Natrag   Forum.hr > Društvo > Dijaspora

Dijaspora Za sve iseljenike.
Podforum: Emigracija

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.06.2017., 17:40   #9821
Quote:
bubi mir kaže: Pogledaj post
Vidis kako ste vi iz Bosne humanitarni, a ne kao Danci.
To bi samo maltretiralo i sikaniralo.
ma momentalno treba ponuditi smjestaj ovim nasim emigrantima
a ovim koji se zale na zivot u bosni treba omoguciti da se pate u danskoj
da vide da nigdje nije ko u bosni
edi_bosanceros is offline  
Old 17.06.2017., 21:03   #9822
Quote:
potepuh kaže: Pogledaj post
Na osnovi dugogodisnjeg i trenutnog zivljenja u 3 od navedenih opcina , ukljucujuci Hørsholm, mora da se bijelac u Zimbabveu osjeca ko' riba u vodi! Divni ljudi, susjedi, institucije, priroda...

Preporucam !

Ps - ne odnosi se na Faxe, jer taj dio ne poznajem ko' svoj dzep...
Ja nisam govorio o ljudima opcento vec o odnosu opcine tj. institucije do stranaca.


I ovo o prirodi - pa sta bi trebali ljudi na Jyllandu reci. Da zive u oazama i sl. Ja prirode i q koji imamu. Suma koju jos malo pa nitko ne odrzava. Eto mi je iza ledja ista ta "priroda" suma. Suma ko suma. Bar su mogli napraviti nesto atraktivno od nje da piknika i sl.

Zadnje uređivanje Ambientt : 17.06.2017. at 22:03.
Ambientt is offline  
Old 17.06.2017., 21:44   #9823
Quote:
N&S kaže: Pogledaj post
Radila skoro 10 godina u Rudersdal opcini(Holte) , stekla prijatelje, napredovala na poslu i imala istu placu kao i "oni" ��
Radila kao sta, cistacica ili socijalni radnik, ili nesto trece?

Rudersdal je kao opcina nastala 2007 god. Sastavljena od Søllerød and Birkerød. Ja sam u tadasnjoj Søllerød opcini proveo citav zivot u Danskoj. I naravno danas u Ruderdal skupa 40tak godina. Inace adresa je na Strandvej u jednoj ljepsoj vili. Nije bitno.

Odgovoro tvrdim da stranci u Rudersdal nemaju ista prava kao i Danci. Iz provjerenih izvora znam, a da ne pricam kako od brata supruga je imala sakicu Bosanaca i drugih na razgovorima kao neuropsigijatar povodom rane mirovine. Ona izda dijagnozu da osoba nije sposobna za rada. Opcina istu obori pa su sve i jedan slucaj se rijesavali na sudu - bar u njenim slucajima. Morala ici kao ekspert da objasnjava na sudu o dijagnozama i sl.

Kako objasniti da primjerice na rijesenje mirovine u nasoj opcini stranci cekaju pet godina dok primjerice u Randers opcini na Jyllandu stranci cekaju godinu do godinu i pol dana. Dok Danci u nasoj opcini cekaju u vrh glave dvije godine.

Kako objasniti silne pozive na intervju pred upis djece u skolu. Jer blago je reci da skole u nasoj opcini hoce djecu ciji roditelji nisu na nekom nivou.

Da li je potrebno spomeniti diskriminaciju i doslovno rasizam u kvartu Bistruplund, ako si radila u opcini trebala bi znati da su etnickli danci (pojedinci) bili dobili podrsku da sve strance izbace odnono da opcina uvede regulaciju koliko stranaca moze ziviti u kvartu. I ako tada stranci su bili cca. 20% od svih 130 stanova. Pa je onaj Per nacionalista koji je upravljo stanovima isao i plakatiro kako ima problema u kvartu i ako nikakvih dokaza nije bilo o problemima. Pa je ublazio bio retoriku ali onda govorio kako anonimni oglasi da ima problema je pisala porodica turskog porijekla. koja je narvano trebala da napusti kvart zbog kako je tamo govorilo, ne prikladnog ponasanja zajedno sa ostalim strancima.

Mogao bi pisati do sutra koliko primjera diskriminacije ima u institucijama te kod pojedinih u privatnim organizacijama koje suradjuju sa opcinom...
Ambientt is offline  
Old 17.06.2017., 23:32   #9824
Hej Potepuh i Murtela, dugo vas nije bilo, gdje ste se skrivale? ��
N&S is offline  
Old 18.06.2017., 09:43   #9825
Kad smo kod duplih standarda. Sto je jako zalostno. Danska je uvela tako rigorozne zakone za drzavljanstvo da je postenije bilo rece vracamo se u 1978 godinu po pitanju.

Ima izuzetaka kada je rijec tko moze biti oslobodjen ispita. Koji vecina Danaca nije u stanju da polozi. Ako netko ima problema sa vidom, disleksijom pa cak i fizickih problema moze biti oslobodjen. Ako netko pati od PTSD koji kod brojnih ljudi je oblike da tesko uce ili nisu u stanju uciti i sl. onda to nije dovoljan razlog.

Svega 2% svih optuzbi na sudu protiv drzave dobije obican covjek. Nije bitno danac ili stranac.

https://www.b.dk/nationalt/hoejester...re-udlaendinge

Vrhovni sud oslobodio drzavu od diskriminacije prema strancima.

Nije da branim strance ali i Danci bi da jasu na dva konja.

Ja kada se sjetim svoje bivse opcine Søllerød koja je danas dio zajednicke opcine. Vi bi rekli da niste dosli u Dansku. Vec u neku post-Sovjetsku zemlju gdje vlada zesci nacionalizam i odbojnot prema stranome sto god bilo.

I ako je clanak iz 2002 god. odgovorno tvrdim da danas nista nije bolja situacija. https://www.information.dk/2002/04/n...er-boligaftale

Ako tko od vas razumije danski prokusajte pronaci clanak iz 2000 kako Gentofte opcina sistematski diskriminirala ex-YU ljude za stanove. Pa kada je tadasnji gradonacelnik, konzervativac, javno rekao ako tko misli da on pravi diskriminaciju kad je rijec o javnim stanovima onda ti ljudi zive u nekoj fantaziji. A strancima nije bilo dopusteno da zive u novijim stanovima i sl.

Pa dobro netko ce reci to je tada tako bilo.

Iz 2010 kada je HK istrazivanje railo
http://politiken.dk/indland/art50570...-diskrimineret

Rezultat bio da svaki drugi stranac (nije bitno iz koje drzave) je osjecao se diskriminiran.

Lyngby - Taarbæk opcina i nema plan za integraciju stranaca. Tako kao staranac ako ostanes bez posla samo ti kazu preseli se u drugu opcinu. Da te trpe, ne, da ti pomognu pri pronalasku novog posla sto je duznost svakog JobCentra ne. Niti hoce strance da imaju posao niti hoce da imaju skolu.

Tako je 2015 Venstre htjela da kaznjava opcine za losu integraciju stranaca - pa kada su skontali da ocpine u kojima oni su zadnjih 50 godina pobjedjivali su na samom vrhu su odustali.

Nije bitno. Vec je bitno da prosjecnom Hrvatu koji je dosao zbog rata u YU, ili naknadno kroz spajanje porodice, brakom ili kao EU imigrant, da ima "prirode". To sto je netko u zadnjih 10 godina izmjenio 5, 6 opcina nije bitno bzog cega.
Ambientt is offline  
Old 18.06.2017., 10:31   #9826
Quote:
N&S kaže: Pogledaj post
Hej Potepuh i Murtela, dugo vas nije bilo, gdje ste se skrivale? ��
U Danskoj 😁. Znas kako je - obitelj, posao, ovo & ono - i prodju dani i godine.... ma sjetim se ja Dk online , i ponekad skicnem.
Nedavno se preselili. Istina da je jako tesko naci povoljan i odgovarajuci stan/kucu za najam ... trebalo nam je dugo vremena i puno strpljenja. Na srecu prijasnji najmodavac je bio super, cekao nas da nesto nadjemo prije nego oglasi kucu na prodaju ... i kad smo "konacno" odselili, raskusurali smo se u istom danu ....
Za ovaj stan ... mora da smo sreckovici da je stanodavac nas odabrao izmedju toliko drugih...
Tako da smo to super rijesili, a sada se veselim godisnjem...
__________________
There is:
some truth behind "just kidding"; some curiosity behind "just wondering";
some knowledge behind "I don't know"; and some emotion behind "I don't care"
potepuh is offline  
Old 18.06.2017., 11:51   #9827
Super, bas mi je drago ��
Kod mene isto puno novosti, zavrsila sa studiranjem, dobila novi posao, kupili kucu.... Sve u svemu je super �� Mi cemo isto na godisnji uskoro, jedva cekam ��
N&S is offline  
Old 18.06.2017., 20:03   #9828
Cestitam ! Sve se na kraju lijepo poslozi, samo treba strpljenja ...

Ideate autom? Da li znas da li su Slovenci zavrsili autoput do HR granice? Ili kada planiraju?
__________________
There is:
some truth behind "just kidding"; some curiosity behind "just wondering";
some knowledge behind "I don't know"; and some emotion behind "I don't care"
potepuh is offline  
Old 18.06.2017., 20:22   #9829
Hvala ��
Da,ove godine idemo sa autom ali ne znam za autoput.... Mozda ima netko drugi ovdje na forumu tko ima informaciju o autoputu....?
N&S is offline  
Old 02.07.2017., 19:19   #9830
Pozdrav svima, registrirao sam se na stranici workindenmark i ostavio svoj životopis, nakon jedno mjesec dana me nazvao jedan Danac i mailao mi ugovor o radu.
Piše da bih bio trainee ali nije specificirano trajanje ugovora, plaća je nekakva minimalna, isto tako nudi i smještaj za nekih 1500 dkk.
Smatram da bi mi ovo bila dobra prilika da steknem nekakvo novo iskustvo rada, i da malo upoznam Dansku.
Jel može netko malo prokomentirati ovu ponudu, i kakve su mi šanse da kroz neko vrijeme malo i napredujem ili čak i nađem neki bolji posao?
enkei is offline  
Old 08.08.2017., 11:15   #9831
Quote:
enkei kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima, registrirao sam se na stranici workindenmark i ostavio svoj životopis, nakon jedno mjesec dana me nazvao jedan Danac i mailao mi ugovor o radu.
Piše da bih bio trainee ali nije specificirano trajanje ugovora, plaća je nekakva minimalna, isto tako nudi i smještaj za nekih 1500 dkk.
Smatram da bi mi ovo bila dobra prilika da steknem nekakvo novo iskustvo rada, i da malo upoznam Dansku.
Jel može netko malo prokomentirati ovu ponudu, i kakve su mi šanse da kroz neko vrijeme malo i napredujem ili čak i nađem neki bolji posao?
U Danskoj je sasvim normalno da ugovor nema roka trajanja. No u tvom slucaju to znaci da su ti uslovi takvi su sve dok a) ne uspijes sa poslodavcem napraviti novi dogovor, b) dok tvoj sindinkat ne zimjeni pravilo u dogovoru s sindikatom poslodavca ili c) dok dobrovoljno ili prislino ugovor se ne raskine.

Tesko iz tvog pisanja moze netko nesto konkretno reci, jer nista ne govori o cemu je rijec, sto ti zapravo znas raditi odnono koju skolu imas itd. Pa cak o kojem koncu Danske je rijec. Ima tu brdo pitanja. Evo ti jedan primjer, to da poslodavac nudi smjestaj je rijetkost, time se podrazumjeva da ces ostati bez smjestaja ako napustis taj posao. Sad pitanje, koje sam sebi mozes postaviti je; da li prihodom si u stanju napraviti ustedu za novi smjestaj gdje ces ako poslodavac ne ponudi smjestaj, morat sam platiti depozit, kiriju unaprijed ili cak do tri itd.
Ambientt is offline  
Old 16.08.2017., 22:30   #9832
Quote:
Ambientt kaže: Pogledaj post
U Danskoj je sasvim normalno da ugovor nema roka trajanja. No u tvom slucaju to znaci da su ti uslovi takvi su sve dok a) ne uspijes sa poslodavcem napraviti novi dogovor, b) dok tvoj sindinkat ne zimjeni pravilo u dogovoru s sindikatom poslodavca ili c) dok dobrovoljno ili prislino ugovor se ne raskine.

Tesko iz tvog pisanja moze netko nesto konkretno reci, jer nista ne govori o cemu je rijec, sto ti zapravo znas raditi odnono koju skolu imas itd. Pa cak o kojem koncu Danske je rijec. Ima tu brdo pitanja. Evo ti jedan primjer, to da poslodavac nudi smjestaj je rijetkost, time se podrazumjeva da ces ostati bez smjestaja ako napustis taj posao. Sad pitanje, koje sam sebi mozes postaviti je; da li prihodom si u stanju napraviti ustedu za novi smjestaj gdje ces ako poslodavac ne ponudi smjestaj, morat sam platiti depozit, kiriju unaprijed ili cak do tri itd.
Bravo , bas si si mu pomogao .
druide is offline  
Old 01.10.2017., 19:43   #9833
Talking

Za sve kaj zive u Danskoj, slobodno odgovorite.

Dakle, da malo opisem situaciju. Financijski sam okej jer se uvijek nekako snadjem, ali zbog situacije koja se razvija u Hrvatskoj gdje cemo uskoraciti u srednji vijek, ja to vise skoro ni ne podnosim. Nervira me sve: mentalitet, korupcija, apatija, opcenito, stalna negativa jer su svi sjebani.

Vec par puta sam razmisljala o iseljenju, ali doslovno, svaki put dobijem neki posao i ponadam se da nece biti tako lose. Ali nije samo to sto je zarada losa, vec, kazem, stanje u zemlji. Ne znam jeste li zaboravili koliko lose moze biti, ali izjeda.

Zelim zivjeti u drzavi koja je uredjena, koja ne krsi ljudska prava niti ide ka tome, koja je sigurna, ima donekle okej klimu i koja nije negativno otvorena ka strancima koji zele raditi, razvijati se i slicno. Koliko je Danska ta zemlja?

Sad, Danska mi je vise manje ispala kao jedina zemlja koja dolazi u obzir, iako ne znam jezik. Procitala sam negdje da te posalju i ucis jezik for free, ako zelis.
Shvacam da rijetko koji posao dozvoljava nepoznavanje danskog, ali mene opcenito zanima da li da se uopce u to upustam.

Procitala sam isto tako da ni hrana nije losa, sto mi je bitno, a jedino je bedara naci kucu za najam ili kupovinu. Pa moze li netko i taj dio sa smjestajem komentirati?

Isla bih juznije, radi klime i tog.

Ne znam, za pocetak, ako moze netko odgovoriti, bilo bi super. Stvarno me zanima iskreno, pa ako moze i takva razmisljanja.
Petrolcek is offline  
Old 01.10.2017., 23:22   #9834
Procitaj malo temu i odmah ce ti biti malo jasnije o ucenju jezika, kupnji kuce/stana i auta. Stvarno je dosta toga napisano.
__________________
Jsi2i2828eudhxbdbjsjwjwnwn2b2bjwiwiwj
Gilmour is offline  
Old 02.10.2017., 11:44   #9835
Quote:
Petrolcek kaže: Pogledaj post
Za sve kaj zive u Danskoj, slobodno odgovorite.

Dakle, da malo opisem situaciju. Financijski sam okej jer se uvijek nekako snadjem, ali zbog situacije koja se razvija u Hrvatskoj gdje cemo uskoraciti u srednji vijek, ja to vise skoro ni ne podnosim. Nervira me sve: mentalitet, korupcija, apatija, opcenito, stalna negativa jer su svi sjebani.

Vec par puta sam razmisljala o iseljenju, ali doslovno, svaki put dobijem neki posao i ponadam se da nece biti tako lose. Ali nije samo to sto je zarada losa, vec, kazem, stanje u zemlji. Ne znam jeste li zaboravili koliko lose moze biti, ali izjeda.

Zelim zivjeti u drzavi koja je uredjena, koja ne krsi ljudska prava niti ide ka tome, koja je sigurna, ima donekle okej klimu i koja nije negativno otvorena ka strancima koji zele raditi, razvijati se i slicno. Koliko je Danska ta zemlja?

Sad, Danska mi je vise manje ispala kao jedina zemlja koja dolazi u obzir, iako ne znam jezik. Procitala sam negdje da te posalju i ucis jezik for free, ako zelis.
Shvacam da rijetko koji posao dozvoljava nepoznavanje danskog, ali mene opcenito zanima da li da se uopce u to upustam.

Procitala sam isto tako da ni hrana nije losa, sto mi je bitno, a jedino je bedara naci kucu za najam ili kupovinu. Pa moze li netko i taj dio sa smjestajem komentirati?

Isla bih juznije, radi klime i tog.

Ne znam, za pocetak, ako moze netko odgovoriti, bilo bi super. Stvarno me zanima iskreno, pa ako moze i takva razmisljanja.

Ljudska prava sad bas to ne kuzim sto se uvijek spominje, nekako kao da te tko u HR uskracuje jer si drugacij. Mislim nema tog ni u Hrvatskoj ni u Danskoj. Ali ima isto u Danskoj kao u Hrvatskoj selektivnosti.

Sto se klime tice, ako ti nije tesko trpiti dosta kise, vjetra, hladnocu i sivila a da ne pricam o mracnim zimama onda je ko stvorena za tebe. Inace nema brda pa je klima ista svugdje osim na otoku Bornholm koji ima statisticki godisnje 15 suncanih dana vise nego ostatak drzave. Ljeta ovdje nema, to kad se dogodi je senzacija i to veca. Primjerice ove godine je 6,7,8 mjesec prosao u 70-80% vremena u kisi. Pri temperaturi od +24 se prica kao da je toplotni udar od +40.

Sto se tice danskog jezika i ucenja. Treba ti da se dobro potrudis dobre tri godine da ga savladas da razumijes i znas govoriti jako dobro, a da ga i dobro pises racunaj jedno pet godina. Pomaze ako znas njemacki jezik mada ne u smislu konstrukcije rijecenica vec samo rijeci koje su srodne. Primjerice na njemackom ces reci; auto godine. Na Danskom; godine auto. Onda brojenje koje samo ces morati na uciti bez da razmisljas zasto. Jer je poslje 40 i ako se broji kod Njemaca, prvo jedinice pa desetice, poslje 49 tj. od 50 pocinje brojanje na jedinice i dvadesetice kroz polovice i puta vise cjelina.

Tako je

50 u prevodu kazes; pola treci (puta dvadeset)
60 u prevodu kazes; tri (puta dvadeset)
70 ; pola cetrvrti (puta dvadeset)
80 ; cetri (puta dvadeset)
90 ; pola peti (puta dvadeset)
bez zagrade se izgovara a obadvoje je kad pises

tako kad slusas nesto na tv i neko kaze u 72 minuti odna ce ti reci u prevod: dva i pola cetvrti dvadesetoj minuti.

Sto se tice danskog jezika i posla. Ako oglas pise na danskom tu se tarzi danski jezik ako ne onda na jeziku na kojem je napisan. Moze se desiti da je napisan na engleksom i da pise prednost ima netko ko zna nesto danskog.

Hrana to je stvar ukusa. Danci ne jedu puno ribe i zato je ista uzasno skupa ako se uzme u obzir da imaju mora vise nego HR. Kvalitetno meso kod mesara koje nije suhoprano (u trgovinama) kao dzon od cipele je takodje jako skupo. Hrana (kvalitetna) je generalno poskupa. Necu se upustati u kavlitet i sam ukus to ipak neka svatko za sebe proba pa procijeni.

Sto se tice rentanja stana ili kupovine. Za kupovinu moras imati dobro primanje. Banke ne daju kredit vec fondovi za nekretnine, banke samo daju do prvih 15% jer fondovi maks daju do 80% vrijednosti a 5% moras imati iz svog dzepa. Palac pravilo je 7.500 kr (jedna odrasla osoba) ti od plate odbiju za tebe i tvoj zivot uz neke sitne troskove. Onda odbiju ako imas troskove za auto itd. i sto ostane od plate izracujanu koliki kredit morez dobiti. Sto se rentanja tice. U svim vecim gradovima bar u tri najveca tj. Kopenhagen, Århus i Aalborg koji je prestigao Odense je nesto teze doci do stana za rentanje nego u ostatku drzave. Aalborg nije jos tako potezak kao Kopenhagen i Århus ali za dvije tri godine ce sigurno biti, jer grad prolazi kroz vecu transformaciju. U ostalim djelovima Danske je znatno lakse doci do stana za rentanje.
Ambientt is offline  
Old 03.10.2017., 15:38   #9836
Quote:
Petrolcek kaže: Pogledaj post
Zelim zivjeti u drzavi koja je uredjena, koja ne krsi ljudska prava niti ide ka tome, koja je sigurna, ima donekle okej klimu i koja nije negativno otvorena ka strancima koji zele raditi, razvijati se i slicno. Koliko je Danska ta zemlja?
Sasvim te razumijem.

Evo blog koji bi ti mogao biti zanimljiv: https://www.howtoliveindenmark.com/

Quote:
Petrolcek kaže: Pogledaj post
Sad, Danska mi je vise manje ispala kao jedina zemlja koja dolazi u obzir, iako ne znam jezik. Procitala sam negdje da te posalju i ucis jezik for free, ako zelis.
Shvacam da rijetko koji posao dozvoljava nepoznavanje danskog, ali mene opcenito zanima da li da se uopce u to upustam.
Nije strašno težak, neka te ne zbuni Ambient. Tu možeš naučiti barem osnove, velika preporuka:

https://www.duolingo.com/course/da/e...-Danish-Online

https://www.memrise.com/courses/english/danish/

https://www.youtube.com/user/Bakadai...ew=0&flow=grid

Možeš mi se javiti na PP za neke druge izvore ako će ti trebati.

Što se tiče posla, ovisi koje si struke. Ako si u STEM-u sigurno ćeš puno lakše do posla samo s engleskim. I točno, jednom kad se zaposliš osiguran ti je besplatni tečaj sve dok ne usavršiš jezik.

https://www.jobindex.dk/?lang=en

Quote:
Petrolcek kaže: Pogledaj post
Procitala sam isto tako da ni hrana nije losa, sto mi je bitno,
U kojem smislu ti je to bitno? Ako ćeš si sama kuhati, onda ti je svejedno. Ponuda u supermarketima im je puno bolja nego kod nas. Cijene nisu tako visoke kad se primanja uzmu u obzir. Restorana imaju vrhunskih i svjetski poznatih.

Quote:
Petrolcek kaže: Pogledaj post
a jedino je bedara naci kucu za najam ili kupovinu. Pa moze li netko i taj dio sa smjestajem komentirati?

Isla bih juznije, radi klime i tog.
Kopenhagen je dovoljno južno, nije nužno da odeš u najjužniji grad Danske zbog klime s obzirom da nema znatnih razlika.

Što se tiče najma, moraš računati da se plaća depozit i 3 stanarine unaprijed, tako da ti je za 2-sobni stan neka prosječna cifra 50-ak tisuća kruna za sami start.

Za oglase pogledaj npr. tu i tu
__________________
Mercy File Not Found

Zadnje uređivanje Donbot : 03.10.2017. at 15:49.
Donbot is offline  
Old 04.10.2017., 21:12   #9837
Quote:
Gilmour kaže: Pogledaj post
Procitaj malo temu i odmah ce ti biti malo jasnije o ucenju jezika, kupnji kuce/stana i auta. Stvarno je dosta toga napisano.
je, dosta je tog napisano, ali kakvog sadrzaja?
citala sam otprilike 5 sati na temi kopenhagen/danska i odusevila se postovima cinammon grl i ostalih.

citala sam ovdje i malo mi je teze zakljuciti nesto suvislo. ergo, pitah konkretno. zakljuci stogod zelis iz toga.
Petrolcek is offline  
Old 04.10.2017., 21:31   #9838
Quote:
Ambientt kaže: Pogledaj post
Ljudska prava sad bas to ne kuzim sto se uvijek spominje, nekako kao da te tko u HR uskracuje jer si drugacij. Mislim nema tog ni u Hrvatskoj ni u Danskoj.
evo, ne znam kaj bih ti rekla na to. pretpostavljam da mi hrvati u hrvatskoj samo kukamo.
ne znam. os se mijenjat? ja dajem markicku, bozanica, plenkija, kokolindu i sve noguce politicare, njihove obitelji i uhljebe, a ti mi daj onih 50% zadrtih danskih (ako postoji 50%) jer gle cuda -
i da postoji tih 50 danskih % politicara i vodecih ljudi bez morala i odgovornosti u odnosu na funkcije koje obnasaju to je ipak MANJE od 99% hrvatskih koje ja imam.

i gledajmo pozitivno, ostaje mi 50% danskih osobica koji su donekle odgovorni, moralniji od sveg sto dozivljavam na svakodnevnoj razini.

kuzis? nda, pretjerujem, nije da ces promijeniti misljenje. ali, jednostavno - ne mogu ne napisati, ne zamjeri.

za ostalo mi je bilo i prije jasno - tesko je nauciti jezik, posebnosti, bla, bla. razumijem. ipak, samo cu ti rec da je danski jezik puno logicniji od, primjerice, japanskog ili kineskog. pa ako i postoji neki korijen rijeci kojeg mogu povezati s njemackim ili engleskim ili trecim - ja sretna.

hvala za tipove oko klime i rentanja, ne bedira me to toliko, ako je sunce u mom srcu.
Petrolcek is offline  
Old 04.10.2017., 21:41   #9839
Thumbs up

Quote:
Donbot kaže: Pogledaj post
Sasvim te razumijem. (...)]
u svakom slucaju, dajes najkonkretnije odgovore.
i na tome ti veliko hvala. javim se privat porukicom dodatno cim malo proucim ovo kaj si poslal, trenutno mi velika guzva na poslu i radim po 12h.

nesto sam jos htjela napisat, ali mi mozak ne funkcionira vise. tnks i pozdrav iz Zegea
Petrolcek is offline  
Old 05.10.2017., 01:00   #9840
Quote:
Petrolcek kaže: Pogledaj post
evo, ne znam kaj bih ti rekla na to. pretpostavljam da mi hrvati u hrvatskoj samo kukamo.
ne znam. os se mijenjat? ja dajem markicku, bozanica, plenkija, kokolindu i sve noguce politicare, njihove obitelji i uhljebe, a ti mi daj onih 50% zadrtih danskih (ako postoji 50%) jer gle cuda -
i da postoji tih 50 danskih % politicara i vodecih ljudi bez morala i odgovornosti u odnosu na funkcije koje obnasaju to je ipak MANJE od 99% hrvatskih koje ja imam.

i gledajmo pozitivno, ostaje mi 50% danskih osobica koji su donekle odgovorni, moralniji od sveg sto dozivljavam na svakodnevnoj razini.

kuzis? nda, pretjerujem, nije da ces promijeniti misljenje. ali, jednostavno - ne mogu ne napisati, ne zamjeri.

za ostalo mi je bilo i prije jasno - tesko je nauciti jezik, posebnosti, bla, bla. razumijem. ipak, samo cu ti rec da je danski jezik puno logicniji od, primjerice, japanskog ili kineskog. pa ako i postoji neki korijen rijeci kojeg mogu povezati s njemackim ili engleskim ili trecim - ja sretna.

hvala za tipove oko klime i rentanja, ne bedira me to toliko, ako je sunce u mom srcu.
Mozda ih ima manje ali i ovdje su u porastu. Na zalost.

Ako mislis da su danski politicar bajni, bili nekada do jedno 2002 godine. Od 2002, je postepeno u parlament ulizaila doslovno djecurlija. Danas u parlamentu nema 30 politicara da je posteno realno. Ostalo gleda licni interes. Mi imao clana parlamenta koji nema osnovnu skolu, na brdo ih imamo koji nisu nikada u zivotu imali posla odnono parlament im je prvi posao.

Anders Samuelsen njega bi mjenjao za bilo kojeg politicara iz HR. Covjeku licni interes viri iz ociju. Cim zine znas da je glago. Tako je tu uvazenu nagradu vec dobio dvije godine u kontinuitetu. On hoce da bogatiji budu jos bogatij a da to sve siromasni placaju. Primjer najjeftinija auta s najmanjom kubikazom i sl. su sad poskupila dok veca auta su znatno jeftinija. Tko ce to placati. Ljudi s niskim zaradama i oni na socijali. Te, jer ce nedostajati para u drzavnoj blagajni su genijalci skontali da treba uvesti i vinjete.

Njegovog kolegu iz iste stranke Simon Emil Ammitzbøll. On recimo hoce da ukine bilo kakav djecij dodatak. Sam nema djece pa misli da nitkom to ne treba. To je kao teret i trosak, kao ako zelis djecu stedi sebi za djecu. Notorna budala. Bio peder do 2016 sad kao ima djevojku.

Pernille Skipper Naka komunjara, nemam nista protiv ali ona kao i njena predhodna liderka samo bi isle u kontra. Njima nikad nista ne valja. Oni bi da mogu strajkovali 365 dana u godini. Mjesecno zaradjuje vise od osrednjih direktora firmi a nikad da nesto konkretno ponudi u smislu solucije. Ona bi se super uklopila u HR - to ti je ono prebacivanje. Danas pricamo sta trebamo uciniti. Sutra sta smo trebali uciniti.

Ministar nam zesci alkoholicar. Iz javne blagajne kupovo sebi gace i dojnji ves. voli alkohol pogotovo vino vise nego vlastitog oca vidjeti.

Lider Danske Narodne Stranke - Kristian Thulesen Dahl. Ako ti uspije desifrovati njega - javi mi. Sta je on puta pljuno po svojim izjavama i obecanjima i opet na kraju dobije vise glasova nego ocekivano. Kao da ih kupuje.

Søren Pind, Pia Kjærsgaard, Uffe Elbæk (optuzen za nepotizam), Inger Støjbjerg (lagala o svojoj edukaciji), Thyra Frank (optuzena da manipulaciju pri nabavci opreme za staracke domove), Henriette Kjær (na sudu i ona i njen supru, jer nisu znali da racune treba placati na vrijeme), Helle Thorning-Schmidt (utaja poreza) Henrik Sass Larsen.

Onda ovo par djeculije sto je doslo do fotelje: Mai Mercado, Sophie Løhde, Karsten Lauritzen.

Mi smo ne tako davno imali ministra za sport itd. koji je dnevno pusio tri pakovanja cigara. Kasnje je bio ministar zdravstva. Doslovno cigaru iz usta nije vadio. Niti je imao previse postovanja da u javnom prostoru je zabranjeo pusiti. Cak je izjavio da pasivno pusnje ne steti zdravlju. A kad mu novinar postavi malo boc pitanje: najbolej da sama pogledas https://www.youtube.com/watch?v=kexM6pXh1Ws

Bjarne Corydon bivsi ministar zaborvaio sam ali je bio upleten u prodaju jedne najjace firme jednom americkom spekulantu. Kad je podana firma onda je otisao kod spekulanta gdje ga je cekala super pozicija. Doslovno dao sam sebi otkaz kao ministar.

Poneki cim su postali ministri su dan kanje otisli na bolnicko, trudnicko, neki cak na odsutnost do daljnjeg. Plata stize plus beneficije a nema ih u pralamentu nikada

U Danskoj nekada povjerenje politicarima bilo nad 80%, i tako sve do prije zadnjih cca. 12 godina. Danas je na samo 36%.


No ako budes dolazila u Dansku tvoj najevci izazov ce biti vrijeme i jednakoprvano placen posao u sluzbi. I ako dosta stranaca uziva u Danskoj po pitanju posla i pozicije, 9 od 10 stranaca je manje placeno nego njigove kolege Danci. U Danskoj je tabu pricati o primanju odnono plati na poslu. Ali dugogodisnja istrasizvanja su pokazala da ipak ima razlike kroz citav spekrtum.

Strani radnici u prosjeku napuste drzavu poslje 6 godina rada. Mi smo u firmi imali Njemca koji je poslje 7 godina napustio za drugi posao u Grckoj. Iranca koji je otisao za USA poslje 6 godina. Spanca koji je otisao za UK poslje 4 godine. Francuskinju koja je poslje 3 godine se vratila u Francusku. Italijana koji je poslje 3 godine otisao u Spaniju. Slovenku koja je poslje 2 godine se vratila u Sloveniju.

Njabolji savjet sto ti dati mogu je ako se odlucis gledaj firmu gdje ima ako nista dvoje troje stranaca u firmi zbog druzenja. Danci (ne svi) ali velika vecina je jako teska da uspostavis neko prijateljstvo i ako ste kolege. Danci sami tvrde da im treba cca. 4 godine da te obzerviraju prije nego sto zele s tobom van firme se privatno druziti.

Mislim, doci u Dansku biti sam na jako losoj klimi i doslovno imati zivot cetri zida posao i tako iz dana u dan, bar u mojim ocima nije vrijedno para. I ako 40 godina zivim u Danskoj opet mentalitet druzenja nisam nikada htjeo prihvatiti, jer mi je previse sterilan.

Zadnje uređivanje Ambientt : 05.10.2017. at 01:55.
Ambientt is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:05.