Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija

Psihologija Vodič kroz um i ponašanje za entuzijaste. Podforum: Psihokauč

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.03.2017., 08:14   #1
Ponos-negativna ili pozitivna osobina

Probudila sam se s mišlju kako sam negdje putem izgubila svoj ponos. I točno znam gdje i zašto (na poslu i zbog dečki koji su me ostavljali). Uvijek sam imala dobro mišljenje o sebi, ma imam ga i sada, ali sam također počela minimizirati sve što sam postigla u životu. Prije sam uvijek bila puna pozitivne vibre, zadovoljna sobom i svime u vezi sebe. Bila sam ponosna. Nisam zbog toga bila neljubazna prema drugim ljudima i nisam gledala na ljude s visoka.

Onda sam išla googlati o ponosu. I šta sam našla? Na hrvatskim stranicama sam našla poruke da je ponos- pretjerana samouvjerenost, hvalisanje, da te ponos čini snažnim ali ne i sretnim, da je ponos najveća udaljenost koja može stajati između dvoje ljudi, da ako ti je stalo do nekoga moraš preći preko svog ponosa...
E onda sam otišla na engleske stranice..ponos-samopoštovanje, osjećaj zadovoljstva jer si učinio/la nešto dobro. osjećaj vlastite vrijednosti, osjećaj zadovoljstva samim sobom jer si postigao nešto ili ispunio težak zadatak.

Mislim da se na hrvatskim stranicama miješaju pojmovi ponosa i arogancije.
Ako nismo ponosni na sebe i ne zračimo time, možemo li biti sretni i dobri prema drugim ljudima?
Ja sam prekjučer provela cijelo svoje slobodno vrijeme čineći uslugu jednom dečku kojem nije bilo stalo do mene, a ja sam bila zaljubljena u njega (prije dosta godina). Našao me preko facea i zamolio za uslugu. Ja sam rekla odmah da mogu to učiniti za njega, bez razmišljanja. Onda sam umorna poslije posla bila zbog njega za kompom 4 sata. I sad znam da sam učinila dobro djelo (od kojeg će koristi imati i neki drugi, ne samo on) , ali nisam bila sretna. Bila sam ljuta čak malo na sebe jer ne znam reći Ne. Jer uvijek zgazim svoj ponos i budem dobra prema drugima. Na poslu me jako povrijedila jedna osoba i poslije toga me je pitala za uslugu. Mooooože! Naravno da ću to učiniti za tebe.
Ma u stvari ni to nije bitno, bitno je da sam ja negdje putem izgubila taj svoj ponos. Ljudi mi kažu da sam lijepa, zgodna, pametna a ja ih samo slušam i smijem se. Onda kažu da me treba malo prodrmati, natjerati da progledam... Nisam nikad bila ponosna zbog svog izgleda, samo zbog onog što sam postigla. A nekako sam i taj osjećaj izgubila jer sam nekako ponos počela gledati više kao na aroganciju. A u biti ponos je dobra, i ponos je sve ono što piše na engleskim stranicama.

I sad vas pitam kako gledate na ponos? Jeste li ponosni? Trebate biti. Trebate biti ponosni i zadovoljni sobom i sretni zbog svega što jeste. A ja sad imam zadatak da poradim malo na sebi i budem opet ponosna.
__________________
My mind is like my Internet browser, 19 tabs open, three of them frozen and I have no idea where the music is coming from.
flyene is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2017., 08:34   #2
Ponos je osjećaj zadovoljstva postignutim.

Ne miješati s umišljenošću i kompleksima.

Ponosan čovjek je jak, siguran u sebe, pouzdan i ne trebaju mu drugi da potvrde te osobine iako uvijek nalazi sljedbenike ili ljude koji mu se dive i zavide istovremeno. Mislim da nema te osobe koju istovremeno vole i mrze kao onu ponosnu.

U vezama ponos ima negativnu konotaciju, jer su osjećaji u drugom planu s čime se teško izlazi na kraj kad nekoga voliš pa otuda savjeti: pregazi ponos! Ali to zapravo i nije ponos, nego strah, nesigurnost i laganje samom sebi da bi se spriječio osjećaj izdaje i povrijeđenosti.

Ponos je pozitivna osobina kako za pojedinca koji mu stremi tako i za njegovu okolinu na koju dobro utječe.
Great Shape is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2017., 22:09   #3
Ponos je zdrava osobina čovjeka kad je umjeren, kad ne pretjerujemo jer svatko od nas je čovjek i samim time normalno da ima određenu razinu ponosa. Neki ljudi pretjeruju, misle da su bogom dani, misle da vrijede puno više od ostalih te znaju bit vrlo arogantni... Mislim što je čovjek "puniji" sebe to manje vrijedi. Svaki čovjek ima svoje dostojanstvno i to ne treba gaziti...
Sve u životu pitanje je mjere, balans iliti normala je temelj za sve.
Smatram da nije dobro kad je čovjek preponosan. Ispred oholosti ide propast.
Josephine Anne is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2017., 18:55   #4
Quote:
flyene kaže: Pogledaj post

I sad vas pitam kako gledate na ponos? Jeste li ponosni? Trebate biti. Trebate biti ponosni i zadovoljni sobom i sretni zbog svega što jeste. A ja sad imam zadatak da poradim malo na sebi i budem opet ponosna.
odgajana sam da budem ponosna i to se izrazito poticalo kod mene tako da sam takva i postala. ne znam kakva bi bila da sam odgojena u drugačijim okolnostima

smatram tu osobinu pozitivnom i izjednačila bi ju sa zdravim sebeljubljem. nema nikakve veze s ohološću nego s ljubavlju i poštovanjem prema sebi i drugima
NiktaX is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2017., 19:00   #5
Pozitivna kada se sagleda u smislu očuvanja integriteta.

Kada neko napadne treba se znati odbraniti i ne vraćati se u to kada nam ne odgovara. Bez obzira na emocije. Ili okolnosti.

No, ponos bez razloga, svake minute, svakog trena mi često povuče na bahatost.
Carpe Diem!!! is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2017., 19:07   #6
Ovo sto kazu za veze, pregazi ponos, nije to ponos, to ili ces postivati sam sebe ili ne, kada vidim ljude koji su oprostili prevaru, dno dna od ljudi, oni sebe ne postuju niti 1%, luzeri koji ce trpiti sve kako bi zadrzali osobu koja ih je prevarila i prema njima pokazala 0% postovanja.

Jednom mi je takva osoba probala ocitati bukvicu, i gledati me s visoka, samo sam joj rekao, ne shvacam ozbiljno ljude koji oproste prevaru, zasutila je iste sekunde.

Sto se tice teme, ponos , svakako pozitivna osobina, ono ponosim se kada napravim nesto dobro za sebe ili druge, kada napravim nesto sto nisam nikako mogao, ali nakon puno truda ili rada uspijem. Nedavno sam zavrsio tecaj za jedan program, ponosim se s tim, pogtovo kada cujem, da vecina polaznika iz ovog ili onog razloga odustane od toga, ponosim se kada pomaknem broj km koji na biciklu pređem u jednom danu, ponosim se kada skupim muda pa uletim nekoj curi ( bez obzira na iskod ) ponosim se opcenito kada pomaknem granice sam sebi, i vidim da sam to napravio bez obzira na tezinu i strah koji sam imao prije toga
Earth Bender is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2017., 19:10   #7
U smislu bodrenja samog sebe je odlično i tada uvijek poželjno.

Ali ponos, kao i samopouzdanje, se često miješaju sa egocentrizmom i bahatošću. I u teorijskom i praktičnom smislu.

I da... Kao što sam napisala, kada nas neko ugrozi na bilo koji način OBAVEZNA je doza ponosa. Bez toga nemamo integritet, ne postojimo.
Carpe Diem!!! is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2017., 16:22   #8
Imho, ne vidim nikakav smisao postojanja ponosa. Ne ga brkati sa samopouzdanjem i samopoštovanjem. Ponos izvire iz potrebe samozaštite vlastitog ega. Samo još više razdvaja ljude.
kikakm is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2017., 18:10   #9
Quote:
kikakm kaže: Pogledaj post
Imho, ne vidim nikakav smisao postojanja ponosa. Ne ga brkati sa samopouzdanjem i samopoštovanjem. Ponos izvire iz potrebe samozaštite vlastitog ega. Samo još više razdvaja ljude.
Integritet. Kada te neko gazi i ti to dopustas i jos se tim ljudima javljas... Dajem taj primjer jer je najcesci na forumu... Zar ne treba tada aktivirati ponos?
Carpe Diem!!! is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:09.