Natrag   Forum.hr > Društvo > Dijaspora

Dijaspora Za sve iseljenike.
Podforum: Emigracija

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.02.2017., 13:46   #1
Medicinske sestre u UK - NMC registracija

Sama sam krenula u proces potrage za poslom u Velikoj Britaniji te se suprug i ja nadamo preseliti u skorašnje vrijeme na otok...
Da naglasim može se otići i bez svega dolje navedenog ali onda ste samo njegovatelj, barem dok ne položite IELTS i dobijete PIN pa mi to gubi smisao odlaska van uopće.
Također sve navedeno ovdje sam sama radila, bez pomoći kojekakvih agencija a nadam se da ću naći i posao bez agenta ako bude sreće.

Papire za NMC registraciju sam zatražila u 11. mj i danas sam ih napokon poslala sa svom potrebnom dokumentacijom.
Prikupljajući potrebne papire naišla sam na mnoga pitanja na koje sam, na sreću, dobila odgovore preko facebook grupe zahvaljujući kolegicama koje su bile pune razumijevanja.
Iz tog sam razloga odlučila napraviti temu i opisati postupak prikupljanja potrebne dokumentacije da drugima kasnije bude lakše i da je lako naći potrebne informacije na jednom mjestu.
Da ne bi bilo zabune NMC daje dobre upute za postupak registracije no ponekad postaje malo zbunjujuće kad sve to tu kod nas treba provesti u djelo, znamo kakva je hrvatska birokracija.

Meni je prvi korak prije NMC registracije bio polaganje IELTS ispita, polagala sam IELTS UKVI, sad neki diskutiraju da li je potreban UKVI ili običan, mislim da kad položite UKVI možete se bez dileme svukud prijaviti dok bi vas s običnim možda odbili, no odluka je na vama...
Najvažnije je da od 19.02.2016. NMC traži da najmanji IELTS score iz svakog modula bude 7.0 ili veći, možete i dva puta polagati unutar 6mj pa se priznaju oba IELTS rezultata veća od 6.5, glavno da ste barem jednom u ta dva puta imali za svaki modul 7.0, imate primjer ovdje https://www.nmc.org.uk/registration/...-requirements/
Važno je da uzmete u obzir da se IELTS čeka ponekad i mjesec dva i plaća se unaprijed te da vam novce ne vračaju ako otkažete u zadnji čas ili ne dođete (osim s opravdanim medicinskim razlogom). Također score 7.0 nije lako postići i s dobrim poznavanjem engleskog jezika tako da savjetujem da si nabavite materijale i možda polazite kakav tečaj tek toliko da shvatite formu ispita, također je ovdje na forumu opširna tema o IELTS.

Kada položite IELTS riješili ste 80% posla.:klap: Tada možete zatražiti NMC registration pack preko njihovog online servicea https://online.nmc-uk.org/europe/euform/euform ili možete izraditi european professsional card (EPC) http://europa.eu/youreurope/citizens...d/index_en.htm
Ja sam zatražila njihov application pack online jer mi se činilo jednostavnije nego EPC, no EPC može biti koristan ako želite raditi i u kojoj drugoj EU zemlji.
Sama pošiljka sa kompletnim uputama i formularima stigla mi je poštom za kojih tjedan i pol.
Na papirima dobijete uz svoje osobne podatke i PRN broj pod kojim će se voditi vaša registracija i kojeg trebate čuvati ako budete imali daljnja pitanja u vezi vašeg slučaja. Također je u prilogu tablica sa navedenim svim dokumentima koje trebate priložiti, Flowchart koji vam objašnjava da li se registrirate pod acquired rights i li general sistem route, te uputama za ovjeravanje i prevođenje dokumenata.

Uglavnom pod Acquired rights pripadaju sve sestre (opća njega i prvostupnici) koji su započeli školovanje nakon ulaska Hrvatske u EU (01.07.2013.) ili ako imate tu titulu i radili ste u struci barem tri uzastopne godine zadnjih pet godina. DETALNIJE https://www.nmc.org.uk/registration/...the-eu-or-eea/
Kako ne spadam u ni jednu od tih kategorija išla sam preko General System route.

POTREBNI DOKUMENTI:
1. Znači sve u paketu dobivene formulare trebate kompletno ispuniti i ne zaboravite ih potpisati i staviti datum.
Gotovo sve formulare treba ispunjavati crnom kemijskom i velikim tiskanim slovima tako da dobro pripazite na upute na vrhu formulara. Ja sam tu već u startu zeznula tako da sam ih zvala te su mi rekli da nije problem ako su neki podatci korekturani i ponovno upisani a sad ćemo vidjeti.
Također je važno da vam potpis bude onakav kako ste potpisani na osobnoj ili putovnici jer vole raditi probleme oko toga.

2. Kopija osobne ili putovnice (ovjerena kod javnog bilježnika), s time da je bitno da vam se slika na dokumentu dobro vidi. Ja sam javnobilježničku ovjeru dala prevesti, za svaki slučaj.

3. Kopija svjedodžbe ili diplome, ovjerena kod bilježnika i prevedena.

4. Izvadak iz matice vjenčanih (ako ste mijenjali prezime), može se za 40kn (20kn biljezi i 20kn pristojba) uzeti internacionalni tako da se ne mora prevoditi

5.Ako spadate u Acquired rights trebate tražiti od komore EU potvrdu http://www.hkms.hr/data/1447941346_6...20potvrde.doc. za koju su vam isto potrebni neki dokumenti i potvrde

6. Ako idete General System routom onda vam je potreban prijepis satnice sa završenog studija uz koji morate isprintati još jedan formular i dati da vam također na studiju ispune https://www.nmc.org.uk/globalassets/...ng-revised.pdf
Ja sam diplomiralana ZVU-u i trebala sam napisati zahtjev za ispunjavanjem NMC obrazca i prijepisom satnice, uplatiti 500kn i sve to donijeti s indexom i ako imate knjižicom prakse u urudžbeni ured. Za ispunjavanje toga na ZVU-u im treba oko mjesec dana, tjedan dana minimalno.
Nakon toga prijepis satnice isto trebate prevesti, ako dajete kopiju i ovjeriti (ja sam dala original jer ne znam za što bi mi više trebao)

7. Također trebate potvrdu o nekažnjavanju koja se za inozemne svrhe podiže na ministarstvu pravosuđa u ZG.
znači treba vam izdavanje potvrde iz kaznene evidencije za koju treba:
ispuniti obrazac V a https://pravosudje.gov.hr/userdocsim...Obrazac_Va.pdf
priložiti državni biljeg u iznosu od 40 kuna
priložiti fotokopiju važeće osobne iskaznice ili putovnice
Ja sam podigla i potvrdu iz prekršajne evidencije koja mi na kraju nije trebala.
Potvrdu treba poslati u originalu i prevedenu na eng.

8.U paketu dobivate EU reference form na kojem se ispunjava declaration of good health and good character. Njega nosite ili možete poslati poštom sa potpisanim zahtjevom da vam ga ispune u HKMS i oni ga dalje direktno šalju u NMC.

9. I na kraju ovjerenu kopiju IELTS rezultata ili drugog dokaza o znanju jezika, ja sam od british councila tražila da direktno pošalju primjerak NMC-u što se nadam da će isto biti u redu.

11. Na application formu na kraju imate također declaration of good health koji dajete svom liječniku opće prakse da potpiše da ste radno sposobni, bilo bi idealno da vam zvanje napiše na eng jeziku, ja žig liječnika nisam dala prevoditi jer nije nigdje navedeno da žigovi striktno moraju biti prevedeni pa ćemo vidjeti

12. Uz to trebate platiti application fee od £110 preko njihovog online payment sistema

Eto a sad čekamo da obrade papire što može potrajati i do 90 dana a i duže ako nešto nije u redu ili fali koji dokument, u tom slučaju vam vračaju poštom što vam je još potrebno.
Dokumenti koje prikupite također ne bi smjeli biti stariji od tri mjeseca kad stignu u NMC na obradu.

Nakon što obrade application šalju vam riješenje i trebate platiti članarinu za NMC koja je mislim trenutno £120 i tada dobivate PIN broj.

I tada slijedi potraga za poslom

PS za prevođenje dokumenata sam poslala upite na sve agencije (treba vam prijevod sudskog tumača) koje sam googlala i cijene variraju ekstremno, dok su mi neki procijenili da imam 7 kartica teksta i nisu u obzir uzeli da je nešto od toga javnobilježnička ovjera koja se prevodi kod nekih jeftinije, najpovoljniji su mi procijenili 4 kartice teksta tako da me je došlo 400kn dok su neki dali ponudu i preko 1000kn.
Možete mi se javiti u PM za preporuku jer firma koja mi je prevodila ima iskustva s prevođenjem naše dokumentacije i već dobro zanju što od papira nam treba i kako.
__________________
What's Virgin Mean?
supergirl37 is offline  
Old 02.02.2017., 16:34   #2
Tema o medicinarima, a i UK postoji.
__________________
I might be schizophrenic but at least we have each other.
Skattemus is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:02.