Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.07.2005., 12:38   #1
Operacija/odstranjivanje žučnog mjehura/žučnjaka

Pozdrav svima,uskoro me očekuje operacija žući(nadam se laproskopska) pa me interesiraju vaša iskustva i saznanja.
lucija02 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2005., 17:20   #2
Operacija žuči ( cholecystectmia ) radi se u općoj anesteziji klasičnom ili laparoskopskom metodom. Morala si od kirurga saznati što će tebi uraditi mada mislim da je LPSC vjerojatnija ukoliko je stvar "hladna", dakle nema nikakve upale ili perforacije žučnjaka. LPSC se radi najčešće kroz tri do četiri "cijevi" koje se minimalno invazivno plasiraju kroz kožu, peritoneum u abdomen. Klasičnom laparotomijom rez ide ispod desnog rebranog luka i pristup je dakako puno agresivniji.
Kirurg puno više voli klasičnu metodu jer je tu sve jasno, sve se vidi dok kad "škiljiš" kroz cijevi ili stvar gledaš na monitoru sve je to drugačija perspektiva i tu je rizik za nešto "zakačiti" značajno veći. No LPSC u rukama iskusnog kirurga je ipak danas rutinski zahvat.
Neovisno koja je metoda, preipreme idu kao da će se raditi klasična operacija. Naime, u svakom trenutku kirurg se može, ukoliko je to neophodno, odlučiti da izvadi laparoskopske cijevi iz tebe i zahvat završi na klasičan način ( nešto puklo, prokrvarilo, pokido se instrument...).
Pripreme prije operacije uključuje klasičnu preoperativnu pripremu - rutinski laboratorij, internistički pregled i/ili pregled anesteziologa. Dan prije operacije je karencija s obaveznom lavažom crijeva ( najčešće nekakvim koloklensom ili portalakom ). Na dan operacije ideš pred op. salu, postavlja se venski put, dobivaš lijekove za premedikaciju, slijedi odlazak u salu i spavanac.
Nakon operacije prisutne su klasične postanestezijske komplikacije - mučnine, povraćanja, bolnost u grlu uslijed postavljenog endotrahealnog tubusa, dezorjentacija u vremenu i prostoru te uobičajene postoperativne poteškoće tipa boli u području operativnog zahvata, žeđ...Nekakvu tekućinu na usta dobivaš otprilike drugi dan i to ukoliko ti je prisutna peristalitika tj. crijeva ti rade. Tijekom dana prijeći ćeš na pasiranu a pomalo i na krutu hranu, naravno prilagođenu tvom stanju sad kad si bez žučnjaka ( nama masti, nema "hard-core" klope ).
Ovisno o načinu urađenog zahvata kući ideš nakon 3-4 dana od operacije ( LPSC ) ili nakon 6-7 pa i više dana ( klasična laparotomija ).
__________________
Ovo je mali korak za čovjeka, a velik za čovječuljka!
trebor is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2005., 18:30   #3
Hvala na odgovoru.Kirurg ja spominjao laparoskopiju premda sam čuo da su veliki bolovi nakon toga.
lucija02 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2005., 18:51   #4
Quote:
lucija02 kaže:
Hvala na odgovoru.Kirurg ja spominjao laparoskopiju premda sam čuo da su veliki bolovi nakon toga.
Ne bi trebalo biti. LPSC metodom ne reže se koža, mišići niti potrbušnica kao kod klasične laparotomije. I sam odlazak kući ranije govori u prilog tome da je metoda puno manje agresivna.

No bol postoji, daleko od toga...Al isto tako malo da se osvrnem na tu problematiku...

Uvriježeno je mišljenje koje i velika većina zdravstvenjaka potencira da "nakon operacije mora boljeti".
Međutim, nakon operacije ne mora boljeti ili makar ne mora boljeti niti približno da se čovjek osjeća nemoćan i da trpi danima....

Stvar je skoro isključivo u "pain-menađmentu" odnosno nerazvijenosti tog područja u nas.

Bol je subjektivan osjećaj i nitko osim tebe ne može reći boli li te nešto i koliko jako te boli i koliko ti treba analgetika da bol mine. Stvar je dakle individualna. Dok netko nakon neke operacija osjeća minimalnu bol drugi može biti danima prikovan za krevet bolovima.

Nažalost kod nas individualni pristup tome praktički ne postoji, naročito ne na kirurškim odjelima. Naime, kirurg ode u salu i nama ga cijeli dan do večernje vizite. Sestra osim što može biti arogantna u stilu ( pa dobili ste lijek ne može vas boliti ) niti ne smije na svoju ruku ordinirati drugi analgetik. Dok o nekakvoj kontinuiranoj analgeziji tipa intravenski analgetik kontinuirano na perfuzor ili PCA pumpi možemo na kirurgiji samo maštati.

Informacije o ovoj problematici dakle o analgeziji možeš danas uglavnom dobiti u anesteziološkim ambulantama ili ambulantama za liječenje boli koje danas djeluju uglavnom po svim većim bolnicama pri odjelima anestezije.
Tko zna? Možda će se baš za tebe naći neki oblik analgeziji koji će se moći uspješno koristi nakon operacije.
__________________
Ovo je mali korak za čovjeka, a velik za čovječuljka!
trebor is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2005., 12:00   #5
bila sam na klasičnoj operaciji (ne znam stručan izraz)
nakon operacije sam ostala 6 dana u bolnici
sve je lijepo prošlo, i sraslo i zaraslo
na noge sam stala drugi dan nakon operacije (imala sam 20 godina, druge tete su bile starije pa su one ustajale kasnije)
jedino mi bilo muka od one anestezije
kad bi me baš zaboljelo tražila sam nešto protiv bolova
i čim bi mi dali to nešto protiv bolova ja bih povraćala nešt zeleno

imam ožiljak od neki 13-14 centimetara, al' meni to ne smeta
u početku je bio naravno crven, sad je posve iste boje kao ostatak moje kože

nakon operacije sam mogla jesti sve što prije nisam mogla

što se bolova tiče...to već znaš, stvar je posve individualna

moj otac je imao kamence i rikao je ko vol od bolova kad bi imao napadaj (a imao bi napadaje samo kad bi se nahladio, zanimljivo, mogao je jesti sve uključujući ćevape s lukom, i ne bi ga nikad zaboljelo)

ja sam već od svježeg kruha znala dobit napadaje bolova, bili su jaki al' ne toliko da sad ukućani ne mogu spavat od moje dernjave

bolovi nakon opercije su bili manji od bolova pri žučnom napadaju
__________________
A ti Krešiću...čerupaj svoju kokoš na svom pragu!
DJanko is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.01.2008., 19:37   #6
ja također imam kamence u žuči i morat ću na operaciju...također mogu jesti čevape ali nikad ne znam kad će me zaboljeti, obično imam napade svaka 2, 3 tjedna, ili ako baš pretjeram s čipsom...uglavnom još ne znam od čega me sve zaboli, ali mogu jesti gotovo sve dok me jednom ne uhvati a tad obično niti ne znam od čega me zaboljelo...
niqa is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2008., 01:16   #7
mene su operirali laparoskopski.
dobila sam opcu anesteziju...
bolovi mi nisu bili jaki osim tih malih rezica koji peckaju prvi dan.
ali naravno da ti daju lijekove protiv bolova.
Odmah nakon operacije koja je bila ujutro, isti dan navecer sam ustala i sama isla na wc.
Bila sam u bolnici 8 dana nakon operacije, sto je inace rijetko,nakon laparoskopske, ali ja sam imala jake upale i prije toga zbog tog lezala dva mjeseca u bolnici.a imala sam 23 godine tada.
Imam na trbuhu 3 mala rezica. jedan iznad pupka, dva sa strane, ali oni s vremenom tako dobro zarastu da moras dobro gledati da ih vidis.
U bolnici sam se hranila 1,5 mjesec samo na infuziju.
A kad sam izasla, dobila sam popis sto smijem sto ne.
I sama znas sto ti ne pase, ali trebalo bi izbjegavat masno, przeno, guliti jabuke, i tako... No, s vremenom mozes jesti sve...
__________________
Um klade valja, štela caruje...
panattha is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2008., 01:31   #8
***

Quote:
niqa kaže: Pogledaj post
ja također imam kamence u žuči i morat ću na operaciju...također mogu jesti čevape ali nikad ne znam kad će me zaboljeti, obično imam napade svaka 2, 3 tjedna, ili ako baš pretjeram s čipsom...uglavnom još ne znam od čega me sve zaboli, ali mogu jesti gotovo sve dok me jednom ne uhvati a tad obično niti ne znam od čega me zaboljelo...
Ista stvar kod mene, ja sam naručena 2.4. na operaciju, imam 6 kamenaca kao lješnjak, čak ne znam ni da li je to puno, jer kad nekom kažem koliki su odmahnu samo rukom, u stilu to nije ništa!!
Pazim šta jedem, budući da moj napadaj ne završi bez odlaska na hitnu i injekcija. Preko dana me nikad ne boli, jedino noću kad spavam, bol me probudi, ali u slučaju samo ako sam prekasno večerala...također ne znam ni od čega me zaboli...nekad od nečega

jedva čekam da to riješim, pa da se najedeeeeeeeeeem do besvjesti, taman morala
sanjacunce1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2008., 14:33   #9
Laparskopija mene nije bolila
ustvari malo je peckalo i sestra mi dala onaj, kak se zove , Tramal
i kak je špricala tak me samo toplina i bezbolnost obuzela, nakon toga analgin. Fakat ne boli. Naravno ak ti daju analgetik a to ti moraju dati. ne mora te boli biti strah. definitivno
Michaela is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2008., 12:23   #10
Ja sam prije tjedan dana oprerirala žuč laparoskopski i nakon dva dana došla doma iz bolnice. Nemam nikakvih neugodnih iskustava i sada vidim da se nije vrijedilo prije onoliko mučiti. Kamen je bio 3 cm i doktor mi je rekao da je žučnjak bio zadebljao od kronične upale i da se počeo gnijezditi u jetru, pa da sam čekala još 1 godinu ne bi me uspio operirati laparoskopski već klasično.
Tijekom operacije nisam ništa osjetila (opća anestezija) a nakon povratka u sobu za jedan sat sam se sama digla i otišla na WC.
Nisam uopće povraćala i u stanju mirovanja nisam imala nikakve bolove, jedino kad napneš mišiće, ali evo nakon tjedan dana već je sve o.k.
Najgore mi je to što ne smijem jesti špeka i kobase ali već za mjesec-dva i tome ću doskočiti.
Svima onima koje muče žučni kamenci preporučujem da to riješe čim prije jer ja sam čekala 10 godina a sada vidim da se nisam imala čega plašiti.
@n@n@s is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2008., 17:03   #11
Quote:
sanjacunce1 kaže: Pogledaj post
Ista stvar kod mene, ja sam naručena 2.4. na operaciju, imam 6 kamenaca kao lješnjak, čak ne znam ni da li je to puno, jer kad nekom kažem koliki su odmahnu samo rukom, u stilu to nije ništa!!
Pazim šta jedem, budući da moj napadaj ne završi bez odlaska na hitnu i injekcija. Preko dana me nikad ne boli, jedino noću kad spavam, bol me probudi, ali u slučaju samo ako sam prekasno večerala...također ne znam ni od čega me zaboli...nekad od nečega

jedva čekam da to riješim, pa da se najedeeeeeeeeeem do besvjesti, taman morala
Evo nakon 2 mjeseca ja nemam nikakvih bolova. Trebala sam se ići naručiti na operaciju ali sad me stvarno ništa ne boli (s tim da i dalje ne jedem čips, morat ću probat čisto da se uvjerim da su još tu). Dobila sam neki recept kojim se kamenci mogu izbaciti prirodnim putem, ne znam koliko je to sigurno jer nisam probala, kako rekoh više me uopće ne boli. Imam osjećaj da je to zbog kila jer kako sam bila smršavila i počela luđački jesti tako me je bolilo, čim sam sve kile vratila natrag bol je prestala...Tko zna, možda trebam opet smršavit da bi se kamenci oglasili, a najgore je to što nisam otišla na operaciju jer me sad ne boli pa mi se ne da, a jednog dana...hm tko zna...ej možda su čudom nestali...tko zna...
niqa is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2008., 15:27   #12
da nisam jučer napisala ovo što sam napisala možda me jutros ne bi probudili bolovi...Dakle kamenci su naravski još tu i javili su mi se budući da sam već počela sumnjati u njihovu postojanost...Srećom sam imala tablete uza sebe pa nakon pola sata muke mogla sam nastaviti sa spavanjem...a što sad dalje???
niqa is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2008., 22:53   #13
Quote:
sanjacunce1 kaže: Pogledaj post
Ista stvar kod mene, ja sam naručena 2.4. na operaciju, imam 6 kamenaca kao lješnjak, čak ne znam ni da li je to puno, jer kad nekom kažem koliki su odmahnu samo rukom, u stilu to nije ništa!!
Pazim šta jedem, budući da moj napadaj ne završi bez odlaska na hitnu i injekcija. Preko dana me nikad ne boli, jedino noću kad spavam, bol me probudi, ali u slučaju samo ako sam prekasno večerala...također ne znam ni od čega me zaboli...nekad od nečega

jedva čekam da to riješim, pa da se najedeeeeeeeeeem do besvjesti, taman morala
hej, ja sam isto naručen za operaciju 2.4. na rebru...
mene nikad nije ulovio napadaj, za sad sam jeo sve što mik je dopustio želudac (ulkus...)
ako si i ti na rebru, moći ćemo si pružati podršku, mene je frka moram priznati
whiteman is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2008., 00:11   #14
Quote:
whiteman kaže: Pogledaj post
hej, ja sam isto naručen za operaciju 2.4. na rebru...
mene nikad nije ulovio napadaj, za sad sam jeo sve što mik je dopustio želudac (ulkus...)
ako si i ti na rebru, moći ćemo si pružati podršku, mene je frka moram priznati

Blago ti se kad nisi imao napade, uh ne znaš kako je to na tvoju sreću...Ja sam sinoć imala višesatni, nije pomogla ni tableta, ni pokušaj povračanja, ništa...Bilo je gadno jer je dugo trajao iako nije bio jakog intenziteta, sve dok nisam krenula zaspati, a onda se probudio i još jedna taleta na kraju je ipak pomogla...Bilo je gadno, nadam se da ću idućih dana otići u bolnicu, ne još ovaj tjedan, ali sljedeći bi bio stvarno taj...
niqa is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2008., 01:48   #15
pozz

Quote:
whiteman kaže: Pogledaj post
hej, ja sam isto naručen za operaciju 2.4. na rebru...
mene nikad nije ulovio napadaj, za sad sam jeo sve što mik je dopustio želudac (ulkus...)
ako si i ti na rebru, moći ćemo si pružati podršku, mene je frka moram priznati

Ja sam inače iz Osijeka, nažalost ništa od podrške direktno...a frka mi je uf uffffff
ma samo da se riješim...evo i to se približilo, za tri dana sam na stolu
ajd nadam se da će sve biti ok s tobom, želim ti puno sreće, brz oporavak i pobijedi strah bit će ti lakše sve skupa to podnijeti....

mene ipak najviše brine onaj vrag u grlo za kisik što ti nabiju, kažu da poslije boli grlo od toga, i jasno...proser-zanima me čime će me očistiti...jojjjj fujjjjjjjjjjj
sanjacunce1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2007., 15:19   #16
uklanjanje žućnjaka

Upomoć,
ubrzo idem na uklanjanje žućnjaka, i još se mislim koju metodu uklanjanjanja da izaberem. Da li laparaskopsku ili kiruršku?
IMA LI ITKO OVDE SLIČNIH ISKUSTAVA???
HELP!!!
TINA 0211 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2007., 21:13   #17
Quote:
tinavukusic kaže: Pogledaj post
Upomoć,
ubrzo idem na uklanjanje žućnjaka, i još se mislim koju metodu uklanjanjanja da izaberem. Da li laparaskopsku ili kiruršku?
IMA LI ITKO OVDE SLIČNIH ISKUSTAVA???
HELP!!!
laparoskopija je ok ako ti smeta rez ispod rebarnog luka.
ipak je klasican tip operacije opustena varijanta.
sad sve ide ka tome da se ne radi klasican hirurski princip otvaranja,
ako uzmemo cinjenicu da je cesto potrebna holangiografija (slikanje RTG zucnih puteva) nadji ustanovu gde rade preoperativnu holangiografiju rutinski- to bi trebalo biti normalna procedura..
__________________
sve sto kazem bice upotrebljeno protiv mene.
abuxl is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2007., 22:49   #18
Quote:
abuxl kaže: Pogledaj post
laparoskopija je ok ako ti smeta rez ispod rebarnog luka.
ipak je klasican tip operacije opustena varijanta.
sad sve ide ka tome da se ne radi klasican hirurski princip otvaranja,
ako uzmemo cinjenicu da je cesto potrebna holangiografija (slikanje RTG zucnih puteva) nadji ustanovu gde rade preoperativnu holangiografiju rutinski- to bi trebalo biti normalna procedura..
Ne znam zašto misliš da bi svakom tko ide operirat žuč morao se napraviti ERCP? Ako netko ima jasno sliku, šta ja znam, kamenaca...zašto da ga se "masakrira ERCP-om?
__________________
Ovo je mali korak za čovjeka, a velik za čovječuljka!
trebor is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2007., 10:21   #19
Evo, ja sam prije dva tjedna operirana laparoskopski. Imala sam 4 rupice; jedna uz pupak, jedna na desnom boku ispod rebara, jedna na sredini uz ošit (najveća i najbolnija) i jedna cca 3 cm desno od ove. Sad se već jedva vide jer su se kraste oljuštile.
Obavila na KBC Rebru, a odmah su me i ispuhali (upuhuju CO2 u utrobu radi lakše obrade). Operirana u petak, puštena u nedjelju. Jedino kaj sam niskotlakaš i sklona švindlanju, pa mi je trebalo skoro tjedan dana da odem u šetnju van stana.
Moram priznati da se gospođa operirana klasično (no, napravljen joj je rezi manji nego što je uobičajeno) digla iz kreveta prije mene. Najviše su me smetale dvije gornje rupice; bilo za ustajanje, kašljanje, brisanje nosa, povremeno i disanje. No ja imam 47kg i utegnuta sam. Netko malo "labaviji" ima vjerojatno više lufta za istezanje.

Ožiljci više ne bole. Samo me povremeno štrecnu, ali znam osjetiti mjesto gdje je bila žučna vrećica, pa me boli na leđa. Nadam se da će i to prestati.

Ak te još nešto zanima, pitaj.
Beboje is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2007., 00:12   #20
beboje, koje su ti upute dali u vezi prehrane?
__________________
Bože molim cuvaj nase klince
To love and be loved is to feel sun on both sides. D.V.
tough_cookie is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:55.