Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Domovinski rat

Domovinski rat Domovinski rat bez politike

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.08.2012., 23:41   #221
Quote:
biosamvojnik kaže: Pogledaj post
Ja san dosta toga zaboravija, a dosta toga mi nije bilo ni jasno. Npr. jesmo li bili isprid Grahova ili iza Grahova. Za Derale nikad nisan čuja do ovoga foruma. Isto san tija napisat knjigu o mom iskustvu, ali me i bilo sram od pravih branitelja koji su imali misece i godine takvih iskustava. Shvatija san da je jedno bit godinama u uniformi, makar na terenu i to u pozadini, a drugo ka mi tada na prvoj crti. I naučija san poštivat one koji probijaju prvu crtu. Tu san u akciji - pokretu prema prvoj crti i na prvoj crti bija neka 24 sata recimo od podne 13.8. do poslijepodne 14.8. Znači išli smo zaustavit prodor četnika, kad su već bili prodrli. 15. 8. ili 16. 8. smo se valjda pokupili s ostalima i išli ća. Znam da niste izmislili da ste se držali junački. Zato vas nisan ni napa na forumu Slobodne Dalmacije. Tamo i onako ima govana tipa lika "ikusi" i ostalih. Jasno mi je da je u tim kriznim stanjima bilo heroja, da je bilo i mučenika i kukavica s razlogom. I istina je i da nismo mogli normalno funkcionirat kao vojna formacija i to nas je koštalo. I neko je tu zabrlja, nikako mali ljudi. Ja mislim da bi bilo pametno da sve to znajući dovedete u udrugu zapovjednike vodova i da vam oni kažu šta se događalo u njihovom sektoru. I onda napišite lipo knjigu i posebno poglavlje o događajima oko Grahova. Nikako ne ono šta je izjavija Sirić da je sve štimalo ali je bilo teško i da je samo zato bilo puno poginulih. Ali svaki vojnik ima svoju priču. Meni je npr. jedan od nižih zapovjednika s Vidove glavice reka da su mu vojnici pobigli, a njega se za to optužilo kao da je on ispa kriv i nesposoban. A tip je pravi fajter. A jedan od ranjenih novajlija, iz te iste ekipe koji su pobigli s položaja, mi je pokaza svoje rane i objasnija zašto su pobigli. Bila bi bar dobra pouka reć da nema napuštanja prve crte, u situaciji ako ne znaš di je neprijatelj, jer si tek onda ranjiv. Ali, aj ti satima stoj u rovu kojega preorava artiljerija, a pomoći nema, a ni rov te više ne štiti... Evo, neću ni ja više, zapasa san previše prostora. Pozdrav svima.
zapovjednik voda na Vidovića glavi je bio jedan od one dvojice iz članka u slobodnoj........sve priče su od zap.vodova sa crte,dođi,kad sve vidiš bit će ti jasno....i di si bija i šta si radija...dakako ako te zanima.....pošalji svoj e-mail i sve ćemo ti objasnit....
poljica8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2012., 00:40   #222
Quote:
sidrun kaže: Pogledaj post
rođak mi je mobiliziran u 141 neposredno pred ovi događaj,
to mu je bio prvi teren,
bez ikakve pripreme,obuke,
kad ga je dovelo i stavilo na liniju nije imao pojma gdje su strane svijeta ,a pogotovo gdje su susjedi prijatelji i neprijatelji ,
pa mi nije jasno čemu žestok napad na nick "bio sam vojnik"

a također i pripovjedanje onih koji su spašavali situaciju ne razlikuje se puno od njegove priče (npr iz inteventne bojne 6 domobranske)

a isto tako nije sve ni za forum
Ja ga napadan zato jer sere pizdarije i laže. . Kaže kako nije fer da se on triba predstavit ali zato bez problema spominje imena drugih ljudi i sere po njima. Jedan dio onoga šta on govori je istina,Uostalom o tome san i ja pričao. Uopće neću komentirat onu hrpetinu sranja koju je ispisa.A i zašto bi kad takvi ka on više vjeruju novinskim pričama i srpskim izvještajima nego meni. A ja nisan anonimni forumaš. Moje ime, prezime, nadimak i sliku su svi vidili. Kao što rekoh neću se osvrtat na gluparije nego ću ti sad objasnit ono šta ste i ti i on rekli a istina je. (samo za razliku od njega ti si dovoljno pametan da znaš kako neke stvari nisu za forum). Zato se Tebi i obraćan jer me za njega živo boli neka stvar.
Dakle, istina je da je puno novih i neiskusnih ljudi. U moj vod je došlo 20 novih nepoznatih faca.Od toga njih 15 nije bilo ni dana u ratu. Ima san 43 čovika na spisku. To je apsolutno previše za bilo šta. Zašto se to dogodilo ne znam ali moja pretpostavka je slijedeća:
Za vrime ciloga rata ljudi su izbjegavali mobilizaciju.Masu puta su ljudi ostajali danima duže na terenu jednostavno zato jer ih nije ima ko zaminit.Kao što rekosmo nije sve za forum ali
u to vrime je tribalo poslat 7 (sedam) poziva da bi dobija jednog novog vojnika! Zato ja mislin da su pred Oluju odlučili poslat masu, masu poziva kako ne bi riskirali. Il su stvarno poslali miljun poziva il je ovaj put odaziv bija puno veći. Ponavljan, to je moje mišljanje.

"Ljudi su bili nepripremljeni"? Jel? Reklo in je da idu na piknik a onda ih odvelo u rat? I ne samo da ih je odvelo u rat nego se tamo još i pucalo!?!? Pizda in materina pokvarena! Šta je tribalo misec dana ranije dignit par iljada ljudi i priripremat ih a onda munjevitom i IZNENADNOM akcijom napravit Oluju?
Ko je mene obučava kad san iša na prvi teren? U prvih 10 minuta na čuki bilo mi jasno di su njihovi položaji, di su naši i šta triban radit u slučaju frke.Tu ne triba vojna obuka nego zdrav razum. (btw ja san u JNA bija - pekar! Ali razlika je između "znat šta triba radit" i stvarno to uradit kad frka počne. Nije svak za vojnika. Ja san osobno iako san bija samo zapovjednik voda inzistira da se neki ljudi "skinu" iz HV jer jednostavno nisu za to i samo mi smetaju.Nakon Grahova san se "riješija" svih ovih 20, i nastavija dalje sa 30 pravih. (e da, bilo je još rata i nakon Grahova, itekakvog) Inače iz mog voda su poginila 2 nova i jedan stari vojnik.Na istom mjestu i na isti način kao i zapovjednik satnije koji je bija jedan od najiskusnijih i najboljih vojnika u ciloj brigadi. Mislim da si shvatija šta želin reć.

Ja nisan nimalo ljut na momke koji su napustili položaj.Jebiga tako je ispalo i štaš sad, To je prirodna reakcija. Ljut san na one pizdune koji su utekli a da uopće nisu ni bili na prvoj crti a onda su po Splitu i Kaštelima širili ovakve priče.
Šta se tiče «dva tjedna drkanja kuraca prije Grahova»..E pa nisan ni to. Ja san drža obuku mojima. Opremu san im nabavlja. Pokojni Š. zapovjednik satnije, svaki je dan organizira nekakve vježbe da mi je čak i dopizdija. One noći kad nas je diglo za frku u Grahovu u prvi tren san pomislija da Š. opet jede govna sa svojim vježbama i krenija san ga poslat u kurac.Na žalost nije bila vježba.
Od mojih 20 novih , nikome nije palo napamet bižat.Tresli su se od straha ali su stali di je tribalo. Velika je razlika između straha i kukavičluka. Ja ti mogu pričat o strahu a o kukavičluku pitaj nekog drugog. Imaš par stručnjaka i ovde na forumu pa izaberi.

Ne znam za svih 15 ali svi naši poginuli kojima san ja vidija tijela imali su prostrijelne rane na prednjem dijelu tijela.Svi su pogođeni s malih udaljenosti. Toliko o «mitovima junaštvima koje mi eto sad izmišljamo»

Rat je sranje po defaultu.U ratu se gine.U ratu se rade zločini. Ali u ratu se točno vidi ko je od kakvog materijala sagrađen. U ratu postoje bitke a ovo je bila jedna od žešćih.I s jedne i s druge strane. Muški! I oni su napali vojnički a tako su se i ponašali.Nisu to bili neki pijani četnici kakvima velik broj naših ljudi zamišlja srpsku vojsku, nego vojnici.Pravi vojnici.Da mi danas netko od njih dođe i kaže «Ja sam bio srpski vojnik i na Grahovu san ubio nekoliko tvojih» ja bi mu da ruku. Bija je rat, tukli smo se muški i to je to. ;i smo eto pobijedili i sve ide dalje.Čak bi možda moga pogledat u oči srpsku majku i reć joj: Ja sam hrvatski vojnik koji je ubio vašeg sina.Sin Vam je poginija časno i pošteno, boreći se do zadnjeg daha.
Ok možda san malo pretjera s ovim zadnjim i skrenija u patetiku al nadam se da kužiš šta san tija reć. Ionako oni koji su ubili momke iz mog voda više ne mogu ništa reć. I ovo ti je nadam se jasno.

Šta se tiče raznih novinskih natpisa pogotovo ova izjava Kotromanovića. Ja sam nekidan dao intervju za novine. 80 % onoga šta piše da san reka uopće nije izašlo iz mojih usta. Nije ni moglo jer ja sigurno nisan zna nabrojit one postrojbe koje san navodno nabroija kako piše u tekstu. A onih 20% šta jesan reka nisan reka na onaj način kako piše u Slobodnoj. Ono nisu moje riči ni moj način izražavanja. Uostalom ni ime mi nije točno napisa.Toliko o novinama i novinarima. Ko zna šta je Kotromanović uistinu izjavija.

Eto. Sad mi je stvarno dopizdija i ovaj forum i ova tema. Iden leć.
daradin is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2012., 00:45   #223
Quote:
biosamvojnik kaže: Pogledaj post
Evo ovi debil se tebi ispričava ako si takav kakav kažeš da jesi. Ja san zahvalan i tebi i svakome ko je izložija svoj život za svoje kolege. I vama stari lavovi pogotovo. I ko god je izlaga svoj život od 1991- 1995 na takav način ka vi zaslužija je penziju. Ja govorin o onima koji su stvarali nered, profitirali od ovoga terena i te situacije. I sada vi idete nešto pisat o nekoj slavnoj bitki, a nema to nikakve veze sa slavom. Nije bitno ko san ja. Nije fer da se ne predstavim, ali nije ni fer da me vi mrzite jer kažem šta san doživija i čuja od ljudi iz prve ruke (svjedoci, ranjenici, niži zapovjednici). Odazva san se branit domovinu, eto ko san. Nemojte od ove stvari radit mit, molin vas. Mrtvima Bog da pokoj. Nismo bili u stanju ratovat i čudo je da nas nije i više izginilo. Neorganiziranost znači nepripremljenost. Znači gubitke. Bilo je malo vrimena to vrime nije korišteno da se vojnički ustroje satnije i vodovi, a postojali smo kao vojna organizacija samo na papiru. Uvik se može reć, kako je to odma u Slobodnoj izjavija Sirić: bili smo ludilo dobro obučeni i na sve spremni, ali bile su teške bitke i zato toliko gubitaka. Zvuči junački, ali poluistina, je li.... Laž, je li... Bili smo neobučeni skoro ko časne sestre i zato toliko gubitaka. E sad, ko je tu kriv? Konkretno, nismo imali ni bojevo gađanje, a išli smo u rat. Smišno za 1995. godinu. I žalosno. Mislite da četnici ne smiju znat za ove stvari? Pa oni su prije napada znali na koga udaraju, a odma su javili i na radiju i na TV Beograd (jebem li je) da su njihovi hrabri vojnici razbili opasne splitske ustaše. :-) Tribale su im u to vrime Oluje dobre vijesti. Eto, na terenu nisu bile "zenge, crnokošuljaši i ustaše" nego obični mamini sinovi, ljudi i studenti koji su uglavnom bili voljni biti vojnici, jer su se odazvali, ali bili su neopremljeni, bez ikakve vježbe i bez orijentacije. Nego vi istinu krijete od naših ljudi, a ne od četnika. A ovi šta su pobigli i razglasili "lažne vijesti" rekli su isto šta i oni koji su ostali do kraja i bili ranjeni: tukla ih je artiljerija 6-8 sati, bez odgovora naše artiljerije. Dok su oni ginili, mi smo u logoru igrali na karte i nismo imali pojma koga pere topništvo i čije topništvo naše ili njihovo... Nisu više mogli ostat u rovovima, jer ih je četničko topništvo našlo, čak im je i bunker u rovu pogodilo i njih u bunkeru izranjavalo. Zamislite šta radi vojnik početnik u situaciji kad je mislija da rata više nema, a tuku ga satima granate, kao na streljani, a ne može uzvratit, a ima 1-2 okvira metaka, za slučaj ako krene pješadija, a čeka pomoć koje nema i ne zna šta mu se događa iza leđa. A i tenk broji, a nemaju ga s čime skinit. Ne bih bio u njihovoj koži. I razumin one šta su pobigli. Samo, meni je odma bilo jasno da je bižanje opasnije nego ostat i borit se. Moja ekipa je zadržala položaj, ali nama je bilo lakše jer smo došli nakon njihova iskustva. Eto, tribamo bit iskreni, Pumama platit misu svake godine, ka i našim nižim časnicima koji su se izložili na terenu da nas izvuku. Mislin na zapovjednike čete, voda, satnije. Meni je zapovjednik bija Grubišić. Mislim da je bija pravi čovik i izložija se kad je bilo najteže. Samo ne znan je li nas on umoran od rata i obuke sve nas greškom poštedija obuke računajući da je kraj rata? Ili su obuku tribali naredit oni iznad ili ispod njega. Koja je uloga Bubića? Sirića? I još par dobrih fajtera je tu bilo. Ali Pume su nas spasile te naše topništvo, a kažu sa strane su išle i 6. domobranska i četvrta. I naravno bilo je tu nešto naših kamikaza. Hvala svima, ali prije svega naši su anđeli čuvari bile Pume.
Znači viruješ svima, srpskim pričama, hrvatskom tisku, dezerterskim lovačkim pričama ali meni ne viruješ? "AKO" je istina ono šta ja pričam onda mi se ispričavaš? AKO?

Zabij ti to svoje izvinjenje sebi u šupak.Očito ima dovoljno mista.
daradin is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2012., 08:35   #224
@ biosamvojnik
Ja nisam bio vojnik, ali imaš moju podršku za svoj istup na ovoj temi. Jasno mi je na što ciljaš, ali pitati za odgovornost u ovoj državi nikad nije bilo pametno. Znam da je bio rat, i da se ne možeš nikad tako pripremit da eliminiraš sva iznenađenja i da koliko se god pripremio ljudi će poginut. Ali isto tako mislim da odgovorni i nadležni moraju učiniti sve da se broj žrtava svede na minimum. Koliko sam iz tvojih postova skužio (a i iz ostalih) to nije bio slučaj. Ni blizu. Ne kažem da sad treba odgovorne pribijati na stup srama ili ne znam što raditi s njima, ali treba jasno reći zbog čega je došlo do tolikog stradavanja. Nadam se da će monografija brigade dati cjelovitu i objektivnu priču o ovom nesretnom događaju.
vlastimir is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2012., 08:52   #225
Quote:
daradin kaže: Pogledaj post
Znači viruješ svima, srpskim pričama, hrvatskom tisku, dezerterskim lovačkim pričama ali meni ne viruješ? "AKO" je istina ono šta ja pričam onda mi se ispričavaš? AKO?

Zabij ti to svoje izvinjenje sebi u šupak.Očito ima dovoljno mista.
Hvala vam na trudu. Volija bi vidit samo one koji bi mene volili vidit. Priku koji je bija samnom na položaju. Ove druge baš i ne volin ka ni oni mene. Jasno je zašto nisan reka svoje ime. Spomenija san par ljudi koji su radili svojin ljudima šta ne triba čisto da vidite da san insajder i nije mi ža, jer nisu se časno ponašali prema nama. Eto, jesan govno, priznajen. Ponavljan, moj vod niko nije obučava. Ni minutu. Ni sekundu. Jedino je Vlado svoje vuka na vježbe. Vladi za to svaka čast. Bilo je vruće, kolovoz i valjda su ljudi zaključili da nema potribe maltretirat nas nekom obukom, kad je sve prošlo dobro u Oluji. Od nas je malo ljudi nastradalo fala Bogu. Nego mi je žaj onih prije. I to je to. Došli smo na položaj kad je tribalo krpit crtu, baš mi koji smo se tresli, ali nismo napustili položaj. Kako smo mi "znali" di srljamo, odma smo se riješili paničara, jer ovi nisu ni smili primirisat. Ni ja ne bi volija ultratrtaroša kraj sebe, a ponavljan, takvi se nisu ni usudili doć na položaj kad smo mi išli, a ovi šta su došli prije poveli su svakoga. Mada, jebeš ga, nije dobro ni kad ti se stari ratni mačak opije i spava na položaju dok se očekuje napad, a bilo je i takvih likova. Nisan povirova četničkome tisku, samo kažen da se nema šta puno krit od njih jer su oni su već tada javili da su imali vojni uspjeh. Znan da je bila ta vijest jer mi je reka neko koga znan i živi u Beogradu. Da su svi na položaju bili ka vi, i da ste bili opremljeni da možete uzvratit npr. minobacačima i da van je javljeno da će bit napad, a šta je sve tribalo bit obzirom na okolnosti (1995. je bilo dosta oružja, znalo se da može bit napad), valjda van ti četnici - vojničine ne bi mogli ni primirisat. Možemo se i vratit na 1991. kad su samo naše kamikaze držale ćuke. Inače, i ovi prekaljeni srpski ratnici su dali petama vitra kad ih je poklopija naš VBR jer ne moš ništa kad te poklope granate, a znaš da neće odustat dok brdo ne samelju u žalo. Znači, bez obzira na ljude i niste imali puno izbora, s malo opreme, bez veze s ostalima i bez topničke podrške na početku. Informacije triba krit od naših jer nije sve za forum. Inače, više virujen vama, samo vi se borite za istinu tako šta imate autocenzuru tipičnu i za HDZ, SDP i druge stranke, koje ne znaju ko je opljačka zemlju, jer oni nisu, a ne smi se znat ko je od njihovih. Eto, sretno s udrugom i spasite nam istinu, kakva god bila.
biosamvojnik is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2012., 09:34   #226
Quote:
vlastimir kaže: Pogledaj post
@ biosamvojnik
Ja nisam bio vojnik, ali imaš moju podršku za svoj istup na ovoj temi. Jasno mi je na što ciljaš, ali pitati za odgovornost u ovoj državi nikad nije bilo pametno. Znam da je bio rat, i da se ne možeš nikad tako pripremit da eliminiraš sva iznenađenja i da koliko se god pripremio ljudi će poginut. Ali isto tako mislim da odgovorni i nadležni moraju učiniti sve da se broj žrtava svede na minimum. Koliko sam iz tvojih postova skužio (a i iz ostalih) to nije bio slučaj. Ni blizu. Ne kažem da sad treba odgovorne pribijati na stup srama ili ne znam što raditi s njima, ali treba jasno reći zbog čega je došlo do tolikog stradavanja. Nadam se da će monografija brigade dati cjelovitu i objektivnu priču o ovom nesretnom događaju.
Hvala. Ne znan ni ja šta radit s (ne)odgovornima. Ne znan ni ja kakvu bi istinu bija spreman čut. Valjda samo istinu. Nije u redu da civili sude vojnicima kad civili ništa ne razumiju. A to se stalno događa. Vojni sud bi me zadovoljija, ali ne da zatvore nekoga ko nije puno kriv, a to mi niko ne more garantirat da se glavni krivac neće izvuć. Jasno mi je da je neko zakaza. Neko je zna da će bit napad, neko nije posla na vrime obavijest, neko je zna da su ljudi neopremljeni i nespremni... Možda neko ko je inače bija odličan u drugim situacijama. To je život. "Nije mu zvonija sat"... Uvik se događa da neko zajebe stvari i mora se improvizirat. I jasno mi je da nan neki odličan čovik, isto ka i neko govno od čovika u ratu može spasit glavu i kupija nas je za cili život. Kako čovik more išta reć protiv svoga spasitelja? A šta reć o onima koji su napali našu zemlju? Krivi su svi od kuvara do generala i izvukli su se. Neka se Srbi poklope ušima. A naši? Fala svima našima koji su bili pravi. A našega "krivca" bi valjda volija vidit iza rešetaka, isto ka i onoga koji je zariba vatrogasce na Kornatima. To je bilo od prilike slična stvar.
biosamvojnik is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2012., 10:09   #227
Quote:
biosamvojnik kaže: Pogledaj post
Hvala vam na trudu. Volija bi vidit samo one koji bi mene volili vidit. Priku koji je bija samnom na položaju. Ove druge baš i ne volin ka ni oni mene. Jasno je zašto nisan reka svoje ime. Spomenija san par ljudi koji su radili svojin ljudima šta ne triba čisto da vidite da san insajder i nije mi ža, jer nisu se časno ponašali prema nama. Eto, jesan govno, priznajen. Ponavljan, moj vod niko nije obučava. Ni minutu. Ni sekundu. Jedino je Vlado svoje vuka na vježbe. Vladi za to svaka čast. Bilo je vruće, kolovoz i valjda su ljudi zaključili da nema potribe maltretirat nas nekom obukom, kad je sve prošlo dobro u Oluji. Od nas je malo ljudi nastradalo fala Bogu. Nego mi je žaj onih prije. I to je to. Došli smo na položaj kad je tribalo krpit crtu, baš mi koji smo se tresli, ali nismo napustili položaj. Kako smo mi "znali" di srljamo, odma smo se riješili paničara, jer ovi nisu ni smili primirisat. Ni ja ne bi volija ultratrtaroša kraj sebe, a ponavljan, takvi se nisu ni usudili doć na položaj kad smo mi išli, a ovi šta su došli prije poveli su svakoga. Mada, jebeš ga, nije dobro ni kad ti se stari ratni mačak opije i spava na položaju dok se očekuje napad, a bilo je i takvih likova. Nisan povirova četničkome tisku, samo kažen da se nema šta puno krit od njih jer su oni su već tada javili da su imali vojni uspjeh. Znan da je bila ta vijest jer mi je reka neko koga znan i živi u Beogradu. Da su svi na položaju bili ka vi, i da ste bili opremljeni da možete uzvratit npr. minobacačima i da van je javljeno da će bit napad, a šta je sve tribalo bit obzirom na okolnosti (1995. je bilo dosta oružja, znalo se da može bit napad), valjda van ti četnici - vojničine ne bi mogli ni primirisat. Možemo se i vratit na 1991. kad su samo naše kamikaze držale ćuke. Inače, i ovi prekaljeni srpski ratnici su dali petama vitra kad ih je poklopija naš VBR jer ne moš ništa kad te poklope granate, a znaš da neće odustat dok brdo ne samelju u žalo. Znači, bez obzira na ljude i niste imali puno izbora, s malo opreme, bez veze s ostalima i bez topničke podrške na početku. Informacije triba krit od naših jer nije sve za forum. Inače, više virujen vama, samo vi se borite za istinu tako šta imate autocenzuru tipičnu i za HDZ, SDP i druge stranke, koje ne znaju ko je opljačka zemlju, jer oni nisu, a ne smi se znat ko je od njihovih. Eto, sretno s udrugom i spasite nam istinu, kakva god bila.

Da se razumimo, mene tvoje ime ne zanima, Ovo je forum a ne javna rasprava.Ni ja se nisan predstavija punin imenom na forumu nego je izašlo u novine. Pogotovo me ne zanima ko si u smislu nekakve prijetnje da bi ti nešto učinija ili slično..Bože sačuvaj. Da se vidimo uživo bilo bi ono šta tije poljica8 reka.Sili bi, popričali...
Ovo je rasprava u kojoj svak iznosi svoje. Jedino šta je tema malo zajebana pa eto... AKo se po tonu mog pisanja stječe dojam da san ljut ili štajaznan...to nije točno. Tipkam jako brzo i u stanju sam tijek misli prenit skoro u real time-u.Ne pregledavan tekstove prije nego objavin.Zato mi i uteče koji tipfeler i ne ubacivan smajliće..
Meni ne smeta tvoje mišljenje nego to šta je ono zasnovano na neistinama. Želiš doznat istinu ali je ne želiš čut.Ja te cilo vrime šamaran istinom.
Istina je zajebana stvar ne zna se svak nosit s njom..

"You want the truth? You can't handle the truth!!!"
daradin is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2012., 11:53   #228
Nema potribe da se međusobno pljucate jer obojica (''biosamvojnik'' i ''daradin'') govorite istinu. Svako iz svog kuta gledanja.
Očito je mobilizacija digla više ljudi nego se moglo (ili želilo) opremit i naoružat, ali onda se postavlja pitanje je li bilo bolje imat 50 dobro opremljenih ljudi (i većinom spremnih) ili 100 poluopremljenih (i većinom nespremnih). Za to je ipak netko odgovoran jer taj netko je mora procjenit šta je bolje u tom trenutku i selektirat ljude. Ali očito se išlo na ''kvantitetu'', a ne na ''kvalitetu''.
Također, činjenica je da najvažnija stvar, a to je komunikacija, nije funkcionirala. Neprijatelj najprije uništava komunikaciju, a u našem slučaju uništili smo je mi sami jer je nismo ni imali. Točan broj kumunikacijskih uređaja ne znam, ali odgovorni vrlo dobro znaju koliko je toga bilo zaduženo. Očito premalo na toliki broj ljudi (ili možda dovoljno ali krivo raspoređeno, to ne znam).
Isto se odnosi i na teško naoružanje. Odgovorni znaju koliko ga je bilo. Treća stvar je količina municije. Koliko je municije bilo, također znaju odgovorni.
To su po meni tri ključne stvari sa kojima se ni u kojem slučaju nije smilo kalkulirat na tako osjetljivom položaju. Da su te stvari štimale, virujem da bi i dosta ''kukavica'' drukčije reagiralo.
A o tim stvarima je ipak netko (sa imenom i prezimenom) odlučivao prije nego se krenulo na teren. Pitanje odgovornosti će se teško povuć jer uvik postoji opcija ''dovoljno smo bili opremljeni''.
Kako uopće dokazat jesmo li ili nismo? Gole brojke o broju ljudi, tenkova, topova, municije itd. znače dosta, ali ne moraju bit mjerodavne (šta će ti tenk ili top, ako ga posada vidi prvi put). A ostale ''sitnice'' su ionako u domeni individualnog ''snađi se druže, rat je''....
Šta se mene osobno tiče nisam bija dovoljno opremljen, ali prihvatija sam to tako kako je, mada sa onako malo metaka sumnjam da bi išta značajno uspija napravit uz svu moju ''hrabrost''. Srića, nisam ih sve potrošija, šta bi bilo da jesam ne želim ni pomislit...
100 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2012., 12:48   #229
Quote:
daradin kaže: Pogledaj post
Da se razumimo, mene tvoje ime ne zanima, Ovo je forum a ne javna rasprava.Ni ja se nisan predstavija punin imenom na forumu nego je izašlo u novine. Pogotovo me ne zanima ko si u smislu nekakve prijetnje da bi ti nešto učinija ili slično..Bože sačuvaj. Da se vidimo uživo bilo bi ono šta tije poljica8 reka.Sili bi, popričali...
Ovo je rasprava u kojoj svak iznosi svoje. Jedino šta je tema malo zajebana pa eto... AKo se po tonu mog pisanja stječe dojam da san ljut ili štajaznan...to nije točno. Tipkam jako brzo i u stanju sam tijek misli prenit skoro u real time-u.Ne pregledavan tekstove prije nego objavin.Zato mi i uteče koji tipfeler i ne ubacivan smajliće..
Meni ne smeta tvoje mišljenje nego to šta je ono zasnovano na neistinama. Želiš doznat istinu ali je ne želiš čut.Ja te cilo vrime šamaran istinom.
Istina je zajebana stvar ne zna se svak nosit s njom..

"You want the truth? You can't handle the truth!!!"
Dobro. Hvala ti na svemu. Ja san van momci zahvalan šta ste bitku i nas u njoj iznili na svojim plećima. Ja san odradija svoje koliko je bilo do mene. Nisan nikome bija na teret. I osjećan se ka heroj, jer san doša, izdrža, pomoga, vratija se po još jednu veliku porciju itd... Možda bi van to bilo smišno, a bilo je puno toga za novajliju u 24 sata. Vi i naši pokojni prijatelji ste mi bili braća u ratu, sad više niko nikome nije brat u miru. Takvi je ovi život. Volija bi i otić na ono prokleto misto i vidit di smo to bili i čut cilu istinu. Samo ne podnosin da mi se zavrće uši naopako. A fala van i sada šta ste me prihvatili takvoga kakvi jesan, iako van iden na onu stvar. Ja znan samo ono šta se meni događalo u mojih 50 metara. I ono šta mi je tih dana reka jedan i drugi prijatelj i tako dalje. A to su bili ozbiljni ljudi. I svjedoci koji nisu od onih koji su dali petama vitra. E sad, prihvaćam da ste vi tijekom napada možda imali po više od 2 okvira metaka? I po više ručnih bombi? I koju zolju? I koji minobacač? I našu topničku potporu? Itd... Ja nisan ispeka vojnički zanat, onako mi se čini besmisleno dosta toga. Nisan bija na vašem položaju pa ne znan. Volija bi da se postrojimo ili tako nešto. A opet i ne bi, jer ne znan kako bi vi stari nas nove prihvatili. Dobro ako bi mi šutili. I zaziren od braniteljskih udruga jer ima svega, osobne koristi, politike itd. Mislim da je bolje da se ne pojavljujem s mojim stavovima i pitanjima, imate sve tu šta me muči. Možda je to najbolji završetak naše prepirke. Želim vam kvalitetnu knjigu i najbolju udrugu.
biosamvojnik is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2012., 15:40   #230
I zaboravija san reć za knjigu da mi iz prve satnije više od jednoga dana nismo znali da nan je druga satnija napadnuta. Mi smo taj dan popodne čuli da bubnjaju topovi. Navečer smo se dosađivali i onda su bile neke priče rekla-kazala. Neki su čak dobili dozvolu za ić u Split ili su sami otišli u Livno dok ste vi tamo krvarili. Bila je subota, a jedna ekipa je otišla sutradan čak i na misu u neko selo put Livna. Tamo ih je po cesti kupija naš kamion i skupilo se ekipu za ić prema vama. Može se nešto za našu knjigu saznat i na patologiji i u sanitetu, doktor je bija naš Kaštelanin, nećemo imena je li itd. I sanitet je podnija kalvariju. I na kraju, nakon tarapane u nedilju noć i ponediljak ujutro, bija san s ekipom koja je tražila naše masakrirane ljude, ali mi ih tada nismo našli. Pa ako je to bija trač bolje da je tako... Eto ja san zato povirova u Kotromanovićevu izjavu, jer trač se pojavija već u ponediljak na terenu. Koji je bolesan mozak to moga izmislit? Ali ko mi može objasnit zašto naš zapovjednik nije ima pojma da ste vi tamo napadnuti, inače ne bi pustija ljude da bauljaju okolo, itd... Eto, mi smo vas išli spasit, zakrpit liniju itd., a tamo nismo skoro bili u stanju ni sebe spasit nego ćurit svak u svome položaju di nas je dovelo u neku šumu i čekat napad. Ne znan šta bi više reka. Moj je dojam da nismo mi novi bili za to krivi i da je neko dobija u ruke skupu i još nerazrađenu igračku. To su isto okolnosti koje triba uzet u obzir.
biosamvojnik is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2012., 16:31   #231
poljica8
zašto nekako(priko novina i sl.) ne probate pozvat ljude da vam se jave i ispričaju svoje priče, ovako samo slučajni prolaznici zalutaju na forum, ka šta sam i ja naletija slučajno. Javit ću vam se na mail jer bi volija znat neke detalje, a možda mogu i pomoć sa svojim sićanjima. Jedino šta je bitno da se objavi istina kakva je da je.
100 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2012., 18:17   #232
Quote:
biosamvojnik kaže: Pogledaj post
I zaboravija san reć za knjigu da mi iz prve satnije više od jednoga dana nismo znali da nan je druga satnija napadnuta. Mi smo taj dan popodne čuli da bubnjaju topovi. Navečer smo se dosađivali i onda su bile neke priče rekla-kazala. Neki su čak dobili dozvolu za ić u Split ili su sami otišli u Livno dok ste vi tamo krvarili. Bila je subota, a jedna ekipa je otišla sutradan čak i na misu u neko selo put Livna. Tamo ih je po cesti kupija naš kamion i skupilo se ekipu za ić prema vama. Može se nešto za našu knjigu saznat i na patologiji i u sanitetu, doktor je bija naš Kaštelanin, nećemo imena je li itd. I sanitet je podnija kalvariju. I na kraju, nakon tarapane u nedilju noć i ponediljak ujutro, bija san s ekipom koja je tražila naše masakrirane ljude, ali mi ih tada nismo našli. Pa ako je to bija trač bolje da je tako... Eto ja san zato povirova u Kotromanovićevu izjavu, jer trač se pojavija već u ponediljak na terenu. Koji je bolesan mozak to moga izmislit? Ali ko mi može objasnit zašto naš zapovjednik nije ima pojma da ste vi tamo napadnuti, inače ne bi pustija ljude da bauljaju okolo, itd... Eto, mi smo vas išli spasit, zakrpit liniju itd., a tamo nismo skoro bili u stanju ni sebe spasit nego ćurit svak u svome položaju di nas je dovelo u neku šumu i čekat napad. Ne znan šta bi više reka. Moj je dojam da nismo mi novi bili za to krivi i da je neko dobija u ruke skupu i još nerazrađenu igračku. To su isto okolnosti koje triba uzet u obzir.
Jebate, ovo pari ka da je neko drugi pisa a ne ti Jesi moga ovako odma? Čoviće ti si bija gori, odradija svoje kako si najbolje zna moš bit ponosan na to...a ovde mi pričaš šprehe koje pričaju dezerteri i ološ??!?!?! Mislin ono...
I zapanti i ti i svi ostali NIJEDAN NAŠ NIJE BIJA OBIŠEN ILI NABIJEN NA KRIŽ i slične gluposti koje su se pričale.

Nekidan kad san se prvi put sreja s ljudima nakon toliko godina (a D.V. s kojim san na slici u novine tad san upozna prvi put u životu) i kad smo počeli vrtit film niko od nas nijednom nije spomenija ni detertere ni ovo ni ono..

Šta se tiče "dva okvira" napisaću ti u PP koliko san ja metaka potrošija u ciloj frci u "rupi". Dakle pucnjava nas 2 protiv 4 njih u prostoru od cca 60 kvadrata.

Eto, jesmo li sve riješili? Oćemo sad popit to jebeno pivo?
daradin is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2012., 20:14   #233
Quote:
daradin kaže: Pogledaj post
Jebate, ovo pari ka da je neko drugi pisa a ne ti Jesi moga ovako odma? Čoviće ti si bija gori, odradija svoje kako si najbolje zna moš bit ponosan na to...a ovde mi pričaš šprehe koje pričaju dezerteri i ološ??!?!?! Mislin ono...
I zapanti i ti i svi ostali NIJEDAN NAŠ NIJE BIJA OBIŠEN ILI NABIJEN NA KRIŽ i slične gluposti koje su se pričale.

Nekidan kad san se prvi put sreja s ljudima nakon toliko godina (a D.V. s kojim san na slici u novine tad san upozna prvi put u životu) i kad smo počeli vrtit film niko od nas nijednom nije spomenija ni detertere ni ovo ni ono..

Šta se tiče "dva okvira" napisaću ti u PP koliko san ja metaka potrošija u ciloj frci u "rupi". Dakle pucnjava nas 2 protiv 4 njih u prostoru od cca 60 kvadrata.

Eto, jesmo li sve riješili? Oćemo sad popit to jebeno pivo?

Aj kad se dogovorite za tu pivnu javite se. Ja častim.
kudjahtilps is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2012., 21:15   #234
Nema pića..!

Quote:
kudjahtilps kaže: Pogledaj post
Aj kad se dogovorite za tu pivnu javite se. Ja častim.
Nema pića dok psihijatar ne odradi svoj dio posla..!!

aj živili...!!!!!!
gak is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2012., 21:37   #235
Quote:
gak kaže: Pogledaj post
Nema pića dok psihijatar ne odradi svoj dio posla..!!

aj živili...!!!!!!

Meni je prijatelj psihijatar posluša moje simptome i reka da san ima PTSP, samo akutni oblik, šta je i red nakon svega. Nisan se ličija, virujen i da san čist, neman nikakve probleme. Jedino drugi misle da san inače puknut :-) Ja san van reka skoro sve šta san zna, a još nisan siguran da bi bija dočekan prijateljski pa ništa od piva, oprostite. Drago mi je da nije bilo naših obišenih, zapaljenih i sl., želin virovat u to, valjda ka i njihova rodbina. Samo tako šta su nan rekli oni koji su prošli po terenu prije nas, a to su bile Pume ili interventni, jer nan je rečeno da su naši tu negdi i da ih pokupimo. Nismo ih našli. Želin virovat da je bila greška. Živili.
biosamvojnik is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2012., 22:01   #236
Biljeg: http://travelingluck.com/Europe/Bosn...3281387_Biljeg. Cigelj: http://travelingluck.com/Europe/Bosn...3281421_Cigelj. Derale: http://travelingluck.com/Europe/Bosn...88_Derala.html

Zadnje uređivanje topair44 : 16.08.2012. at 22:09.
topair44 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2012., 22:11   #237
možeš li objedinit sve na jednu kartu sve kote koje se spominju?
__________________
2
vuci i hajduci is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2012., 22:18   #238
I meni je prijatelj psihijatar ,pa me savjetovao da posjetim psihijatra ,a ja razumio pedijatra..............................

BOG I HRVATI !
gak is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2012., 22:23   #239
Quote:
vuci i hajduci kaže: Pogledaj post
možeš li objedinit sve na jednu kartu sve kote koje se spominju?
Može,napravit čemo nešto,da vidite gdje se odvijao ovaj događaj.Tribat če mi malo vrimena.
topair44 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2012., 22:25   #240
Quote:
topair44 kaže: Pogledaj post
Može,napravit čemo nešto,da vidite gdje se odvijao ovaj događaj.
bija sam gori ali ne znam ni danas na kojem brdu su poginuli kaštelani
__________________
2
vuci i hajduci is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:48.