Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.08.2010., 21:45   #1
Kruh koji se ne mijesi

Krenula sam i ja ispeći kruh koji se ne mijesi, onaj kojem je Minimalist iz New York Timesa napravio reklamu (ima video na youtube). Možda je već netko pekao? Prvi koji mi je iz pećnice danas izašao mi se malčice zalijepio za dno posude, pa sam odmah krenula prirediti drugi koji će u pećnicu sutra poslijepodne u nešto većoj posudi i s nešto manje soli (meni je po originalnom receptu ipak malo preslan). U oba slučaja kruh je od crnog brašna (tip 1100).

Ima li netko iskustva s ovakvim pečenjem kruha, da razmijenimo iskustva?
Donata is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.08.2010., 21:52   #2
taj kruh je jako popularan na slovenskoj kulinarici, iskustava napretek, možda da tamo pogledaš
ja nisam probala
__________________
Svijet ide svome kraju, Tralala.
polly is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.08.2010., 23:24   #3
može neki link na recept?

fala
__________________
Hormonella de Rum
atlantis is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.08.2010., 23:46   #4
Vidi na jubituo: http://www.youtube.com/watch?v=13Ah9ES2yTU

http://www.nytimes.com/2006/11/08/dining/081mrex.html

To sam prvi put vidla tu na forumu: https://www.forum.hr/showthread.php?t=506808 (i baš me zaintrigirao, al sam onda zaboravila na njega ) Ma, idem ga sad umijesit...

Zadnje uređivanje coco zoe : 05.08.2010. at 00:03.
coco zoe is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2010., 08:27   #5
Quote:
atlantis kaže: Pogledaj post
može neki link na recept?
Evo i hrvatska verzija teksta, Dajana je prevela s engleskog i stavila na coolinariku.
Donata is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2010., 16:23   #6
fala
__________________
Hormonella de Rum
atlantis is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2010., 17:12   #7
susrela sam se s tim receptom po nekim blogovima ali mi jedemo jako malo kruha pa nisam još isprobala!!!
__________________
blallin izlog ♥Dominik
blalla is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2010., 18:11   #8
ne znam, meni je to neisplativo jer imam pekač

dva put mazat površine, vadit brašno... ...

jedino ak je okus tak poseban i ak se ne skiseli germa nakon što tak dugo stoji
__________________
Hormonella de Rum
atlantis is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2010., 18:14   #9
meni se čini jednostavnije umijesiti "normalan " kruh.
Dlapek is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2010., 18:31   #10
navodno je jako fini i pufasti baš kao na fotki
mislila sam probat neki vikend ali zaboravih
a i petljancija mi je, od vremena čekanja, prostora di bi stajao (ziher bi ga netko sasuo na pod ili bacio jer je mislo da je to nekaj pokvareno) a i bolje da se držim podalje od vrelih posuda obzirom na stupanj petljanja ručicama
__________________
Svijet ide svome kraju, Tralala.
polly is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2010., 18:34   #11
Quote:
polly kaže: Pogledaj post
navodno je jako fini i pufasti baš kao na fotki
mislila sam probat neki vikend ali zaboravih
a i petljancija mi je, od vremena čekanja, prostora di bi stajao (ziher bi ga netko sasuo na pod ili bacio jer je mislo da je to nekaj pokvareno) a i bolje da se držim podalje od vrelih posuda obzirom na stupanj petljanja ručicama
Da,petljancija.
Kad nam se jede domaći kruh,zbrzim ga u sat-dva.
Dlapek is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2010., 19:57   #12
Quote:
atlantis kaže: Pogledaj post
ne znam, meni je to neisplativo jer imam pekač

dva put mazat površine, vadit brašno... ...

jedino ak je okus tak poseban i ak se ne skiseli germa nakon što tak dugo stoji
Imam i ja pekač, ali krenula sam ovako peći jer mi nedostaje kruh kakav kupujem u Italiji, u formi pogače, sa hrskavom koricom, kakav se peče u krušnoj peći.

Na stranu sve ostalo oko kruha, glavna odlika mu je da se ne osjeti miris kvasca i stvarno nema puno posla s njim. Do sada sam dva ispekla, oba od crnog brašna. Večeras "mijesim" treći, prije odlaska u krevet mislim izmutiti sastojke (peći će se sutra popodne) i ostavim poklopljeno u pećnici da smjesa ne pati od promjena temperature, unutar pećnice je zaštićena.
Kruh se ne ostavlja duže od 16 sati da se diže, tako da nema opasnosti da se ukiseli smjesa, a i količina kvasca je tako malena upravo radi dugačkog vremena dizanja.
Kruh se svega jednom malo raširi i preklopi prema sredini i nakon toga ostavi na pobrašnjenoj krpi.
Mene rezultat jako podsjeća na kruh ispod peke kakav je nekada pekla moja baka u Hercegovini, još nisam probala bijeli kruh ili neku kombinaciju brašna. Sve u svemu mi se dopada.
Donata is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2010., 01:58   #13
Nikako da napišem svoja iskustva s nemjesivim kruhom. Daklem, delala sam ga dvaput.

Prvi put sam pratila uputstva iz onog videa s jubitoa. Tip veli da treba umijesiti tri šalice brašna sa šalicom i pol vode. Ja sam uzela neku šalicu od dva i nešto deci i omjer mi nikako nije funkcionirao. Tijesto je ispalo turbo mekano, zalijepilo mi se za krpu, silikonsku podlogu i jedva jedvice sam ga prebacila u zdjelu za pečenje - pri prebacivanju mi se jedna strana dosta nagnječila pa poslije nije bila tak rupičasta. (Još i sad mi se tlak digne kad se sjetim petljancije s tim tijestom )

Drugi put sam pratila omjere dajane s kulinarike i jako sam zadovoljna. Tijesto mi se drugi dan dizalo još samo jedno pola sata, dok se pećnica nije zavrućala, a onda sam ga stavila peći, tak da sam sve u svemu fakat uložila minimalan trud u njegovu pripremu.

Pekla sam ga u dobro pobrašnjenoj prozirnoj vatrostalnoj zdjeli i nije se niš zalijepio.

Što se kruha tiče, stvarno je poseban. Korica je nevjerojatno hrskava, unutra je elastičan, rupičast i mirisan. Mene je okus podsjetio na onaj kruh turopoljac, a dragi je rekao na lepinju.

Jedinu kritiku upućujem tomu kaj se već drugi dan dosta isušio...
coco zoe is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2010., 12:47   #14
usuđujem se nazvati majstorom za no knead bread pa ću dati svoj doprinos temi. nema tko ga je probao, a da se ne oduševi

puno posla - nema! samo malo planiranja

prvo - imam s otoka mjerne posudice (šalica, pola, četvrt, žlica, žličica, pola i četvrtina).
najbolje mi ispadne dupla doza - više sredine, a i dovoljno kore. kad je manje, brže se ispeče pa ne bude tako sočan.

dakle, u zdjeli pomiješam 6 šalica vode s 3 žličice soli i pola žličice suhog kvasca, dodam 3 šalice vode sobne temperature i pomiješam toliko da ne bude suhih dijelova. prekrijem folijom i krpom.dakle, duplo je manje vode - mislim da je ovo ključni omjer pa nije bitno imati originalnu mjeru za šalicu (oko 2,5 dcl je ova).

obično to radim navečer, a ujutro sve skupa izvadim na pobrašnjenu podlogu, pobrašnim sa svih strana i preklopim kao pismo.

onda ga stavim dizati u jednu vatrostalnu posudu (malo manju od one u kojoj se peče), prekriveno, nekih sat-dva (preklop ide dolje). na dno te posude stavim brašna i onda još pospem i sa strane i gore, da se ne primi. prije istresanja ga malo nožem odvojim sa strane, da lekše ispadne iz zdjele.

pećnica se (skupa s drugom vatrostalnom s poklopcem) zagrije na najjače, posuda se izvati, tijesto se u nju ubaci drito iz one u kojoj se dizalo (sada preklop dođe gore), poklopi i ubaci u rernu.

nakon 20 min. vadim poklopac, smanjim na 200-220 i pečem još 15 i bude presavršen!!!

sve skupa treba nekih 5 minuta za pomiješati sastojke, toliko za premijesiti, pobrašniti i poklopiti i manje od toga za ubaciti peći. jednino što dizanje dugo traje
ali isplati se!!!
i danima se može jesti, meni se ne suši drugi dan

p.s. koristim brašno od čakovečkih mlinova za dizana tijesta, ev. zamijenim 2 šalice s pirovim brašnom iz muellera

Zadnje uređivanje dumbo : 23.09.2010. at 12:53.
dumbo is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2010., 01:26   #15
Quote:
dumbo kaže: Pogledaj post
najbolje mi ispadne dupla doza - više sredine, a i dovoljno kore. kad je manje, brže se ispeče pa ne bude tako sočan...

...dakle, duplo je manje vode - mislim da je ovo ključni omjer pa nije bitno imati originalnu mjeru za šalicu (oko 2,5 dcl je ova).
Možda je kod mene u tome bio problem, oba puta sam radila od jednostruke doze... Istina je da tako ima više kore. A i ljeti mi je u stanu bilo izmeđ 32 i 34

Znam da bi ključan trebao biti omjer i da bi tako trebalo funkcionirati, ali meni jednostavno nije. Tijesto je stvarno ispalo prestrašno. Nisi ga mogao uhvatiti ni za glavu ni za rep - razlijevalo se na sve strane kao trbušine nekih naših političara (neću nikog imenovat ) Zato se do daljnjeg držim provjerenog recepta...
coco zoe is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2010., 21:02   #16
pa je, to je tijesto mekano
zato ga ja ni ne muljam po rukama. jedino ga, kad ga bacim iz zdjele za dizanje na pobrašnjenu površinu, pobrašnim sa strane i gore rukama i onda preklopim i ubacim u drugu zdjelu. a kasnije opet prebacim iz zdjele u zdjelu bez diranja
možda ti je i u tome fora - tijesto je sigurno sočnije ako ima manje brašna.

enivej, večeras sam pomiješala sastojke i sutra ujutro ga pečem pa ću nabaciti pokoju sličicu, valjda neću zaboraviti
dumbo is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2010., 16:57   #17
evo ga od sinoć/jutros.
tijesto je skroz mekano. vidi se i smjesa nakon dizanja (mogla je i više, samo mi se žurilo ) i da je pečen u kalupu drukčijeg oblika. mi volimo kad nije baš reš kao na filimiću od minimalista. nemam fotku presjeka jer je taj išao u goste


Uploaded with ImageShack.us
dumbo is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2010., 02:38   #18
Quote:
dumbo kaže: Pogledaj post
pa je, to je tijesto mekano
zato ga ja ni ne muljam po rukama. jedino ga, kad ga bacim iz zdjele za dizanje na pobrašnjenu površinu, pobrašnim sa strane i gore rukama i onda preklopim i ubacim u drugu zdjelu. a kasnije opet prebacim iz zdjele u zdjelu bez diranja
možda ti je i u tome fora - tijesto je sigurno sočnije ako ima manje brašna.
Znam da je mekano tijesto, ali prvi put mi je bilo tako mekano da se samo razlijevalo - zato sam i napisala da se nije moglo uhvatiti ni za glavu ni za rep, a kamoli preklapati!!! (Zamisli to slikovito ko da pokušavaš preklopiti lokvicu žive )

Nisam niš posebno puno brašnila niti ga muljala po rukama.

Nekak mislim da je tvoj fini sočan (i takav duže ostaje) jer ga kraće pečeš. Ja sam svoje kruhove pekla do tamnoreš, skoro ko minimalist. Bum ga i ja sljedeći put pustila samo ovak da se zarumeni.

Tnx kaj si stavila slike, baš ti je lijepi nemješenko
coco zoe is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2010., 20:00   #19
Moram brasno kupit i onda cu bas probat napravit....Cini se fantastican
__________________
Jel bas moras da dises dok sam nervozna !!!?HA!??
mafri is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2010., 20:41   #20
dumbo, prekrasan je!

a kakvu sam ja glupost napravila s tim kruhom!

sinoć sam pomiješala sastojke i ostavila kako bih ga danas oko podneva stavila u pećnicu. i sad....ja, pametna kao....sve sam upute zapamtila i krenem ga spremit na pečenje.....jedino sam jedan detalj zaboravila, a to je: ugrijati posudu s poklopcem pa onda uliti smjesu....ja sam ga ulila u hladnu vatrostalnu i stavila u hladnu pećnicu i dalje znate.....

ako ne znate, reći ću: zalijepio se naravno za zdjelu, onda ga nismo mogli izvadit onda sam ja poludila, a muž ga je izvadio (kruh, jel) s dvije lopatice s tim da je donja kora ostala zaljepljena i kaj...niš....bil je fini, kažu

al moram ga ponoviti onak kak spada!
__________________
Tko uvijek govori istinu, taj sebi može priuštiti loše pamćenje. (Theodor Heuss)
Smrt fašizmu! (by McOzy)
Kladi is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:03.