Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Pogledaj rezultate ankete: Živite li svoje živote u čistoći po KKC-u?
da 44 25.73%
ne 113 66.08%
padnem, ali ustajem svaki puta jači 14 8.19%
Glasovatelji: 171. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.07.2013., 23:09   #61
Quote:
Keva kaže: Pogledaj post
"Svatko tko pokušava spasiti svoj život izgubit će ga...

A tko ga izgubi poradi mene i evanđelja naći će ga..." - Isus Krist


Bog će se osobno pobrinuti da ti namjesti ove probleme koje ti spominješ , na ovaj ili onaj način , a ti moraš ići glavom kroz zid...

To se zove vjera i rijetki je imaju , a Isus je izrazio sumnju da će je uopće itko imati u vremenu antikrista , tojest Isusovog drugog dolaska...

Ako se pokušaš izvući mimo Božjih propisa , gotov si , tojest umjesto svega što si u životu htio dobiti ćeš ono što dobiva prosječan čovjek , a to je drek , što pola ljudi o sebi priznaje , a pola iz ponosa ne priznaje...

Ja mislim da ovdje više vrijedi drugi citat iz biblije: “Ako te muškost tvoja sablazni, odsijeci ju. Jer zaista kažem vam, bolje vam je bez muškosti u raj, nego li sa muškošću veličine kao u magarca, u vječito prokletstvo“.



Ja sam inače živio po pravilima RKC , a vezano za ovu temu od 13. pa do 15. godine. Onda sam odjebao sve te religijske ludorije. doduše, imao sam razdolje od 3 mjeseca kada sam imao 17 godina. Onda sam se suzdržavao zbog duhovne energije po teorijama New age-a. Onda sam i njih odjebao

Jer sin je čovječji gospodar svoga penisa.

Zadnje uređivanje krena : 04.07.2013. at 23:18.
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2013., 00:13   #62
hej,ma pusti si mira od toga.
to se kaže samo "Nema veze što ne vjeruješ i što Ga pljuješ,Bog te i dalje voli više od svega i svakoga."

__________________
Over and in, last call for sin.
PinkastiFlojd is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2013., 01:19   #63
Quote:
PinkastiFlojd kaže: Pogledaj post
Znači,otvorio sam temu jer me zanima ukupan broj ljudi koji su u danas dovoljno jaki vjernici da žive svoju vjeru a ne da ju riječima iskazuju,naravno,ima i onih koji su nedovoljno jaki i sposobni slijediti smjernice katekizma katoličke crkve (KKC),pa eto,izjasnite se,uz anketu,te nadopišite razloge zašto vam se to čini teškim ili nemogućim za živjeti?

Hvala i živjeli!
prema tome mi koji tako ne živimo nismo pravi vjernici, ja vjerujem u boga i bog to zna, svaki put kad osjećam da sam nešto kriva, kajem se i sve to, molim se prije spavanja i slično
ali da imam seksualne odnose imam, i ne osjećam kajanje zbog toga, to je nešto što činimo iz ljubavi, za mene je grijeh kada netko ide i skuplja sexualne partnere kao igračke a ne kad to netko čini iz ljubavi

ne želim se suzdržavati, i to je moj stav, zbog čega se odricati nečega što činim jer nekoga volim i jer netko mene voli, nema smisla
LaLa2305 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2013., 01:38   #64
.

Bravo Lala...

Potpuno si u krivu , ali svaka ti čast...
Keva is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2013., 08:53   #65
Quote:
PinkastiFlojd kaže: Pogledaj post
sry,ali neki u modernom dobu poput homoseksualnih zajednica ne mogu raditi na budućnosti,jer novi život mogu stvoriti samo na papiru u nekoj amaterskoj bajci

a sad,molio bih posljednji puta da se okrenete na zadanu temu,da se ne rade ovako velike digresije,koje nisu bitne za ovu temu.

gospodin Babić je možda i obrazovan čovjek,ali piše ono što je po direktivi dobio i što mu je odobreno,mislim da toga ljudi moraju biti svjesni.

razlika između bitno.net i index.hr jest upravo ta što bitno.net nema domenu .hr a druga razlika jest ta da bitno.net piše svojim vjernicima teme koje se tiču vjere s puno i previše argumentiranih činjenica.

index.hr piše insinuacije i senzacionalističke naslove uz osrednje kvalitetne članke,ponavljam,koji idu na mlin vladajuće garniture.

rekoh,vratimo se na temu,a moderator neka pobriše digresije od stranice 2 do stranice 3 i mojeg posljednjeg upisa.

zahvaljujem,s poštovanjem,

PinkastiFlojd

Bojim se da si citirao krivu osobu, ali nema veze, digresja je bilo i previše.
Crni_Jack is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2013., 08:57   #66
Quote:
LaLa2305 kaže: Pogledaj post
prema tome mi koji tako ne živimo nismo pravi vjernici, ja vjerujem u boga i bog to zna, svaki put kad osjećam da sam nešto kriva, kajem se i sve to, molim se prije spavanja i slično
ali da imam seksualne odnose imam, i ne osjećam kajanje zbog toga, to je nešto što činimo iz ljubavi, za mene je grijeh kada netko ide i skuplja sexualne partnere kao igračke a ne kad to netko čini iz ljubavi
Vjernici ili vjernici Katoličke crkve? Osjećaš li se ti katolkinjom? Ne pitam da bih ti prišio bilo kakvu osudu, već jer te potpuno razumijem.
Crni_Jack is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2013., 10:14   #67
Quote:
LaLa2305 kaže: Pogledaj post
ali da imam seksualne odnose imam, i ne osjećam kajanje zbog toga, to je nešto što činimo iz ljubavi, za mene je grijeh kada netko ide i skuplja sexualne partnere kao igračke a ne kad to netko čini iz ljubavi
Ovako razmišljaju i moji prijatelji vjernici.
Mijenjanje partnera i promiskuitet -- ne, ali seks sa svojim dečkom - da.
Meadow is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2013., 10:33   #68
Quote:
Crni_Jack kaže: Pogledaj post
Bojim se da si citirao krivu osobu, ali nema veze, digresja je bilo i previše.
ma oprosti,brzopletost mi je mana,niš novog.

htio sam kvotat onog koji brani Babića i index a izjednačava index.yu i bitno.net,još jednom oprosti.
moja greška.
__________________
Over and in, last call for sin.
PinkastiFlojd is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2013., 10:40   #69
Quote:
Meadow kaže: Pogledaj post
Ovako razmišljaju i moji prijatelji vjernici.
Mijenjanje partnera i promiskuitet -- ne, ali seks sa svojim dečkom - da.
a gle,to je blud,kako god okreneš,prije braka.
ali u redu,očekivati u današnjem dobu da netko u potpunosti živi svoju vjeru,vrlo je teško.

meni bi bio najmanji problem osobno biti s nekim bez tog seksualnog dijela,jer sam prošao kalvariju u životu,digao se jači,mnoštvo puta nažalost,ovaj zadnji period traje najdulje i mogu sa sigurnošću reći da s kojom sam god osobom bio,poštivala je moje svjetonazore i moju snagu vjere i takav život.

no druge strane su bile te koje nakon 6-7mj nisu mogle jednostavno,pukle su da se tak izrazim,pa je kako i kažem,teško danas očekivati pri svim pritiscima i raznim stresovima bilo to posao/faks,da netko uskraćuje još sebi i nazovimo to "zabavu".

vjerujem isto tako da postoje i takvi slični meni,koji mogu bez problema pogaziti svoju riječ i Riječ Božju,nastaviti di su stali sa 19-20g.

možda bi nakon godinu dana,kada bi se uvjerio u bitne stavke svog partnera odlučio ulaziti u taj grijeh svjesno,ali znajući da je to dio puta koji koristi meni i partneru da na neki način "osiguramo" svoju budućnost jedno uz drugo,ako je partnerica slabe vjere i nema pouzdanja u onu staru "vjeruj mi,bit će sve u redu",pa želi biti sigurna da je kompatibilna na baš svim poljima sa partnerom.

teško,ali ako bi npr prava osoba za to bila,ušao bi svjesno u taj grijeh radi privrženosti partnerici,ali nakon toga,natrag na stare utabane staze i pokajanje.

prioriteti su jasni,ali kompromisi se mogu negdje napraviti,no strah me da prema vjeri i Bogu nema kompromisa,nema kompenziranja tipa "2-3 seksualna odnosa za 10 zdravo marijo pokore" ,mislim,to je glupost.

šta mi vrijedi 100 zdravo Marijo ako se ja nisam iskreno pokajao radi toga.

evo,valjda je ovo slabija digresija bila haha
__________________
Over and in, last call for sin.
PinkastiFlojd is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2013., 10:52   #70
Quote:
PinkastiFlojd kaže: Pogledaj post
a gle,to je blud,kako god okreneš,prije braka.
ali u redu,očekivati u današnjem dobu da netko u potpunosti živi svoju vjeru,vrlo je teško.
Pa što onda da je prije braka?
One su se kasnije i udale za te dečke.
Nisu se udale s 20, što i nije primjereno, ali jesu nakon 5, 6 godina veze.
I sretni su i dalje.

Što je bitno kad je tko potpisao i kad se vjenčao?
Bitno je da se ljudi vole i da su se pronašli.

Quote:
no druge strane su bile te koje nakon 6-7mj nisu mogle jednostavno,pukle su da se tak izrazim,pa je kako i kažem,teško danas očekivati pri svim pritiscima i raznim stresovima bilo to posao/faks,da netko uskraćuje još sebi i nazovimo to "zabavu".
Kakvu zabavu? Ti brkaš rekracijski seks vs. seks u ozbiljnoj vezi sa svojim partnerom.
Seks je crta diferencijacije koja dijeli prijateljstvo od romantičnog odnosa.
Ako dečko želi biti s tobom u vezi godinama, a ne želi se seksati -- što to poručuje drugoj strani? Da ju ili ne gleda na pravi način, već prije kao prijateljicu -- je li to romantična veza i prava ljubav?

To je meni rekla prijateljica vjernica nakon nekog vremena veze sa sadašnjim mužem, tadašnjim dečkom. Da bi ona njega najurila da on krene s pričama kako se oni neće seksati, jer da nisu oni u prijateljstvu, a da je ona sigurna da je to TO i da će se vjenčati.

Tako je i bilo.

Quote:
bit će sve u redu",pa želi biti sigurna da je kompatibilna na baš svim poljima sa partnerom.
Ma nije tu pitanje kompatibilnosti toliko, mislim, je, ali nije primarno.
Ono što je bitno jest da je i fizička komponenta veze - seksualna - ono što čini nedjeljivu sliku romantičnog odnosa i kad to izostaje, ostaje prijateljstvo. A ima ljudi koji ne žele biti u platonskim vezama i govoriti da imaju partnera, već ako su već u vezi, u vezi su u kojoj vide budućnost i s tom osobom žele kompletnu vezu.

Poanta je u tome da danas brak više nema tradicionalnu, istu vrijednost koju je imao i ranije. Čak ni među vjernicima. I tu to famozno 'čekajmo do braka' gubi na snazi. Ovakvim ustručavanjem i čekanjem, može se dogoditi jedino da veza pukne jer ju partneri koče.

Da se mi razumijemo, ja sam jako konzervativna u pogledu ovih stvari, ali ipak, ne treba pretjerivati. Ozbiljna veza bez seksa dvoje odraslih ljudi koji znaju zašto su u vezi i vide zajedničku budućnost..... više baca na platonski odnos.

Quote:
teško,ali ako bi npr prava osoba za to bila,ušao bi svjesno u taj grijeh radi privrženosti partnerici,ali nakon toga,natrag na stare utabane staze i pokajanje.
Samo nemoj curi govoriti da misliš da je seks s njom grijeh.
Može to krivo shvatiti.
Zamisli da mi dečko krene s tim pričama, kako je naš seks grijeh. A ja ga volim i on kaže da voli mene. Meni bi automatski to značilo da on mene ne voli toliko koliko kaže ili me ne voli na pravi način.

Uglavnom, nemoj to curi pričati.

Quote:
šta mi vrijedi 100 zdravo Marijo ako se ja nisam iskreno pokajao radi toga.
Ali što se imaš kajati zbog seksa s osobom koju voliš i koja voli tebe!
Meadow is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2013., 11:04   #71
haha,ma krivo si me skužila.

pogledaj naziv teme,o tome se radi.

ne mislim da to mogu svi,ali sam otvorio temu da se ljudi izjasne.

mislim da je danas jako teško živjeti predbračnu čistoću,to je moja jedina crtica.

a što se tiče toga primjera prijateljice koja se na koncu i udala za njega,to je njihov odabir bio,oni ne spadaju u temu pod opcijom "da"

govorimo hipotetski,ne iznosimo stvari koje bi zaista rekao nekome,jer to ne znamo kao što ne znam šta ću sutra jesti za ručak

gledaj,po katekizmu katoličke crkve,za one vjernike koji uistinu iz dana u dan slijede Božju Riječ,seks prije braka je neuredan čin,blud.

tu se onda povlači svrha tog seksa prije braka,a ona je čista ugoda kao izraz ljubavi prema partneru.

predbračna čistoća omogućuje povezivanje s partnerom na višem nivou od seksa,što kasnije u braku nedostaje tim parovima ako ulete samo radi seksa i par zajedničkih stvari u taj brak.

kada prije svega postaneš prijatelj s nekim,to se ne gazi samo tako.

a za ulazak u brak ne moraš čekati 10g ili 15g,to nitko nije rekao.

ako su oboje spremni na život od 1g predbračne čistoće koju bi posvetili boljem upoznavanje jedno drugoga,a nakon toga u brak - to bi bilo isto veoma prihvatljivo.

hoću ti reći,seks kao seks,samo je obična ugoda ako nema legitimet pred Bogom,kao bračna aktivnost koja pridonosi stvaranju novoga života i tek tada opravdano iskazivanje ljubavi,jel.

nitko pametan nebi rekao curi "neću se navatavat s tobom jer je to grijeh",ali postoje neke stvari koje se moraju poštivati,ako si već odlučio živjeti čistoću,bio ti solo ili s partnerom.

to je jednostavno tako.

nema opravdanja,jednotavno ne postoji.
__________________
Over and in, last call for sin.

Zadnje uređivanje PinkastiFlojd : 05.07.2013. at 11:10.
PinkastiFlojd is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2013., 11:27   #72
Quote:
PinkastiFlojd kaže: Pogledaj post
haha,ma krivo si me skužila.

predbračna čistoća omogućuje povezivanje s partnerom na višem nivou od seksa,što kasnije u braku nedostaje tim parovima ako ulete samo radi seksa i par zajedničkih stvari u taj brak.
Ne slažem se. Ne mora značiti da će predbračna čistoća rezultirati boljim brakom. Meni je to jako sporan argument!
Crni_Jack is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2013., 11:35   #73
Quote:
PinkastiFlojd kaže: Pogledaj post
hoću ti reći,seks kao seks,samo je obična ugoda ako nema legitimet pred Bogom,kao bračna aktivnost koja pridonosi stvaranju novoga života i tek tada opravdano iskazivanje ljubavi,jel.
Zaboravljaš da ljudi ne žele odmah djecu, i da seks niti u braku, nije zbog stvaranja novih života, već međusobne ljubavi.

Quote:
nema opravdanja,jednotavno ne postoji.
Naravno da ne postoji jer u prvom redu, ni ne treba ti opravdanje da bi volio i bio voljen.
Meadow is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2013., 11:42   #74
Quote:
PinkastiFlojd kaže: Pogledaj post
predbračna čistoća omogućuje povezivanje s partnerom na višem nivou od seksa,što kasnije u braku nedostaje tim parovima ako ulete samo radi seksa i par zajedničkih stvari u taj brak.
Ne slažem se, predbračna čistoća zagovara da su ljudi actually u prijateljstvu koje smatraju vezom, koja to u biti - nije, jer sve što prelazi platonske granice, veliki je grijeh.

Samim tim, to nije odnos muškarac-žena, već prijatelj-prijateljica.


Tko kaže da se u brak treba ulijetati, a ponajmanje radi seksa i par zajedničkih stvari? Baš naprotiv, treba potpisati tek nakon što si dugo godina u toj vezi i siguran si da uza sebe imaš osobu koja na jednak način može odolijevati životnim izazovima i biti ti potpora u svemu.

Quote:
kada prije svega postaneš prijatelj s nekim,to se ne gazi samo tako.
Ne gazi se naravno, samo što to nije istovjetan odnos onome romantičnome.
Ja s prijateljem nemam isti odnos koji imam s dečkom.
Prijatelj je prijatelj, dečko je dečko.
Prijatelj nikad neće postati dečko.
Parametri odnosa su bitno različiti od samoga starta.

I ako sam s dečkom u vezi, neću se prema njemu ponašati kao prijateljica.
Da mi on krene s pričama o platonskoj vezi, ostavila bih ga jer bih smatrala da on sa mnom ne vidi ništa ozbiljno, već nije siguran u nas kao par, pa želi dobiti na vremenu održavajući vezu u statusu quo.

Quote:
ako su oboje spremni na život od 1g predbračne čistoće koju bi posvetili boljem upoznavanje jedno drugoga,a nakon toga u brak - to bi bilo isto veoma prihvatljivo.
Bilo bi da imaju 30 godina, ne bi da imaju 20.

A nekima ne bi ni da imaju 30, npr. meni.
Ne bih se udala za nekoga tko se sa mnom ne želi seksati jer bih smatrala da on ima neku hidden agendu zbog koje se tako ponaša prema meni i drži me na distanci bez razloga. Ne treba ulijetati u seks nespremno, ali ne treba niti ići u druge krajnosti.

Quote:
nitko pametan nebi rekao curi "neću se navatavat s tobom jer je to grijeh",ali postoje neke stvari koje se moraju poštivati,ako si već odlučio živjeti čistoću,bio ti solo ili s partnerom.
A nego šta bi ti njoj rekao?
Baš me zanima.
Meadow is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2013., 12:28   #75
Thumbs up Džidži-midži samo u braku!

@Meadow
Gledam tvoje komentare... možemo mi željeti ovo ili ono, mogu se vremena mijenjati, tehnologije (oruđa) uznapredovati ali čovječije osobine ostaju (manje više) iste. Ljubav, mržnja, ljubomora, skromnost, pohlepnost, škrtost... i ja sam ubjeđen da se od vremena Adama, kad je Kain ubio Abela iz ljubomore ili srdžbe što njegova žrtva nije bila prihvaćena kod Boga. Eh sada, današnji "kaini" iz ljubomore ili ovih onih razloga, mogu da pobiju ne jednog nego čak i čitave porodice, sela...

To the point... Želiš intiman odnos sa drugim spolom, želiš romansu, ljubav... Bog ti je za te stvari dozvolio samo brak! I ako kreneš tražiti opravdanje za postupke koji su suprotni od toga, nećeš ih naći: "I ne približujte se bludu! Uistinu, to je razvrat i zao put" Kur'an 17:32

Dakle, ne samo da je zabranjen blud (tj. seks izvan braka) nego trebamo izbjegavati situacije, puteve, stvari, djela i čini koje mogu (vremenom) dovesti do seksa izvan braka. Po toj logici (a i po hadisima Muhammeda, a.s.) je poterebno izbjegavati osamljivanje sa ženskom osobom, pogotovo bespotrebno.

To što su danas drugačija vremena, to ni meni, ni tebi, ni bilo kom drugom čovjeku neće biti nikakav olakšica pred Gospodarem kad bude za svoja djela polagao račun.

Po pravilu ono bi trebalo ovako izgledati:
1. Djevac/Djevica -> Želim intimu s drugim spolom -> Traži osobu za brak -> Osoba pronađena -> Ponovo traži -> Pronađena -> Odgovara -> Udaja/Ženidba ->
2. Brak -> Problemi u braku -> Pokušaji da se problemi prevaziđu -> Nisu uspjeli -> Razvod -> Žena čeka nakon razvoda da se vidi da nije trudna
3. Udovac/Udovica -> (Isto kao br.1)

Na ovakav način su stvari "transparentne", jasne ko je s kim bio, ko je čiji i sl. Nadalje iz braka proizilaze obaveze i prava, tako da žena ima pravo na izdržavanje (makar ni ne htjela ili ne imala potrebe da je muž izdržava), nasljedstvo, razvod uz otpremninu i sl.

^^ U momak-djevojka odnosima ovoga nema. U momak-djevojka odnosima, djevojka može iz takve veze izaći trudna i odmah započeti drugu vezu i "poturiti" dijete drugom muškarcu.

Naravno, postoji prostor za zloupotrebu od obje strane u braku, ali zato islam ne gleda blagonaklono prema oženjenim/udatim preljubnicima. Ako nisi zadovoljan u braku: izađi iz njega! Ako si zadovoljan: ne varaj!

Ako ti pada na pamet replika tipa: "ali ima muslimanki, ima muslimana, rade ovo ili ono" - imaj na umu da islam nije sistem gdje bi ljudi bili prepušteni samo snazi svoje vjere, nego je tu i sistem koji bi ih u tome podržavao (insistiranje na izvršenju obaveza i poštivanju prava)...

Danas su muslimani prepušteni svak ponaosob sa svojim shvatanjem islama, te izborom prakticiranja ili ne prakticiranja - zato i ima svega. Polazim od sebe kad ovo kažem, dakle i ja sam mogu (nedao Bog) sutra krenuti linijom manjeg otpora, i napustiti sve na čemu sam - ne bi bilo posljedica.

Dio onoga što je nekad islamsko zakonodavstvo regulisalo, regulišu drugi zakoni i sistemi (brak, nasljedstvo, poslovni ugovori i sl.), ali je odgoj sa tronožca (porodica, škola i društvo) spalo na jedno-nožac (porodica) koji je jaaaaako klimav!

Vjernici griješe a najpozvaniji su da doslijedno slijede Božiju uputu, jer je čitaju, svjesni su je, uče je i razumiju. Stoga su pred Bogom odgovorniji od ljudi koji još nisu prihvatili objavu kao svoju uputu, svoj sistem življenja. Imamo mi vjernici, za šta da se molimo, oprost tražimo... ali eto nam ramazana

Zadnje uređivanje Palenholik : 05.07.2013. at 12:34.
Palenholik is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2013., 13:41   #76
Meadow

Mislim da i dalje ne shvaćaš bit.

Ljudi su slobodni,imaju pravo živjeti svoju slobodu kako oni sami žele i kako njima najviše odgovara.

Ako želiš živjeti svoju vjeru,tada nema druge definicije bluda osim tog da je blud sve što radiš s osobom koja nije tvoj bračni drug.

Što se tiče tvojeg stajališta,ja ga poštujem,jer očito,ti onda ne smatraš sebe dovoljno snažnom vjernicom(ako uopće i jesi,ne znam),da živiš Riječ Božju ili ugrubo,osnovnih 10 zapovjedi.

Naravno,neće tebe nitko pribiti na stup srama radi toga što se seksaš redovito s osobom koju voliš i s kojom si u vezi primjerice 5g.

No sa stajališta Božjih Riječi,to je grijeh,jedino taj opis odgovara seksualnim aktivnostima,mislima,radnjama koje ne upražnjavaš sa svojim bračnim drugom,životnim partnerom.

Ne,nije jedini razlog seksa u braku nastanak novog života,no gledajući iz kuta vjere,osnovna bit ženidbenog druga jest upravo "množenje",a to je uistinu stvaranje obitelji,djeteta.

"Idite i množite se..",nije rekao "idite i bludničite".

Istina,nigdje nije spomenut u Bibliji savez muškarca i žene,današnji brak,no to je jedino ispravno tumačenje ikakve zajednice muškarca i žene.

Nevjernik i Nevjerni Toma hvatat će se za smiješnu teoriju, te izjaviti "pa Isus je imao potomke sa razvratnicom,a upitno je dal je imao Božji blagoslov za možebitni brak",i to je njihovo pravo,kao slobodnih ljudi.

Što se tiče predbračne čistoće,ti to i dalje promatraš sa stajališta "prijatelj-prijateljica".

Prestani tako gledati,na tren samo.

Ako se ti sviđaš nekom muškarcu,koji je čvrsti vjernik,on te zamoli da ako ti je uistinu stalo do njega (primjerice 6-7mj veze),ako ga uistinu voliš (jer osobu se može voljeti kao muškarca i bez seksa),ako ga uistinu poznaješ (a upoznaješ tu osobu dijeleći romantične izlaske,druženja,dozvoljeni su poljupci koji u sebi ne nose misli koje automatski moraju voditi ka sljedećoj radnji,krevetu,zagrljaji,grljenja i dodiri,ne svaki ali većina je prihvatljiva,dokle god uzajamno poznajete svoje najmračnije strane i znate ih amortizirati i neutralizirati za dobrobit vas samih).
Istina,opet ćeš napisati "ali ja se ne želim suzdržavati od seksa s njim,jer ako ga volim,želim se i seksati s tim muškarcem",ali ti onda sebe kao takva,ne možeš nazvati materijalom za njega,i ti ćeš dići ruke od te veze,kao što će i on dići ruke od tebe,jer ćete se očigledno mimoilaziti na temu "seks",upravo u tome je bit predbračne čistoće.
Osobe koje se privlače kao muškarac i žena,u svrhu svojeg zajedničkog života,vjerovanja,religije,uvjerenja koje će jednog dana prenijeti na svoju djecu,upravo radi tih stavki to dvoje će nalaziti načina da iskažu osjećaje koji nisu platonski,nisu u pravilu kako ti kažeš "prijateljski",već onoliko prijateljski koliko imaš poštovanja prema partneru kojeg više nego dovoljno privlačiš i obrnuto.

Ako se nađu dvije osobe koje se tjelesno privlače,fizički,psihički se nađu vrlo sličnima i u "kompletnom paketu" tjela i psihe se pronađu srodnima,s istim pogledima na vjeru i život,ambicijama,oni će biti sasvim sigurno spremni (ako imaju u vidu pred.čistoću),započeti tu istu predbračnu čistoću i ustrajati u tome.

Ako vjernik na ispovjedi kaže "čvsto obećajem da ću se popraviti i da neću više griješiti",onda taj vjernik mora znati što sve njegov Otac smatra grijehom,a ne "neuk" ulaziti u samozadovoljavanje,seks prije braka,promiskuitet,gledanje porno materijala,bludne misli imati,jer to automatski njega čini svježim grešnikom.

Ako si vjernik,onda si vjernik.
Ako si zaposlen čovjek,onda radiš svoj posao savjesno i koncentrirano.

Vrlo iste perspektive,sloboda čovjeka da odluči kakav će biti stvor,na sliku Božju ili na sliku svega obrnutoga od propovjedanog i napisanog.

Toliko imam prijatelja u svojoj katoličkoj zajednici koji imaju djevojke i žive predbračnu čistoću,neki su ranije stupali u odnose i griješili u gore navedenim stavkama,no svi su oni započeli iznova svoj život,"rodili se iznova" sa oproštenom prošlošću,na koju se kao i Lotova žena,ne treba osvrtati,postaješ kip od soli...

Ukratko,vjernik koji upozna vjernicu,koju smatra fizički i psihički privlačnom (u granicama prihvaćenih misli,bez prljavih kategoriziranja i opisivanja),taj će vrlo lako naći zajednički jezik,vrlo lako će ona razumjeti njega po pitanju "predbračne čistoće" a isto tako i on nju.

Ako se nađu u razilaženju,ništa zato,naišli su očito na slabijeg vjernika (u smislu življenja Riječi Božje,ne fizički slabijeg),te će takvi ostati barem prijatelji,a nastaviti će živjeti svoje živote i možda upoznati nekoga novoga,sličnoga.

To je to.
__________________
Over and in, last call for sin.
PinkastiFlojd is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2013., 14:06   #77
Upoređivati biblijske kanone (nešto što je napisano prije gotovo 2000 godina) i današnji život.....

Vjera je pak izbor i tko je želi živjeti na izvorni ili modificirani način, neka je živi. Samo nek me isti ne tlači zbog mog života u nevjeri (što ne znači i u nemoralu jer vjera, iako isti propovijeda, ničim ne jamči i stvarnu moralnost).
fgzcvijetic is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2013., 14:10   #78
Quote:
fgzcvijetic kaže: Pogledaj post
Upoređivati biblijske kanone (nešto što je napisano prije gotovo 2000 godina) i današnji život.....

Vjera je pak izbor i tko je želi živjeti na izvorni ili modificirani način, neka je živi. Samo nek me isti ne tlači zbog mog života u nevjeri (što ne znači i u nemoralu jer vjera, iako isti propovijeda, ničim ne jamči i stvarnu moralnost).
nekima teško pada razlika između "onog doba" i današnjeg,netko baš u tome vidi idealnu žrtvu.

neki pak ne.

stvar je od čovjeka do čovjeka,ali onaj koji sebe smatra čvrstim vjernikom,njemu ovo što si ti rekao ne igra baš nikakvu ulogu.

tebe sigurno neće nitko tlačiti,dapače,pravi vjernik će poštivati onoga tko sebe ne smatra istim ili sličnim u vjeri,poput njega samoga.

osuda ne ide prema čovjeku,već prema grijehu,to je vrlo bitno za napomenuti.

uživaj ti u slobodi svojeg života,ta čovjek je slobodan i živ kad ima moć izbora,tako i po pitanju predbračne čistoće,nitko nikoga ne tjera da ulazi u to,stvar je individualnosti.
__________________
Over and in, last call for sin.
PinkastiFlojd is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2013., 14:23   #79
Quote:
PinkastiFlojd kaže: Pogledaj post
uživaj ti u slobodi svojeg života,ta čovjek je slobodan i živ kad ima moć izbora,tako i po pitanju predbračne čistoće,nitko nikoga ne tjera da ulazi u to,stvar je individualnosti.
Jes, uživam.

Ipak, za nekakvu razbibrigu i tvoja daljna razmišljanja, pohvalit ću se činjenicom kako sam u svojih pol vijeka života neformalno i predbračno bludničio sa daleko više vjernica nego li ateistica (koje su pak, svojom zastupljenošću, tek na nivou statstičke geške).

I, na kraju balade, oženim deklariranu ateisticu i sad štancamo male nekrste (zasad ih je troje) koje odgajamo u stilu: religija je bljak ali, drš te se vi priče o predbračnoj čistoći .
fgzcvijetic is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2013., 14:28   #80
Quote:
fgzcvijetic kaže: Pogledaj post
Jes, uživam.

Ipak, za nekakvu razbibrigu i tvoja daljna razmišljanja, pohvalit ću se činjenicom kako sam u svojih pol vijeka života neformalno i predbračno bludničio sa daleko više vjernica nego li ateistica (koje su pak, svojom zastupljenošću, tek na nivou statstičke geške).

I, na kraju balade, oženim deklariranu ateisticu i sad štancamo male nekrste (zasad ih je troje) koje odgajamo u stilu: religija je bljak ali, drš te se vi priče o predbračnoj čistoći .
kao što rekoh,stvar je osobnog izbora,vjerskih uvjerenja ili manjak istih.

u tom slučaju,neka vam je sa zdravljem i srećom,čitavoj porodici

živjeli!

__________________
Over and in, last call for sin.
PinkastiFlojd is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:02.