Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas > Poljoprivreda

Poljoprivreda Kako privređivati plodovima zemlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.04.2012., 19:15   #41
Da, zbilja praktična i produktivna biljka ... =) ... ovdje sam našla nešto o uzgoju konoplje, same osnovne stvari ... pa što ne uzgajati kad je korisna i kao uljarica i kao prediva biljka! .. http://www.agroklub.com/sortna-lista...e/konoplja-80/
Zeleni dašak is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2012., 21:55   #42
Ti si kraljica, koliko Ha imaš ?
__________________
thinking is difficult, therefore let the herd pronounce judgment
diabolica is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2012., 21:55   #43
Dva su osnovna razloga:
1. za uzgoj konoplje potrebna je dozvola
2. kod nas nema postrojenja za preradu
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2012., 14:56   #44
čujte, ako će se netko od vas ozbiljno baviti uzgojem konoplje, javljam se za radnika.
__________________
nema mere, nema granice kad počnem da serem
claudine is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2012., 23:10   #45
Pa da sve skuriš.........nemere
__________________
thinking is difficult, therefore let the herd pronounce judgment
diabolica is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2012., 03:21   #46
http://www.organica-vita.com
silver shadow is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2012., 13:18   #47
zašto stavljete linkove a da prije toga ne provjerite što piše? siguran sam da to ulje nije domaće proizvodnje već je uvozno. čak i da netko prikupi sve potrebne papire i da počne uzgajati industrijsku konoplju, gdje će kod nas napraviti ulje? domaće uljare rade ulje od suncokreta uglavnom.
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2012., 15:05   #48
ako je tvoj post odgovr na moj link, onda si u zabludi, jer covjek sadi konoplju i ulje je domace proizvodnje. http://www.rtl.hr/video/vijesti/2391...k-u-hrvatskoj/ evo ti jos jedan link, pogledaj prilog, a g.Zarko je vlasnik opg-a koji ove godine ima prvu zetvu konolje te ce u svom malom pogonu napraviti i ulje
silver shadow is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2012., 16:14   #49
Baš dobro da si dao link, sad će ekipa iz MUP-a mu pokucati na vrata i pitati ga otkud mu dozvole, ako je zakon izašao u veljači 2012. godine .................
europe is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2012., 19:00   #50
Quote:
sivkić kaže: Pogledaj post
U Slavoniji se 80-tih godina uzgajala na veliko i bila je dobra lova.Ali ta kudeljara je propala a ako nema druge nema potreba ni da uzgajaš jer nema tko otkupit.Sijali su sa običniom sijačicama,kosili sa bočnim kosama malo prerađenim i ručno se vezalo u snopove te tovarilo na traktore.
http://wikimapia.org/7357700/hr/Bivša-Kudeljara
http://www.propisi.hr/print.php?id=6447
http://www.glas-slavonije.hr/vijest....VIJESTI=135719
u selu Čnkovci,pored Valpova postojala je do Domovinskog rata kudeljara koja je prerađivala komoplju.to su za poljoprivrednike bili prvi novci u godini i dobri.išao sam par godina ispomagati rođacima i znancima kada je utovar.puno ručnog rada.sjetva je u guste sklopove tako da nema korova,berba sa traktorom koji ima bočnu kosu,sušenje par dana na vrelom kolovoškom suncu.ručno vezanje u snoplje ,utovar i vožnja do črnkovaca.PUNOOOO radne snage koje sada više nema.

izvjesni g. Bačlija iz Baranje proizvodi ulje konoplje (proguglati malo),sjemena ima u Vojvodini.lijepa lovica bi se mogla složiti na proizvodnji ulja kad bi se našlo veće tržište.
mario1965 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2012., 00:17   #51
ovdje se pojavljuje čovjek koji se bavi uzgojem konoplje u HR. ove godine je počela sadnja, vjerovatno će služiti za kozmetiku i prehrambene proizvode...

http://www.tvplus.hr/index.php?optio...source=message
redmosquito is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2012., 22:39   #52
redmosquto

nemogu otvoriti video pa temolim ime i prezime čovjeka ili nešto slično da probam nači nešto na netu.zahvaljujem
mario1965 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2012., 02:43   #53
ime mu je Jure Zubak
redmosquito is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2012., 21:35   #54
razgovarao sam sa njim.kod nas još nema otkupa a u inostranstvo izvoziti ,preveliki troškovi.jedino proizvoditi ulje.još je to sve u povojima.
mario1965 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2012., 21:43   #55
a papirologija? imaš neku informaciju o tome?
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2012., 21:31   #56
za uzgoj treba se registrirati u poljoprivredni registar, imati papire od zemljišta (ugovor o vlasništvu, ugovor o zakupu i sl.), možda i potvrdu o nekažnjavanju zloporabe doge :O ako to nisu izbacili, pogledaj sve to u pravilniku o uzgoju kanabisa i maka, vjerovatno nisam sve naveo. A što se samog proizvoda tiče to neznam, vjerovatno kad se napravi treba dobiti dozvolu za izlazak na tržište od odgovarajuće institucije... ima neka udruga Podvezica, oni su bili jedni od organizatora simpozija, njih treba kontaktirati, možda mogu pomoći.... mislim da bi i gospodin Zubak pomogao savjetom, čuo sam da je čovjek na mjestu
redmosquito is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2012., 17:01   #57
Sijati je prema izmjenjenom pravilniku dozvoljeno na najmanje 1 ha, treba biti upisan u upisnik poljoprivrednih gospodarstava, i nesmije se biti pravomoćno osuđen za zlouporabu droga unazad 5 godina + ovo što je redmosquito napisao...

Sortna lista je mislim usklađena sa onom iz EU, sjeme se mora uvesti, po meni za trenutačno stanje u HR najpogodnije su Francuske sorte sa sortne liste... Mislim da Francuska trenutno ima najjače sjemenarstvo u Europi, ako ne i u svijetu. Većina sorti je ispod 0,1% THC-a u suhoj tvari biljke, a razvili su i sortu sa 0% THC-a, zove se Santhica 70, i na našoj sortnoj listi je.

Složena je to jako tematika, od uzgoja, ponajprije žetve, nabave sjemena, pa do još uvijek zakonskih nedorečenosti i utvrđivanja količine THC-a u suhoj tvari.

Ako je u cilju da se pokrene proizvodnja ove kulture, iduća stepenica bi trebalo biti definiranje kriterija za stavljanje proizvoda od konoplje na tržište, nekim pravilnikom, ili izmjenom psotojećih pravilnika (npr. onome o stavljanju jestivog ulja i masti na tržište). Koliko vidim u postojećim pravilnicima ni' K od konoplje.

Čitao sam nedavno odgovore na jednoj stranici na pitanja postavljena vladi u vezi ove teme, kako je odgovoreno svjesni su prilika koje ova kultura pruža, pa prema tome nevidim razlog zašto se nebi uveo poticaj za ovu proizvodnju.

Zadnje uređivanje slvnc : 27.06.2012. at 17:09.
slvnc is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2012., 19:55   #58
ima u N.N. od veljače novi propisi o uzgoju konoplje (rekao g.Zubak ).bit uzgoja je i za što če se biljka koristiti (koji proizvod proizlazi ).sjeme će se nabavljati putem francuskih sjemenarskih kuća.žetva nije problem.kontakt za informaciju iz prve ruke 098 33 25 63.
mario1965 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2012., 20:36   #59
http://narodne-novine.nn.hr/clanci/s...02_18_505.html
slvnc is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2012., 20:40   #60
Quote:
diabolica kaže: Pogledaj post
ja sam ti to istraživao prije jedno 4 godine i neznam gdje mi je to sve, tako da sam našao samo sortnu listu iz 2010 u pdf u, ali kako se promijenila više nije važno. Ima toga dosta na engleskim stranicama, samo treba tražiti, to ti je ono otvoriš 10 stranica a jedna vrijedi čitanja.
Kod Đakova jedno poduzeće je sijalo veće površine konoplje , mogu putem poznanika pitati da li to još rade !

Kad sam bio mali to su sijali u selima ! Konoplja se vezala u male snopove , kiselila u vodi , tukla u alatu zvane stupe da se dobiju niti - onda prelo u konac i tkali predmeti za seoske poterbe , vreće , za dio odjeće , dio posteljine !

Mogu pitati za postupak kiseljenje u vodi ako nekog zanima !

Mi djeca pušili smo deblje stabljike , bilo je ljuto ali ne opojno ! Bar te vrste !
Đuro Japaric is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:20.