Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.03.2010., 02:31   #1
Vanzemaljci u odnosu na religije

Mislim da samo jako ograničena osoba može poreć da u svemiru postoje ne samo jedan nego milijuni oblika života, i tisuće inteligentnih oblika života uz ljudski. Neki od tih oblika su manje razvijeni od ljudi a neki daleko više... Mislim da je to sasvim jedna logična i zdrava pretpostavka sa kojom bi se trebali mnogi ovdje složiti s menom.

Već sam napisao na drugoj temi da ja ne pripadam niti jednoj religiji ali da čvrsto vjerujem u Boga. Taj Bog/Stvoritelj svega živoga i neživoga, sve materije, prostora i vremena, je Bog i svih tih vanzemaljaca u svemiru. Ali mene zanima, što pripadnici pojedinih religija misle uopće o kontekstu vanzemaljaca u odnosu na njihove religije i na koji način ih promatraju u odnosu na svoju vjeru?

Smatraju li ih duhovno "niže vrijednim" jer ne pripadaju njihovom religijskom svjetonazoru? Ako da... moram odmah reći da se totalno s takvim ljudima ne slažem.
Road_Warrior is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2010., 10:45   #2
Quote:
ROAD_WARRIOR kaže: Pogledaj post
Mislim da samo jako ograničena osoba može poreć da u svemiru postoje ne samo jedan nego milijuni oblika života, i tisuće inteligentnih oblika života uz ljudski. Neki od tih oblika su manje razvijeni od ljudi a neki daleko više... Mislim da je to sasvim jedna logična i zdrava pretpostavka sa kojom bi se trebali mnogi ovdje složiti s menom.
Ja ću zaigrati na kartu skeptika.
To što govoriš je samo stvar statistike i vjerojatnosti. Što ne znači da je istina. Možda smo mi jedini oblik života u svemiru?
Ako tvoju logiku postojanja inteligentnih oblika života primjenimo na zemlju, tada bi, tijekom cijele povijesti zemlje, ovdje trebalo vrviti od različitih oblika inteligentnog života. Činjenica je da postoji samo jedan (čovjek) i pitanje je zašto?
Quote:
Već sam napisao na drugoj temi da ja ne pripadam niti jednoj religiji ali da čvrsto vjerujem u Boga. Taj Bog/Stvoritelj svega živoga i neživoga, sve materije, prostora i vremena, je Bog i svih tih vanzemaljaca u svemiru. Ali mene zanima, što pripadnici pojedinih religija misle uopće o kontekstu vanzemaljaca u odnosu na njihove religije i na koji način ih promatraju u odnosu na svoju vjeru?
Mišljenja sam da bi otkriće vanzemaljskog inteligentnog života dovelo do urušavanja skoro svih postojećih religija na zemlji. Ponajprije kršćanstva gdje je još uvijek aktualno skolastičko da je čovjek na vrhu piramide života i da sav ostali živi svijet služi njemu, a pogotovo islam za koji sve što nije zapisano u Kuranu praktički ne postoji.
Quote:
Smatraju li ih duhovno "niže vrijednim" jer ne pripadaju njihovom religijskom svjetonazoru? Ako da... moram odmah reći da se totalno s takvim ljudima ne slažem.
Ako bi se radilo o nižim oblicima života čovjek bi to istrijebio ili razmišljao kako iskoristiti. Povijest je puna takvih primjera. A ako bi se radilo o inteligentnom obliku života koji je ravan ili jači od čovjeka tada bi nastao rat do istrebljenja.
servantes is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2010., 11:12   #3
[QUOTE=servantes;25310278]

cut


Ako bi se radilo o nižim oblicima života čovjek bi to istrijebio ili razmišljao kako iskoristiti. Povijest je puna takvih primjera. A ako bi se radilo o inteligentnom obliku života koji je ravan ili jači od čovjeka tada bi nastao rat do istrebljenja.[/QUOTE]




Grozna pretpostavka...
ali i vjerojatna,ako se zasniva na tvrdnji da čovječanstvo nikakvu stranu inteligenciju ne bi prihvatilo kao "bližnjega svoga",ni kao učitelja a najmanje kao okupatora..

No možda ipak ima religija koje bi prihvatile(istočnjačke? u Islamu tj Kuranu se govori o svjetovima),mada se vjerojatno ne bi potčinile dominaciji strane vrste,što je inače osobina naše rase.

Ipak zamišljam da bi stvarno miroljubiva inteligencija,koja bi dolazila isključivo kao turisti,da nam razgledaju planet... imala šanse kod nas.
Ako bi bili stvarno neljudske vanjštine,trebalo bi neko vrijeme privikavanja tj prevladavanje straha,pa kad bi još ostavljali lovu tj. plačali(recimo imali i vlastitu banku pa u njoj deponiranje nečega što nama nedostaje,pa dobiju određenu valutu),te se još ispostavi da naše religije mogu misionariti među njima...mislim da bi iznenada svete knjige imale prošireno tumačenje koje bi se odnosilo barem na Mliječni put,ako ne i šire....
__________________
Kamo vodi plovidba ne ovisi o tome kamo puše vjetar, već kako su postavljena jedra.

Stara njemačka uzrečica
VeronikaN is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2010., 11:21   #4
Quote:
ROAD_WARRIOR kaže: Pogledaj post
Mislim da samo jako ograničena osoba može poreć da u svemiru postoje ne samo jedan nego milijuni oblika života, i tisuće inteligentnih oblika života uz ljudski.
hvala!
eto, ne vjerujem u vanzemaljce i ne stidim se
__________________
Heavy metal
Besramni is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2010., 11:33   #5
Quote:
VeronikaN kaže: Pogledaj post
Grozna pretpostavka...
ali i vjerojatna,ako se zasniva na tvrdnji da čovječanstvo nikakvu stranu inteligenciju ne bi prihvatilo kao "bližnjega svoga",ni kao učitelja a najmanje kao okupatora..
Ne da je grozna, već užasna. Svaka vjera je slava života, zar ne.
Međutim, čovjek, u ime te slave, i danas uzima sebi za pravo da uzima tuđi, u većini slučajeva, nevini život.
Ali, okreneš se, pogledaš svoju vlastitu sredinu. Prihvaćamo da su crnci lljudi. Čak, dapače, smo izuzetno humani i progresivni i osuđujemo rasizam bilo gdje u svijetu. Ali, nedaj ti Bože, da crnac oženi našu kćer.
E sada. Zamislimo to isto sa vanzemaljcima. Može li čovjek, na ovom stupnju razvoja, imati neki drugi odnos s istima osim da porobi, ili da bude porobljen ako su oni jači.
Quote:
No možda ipak ima religija koje bi prihvatile(istočnjačke? u Islamu tj Kuranu se govori o svjetovima),mada se vjerojatno ne bi potčinile dominaciji strane vrste,što je inače osobina naše rase.
Moje je mišljenje da ne bi ni jedna. Ili bi se, prisilno, strašno izmjenile.
Istočnjačke? Tako bogate, humane i nehijerahijske religije u društvu gdje još i danas postoje kaste. U pravom smislu te riječi. Nitko se ne pita kako jedna tako humana religija kao što je budizam podržava, i održava, kastinski sistem. Zašto?
servantes is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2010., 11:35   #6
Quote:
ROAD_WARRIOR kaže: Pogledaj post
Mislim da samo jako ograničena osoba može poreć da u svemiru postoje ne samo jedan nego milijuni oblika života, i tisuće inteligentnih oblika života uz ljudski.
pa zapravo ni jako ograničena osoba to nemože poreči kao što ni jako neograničena osoba to nemože potvrditi
mi ljudi to renutno neznamo

Quote:
servantes kaže: Pogledaj post
Mišljenja sam da bi otkriće vanzemaljskog inteligentnog života dovelo do urušavanja skoro svih postojećih religija na zemlji.
nebi uopče, dapače

Quote:
servantes kaže: Pogledaj post
A ako bi se radilo o inteligentnom obliku života koji je ravan ili jači od čovjeka tada bi nastao rat do istrebljenja.
pa zapravo neznamo šta bi nastalo
možda bi nastao nešto treče, šta snama nebi imalo veze
možda bi jedna ili obje vrste usljed toga izumrle ili evoluirale u nešto četvrto
kaos je plodan
možda se nebi mogli ni registrirati međusobno
možda bi mi ljudi na njima parazitirali a njima nebi ni bilo jasno od čega boluju
možda se to več dešava nama
ko zna

jedino jevjerojatno da nebi bilo rata u našem smislu riječi, ništa više nego postoji rat između kompanije koja se bavi ekstrakcijom i veleprodajom drvne građe i recimo prašume

a ideja itekako užasava
mislim da ljudi generalno ne pridaju previše mentalnog napora činjenici da živimo u kaotičnom, amoralnom i ne previše pojmljivom svemiru

Zadnje uređivanje kor-im : 01.03.2010. at 11:41.
kor-im is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2010., 12:25   #7
Quote:
ROAD_WARRIOR kaže: Pogledaj post
... Ali mene zanima, što pripadnici pojedinih religija misle uopće o kontekstu vanzemaljaca u odnosu na njihove religije i na koji način ih promatraju u odnosu na svoju vjeru?...
Mišljenja sam (nisam toliko pametan da bih to izmislio, ali sam čuo i prihvatio) da je Bog napravio čovjeka kao kad ljudi rade kolače. Od većine tijesta napraviš kolač (u ovom slučaju čovjeka i druga živa bića na Zemlji), a od ostataka koji ne odgovaraju prvobitnoj zamisli napraviš neki drugi kolač (u ovom slučaju vanzemaljske oblike života). Svakako može i obrnuto, te smo možda mi napravljeni od ostataka. Uglavnom, jedno ne isključuje drugo.
drot13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2010., 12:37   #8
Baš me zanima kako bi ljudi reagirali na to da nas posjete vanzemaljci koji bi nam predočili nepobitne, provjerljive i ponovljive dokaze o tome da su upravo oni zaslužni za nastanak i razvoj života na Zemlji. To samo po sebi naravno ne bi poljuljalo vjerovanje da je neki oblik više sile stvorio njih, a time i nas, no bilo bi izuzetno zanimljivo vidjeti kako bi svjetske religije izašle sa time na kraj.
Outmind is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2010., 12:41   #9
Quote:
servantes kaže: Pogledaj post
... Ako tvoju logiku postojanja inteligentnih oblika života primjenimo na zemlju, tada bi, tijekom cijele povijesti zemlje, ovdje trebalo vrviti od različitih oblika inteligentnog života. Činjenica je da postoji samo jedan (čovjek) i pitanje je zašto?...
Probaj ovakvu tezu postaviti na Alternativi, pa će te pojesti.
Inače, nedostatak dokaza nije dokaz da se nešto nije dogodilo.


Quote:
servantes kaže: Pogledaj post
... Mišljenja sam da bi otkriće vanzemaljskog inteligentnog života dovelo do urušavanja skoro svih postojećih religija na zemlji...
Ne samo religija, nego i civilizacija općenito, barem onakvih kakve sada poznajemo.


Quote:
servantes kaže: Pogledaj post
... Ako bi se radilo o nižim oblicima života čovjek bi to istrijebio ili razmišljao kako iskoristiti. Povijest je puna takvih primjera. A ako bi se radilo o inteligentnom obliku života koji je ravan ili jači od čovjeka tada bi nastao rat do istrebljenja.
Tu se potpuno slažemo.



Quote:
VeronikaN kaže: Pogledaj post
... Ipak zamišljam da bi stvarno miroljubiva inteligencija,koja bi dolazila isključivo kao turisti,da nam razgledaju planet... imala šanse kod nas...
Baš si dobra moderatorica za Religiju. Još uvijek vjeruješ u Čovjeka, bez obzira na sve što se događa, na mirko i makro razini. Šteta je što vjerojatno ne bi bilo tako.


Quote:
VeronikaN kaže: Pogledaj post
... Ako bi bili stvarno neljudske vanjštine,trebalo bi neko vrijeme privikavanja...
Mi se ne možemo priviknuti niti na pripadnike naše vrste koji izgledaju malo van gabarita. Rugamo se šepavima, ćelavima, škrbavima, klempavima, pjegavima, crnima, žutima, bijelima, crvenima, guzatima... Ima toga još, mogli bi pisati do sutra. Nismo se na to navikli svih ovih generacija, nego nam još trebaju zakoni i prijetnje sankcijama kako bi poštovali takvu (minimalnu) različitost. Vanzemaljci ne bi imali neke šanse za prihvaćanje.


Quote:
VeronikaN kaže: Pogledaj post
... mislim da bi iznenada svete knjige imale prošireno tumačenje koje bi se odnosilo barem na Mliječni put,ako ne i šire...
A ovdje si potpuno u pravu. Mi ljudi smo ipak pragmatici i našli bi izgovor za sve. Sigurno bi se "otkrili" stari dokumenti (proročanstva, treće/četvrte/pete tajne i sl.) koji su predviđali takvo nešto, ali su eto bili sakriveni ("tajne knjižnice" - zvuči mi nekako poznato...) kako bi se zaštitilo nas obične ljude. Ako ništa drugo, dio "Alternative" bi prešao u "Svijet oko nas", a drugi bi dobio nove teorije zavjere. Baš bi bil ozabavno.
drot13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2010., 12:41   #10
Quote:
Outmind kaže: Pogledaj post
Baš me zanima kako bi ljudi reagirali na to da nas posjete vanzemaljci koji bi nam predočili nepobitne, provjerljive i ponovljive dokaze o tome da su upravo oni zaslužni za nastanak i razvoj života na Zemlji. To samo po sebi naravno ne bi poljuljalo vjerovanje da je neki oblik više sile stvorio njih, a time i nas, no bilo bi izuzetno zanimljivo vidjeti kako bi svjetske religije izašle sa time na kraj.
eto, ja gledam kad će se to konačno desiti.
jedino me čudi što ti vanzemaljci, iako napredni, vole djetinjaste igre "skirvača"
Ili čekaju da sami odrastemo, odbacimo religije te da oni, istinski ireligiozni spasitelji dođu sa neba i nauče nas.....hm....čemu?
Po filmovima, bezdušni su i kolektivni, cilj i smisao života im je....cunjanje svemirom/pokoravanje/eksperimenti.
Odlično, takoreć napredni znanstveni tataro-mongoli
__________________
Heavy metal
Besramni is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2010., 12:43   #11
Quote:
Outmind kaže: Pogledaj post
Baš me zanima kako bi ljudi reagirali na to da nas posjete vanzemaljci koji bi nam predočili nepobitne, provjerljive i ponovljive dokaze o tome da su upravo oni zaslužni za nastanak i razvoj života na Zemlji. To samo po sebi naravno ne bi poljuljalo vjerovanje da je neki oblik više sile stvorio njih, a time i nas, no bilo bi izuzetno zanimljivo vidjeti kako bi svjetske religije izašle sa time na kraj.
Bez brige, pojavila bi se nekakva "Riječka krpica" kojom bi se zatvorila ta rupa.

A ovo boldano bi bilo podizanje autoriteta na višu razinu, tj. drugostupanjsko sudovanje. Ništa nama strano.
drot13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2010., 12:56   #12
Quote:
Besramni kaže: Pogledaj post
... dođu sa neba i nauče nas.....hm....čemu?...
Pa, bio bi već veliki uspjeh da nas nauče da smo svi mi ipak samo ljudi.


Quote:
Besramni kaže: Pogledaj post
... Po filmovima, bezdušni su i kolektivni, cilj i smisao života im je....cunjanje svemirom/pokoravanje/eksperimenti.
Odlično, takoreć napredni znanstveni tataro-mongoli
Zašto ti je to smiješno? Je li lutanje u potrazi za novima znanjima i usputno pomaganje slabijima nešto čemu bi se trebali smijati? Inače, što se tiče skrivanja, pa i naša politika (politika Zvjezdane flote) će biti nemiješanje u civilizacije na nižoj razini od naše. Ovdje sam uzeo za primjer miroljubive vanzemaljce koji su (po filmovima) dostigli ono čemu mi težimo i što bi trebalo biti u našoj biti. A ako su agresivni, onda bi im se jo manje trebali smijati. Uostalom, taština je grijeh.

P.S.: Skoro zaboravih. Zašto uzimati za primjer tataro-mongole? Pa i kršćani u vrijeme širenja na novi svijet su se tako ponašali, isto kao i muslimani u vrijeme svojih osvajanja. Podcjenjuješ nas sve.

Zadnje uređivanje drot13 : 01.03.2010. at 12:59. Reason: P.S.
drot13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2010., 12:58   #13
Quote:
drot13 kaže: Pogledaj post
Probaj ovakvu tezu postaviti na Alternativi, pa će te pojesti.
Inače, nedostatak dokaza nije dokaz da se nešto nije dogodilo.




Ne samo religija, nego i civilizacija općenito, barem onakvih kakve sada poznajemo.




Tu se potpuno slažemo.





Baš si dobra moderatorica za Religiju. Još uvijek vjeruješ u Čovjeka, bez obzira na sve što se događa, na mirko i makro razini. Šteta je što vjerojatno ne bi bilo tako(vjeri kako u Boga takoi bližnjega svoga).




Mi se ne možemo priviknuti niti na pripadnike naše vrste koji izgledaju malo van gabarita. Rugamo se šepavima, ćelavima, škrbavima, klempavima, pjegavima, crnima, žutima, bijelima, crvenima, guzatima... Ima toga još, mogli bi pisati do sutra. Nismo se na to navikli svih ovih generacija, nego nam još trebaju zakoni i prijetnje sankcijama kako bi poštovali takvu (minimalnu) različitost. Vanzemaljci ne bi imali neke šanse za prihvaćanje.




A ovdje si potpuno u pravu. Mi ljudi smo ipak pragmatici i našli bi izgovor za sve. Sigurno bi se "otkrili" stari dokumenti (proročanstva, treće/četvrte/pete tajne i sl.) koji su predviđali takvo nešto, ali su eto bili sakriveni ("tajne knjižnice" - zvuči mi nekako poznato...) kako bi se zaštitilo nas obične ljude. Ako ništa drugo, dio "Alternative" bi prešao u "Svijet oko nas", a drugi bi dobio nove teorije zavjere. Baš bi bil ozabavno.

Drote kad budemo svi prestali vjerovati u Čovjeka,što smo mi onda?

Ne uče li nas religije upravo tome(vjeri u Boga i bližnjega svoga)......??????


Hm,
već se dugo,dugo pitam čemu služi poplava filmova s tematikom aliensa neprijatelja ljudi, a samo poneki obrnuto?
Tko i zašto nam nameće da su aliensi a priori krvožedni,agresori itd.
Radi čega(tko stoji iza toga) se na čovječanstvo utiče na taj način?
__________________
Kamo vodi plovidba ne ovisi o tome kamo puše vjetar, već kako su postavljena jedra.

Stara njemačka uzrečica
VeronikaN is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2010., 13:04   #14
Quote:
VeronikaN kaže: Pogledaj post
Hm,
već se dugo,dugo pitam čemu služi poplava filmova s tematikom aliensa neprijatelja ljudi, a samo poneki obrnuto?
Tko i zašto nam nameće da su aliensi a priori krvožedni,agresori itd.
Radi čega(tko stoji iza toga) se na čovječanstvo utiče na taj način?
Posudi si u svojoj lokalnoj knjižnici ovo:

http://www.dbkpro.com/zgnaklada/inde...mart&Itemid=48

Ili pročitaj neki od brojeva časopisa ufo. Tu imaš kojekakve "klasifikacije" nama "poznatih" vanzemaljaca. Ugl, ima tu svega od mole poeple-a do sivih, kojekakvih kukcolikih i reptiloidnih vrsta i kaj ja znam kakvih još ne kerefeka. Mislim da su samo jedni relativno prijateljski nastrojeni (čitaj nezainteresirani) dok su ovi drugi kakti ili potpuno neprijateljski raspoloženi, ili nas pak vide kao inferiorna bića spremna za iskorištavanje.

Iskrena preporuka za ubit vrijeme i crknut od smijeha.
Outmind is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2010., 13:06   #15
Quote:
VeronikaN kaže: Pogledaj post
... Drote kad budemo svi prestali vjerovati u Čovjeka,što smo mi onda?
Ne uče li nas religije upravo tome(vjeri u Boga i bližnjega svoga)......??????
...
Kao što rekoh, svaka ti čast na tome.


Quote:
VeronikaN kaže: Pogledaj post
... Hm,
već se dugo,dugo pitam čemu služi poplava filmova s tematikom aliensa neprijatelja ljudi, a samo poneki obrnuto?
Tko i zašto nam nameće da su aliensi a priori krvožedni,agresori itd.
Radi čega(tko stoji iza toga) se na čovječanstvo utiče na taj način?
Time nas uvjetuju kako bi bili bolji borci u budućnosti ako i kada dođe do susreta. Kao što je kolega forumaš već napisao, ako su slabiji da ih možemo pokoriti, a ako su jači da se možemo braniti. Samo još jedan oblik propagande. Zanimljivo je i da nas uvijek Amerikanci spašavaju. Mislim, obožavam Brusa Vilisa, ali što je previše, previše je.

Zadnje uređivanje drot13 : 01.03.2010. at 13:07. Reason: razmak
drot13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2010., 13:34   #16
Quote:
drot13 kaže: Pogledaj post
Pa, bio bi već veliki uspjeh da nas nauče da smo svi mi ipak samo ljudi.
odnosno sivi, mali, kolektivni i sa velikim očima?

Quote:
drot13 kaže: Pogledaj post
Zašto ti je to smiješno? Je li lutanje u potrazi za novima znanjima i usputno pomaganje slabijima nešto čemu bi se trebali smijati?
Slažem se, ali što će nam vanzemaljci za to? I sami to možemo.
Ja ću ti reći sa stajališta zadrtog bradatog pravoslavca: čemu me vanzemaljac novome može naučiti a što mi Bog u Jevanđelju ne kaza? Što tako novo i uber-moralno mi E.T. može ponuditi?

Quote:
drot13 kaže: Pogledaj post
P.S.: Skoro zaboravih. Zašto uzimati za primjer tataro-mongole? Pa i kršćani u vrijeme širenja na novi svijet su se tako ponašali
Nisu brate, ali to nije tema ovdje (znam da nije lijepo što takoreć zadnju riječ ostavljam za sobom pa zatvaram diskusiju, oprosti)
__________________
Heavy metal
Besramni is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2010., 14:02   #17
Quote:
servantes kaže: Pogledaj post
...

Ako bi se radilo o nižim oblicima života čovjek bi to istrijebio ili razmišljao kako iskoristiti. Povijest je puna takvih primjera. A ako bi se radilo o inteligentnom obliku života koji je ravan ili jači od čovjeka tada bi nastao rat do istrebljenja.
jedino što bi taj rat onda potrajao milijune godina jer nevjerujem da ćemo otkrit teleportaciju il nadsvjetlosni transport tako skoro tj. ikad.

ako čovjek ne uništi sam sebe od tog čovjeka će relativno brzo u razdoblju od nekoliko desetaka tisuća godina nastat te vanzemaljske civilizacije koje će osim porijekla, imat puno manje veze sa nama danas nego mi s neandertalcima prije 250 000 g.

ti budući ljudi koji će biti puno sličniji Etiju i onim iz "bliskih susreta treće vrste" će možda za pedeset il stotinu tisuća godina pronać i eventualne dokaze o postojanju drugih dalekih civilizacija ili čak i uspostavit nekakvu nadsvjetlosnu komunikaciju ako ju otkriju, al ni tada do nekakvog kontakta civilizacija neće vjerojatno doć milijune godina.

bilo koja civilizacija koja bi nam danas došla u posjet bila bi vjerojatno toliko tehnološki superiorna da čovjek ne bi imao nikakve šanse ukoliko bi oni bili osvajački orijentirani al su šanse za tako nešto ipak minimalne tj. puno je vjerojatnije da oni cijene život više od nas danas kao što će vjerojatno i naši potomci na drugim planetama.

mislim da će njima i naši forumski kolege vegani bit okrutni divljaci

Zadnje uređivanje ursamajor : 01.03.2010. at 14:50.
ursamajor is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2010., 14:48   #18
Quote:
ursamajor kaže: Pogledaj post
jedino što bi taj rat onda potrajao milijune godina jer nevjerujem da ćemo otkrit teleportaciju il nadsvjetlosni transport tako skoro tj. ikad.

ako čovjek ne uništi sam sebe od tog čovjeka će relativno brzo u razdoblju od nekoliko desetaka tisuća godina nastat te vanzemaljske civilizacije koje će osim porijekla, imat puno manje veze sa nama danas nego mi s neandertalcima prije 250 000 g.

ti budući ljudi koji će biti puno sličniji Etiju i onim iz "bliskih susreta treće vrste" će možda za pedeset il stotinu tisuća godina pronać i dokaze o postojanju drugih dalekih civilizacija ili čak i uspostavit nekakvu nadsvjetlosnu komunikaciju ako ju otkriju, al ni tada do nekakvog kontakta civilizacija neće vjerojatno doć milijune godina.

bilo koja civilizacija koja bi nam danas došla u posjet bila bi vjerojatno toliko tehnološki superiorna da čovjek ne bi imao nikakve šanse ukoliko bi oni bili osvajački orijentirani al su šanse za tako nešto ipak minimalne tj. puno je vjerojatnije da oni cijene život više od nas danas kao što će vjerojatno i naši potomci na drugim planetama.
Lijep post.
Potakao ma je na slijedeće razmišljanje. Da li tehnološko razvoj, neodvojiv od cvilizacijskog razvoja, čovjeka ili neke druge vanzemaljske civilizacije u svemiru, prati i moralni razvoj na način da čovjek ili vanzemaljci postaju moralniji, humaniji, osjetljiviji za tuđe patnje, teorerantniji?
Naime, vrlo je ozbiljno pitanje da li neka visokorazvijena civilizacija je istovremeno i moralnija.
U nekom povjesnom smislu da li je bio moralniji Julije Cezar ili Odoakar?
servantes is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2010., 21:30   #19
Quote:
servantes kaže: Pogledaj post
Lijep post.
Potakao ma je na slijedeće razmišljanje. Da li tehnološko razvoj, neodvojiv od cvilizacijskog razvoja, čovjeka ili neke druge vanzemaljske civilizacije u svemiru, prati i moralni razvoj na način da čovjek ili vanzemaljci postaju moralniji, humaniji, osjetljiviji za tuđe patnje, teorerantniji?
Naime, vrlo je ozbiljno pitanje da li neka visokorazvijena civilizacija je istovremeno i moralnija.
U nekom povjesnom smislu da li je bio moralniji Julije Cezar ili Odoakar?
Pa zasada nam jedina civilizacija koju poznajemo, a to je naša, kaže da tehnoloski napredak ne ide u korak sa civilizacijskim, daleko od toga. Al trebao bi ići, uvjeren sam da ce sa stoljećima koji su ispred nas ljudski moral te iste civilizacije ici u korak sa tehnologijom. No trebao bi se zapitati, ljudski moral koji vrijedi za nas ljude, zasto bi vrijedio i za aliene sa daleko superiornijom tehnologijom od naše? Da li oni uopce imaju senzibilitet nad moralnosti i humanosti ili se vode nekom ideologijom superionosti nad slabijim, ne zato jer su "zli" nego jednostavno jer ne poznaju ništa drugo, tako da ljudski kriterij moralnog i nemoralnog za njih nema nikakve vrijednosti i može im biti znak naše slabosti, jer moramo prvo krenut od toga da je humanost ljudska osobina i ja je vidim kao prednost naravno, al hocu da eto zamislite neku vrstu koja nema uopce "čip" u mozgu za takvo što.

Vjerojatno tamo u mracnom svemiru postoji mnogo daleko superiornijih tehnoloski civilizacija koje stvarno drže do moralnih vrednota, ali sam isto tako uvjeren da ima i onih kojima je humanost i razlika izmedju dobra i zla nepoznata osobina i nije dio njihove prirode a opet da imaju daleko superiorniju tehnologiju od nas.

Ovo za cezara i odoakara ne bi trebao usporedjivat.
Road_Warrior is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2010., 21:39   #20
Quote:
servantes kaže: Pogledaj post


Ako bi se radilo o nižim oblicima života čovjek bi to istrijebio ili razmišljao kako iskoristiti. Povijest je puna takvih primjera. A ako bi se radilo o inteligentnom obliku života koji je ravan ili jači od čovjeka tada bi nastao rat do istrebljenja.
Života sigurno ima izvan našeg planeta.

Ukoliko bi život ( i razum) postojao jedino na našem planetu tada bi postojala povlaštena točka u svemiru.
Naša planeta nije statična već se kreće kroz prostor ( oko Sunca , sa Suncem oko središta Mliječne Staze a sve to skupa kao lokalna skupina galaksija prema Velikom Atraktoru u smjeru zviježđa Virgo)
Dakle život nije vezan za neku određenu prostornovremensku točku odnosno može postojati bilo gdje u svemiru.
Uvjeti koji omogućavaju nastanak života se temelje na zakonitostima koje nisu lokalnog karaktera ( da jesu onda bi opet imali povlaštenu točku).
Dalje , život ima sklonost da se širi i prilogođava uvjetima okoline , takav je kao da želi prožeti cijeli svemir.

Možemo za pretpostaviti da postoje različiti stupnjevi razvijenosti života odnosno izvanzemaljskih civilizacija.
Ukoliko bi došli u neposredni kontakt sa nama sličnom civilizacijom tada bi mogao proraditi evolucijski nagon kod obiju civilizacija što bi dovelo da istrebljenja jedne od njih... ali to nije u neskladu sa principima koji vladaju u prirodi.
Ukoliko bi se radilo o jačoj civilizaciji od naše a koja bi nas željela istrijebiti , ne bismo ni znali što nam se dogodilo.
Ali ne vjerujem u takav scenarij!

Tu vjeru temeljim na pretpostavci ( i osjećaju) da postoje super razvijene civilizacije koje bi imale pokroviteljski odnos prema životu i mladim nerazvijenim planetarnim civilizacijama štiteći ih od istrebljenja.( naznake takvog ponašanja se mogu vidjeti i kod čovjeka kada zaštićuje vrste životinja i biljaka od izumiranja)

Gdje bi tu bio Bog?
Bog bi bila ona svijest koja bi bila prožeta kroz svaku pojedinačnu svijest konačnih bića - univerzalna svijest.
Jedino kao takav, bi mogao biti Bog i nama i vanzemaljcima.
Orah is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:18.