.
a seit? kaj ne spada i seit u ovo?
fakincic11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2012., 16:42   #2071
spada

ja sam to bila naučula kao pjesmicu
aus bei mit nach seit von zu
Nessadha is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2012., 18:31   #2072
Pa i meni je ta menmotehnika u uhu od šestog ili sedmog razreda, znači dobrih četvrt stoljeća
fakincic11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2012., 20:04   #2073
Quote:
Nessadha kaže: Pogledaj post
kak da prevedm Gutachtenserie?

u tekstu se nabrajaju nagrade i priznanja i pozitivne stručne ocjene za jedan izum na polju fizike i tako to.. serija stručnog suda..šta? !

hvala vam
Možda "niz vještačenja".
Martian7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2012., 17:01   #2074
možda

hvala ti
Nessadha is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2012., 19:15   #2075
Bok,

samostalno ucim njemacki i iz njemackih tekstova koje citam vadim rijeci za koje onda ispisujem sinonime, prijevod, objasnjenje, primjer recenice... e sad, nisam sigurna za neke rijeci, za neke ne znam sinonim, pa bi mi trebala pomoc... napisala bih ovdje rijeci onako kako sam ja napisala pa ako bi mi netko bio voljan pregledati, ispraviti i nadopisati...

i imam jos jedno gramaticko pitanje... prilikom prevodenja s hrv na njem, postavlja se pitanje na njem, je li tako? ponekad me muci da li postavit pitanje na hrv ili njem jer mi u vecini slucajeva vise odgovara pitanje na hrv... npr. "ravnateljica prve privatne gimnazije" - ja sam prevela die Leiterin des ersten privaten Gymnasiums... e sad, to je prema hrvatskom - ravnateljica koga ili cega, znaci genitiv... meni na njem u principu vise odgovara akuzativu - die Leiterin das ersten privaten Gymnasium... to me malo zbunjuje... pa ako bi mi netko to mogao objasniti...

Evo rijeci...

allgemein bildende Schulen – općeobrazovne škole / škole općeg (osnovnog) obrazovanja; Allgemeinbildung vermittelnd; der Oberbegriff für alle Schulen, die nicht mit einem Berufsabschluss enden. Allgemeinbildende Schulen können Pflichtschulen oder weiterführende Schulen, Regelschulen oder Schulen in freier Trägerschaft und / oder Spezial- und Förderschulen sein; Synonym -

apelira se da država iz državnog proračuna više financira privatne škole – man wendet sich an / appelliert, dass die Staat aus dem Staatshaushalt die Privatschulen mehr finanziert

auf Sympathiewelle schwimmen – biti simpatičan; einander sympatisch sein; z.B. Der Junge schwimmt auf einer Sympathiewelle.

aus der Welt schaffen – nečega se riješiti, raščistiti što; sich losmachen von; bereinigen, beseitigen, lösen, erledigen, jdn. loswerden; in Ordnung bringen; z.B. Nach einer entsprechenden Anhörung lassen sich Probleme viel einfacher aus der Welt schaffen.

Ausweglosigkeit, die – bezizlaznost; keine Mölichkeit eine Situation zu lösen; auswegslose Situation, das Ausweglossein; Hoffnungslosigkeit; z.B. Eine ausweglose Situation.

berufsbildende Schulen – škole za stručnu izobrazbu, stručne škole; Synonym - berufsausbildende Schulen; der Berufsausbildung dienend; ein Sammelbegriff für die Berufsschulen und Berufsfachschulen, die heute nur noch einen Teil der berufsbildenden Schulen darstellen

Bildungseinrichtung, die – obrazovna (prosvjetna) ustanova; Synonym - Bildungsanstalt

deutlich zunehmen – jasno razvijati / povećati; deutlich = jemandem etwas klar mitteilen; Synonym -

entgegenwirken – nastojati suzbiti, spriječiti, protiviti se, djelovati suprotno nečemu, raditi protiv nekoga; sich wiederstreben; entgegenarbeiten, dagegenwirken, kämpfen gegen; seine Wirkung gegen etwas einsetzen; z.B. Dem Laster, der Korruption entgegenwirken.

fakultativno se mogu odlučiti i za talijanski i francuski jezik – sie können sich auch für Italienisch und Französisch fakultativ entscheiden

freie Trägerschaft – slobodni nositelji / pokrovitelji, slobodne ustanove, potkroviteljstvo; Synonym -

gesetzlich festgelegt – zakonski / legalno odrediti / utvrditi / dogovoriti, zakonski određen; Synonym - gesetzlich bestimmend

Hochschulreife, die – diplomirati, steći visoku stručnu spremu, ispit zrelosti, matura, pravo studiranja; durch das Abitur erworbene Berechtigung, an einer Hochschule zu studieren; Erwerb eines Hochschuldiploms, Abschluss des Studiums; Synonym - Abitur

in Kraft treten – stupiti na snagu; gesetzlich, gültig, rechtsgültig; z.B. Das in Kraft getretene Gesetz.

Kritik einstecken – biti kritiziran, dati kritiku; kritisiert werden, Kritik erhalten / akzeptieren; z.B. Meine Mutter hat mir eine Kritik eingesteckt.

mutmaßlich – navodno, vjerovatno, pretpostavljeno; wahrscheinlich, hoffentlich, möglicherweise, mit ziemlicher Sicherheit, vermutlich

nach Angaben – prema podatcima; Synonym -

Nachhilfeeinrichtung, die – davanje instrukcija; Synonym -

odgajati samostalne i samouvjerene osobe – die selbstständige und selbstbewusste Personen erziehen

Patientenverfügung, die – zbrinjavanje pacijenta; eine schriftliche Vorausverfügung einer Person für den Fall, dass sie ihren Willen nicht mehr (wirksam) erklären kann; z.B.

plativo u ratama – in Monatsraten (ab)zahlen

pokrenuti privatnu školu – die private Schule gründen

schändlich – sramotno, sramotan, sraman, užasan; schamlos, schmählich; Empörung hervorrufend; niederträchtig, gemein

Schulbegriff, - školski pojam; Synonym -

smatrati jako važnim – wichtig empfinden

Solidarität mit jemandem bekunden – Solidarität mit jemanden zeigen; postići solidarnost, pokazati solidarnost s nekim; z.B.

statistisch erfasst – statistički obuhvatiti, statistički utvrditi; Synonym - statistisch festhalten

Statistisches Bundesamt, das – zavod za statistiku; Synonym -

stručna praksa – fachliches Praktikum

Sympathien schlagen entgegen – dobiti simpatiju, kada te netko simpatizira; z.B.

škola s pravom javnosti – Schule mit dem Recht der Öffentlichkeit / Schule mit dem Öffentlichkeitsrecht

učenici plaćaju godišnju školarinu – die Schüler bezahlen jährliches Schulgeld

Unterlassung, die – popust, propast, propuštanje, zanemarivanje; etwas nicht tun, das Unterlassen, der Durchlass, das Durchlassen, die Verpassung, das Versäumen; Synonym – Versäumnis; z.B.

uz stručne predmete učenici uče i njemački jezik – neben fachliche Fächer, die Schüler lernen auch Deutsch

Verständnis anklingen – pokazati razumijevanje; Verständnis zeigen; z.B. Ich möchte persönliches Verständnis anklingen lassen.

Zajednica ustanova privatnih škola uputila je zahtjev Ministarstvu znanosti - die Einrichtungsgemeinschaft der Privatschulen hat den Anspruch an Wirtschaftsministerium gerichtet

Zustimmung ernten – dobiti priznanje, odobravanje, pristanak, suglasnost; z.B. Die Soldaten ernten eine Zustimmung.



Hvaaaaaalaaaaaaa!!!!
matuna is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2012., 05:15   #2076
samo ti pisi "des ersten privaten Gymnasiums", to je tak dobro, s das je krivo i nemoj to vise nikad ni pomislit jer ce ti se smijat. objasnit ce ti sve D i pogledat ono ostalo jer je meni prek moba ekstremno nezgodno, ili ak nije hitno cekaj da popravim komp.
Snowcrowned is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2012., 11:09   #2077
Quote:
Snowcrowned kaže: Pogledaj post
samo ti pisi "des ersten privaten Gymnasiums", to je tak dobro, s das je krivo i nemoj to vise nikad ni pomislit jer ce ti se smijat. objasnit ce ti sve D i pogledat ono ostalo jer je meni prek moba ekstremno nezgodno, ili ak nije hitno cekaj da popravim komp.
Hvala ti! :-) Malo mi je hitno jer sam trenutno na godisnjem i ne znam koliko cu imat vremena kasnije se bavit njemackim pa bih voljela sad sto vise napravit i savladat neke stvari...
matuna is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2012., 04:51   #2078
nema nam D () pa bum ti ja, al jako polako, svaki dan malo jer sam prek moba jos i treba mi dost vremena da napisem i nezgodno mi je jos prilicno pa mi se ne da. anyway, allgemeinbildende Schule bi se moglo objasnit ko hrvatska opca gimnazija jer se uci opcenito, a ne o specificnom podrucju.
Snowcrowned is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2012., 11:41   #2079
Smile Nije zgorega ponoviti :)

http://www.das-dass.de/
fluffy16 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2012., 21:57   #2080
Bok, može li mi netko pomoći prevesti nekoliko natuknica:

Heavy truck driver of food and supplies for NATO troops
After that Dispatcher for domestic and international road transport

Hvala
Tea323 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:05.