Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Prekršajno i kazneno pravo

Prekršajno i kazneno pravo Prometni prekršaji, istrage, pretrage i pregledi, zatvor, novčane kazne i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.05.2013., 15:17   #1
Povrat privremeno oduzetog oružja od strane PU

Pozdrav,

nisam našla sličnu temu, pa stoga otvaram novu te bih molila za pomoć .
Naime, 2010 -te godine mi je oduzeto oružje koje sam naslijedila od oca i imala za njega valjani oružni list za držanje oružja kao uspomene. Pištolj je oduzet na temelju tadašnjeg zakona koji je bio ukinuo takav način držanja oružja (kao uspomene) i oružja su se oduzimala svima koji nisu postupili u skladu sa zakonom (svakako nisam bila jedina).
Tada mi je određena novčana kazna na Prekršajnom sudu i mjera trajnog oduzimanja oružja na što sam se naravno žalila.

Danas mi je stigla presuda sa Visokog prekršajnog suda u kojoj piše između ostaloga da se: ukida odluka prvostupanjskog suda o primjenjenoj zaštitnoj mjeri oduzimanja oružja i nalaže se MUP-u, PUZ-u i PP Zagreb da se predmetno oružje, a koje je bilo privremeno oduzeto, vrati vlasnici...

Nazvala sam PP Zagreb (riječ je u postaji u Nehajskoj), oni su me uputili u Petrinjsku... Na telefon mi se javila izuzetno bezobrazna službenica koja mi nije niti dopustila da joj kažem točno zbog čega ju zovem te mi je rekla da oni nisu dužni ništa vraćati i da izvolim doći sa presudom pa će onda vidjeti o čemu se radi...
Razlog zašto sam zvala jest da sam u osmom mjesecu trudnoće i zaista ne želim da me netko šalje "od vrata do vrata" nego želim to riješiti odmah na pravoj adresi.
Moje pitanje je slijedeće: Da li su mi dužni vratiti pištolj kako piše u presudi? Da li zaista trebam ići u Petrinjsku? Da li imaju pravo zadržati i dalje taj pištolj i ako da po kojoj osnovi?

Unaprijed se ispričavam na podužem postu...
dantea84 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2013., 09:05   #2
Pištolj ti se mora vratiti, ali da bi ga držala, moraš zadovoljavati uvjete. Ako ga želiš držati, morat ćeš podnijeti zahtjev, obaviti liječnički i doći će ti doma terenska provjera imaš li uvjete za držanje. Ako ga želiš prodati, tražit ćeš da ga ustupe ovlaštenom trgovcu koji će ga prodati u tvoje ime i isplatiti ti novac. Na žalost, ne znam ti detaljnije, ali nemoj ići hodati od vrata do vrata, nego nazovi opet i pokušaj saznati konkretne korake. Ako je netko od službenika bezobrazan, traži rukovoditelja. Ako ne da ili je i on bezobrazan, nazovi policijsku upravu.


P.S.: Uglavnom, ne možeš samo doći tamo i dobiti pištolj, tako da nemoj bez veze hodati.
drot13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2013., 12:44   #3
Hvala na odgovoru...

Ma nisam ga ni mislila zadržati, mrzim oružje a i znam da je velika procedura za dobivanje dozvole... Ali, zar ga ne mogu ja osobno prodati nekome tko ima dozvolu? Ako ide ovlaštenom trgovcu, onda prepostavljam da si isti uzima neku proviziju?
dantea84 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2013., 22:06   #4
Uzima, ali ne znam kolika ti je. Možeš ga i ti prodati, ali ćeš morati na neviđeno, s obzirom da ga ne možeš podići. Ako imaš nekoga tko bi kupio, on zatraži nabavnu dozvolu i kada ju dobije, odete zajedno u odsjek za oružje, registrirat će ga na njega i dat će ga direktno njemu. Ovo je okvirno, a opet, za konkretnije ih baš trebaš nazvati.:top.
drot13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2013., 09:47   #5
Quote:
dantea84 kaže: Pogledaj post
Ako ide ovlaštenom trgovcu, onda prepostavljam da si isti uzima neku proviziju?
Ono što je napisao Drot stoji ali zar nije bolje da i uzme neku proviziju nego da oružje propadne u skladištu (ako već i nije).
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2013., 16:30   #6
ma da, u pravu ste... bolje da se proda za išta nego da ne dobijem ništa...
iskreno, ne znam tko bi htio kupiti oružje na neviđeno

meni je samo do principa, ne želim da oružje ostane kod njih... ako se ne uspije prodati nakon određenog vremena (čula sam da nije baš najpopularniji pištolj), tražit ću da se zalije cijev i da mi se vrati kao tofejno... mislim da imam na to pravo?
dantea84 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2013., 10:15   #7
Imaš pravo.

O kojem pištolju se radi?
drot13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2013., 18:12   #8
Makarov... pokojni otac ga je dobio od nekog generala... zvala sam jednog
čovjeka koji ima trgovinu oružjem rekao je od 500 - 700 kn...
meni taj pištolj baš ništa ne znači, tj nije nešto što me podsjeća na oca ali želim to istjerati do kraja zbog načina na koji mi je uzet... ja sam ga prijavila po zakonu i na kraju popila prekršajnu prijavu i novčanu kaznu, a koliko ljudi posjeduje oružje ilegalno pa ako ga preda policiji nikome ništa... a da sam ga zadržala ilegalno (što mi nije palo na pamet a mogla sam) bio bi dan danas kod mene i nikome ništa...
dantea84 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:57.