Natrag   Forum.hr > Društvo > Duhovnost

Duhovnost Slobodnim stilom...

Pogledaj rezultate ankete: Odrzavete li stalnu ili povremenu kontemplativnu praksu?
Da - vipassana ili zen tradicija 23 17.42%
Da - budisticka mantra, bud. joga, bud. tantra itd 18 13.64%
Da - istocna nebudisticka praksa 20 15.15%
Da - krscanska kontemplativna praksa 12 9.09%
Da - ostalo 28 21.21%
Ne 45 34.09%
Anketa s višestrukim izborom Glasovatelji: 132. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.08.2007., 10:31   #101
Quote:
Bango kaže: Pogledaj post
U tehničkom smislu želja može donositi patnju.
Bogami, i u tehničkom i u praktičnom smislu

Posle ove male šale, samo bih hteo da dodam da, zaista, kada se kaže druga plemenita istina: Želja je uzrok patnje, većina ljudi prvo malo zastane, trepne nekoliko puta i onda im sine plamen u očima: Čekaj, pa to znači da to što želim da jedem jeste isto patnja! Oni sofisticiraniji kažu: To znači da i želja za oslobođenjem jeste patnja!

A u drugoj plemenitoj istini se radi zapravo o želji koja izvire iz ega. Želji koja izvire iz vezivanja. Jer ego i vezivanje su nerazdvojni. I zaista, ideje: Ja hoću da imam to i to, ja hoću da promenim svet, ja hocu da budem prosvetljen, su ideje koje nas neće približiti smirenju, već pre uznemirenju, ako se opsesivno vežemo za njih.

Sa druge strane, sigurno da postoje neki minimum potreba koje moramo zadovoljiti. Monasi to svode na četiri stvari: hrana, odeća, smeštaj i lekovi. To je minimum (za njih). Mi obični smrtnici takođe određujemo SVOJ minimum. E sad, gde je ta tanka linija kada opravdane potrebe prelaze u želju koja rađa patnju? Po meni, zanimljivo pitanje sa kojim se svako od nas susreće u svakom trenutku svog života
sati is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2007., 11:33   #102
Lightbulb REKLI SU O BUDIZMU


Ako se u kvantnoj fizici upitamo :

Da li položaj elektrona ostane isti tokom vremena – moramo reći- NE
Ako se upitamo da li se položaj elektrona mijenja tokom vremena –moramo reći-NE
Ako se upitamo da li elektron miruje –moramo reći –NE
Ako se naposljetku upitamo da li se elektron giba moramo reći-NE .

Buddha je dao slične paradoksalne odgovore kada je bio pitan o stanju čovjekove svijesti nakon smrti.
Ovakova paradoksalna logika nije bila poznata u znanstvenoj tradiciji 17 i 18 stoljeća.



J Robert Oppenheimer ( 1904-1967)
Američki fizičar , ‘’tvorac'' atomske bombe(direktor '' Manhattan projekta'')
tkopitaneskita is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2007., 11:33   #103
Da je izmijenio zasade zajednichnog zhivljenja svoga vremena stubokom, tko bi danas "radio ikakvu praksu"?

Da, ali nije, pa ljudi danas ipak moraju raditi praksu.

Tko bi bio "ucenik" a tko "MAJSTOR" ondje gdje je dojedno biche ODUVIJEK PROSVIJETLJENO?

Sto bi bilo kad bi bilo... ili kao sto kaze jedna poznata buddhisticka izreka: da je baba musko, zvala bi se Dusko... ali nije, pa se ipak mora raditi praksa.

"Nagovarati uchenike da ne rade praksu" danas, znachi tek dopuniti Budin nauk unekoliko.

Nisi li malo pretenciozan, prijatelju Ivane? No, mozda si ti drugi Buddha? Ne znam, ali u svakom slucaju nama neprosjvetljenima ces morati opet ponuditi neku praksu kako da to razotkrijemo bez stare prevazidjene Buddhine prakse.

Nutkati "uchenika" na nedogledno odlaganje SPOZNAJE - to je ono sto je pravo "beskorisno".

Praksa nije nutkanje na odlaganje spoznaje, nego nutkanje na samu spoznaju. Bojim se da je tvoje poznavanje meditativne prakse vrlo pristrano i netocno.

Uz ZBILJSKOGA MAJSTORA SPOZNAJA JE SAD - u koga su "chiste" ushi.

Nazalost, to nije dovoljno za veliku vecinu ljudi. Zato su svi majstori dali praksu njegovanja sabranosti paznje. Sve dok se um i umovanje ne ukinu i ne zasja spoznaja. Ako govoris o istoj spoznaji, ne bi trebao biti protiv icije prakse.
Fazlija is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2007., 20:00   #104
Prosvetljenje

Pitali jednog budističkog učitelja da li je ijedan od njegovih učenika ikada postao prosvetljen.
"Naravno, mnogi od njih", odgovori on.
"A otkuda to znate?"
"Vrlo lako. Prestali su da budu moji sledbenici. Ne pričaju bez prestanka o 'učiteljima',
'učenju', 'duhovnosti' i sličnim stvarima. I nastavili su da žive svoj život, bez straha i samoobmanjivanja."
sati is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2007., 23:44   #105
Nije li ljepše kad stvar zamijeniš linkom?

Sad bi još molio neki osobni, komentar na ovu temu, pa smo na pravom putu

(edited by Ego)

Zadnje uređivanje Ego : 07.08.2007. at 14:05.
Fazlija is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2007., 16:22   #106
To i nije ništa novo, osim što su sad nadmašili sami sebe u gluposti. To još jedan dokaz da na Tibetu nema učitelja. Sve što valja je u Indiji, Nepalu i po ostalim centrima u svijetu. Osim toga to nije tako loše neka se onda reinkarniraju ovdje.
Meni je veća jeza indolentnost i licimjerje svijeta, dok postoji profit u kini za ostalo ih boli briga. Ne znam točnu brojku ubijenih Tibetanaca od kulturne revolucije da danas, ali ono što sam čuo da se radi o milionima, poubijanih siliovanih kastriranih. Stvar je još strašnija jer početkom 19 stoljeća je bilo zlatno doba duhovnosti. Svaki treći čovjek je bio redovnik ili redovnica. Spaljeno je na tone tekstova, i to ne nužno budističkih, tako da su neka znanja zuvjek izgubljena. I to sve nema veze, jer tu je profit!
Ali ja se ne bojim za Darmu jer dok postoji istinskih učenika biti će i učitelja.
Bango is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2007., 20:39   #107
Danas sam dobio mejl u kojem Australasian Association of Buddhist Studies obavestava da je umro njihov dugogodisnji clan i proucavalac teravada budizma, inace Slovenac Primoz Pecenko. Meni je bio poznat po svom prevodu sa palija na slovenacki "Pitanja kralja Milinde", cuvenog dijaloga između arahanta Nagasene i grčkog kralja Milinde (Menander). Kralj, filozof i vičan debatama, bombarduje Nagasenu pitanjima, jednim za drugim, i na svako od njih Nagasena na majstorski način odgovara. Poput tolikih priča iz budistickog kanona, i ova ima povoljan ishod: kralj, impresioniran znalačkim odgovorima svoga sagovornika, prihvata budizam, predaje kraljevstvo u ruke svome sinu i pridruzuje se sanghi, da bi na kraju i sam postao arahant. Zanimljivo je da su "Pitanja" uvrstena kao kanonsko delo samo u burmanskoj verziji Tipikate, a u ostalim se smatraju nekanonskim delom.

Preuzeto sa: http://www.geocities.com/budizam/index.html
Fazlija is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2007., 12:47   #108
Kralj upita: "Postovani Nagaseno, gde boravi mudrost?"
"Nigde, o kralju."
"Tada, gospodine, znaci da ne postoji takva stvar kao sto je mudrost."
"A gde boravi vetar, o kralju?"
"Nigde, gospodine."
"Dakle ne postoji takva stvar kao sto je vetar."
"Dobar odgovor, Nagaseno!"

Milindapanha 77
Fazlija is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2007., 12:59   #109
Ima li razlike između "satori" iskustva i iskustva "nirvane". Odnose li se ta dva naziva za isti doživljaj koji se u različitim kulturama drugačije naziva ili je riječ o različitim stvarima?
Cocaine Nights is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2007., 20:36   #110
Mislim da Nirvana nije nešto što se može 'doživjeti'. Uglavnom, napisao sam poduži post, al bolje da pročitaš sam pa probaš zaključit.
http://www.accesstoinsight.org/ptf/d...3/nibbana.html

Satori je iskustvo stalne budnosti.

Ovo ti isto može bit od koristi:
http://www.accesstoinsight.org/glossary.html
http://www.accesstoinsight.org/tipit...8.03.than.html
crazy person is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2007., 14:53   #111
Monahinje u budizmu

Kao što je poznato, Buda nije baš bio oduševljen kada su mu žene, među njima i njegova pomajka, tražile da ih primi u monašku zajednicu. Prvo ih je odbio, ali je na nagovor Anande, svog vernog pratioca, na kraju ipak popustio, uz zloslutni komentar da njegovo učenje Dhamma-Vinaya zbog toga neće potrajati 1000 godina, već samo 500. (Neki bi ga ovde već optužili za mizoginiju )

No, bilo kako bilo, monahinje su se pokazale podjednako predanim kao i monasi i bile su u stanju da dostignu krajnji cilj - probudjenje. Dirljiva svedočanstva njihovih napora i uspeha ostala su zapisana u jednoj od kanonskih knjiga Therigatha

Međutim, ko zna iz kojih razloga, tradicija potpuno zaredjenih monahinja (bhikkhuni) se izgubila u theravadi pre više vekova, ali se održala u mahayani. Zato je zanimljivo posmatrati napore da se bhikkhuni red obnovi u naše vreme. Problem je što, prema propisima, da bi neko postao monahinja mora između ostalog da mu taj status potvrdi grupa od već postojećih monaha i monahinja. A monahinja nema. Dakle, catch 22.

Onda su se theravadini dosetili da pozovu u pomoć mahyanske monahinje, jer se njihov red takođe može istorijski pratiti unazad sve do izdvajanja iz theravade. Tako je 1996. obnovljen red monahinja na Šri Lanki. Takođe, u junu ove godine Dalaj-lama je svim srcem podržao obnavljanje reda u tibetanskom budizmu, pošto postoje bhikkhuni koje praktikuju tibetanski budizam, ali su zaredjene u mahayani.

Kao najtvrdji, dakle najdogmatičniji su se pokazali Tajlandjani, koji i dalje odbijaju da ovu "novotariju" prihvate, ali zato neki od njih marljivo demonstriraju ne bi li u novom tajlandskom ustavu budizam dobio status nacionalne religije. Islamski ekstremizam na krajnjem jugu Tajlanda im naravno u tome sluzi kao sjajan argument.

Kao što vidimo, ogrtač kao ogrtač nije dovoljan štit protiv uskogrudosti i slepila. Svako može da izgubi balans i postane zaveden željom za vlašću. Eto bar malo utehe i za nas laike
sati is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2007., 19:09   #112
Quote:
ribolovac kaže: Pogledaj post
U babo vidim neke slike tu neki kipovi, babo pogresio si Isus ne bi nikad poklonio paznju kipovima i slikama, Isus je uvek kazao da se molimo njegovom ocu u duhu
IMHO kipove, hramove i crkve su sagradili oni koji ne razumiju.

Budizam je dialog, sto ga jako razlikuje od vojnickog ustroja Krscanstva baziranog na naredbama.
__________________
kokoro arata ni koto ni atare

Zadnje uređivanje r0nin : 11.08.2007. at 19:44.
r0nin is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2007., 21:31   #113
Quote:
Cocaine Nights kaže:
Ima li razlike između "satori" iskustva i iskustva "nirvane". Odnose li se ta dva naziva za isti doživljaj koji se u različitim kulturama drugačije naziva ili je riječ o različitim stvarima?
Satori je japanski naziv koji bi odgovarao nirvani, ali osobno mislim da se tu radi o onome sto se u yogi naziva samadhi (sjedinjenje). Pri tome ima razlicitih vrsta takvog duhovnog postignuca jedinstva. Kod nekih vrsta osoba ostaje (da tako kazemo) kod budne svijesti, a kod nekih vrsta osoba pada u dubok trans. Rekao bih da je u japanskoj buddhistickoj tradiciji satori neka vrsta samadhija koji se postize kod budnog stanja u svakodnevnim zivotnim djelatnostima... prilikom ispijanja caja, gadjanja iz luka i strijele, macevanja, aranziranja cvijeca, izvodjenja kaligrafije i sl. Nirvana kojoj je Buddha svjedocio je, usudio bih se vjerovati, mnogo dublje stanje u kojem je on (ili bilo tko drugi tko dostigne to stanje) ostao danima u podrucju cistog blijeska beskonacne kozmicke svijesti... iako to ne bi bilo posve ispravno reci u buddhistickim terminima, jer se u buddhizmu pod svijescu naziva nesto sasvim drugo (ali sada za potrebu ovgo izlaganja recimo da je to bila beskonacna kozmicka svijest). Sasvim sam siguran da u tom stanju nije svjedocio svoju okolinu, tijelo i sl. Kada se vratio u normalno stanje svijesti vjerovatno je ostao u stanju koji bolje opisuje satori... prosvjetljenje u svakodnevnim okolnostima.
Na koncu zivota je usao u ono sto se naziva pari-nirvana, konacno utrnuce bez povratka (u normalno stanje svijesti i ponovno tijelesno postojanje).
Fazlija is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2007., 18:26   #114
Pozdrav svima.Ja sam budist koji je prije dvije godine shvatio da je to jedini pravi put koji čovjek treba slijediti.Uskoro ću vam objasniti sve njegove osobine da biste svi mogli vidjeti koliko se znanja i filozofije nalazi u toj religiji.

Budizam nema "svete knjige",kao što je to slučaj sa kršćanstvom i islamom,nema pojam "Bog",nema molitve,već samo meditaciju u kojoj se čovjek nastoji osloboditi od zlih misli.Budizam nema svećenike,već samo redovnike koji su se posvetili takvom životu.

Budizam ima oblikovana pravila koja se dijele na mnogo vrsti i podvrsti.To su deset prirodnih zakona,osmostruka staza,četiri plemenite istine i drugo.Budizam teži za jednostavnošću u svemu.

Budizam je religija čiji vjernici ne dozvoljavaju da im netko muti razum pričama za malu djecu kao "ako budeš dobar,ideš u raj,ako ne-u pakao" ili "Gorjet ćeš u Allahovom ognju za vječnost,odirat će ti kožu" i druge smiješne gluposti u koje nitko normalan ne vjeruje.

Budizam ima za cilj da osposobi čovjeka da bude sam svoj Bog,a ne da traži nešto što nikad neće naći niti da se moli nečemu što nikad nije vidio.Dakle,čovjek je vrlo sposobno biće koje može osposobiti sebe da bude neuništiv,primjer su Kinezi,odnosno pojedinci iz njihovog naroda koji su došli do nekih fantastičnih otkrića,a zašto?Pa upravo zato što ih nisu gušile otrovne vjere kao hrišćanstvo i islam.Ove dvije vjere guše i sputavaju čovjeka,tjeraju ga da kleči pred svačim,da se pokorava onome što ne postoji ili što nije dokazano da postoji.

Zato je pokušaj pokrštavanja i islamizacije Kine doživio krah.Naravno,tamo ima muslimana Kineza,ali su se oni po svemu odvojili,pa su i promijenili nacionalno ime,ne zovu se više Han,kao svi ostali Kinezi(Kinezi sami sebe zovu Han),nego Huei,što u prijevodu znači "vratiti se",jer oni smatraju da su se vratili "pravoj vjeri",tj.islamu,pošto muslimani imaju običaj da kažu "vratio se islamu" za nekog tko tek uzima njihovu vjeru.

Ovo je bio samo početak,pitajte nešto ako želite,pa da nastavim gdje sam stao.Dakle,idemo od početka.
WONG FEI HONG is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2007., 19:04   #115
Quote:
WONG FEI HONG kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima.Ja sam budist koji je prije dvije godine shvatio da je to jedini pravi put koji čovjek treba slijediti.Uskoro ću vam objasniti sve njegove osobine da biste svi mogli vidjeti koliko se znanja i filozofije nalazi u toj religiji.
E pa dobro nam došao prijatelju Wong.
Prvi post pa pravo u sridu! Mašala.

Dve godine budističkog staža nije šala i vidim da te je budizam zaista oduševio. Ali ako dopustiš jednu opasku, to ne treba da ide nauštrb drugih religija. Svaka je religija dobra, jer uči čoveka da bude moralan, samo ih ljudi tumače svako na svoj način. Ni budizam nije imun na "devijacije". Eno ga Chogyam Trungpa, veliki učitelj, umro od ciroze jetre.

Zato, molim sve na topiku da se uzdržimo od kritike drugih religija. To je samo jedan, naš ugao gledanja, koji budući suviše blizu gordosti baš i ne doprinosi našoj budističkoj praksi. Mnogo je bolje da se držimo teme, a ako već moramo da vučemo paralele sa drugim religijama, onda da pokušamo da pronađemo tačke dodira, ne razdora. Jer ove druge može da nađe svaka neznalica.

Baš kako reče jedan budistički mudrac:
"To što drugi greše, to je njihov problem. Skoncentriši se na svoj problem."

Metta
sati is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2007., 19:35   #116
Quote:
WONG FEI HONG kaže: Pogledaj post
Budizam je religija čiji vjernici ne dozvoljavaju da im netko muti razum pričama za malu djecu kao "ako budeš dobar,ideš u raj,ako ne-u pakao"
Pa ne znam baš. Postoji Niraya. Jest da je drugačiji konceptualno nego u ostalim religijama, ali ipak Buddha kaže da nevješte akcije rezultiraju kammom iz Niraye. Zar ne?
crazy person is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2007., 22:08   #117
Naravno,samo moraš sačekati da prvo počnem iz početka.Ali prvo ću reći ovo-Buddha je upotrebljavao riječi raj i pakao kao fraze,znači nije konkretno mislio,već su te riječi izvučene iz njegove pređašnje religije-hinduizma ili bramanizma.

I ako tražiš odgovor za pravi budizam,traži ga u prvim budističkim učenjima,onim nastalim u Indiji.Tj.ako želiš biti dobar budista,baziraj se samo na ona pravila koja je Buda postavio,a za ostalo je Buddha rekao-ŠTO SE NE DA OTKRITI,NIJE NI POTREBNO OTKRITI,JER JE TO GUBLJENJE VREMENA I SPREČAVA ČOVJEKA DA SPOZNA SEBE I DA SAM SEBE USAVRŠI.

Dakle,pitanja kao što su "postoji li Bog","tko je stvorio zemlju","kako nastaje čovjek",to su bespotrebna pitanja.

Naravno,mnogi ljudi su prihvatili budiza kad se je proširio u Kinu i ostale orijentalne države i izokrenuli ga u pogrešnom pravcu.Za Kineze recimo,Buda nije Siddartha Gautama,neg stotine nekih kineskih likova kao recimo Wu Kong,bog majmuna,što se na japanskom čita "Goku",po tome je i snimljen onaj japanski crtać.Oni su za Budu postavili druge ljude,Kineze po imenu,a Budu su proglasili božanstvom i uveli još tisuće svojih bogova.

Da ne pominjemo da je recimo samostan Shaolin proglasio Buddhu gospodarom svijeta.

Sve ovo se kosi sa pravim budističkim učenjem,jer Buddha je kako je i sam rekao,niti božanstvo niti svetac,već naš učitelj koji nam je samo postavio pravila po kojima trebamo živjeti.

Dakle,pravi budizam je hinajana budizam,najpoznatija hinajana škola je teravada.Mahajana budizam,kao recimo kineski i japanski,teško da se može nazvati budizmom,jer se uvode božanstva,što za Buddhu nije bilo prihvatljivo.

Budističko učenje i nastanak ću objasniti u sljedećem postu.
WONG FEI HONG is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2007., 10:08   #118
Ti bi Wong mogao biti prvi budist radikal za kojeg sam čuo...
Cocaine Nights is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2007., 12:06   #119
Quote:
Ti bi Wong mogao biti prvi budist radikal za kojeg sam čuo
Inače su mi smiješni zapadni "budisti", posebno ovi "duhovnjaci" koji trolaju po forumima.
Neš' ti budizma u njih.
igod is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2007., 12:37   #120
@igod : Suzdrži se od trollanja. Wong ima svoj pogled na budizam - svatko ima različiti.

Odavno se budizam proširio na Zapad. Što je i normalno, pošto je univerzalno učenje.
crazy person is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:55.