Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo

Pravo Pravna pitanja. Podforumi: Nasljeđivanje, Prekršajno i kazneno pravo, Radno, socijalno i obiteljsko pravo, Nekretnine

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.11.2016., 06:04   #281
Velika Gorica,biljeznik Marko Jurlina.
Radi subotom,ima vl.parking,a i sve ostalo je za preporuku.
Rossa is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2016., 20:44   #282
Thumbs up

Hvala. Našao sam već preko javnobilježničke komore.

U Arena centru na I katu, radi subotom do 13. Parkinga kolko hoćeš, a djelatnici vrlo ljubazni i brzi...

makape is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2017., 13:23   #283
zavjera poštara i bilježnika

čitam masu postova po raznoraznim portalima, i većinom se žale na to da nisu primili obavijest vezano za ovrhu...
e sad, u interesu pošiljatelja ovrhe...u ovom slučaju javnih bilježnika je da stranka ne primi obasvijest. iz razloga jer se povećava rizik prigovora...što produžuje vrijeme do same ovrhe.....a i njima se povećava trošak posla...
kako po područjima nema baš puno javnih bilježnika ...ali niti potanskih ureda...ja da sam javni bilježnik ...ja bi recimo došao poštaru i rekao bi mu da pošiljke od mog ureda registrira kao neuredne....i za to bi mu platio određeni iznos novca.....
Možda me pere sindrom travarice umjesto ručka ali...opet...
u tom poslu se vrte milijarde. .... ne vjerujem da su ti bilježnici likovi koji dolaze u ured tipkaju i pišu u one velike knjige i nakon posla odu doma i nebrine ih kako će oni sutra...kako do posla...bla bla bla.
Muljaju oni nešto sigurno.
__________________
“Mijenjajte mišljenje, zadržite principe. Mijenjajte listove, zadržite korjen.”
rogaland is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2017., 20:31   #284
Quote:
rogaland kaže: Pogledaj post
čitam masu postova po raznoraznim portalima, i većinom se žale na to da nisu primili obavijest vezano za ovrhu...
e sad, u interesu pošiljatelja ovrhe...u ovom slučaju javnih bilježnika je da stranka ne primi obavijest. iz razloga jer se povećava rizik prigovora...što produžuje vrijeme do same ovrhe.....a i njima se povećava trošak posla...
Javnom bilježniku je u interesu da se primi ovrha jer tu onda njegov posao staje. On ima dodatnog posla ako se dostava ne može izvršiti (velika je razlika između neuredne dostave i neizvršene dostave). JB s prigovorom niti ima rizik niti ima trošak. Ako dođe prigovor, on ga jednostavno proslijedi nadležnom sudu. Dakle, po prigovoru jedini posao je poslati na sud.

Quote:
kako po područjima nema baš puno javnih bilježnika ...ali niti potanskih ureda...ja da sam javni bilježnik ...ja bi recimo došao poštaru i rekao bi mu da pošiljke od mog ureda registrira kao neuredne....i za to bi mu platio određeni iznos novca.....
Ogromna je razlika između neizvršene i neuredne dostave.

Quote:
Možda me pere sindrom travarice umjesto ručka ali...opet...
u tom poslu se vrte milijarde. .... ne vjerujem da su ti bilježnici likovi koji dolaze u ured tipkaju i pišu u one velike knjige i nakon posla odu doma i nebrine ih kako će oni sutra...kako do posla...bla bla bla.
Muljaju oni nešto sigurno.
Odi kod JB volontirat jedan dan i samo gledaj. U cijelom procesu ovrhe oni su što se troška tiče najjeftiniji. Tako da su ti premise a i zaključak pogrešni.
__________________
Nisam bio punoljetan kad su se kupovale dionice
sepeam is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2017., 14:11   #285
Quote:
sepeam kaže: Pogledaj post
Javnom bilježniku je u interesu da se primi ovrha jer tu onda njegov posao staje. On ima dodatnog posla ako se dostava ne može izvršiti (velika je razlika između neuredne dostave i neizvršene dostave). JB s prigovorom niti ima rizik niti ima trošak. Ako dođe prigovor, on ga jednostavno proslijedi nadležnom sudu. Dakle, po prigovoru jedini posao je poslati na sud.



Ogromna je razlika između neizvršene i neuredne dostave.



Odi kod JB volontirat jedan dan i samo gledaj. U cijelom procesu ovrhe oni su što se troška tiče najjeftiniji. Tako da su ti premise a i zaključak pogrešni.
e jbg....taman sam ih mislio usporediti sa sektom štovatelja džonija štulica..znači javni bilježnik nas u biti spašava dodatnog troška i njemu je u interesu da dostava uspije jer onda sav posao u vezi toga staje i on onda samo čeka pare.....a što kada se izjavi žalba, da li onda posao bilježniku staje...koliko je meni to razumljivo ..teret troška dokazivanja spada na javnog bilježnika...
__________________
“Mijenjajte mišljenje, zadržite principe. Mijenjajte listove, zadržite korjen.”
rogaland is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2017., 20:45   #286
Quote:
e jbg....taman sam ih mislio usporediti sa sektom štovatelja džonija štulica..znači javni bilježnik nas u biti spašava dodatnog troška i njemu je u interesu da dostava uspije jer onda sav posao u vezi toga staje i on onda samo čeka pare....
On je u tom trenutku već dobio pare A to da spašava, ne stoji jer ionako taj trošak ide ovršeniku.


Quote:
.a što kada se izjavi žalba, da li onda posao bilježniku staje...koliko je meni to razumljivo ..teret troška dokazivanja spada na javnog bilježnika...
Pa rekao sam već, ako se izjavi prigovor (a ne žalba) prosljeđuje u svojstvu poštara spis na nadležni sud. JB nije stranka u postupku, tako da nije niti ovlašten niti dužan bilo što dokazivati. Dakle, njegov posao dostavom (osim udaranja pečata, staje).

Lijepi pozdrav
__________________
Nisam bio punoljetan kad su se kupovale dionice
sepeam is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2017., 21:14   #287
Izgubio sam volju gubiti vrijeme na slučaj ovrhe koji je završen (prošao je i rok za podnošenje prigovora), ali me ova priča podsjetila na to da mi je u uredu jb-a rečeno da isti nije dužan dostaviti ovršni prijedlog.

Ipak, koliko vidim (iako nisam čitao ovršni zakon), jb bi trebao pokušati dostaviti ovršni prijedlog te imati dostavnice (koje "moj" jb nema, već mi je rekao da su iste na sudu, što nije istina).

Btw., kad smo već kod jb-a i suda, tko je dužan poslati rješenje o nasljeđivanju na sud? Što se može napraviti ako prođe skoro dvije godine od ostavinske rasprave (na kojoj je plaćen puni trošak jb-a) te godinu dana od pravomoćnosti rješenja, a isti jb nije poslao na sud?
Guud is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2018., 17:27   #288
Može li druga osoba odnijeti javnom bilježniku na ovjeru dokument koji sam ja prethodno potpisala?
Minnie_000 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2018., 10:03   #289
Quote:
Minnie_000 kaže: Pogledaj post
Može li druga osoba odnijeti javnom bilježniku na ovjeru dokument koji sam ja prethodno potpisala?
ne može.
PabloN is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2018., 12:24   #290
Quote:
PabloN kaže: Pogledaj post
ne može.
Hvala!
Minnie_000 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2018., 22:24   #291
Glupo pitanje, ali ipak:
Zagubila sam jedan aneks ugovora koji sam ovjerila kod javnog biljeznika, znam datum ovjere itd., a glavni ugovor imam. Mogu li zatraziti da mi javni biljeznik napravi ovjerenu kopiju tog dokumenta (odnosni kopiju kopije) i koliki bi taj trosak bio?
hours is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.12.2018., 14:01   #292
Quote:
hours kaže: Pogledaj post
Glupo pitanje, ali ipak:
Zagubila sam jedan aneks ugovora koji sam ovjerila kod javnog biljeznika, znam datum ovjere itd., a glavni ugovor imam. Mogu li zatraziti da mi javni biljeznik napravi ovjerenu kopiju tog dokumenta (odnosni kopiju kopije) i koliki bi taj trosak bio?
Možeš, dvadesetak kuna, ovisno o broju stranica aneksa.
PabloN is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2018., 19:26   #293
@Pablo hvala!
hours is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2019., 14:03   #294
Poštovanje

Da li je potrebno osobni faksimil - žig sa vlastoručnim skeniranim potpisom prije upotrebe odnijeti kod javnoga bilježnika na ovjeru ili ne?
Osobni faksimil - žig sa vlastoručnim skeniranim potpisom bi osobno koristio na mjestima gdje se je potrebno vlastoručno potpisati.
Zahvaljujem se svima na odgovoru.
__________________
S poštovanjem,
Mihajlo Kovačić.
Mihajlo is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2019., 18:11   #295
Quote:
Mihajlo kaže: Pogledaj post
Poštovanje

Da li je potrebno osobni faksimil - žig sa vlastoručnim skeniranim potpisom prije upotrebe odnijeti kod javnoga bilježnika na ovjeru ili ne?
Osobni faksimil - žig sa vlastoručnim skeniranim potpisom bi osobno koristio na mjestima gdje se je potrebno vlastoručno potpisati.
Zahvaljujem se svima na odgovoru.
Javni bilježnik ti ne može "ovjeriti" žig niti se možeš tamo gdje se traži vlastoručni potpis "potpisivati" žigom. Sama riječ kaže da je nešto vlastoručno, ne ajmo reć strojno.
Osobe koje se nisu u stanju potpisati se potpisuju otiskom prsta, ne žigom.
PabloN is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2019., 07:04   #296
Javni bilježnik, solemnizacija, ništetan ugovor, tužba, ovrha, agencija za naplatu

Pozdrav svima,


Ako ima tko već iskustva s ovime, molim napišite.


Imam (po mom mišljenju) ništetni kredit iz 2004. zbog "promjenjive kamatne stope koja se mijenja isključivo odlukom banke" i za to ću ih tužiti prvo tražeći ništetnosti ugovora, a potom za naknadu sa zateznim kamatama.

No, taj je kredit bio solemniziran kod javnog bilježnika koji je (pišem ukratko što za mene kao laika znači solemnizacija) trebao provjeriti -- ne samo formalno nego i sadržajno -- taj ugovor.

Da je tako bilježnik i učinio, ne bi mi ništa mogao solemnizirati, već me upozoriti kako su odredbe o kamati ništetne.

(Eventualno bi mogao -- na moje inzistiranje -- ipak taj ugovor solemnizirati uz napomenu da me je upozorio, ali da sam ja to ipak tražio.)


Čini mi se da je bilježnik propustio odraditi svoj posao (iz neznanja ili namjerno, što je u konačnici svejedno) pa pitam: ima li osnove tužiti i bilježnika, te za što?

Npr. za naknadu nematerijalne štete jer sam zbog otkaza kredita, kasnije ovrhe, a potom gnjavaže od strane agencije koja je otkupila taj ništetni ugovor, imao noćne more, nesanicu, itd. (pišem napamet, samo za primjer).

Ili je ipak, što bi rekli u Dalmaciji, izija vuk tovara? :-)


Usput, da li tužiti -- i za što -- i agenciju koja je, kao i bilježnik, "znala ili morala znati" da me ovršuje temeljem ništetnog kredita. To je onda prijevara ili što već ...
dedif is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2019., 07:53   #297
Quote:
dedif kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima,
Čini mi se da je bilježnik propustio odraditi svoj posao (iz neznanja ili namjerno, što je u konačnici svejedno) pa pitam: ima li osnove tužiti i bilježnika, te za što?
Naravno da nema osnove za tužbu protiv bilježnika. Nije on bio dužan utvrđivati da li je odredba ništetna.
Utvrđenje ništetnosti kamatne stope je u zastari od kraja 13.06.2019. Dakle može se još utvrđivati ništetnost valutne klauzule ili cijelog ugovora.
Mef is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2019., 08:34   #298
Quote:
Mef kaže: Pogledaj post
Naravno da nema osnove za tužbu protiv bilježnika. Nije on bio dužan utvrđivati da li je odredba ništetna.
Utvrđenje ništetnosti kamatne stope je u zastari od kraja 13.06.2019. Dakle može se još utvrđivati ništetnost valutne klauzule ili cijelog ugovora.
Hvala na odgovoru. I mislio sam na tužbu za utvrđivanje ništetnosti ugovora zbog načina određivanja kamatne stope.

Onda kad (ako?) se utvrdi da je ugovor ništetan, tada je pitanje obračuna tko kome koliko duguje. U dvije banke, za dva kredita, sam otprilike platio glavnicu, ostaje pitanje zateznih kamata na sve moje uplate -- banka je "kriva" i mora ih platiti, a toga se sad nakupilo.

Za sada bilježnik ostaje izvan ovoga, makar mi i dalje nije jasno kako može solemnizirati (dakle, izvršno ovršno rješenje) ugovor za koji zna ili je morao znati da je ništetan jer je glavni element ugovora -- cijena, odnosno kamata -- neodrediv.

No, to se samo pitam ja koji sam laik. Ili ... ? :-)
dedif is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2019., 09:15   #299
Quote:
dedif kaže: Pogledaj post
Hvala na odgovoru. I mislio sam na tužbu za utvrđivanje ništetnosti ugovora zbog načina određivanja kamatne stope.

Onda kad (ako?) se utvrdi da je ugovor ništetan, tada je pitanje obračuna tko kome koliko duguje. U dvije banke, za dva kredita, sam otprilike platio glavnicu, ostaje pitanje zateznih kamata na sve moje uplate -- banka je "kriva" i mora ih platiti, a toga se sad nakupilo.

Za sada bilježnik ostaje izvan ovoga, makar mi i dalje nije jasno kako može solemnizirati (dakle, izvršno ovršno rješenje) ugovor za koji zna ili je morao znati da je ništetan jer je glavni element ugovora -- cijena, odnosno kamata -- neodrediv.

No, to se samo pitam ja koji sam laik. Ili ... ? :-)
Stvar je u tome što je javni bilježnik dužan upozoriti stranke na odredbe ugovora koje su nejasne, neprovedive i sl., ali objektivno oni nisu u to vrijeme mogli znati da takva odredba je ništetna. Način promjene KS određen je pravilnicima banke koje javni bilježnik sigurno nije čitao, kao ni opće u svjete i sl. U Zakonu o javnom bilježništvu i stoji u čl. 57. da će se prilozi pročitati samo na zahtjev stranaka. Ugovori o kreditu su bili sastavljani kao tipski od strane banaka i njih je jb solemnizirao kao privatne isprave. Uglavnom, po mom mišljenju, ne bih puno ulazio u odgovornost javnih bilježnika.

Glede ništetnosti čitavog ugovora, za sada ne postoji ustaljena sudska praksa tako da bi ja sačekao malo s podnošenjem takve tužbe, ali to je moje subjektivno mišljenje. U svakom slučaju - sretno!
Mef is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2020., 21:35   #300
prije par godina sam dobio rješenje o nasljeđivanju od majke, i tek prošli tjedan sam uvidio da nije prošla uknjižba na mene, mislio sam da to ide automatizmom te nisam vodio računa, i kada sam išao na zemljišnik provjeriti zašto pokazali su mi grešku u rješenju, napisana je jedna kriva riječ koju treba ispraviti, rekli su mi da je to pisao bilježnik i da on to treba ispraviti, išao sam kod bilježnice, i ne znam zbog čega se ta žena zainatila i neće da ispravi, već 3 puta sam bio i natežem se s njom, i kad sam opet išao na zemljišnik rekli su mi da je ta bilježnica inače malo luda, ne znam šta da radim, ili je stvarno luda ili želi mito, da li da se obratim odvjetniku, je li se može šta pravnim putem je tužiti i natjerati da to ispravi? više ne mogu ići kod nje jer gubim kontrolu, ovo je postalo nenormalno
uprolazu is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:52.