Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Blisko politici

Blisko politici Teme povezane s politikom koje ne spadaju pod ostale podforume

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.05.2013., 15:39   #1
Ekonomska desnica

Primjećujem kako iz dana u dan na forumu ima sve više i više ekonomskih desničara zbog čega mi je drago.

Nakon što je narod 45 godina bio indoktriniran socijalizmom trebalo mu je čak 23 godine da bi neke nove ideje prodrle u svijest ljudi.

Nažalost još uvijek nemamo za koga glasati, većina stranaka je ekonomski lijeva izuzev HSLS i eventualno HNS-a koji su utopljeni u ljevičarskim koalicijama.

Ovo je tema za sve one koji žele što manji upliv države na tržište, manje regulacije, koji žele manje poreze, manja socijalna davanja, manje ovlasti države, pro-business politiku te veću osobnu odgovornost.

Javite se.

ps. za koga glasate inače?
JustOnPaper is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.05.2013., 18:20   #2
Evo ja sam jedan od tih

Nisam striktno vezan za jednu stranku, glasam kako kad, a najradije bi glasao za stranku koja se zalaže za bar nešto od ovoga:

-flat tax 10%
-oporezivanje trg. društava samo kad izvlače dobit
-vaučer sistem u obrazovanju
-osjetno smanjivanje javnog sektora
-da budemo jedna od top europskih zemlja za business
-prodaja državne imovine i firmi.. započevši sa Croatian airlines
-brzo otvoaranje firmi i obrta s minimalnim nametima
-privatiziran mirovinski sustav.. da ja sam biram gdje ću sa svojom plaćom a ne da mi država određuje

dakle da od Hrvatske naprave: Poljsku Slovačku Estoniju.. uspješnu tranzicijsku zemlju
__________________
The only good thing about Karl Marx.. is that he wasn't a Keynesian.
Zagorec88 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.05.2013., 19:56   #3
Onda glasajte za mene (kad se kandidiram).

Program?

- nemilosrdno skidanje krpelja (baje krvopije) sa krave muzare (drzave)

- posljedicno smanjivanje poreza i ostalih nameta

- djelomicna privatizacija zdavstva i skolstva (npr. privatne skole sa ugovorom sa Min. Obrazovanja...odredjen broj predmeta financira proracun, a sve dodatne predmete koje privatnici zele ponuditi financiraju roditelji (npr. X stranih jezika, glazba, slikarstvo, napredno ucenje npr. matematike/fizike/kemije...kao priprema za elitna strana ucilista i sl...).

- potpuna informatizacija svih administrativnih sistema, omogucavanje da ljudi uz minimalne troskove i gubitak svog vremena mogu ishoditi bilo koji papir ili potvrde koje ih se ticu (navodno u Gruziji svih papiri preko interneta isti dan, a predaja "papira" preko interneta traje manje od minute vremena, dok u nas ljudi moraju bjezati s posla jer sluzbe rade max do 14h i vozaju ih od vrata do vrata danima i tjednima...)

- ustanovljavanje javnih i drzavnih sluzbi kao servisa gradjana kojima je u opisu radnog mjesta pruziti brzu, kvalitetnu i nadasve ljubaznu uslugu. Na svaki salter postaviti puno ime i prezime osobe koja na njemu radi te taster sa velikim gumbima na kojima ce korisnici usluga (pucanstvo) moci ocjenjivati dobivenu uslugu - npr. od 1-5 (radi analogije sa skolom), kao sto to postoji vec npr. na Singapurskom aerodromu na kontroli putovnica pa se svaki sluzbenik granicne policije izuzetno trudi biti ljubazan (i jesu izuzetno ljubazni i ekspeditivni).

- za radna mjesta u javnim i drzavnim sluzbama u odredjenim zakonskim rokovima raspisati javne natjecaje (npr. 5 ili 10 godina), tako da se onemoguci dozivotno uhljebljivanje, tj. oni koji trenutno obnasaju to radno mjesto bi morali dokazati da su kvalificiraniji i bolji od onih sa trzista rada koji pretendiraju na to radno mjesto. Ukoliko u tome ne bi uspjeli bili bi zamijenjeni kvalificiranijima.
Ako mogu politicari biti smjenjivi, zasto ne bi i ovi u birokraciji (nesto birokracije ipak mora prezivjeti informatizaciju)?

- simplificiranje administracije i birokratskih zavrzlama u svrhu lakseg: otvaranja obrta, firme, gradnje kuce, poslovnog prostora. Oformiti savjetodavne timove (ONE STOP SHOP), tj. jedna jedina vrata na koja ce ljudi pokucati i gdje ce ih ljubazni djelatnik savjetnik provesti kroz sve pravne i ekonomske probleme namjeravanog poduhvata (firma, obrt, gradnja kuce, poslovni prostor). Te sluzbe bi bile javne i besplatne (ali bi se cekalo kao u javnim bolnicama) a mogle bi biti i privatne (gdje se ne bi cekalo ali bi se posteno naplatilo). Oformiti i internet i tele sluzbe koje ce odgovarati na FAQ vezano za tu materiju i tako pripremati ljude prije nego pokucaju na vrata ONE STOP SHOP-a.
Oformiti iste takve sluzbe za strance na sto vise znacajnih stranih jezika.

- smanjiti troskove pokretanja obrta ili firme

- ustanovljavanje velikog broja javnih odvjetnickih ureda (gomila nezaposlenih mladih pravnika) koji bi za fiksnu placu (i uz neku participaciju klijenata, recimo po ucinku) branili klijente, a kada ispeku zanat i nakon isteka ugovornog odnosa sa drzavom (npr. 5 godina), slobodni su otvoriti svoj privatni ured. Time bi se srusio danasnji cehovski odvjetnicki monopol, smanjili odvjetnicki troskovi i poboljsala pravna zastita gradjana. Bezrazlozno tuzakanje sankcionirati rigoroznije nego dosad. Doduse ovo je idejni plan, zahtjeva jos puno razradjivanja...



- isplacivanje brutto place, a obavezne doprinose placati uplatnicom ili trajnim nalogom (da se narod navikne da penziju, zdravstvo, ceste...ne daje drzava...)

- uvodjenje satnice kao obracunske jedinice za placu, tako da se ne bi dogadjalo da za fiksnu mjesecnu placu radnici rade 16 sati dnevno umjesto ugovorenih 8.

- dozvoliti PART TIME radno vrijeme u cijelom gospodarstvu (osim tamo gdje to prirodom posla nije moguce). PART TIME radno vrijeme je rad na nekoliko sati, npr. u ugostiteljstvu navecer kada imaju veliku navalu, ugostitelji mogu pojacati svoju posadu na nekoliko sati, koliko ocekuju da ce navala trajati. Nezaposlenima i studentima ce i tih nekoliko radnih sati (placenom postenom satnicom) dobro doci, stovise, trazit ce da ostanu i koji sat duze, a ugostitelj ce biti sretan da je tako ukoliko navala potraje i duze nego je predvidio.

- ugovorom o radu odrediti radno vrijeme i zakonom propisati da je svaki sat preko tog (prekovremeni) placen XX % vise od normalne satnice.

- rad Nedjeljom XX % jaca satnica, rad blagdanom do 100% jaca satnica.

- zakonom (u dogovoru sa sindikatima i poslodavcima) propisati nakon kojeg sata pocinje nocni rad, nocnu satnicu zakonom odrediti da bude XX % jaca od normalnih radnih sati. Zakonom propisati i kada ujutro prestaje nocni rad.

- u skladu sa prethodnim dozvoliti rad 24h dnevno, pa ako gazda misli da mu se isplati cijelu noc placati radnike po pojacanoj satnici, sasvim je slobodan raditi. Drzanje dnevne smjene do kasnih nocnih sati bi mu bilo sankcionirano vec spomenutim prekovremenim satima. Bonus "PREKOVREMENI" i bonus "NOCNI" bi se zbrajali. Tako da bi mu bilo isplativije uzeti nocnu smjenu ili zatvoriti preko noci.

- kontrolu radnog vremena (da ne bi poslodavci potkradali djelatnike) vrsiti osobnim (magnetnim ili chip) karticama kojima bi se svaki djelatnik ukucao/iskucao kad dolazi na posao ili odlazi s posla (citac kartica ili osobnog bar koda). Radni sati bi bili evidentirani u kompjuteru (ili cak i online u nekom serveru) a da li je gazda djelatnika "iskucao" nakon 2 sata umjesto nakon 6 sati (ukrao mu 4 sata) bi se kontroliralo fizicki, ulaskom inspekcije u prostor i usporedbom broja djelatnika i njihovih identifikacija sa stanjem u kompjuteru. U slucaju manipulacija drakonske kazne. Kartice i broj radnih sati bi preko citaca mogli kontrolirati i sami djelatnici (npr. total radnih sati za taj dan, total za tjedan, total za mjesec).

- isplata placa tjedno, dvotjedno, mjesecno, ovisno o zelji poslodavca. Uplata doprinosa mjesecno.




- formiranje nekoliko timova ekonomskih strucnjaka (ili studenata) koji ce biti slani na razne svjetske adrese, medju prvima Singapur, gdje bi studirali sto to te zemlje cini bogatima i mogu li se i kako njihova iskustva transplantirati u RH.

- budnim okom pratiti sto radi konkurencija (Why to invest in Turkey, nema potrebe otkrivati toplu vodu.

- formiranje nekoliko timova poljoprivrednih strucnjaka (ili studenata) koji ce biti slani na razne svjetske adrese, medju prvima Izrael, gdje bi studirali njihova iskustva i mogu li se i kako njihova iskustva transplantirati u RH.

- na osnovu nasih i tudjih iskustava anticipiranje kretanja svjetskog i lokalnog gospodarstva i donosenje kratkorocne, srednjorocne i dugorocne strategije koja bi bila u odredjenom obujmu obvezujuca za svaku narednu vlast, da se anulira resetiranje sistema svakih 4 godine. Naravno, ne dozvoliti ni usvajanje prekrute strategije koja se ne bi mogla efikasno prilagoditi nepredvidjenim kretanjima na svjetskom trzistu.

- reindustrijalizacija zemlje (dio svih strategija), neimanje sirovina nije prepreka stvaranju snazne industrije (vidi pod Japan). Orjentacija na lake preradjivacke industrije, elektronika, strojogradnja, automatizacija, precizni instumenti, industrijski dizajn...
Dresiranje lokalnog stanovnistva uz obalu da industrija nije nuzno prljava, da industrija donosi vecu dobit od turizma, da industrija traje svih 12 mjeseci, da je industrija pozeljna i da industrija nije nuzno u koliziji sa "Svetim Turizmom". (npr. sto bi Bracu, Hvaru ili Korculi smetala tvornica dizajnerskog namjestaja od skupog uvoznog drveta? Ili tvornica kucanskih aparata? Ili...you name it...Postoji dostatna prometna povezanost za uvoz sirovina i izvoz gotovih proizvoda (more i luke))

- forsiranje brownfield/greenfield investicija prema stranim i domacim ulagacima.

- plinifikacija preostalog dijela drzave koji to jos nije obavio

- elektrifikacija prometnih pruga (Zg-St recimo...)

- forsiranje duzobalnog brodskog teretnog prometa koji bi smanjio troskove privrednih aktivnosti na obali i otocima

- okrupnjavanje poljoprivrednih posjeda

- edukacija poljoprivrednog puka kako da utemelje proizvodnju na najnovijim saznanjima i modernim tehnologijama.



I jos toga...al mislim da sam izasao iz okvira ekonomskog fasiz...ovaj desnicarenja...
__________________
I HATE THE PEOPLE WHO LOVE ME AND THEY HATE ME!

Zadnje uređivanje Halo Effect : 01.05.2013. at 20:07.
Halo Effect is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.05.2013., 20:28   #4
Prije nego što počnemo desničariti vrijedno je pročitati ovu knjigu:

http://www.amazon.com/Great-Deformat.../dp/1586489127[CENTER][/CENTEKkkkk
__________________
"All models are wrong, some are useful." George E.P. Box

Nisam dosljedan. Kada se promjeni podatak na temelju kojega donosim zaključak, ja ga mjenjam.
glosa is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.05.2013., 21:47   #5
Hallo Effect i zagor88 ako se itko od vas kandidira ima moj glas.

Doduše Halo Effect me pozitivno iznenadio, do sad sam imao dojam da je ljevičar.
JustOnPaper is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.05.2013., 22:53   #6
Pa kako nisam, uglavio sam u program poprilicnu zastitu radnika.
A za neradnike nema zastite. Kao ni za razne uhljebe. Na njih bi otvorio sezonu lova
__________________
I HATE THE PEOPLE WHO LOVE ME AND THEY HATE ME!
Halo Effect is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2013., 02:06   #7
Javljam se, jedan sam od ekonomskih desničara.

Ne glasujem za nikoga jer nemam za koga. Glasovao bi jedino za libertarijansku stranku ili onu koja zagovara klasični liberalizam. Međutim, poznavajući ljude u RH siguran sam da bi ih počeli fizički napadati po ulicama (jer eto radnici su svetinja). U Estoniji potoji primjer jedne takve stranke: http://en.wikipedia.org/wiki/Estonian_Reform_Party koja je izuzetno popularna i kada bi u RH postojala jedna takva imala bi moj glas.



Ovako na prvu bih za početak bih dao otkaz svim parazitima iz državnih službi, svjestan sam da bi kmečali o svojoj gladnoj djeci i sl. no iskreno zabolio bi me kuki.

Porezi su za mene nužno zlo i ukinuo bih sve (od PDV-a pa nadalje) osim par iznimaka koji bi bili potrebni za financiranje policije, zdravstva i školstva. Samo oporezivanje je nepravedno jer uzima nije lijepo uzimati novac od ljudi koji su za to krvavo radili.

Ukinuti plaće saborskim zastupnicima, gradonačelnicima, načelnicima uprava jer to privlači samo karijeriste koji gotovo nikada ne rade za dobrobit zajednice (potrebno je samo pogledati Sabor i koliko zastupnika dolazi uopće). To bi trebali biti časni poslovi i ako se ne bi imali ikakvi materijalni koristi od toga privlačilo bi ljude koji to doista žele sudjelovati u odlučivanju. Naravno, dobivali bi jedino financijsku naknadu ako bi se saborske obaveze kosili sa njihovim privatnim poslovima.

Osnivanje off-shore banaka...


Ima još dosta toga no trebalo bi previše vremena sve nabrojati.

Zadnje uređivanje master_mind_ : 02.05.2013. at 02:33.
master_mind_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2013., 10:52   #8
Quote:
master_mind_ kaže: Pogledaj post
Javljam se, jedan sam od ekonomskih desničara.
A možda i politički desničar?

Vidim da je Rule Britannia u potpisu...

Would you like to see Britannia rule again, my friend?
__________________
"Tuđmanu bi ja oprostija da je priša u pedere, eto, da skratim priču.
A zamisli tek Mesića, on je pobijedija i 41. i 45. i 71. i 91. i 95. i 2000." - Casey
Buddhallah is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2013., 11:13   #9
Kao što sugerira i uređenje mog profila, također sam ekonomski desničar. Međutim, dečki, ako ikada namjeravate ostvariti ikahav utjecaj za našu političku poziciju, nažalost, morate djelovati kroz etablirane stranke. HNS je previše ulijevo po nekim drugim pitanjima, tako da ovakvi kakvi su, po mom, ne dolaze u obzir. Eventualno neka koalicija oko HSLS-a, ali za sad su oni preslabi. Bit problema je u tome što Hrvatska nema tradiciju buržoazije i srednje klase na koju bi se ovakva politika mogla osloniti.
__________________
uhljebi, ovo je vaš kraj!
medo28 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2013., 11:24   #10
Quote:
medo28 kaže: Pogledaj post
Kao što sugerira i uređenje mog profila, također sam ekonomski desničar. Međutim, dečki, ako ikada namjeravate ostvariti ikahav utjecaj za našu političku poziciju, nažalost, morate djelovati kroz etablirane stranke. HNS je previše ulijevo po nekim drugim pitanjima, tako da ovakvi kakvi su, po mom, ne dolaze u obzir. Eventualno neka koalicija oko HSLS-a, ali za sad su oni preslabi. Bit problema je u tome što Hrvatska nema tradiciju buržoazije i srednje klase na koju bi se ovakva politika mogla osloniti.
Istina,nemamo srednju klasu ali imamo dijasporu koju smo morali bolje povezat i iskoristit za prelazak iz socijalizma.Obitelji Lukšić,Maglica i slični su mogli puno toga doprinit razvoju poduzetništva u Hrvatskoj... a još nije kasno za to.
Smiley is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2013., 11:28   #11
A mora se negdje krenuti. HSLS vrluda ideološki i prodao bi se svakome tko im ponudi fotelje. HNS je programom tu negdje, ali potezima sasvim suprotan.

Teško je i zamisliti i ostvariti, ali nama treba neka demokratski ustrojena stranka čiji članovi nemaju nikakve veze sa politikom, tajkunima, rođacima i barbama. Kada vidim kako su Laburisti uhvatili ljude na temelju sto puta prožvakanih floskula koliko bi onda tek netko sa novim idejama i stavovima?
A barem polovica birača je na raspolaganju.
Zek0slav is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2013., 14:43   #12
@Halo Effect

Jako dobar program i većinu stavaka bih i sam potpisao.
Ali... hm... jesi li siguran da je ovo desničarski program. Žestoki desničari, mislim da bi ti jaaaaako zamjerili pojedine stavke jer zadiru u postulate slobodnog tržišta.

Bubba Zanetty is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2013., 14:57   #13
Podrška ekipi! Inače, HSLS Liberalna stranka koja koalira s jednim HSP AS, a ekonomski je, kako je netko naveo, vječno utopljena u nekakve lijeve koalicije bez svog ja. Šteta.
__________________
"Two possibilities exist: either we are alone in the Universe or we are not.
Both are equally terrifying." – Arthur C. Clarke
Amazing Pudding is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2013., 15:32   #14
Quote:
master_mind_ kaže: Pogledaj post
Javljam se, jedan sam od ekonomskih desničara.

Ne glasujem za nikoga jer nemam za koga. Glasovao bi jedino za libertarijansku stranku ili onu koja zagovara klasični liberalizam. Međutim, poznavajući ljude u RH siguran sam da bi ih počeli fizički napadati po ulicama (jer eto radnici su svetinja). U Estoniji potoji primjer jedne takve stranke: http://en.wikipedia.org/wiki/Estonian_Reform_Party koja je izuzetno popularna i kada bi u RH postojala jedna takva imala bi moj glas.



Ovako na prvu bih za početak bih dao otkaz svim parazitima iz državnih službi, svjestan sam da bi kmečali o svojoj gladnoj djeci i sl. no iskreno zabolio bi me kuki.

Porezi su za mene nužno zlo i ukinuo bih sve (od PDV-a pa nadalje) osim par iznimaka koji bi bili potrebni za financiranje policije, zdravstva i školstva. Samo oporezivanje je nepravedno jer uzima nije lijepo uzimati novac od ljudi koji su za to krvavo radili.

Ukinuti plaće saborskim zastupnicima, gradonačelnicima, načelnicima uprava jer to privlači samo karijeriste koji gotovo nikada ne rade za dobrobit zajednice (potrebno je samo pogledati Sabor i koliko zastupnika dolazi uopće). To bi trebali biti časni poslovi i ako se ne bi imali ikakvi materijalni koristi od toga privlačilo bi ljude koji to doista žele sudjelovati u odlučivanju. Naravno, dobivali bi jedino financijsku naknadu ako bi se saborske obaveze kosili sa njihovim privatnim poslovima.

Osnivanje off-shore banaka...


Ima još dosta toga no trebalo bi previše vremena sve nabrojati.
Što to sve spada pod libertijanski krov?Čitava ova teza se može podvesti pod tu,nazovimo je ideologiju..?
Kukuljević is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2013., 17:03   #15
Quote:
Bubba Zanetty kaže: Pogledaj post
@Halo Effect

Jako dobar program i većinu stavaka bih i sam potpisao.
Ali... hm... jesi li siguran da je ovo desničarski program. Žestoki desničari, mislim da bi ti jaaaaako zamjerili pojedine stavke jer zadiru u postulate slobodnog tržišta.

A ne znam...ovo sam ispucao iz glave, sto mi je trenutno palo na pamet. Ima tu jos puno tocaka koje su mi naknadno dosle u glasovima iz oblaka

Osim toga, svaka tocka zahtjeva visegodisnje razradjivanje i pripremanje, diskusije PRO i CONTRA.

A to slobodno trziste...to je mit kao i grcki mitovi. Takvo nesto ne postoji ni u zemljama "razvijenog slobodnog trzista" a ne da ce postojat u malo vecoj opcini kao sto je Hrvatska.
Nego sto tocno zadire u slobodno trziste, da probamo korigirat (samo ukoliko se dokaze da bi to zadiranje izazvalo nezeljeni kontraefekt).
__________________
I HATE THE PEOPLE WHO LOVE ME AND THEY HATE ME!
Halo Effect is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2013., 22:21   #16
Ono što mi svakako daje optimizam je da mladi ljudi (nakon što prođu pubertetske fantazije o komunizmu) ipak manje-više u sve većoj mjeri zagovaraju slobodno tržište i manju moć države.

Mislim da je samo pitanje vremena kad će se u RH napokon pojaviti politička stranka koja će imati nas za izbornu bazu
krcmije is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2013., 22:55   #17
Ja baš i nisam mladi ljud...
__________________
I HATE THE PEOPLE WHO LOVE ME AND THEY HATE ME!
Halo Effect is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2013., 23:04   #18
Quote:
krcmije kaže: Pogledaj post
Ono što mi svakako daje optimizam je da mladi ljudi (nakon što prođu pubertetske fantazije o komunizmu) ipak manje-više u sve većoj mjeri zagovaraju slobodno tržište i manju moć države.

Mislim da je samo pitanje vremena kad će se u RH napokon pojaviti politička stranka koja će imati nas za izbornu bazu
Pogrešno.
Baš naprotiv, treba nam jaka i efikasna država. Regulacija mora postojati kako bi zaštitila rad kao vrijednost i osigurala pravednu tržišnu utakmicu.

Bubba Zanetty is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2013., 23:34   #19
http://sphotos-b.ak.fbcdn.net/hphoto...30580378_n.jpg

__________________
"Two possibilities exist: either we are alone in the Universe or we are not.
Both are equally terrifying." – Arthur C. Clarke
Amazing Pudding is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2013., 23:42   #20
Quote:
JustinPapar kaže: Pogledaj post
Javite se.
Nemam običaj ulazit i pisat po politici, al mi je ova tema upala u oko pa da se stavim na popis.

Quote:
JustinPapar kaže: Pogledaj post
Nažalost još uvijek nemamo za koga glasati, većina stranaka je ekonomski lijeva izuzev HSLS i eventualno HNS-a koji su utopljeni u ljevičarskim koalicijama.
Prije će KP Hrvatske provodit tržišne reforme nego ovi.

Quote:
JustinPapar kaže: Pogledaj post
ps. za koga glasate inače?
Ne izlazim na izbore, niti vidim neku svrhu u tome.

Dobaaaar
__________________
I can't quantify my hatred of the State. Preferences are ordinal.
Pike B. is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:30.