Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo

Pravo Pravna pitanja. Podforumi: Nasljeđivanje, Prekršajno i kazneno pravo, Radno, socijalno i obiteljsko pravo, Nekretnine

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.11.2016., 21:38   #1281
Pozdrav, molim malu pomoć...isteklo mi je boravište (prva prijava) prije mjesec i 10-ak dana, i sad se naravno idem opet prijaviti (Zagreb). Imam ugovor o najmu na neodređeno vrijeme. Trebam li očekivati probleme jer nisam produžila boravište odmah po isteku (nebitno iz kojih razloga?). Unaprijed hvala!
Boyana-9 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2016., 18:58   #1282
Prijavljen sam da živim kod roditelja, ali živim kao podstanar u stanu kojeg mi je u podnajam dao bivši stanar, vlasnica stana ne živi u Hrvatskoj.

Imao sam problem neki dan, imao sam neko društvo kod sebe, zaglavila se brava na vratima stana i nismo mogli izaći, zvao sam vatrogasce da otvore a s njima je došla i policija, policiji sam dao osobnu na kojoj je druga adresa, policajac me pitao koliko dugo tu živim, rekao sam oko godinu dana (tu sam vjerojatno pogriješio), rekao mi je da se prijavim u roku od 15 dana, ili ću dobiti kaznu...pa me sad zanima koja mi je najbolja, tj. najjeftinija opcija. I što uopće moram prijaviti, prebivalište ili boravište (u istom gradu živim)?

Budući da nisam prijavljen kao podstanar, ne bih htio da se dogodi da vlasnici stana stigne nekakva prijava od porezne i sl. (ili će se to sad ionako dogoditi?).
mammoth is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2016., 21:40   #1283
Možeš prijavit ili jedno ili drugo ali uz potpis ili ovjerenu izjavu vlasnice stana.

Ako se ne prijaviš mogu ti rješenjem oduzet sadašnje prebivalište.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2016., 23:33   #1284
Quote:
sivkić kaže: Pogledaj post
Možeš prijavit ili jedno ili drugo ali uz potpis ili ovjerenu izjavu vlasnice stana.

Ako se ne prijaviš mogu ti rješenjem oduzet sadašnje prebivalište.
Ok, a ukoliko mi ga oduzmu, mogu li se onda jednostavno ponovo prijaviti da živim kod roditelja uz recimo pisanu izjavu roditelja da živim tamo?
mammoth is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2016., 04:13   #1285
I koliko košta prijava promjene prebivališta, a koliko prijava promjene boravišta?

Mogu li se sad odmah prijaviti na nekoj trećoj adresi (uz potpis vlasnika prostora), pa onda za recimo mjesec dana ako udem htio opet prijaviti promjenu boravišta na adresu roditelja?
Mogu li očekivati da će policija dolaziti provjeravati živim li i dalje na trenutnoj adresi?

I mogu li očekivati da će vlasnici stana koja ne živi u Hrvatskoj netko (policija, porezna) pokušati naplatiti to što ima neprijavljenog stanara ili ju pokušati kontaktirati?
mammoth is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2016., 04:16   #1286
I koliko košta prijava promjene prebivališta, a koliko prijava promjene boravišta?

Mogu li se sad odmah prijaviti na nekoj trećoj adresi (uz potpis vlasnika prostora), pa onda za recimo mjesec dana ako budem htio opet prijaviti promjenu boravišta na adresu roditelja?
Mogu li očekivati da će policija dolaziti provjeravati živim li i dalje na trenutnoj adresi?

I mogu li očekivati da će vlasnici stana koja ne živi u Hrvatskoj netko (policija, porezna) pokušati naplatiti to što ima neprijavljenog stanara ili ju pokušati kontaktirati?
mammoth is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2016., 09:41   #1287
Boravak ne možeš prijavit na adresi roditelja jer tamo već imaš prebivalište.
http://www.policija.hr/main.aspx?id=43

normalno da provjeravaju.kazna ide i tebi.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2016., 09:46   #1288
Quote:
putnikbroj kaže: Pogledaj post
Od prvog dana na MUPu za promjenu prebivališta, koliko cca treba da dobijem te papire s kojima mogu novu osobnu napravit?
odmah.


odes na salter prijavit prebivaliste, dobijes papir.

s tim papirom ides na kat na drugi salter gdje ispunjavas papir za novu osobnu s novim podatcima.


a kad ce nova osobna stici, ovisi koji postupak si izabrao (zurni, hitni, obicni...)
ostoppbar is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2016., 15:57   #1289
Quote:
sivkić kaže: Pogledaj post
Boravak ne možeš prijavit na adresi roditelja jer tamo već imaš prebivalište.
http://www.policija.hr/main.aspx?id=43

normalno da provjeravaju.kazna ide i tebi.
Ok, a mogu li dati usmenu ili pisanu izjavu o tome da u tom prostoru boravim samo povremeno u prilikama kao što je bila tu večer kad se zaglavila brava i zbog čega niti nisam prijavio boravište, te zatražiti da iz istog razloga budem oslobođen obaveze prijave promjene boravišta?
mammoth is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2016., 12:56   #1290
ne možeš.ne kemijaj.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2016., 16:59   #1291
Je li netko prijavljivao boravište preko e-građana? Kako to izgleda?

Nemam tu razinu sigunosti (inače koristim token) pa ne znam vrijedi li ići u Finu po certifikat ili da naprosto odem u Petrinjsku i prijavim se (imam ovjerenu izjavu vlasnika stana).
__________________
Don't send me a winky face and then wonder why I show up at your house naked.
mpoo is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2016., 16:03   #1292
Quote:
mpoo kaže: Pogledaj post
Je li netko prijavljivao boravište preko e-građana? Kako to izgleda?

Nemam tu razinu sigunosti (inače koristim token) pa ne znam vrijedi li ići u Finu po certifikat ili da naprosto odem u Petrinjsku i prijavim se (imam ovjerenu izjavu vlasnika stana).
ovo i mene zanima, tj zašto ne možeš preko eoi prijavit? pa to je isto razina sigurnosti 4 kao i fina cert?
ali fina cert košta para, a eoi ne košta?? je li zato?
NMT is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2017., 12:39   #1293
koristi li netko eoi s e-građanima pomoću čitača osobne?
NMT is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2017., 12:49   #1294
Ja.
Mephisto is online now  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2017., 21:02   #1295
e pa može li odgovor onda gdje si nabavio čitač kartice tj osobne?

može li se pomoću tog normalno ulogirat ili treba i neki certifikat kupit?

ili samo čitač +osobna= pristup razine 4 = prijava boravišta online?
NMT is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2017., 21:26   #1296
Kupio sam u MagazinRS-u, ne znam imaju li taj isti u ponudi, ali bilo koji po ISO7816 standardu bi trebao odgovarati.
Certifikat se dobije s e-osobnom (pohranjen je u čipu).
Detalje za prijavu boravišta ne znam, nisam ga koristio u tu svrhu.
Mephisto is online now  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2017., 14:14   #1297
Naišla sam na neke postove iz 2015.,gdje je rečeno da se nakon što si imao boravište na jednoj adresi 2 godine,a sada bi ga trebao i 3 put,to može ako se prijaviš na drugu adresu.Preselila sam se i novi gazda pristaje da se prijavim kod njega,a pošto sam se tek zaposlila ,a ne znam na koliko dugo(privatna je firma, nova,pa ako opstane)tako da ne bih uzimala prebivalište ako ne moram.Može li se to ili baš moram uzeti prebivalište i mijenjati osobnu?
viviana11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2017., 15:13   #1298
I na toj novoj adresi boravka možeš bit prijavljena 1+1 godina a i nekim slučajevima i duže (ako radiš ma ugovor na određeno)
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2017., 15:34   #1299
Sivkić , hvala na odgovoru,puno mi je pomogao.......
viviana11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2017., 22:26   #1300
Pozdrav,

htio bi prijaviti boravište ali u stanu sam već duže od godinu dana što označi da mi prijeti kazna od 500 do 5000 kuna.
Dali itko zna ako je moguće izbjeći tu kaznu, dali je moguće da mi neće naplatiti kaznu ako se svojevoljno prijavim sa zakasnjenjem ? Dali mogu očekivati minimalnu kaznu (500 kn) ili postoji realna šansa da ta kazna bude i do 5000 kn ?

Osim toga, ako ja nisam prijavio boravište dali je i stanodavac u opasnosti od kazne ili je to odvojen slučaj odnosno ako je stanodavac prijavio na poreznoj il negdje već on je sredio svoj dio ?

Malo mi je cudna situacija da sam prisiljen ne prijavljivati se radi kazne, a zelim se prijaviti.
Snefru is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:45.