Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija

Psihologija Vodič kroz um i ponašanje za entuzijaste. Podforum: Psihokauč

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.01.2009., 14:40   #81
Quote:
piskavac kaže: Pogledaj post
Čovjek u gradu ne pozna svog prvog susjeda. Ali barem površno pozna neke druge ljude s kojima se druži.

Čovjek sa sela više ne pozna ni svoga strica/strinu, tetka/tetku, bratića, sestrića, sestričnu, druge rođake... jer ili bježe u grad za poslom ili crnče na poljoprivredi (što je velika rijetkost), ili primaju kakvu (vojnu) penziju/socijalu od iscrpljene i iznemogle državne sise, a baš se ovi potonji često zavuku u svoju kuću, čak zapravo u svoju sobu, gledaju TV, piju pivo ljeti pred seoskom trgovinom i brundaju.

Na selu su ljudi postlai još divljiji i otuđeniji nego u gradu. Ja sam na selu, ali zavidim poradi makar i površnog društvenog života svima vama koji živite u gradu, pa makar taj grad i bio dosta mali. Svako mjesto preko 10 000 stanovnika je bolje nego neka selendra, pa bilo to selo samo deset-petnaest kilometara ikilometara daleko od grada
Istina i zbog tog godinama nisam bio na selu.Pa sta bio isa,nije ih mnogo ostalo,svi su alkosi,posvadjani i ukratko vrlo sumorna situacija.Seoske sredine su presisale gradske po alkoholizmu i oupce ne zaostaju ni po pitanju narkomanije
Hobo01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2009., 14:43   #82
Quote:
piskavac kaže: Pogledaj post
Čovjek u gradu ne pozna svog prvog susjeda. Ali barem površno pozna neke druge ljude s kojima se druži.

Čovjek sa sela više ne pozna ni svoga strica/strinu, tetka/tetku, bratića, sestrića, sestričnu, druge rođake... jer ili bježe u grad za poslom ili crnče na poljoprivredi (što je velika rijetkost), ili primaju kakvu (vojnu) penziju/socijalu od iscrpljene i iznemogle državne sise, a baš se ovi potonji često zavuku u svoju kuću, čak zapravo u svoju sobu, gledaju TV, piju pivo ljeti pred seoskom trgovinom i brundaju.

Na selu su ljudi postlai još divljiji i otuđeniji nego u gradu. Ja sam na selu, ali zavidim poradi makar i površnog društvenog života svima vama koji živite u gradu, pa makar taj grad i bio dosta mali. Svako mjesto preko 10 000 stanovnika je bolje nego neka selendra, pa bilo to selo samo deset-petnaest kilometara ikilometara daleko od grada
Znam da je na selu teško i to se osjeća, ljudi su rezignirani, ljuti, potišteni i sve to, ali pokaže se da površni društveni život u gradu nije ništa bolji u smislu emocionalnog ispunjenja.
Zapravo sam tu rečenicu s gradom stavio imajući na umu jedan materijal iz psihologije, na temu otuđenja ovisno o veličini zajednice.
Tako primjerice u maloj sredini svak zna sve o svakom, šta može bit iritirajuće. No s druge strane, ljudi se pozdravljaju na ulici i ako si u nevolji, prvi prolaznik će ti priskočit u pomoć. U gradu će tisuće ljudi proć pored nekog ko leži na pločniku. Grad je, ispod vanjskog raskoša i raznovrsnosti, zapravo vrlo isprazna sredina, svjetlosnim godinama daleko od prave ljudske prirode i onoga šta čoviku treba. Na zapadu već duže vrijeme prevladava trend povratka iz velikih gradova u manje sredine, šta je nešto šta mi u Hrvatskoj tek trebamo naučit. Dotad, valjda svi u Zagreb
__________________
Nije svaki žabac žaba! Recimo Kermit je bičva.
Frogger is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2009., 15:27   #83
Quote:
crack-brained kaže: Pogledaj post
OK, ovo za djecu... to je posve OK.

Dobar i lud je za mene isto, jer pomažući ljudima, kolegama, izlazeći im u susret, očekuj da te bar poštuju, ako ne znaju vratiti istom mjerom..... no, u nekim primjerima.... još se gleda DOBROG pojedinca, nakon njegove dobrote, kazniti, podcjeniti, jednom rječju napraviti - LUDIM.... to se događa....

a zar ti dobra dijela radiš zato da ti drugi zahvaljuju, dižu spomenike ili zato jer si jednostavno u mogučnosti nekome olakšati...

ok, ja neznam dal sam po nečijim kriterijima dobra osoba ali ako imam priliku nekome pomoći , to radim iskljućivo zato jer u tom trenutko to mogu a ne zato jer očekujem da mi se jednog dana digne spomenik

isto tako, ne očekujem i ne zamjeram ljudima koji meni ne pomažu zato jer sebe stavljaju na prvo mjesto...
primjerice, neću frendicu nagovarat da idemo u kino ako ona tad mora učiti....
Starija Sestra is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2009., 15:50   #84
Quote:
Volster kaže: Pogledaj post
Onda takve ljude treba (krc vratom)
Ne ako ih izvučemo. Možda su postale zaboravljene, ali možemo napraviti bum pa da svi vide da se trebaju izvući iz pepela.
Istina, osobno imam velike izljeve bijesa na takve ljude, ali možda je strašno da kažem i vrlo neumjesno, ali smatram da sva energija dobrih ljudi nije jača od energije loših, a to je zbog brojnosti, jer loših ljudi bit će više jer misle da, ako su od krvi i mesa, da su im svakojake stvari opravdane, postaju glasniji, dominantniji, agresivniji prema onima koji se povuku.

U svijetu se polako izgubio pojam humanosti, ali davno je obećano da će dobro pobjediti, pa evo vam ga na
__________________
U kamenu ništa ljudsko, u ljudima sve kameno.
-- blacky -- is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2009., 16:23   #85
Manjina jesu dobri ljudi, ali gluplji su većinom zlobiniji. Nije sad da ja to govorim crno i bijelo. Ali nekad mogu pametni dobri nadmisliti zlobne glupe. Tak da su šanse relativno jednake, ali treba pronaći dobre ljude.
__________________
You're mad! -If I wasn't, this would probably never work.
(Još uvijek edgy kao i prije 9 godina)
Volster is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2009., 16:35   #86
loši ljudi će biti dominantniji samo ako im to dobri ljudi dopuste
Starija Sestra is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2009., 16:51   #87
Quote:
Starija Sestra kaže: Pogledaj post
a zar ti dobra dijela radiš zato da ti drugi zahvaljuju, dižu spomenike ili zato jer si jednostavno u mogučnosti nekome olakšati...

ok, ja neznam dal sam po nečijim kriterijima dobra osoba ali ako imam priliku nekome pomoći , to radim iskljućivo zato jer u tom trenutko to mogu a ne zato jer očekujem da mi se jednog dana digne spomenik

isto tako, ne očekujem i ne zamjeram ljudima koji meni ne pomažu zato jer sebe stavljaju na prvo mjesto...
primjerice, neću frendicu nagovarat da idemo u kino ako ona tad mora učiti....
Sa tvojim drugim navodom potpuno se slažem,naime onaj koji pomaže iz nekakvih pobuda kako bi ga se primijetilo i kako bi ga ljudi hvalili on uistinu ne želi pomoći..ta osoba samo skuplja bodove kako bi više kotirala u svojoj okolini i društvu.
__________________
"Zato sto mogu, i sto se usudjuju da o svacemu svasta kazu, oni misle da sve znaju."
spartanka is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2009., 16:59   #88
da, pravi dobrotvori će to napraviti bez dizanja prašine tako da možda mnogi niti neće znati koliko su oni plemeniti..
Starija Sestra is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2009., 17:12   #89
Quote:
piskavac kaže: Pogledaj post
Čovjek u gradu ne pozna svog prvog susjeda. Ali barem površno pozna neke druge ljude s kojima se druži.

Čovjek sa sela više ne pozna ni svoga strica/strinu, tetka/tetku, bratića, sestrića, sestričnu, druge rođake... jer ili bježe u grad za poslom ili crnče na poljoprivredi (što je velika rijetkost), ili primaju kakvu (vojnu) penziju/socijalu od iscrpljene i iznemogle državne sise, a baš se ovi potonji često zavuku u svoju kuću, čak zapravo u svoju sobu, gledaju TV, piju pivo ljeti pred seoskom trgovinom i brundaju.

Na selu su ljudi postlai još divljiji i otuđeniji nego u gradu. Ja sam na selu, ali zavidim poradi makar i površnog društvenog života svima vama koji živite u gradu, pa makar taj grad i bio dosta mali. Svako mjesto preko 10 000 stanovnika je bolje nego neka selendra, pa bilo to selo samo deset-petnaest kilometara ikilometara daleko od grada
Vjerujem ti,tako bih se i ja osjecala...
Aruena is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2009., 17:14   #90
Quote:
Frogger kaže: Pogledaj post
Znam da je na selu teško i to se osjeća, ljudi su rezignirani, ljuti, potišteni i sve to, ali pokaže se da površni društveni život u gradu nije ništa bolji u smislu emocionalnog ispunjenja.
Zapravo sam tu rečenicu s gradom stavio imajući na umu jedan materijal iz psihologije, na temu otuđenja ovisno o veličini zajednice.
Tako primjerice u maloj sredini svak zna sve o svakom, šta može bit iritirajuće. No s druge strane, ljudi se pozdravljaju na ulici i ako si u nevolji, prvi prolaznik će ti priskočit u pomoć. U gradu će tisuće ljudi proć pored nekog ko leži na pločniku. Grad je, ispod vanjskog raskoša i raznovrsnosti, zapravo vrlo isprazna sredina, svjetlosnim godinama daleko od prave ljudske prirode i onoga šta čoviku treba. Na zapadu već duže vrijeme prevladava trend povratka iz velikih gradova u manje sredine, šta je nešto šta mi u Hrvatskoj tek trebamo naučit. Dotad, valjda svi u Zagreb
A imas li ti u planu da se za trajno preselis u manju sredinu ili selo?
Aruena is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2009., 17:33   #91
Istina Piskavac mislim da su ratom neki dobrosusjedski odnosi otišli u pm.
Astrice is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2009., 18:17   #92
Quote:
Astrice kaže: Pogledaj post
Nekada davno dobrota se smatrala najvećim užitkom i najvećom vrlinom, no danas su rijetki koji vjeruju da ta osobina doista postoji. Sve smo skloniji već unaprijed vjerovati kako su ljudi koje upoznajemo zli i stoga im prilazimo sa rezervom. Također, sve smo sebičniji i sve manje strpljivi, sve manje voljni suosjećati s drugima.
ma istina je da ljudi imaju manje vremena za druge. ne želje,nego vremena.
prije se razgovaralo face to face,a sad kao pa poslala sam ti poruku,mail tralala...

ali opet,vjerujem da su nas okolnosti natjerale na to,idemo u korak s vremenom i svime što ono donosi.

trčimo za novcem,jer nemamo za kruh,a tu onda nemaš vremena brinuti se za druge,kad se moraš brinuti za sebe.

da smo skloni vjerovati kako su ljudi koje upoznajemo zli,to ne mislim.

ako tako vjerujemo,naravno da prilazimo s rezervom.

ali,na čovjeku se vidi (ok,možemo krivo procijeniti) odnosno dobijemo pri upoznavanju taj dojam dali je osoba ovakva ili onakva.

ako je netko izuzetno drag i simpatičan i skroman,i takvog ga doživiš na prvu,zašto bi bila sklona vjerovati da nije...
__________________
..mudar čovjek jednakom mirnoćom prihvaća kritike i prima komplimente..
anthony9906 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2009., 18:19   #93
Ja se družim sa dobrim ljudima a ne sa ispraznim lovašima.
Astrice is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2009., 18:22   #94
ima lovaša koji nisu isprazni. ima siromašnih koji su zli...

svugdje ima svakakvih.
__________________
..mudar čovjek jednakom mirnoćom prihvaća kritike i prima komplimente..
anthony9906 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2009., 18:38   #95
Dobri uvik zavrse posljednji.
Sjebani, prevareni, izigrani, upravo je su takvi kakvi jesu.

Zato ih je i sve manje. Izumiruca vrsta pred najezdom prenemaganja, proracunjivosti i generalno izvrnutih vrijednosti.
Kako bi rekla pjesma .. ' Takvo je vrime, moderno je bit bez vrline '.
__________________
Just look them out there all those little figures dissolving in light. Rather like fairy land, except for smell of gasoline and burning flesh.
Hmmm is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2009., 18:46   #96
Quote:
Hmmm kaže: Pogledaj post
Dobri uvik zavrse posljednji.
Sjebani, prevareni, izigrani, upravo je su takvi kakvi jesu.

Zato ih je i sve manje. Izumiruca vrsta pred najezdom prenemaganja, proracunjivosti i generalno izvrnutih vrijednosti.
Kako bi rekla pjesma .. ' Takvo je vrime, moderno je bit bez vrline '.
ma da,baš.
__________________
..mudar čovjek jednakom mirnoćom prihvaća kritike i prima komplimente..
anthony9906 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2009., 19:19   #97
Quote:
Volster kaže: Pogledaj post
Manjina jesu dobri ljudi, ali gluplji su većinom zlobiniji. Nije sad da ja to govorim crno i bijelo. Ali nekad mogu pametni dobri nadmisliti zlobne glupe. Tak da su šanse relativno jednake, ali treba pronaći dobre ljude.
Nemos bas povezivat inteligenciju i dobrotu.Joseph mengele,adolf eichman,radovan karadzic su vrlo inteligetne osobe,kuzis
Hobo01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2009., 19:52   #98
Quote:
Hobo01 kaže: Pogledaj post
Nemos bas povezivat inteligenciju i dobrotu.Joseph mengele,adolf eichman,radovan karadzic su vrlo inteligetne osobe,kuzis
Ma ni Čengele ni Radovanokio nisu Ajhmanu ni do koljena.
__________________
Neka svi grijesi odu od mene. Neka sva sreća, stečena pravednim sredstvima, dođe k meni. - Atharva Veda 10.1.10
piskavac is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2009., 20:05   #99
Quote:
Hobo01 kaže: Pogledaj post
Nemos bas povezivat inteligenciju i dobrotu.Joseph mengele,adolf eichman,radovan karadzic su vrlo inteligetne osobe,kuzis
Kužim zbunio sam se. Ali velim da možda dobrota može pobijediti zlobu makar je dobrota u manjini.
__________________
You're mad! -If I wasn't, this would probably never work.
(Još uvijek edgy kao i prije 9 godina)
Volster is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2009., 20:16   #100
Quote:
Astrice kaže: Pogledaj post
Nekada davno dobrota se smatrala najvećim užitkom i najvećom vrlinom, no danas su rijetki koji vjeruju da ta osobina doista postoji. Sve smo skloniji već unaprijed vjerovati kako su ljudi koje upoznajemo zli i stoga im prilazimo sa rezervom. Također, sve smo sebičniji i sve manje strpljivi, sve manje voljni suosjećati s drugima.
za vecinu ljudi koje upoznajem smatram da su zli, makar ih nikada prije nisam vidjela niti cula ista o njima. iskustvo me tako naucilo, makar najcesce i stvarno ispadne da su ti ljudi sve samo ne dobri i ljubazni.
kad god upoznajem novu osobu bez obzira na instinkt nastojim biti prema toj osobi pristojna i sustreljiva koliko god mogu, no uvijek brzo odustanem s time jer ljudi ne pokazuju zahvalnost.
u zivotu sam srela puno ljudi na razlicitim mjestim a "dobre i ljubazne" jedva da mogu izbrojati na prste jedne ruke
Vesela Gljiva is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:52.