Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.07.2017., 21:36   #11121
Zato velim da im se divim, trebaš ti imati energije za to pored djece, poslova, kućanstva, ovog onog.
Ja isto ne gledam koliko ćemo potrošit na odmor, ali to ti je opet jedan, max dva mjeseca u godini, a imaš ih 12 s plaćama (ponegdje i 13 i 14 ).
Ja da ciljano pokušam ne bih znala potrošit cijeli naš mjesečni budžet, u zadnjih deset godina mislim da nije postojao mjesec koji nismo završili u plusu. Normalno da me sad već lagano boli neka stvar pa baš ne brijem na ove isposničke spike koje piše Marica, al velim, uopće mi je nejasno kakav ti to talent moraš bit da dosljedno svaki mjesec spališ dvije iznadprosječne zapadnjačke plaće
mistylis is offline  
Old 20.07.2017., 21:37   #11122
tak da imaš kredu za fensi kuću primjerice?

ne znam, nagađam....
__________________
solve et coagula
Brogan is offline  
Old 20.07.2017., 21:46   #11123
Većina ekipe koja tako živi i kuka ni ne dođe u priliku kupovat nekretninu jer ne može skucat za učešće
mistylis is offline  
Old 20.07.2017., 21:49   #11124
Quote:
mistylis kaže: Pogledaj post
Većina ekipe koja tako živi i kuka ni ne dođe u priliku kupovat nekretninu jer ne može skucat za učešće
ne kužim. koje ekipe, koje kukanje...

pisala si o ekipi koja ima dvije debele zapadnjačke plaće.


solidno žive od jedne, a druga plaća im odlazi za seksi kućerinu primjerice.
__________________
solve et coagula
Brogan is offline  
Old 20.07.2017., 21:51   #11125
zivot je kratak, pa ako financije dozvoljavaju poanta je valjda da se uziva u zivotu
netko uziva u izlascima, netko u putovanjima, netko u skupom autu,...netko drugi u hobijima (tipa stari auti, motori, skupi bicikli, modelarstvo, ribolov...), umjetnosti, skupoj kuci/stanu...afiniteti su razni (cak i investiranja, plemeniti metali, satovi, umjetnicka djela...)

na kraju zivota sigurno ti nece proci kroz glavu "da sam barem vise stedio"
djeci je potrebno osigurati kvalitetno obrazovanje, mozda i negdje vani ako zele /i mogu si to roditelji priustiti te dobar odgoj...ali ja sam osobno protiv stednje "da bi ostalo djeci" (postoje iznimke - recimo oko zdravlja)

dosta nasih ljudi kada i odu iz RH nastave zivjeti stedljivo / ili pazljivo pratiti i trositi budeget (jer su jednostavno tako nauceni, i nastave ciljano stedjeti za nadolazece "projekte"), te gledajuci strance oko sebe smatraju da se oni razbacuju novcem

stednja je svakako dobra, i dobro je planirati unaprijed
ali dobro se je i opustiti - treba naci nekakvu ravnotezu
__________________
Wonder is the beginning of wisdom.
znatizeljan is offline  
Old 20.07.2017., 21:55   #11126
ja brijem da je ravnoteža kod nas nemoguća.

iz primarno kulturoloških međuljudskih razloga.
psihološki ne možeš imati doslovce i ovce i novce. i psihološki a i financijski.
ako ćeš živjeti berićetno, nećeš imati modžo da doma zgrčen sjediš i čitaš Wall Street Journal.
Relaksirani ljudi ne štede. a i krimosi ne štede. oni ionako nemaju. oni su ukrali. nisu stvorili novac. uzeli su tuđe.
sjebani yuppiji štede
ko krvavo radi za novac, jako je uzjeban oko njega. Voli ga uštedit. Ne da ga nikome. nikakve žene, djeca, pičke mile materine.


family guy tipovi također ne štede ikakve spomena vrijedne iznose. Pogotovo ako nisu naslijedili opaku lovu.

edit: doduše, serem pomalo..
čujemo da ima ljudi koji zarađuju recimo mužek 10k, đebela ženica isto 10k.
Šta naprave? Žive od 10k, a drugu desetku buksaju na stranu.
Doma se hrane sa govnima. Carbs.
__________________
solve et coagula

Zadnje uređivanje Brogan : 20.07.2017. at 22:06.
Brogan is offline  
Old 20.07.2017., 22:12   #11127
Quote:
KILLERDOG kaže: Pogledaj post
ma mislim kud si baš honduras izabrao, uz el salvador nisu baš sigurni prostori, za to je Venecuela super sigurna

i imaju švabe stalno neke povoljne kombinacije, vidim da za regiju to cesto stavlja slovenska stranica, izleti na dlanu ( na fb ), ponude preko bare
i prosječnoj švabskoj obitelji je to mjesečni prihod obično, znači nima 3000 € i nije neki trošak, isto kao što je marici odlazak u hr zapravo nikakav trošak, gledajući prihode
ne trazim prvenstveno povoljne kombinacije, jer ne privlaci me taj tip odmora, pokusavam pronaci maksimum dozivljaja za normalnu cijenu (koliko sam gledao mislim da za vidjeti Siem Reap i provesti par dana na moru treba ca. 4,500-5,000 Eura za troje)

zelim reci - ako odlucis otici u Las Vegas - onda prvo valjda pokusas pronaci hotel na Stripu (u jednoj od atrakcija) ako ti budget dozvoljava, ako ne onda je i neki 3* u predgradju ok - ali time gubis puno na dozivljaju grada i onoga sto LV predstavlja (zasto ljudi uopce idu tamo)
ako ti je LV uopce napet, meni nije nista posebno (ima puno boljih mjesta za obici), ali mi se ucinio kao najlaksi primjer za izvuci paoantu

kao sto nije isto otici na Cancun u hotel s 5* ili s 3*
nisam snob, i ne kazem da valja samo skupo i high end...dobro ti je tamo gdje je obitelj s tobom / ako imas djecu obicno gledas gdje ce njima biti dobro

moj upis je u biti bio odgovor na post od Marice gdje tvrdi da novci ne igraju ulogu, ali onda umjesto Falkensteiner ili Amarina gleda talasoterapiju gdje sam bio kao klinac dok sam lijecio asmu...

frend je otisao s 1,000 Eura svog novca na Himalaju (nesto su dodali sponzori)
njemu najvise zavidim...tesko da cu tamo moci...
__________________
Wonder is the beginning of wisdom.
znatizeljan is offline  
Old 20.07.2017., 22:17   #11128
Quote:
Brogan kaže: Pogledaj post
kad sam razgovarao sa ljudima iz Francuske, sjeverne Europe....njima je otići u top restorane nešto normalno. Ne u nekakve tamo treši restorane kao što su u Zg...nego u zaista top restorane u Parizu ili Kopenhagenu. (s pjenicom od kurca, na pjenici od govana s reduciranom sisom. kurac pička dinamo. )
U Grčku na otoke se odlazi bez jebemti.
Na Floridu se skoči pod normalno malo uživat na godišnji.
New York redovito. USA je najnormalnija destinacija.
jako se lako skuri bilo kakva lova.

upumpava se pretpostavljam ogromna lova za kuće/đecu.
itd.

a i svako drugi zaista ulaže oveće pare i u dobre dionice. bez da mora pritom natezati kožicu usamljen.


edit: imam filing, prema onome što sam vidio, da imalo solidniji inženjer u Skandinaviji ima vlastiti portfelj dionica koje prati.
dok su naši inženjeri pod 1 tupi, a pod 2 da slučajno neki i nisu tupi, nemaju pare za ulaganje u normalne dionice.
Meni nije to baš jasno kako je to moguće. Recimo prosječna plaća u Njemačkoj je 2000 eura. Neka VSS ima 2500 eura neto plaće, dvoje ljudi s dvoje djece 5000 eura.
Dobro, sad sve ovisi gdje živiš, no koliko sam gledala, bolji stan na OK lokaciji je oko 1700 eura, neka bude 2300 s režijama, nekim sitnim popravcima, amortizacijom namještaja i to.
Neka na hranu potroše 700 eura.
Amortizacija auta plus gorivo i rega - još 700
Ostane im 1300 za sve ostalo - štednje, zdravstvene troškove, hobije , rekreacije, restorane, odjeću, kućne ljubimce ..
Ne čini mi se to sad neka bijesna para da bez beda odeš na drugi kontinent, jedeš po restoranima s Michelinovim zvjezdicama, ne znam gdje griješim u računici. . .
__________________
"Ja ovdje djelim iskustvo a ne vrijedam,i to je poanta ovoga foruma da razmjenimo mišljenja i iskustva na jednoj kulturnoj razini a ne da se vrijedamo i omalavažavamo zato jer su nam iskustva različita .Pa ebote da su ista pa ne bi ni imali o čemu piskarat ovdje." Spalatina-nyc
cajna_mjesavina is offline  
Old 20.07.2017., 22:29   #11129
Quote:
cajna_mjesavina kaže: Pogledaj post
ne znam gdje griješim u računici. . .
stan i rezije nisu 2,300 Eura - nego 1,300-1,500 Eura (ako nije stalno spominjani Munchen)

Dusseldorf - par s VSS-om moze zajedno imati oko 5,000-6,000 Eura (ovisi najvise o struci)
stan od 100m2 (prazan) je ca. 900-1,100 Eura (200-300 Eura su jos rezije), manje stanove takvi parovi ni ne gledaju

jaku puno (za cijenu) znaci blizina skole i javnog prijevoza
puno se trosi na auto, techniku, hobije...i sl.
__________________
Wonder is the beginning of wisdom.
znatizeljan is offline  
Old 20.07.2017., 22:32   #11130
Quote:
cajna_mjesavina kaže: Pogledaj post
Meni nije to baš jasno kako je to moguće. Recimo prosječna plaća u Njemačkoj je 2000 eura. Neka VSS ima 2500 eura neto plaće, dvoje ljudi s dvoje djece 5000 eura.
Dobro, sad sve ovisi gdje živiš, no koliko sam gledala, bolji stan na OK lokaciji je oko 1700 eura, neka bude 2300 s režijama, nekim sitnim popravcima, amortizacijom namještaja i to.
Neka na hranu potroše 700 eura.
Amortizacija auta plus gorivo i rega - još 700
Ostane im 1300 za sve ostalo - štednje, zdravstvene troškove, hobije , rekreacije, restorane, odjeću, kućne ljubimce ..
Ne čini mi se to sad neka bijesna para da bez beda odeš na drugi kontinent, jedeš po restoranima s Michelinovim zvjezdicama, ne znam gdje griješim u računici. . .
Nikakva Njemačka, i nikakvi prosjeci..

Skandinavija. Velike kompanije. Menadžment u istima.


barem duplo veći standard od ovog kojeg si navela. Pogotovo ako nekim slučajem oboje imaju menadžerska primanja, veća od običnih VSS primanja. ( => dvoje ljudi s dvoje djece 20 000 eura pro monat.. preračunato recimo iz danskih kruna)
Onda je to standard koji praktički nema granica.
Skočiš iz Danske ili Švedske na Floridu, bez da si trepnuo ili razmislio o tome. Impulzivno si odeš u Miami...

edit: doduše, male su šanse da u ozbiljnim kompanijama na zapadu budeš menadžer ičega ozbiljnijeg ako si ispod 4 banke.
__________________
solve et coagula

Zadnje uređivanje Brogan : 20.07.2017. at 22:42.
Brogan is offline  
Old 20.07.2017., 22:43   #11131
Quote:
mistylis kaže: Pogledaj post
Zato velim da im se divim, trebaš ti imati energije za to pored djece, poslova, kućanstva, ovog onog.
Ja isto ne gledam koliko ćemo potrošit na odmor, ali to ti je opet jedan, max dva mjeseca u godini, a imaš ih 12 s plaćama (ponegdje i 13 i 14 ).
Ja da ciljano pokušam ne bih znala potrošit cijeli naš mjesečni budžet, u zadnjih deset godina mislim da nije postojao mjesec koji nismo završili u plusu. Normalno da me sad već lagano boli neka stvar pa baš ne brijem na ove isposničke spike koje piše Marica, al velim, uopće mi je nejasno kakav ti to talent moraš bit da dosljedno svaki mjesec spališ dvije iznadprosječne zapadnjačke plaće
Zapravo, poprilično lako, a da ti to kao netko sa strane, uopće ne moraš primjetiti.

Evo, primjerice, kupiš stan za 1-2 ranga iznad onog što bi kupio netko tvog razmišljanja. Znači, nije 80-100k eura, nego, recimo, 120k eura. Nije nešto, ali rata fino ide gore. Pa bi ti potrošila 25k eura na uređenje, on će 35k eura.

Kupi jedan auto, opet 2 levela iznad, pa nije auto od 25-30k eura, nego 40k eura. Opet rata ide gore.

Kuhat im se ne da, pa pojedi 4-5 puta tjedno vani. Nije nešto, ali povisuje troškove.

Kupi novi mobitel, svaki put kad izađe novi model, pa TV, pa novi PS izašao... samo pogledaj koliko nove tehnologije izlazi godišnje. Popratiš li 1% kupnjom, nemaš nikakve šanse da to s 4 prosječne plaće poplaćaš.

Onda imaš putovanja, šta će on sad 7 dana na more u Hrvatsku, Grčku, ide on u NY na 15 dana.

Onda natovare par plaća minusa, pa imaš mjesečno 150-200 eura zatezne kamate, pa umjesto da to saniraju, računaju - jebeš ti to, nije to ništa. Ima se može se.

Quote:
mistylis kaže: Pogledaj post
Većina ekipe koja tako živi i kuka ni ne dođe u priliku kupovat nekretninu jer ne može skucat za učešće
Podignu nenamjenski ili posude lovu. Takvi se uvijek "snalaze". Točnije, misle da se snalaze, a zapravo lažu sami sebe.

Quote:
Brogan kaže: Pogledaj post
ne kužim. koje ekipe, koje kukanje...

pisala si o ekipi koja ima dvije debele zapadnjačke plaće.


solidno žive od jedne, a druga plaća im odlazi za seksi kućerinu primjerice.
Pitala je, odakle ekipi koja ne štedi, recimo, polog za kuću. 20k eura, ekipi koja ne štedi, baš i nije normala imati na računu, recimo.
rocker1987 is offline  
Old 20.07.2017., 22:44   #11132
Quote:
znatizeljan kaže: Pogledaj post

moj upis je u biti bio odgovor na post od Marice gdje tvrdi da novci ne igraju ulogu, ali onda umjesto Falkensteiner ili Amarina gleda talasoterapiju gdje sam bio kao klinac dok sam lijecio asmu...

frend je otisao s 1,000 Eura svog novca na Himalaju (nesto su dodali sponzori)
njemu najvise zavidim...tesko da cu tamo moci...
Ti mene ne kuzis uopce. Mogu zavrtit kuglu zemsljsku i otici gdje hocu ali me uglavnom ne zanima. Za more sretna sam sto uopce imam kada doci. I BITI, ne nuzno trositi.

Zasto je cudno da neke ljude jednostavno NE INTERESIRA uvijek najbolji hotel i sve ikad. Odnosno da 'najbolje' uopce nije faktor koji igra. Ako se poklopi - super. Ako ne opet super.

Inace poprilicno picim po hotelima. Nekad me posalju moji iz firme, nekad se pridruzim suprugu, nekad u vlastitom aranzmanu ili s frendicama. Kad se naviknes i kada je cesto postanu svi kao jedan. Mala razlika. I svi jednako bezlicni. Bitno da sluze svrisi.

U Crikvi sam proslo jesen bila uhotelu Kastel u kojem je i crkva (bivsi samostan)
I u kojem zvoni od 6 u jutro na svaki sat. I na cetvrt, da . Bila sam prije koju godinu i u hotelu Vali koji je kao nov i neka kao 'ekskluziva', a zapravo prilicno 'tijesan' i sranje i no value for money.

Meni ti najiskrenije to sve na isto dodje.

Onak - who cares!

Kako vama nije jasno da ja to sve skupa ne dozivljavam nimalo 'isposnicki', jer mi uglavnom nikad nista ne treba i dobro mi je i sretna sam gdje god me stavis? : ne zna:
Marica Carica is offline  
Old 20.07.2017., 23:04   #11133
Quote:
znatizeljan kaže: Pogledaj post
ne trazim prvenstveno povoljne kombinacije, jer ne privlaci me taj tip odmora, pokusavam pronaci maksimum dozivljaja za normalnu cijenu (koliko sam gledao mislim da za vidjeti Siem Reap i provesti par dana na moru treba ca. 4,500-5,000 Eura za troje)

zelim reci - ako odlucis otici u Las Vegas - onda prvo valjda pokusas pronaci hotel na Stripu (u jednoj od atrakcija) ako ti budget dozvoljava, ako ne onda je i neki 3* u predgradju ok - ali time gubis puno na dozivljaju grada i onoga sto LV predstavlja (zasto ljudi uopce idu tamo)
ako ti je LV uopce napet, meni nije nista posebno (ima puno boljih mjesta za obici), ali mi se ucinio kao najlaksi primjer za izvuci paoantu

kao sto nije isto otici na Cancun u hotel s 5* ili s 3*
nisam snob, i ne kazem da valja samo skupo i high end...dobro ti je tamo gdje je obitelj s tobom / ako imas djecu obicno gledas gdje ce njima biti dobro

moj upis je u biti bio odgovor na post od Marice gdje tvrdi da novci ne igraju ulogu, ali onda umjesto Falkensteiner ili Amarina gleda talasoterapiju gdje sam bio kao klinac dok sam lijecio asmu...

frend je otisao s 1,000 Eura svog novca na Himalaju (nesto su dodali sponzori)
njemu najvise zavidim...tesko da cu tamo moci...
o aziji ne znam iz prve ruke pa ne bi

ali j maricu mogu shvatiti, jer isto tako ima hrpa ljudi koji ne mogu shvatiti da je meni veća fora stopirati nego platiti kartu do kud idem, da mi je zabavnije "raditi" po mjesec-dva za smještaj i hranu, jer eto, mene to veseli

ja sam stvarno sretan i zadovoljan dok stojim na benzinskoj i čekam, ili dok "moram" prespavati na istoj u šatoru
eto,al me to veseli više nego boravak uZadru u hotelu s 4*, koji onda još ni spa nema, i to je h turizam ...
KILLERDOG is offline  
Old 20.07.2017., 23:09   #11134
kad smo kod spa, negdje sam pročitao info da u Finskoj jedno 70% kućanstava ima saunu.
pitam se kolko kućanstava u RH ima složeno makar i rudimentarnu "saunu" (ugrađenu u treš kutni tuš iz Peveca ) ako već nije prava.


Fincima kojima je to dio kulture, bi možda bilo neizdrživo živjeti ovdje gdje toga praktički nema po kućama, a do prije koju godinu nije bilo nešto osobito puno niti javnih sauna.
__________________
solve et coagula
Brogan is offline  
Old 21.07.2017., 00:02   #11135
Quote:
Brogan kaže: Pogledaj post
Nikakva Njemačka, i nikakvi prosjeci..

Skandinavija. Velike kompanije. Menadžment u istima.


barem duplo veći standard od ovog kojeg si navela. Pogotovo ako nekim slučajem oboje imaju menadžerska primanja, veća od običnih VSS primanja. ( => dvoje ljudi s dvoje djece 20 000 eura pro monat.. preračunato recimo iz danskih kruna)
Onda je to standard koji praktički nema granica.
Skočiš iz Danske ili Švedske na Floridu, bez da si trepnuo ili razmislio o tome. Impulzivno si odeš u Miami...

edit: doduše, male su šanse da u ozbiljnim kompanijama na zapadu budeš menadžer ičega ozbiljnijeg ako si ispod 4 banke.
A dobro, mislim da je takvih menadžera možda parsto u cijeloj Skandinaviji

Sent from my Mi-4c using Tapatalk
__________________
"Ja ovdje djelim iskustvo a ne vrijedam,i to je poanta ovoga foruma da razmjenimo mišljenja i iskustva na jednoj kulturnoj razini a ne da se vrijedamo i omalavažavamo zato jer su nam iskustva različita .Pa ebote da su ista pa ne bi ni imali o čemu piskarat ovdje." Spalatina-nyc
cajna_mjesavina is offline  
Old 21.07.2017., 02:37   #11136
Quote:
Brogan kaže: Pogledaj post
kad smo kod spa, negdje sam pročitao info da u Finskoj jedno 70% kućanstava ima saunu.
pitam se kolko kućanstava u RH ima složeno makar i rudimentarnu "saunu" (ugrađenu u treš kutni tuš iz Peveca ) ako već nije prava.


Fincima kojima je to dio kulture, bi možda bilo neizdrživo živjeti ovdje gdje toga praktički nema po kućama, a do prije koju godinu nije bilo nešto osobito puno niti javnih sauna.
ja ne vidim potrebu u hr za saunom u kući jer nije tako hladno
dok recimo jakuči kada je postala čini mi se poprili;no uobičajena
KILLERDOG is offline  
Old 21.07.2017., 07:35   #11137
Quote:
Marica Carica kaže: Pogledaj post


Umorna sam. Zapravo premorena i doslovno mi je samo do odmora. Do spavanja, citanja i prec preko ceste u more. Tako da bas ne vjerujem da ce izvanpsnsionski biti neke potrosnje.

Gledala sam hotel u Crikvi ca 400 knpo osobi polupansion u punoj sezoni, deveti mjesec ce biti manje valjda. http://www.thalasso-ck.hr/download.asp?dokument=97

Nije 5*. Niti mora biti. Zasto bi? Onak: sto tebe opterecuje?

Ljudi moji zasto ste optereceni luksuzom?
Nije luksuz ići u kvalitetan hotel nego u tako skupu zemlju kao Hrvatska. btw. meni je uopće apsurd da Hrvati ljetuju u tako skupoj zemlji (ne mislim na one što imaju svoje vikendice ili se švercaju kod nekog).
__________________
I don't spend a nickel, if I can help it, unless it somehow profits my mileage account ... The miles are the goal.
neno1966 is online now  
Old 21.07.2017., 07:48   #11138
Quote:
rocker1987 kaže: Pogledaj post
Zapravo, poprilično lako, a da ti to kao netko sa strane, uopće ne moraš primjetiti.

Evo, primjerice, kupiš stan za 1-2 ranga iznad onog što bi kupio netko tvog razmišljanja. Znači, nije 80-100k eura, nego, recimo, 120k eura. Nije nešto, ali rata fino ide gore. Pa bi ti potrošila 25k eura na uređenje, on će 35k eura.

.
haha, moj stan košta 600 000€ i istinabog spada u srednju klasu stanovanja (može i puno skuplje, jeftinije je već s neke strane problematično i moraš u nečem raditi kompromis (ili sat vremena na posao ili živopisno okruženje i sl.), al promašio si cijelu skalu za usporedbe ako želiš pričat o ovoj temi

Quote:
Meni nije to baš jasno kako je to moguće. Recimo prosječna plaća u Njemačkoj je 2000 eura. Neka VSS ima 2500 eura neto plaće, dvoje ljudi s dvoje djece 5000 eura.
Dobro, sad sve ovisi gdje živiš, no koliko sam gledala, bolji stan na OK lokaciji je oko 1700 eura, neka bude 2300 s režijama, nekim sitnim popravcima, amortizacijom namještaja i to.
Neka na hranu potroše 700 eura.
Amortizacija auta plus gorivo i rega - još 700
Ostane im 1300 za sve ostalo - štednje, zdravstvene troškove, hobije , rekreacije, restorane, odjeću, kućne ljubimce ..
Ne čini mi se to sad neka bijesna para da bez beda odeš na drugi kontinent, jedeš po restoranima s Michelinovim zvjezdicama, ne znam gdje griješim u računici. .
Malo ti je naivna računica. Sumnjam da uopće postoji ekonomski kontekst na Zapadu u kojem ti je ovo odnos plaća i cijena nekretnina, to su hrvatske fore. Ima gradova gdje će te stanovanje doći toliko (kod nas su to realne cifre), ali 2500€ je u takvim gradovima smiješno mizerna plaća za skupinu o kojoj ja govorim, i nisu to nikakvi menadžeri, nego najobičniji VSS poslovi s 10-15 godina staža. Tu početak realističnog prije počinje na oko 3500 i penje se prema gore, tako da taj par sad već ima 7000€, i to prije nego što dobije doplatke za djecu (u Europi to nije socijala nego dobivaju svi), porezne olakšice na kredit (skroz nezanemariva količina love) te kojekakve bonuse i ine mudrolije koje uopće nisu tako rijetke. Njihov realističniji mjesečni budžet je bliži 8000€, a kredit od 500 000€, za što možeš doslovno svagdje kupit sasvim OK stan (u rasponu od tog da ti u najskupljim gradovima bude prihvatljiv stan do tog da ti u jeftinijim gradovima to bude palača) s ovdašnjim kamatama daje na trideset godina ratu od cca 1800€. Kako ja živila samo u brutalno skupim gradovima ne mogu ni zamislit koliko tek para ima ekipa koja ima dobre poslove, a živi negdje gdje su nekretnine komparativno bagatela, nama je uvijek bez obzira na primanja najveća stavka stanovanje.
mistylis is offline  
Old 21.07.2017., 08:04   #11139
Al čisto za ilustraciju, nedavno sam na Facebooku čitala raspravu, par se misli preselit u Stockholm, imaju ponuđene poslove koji im daju oko 70 000sek (znači to je taman kao nešto u ovom mom primjeru) neto, i sad oni pitaju oće moći od tog živit normalno. Rasprava manje više identična raspravama na ovom forumu, ekipa koja ima više od tog ne može ni u snu zamislit kako bi ovi to uspjeli, ekipa koja ima manje misli da su ovi milijarderi.
Al sukus rasprave se sveo na to da ovi dolaze iz nekog siromašnijeg konteksta pa misle da će ih ta ponuda učiniti bogatima. Realnost je da se, ako se usele u iole bolji kvart, neće po ekonomskom standardu ni najmanje razlikovat ni od kog oko sebe, a istina je da će im, kako cijene nekretnina stalno rastu, bit i bitno gore nego njima koji su tu odavna pa sjede na hrpi kapitala.
Ali je meni iz siromašne Hrvatske opet nevjerojatno cinično cvilit javno da ti 8000€ mjesečno nije dosta da imaš normalan život di god ti bio
mistylis is offline  
Old 21.07.2017., 08:18   #11140
Quote:
neno1966 kaže: Pogledaj post
Nije luksuz ići u kvalitetan hotel nego u tako skupu zemlju kao Hrvatska. btw. meni je uopće apsurd da Hrvati ljetuju u tako skupoj zemlji (ne mislim na one što imaju svoje vikendice ili se švercaju kod nekog).
Maricu moraš razumijeti zašto u skupu Rvacku
Još prije koju godinu je počela graditi kuću na obali Lijepe njezine i naše
homosapiens is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:32.