Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.04.2011., 08:07   #21
jučer sam prvi puta brala koprive, one za sok se već kupaju u vodi, a od ostatka će biti, mislim, juhica

Dobila sam ovaj recept:
juha od kopriva
- oprati koprivu (bere se mlada, samo vrhovi, odn. gornji dio do stabljike; stabljika se ne jede);
zakuhati malo vode i ubaciti 2 režnja češnjaka,
nakon par minuta ubaciti koprivu i 2-3 žlice zobenih pahuljica;
kada se kopriva slegne, voda bi trebala samo pokrivati koprivu;
kuhati 2-3 minute, skinuti s plamena, miksati štapnim mikserom dok ne postane glatko, vratiti na vatru i dodati malo vrhnja (zobenog, sojinog... može i bez), posoliti (ili ubaciti povrtnu kocku) i to je to; ako je juha pregusta, dodati malo vode

Dobila sam i ovaj recept:
popečci -
oko 15 dkg tofua izmrviti rukama,
dodati naribani češnjak (1-2 režnja);
kuhanu koprivu (2-3 min u kipućoj vodi; vodu od kuhanja nemoj baciti nego je popij - fina je i jaaako zdrava) dobro ocijediti, narezati na sitno i pomiješati s tofuom i češnjakom;
sve dobro izgnječiti rukama, posoliti i popapriti;
na kraju dodati sitne zobene pahuljice i sve još malo dobro izgnječiti (zob. pahuljica ide toliko da smjesa bude gusta i ljepljiva, ali ne suha);
ostaviti da odstoji 1 sat, oblikovati popečke, uvaljati u brašno i peći u dubokom ulju... mljac! može i bez tofua, ali je s tofuom sočnije i ukusnije

i još me zanima i ovo
Quote:
... je li moguće napraviti sirup bez šećera (npr. sa steviom). Brine me da se ne pokvari ako nema šećera.
Ima li netko iskustava s takvim sokovima?
i još bih dodala pitanje: ako se radi sa steviom, onda, vjerojatno,nema onu gustoću kao sirup. Može li to ipak proći ili ...?
2xmama is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2011., 08:46   #22
Quote:
reader kaže: Pogledaj post
Sirup od kopriva pravim često i bude blijed kao od bazge. Pila sam jednom u gostima zeleni sirup od koprive...kažu da stave nekakav extrakt da pozeleni. Tko zna o čemu je riječ?
znam da je ovo stari post, ali možda je ovo odgovor na njega:
Sok od koprive za vruće dane
Ovo je vrlo osvježavajuć i zdrav napitak. Potrebno je:

- nekoliko kopriva (može cijela, a ne samo vrhovi)
- pola jabuke
- oko litra vode
- pola limuna

Sve se stavi u blender i nakratko izmiksa te procijedi. Ako rashladite u hladnjaku dobit ćete piće koje jednostavno razgaljuje. U videu je objašnjeno kako se pravi sok, mada ova gospođa ne stavlja limun. Njega sam sama dodala jer mi se super slaže. Može se dodati i žlica javorovog sirupa, meda ili kakvog drugog zaslađivača.

Ne volim ništa bacati, posebice hranu pa sam od miksa koji je ostao nakon cijeđenja napravila ukusne popečke. Dodala sam brašna, sezama, lana, soli, papra, krušnih mrvica i pržila u ulju. Njam!
evo i LINK na video
2xmama is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2011., 11:45   #23
ne vjerujem da bi trajnost sa steviom bila jednaka kao sa šećerom jer je šećer na neki način i konzervans...nisam probao jer se ne usudim a stevia je dosta skupa za eksperiment takvog tipa koji traži dosta slatkoče. Ja bi se držao klasičnog recepta i bijelog šećera i pritom se nebi puno zamarao oko praznih kalorija pored fine i zdrave koprive
črni is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2011., 12:01   #24
a tak' sam si nekak' i mislila sirup je, ipak, sirup!
thx!
2xmama is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2011., 15:13   #25
Quiche od koprive

Uploaded with ImageShack.us
__________________
proljeće je ...
ta.ja is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2011., 22:23   #26
Ovo ti jako primamljivo izgleda
Lapulapu is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2011., 07:45   #27
Definitivno najbolji quiche koji sam jela, kopriva je zasjenila sve ostale kombinacije.
__________________
proljeće je ...
ta.ja is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2011., 01:47   #28
Quote:
ta.ja kaže: Pogledaj post
Definitivno najbolji quiche koji sam jela, kopriva je zasjenila sve ostale kombinacije.
molim recept za nadjev u quicheu
__________________
Dora i Jana
Od poljubaca dijete raste...
surlica is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2011., 22:49   #29
vrhovi kopriva ubrani odoka (dok me bilo volja brati)
kapula
panceta odoka (prodinstana na kapuli)
3 jaja
250 g svježeg sira
100 g kiselog vrhnja
naribani parmezan odoka
začini po želji (kod mene samo sol i papar)
__________________
proljeće je ...
ta.ja is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2011., 11:17   #30
Ja pravim sok tako da umiksam (blender): kopriva + banana + kiwa + puno leda + malo vode

Pri cemu kopriva bude kolicinski dominanta.. i to cijela (peteljka, stari listovi...).. predobro je i zamijeni mi rucak
Sacreus is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:32.