Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.11.2010., 12:59   #61
Quote:
Gipsyqueen kaže: Pogledaj post
To mi je rekla frendica, a i par ljudi na Rekreaciji kad smo komentirali zobenu kašu i sl. stvari.
Upravo smišljam neki kolač od Severovog brašna i trešanja, samo za tebe................bez posnog.
Đipsa, nije vrag da i ti, kao neke staknute članice, otvaraš svaku trešnju, ili nedajbože kupuješ bezmesne u Sloveniji ?
Pellaprat is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2010., 13:01   #62
Kuhana heljda mi smrdi po medu. Ipak, mogu ju pojesti. Najcesce u salati sa slanutkom, to sam jednom kupila u Sparu, nastavila sama raditi jer je cijena bila pretjerana, a Spar ju ionako vise ne drzi.

Imam heljdino brasno, no jos ga nisam koristila. Mislila sam raditi palacinke, ali mozda cu za pocetak ipak zgance.

Quote:
dlap1307 kaže: Pogledaj post
Samo neka guštaju,ja bih ipak žitarice bez ugrađenih
proteina .
To ces malo teze naci, sve zitarice prirodno sadrze proteine [SLIKA OBRISANA]
patientia is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2010., 13:04   #63
Quote:
dlap1307 kaže: Pogledaj post
Samo neka guštaju,ja bih ipak žitarice bez ugrađenih
proteina .
Ma ti si i tako poznati gastro-mrgud pa me ne čudi, ali Đipsa!!!
Pellaprat is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2010., 17:23   #64
Quote:
Pellaprat kaže: Pogledaj post
Upravo smišljam neki kolač od Severovog brašna i trešanja, samo za tebe................bez posnog.
Đipsa, nije vrag da i ti, kao neke staknute članice, otvaraš svaku trešnju, ili nedajbože kupuješ bezmesne u Sloveniji ?
Ne d'o Bog. Kad jedem trešnje i sl. voće, ne gledam.

Quote:
Pellaprat kaže: Pogledaj post
Ma ti si i tako poznati gastro-mrgud pa me ne čudi, ali Đipsa!!!

Nisam mrgud, al' ne volim kukce. Nekih se i bojim.
Stvarno nisam gadljiva, ali kaša puna kukaca mi baš i nije bila lijep prizor.
Gipsyqueen is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2011., 23:24   #65
Pozdrav!
Može li se od heljde napraviti kaša kao što je ječmena kaša (varivo)?
Ako da, molim vas, napišite mi recept.
Lozimka is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2011., 23:37   #66
Quote:
Lozimka kaže: Pogledaj post
Pozdrav!
Može li se od heljde napraviti kaša kao što je ječmena kaša (varivo)?
Ako da, molim vas, napišite mi recept.
Potpuno jednako kako radiš od ječma samo računaj da heljdi treba 16-18 min kuhanja. Kakvo god da varivo radiš, dodaj nešto gljiva koje ti odgovaraju jer heljda i gljive vole se javno.
Pellaprat is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2011., 23:55   #67
Obožavam heljdu, ali me zanima zašto se heljda ne uzgaja u Hrvatskoj? Sve što se može kupiti je uvoz Ukrajina, Rumunjska.
vang is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2011., 00:13   #68
Hvala Pellaprat!

vang, ja sam mislila posijati sjeme koje sam kupila u trgovini. Cijelo je i nadam se da nije presušeno. Pitam se i ja zašto ljudi ništa ne siju. Čak i kikiriki uspijeva na našim prostorima, ali nitko ni mrdac za sve to.
Lozimka is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2011., 00:23   #69
Quote:
Lozimka kaže: Pogledaj post
Hvala Pellaprat!

vang, ja sam mislila posijati sjeme koje sam kupila u trgovini. Cijelo je i nadam se da nije presušeno. Pitam se i ja zašto ljudi ništa ne siju. Čak i kikiriki uspijeva na našim prostorima, ali nitko ni mrdac za sve to.
Da li si to kupila u sjemenarni kao sadni materijal ili kao heljdinu kašu ? Od heljdine kaše ne buš dobila biljčice jer je to prženo sjeme.
Pellaprat is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2011., 00:43   #70
mi to u SZ HR zovemo hajdina kaša
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2011., 17:43   #71
Quote:
Pellaprat kaže: Pogledaj post
Da li si to kupila u sjemenarni kao sadni materijal ili kao heljdinu kašu ? Od heljdine kaše ne buš dobila biljčice jer je to prženo sjeme.
Neki bio proizvodi. - Za hranu. Ne izgleda mi prženo.
Lozimka is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2011., 21:21   #72
Upravo sam ju skuhala. Ljuska se poskidala, ali ju sada ne mogu odvojiti od samog zrna. Jede se i ljuska, zar ne?
Pjena je neke ljubičaste boje. Ukusna je ta heljda.
Lozimka is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2011., 22:31   #73
Quote:
vang kaže: Pogledaj post
Obožavam heljdu, ali me zanima zašto se heljda ne uzgaja u Hrvatskoj? Sve što se može kupiti je uvoz Ukrajina, Rumunjska.
ako sam dobro upućena, uzgaja se u međimurju

volim heljdinu kašu i žgance. i najbolje krvavice su mi s dodatkom heljde!
__________________
Tko uvijek govori istinu, taj sebi može priuštiti loše pamćenje. (Theodor Heuss)
Smrt fašizmu! (by McOzy)
Kladi is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2011., 22:45   #74
Quote:
Kladi kaže: Pogledaj post
ako sam dobro upućena, uzgaja se u međimurju

volim heljdinu kašu i žgance. i najbolje krvavice su mi s dodatkom heljde!
Kako se to radi? Samo se umiješa jedno u drugo ili?

Ja sam kupila pola kg, ali mislim da je bila (bar meni) skupa: oko 10 kn. Nisam sigurna.
Napravila sam ju večeras ovako:
skuhala kupovnu lovačku juhu i umiješala kuhanu, ocijeđenu heljdu. Bilo je fino.
Sad bih probala varivo napraviti s kojom kobasicom. Ostalo mi je možda 40 dag, a li vidim da se da napuhnuti.
Gdje mogu kupiti sjemenke za sadnju i je li proces obrade sličan kao sa pšenicom?
Postoje li neki moderniji načini za obradu pšenice ako ju sama uzgojim?


Hvala.
Lozimka is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2011., 23:05   #75
heljdina kaša je zrno heljde kuhano u vodi, a žganci su brašno heljde kuhani u vodi kao i drugi neki žganci, palenta ili kako već kažeš...

za heljdu se pogrešno misli da je žitarica, a nije...ona spada u neku drugu skupinu, svojevremeno sam čula da je mahunarka, ali nisam sigurna da je i to točno.

heljda se kod nas uzgaja u međimurju i varaždinskom kraju, a isto tako u sloveniji. jedine heljdine žgance koje sam mogla kupiti bili su upravo drogini.

malo proguglaj, sigurno ćeš naći nešto o uzgoju i slično..

edit: jela sam je u varaždinu u jednom restoranu kao prilog pečenoj patki onak, malo nasaftana tom masnoćom od pečenja...fino!
__________________
Tko uvijek govori istinu, taj sebi može priuštiti loše pamćenje. (Theodor Heuss)
Smrt fašizmu! (by McOzy)
Kladi is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2011., 23:14   #76
Ja sam prije par godina jela u Sloveniji heljdene žgance sa vrhnjem - fantazija. Odtad pokušavam naći žgance ili barem brašno,ali ne uspijevam. Baš ću potražiti te Drogine.
5rich is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2011., 23:16   #77
5rich....ja ih tražim svaki put kad uđem u mercator već 2-3 godine i nema ih, nema!

lani sam kupila u jednom mlinu u sloveniji
__________________
Tko uvijek govori istinu, taj sebi može priuštiti loše pamćenje. (Theodor Heuss)
Smrt fašizmu! (by McOzy)
Kladi is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2011., 23:24   #78
za info. Imam kumu u Sloveniji, zadužit ću je da se raspita

Inače,kod mene doma se redovito patka nadjeva heljdom i onda se ta heljda jede kao prilog. Osobno,ne volim patku, ali ta heljda iz patke bude jako ukusna.
5rich is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2011., 23:33   #79
Quote:
Kladi kaže: Pogledaj post
5rich....ja ih tražim svaki put kad uđem u mercator već 2-3 godine i nema ih, nema!

lani sam kupila u jednom mlinu u sloveniji
Ima u Mercatoru ali u Sloveniji. Najbolje heljdino brašno: Žito Ljubljana, "Dobro", Ajdova moka", 3,5 eura/1 kg. Žgance napraviš za 10 min, famozni.
Kod nas postoji od firme Advent, integralno, užas, ko da žvačeš pijesak.
Pellaprat is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2011., 11:02   #80
Quote:
Kladi kaže: Pogledaj post
ako sam dobro upućena, uzgaja se u međimurju

volim heljdinu kašu i žgance. i najbolje krvavice su mi s dodatkom heljde!
Ne uzgaja, samo uvoze, prepakiraju i stavljaju svoju naljepnicu. Na nekim pakiranjima piše porijeklo, na nekima ne piše ništa.
vang is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:35.