Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Banke, osiguranja, krediti

Banke, osiguranja, krediti Ja ne radim za novac. Ja radim za kamatu.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.01.2009., 10:40   #141
Quote:
Dubravka20 kaže: Pogledaj post
Moraš uplatiti prvu uplatnicu.Pogledaj na polici od kojeg datuma počinje važiti dopunsko.
Npr.polica je zaključena 25.01.2009 i važi ti godinu dana,što će reći da su ti uplatnice njih 12 kom za tu godinu.Dakle u tom slučaju ti ne ide uplata za mjesec od prvog do zadnjeg dana u mjesecu nego prema polici od dana zaključenja pa tako kroz godinu.Jel ti jasno?
brazilac 5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2009., 10:58   #142
Quote:
Dubravka20 kaže: Pogledaj post
Moraš uplatiti prvu uplatnicu.Pogledaj na polici od kojeg datuma počinje važiti dopunsko.
Npr.polica je zaključena 25.01.2009 i važi ti godinu dana,što će reći da su ti uplatnice njih 12 kom za tu godinu.Dakle u tom slučaju ti ne ide uplata za mjesec od prvog do zadnjeg dana u mjesecu nego prema polici od dana zaključenja pa tako kroz godinu.Jel ti jasno?
da ponovimo - ako je polica zaključena 25.01., ja prvu ratu moram uplatiti do 25.02. Jesam dobro skužila?
Betty Boop is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2009., 11:11   #143
Quote:
Betty Boop kaže: Pogledaj post
da ponovimo - ako je polica zaključena 25.01., ja prvu ratu moram uplatiti do 25.02. Jesam dobro skužila?
Pa kaže ministar Milinović,samo isključivo u siječnju prva uplata od 50,80 ili 130 kn aktivira policu odmah.
Ne kužim što te muči,polica ti je zaključena ovih dana,pitala sam te kojeg datuma,znači dobila si svih 12 uplatnica od kojih prvu platiš danas,drugu 27.2. i tako redom.
Da si se razboljela neki dan,a na besplatni telefon si npr provjerila da ti je polica napravljena,uplatila bi ratu i išla liječniku bez plaćanja
.
Dubravka20 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2009., 11:29   #144
Quote:
Dubravka20 kaže: Pogledaj post
Pa kaže ministar Milinović,samo isključivo u siječnju prva uplata od 50,80 ili 130 kn aktivira policu odmah.
Ne kužim što te muči,polica ti je zaključena ovih dana,pitala sam te kojeg datuma,znači dobila si svih 12 uplatnica od kojih prvu platiš danas,drugu 27.2. i tako redom.
Da si se razboljela neki dan,a na besplatni telefon si npr provjerila da ti je polica napravljena,uplatila bi ratu i išla liječniku bez plaćanja
.
zamjenila si me s nekim ja sam zaključila policu, ali još nisam dobila uplatnice. ali sve je ok, sve sam skužila. hvala ti.
Betty Boop is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2009., 20:58   #145
Molim da me netko ispravi ako griješim, ali računala sam (svoju situaciju) za ženu ispod 30 sa primanjima preko 5108 kn – HZZO-u bih trebala platiti 130 kn, a za te iste novce u CO-u dobijem njihovu policu dopunskog osiguranja sa neograničenim iznosom osiguranja, ili ako ograničim iznos osiguranja na 2000kn ili 3000 kn, plaćam 89 kn, odnosno 117 kn.
nina v is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2009., 22:51   #146
Da dobro si shvatila... Tebi isplativo. Napomena da u CO imaš i B-listu lijekova pokrivenu u toj svoti pokrića, s tim da to HZZO nema. Tako da je to isplativija solucija za iste novce.
sugarray is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2009., 13:47   #147
Ja imam dva pitanja, a ne da mi se proučavati zakone.
1. Trenutno sam nezaposlena i koliko sam shvatila vrijedi mi do 6. mjeseca kartončić oslobođanje od participacije. Međutim, zaposlim se recimo 01.07. i prestajem biti nezaposlen, predam zahtjev za dopunsko i, koliko sam ja shvatila, od 01.03. treba čekati 30 ili 45 dana da ti polica počne važiti. Dakle, prema tome imam dopunsko tek od 01.08. Što je sa ovim međuprostorom?
2. Moj dečko radi i baš danas ide predati ponudu za dopunsko. Recimo da mu počne vrijediti 01.02.2009. Ugovor se sklapa na godinu dana. Što ako on 01.03. ostane bez posla i prihoda? Dali se onda ugovor automatski raskida ili će i dalje morati plaćati 80 Kn mjesečno sve do 01.02.2010?
thanks
bonveks is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2009., 07:43   #148
Quote:
bonveks kaže: Pogledaj post
Ja imam dva pitanja, a ne da mi se proučavati zakone.
1. Trenutno sam nezaposlena i koliko sam shvatila vrijedi mi do 6. mjeseca kartončić oslobođanje od participacije. Međutim, zaposlim se recimo 01.07. i prestajem biti nezaposlen, predam zahtjev za dopunsko i, koliko sam ja shvatila, od 01.03. treba čekati 30 ili 45 dana da ti polica počne važiti. Dakle, prema tome imam dopunsko tek od 01.08. Što je sa ovim međuprostorom?
2. Moj dečko radi i baš danas ide predati ponudu za dopunsko. Recimo da mu počne vrijediti 01.02.2009. Ugovor se sklapa na godinu dana. Što ako on 01.03. ostane bez posla i prihoda? Dali se onda ugovor automatski raskida ili će i dalje morati plaćati 80 Kn mjesečno sve do 01.02.2010?
thanks
Za ovo prvo nazovi 0800 79 89,ali mislim da ćeš uskoro na kućnu sdresu dobiti narančastu karticu koja zamjenjuje kartončić.Pogledaj do kojeg datuma ti važi polica kad ti stigne.Ako se zaposliš a dohodovni cenzus u prošloj godini po članu obitelji ti ne prelazi 1516 kn opet ćeš dobiti policu na teret Državnog proračuna,a ako prelazi,onda ćeš po plaći do cca 5000 plaćati 80 kn mjesečno.Znači ne bi bilo međuprostora budući već posjeduješ policu,samo će druga imati drugu oznaku ali slijed se nastavlja.
Drugo,ako danas preda policu,to je još siječanj i važi odmah,a ti po primitku police platiš prvu ratu.Ako mu slučajno"upadne" u veljaču važiće nakon 15 dana od dana sklapanja.
U slučaju da ostane bez posla a platio je par rata,ide na HZZO sa policom i novom prijavom kao nezaposlena osoba.Dobro je da se po isteku ugovora prijavi na burzu,a u roku 30 dana po prestanku rada MORA se prijaviti na HZZO kao nezaposlena osoba,ponese svoju radnu knjižicu i tiskanicu 2 za zdravstveno i važeću policu.Tada će ga oni automatizmom prebaciti na teret Državnog proračuna i dalje neće plaćati.
Ovo sam baš jučer provjerila nekima od svojih kolega u pravnoj službi HZZO-a.
Dubravka20 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2009., 18:56   #149
Dubravka20

Molim vas ako možete odgovoriti na moje slijedeće pitanje jer vidim da ste dobro upućeni u dopunsko.

Mene zanima što ako ja sada uzmem dopunsko osiguranje i plaćam ga 80 kn jer sam trenutno zaposlena od početka 1. mjeseca ove godine i imam plaću manju od 5000 kn neto, a ugovor u ovoj firmi u kojoj sada radim imam do 31.5. i onda najvjerojatnije neću više produživati ugovor u toj firmi. To bi recimo značilo da ću ja plaćati dopunsko samo par mjeseci.

Zanima me još što ako ja već za recimo mjesec dana ili dva mjeseca, dakle recimo u 3. mjesecu ove godine prijeđem raditi u neku drugu firmu gdje će mi isto plaća biti manja od 5000 kn i plaćala bi isto dopunsko 80 kn mjesečno. Da li ja u tom slučaju trebam otkazati sadašnje dopunsko i uzeti novo po istim uvjetima? Pretpostavljam da će to tako biti jer ja sam sada u onom formularu morala upisati broj osigurane osobe iz one prijave na obavezno zdrvastveno na koje me sadašnja firma prijavila 14.1. Znači ako se odjavim sa obaveznog zdravstvenog preko ove firme, automatski ću dobiti neki novi broj obaveznog osiguranja kada me prijavi na zdravstveno ta nova firma ako u njoj počnem raditi. Šta ću ja onda sa tim uplatnicama? Imati ću dvostruke uplatnice, jedne od prve police, a jedne od druge?
Je li dovoljno u HZZO poništiti prvu policu dopunskog i uzeti po istim uvjetima novu policu dopunskog osiguranja? Dakle da ne ispadne da na kraju plaćam dvije police dopunskog osiguranja za sebe. Pretpostavljam da za dopunsko trebam ići u Klovićevu je tamo pripadam po mjestu stanovanja? Vidjela sam da vi tu spominjete samo Jukićevu za dopunsko.

Zadnje uređivanje prilika : 29.01.2009. at 19:02.
prilika is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2009., 11:49   #150
Quote:
prilika kaže: Pogledaj post
Dubravka20

Molim vas ako možete odgovoriti na moje slijedeće pitanje jer vidim da ste dobro upućeni u dopunsko.

Mene zanima što ako ja sada uzmem dopunsko osiguranje i plaćam ga 80 kn jer sam trenutno zaposlena od početka 1. mjeseca ove godine i imam plaću manju od 5000 kn neto, a ugovor u ovoj firmi u kojoj sada radim imam do 31.5. i onda najvjerojatnije neću više produživati ugovor u toj firmi. To bi recimo značilo da ću ja plaćati dopunsko samo par mjeseci.

Zanima me još što ako ja već za recimo mjesec dana ili dva mjeseca, dakle recimo u 3. mjesecu ove godine prijeđem raditi u neku drugu firmu gdje će mi isto plaća biti manja od 5000 kn i plaćala bi isto dopunsko 80 kn mjesečno. Da li ja u tom slučaju trebam otkazati sadašnje dopunsko i uzeti novo po istim uvjetima? Pretpostavljam da će to tako biti jer ja sam sada u onom formularu morala upisati broj osigurane osobe iz one prijave na obavezno zdrvastveno na koje me sadašnja firma prijavila 14.1. Znači ako se odjavim sa obaveznog zdravstvenog preko ove firme, automatski ću dobiti neki novi broj obaveznog osiguranja kada me prijavi na zdravstveno ta nova firma ako u njoj počnem raditi. Šta ću ja onda sa tim uplatnicama? Imati ću dvostruke uplatnice, jedne od prve police, a jedne od druge?
Je li dovoljno u HZZO poništiti prvu policu dopunskog i uzeti po istim uvjetima novu policu dopunskog osiguranja? Dakle da ne ispadne da na kraju plaćam dvije police dopunskog osiguranja za sebe. Pretpostavljam da za dopunsko trebam ići u Klovićevu je tamo pripadam po mjestu stanovanja? Vidjela sam da vi tu spominjete samo Jukićevu za dopunsko.
Dakle polica ti važi godinu dana nema veze gdje si zaposlena,uplatnice plaćaš svih 12 mjeseci jer ti se polica ne mijenja,to ide automatizmom povezivanje police sa zdr.A što se tiče slučaja da ostaneš bez posla pročitaj gore već sam pisala o tome.Da ideš u Klovićevu.
Dubravka20 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2009., 16:34   #151
@Dubravka20

Molim odgovor na pitanje:

Ako bih se odlučio za dopunsko kod Hzzo-a, zanima me na koji način i uvidom u koje podatke Hzzo vrši provjeru podatka o mojim primanjima? Što mene hipotetski sprječava da ja zaokružim da imam manje od 5108kn netto plaću ne bih li godišnje uštedio 600kn (razliku od 960 do 1560kn)? Koje su kazne i sankcije, ako me se "otkrije"?
Neuson is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2009., 08:35   #152
Dubravka20

Puno vam hvala na brzom odgovoru.

1. Dakle ako sam dobro shvatila ja ako promijenim posao i odem raditi u neku drugu firmu za koji mjesec unutar ove kalendarske godine meni svejedno vrijedi ova prva polica dopunskog osiguranja koju sam sklopila dok sam radila u prvoj firmi u kojoj trenutno radim?

2. A šta je onda sa onim Brojem osigurane osobe u Zavodu koji se stalno mijenja prilikom promjene firme i koji sam morala unijeti i u formular o dopunskom osiguranju? Onda će mi se taj Broj osigurane osobe ipak promijeniti kada prijeđem u drugu firmu, a automatski ga treba promijeniti i u novom formularu za dopunsko. Barem ja tako mislim.

Jedino sam sigurna da će mi plaća biti manja od 5100 kn jer i sada imam puno manju plaću od te, a biti ću sretna ako dobijem bilo kakav novi posao, pa i za istu plaću. Tako da će mi rata za dopunsko sigurno i dalje biti 80 kn.

3. Zanima me još kakav je to MB osigurane osobe u Zavodu jer meni je ta rubrika ostala prazna u formularu kojim me je firma prijavila na obavezno zdravstveno, a taj MB osigurane osobe u Zavodu se pojavljuje i u formularu za dopunsko zdravstveno i tu sam rubriku tamo isto ostavila praznu?


4. U Klovićevu je poslan faksom taj moj formular za dopunsko i tata mi je rekao da prvu ratu treba platiti tek kada oni pošalju na moju kućnu adresu uplatnice za cijelu ovu godinu. Je li to točno? Bilo je govora po novinama da prvu ratu ipak treba platiti što prije i da možemo i sami ispuniti i uplatiti prvu uplatnicu kako bi dopunsko osiguranje počelo vrijediti što prije.

5. Uplatnice za dopunsko se uplaćuju samo u FINI ili može i u pošti, banci ?

6. S obzirom da je danas već 1.2. a ja još nisam uplatila niti jednu ratu iako je formular za dopunsko poslan faksom još krajem 1. mjeseca nije mi sasvim jasno od kada meni zapravo vrijedi to dopunsko?

7. Pretpostavljam da mi dopunsko vrijedi tek kada uplatim prvu ratu i nakon dodatnih 15 dana. Ne znam za koliko će oni točno poslati te uplatnice, ali mislim da se može desiti da mi počne vrijediti i tek početkom 3. mjeseca.

Zadnje uređivanje prilika : 01.02.2009. at 08:42.
prilika is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2009., 19:51   #153
PLAĆANJE DOPUNSKOG PREKO ZABE

Molim nekog da mi pomogne ,trebam platiti dop.osig preko zabe ,ali mi traži adresu koju ne znam te ne mogu izvršiti transakciju...help
amarikina01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2009., 23:35   #154
da vas pitam, da li nezaposlena osoba ima "uključeno" dopunsko osiguranje, tj. da li je samom činjenicom da je osoba nezaposlena i ima "redovno" zdravstveno osiguranje ostvarila pravo i na dopunsko tj. oslobođena je participacije?
__________________
vozi tangentom po točki infleksije
Bilobrkster is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2009., 08:51   #155
Mene to dopunsko zdravstveno osiguranje neće vidjeti

Upravo je zadivljujuće kako naš narod "puši" te fore oko zdravstvene reforme i moram priznati da se kod nas još jako jako dugo neće postići ona kritična masa da se nešto promijeni jer su hrvatski građani ovčice koje se vole šišati jako često

Hoćete primjer; liječnici obiteljske medicine se pobune i tko ih podržava? Nitko.
Umjesto da se digne prašina, da HSU pošalje penziće malo na ulicu (ups pa ja sam zaboravio da su u vladajućoj koaliciji ), da sindikati pozovu članstvo na nemire (ček ček koji je ono "bivši" sindikalista u vladajućoj stranci ) itd itd. O čemu mi onda govorimo ovdje.
Znači moja žena i ja imamo primanja već od gornjeg cenzusa i mi bi godišnje morali iskrcati preko 3 soma kuna za to dodatno zdravstveno. Oboje smo u kasnim tridesetim i zdravi. Nemam namjeru unaprijed plaćati "naknadu za strah" koju mi prodaje ministar. E pa mene strah nije.

Ako ste zdravi i radno sposobni, čega se bojite? Ako ću razmišljati joj što ako se razbolim, joj što ako završim u bolnici, joj što ako moram na operaciju pa kud će me to dovesti. Nemam ja vremena za to, o tome ću razmišljati kad i ako budem o tome morao razmišljati.

Još jednom ovo nije reforma, ovo je pljačka naroda. Ni prva ni zadnja.....
Markoni is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2009., 13:20   #156
Kako znaš da si zdrav?
sugarray is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2009., 16:25   #157
@Markoni - banalna situacija, prelaziš cestu i spuca te pijanac u autu. kad provedeš tjedan dana u bolnici i nakon par operacija, bit će ti žao što ga nisi uplatio.
__________________
vozi tangentom po točki infleksije
Bilobrkster is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2009., 16:32   #158
Participacija iznosi 20% vrijednosti usluge, ali po jednom računu je max 3000kn. U opisanoj situaciji, mislim da je najmanji problem platiti tih (do) 3000kn.
3007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2009., 16:55   #159
Markoni, kladio bih se da imaš kasko na autu.

To je pljačka, priznajem, trebali bi nam priznati bar pola od onih 15% koji dajemo iz bruta da nam važi za dopunsko, ali dok nije tako, čeka te još troška za bilo koju posjetu liječniku, okulisti, zubaru, bolnici... tako da nije stvar u tome da im ne daš jer si zdrav, daj im kao što ću ja (a mislim da sma zdrav kao i ti) pa traži od svog liječnika neka te za taj iznos od 130kn (koji ćeš 20% vratiti kroz poreznu olakšicu) šalje na sve žive pretrage, sistemske i ine, kako bi utvrdio jesi li zdrav. Tako dobijaš prevenciju, a to i je bit dobrog života, na vrijeme spriječiti, a ne samo liječiti.
Smileman is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2009., 19:11   #160
Quote:
Neuson kaže: Pogledaj post
@Dubravka20

Molim odgovor na pitanje:

Ako bih se odlučio za dopunsko kod Hzzo-a, zanima me na koji način i uvidom u koje podatke Hzzo vrši provjeru podatka o mojim primanjima? Što mene hipotetski sprječava da ja zaokružim da imam manje od 5108kn netto plaću ne bih li godišnje uštedio 600kn (razliku od 960 do 1560kn)? Koje su kazne i sankcije, ako me se "otkrije"?
Gle, HZZO će pronaći način kako provjeriti tvoja primanja, povezani su sa poreznom upravom i usklađuju police s njihovim podacima. Ako otkriju da si ugovorila nižu opciju, mislim da će ti ispostaviti razliku i nove uplatnice da nastaviš po višoj tarifi, nema osnove za sankcije, uvijek možeš reći da si krivo procjenio
Smileman is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:04.