Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Sam svoj majstor

Sam svoj majstor Radionica u kući

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.06.2008., 10:00   #61
Quote:
ruler kaže: Pogledaj post
tockasto ljepljenje stiropora i slicnog njemu je izum majstora koji zele sto brze obaviti posao. koliku garanciju daju na tako izvedenu fasadu?
Upravo tako. Pogotovo kad se s njima dogovoriš za kompletnu uslugu (rad + materijal). To sam na žalost shvatio tek kada su posao obavili.
Stiropor treba zalijepiti tako da se zračni sloj između njega i zida zatvori na svakoj ploči, dakle treba staviti kompletno lijepilo po cijelom vanjskom rubu stiropora i točku u sredini.
Mada je tema prastara, ali kad smo je već digli:
termožbuka po koeficijentu prolaska topline nije usporediva s demit fasadom (ili sličnim materijalom). To je bacanje novca.
Tko gradi podrum, trebao bi i njega izvana toplinski izolirati ako ne želi imati vlažan podrum.
Po mojem iskustvu, izračuni o uštedi kroz termofasadu su uglavnom prilično "nabildani" i u stvarnosti ih je gotovo nemoguće postići. Tko se želi približiti tim vrijednostima mora paziti na i najmanji element u gradnji. Osobito na prozore, tj. njihovu kvalitetu izolacije, veličinu i štošta drugo.
mojkarma is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2010., 23:04   #62
Izolacija kuće - ušteda

pozdrav!
Zanima me da li je ima informacije o uštedi plina/drva/lož ulja na nivou kuće gradjene 80tih godina, dakle ona vulgaris gradnja cigla + žbukana fasada, cca 100-150m2, da je uložio u fasadu sa stiroporom, zamijenio prozore i vrata vanjska, evnt uložio u novije bolje radijatore i peć ! Krov možda?
Čisto me zanima kolika je ušteda na godišnjem nivou ?

Zadnje uređivanje Majstor : 16.12.2015. at 09:08.
mrfloyd is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2010., 09:42   #63
još ako je zidana sa malom ciglom i staviš min. 8 cm stiropora, izoliraš i tavan i imaš sigurnu uštedo preko 50 % bilo kojeg energenta.
Mačakvn is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2010., 15:03   #64
Gubitak kroz 1 m2 zida: vanjska temperatura -20C, unutarnja temperatura 20C
žbuka 2cm+puna cigla 25cm+žbuka 2cm = 75 W/m2h
žbuka 2cm+puna cigla 25cm+žbuka 2cm+stiropor 5cm = 32 W/m2h
žbuka 2cm+puna cigla 25cm+žbuka 2cm+stiropor 8cm = 24 W/m2h
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2010., 18:00   #65
Quote:
Lee Champa kaže: Pogledaj post
Gubitak kroz 1 m2 zida: vanjska temperatura -20C, unutarnja temperatura 20C
žbuka 2cm+puna cigla 25cm+žbuka 2cm = 75 W/m2h
žbuka 2cm+puna cigla 25cm+žbuka 2cm+stiropor 5cm = 32 W/m2h
žbuka 2cm+puna cigla 25cm+žbuka 2cm+stiropor 8cm = 24 W/m2h
Ajme!
hm, dakle logika mi govori da kroz nove prozore ne štediš doliko koliko na ovome gore nevedenom (bolje je, ali ne tako dramatično) + još neki faktori tipa krovište itd ------ ako bubneš 8cm stiropora ili više možeš računati da bi potrošnja plina pala sa 1000kn/mjesečno kroz zimski period 10mj-4mj na 600kn/mjesečno a i ljeti bi se ušparalo na potrošnji klime. Da li sam blizu?
mrfloyd is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2010., 23:10   #66
Jednostavno objašnjenje:
Tri zime, plastična stolarija, blok cigla 29cm, potrošnja plina za cijelu sezonu 2700m3 plina.
Slijedeće tri zime dodano "samo" 5 cm stiropora i sezona pala na 2000m3 plina.
Ušteda 25%

Sa izoliranjem deke prema tavanu mora se smanjiti joooooš.
Dadichi is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2010., 16:22   #67
jeli bolji izolator stiropor od ili kamena vuna?Sta je isplativije?
milutin7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2010., 17:53   #68
kamena vuna je bolji izolator ali to treba znati i napraviti fasadu jer proizvođači vune "TERVOL" ne daje garanciju ako ne radite po njihovim prospektima,nema tu neke filozofije velike za razliku od stiropora ali ima neki sitnica koje se trebaju dobro odraditi.Ali meni osobno je bolje stiropor,dugovječniji je i tvrđi.
antetg is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2010., 19:49   #69
Quote:
milutin7 kaže: Pogledaj post
jeli bolji izolator stiropor od ili kamena vuna?Sta je isplativije?

vuna je bolja ali to je tako sitna razlika da je zbog nekih razloga bolje ju ne koristiti kada je fasada u pitanju
-skupoća
-ako se natopi moš ju...
-teže je s njom raditi
marion56 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2010., 12:18   #70
Mineralna vuna kad se navlaži dobije "preklapaču" kao pivopija drobec
Dobra je za među rogove i na tavan koji se ne upotrebljava!
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2010., 09:33   #71
e ona je jebena ako se natopi.....ma stiropor je zakon i jeftiniji od vune
antetg is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2010., 21:21   #72
koliko je meni poznato, i stiropor i vuna imaju gotovo identičan koeficijent prolaznosti topline; vuna ima bolju zvučnu izolaciju od stiropora

majstori vole raditi više s stiroporom jer to znaju napraviti svi, a za vunu već moraš biti malo stručniji a ak ne odradiš dobro, problema do bola ak se natopi
__________________
Edgar The Titanodur Master i Titanodur su zaštičena imena Edgar Investa. Sva prava pridržana
Edgar Consulting OPG za proizvodnju krastavaca, distribuciju toplote i optimizaciju duvanja dio je Edgar Investa
Edgar is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2010., 22:59   #73
Da ali cuo sam da stiropor nakon nekih 10-15 godina jednostavno nestaje.Da bas nije dugovjecan.Da li je to istina?ima li ko iskustva sa time?
milutin7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2010., 11:26   #74
Quote:
milutin7 kaže: Pogledaj post
Da ali cuo sam da stiropor nakon nekih 10-15 godina jednostavno nestaje.Da bas nije dugovjecan.Da li je to istina?ima li ko iskustva sa time?
krivo si čuo, to je velika NEistina, onaj tko ti je to rekao nema pojma.

Što se tiče postojanosti nemoraš se brinuti.
marion56 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2010., 11:48   #75
Quote:
milutin7 kaže: Pogledaj post
Da ali cuo sam da stiropor nakon nekih 10-15 godina jednostavno nestaje.Da bas nije dugovjecan.Da li je to istina?ima li ko iskustva sa time?
Sine Milutine, tko ti takvu glupost izreko.
Stiropor propada ako je izložen dirkno suncu (UV zračenje), ali ne može sam propasti (od starosti).
Stavi ga u vodu ili zemlju i izvadi naakon 20 godina - izgledt će isto.
U gradu imam neboder star 30-ak godina i klinci redovno buše rupe u fasadi (nemaju drugog posla), a unutra stiropor 10 cm. Izgleda kao da je jučer stavljen.

Što se tiče kamene vune vs stiropora, Edgar je u pravu - 1cm vune ima ista izolaciona svojstva kao i 1cm siropora (EPS-a).
Ali, ako se vuna navlaži (recimo radi loše izrade) onda gubi izolaciona svojstva.
Bolja strana vune je veća paropropusnost i veća zvučna izolacija.
Dadichi is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2010., 14:42   #76
Quote:
dado33 kaže: Pogledaj post
Sine Milutine, tko ti takvu glupost izreko.
Stiropor propada ako je izložen dirkno suncu (UV zračenje), ali ne može sam propasti (od starosti).
Stavi ga u vodu ili zemlju i izvadi naakon 20 godina - izgledt će isto.
U gradu imam neboder star 30-ak godina i klinci redovno buše rupe u fasadi (nemaju drugog posla), a unutra stiropor 10 cm. Izgleda kao da je jučer stavljen.

Što se tiče kamene vune vs stiropora, Edgar je u pravu - 1cm vune ima ista izolaciona svojstva kao i 1cm siropora (EPS-a).
Ali, ako se vuna navlaži (recimo radi loše izrade) onda gubi izolaciona svojstva.
Bolja strana vune je veća paropropusnost i veća zvučna izolacija.
kolika je razlika u cjeni
recimo kvadrat 8 cm vune u odnosu na
8cm stiropora?
morino is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2010., 14:43   #77
Quote:
Lee Champa kaže: Pogledaj post
Mineralna vuna kad se navlaži dobije "preklapaču" kao pivopija drobec
Dobra je za među rogove i na tavan koji se ne upotrebljava!
kako misliš tavan koji se ne upotrebljava?
morino is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2010., 16:09   #78
Quote:
morino kaže: Pogledaj post
kako misliš tavan koji se ne upotrebljava?
Pretpostavljam kao moj tavan - on je gore i koristim ga za odlaganje stvari ali ne živim gore ... no promjenom krovišta i ove godine izolacijom među rogovima trebao bih dobiti da je na tom tavanu barem 10-ak ili minimalno 0 stupnjeva kad je vani -10 odnosno 10 max 20C kad je vani 30 - dakle ipak je i to neka izolacija
jawahell is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2010., 18:48   #79
Quote:
morino kaže: Pogledaj post
kolika je razlika u cjeni
recimo kvadrat 8 cm vune u odnosu na
8cm stiropora?
Ne znam (treba vidjeti cijenike trgovina građ. materijalom), ali kada sam radio termo fasadu (prije 4 godine) sistem fasade sa vunom ispadao mi je 20-30% skuplji.
Možda i zato što je vuna za fasade malo "tvrđa" (radi lakšeg rabiciranja), a ona mekša (za između rogova i sl.) vjerojatno ne odudara u cijeni prema EPS-u
Dadichi is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2010., 15:02   #80
Quote:
dado33 kaže: Pogledaj post
Jednostavno objašnjenje:
Tri zime, plastična stolarija, blok cigla 29cm, potrošnja plina za cijelu sezonu 2700m3 plina.
Slijedeće tri zime dodano "samo" 5 cm stiropora i sezona pala na 2000m3 plina.
Ušteda 25%
E sad, pitanje je koliko te došla ta stiropor fasada. Jerbo, 700m3 x 2,2kn = cca. 1500kn godišnje uštede x 10 godina 15.000kn (ok, biti će nešto više jer plin ide gore ali niti zime neće biti iste pa je ovo stvarno "od oka"). Ako te takva fasada dođe cca 50.000 kn i to staviš u banku sa 4% kamatom to pokrije takvu razliku, a novci uvijek dostupni. S druge strane uložiš te novce u fasadu i onda 30 godina čekaš da ju otplatiš da bi onda štedio. Vrlo je veliko pitanje isplativost (na stranu ekologija).
Vani je takva rabota (mislim na zapadu) subvencionirana od države pa je to isplativo.
the_ripper is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:04.