Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija

Psihologija Vodič kroz um i ponašanje za entuzijaste. Podforum: Psihokauč

 
 
Tematski alati Opcije prikaza
Prev Prethodni post   Sljedeći post Next
Old 03.05.2009., 20:16   #1
Rodni identitet, patrijarhalno drustvo, tjelesnost i spolni identitet

naime, primjetila sam da se ovi pojmovi vrlo cesto ispreplicu u nekim konstrukcijama cija logika slijedi taj referentni okvir diskursa iz kojeg se postavi, cesto zanemarujuci moguce druge diskurse, pa buduci da se gotovo uvijek upletu i strasti u raspravu zbog prisutnosti musko-zenskih odnosa, trebalo bi pokusati hladne glave ispitati te pojmove.

rodni identitet oznacava drustveno opredjeljenje rodne identifikacije, sto znaci da ja mogu biti zensko ali se deklarirati kao transvestitkinja i preoblaciti se u muski rod, jer me to npr. uzbudjuje.

patrijarhalno drustvo je odredilo musko-zenske uloge u svijetu, od musko-zenskih poslova do musko-zenskih ponasanja, pa sve do samog bitka 'muskosti' i 'zenskosti', stoga se postavlja pitanje da li su 'muzevnost' i 'zenstvenost' samo predodzbe nastale iz ovako postavljenog drustva, ili se 'musko' i 'zensko' u svom bitku razlikuju, moguce i na ove nacine koji su drustveno postavljeni, ali i moguce da uopce ne na te nacine, nego na mozda neke druge nacine, ili uopce ne?

zensko i musko se razlikuju po xx i xy kromosmu, po hormonima, spolu i raznim drugim bioloskim obiljezjima. spolni identitet nije odredjen time nego vlastitom identifikacijom neovisno o pripadajucem spolu, dakle, ja mogu biti zensko ali transseksualka, sto znaci da zelim, ili sam vec promijenila spol dobiven rodjenjem.

no, medjutim, sto je seksualnost i cime je odredjena? postoji muska i zenska seksualnost, kao sto postoje razne druge seksualnosti nastale kao koncepti u glavi subjekta. sad, ja sam najobicnija heteroseksualka, no mogu zamisliti razlicite koncepte u glavi, pa tako mislim da mogu, uz malo maste , dokuciti sto se dogadja u glavi nekog transseksualca, homoseksualca i ostalog seksualca.

ono sto me konkretno ovdje zanima; da li je seksualno ponasanje odredjeno tim konceptom u glavi ili taj koncept u glavi je odredjen i fizickim pa je seksualnost i tjelesna, a koncept tjelesnosti nije odredjen samo konceptom u glavi, nego i nekim x faktorom zbog kojeg se i zove 'tjelesni' (npr. ako ja imam velike ili male sise zacijelo mi je i u glavi drugacije zbog tog; ako imam male sise a zamislim da imam velike tada ce se i mozda moje tjelesno i seksualno ponasanje promijeniti, ili ako imam velike sise, a zamislim da su male, jednako se moze mijenjati i moje seksualno ponasanje – nekako mi se cini da i ovdje dolazi do mijesana virtualnog i realnog ).
evo, kao primjer mogli bi navesti transseksualca i zenu koja zeli promijeniti velicinu svojih grudi. oboje se ne mire sa svojim fizickim stanjem te zele radi vlastite srece promijeniti to fizicko stanje. druga je opcija, cisto matematicki, da promjene stanje u glavi. e, tu dolazimo do pitanja cime je uvjetovano stanje u glavi, odnosno zasto je necija fizicka realnost uzrok njegove nesrece? jer ovo prvo, fizicko, lako cemo promijeniti danas, no kao jedan od nacina da rijesimo ovaj problem je i ova druga opcija, i zasto je ne uzeti u obzir?
ne zelim reci da nesto u njihovim glavama psihicki ne stima i da im je potreban psihijatar, nego se pragmaticno postavljam prema mogucem rjesenju problema. jer, ako se u obzir uzima da je seksualnost samo koncept u glavi, tada je, logicno, i posljedicno, i odnos prema fizickom tijelu samo koncept u glavi, neovisan o stvarnom fizickom stanju stvari, tada je to razlog vise da se ne mijenja spol nego koncepcija u glavi.
inace smo nedosljedni; htjeli bi da fizicko koje negiramo, ili barem minoriziramo, u ime slobode koncepcije (protiv koje, osobno, nemam nista), svojom promjenom utjece na nasu srecu, iako smatramo da fizicko ne mora utjecati na nasu koncepciju seksualnosti.
na kraju, da se i 'prizna' x faktor tjelesnosti, to opet ne znaci neko zakidanje u pravima, tj. da trebamo dirati u slobodu necije koncepcije da se on opredijeli za ovaj ili onaj spol. to znaci, priznajem fizicko, no to ne utjece na moj izbor koncepcije, jer je fizicko podredjeno tom izboru. (ponekad zbilja imam dojam da se fizicko, a sve zbog podjele poslova, ne zeli 'priznati' samo da se ne bi dokidalo u pravima, sto nema veze jedno s drugim, znaci, banalan primjer, ako je muskarac fizicki jaci to ne znaci da on mora cijepati drva )

dakle, prema suvremenim drustevnim teorijama o spolu i rodu dalo bi se zakljuciti da je seksualno ponasanje odredjeno konceptom u glavi, ali da li drustvene znanosti uzimaju u obzir i ovu mogucnost povratne sprege; da je i stanje u glavi odredjeno fizickim, x faktorom tjelesnog, i da iz toga, takodjer, proizlazi seksualnost ?
da je, zapravo, i jedno i drugo na djelu, i ono u glavi, i onaj x faktor, ispremjesano, isprepleteno?
sto vi mislite?
__________________
mali pamrav, mali pamrav, u nedrima nesto, moram da ga nadjem da menamo mesto.

Zadnje uređivanje pjegava i prgava : 03.05.2009. at 20:29.
pjegava i prgava is offline  
Odgovori s citatom
 


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:33.