Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Školarci i adolescenti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.11.2012., 23:02   #1
Disleksija

Moja djevojčica ima 12 godina i teškoće s čitanjem.Pisanje i nije tako velik problem, mada ima -mijenja m i n.Nije svladal tablicu množenja i učiteljica prijeti da neće proći 6 razred.Inače prolazi sa vrlo dobar.Samohrana sam majka četvero djece i često ne stignem u jednom danu sve što bih htjela.Žalosna sam jer je njezin test inteligencije nadprosječan a ja joj ne mogu više pomoći.Danas smo bile kod logopeda i veli mi da se u najgorem slućaju javim za dva mjeseca.Da idem privat?Da uzmem učiteljicu za instrukcije?Molim pomoć
ppan is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2012., 10:09   #2
Quote:
ppan kaže: Pogledaj post
Moja djevojčica ima 12 godina i teškoće s čitanjem.Pisanje i nije tako velik problem, mada ima -mijenja m i n.Nije svladal tablicu množenja i učiteljica prijeti da neće proći 6 razred.Inače prolazi sa vrlo dobar.Samohrana sam majka četvero djece i često ne stignem u jednom danu sve što bih htjela.Žalosna sam jer je njezin test inteligencije nadprosječan a ja joj ne mogu više pomoći.Danas smo bile kod logopeda i veli mi da se u najgorem slućaju javim za dva mjeseca.Da idem privat?Da uzmem učiteljicu za instrukcije?Molim pomoć

Prijateljica ima sina kojem je dijagnosticirana disleksija u trećem razredu osnovne.
Ona ju je primjetila i ranije, no svi "stručnjaci" su nažalost probleme s čitanjem pripisivali ljenosti.
Naravno da maleni nije volio čitati kad mu je to zadavalo hrpu problema.
U trećem razredu je krenula s njim privatno, jer su na školskoj medicini nažalost imali pogrešan pristup, u stilu "što bi vi mama htjeli, nemogu sva djeca imati petice".
Dobio je cijeli niz vježbi za raditi, mama se bori kao lavica, uzima joj je to puno vremena - svi joj pomažemo, uzmemo udžbenike početkom ljeta i pretipkamo ih velikim tiskanim slovima većeg fonta.
Dio lekcija snimamo diktafonom, arhiviramo po nazivima lekcija - tako kad krene školska godina maleni može samostalno učiti.
U matematici mu se nije priznavala točnost rezultata ukoliko je broj bio napisan zrcalno, profesorica bi vrlo mudro rekla "pa on ni brojeve ne zna pisati" - od ove godine se izborila da mu se priznaje točnost.
Strani jezik je priča za sebe.
__________________
Povedi me tamo...
Glass S is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2012., 00:25   #3
ppan, znam kakve muke mucis, moj sedmogodisnji sin takodjer ima disleksiju. Imali smo srecu da je rano zapazeno, on je u Britanskom sistemu edukacije a oni krecu u skolu puno ranije pa je u drugom razredu (6g) bilo ocito da mu pisanje i spelovanje napreduje jako sporo a ni citanje nije bilo prosjek...Matematika je ok. Nakon sto je bio dijagnosticiran bilo nam je predlozeno da ili ponavlja razred ili da dodatno platimo pomoc za njega u skoli.
Nama se ovo cinilo predrasticno jer je inace inteligentno dijete i nismo htjeli da kaska za generacijom radi necijih statistika u skolskom uredu....

Pronasli smo skolu u kojoj su radili ljudi sa drugacijim pogledima na disleksiju, koji su podupirali nasu zelju da ne ponavlja godinu (sin je bio pre utucen samom pomisli) jer se disleksija ne lijeci ponavljanjem godine. Moze se samo dodatno nastetiti vec nastalim osjecajima manje vrijednosti. Imali smo srecu. Dogovoreno je da mu se da recimo manje pisanog domaceg i cita nesto lakse knjige nego ostali. Imaju tehnike kako dobiti od njega srz zadatka bez da ga preopterete. I sad puno bolje napreduje nego proslih godina.

Predlozila bih da mozda razgovaras sa ravnateljem/ravnateljicom skole i vidis postoje li kakve opcije. Nemogu vjerovati da se nastavnici "prijete", pa oni bi trebali biti potpora a ne rusiti samopouzdanje vrijednoj i inteligentnoj djeci koja nisu po sablonu za svaki predmet.
Sigurna sam da ce tablicu mnozenja nauciti, samo mora dodatno ponavljati dok ne sjedne sve na mjesto. Edukacijski sistem je posvuda jako zastario i nadam se da ces uspijeti naci nekog tko ce vas razumjeti a ne kaznjavati dijete radi neceg sto nije njena greska. Opcija za kod kuce.....Misljenja sam da disleksija nije tako strasan problem da se djecu treba odvajati od svojih vrsnjaka i lisavati iskustava vezane uz skolu i rad u grupama. Mislim da se time dodatno naglasava da s njima nesto "nije u redu".

Nas sin isto ima dodatne instrukcije tj vjezbe za pisanje i citanje i to je sasvim dovoljno.

Problem nije u djetetu. Vec sistemu.

Sretno.
Mrs Ana J is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2012., 10:01   #4
Quote:
ppan kaže: Pogledaj post
Moja djevojčica ima 12 godina i teškoće s čitanjem.Pisanje i nije tako velik problem, mada ima -mijenja m i n.Nije svladal tablicu množenja i učiteljica prijeti da neće proći 6 razred.Inače prolazi sa vrlo dobar.Samohrana sam majka četvero djece i često ne stignem u jednom danu sve što bih htjela.Žalosna sam jer je njezin test inteligencije nadprosječan a ja joj ne mogu više pomoći.Danas smo bile kod logopeda i veli mi da se u najgorem slućaju javim za dva mjeseca.Da idem privat?Da uzmem učiteljicu za instrukcije?Molim pomoć
Naslov threada je disleksija, a u tekstu pise da je logopedica rekla da se (eventualno) javite za 2 mjeseca.
Je li ona dijagnosticirala tu disleksiju ili nije?
kajpa is online now  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2012., 00:35   #5
Quote:
ppan kaže: Pogledaj post
Moja djevojčica ima 12 godina i teškoće s čitanjem.Pisanje i nije tako velik problem, mada ima -mijenja m i n.Nije svladal tablicu množenja i učiteljica prijeti da neće proći 6 razred.Inače prolazi sa vrlo dobar.Samohrana sam majka četvero djece i često ne stignem u jednom danu sve što bih htjela.Žalosna sam jer je njezin test inteligencije nadprosječan a ja joj ne mogu više pomoći.Danas smo bile kod logopeda i veli mi da se u najgorem slućaju javim za dva mjeseca.Da idem privat?Da uzmem učiteljicu za instrukcije?Molim pomoć
Moja curica je imala problema s mucanjem,na terapiju smo isli u Varazdinsku opcu bolnicu kod logopeda profesora Novosela,valmod program,tamo joj je dijagnosticirana disleksija,nakon toga smo isli na obradu u Kukuljevicevu sad cekamo nalaze.
ima 9g.i ima problema sa citanjem,sad je treci razred i pocela je dobivat slabe ocjene
cim stignu nalazi krenut cemo od skolskog logopeda ako to ne upali vracamo se u Varazdin,nije da mi je preblizu ali ako treba selimo se tamo
uglavnom hocu vam rec da je to nesto posebno kaj smo tam dozivjeli i stvarno su strucnjaci.
greatheart is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2012., 19:39   #6
Quote:
kajperinja kaže: Pogledaj post
Naslov threada je disleksija, a u tekstu pise da je logopedica rekla da se (eventualno) javite za 2 mjeseca.
Je li ona dijagnosticirala tu disleksiju ili nije?
jest,dijagnoza je disleksija,ali pošto nije uočljiva "iz aviona"nije hitno.Napisala je da se javimo za 5 mjeseci,ali nakon što sam rekla da sam samohrana mjka četvero djece,rekla je da probam nazvati za dva mjeseca.Ipak ćemo krenuti privatno.
ppan is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2012., 12:24   #7
Toj logopedici koja je rekla da se javiš za dva mjeseca bi zabranila rad! To nije logoped a bome ni čovjek.
Disleksija nije bolest već stanje s kojim se treba nositi, boriti i raditi. Klincima je najteže al kako je netko gore napisao, nisu problem ni klinci ni dijagnoza već naš sustav koji je teški shit, funkcionira samo za lumene.
Moje dijete ima i disleksiju i disgrafiju, u prvom osnovne sam zahtjevala opservaciju a u drugom je donesena dijagnoza i individualizirani pristup, isto savjetujem i tebi ppan, profesori malo drugačije postupaju kad imaju to rješenje mada ni sami često ne znaju što s tim al bar su upoznati. Ja sam mater za koju vjerojatno svi u toj školi jedva čekaju da mi dite izađe (sad je 7 raz) al iskreno mene zaboli ko što misli, za to dite sam se ja natezala i volim ga iznad svega i neću dozvolit da ga netko maltertira zbog svog neznanja i neupućenosti.
Prijetnje da će pasti razred jer ne zna tablicu množenja? Isuse al bi me čula
__________________
Dreams
Tija is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2012., 12:38   #8
Nisam strucnjak po tom pitanju, ali ne vidim puno veze izmedju disleksije i tablice mnozenja. Da, jasno da pocetak moze biti tezak, ali to je nesto sto se moze uciti napamet, bez papira, ponavljanjem, vjezbanjem, ispitivanjem. Mnogo djece se s time muci i treba im duze, ali uz malo vise truda ide.
kajpa is online now  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2012., 22:25   #9
Quote:
ppan kaže: Pogledaj post
jest,dijagnoza je disleksija,ali pošto nije uočljiva "iz aviona"nije hitno.Napisala je da se javimo za 5 mjeseci,ali nakon što sam rekla da sam samohrana mjka četvero djece,rekla je da probam nazvati za dva mjeseca.Ipak ćemo krenuti privatno.
Možda se radi o kombiniranim poteškoćama: disleksija, disgrafija, diskalkulija. No to uopće ne treba doživljavati kao nešto strašno i nepremostivo, no vježbe su potrebne, također i stalan rad s djetetom.
Niije ništa hitno, jer od toga se ne umire - tako to gleda HZZO, no bolje je što prije krenuti s tretmanom.

Za početak, nije mi jasno što se čekalo do 6. razreda. Tu je zakazala na prvome mjestu škola.

Sad pravac škola i tražite individualizirani pristup na osnovi postojećih nalaza. Dobit ćete ga tek tijekom proljeća (jer to odobrava Gradski ured za obrazovanje), no dovoljno rano da završne ocjene budu koliko - toliko u redu. U međuvremenu umjesto tko zna kakvoga privatnoga i užasno skupoga logopeda, traži da vam škola i školski liječnik ubrzaju postupak dobivanja termina kod logopeda kod kojega ste bili na prvom pregledu. Prvo traži usmeno (razrednika, ravnatelja ili pedagoga te školskog liječnika) da to učine, a ako bude oklijevanja, fino objasni da je sad pet minuta poslije dvanaest i da bi ti poduzela sve da je na vrijeme - u drugom ili trećem razredu itko od njih i na koji način ukazao da dijete ima problem te im reci da ćeš rado napisati dopis, ako treba i komu treba (to bi trebala biti lagana prijetnja, no ne smije tako zvučati). A zatim, ako to ne upali, stvarno napiši dopis - jedan, na pet adresa: školski pedagog, ravnatelj, razrednik, školski liječnik, Gradski ured za odgoj i obrazovanje i Centar za socijalnu skrb. Neka svima njima bude jasno da si dopis poslala i ostalima (na kraju pisama napiši: Dostavljeno i navedi komu si sve poslala).
U dopisu neka bude sljedeće:
- napiši da je dijete staro 12 godina ima tu i tu razvojnu prepreku
- napiši da je otkriveno je tek sada (datum)
- reci da si ti tek sada dobila u školi informaciju da dijete slabije napreduje zbog sumnje tu prepreku, mada si se redovito informirala o napretku djeteta (ako je to istina)
- napiši da želiš što prije početi s potrebnim tretmanima, no nisu te mogli naručiti
- napiši da moliš ih da ti savjetuju kako da ubrzaš postupak dobivanja logopedskog i možda psihološkoga tretmana jer želiš da dijete dobije adekvatnu pomoć kako bi što usjpješnije savladalo 6. razred i nadoknadilo propušteno iz prethodnih razreda
- napomeni sa si samohrana s četvero djece i da ne možeš plaćati privatne tretmane.

Na kraju, sama do odgovora moraš naći načina da radiš s djetetom svaki dan. Pretvori rad u igru, koliko je to moguće. Nemoj ti raditi umjesto nje, nego s njom.

Moram ti još reći da ne očajavaš. Tvoje dijete ima obrazovne šanse kao svako drugo dijete. Zamisli da ti je dijete slabovidno, a da mu nitko nije dao naočale ni prikladne vježbe. Nije zato manje sposobno.
Imala sam više učenika koji su imali tešku disleksiju i disgrafiju (i druge poteškoće). Uz uporan i, moram reći mukotrpan rad, i kod kuće i kroz logopedske tretmane, danas su završili faklutete i normalno rade i žive.
buditedobro is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2012., 21:50   #10
Dijete s natprosječnom inteligencijom, ali i prosječnom, do 3. tj. 4. razreda svladava bez problema i automatizira množenje. Dakle, nešto ne štima u priči. A što se tiče logopeda, netko je zakazao ili krivo interpretirao priču. Postoje testiranja kod predbilježbi upisa u prvi razred. Uz to, kad dijete krene u školu, učiteljica i stručna služba identificiraju problem i eventualno upućuju dijete na daljnju obradu. Ne držim ničiji stranu, ali mnogi nisu svijesni kako roditelji jednostavno ne žele vidjeti probleme i teškoće svoje djece bez obzira na upozorenja. I naravno, uvijek "sustav zakazuje".
Lozinka2012 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2012., 11:49   #11
Quote:
ppan kaže: Pogledaj post
Moja djevojčica ima 12 godina i teškoće s čitanjem.Pisanje i nije tako velik problem, mada ima -mijenja m i n.Nije svladal tablicu množenja i učiteljica prijeti da neće proći 6 razred.Inače prolazi sa vrlo dobar.Samohrana sam majka četvero djece i često ne stignem u jednom danu sve što bih htjela.Žalosna sam jer je njezin test inteligencije nadprosječan a ja joj ne mogu više pomoći.Danas smo bile kod logopeda i veli mi da se u najgorem slućaju javim za dva mjeseca.Da idem privat?Da uzmem učiteljicu za instrukcije?Molim pomoć
Nama je u prvom razredu postavljena sumnja na disleksiju. Prosao je cjelokupnu psiholosku obradu, sto privatno, sto sa skolskim psihologom. Sredinom drugom razreda disleksija je potvrdjena i od tada prati nastavu po individualiziranom programu, sto mnogo olaksava stvar i njemu i meni. Radi se o normalnom skolskom programu, koji on uredno prati, ali recimo ispitivanja su prilagodjena njemu. Vise odgovara usmeno, nego pismeno. Oslobodjen je diktata.
Imala sam srecu sto sam financijski mogla podnijeti, pa sam uzela privatno osobu koja je svakodnevno vjezbala s njim i danas, u cetvrtom razredu, problemi su gotovo nestali. Jos se zna dogoditi da zamijeni koje slovo, cita tecno, jos uvijek nesto sporije, ali dostici ce s vremenom i brzinu.
Ono sto meni kod tebe steka je losa suradnja sa skolom. Ti i uciteljica bi trebale sjesti i dogovoriti se sto je u najboljem interesu za tvoje dijete. Je li ti imas kakav papir od skolskog psihologa da ti dijete ima disleksiju? Je li uopce prosla obradu u sklopu skole?
princeza sunca is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2012., 22:00   #12
Možda malo i vlastite inicijative. Istražite na netu "braingym" u vezi s uspješnim učenjem i obratite se dr. Novoselu u bolnici u Varaždinu, povezano s disleksijom i disgrafijom.
buditedobro is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2014., 14:38   #13
Nađoh temu negdje u prašini... Moje dijete će biti školarac tek za 2 godine (ili 3 ako odgodimo). Imamo dijagnozu "nespecificirani poremećaj razvoja govora i jezika" iz Suvaga. Poremećaj nije jako izražen, u Suvagu smo odradili jedan kraći program savjetovanja, nekih 10-ak termina, sad povremeno posjetimo logopedicu tamo, u vrtiću isto povremeno ide kod logopedice, uglavnom napreduje ok.
Ne znam zašto, ali često razmišljam o disleksiji i disgrafiji i jako je se bojim. Te poteškoće mogu, ali i ne moraju biti povezane s našom dijagnozom. Svaki put u Suvagu vidim te plakate i letke o disleksiji, pa razmišljam....
Je li moguće prepoznati ikakve naznake disleksije i disgrafije već u predškolskoj dobi? Grozno mi je čitati iskustva gdje se to otkriva tek u nekom višem razredu kad je već dosta vremena izgubljeno...
ZubaTruba is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2014., 15:57   #14
Quote:
ZubaTruba kaže: Pogledaj post
Nađoh temu negdje u prašini... Moje dijete će biti školarac tek za 2 godine (ili 3 ako odgodimo). Imamo dijagnozu "nespecificirani poremećaj razvoja govora i jezika" iz Suvaga. Poremećaj nije jako izražen, u Suvagu smo odradili jedan kraći program savjetovanja, nekih 10-ak termina, sad povremeno posjetimo logopedicu tamo, u vrtiću isto povremeno ide kod logopedice, uglavnom napreduje ok.
Ne znam zašto, ali često razmišljam o disleksiji i disgrafiji i jako je se bojim. Te poteškoće mogu, ali i ne moraju biti povezane s našom dijagnozom. Svaki put u Suvagu vidim te plakate i letke o disleksiji, pa razmišljam....
Je li moguće prepoznati ikakve naznake disleksije i disgrafije već u predškolskoj dobi? Grozno mi je čitati iskustva gdje se to otkriva tek u nekom višem razredu kad je već dosta vremena izgubljeno...

Nisam logoped, ali mislim da je malo prerano zabrinjavati se s takvim mislima . Ne znam mogu li se već u toj jako ranoj dobi vidjeti neke naznake da bi dijete moglo imati disleksiju, vjerojatno bi vam u Suvagu skrenuli pažnju da su tako nešto primijetili.
Da niste pod njihovom paskom ja bih rekla da se obrati pažnja na ono što bi dijete trebalo usvojiti (i moći) prije škole: obratiti pažnju na prepoznavanje rime, igre riječima, prepoznati prvi i zadnji glas u riječi (ali to ne još u dobi u kojoj je vaš, tek u godini prije škole), moći odslovkati kratku riječ i prepoznati koja je kad mu se odslovka (isto u godini prije škole, čak i samo par mjeseci prije škole, ali i to se da uvježbati, moja je to uvježbala kod logopedice).

Mislim da bi prepoznavanje i dopunjavanje rime trebalo moći dijete u dobi u kojoj je vaš. Za ostalo nek nadopuni netko stručan.

I da, kad počne dijete prepoznavati slova (i pisati eventualno), nemojte se slučajno zabrinuti ako piše zrcalno neka slova ili čak cijelu riječ, to je normalno, čak češće kod ljevaka. Proći će u prvom razredu. Ako se baš nastavi i krajem prvog onda je signal da treba pomoć.

Nije stvar u školi da se ne PREPOZNA da dijete ima disleksiju ili disgrafiju, štoviše mislim da se neki pokazatelji i prepoznaju u nižim razredima osnovne, no ono u čemu zakazujemo (cijeli sustav) je što treba proći jako dug put da dijete dobije primjereni oblik školovanja (npr. individualizirani pristup) jer dijagnostika i čitav postupak dobivanja traje i traje i traje.... Zna se dogoditi ( i to je jako često) da roditelji u nižim razredima odbijaju prihvatiti da dijete ima problema (a bez njihovog odobrenja se ne može krenuti u postupak prilagodbe) i to traje sve dok dijete ne krene u više razrede i vide da dijete zaista ne može neke stvari ili se ocjene loše. Zapravo, najčešće takve roditelje ocjene (kojima nisu zadovoljni) natjeraju da pristanu da se krene u postupak individualizacije pristupa.

A koliko sam upoznata od jeseni će biti još i teže dobiti primjereni oblik školovanja zbog određenih pravila i komisija koje se tek osnivaju.Ali to nije u domeni učitelja.
nightfall is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2014., 09:53   #15
Hvala Nightfall
Znam da je rano se zabrinjavati takvim stvarima. Samo malo sam previše bombardirana (ok, sama se bombardiram) raznim materijalima iz Suvaga i sličnih, pa razmišljam previše.
Za sada maleni prepoznaje rimu, može i sam sklapati neke rime, uglavnom besmislene, ali mislim da je to ok: ti si moja mama salama, ovo je moj braco šaco... - Ovo me jako veseli, nisam znala da to ima veze s disleksijom.
Prepoznaje prvi glas u riječi, zadnji ponekad, ali uglavnom ne. Ima i interes za pisanje, piše brojeve i neka slova - prilično loše, ali ne zrcalno.

Govoreći općenito o svim razvojim poteškoćama, je, priznajem da je sustav loš. Loš u smislu da te nitko ne vuče za rukav i moli da ti pomogne. I loš u smislu sporosti. Ali ja gledam to s druge strane, mi smo dobili zaista kvalitetnu pomoć i podršku bez ijedne kune. Sad nevezano, ali isto je bilo s mlađim sinom za fizijatra - samo pitaš i dobiješ kvalitetnu pomoć, pravovremeno i besplatno. Nikad mi neće biti jasni roditelji koji odgađaju problem čekajući da se nešto riješi samo od sebe.
ZubaTruba is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2014., 00:16   #16
Moj klinac ima 12 god. Sa 4 i pol mu je postavljena dijagnoza DISLEKSIJA i poteškoće sa finom motorikom. Dijete je sad 6.razred osnovne škole u kojoj, bez obzira što ima riješenje ministarstva za individualizirani rad, nitko ne želi pomoći. Škola nema logopeda, već sa njim radi školski psiholog. Žena je inače divna osoba koja si je stvarno dala truda, i daje još uvijek, da pomogne mom i još jednom disleksičnom dijetetu. Gospođe ravnateljica i pedagogica su osobe koje smatraju da dijecu sa poteškoćama treba izdvojiti od "normalne" djece, jer ne priliči da su zajedno. Bez obzira što sam svim predmetnim nastavnicima dostavila naputke kako trebaju raditi sa takvom djecom, na što bi trebali obratiti pažnju, nikome ništa! E, pa meni je dosta toga! Moje dijete, a i ostala disleksična djeca, tretiraju se kao manje vrijedni, lijeni, glupi... Molim vas, koji imate slične probleme, savijete, prijedloge,.. bilo što, javite mi se, jer ne mogu se sama boriti sa vjetrenjačama! Osam godina pokušavam i ne ide! Ne dižem ruke od svog
djeteta!
bilja106 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2015., 06:10   #17
Quote:
ppan kaže: Pogledaj post
Moja djevojčica ima 12 godina i teškoće s čitanjem.Pisanje i nije tako velik problem, mada ima -mijenja m i n.Nije svladal tablicu množenja i učiteljica prijeti da neće proći 6 razred.Inače prolazi sa vrlo dobar.Samohrana sam majka četvero djece i često ne stignem u jednom danu sve što bih htjela.Žalosna sam jer je njezin test inteligencije nadprosječan a ja joj ne mogu više pomoći.Danas smo bile kod logopeda i veli mi da se u najgorem slućaju javim za dva mjeseca.Da idem privat?Da uzmem učiteljicu za instrukcije?Molim pomoć

nisam čitala ostale odgovore, možda je već netko napisao pa ponavljam.
Uglavnom od logopeda ne odustati nikako. No odvesti dijete na opservaciju
u neki centar i ishoditi individualizirani program koji će djetetu omogućiti
npr. veća slova i razmak u testovima, više vremena za pisanje istih, srednju ocjenu tj, nakon napisanog testa, usmeno odgovaranje kako bi se dobio uvid u
stvarno znanje,
No to je tek početak. IP iako postoji, vrlo se rijetko provodi u praksi.
Sretno.
__________________
hranite se zdravim mislima
i pazite da vam imunitet
ne padne na serviranu glupost
Drama Q is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2015., 14:11   #18
Covjek izmislio font za disleksicare
__________________
hello how low
bambix is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2015., 12:53   #19
Ukoliko dijete ima teškoće uzrokovane ADHd-om ili disleksijom i sl., potrebno je ishoditi rješenje o individualiziranom pristupu u suradnji sa školskom stručnom službom, liječnikom školske medicine i ustanovom pri kojoj će se dijete testirati i dobiti nalaz. U ZG su to najčešće Centar pri ERF-u ili Psihijatrijska bolnica za djecu u Kukuljevićevoj.
Ukoliko se nakon dobivanja rješenja propisani postupci ne provode od strane nastavnika i stručne službe u školi, roditelj se za pomoć može obratiti AZOO i tražiti nadzor postupaka nastavnika, a može svaku nepravilnost prijaviti i na mail
[email protected]
s čije će adrese dobiti relevantan savjet i uputu kako djelovati.
vinova lozinka is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2015., 00:41   #20
Zasto bi prvi korak bio individualni pristup, jel nekome palo na pamet da bi individualni pristup mogao isto imati posljedice? Moguca su etiketiranja od strane nastavnika i vrsnjaka, sto moze jako utjecati na dijete. Ja se sjecam u osovnoj je par klinaca radilo po individualnom pristupu i svi su vise puta doživjeli izrugivanje i podsmijeh zbog toga. Djetetu bi rad sa roditeljima, psihologom, logopedom, ali i sa samim sobom trebao pomoci da nađe način ucenja koji ce mu najvise odgovarati i s kojim ce postizati najbolje rezultate. Ukoliko i nakon nekog vremena nikako ne ide treba razmotriti individualni pristup, ali to ne bi trebao biti prvi korak u rjesavanju problema.
Meni su disleksija i disgrafija dijagnosticirane u trecem razredu, bilo je tu i suza i jedinica. Kroz osnovnu sam se koncentrirala na par predmeta koji mi trebaju za upis, oni su bili 5, ostalo hmm, nesto losije upisala sam matematicku gimnaziju, tu je postalo puno teze i ocjene su se spustile, ali znala sam sto zelim i uz puno truda upisala studij strojarstva i ide mi, za sada nemam zaostataka. Samo je bitno naći nacin ucenja koji najvise odgovara. Disleksiji i disgrafiji se moze smanjiti izrazenost, mogu se postici svi ciljevi, samo treba puno truda, rada, volje.
plisana dekica is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:57.