Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Glazba > Gitaristički kutak

Gitaristički kutak Gitare, bass gitare, pojačala, oprema, tehnike sviranja, akordi, tablature...

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.10.2003., 18:30   #1
Mala škola gitare

Eh ovako.
Ova skole gitare podrazumjeva da znate kako se stima gitara i koji su tonovi na gitari(ako nista drugo onda kako se zovu prazne zice,a pozeljno je da se poznaju i tonovi do petog polja gitare ili vishe).

Znaci necemo se zamarati sitnicama,a ukoliko neko nadje i u tim sitnicama prepreku neka javi pa cemo i to prosnjirat.

Ovdje se necemo baviti metafizikom muzike jer bi nam to uzelo dosta vremena, niti cemo se baviti nekim iskljucivim stilom sviranja.Moguce je da ce se ukazati odredjena potreba za tim ali o tom po tom.
Adura is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2003., 18:34   #2
Krecemo time kako se gradi akord na gitari.
Akord znaci sazvucje tonova i potrebno je imati najmanje tri tona u sazvucju da bi se to sazvucje nazivalo akordom.

Prvi dio ce se baviti osnovama teorije muzike .
Naime, svaki akord se gradi na osnovu durske ljestvice , gdje je prima(prvi ton u ljestvici) u najvecem broju slucaja i naziv akorda(postoje i izuzeci u tome).
Normalno da bi znali sta je to durska ljestvaica trebate poznavati hromatsku ljestvicu koja glasi(poceti cu od C tona)

Znaci: c, cis, d, dis, e, f, fis, g, gis, a, b, h, (c) ...i tako u krug.

Svaki stupanj u harmonskoj ljestvici je polustepen.Izmedju intervala c i cis je polustepen. Dok je izmedju intervala hromatske skale nr. c i d cjeli stepen (odnosno dva polustepena..prosta matematika)

Durska ljestvica ima sve cjelostepene intervale izuzev 3 - 4 stepena, i 7 – 8 stepena..koji su polutonovi(hromatske skale).

Znaci ovako ako uzmemo da je prima durske skale ton C, onda ce se ta skala , logicno zvaci C dur skala i ona ce izgledati ovako.

1---2---3-()-4---5---6---7-()-8
C....D.....E.....F....G...A.....H....C


Tamo gdje sam stavio zagrade tu se nalaze polustepeni, ostalo su cjelostepeni intervali (hromatske ljestvice).

Znaci isao sam C, pa u odnosu na C cjelostepeni interval je D--> u odnosu na D cjelostepeni interval je E....itd itd.

U daljem tekstu bitno je obratiti paznju na brojeve koje sam stavio iznad tonova durske skale , posto oni oznacavaju intervale durske ljestvice(a ne hromatske).

Kuzite
Adura is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2003., 18:40   #3
Ok
Sad ide shema kako se grade akordi na gitari gdje je X prima (u nasem slucaju to je C ton) a brojevi oznacavaju intervale DURSKE ljestvice.
Kada ispred broja stavim znak minusa ( - ) to znaci da je taj ton umanjen za jedan polustepen .Npr. ako stavim –C to je onda ton Ces (ili Dis) odnosno ton koji u hromatskoj ljestvici prethodi tonu iza kojeg se nalazi znak (-)..
Ako stavim znak ( + ) to znaci da je ton povisen za jedan polustepen(hromatske skale) u hromatskoj ljestvici ..recimo +C ce biti Cis.

Nadam se da je ovo jasno.

Znaci ovo su tonovi akorada (na bilo kojem intrumentu, kasnije cemo obraditi temu kako to prakticno odsvirati na gitari)

X dur :1, 3, 5
x mol : 1, -3 , 5
X dur7(sastoji se znaci od tonova dura + umanjena septima) : 1, 3 , 5 , -7
X maj7 (sastoji se od tonova dura + cista septima) : 1, 3 ,5 ,7
x mol7(sastoji se od tonova mola + umanjena septima) :1, -3 , 5, -7
X dur7/9 (znaci ima u sebi tonove dura + umanjena septima + nona) 1, 3, 5 , -7 , 9
x mol7/9 (nadam se da ne trena dalje objasnjavati prostu logiku) 1, -3 ,5 , -7 , 9
X dur6 : 1, 3 , 5 , 6
x mol6: 1, -3, 5 , 6
X sus : 1, 3 ,4
x dim 1, -3, -5, 6
X dur+5 : 1, 3, +5
X mol -5 : 1, 3, -5

Hmm moguce da sam koji akord preskocio al nejse nadoci ce.

Znaci to je nekih 130-150 teoretskih akorada.

Medjutim svaki ovaj akord kada se hvata na gitari ima nekoliko pozicija(od 2 do 5) tako da kad se sve sabere izadje ‘pozamasan’ broj akorada.
Adura is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2009., 21:59   #4
Quote:
Adura kaže: Pogledaj post
Ok
Sad ide shema kako se grade akordi na gitari gdje je X prima (u nasem slucaju to je C ton) a brojevi oznacavaju intervale DURSKE ljestvice.
Kada ispred broja stavim znak minusa ( - ) to znaci da je taj ton umanjen za jedan polustepen .Npr. ako stavim –C to je onda ton Ces (ili Dis) odnosno ton koji u hromatskoj ljestvici prethodi tonu iza kojeg se nalazi znak (-)..
Ako stavim znak ( + ) to znaci da je ton povisen za jedan polustepen(hromatske skale) u hromatskoj ljestvici ..recimo +C ce biti Cis.

Nadam se da je ovo jasno.

Znaci ovo su tonovi akorada (na bilo kojem intrumentu, kasnije cemo obraditi temu kako to prakticno odsvirati na gitari)

X dur :1, 3, 5
x mol : 1, -3 , 5
X dur7(sastoji se znaci od tonova dura + umanjena septima) : 1, 3 , 5 , -7
X maj7 (sastoji se od tonova dura + cista septima) : 1, 3 ,5 ,7
x mol7(sastoji se od tonova mola + umanjena septima) :1, -3 , 5, -7
X dur7/9 (znaci ima u sebi tonove dura + umanjena septima + nona) 1, 3, 5 , -7 , 9
x mol7/9 (nadam se da ne trena dalje objasnjavati prostu logiku) 1, -3 ,5 , -7 , 9
X dur6 : 1, 3 , 5 , 6
x mol6: 1, -3, 5 , 6
X sus : 1, 3 ,4
x dim 1, -3, -5, 6
X dur+5 : 1, 3, +5
X mol -5 : 1, 3, -5

Hmm moguce da sam koji akord preskocio al nejse nadoci ce.

Znaci to je nekih 130-150 teoretskih akorada.

Medjutim svaki ovaj akord kada se hvata na gitari ima nekoliko pozicija(od 2 do 5) tako da kad se sve sabere izadje ‘pozamasan’ broj akorada.
Halo malo majstore... Neće baš tako biti ovo podebljano... Ako je "-C" onda je to ton H ili kao što si rekao, Ces...
strat04 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2009., 11:33   #5
Quote:
strat04 kaže: Pogledaj post
Halo malo majstore... Neće baš tako biti ovo podebljano... Ako je "-C" onda je to ton H ili kao što si rekao, Ces...
Tacno tako kako kazes, lapsuz sa moje strane.
Adura is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2003., 18:47   #6
Eh da sad to apliciramo na C dur skali.
Rekli smo da C dur skalu cine sljedeci tonovi.

1---2---3-()-4---5---6---7-()-8
C....D.....E.....F....G...A.....H....C
D

iz toga proizilazi da se teoretski akordi C dur skale grade na sljedeci nacin.

Napomena.....kada pisem akord malim slovom onda je to mol , a kada pisem velikim slovom onda je to dur .
Recimo akord 'C' je C dur....a akord 'c' je ce mol.
Ovakav nacina zapisivanja je ekonomicniji , i svi ga rabe...(veliko slovo se stavlja zbog velike terce u akordu koja je odrednica dura, a malo slovo se stavlja zbog male terce koja je odrednica mola)

C: (tonovi u akodu su ): 1,3,5, odnosno C, E, G
c: ..........................1, -3, 5 odnosno C, Es , G
C7: .......................1, 3 , 5 , -7 odnosno C, E , G, B
Cmaj7 : ................1, 3 ,5 ,7 odnsno C, E, G, H
c7 :........................1, -3 , 5, -7 odnosno C, Es , G, B
C7/9 : ...................1, 3, 5 , -7 , 9 odnosno C, E, G, B, D
c7/9 :.....................1, -3 ,5 , -7 , 9 odnosno C, Es, G, B, D
C6 : ......................1, 3 , 5 , 6 odnosno C, E, G, A
c6: ....................... 1, -3, 5 , 6 odnosno C, Es, G, A
C sus(4) : .............1, 3 ,4 odnosno C, E, F
c dim :...................1, -3, -5, 6 odnosno C, Es, Ges, A
C+5........................1, 3 , +5 odnosno C, E, Gis
C-5.........................1, 3 , -5 odnosno C, E, Ges

Es = Dis
Ges = Fis

Pojasnjenje: radi se naime o istim 'preklapajucim tonvima'
Naime rekli smo sta je hromatska skala .No ovo je uzlazna hromatska skala:
Znaci: c, cis, d, dis, e, f, fis, g, gis, a, b, h, (c)...i tako u krug.

Medjutim hromatska (silazna ) ide od dubljeg ka visem tonu i ona izgleda 'obrnuto' i pise na drugaciji nacin.

silazna hromatska bi bila: c, h, b, a, as, g, ges, f, e, es, d, des, c

Kada se uzlazna i silazna uporede nadju se 'poklapajuci tonovi' koji ustvari zvuce isto ...samo se drugacije zove(ne dajte da vas ovo zbuni )

znaci

c, cis(des), d, dis(es), e, f, fis(ges), g, gis(as), a, b, h, (c)...
ili
c, h, b, a, as(gis), g, ges(fis), f, e, es(dis), d, des(cis), c

Tonvi u zagradi su preklapajuci i zvuce isto ...tako da je:
cis = des
dis = es
fis = ges
gis = as


Toliko za danas ...Josh cemo malo razraditi ovu temu , jer je ona jako bitna.Ako to savladate moci ce te graditi akorde na bilo kojem instrumentu(fol je samo 'uhvatiti' tonove koji grade neki akord)

Zadnje uređivanje Adura : 01.10.2003. at 23:46.
Adura is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2003., 22:25   #7
Hey! Ja sam završila osnovnu glazbenu tako da ipak nekakvog pojma o teoriji imam, iako mi ovi C7 i td. bas i nisu previse jasni. Kuzim u teoriji, ali s time se na klaviru nikad nisam srela. Imam doma gitaru, ali sve što znam je uzeti je u ruke. Ajde mi napiši koja je žica koji ton, i kako se postignu ostali tonovo. Please. Pa možda Brateca martina i odsviram
Indigo Girl is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2006., 02:48   #8
Talking

Quote:
Indigo Girl kaže:
Hey! Ja sam završila osnovnu glazbenu tako da ipak nekakvog pojma o teoriji imam, iako mi ovi C7 i td. bas i nisu previse jasni. Kuzim u teoriji, ali s time se na klaviru nikad nisam srela. Imam doma gitaru, ali sve što znam je uzeti je u ruke. Ajde mi napiši koja je žica koji ton, i kako se postignu ostali tonovo. Please. Pa možda Brateca martina i odsviram
jebeš klavir...
 
Odgovori s citatom
Old 19.04.2006., 16:06   #9
Za sve koji traže Olivera ima ga na 2akordi.net
Na vrhu stranice se nalaze sekcije, odaberite nagaSAKI i pod slovom O nađete Olivera. Ima i drugih naših stvari.
U svakom slučaju preporučujem stranicu
sudac is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2008., 20:55   #10
Quote:
Indigo Girl kaže: Pogledaj post
Hey! Ja sam završila osnovnu glazbenu tako da ipak nekakvog pojma o teoriji imam, iako mi ovi C7 i td. bas i nisu previse jasni. Kuzim u teoriji, ali s time se na klaviru nikad nisam srela. Imam doma gitaru, ali sve što znam je uzeti je u ruke. Ajde mi napiši koja je žica koji ton, i kako se postignu ostali tonovo. Please. Pa možda Brateca martina i odsviram
i ja osnovnu glazbenu..al za gitaru..nema mi ravne hahahah..ma zeka..volim ja svirat imam 3 gitare doma : klasična, akustična i električna..al vježbam..rijetko ..
__________________
..You may say I'm a dreamer..But I'm not the only one..I hope some day you'll join us..And the world will be as one :).. (John Lennon,Imagine)
SanJarKa Iwi is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2003., 22:33   #11
Ok ovo je bila samo teorija tvorbe akorada popularna za gitaru.

U literaturi klasicne muzike vjerovatno si se (na klaviru) susretala sa visezvucima, samo su tamo termini nesto drugaciji.

Recimo u klasicnoj literaturi ti ces naci da je:

C Durski kvintakord
Cmol Molski kvintakord

C+5 Prekomjerni kvintakord
Cm+5 Molski prekomjerni kvintakord
C-5 Tvrdo umanjeni kvintakord
Cmol-5 Molski tvrdo umanjeni kvintakord

C add6 Durski kvintakord sa dodatom sekstom
Cmol add6 Molski kvintakord sa dodatom sekstom
C add9 Durski kvintakord sa dodatom nonom
Cmol add9 Molski kvintakord sa dodatom nonom
C add4 Durski kvintakord sa dodatom undecimom
Cmol add4 Molski kvintakord sa dodatom undecimom

Cmaj Veliki durski septakord
Cm maj Veliki molski septakord
C7 Mali durski septakord (dominantni septakord)
Cm7 Mali molski septakord
Cdim ili C0 Umanjeni septakord

itd itd

Kuzis

Uskoro cu se malo vise posvetiti 'prakticnom' dijelu.Odnosno kako sva ova 'cuda' pohvatati na gitari.

Nije nista strasno
Adura is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2003., 22:38   #12
1 zica je E ( ne znam tacno koji je e E1 cini mi se)
2............H
3............G
4............D
5............A
6............E
Adura is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2003., 23:39   #13
Adura, bas se sad mucim tim oko akorda i neizmjerno si mi pomogao


Sudden Sid is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2003., 23:47   #14
Quote:
Adura kaže:
1 zica je E ( ne znam tacno koji je e E1 cini mi se)
Prva žica je E2
__________________
...nisi pijan ako bez držanja možeš ležati na podu...
Gianluca Vialli is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2007., 18:05   #15
Quote:
Gianluca Vialli kaže: Pogledaj post
Prva žica je E2
Zapravo ste oboje u pravu. Prva žica se u notnom zapisu tapisuje kao E2, jer bi se dublje žice morale zapisivati u nekom drugom ključu, no zvučeći je E1
Ovo nema nikakve veze s ičim (znači li to da ima veze s ničim?)
__________________
Volim jesti jaglace. Još sam mali.
tamburman is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2007., 18:08   #16
Još nešo; zar nije lakše naučit note i ne mučit se s ovim tablaturama koje izgledaju kao dice roll kad napadaš u Morrowindu?
__________________
Volim jesti jaglace. Još sam mali.
tamburman is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2003., 23:57   #17
Sudden Sid, mah bice toga josh kad se zahukta.(i pls nemoj mi se previse zahvaljivati, zbog odredjenih religijskih razloga-da se ne bih 'umislio',inace zahvala je samo Bogu....nije da mi nije drago sto sam ti na neki nacin pomogao ...vec prosto to je tako...al to je vec religija....)
nego pricamo ko ljudi tu sam da ako mogu kako vam 'priblizim' gitaru, da to ne bude bauk.
U sustini sve je to prosta logika...dok normalno ne zagazish u dublje -> ali to je vec mistika, a necemo o tome

Uglavnom ne ljuti se na moju malu opasku, ne mislim nista lose,nego se 'raskomotite' i pitajte gdje vam zapne.

Evo Gianluca Vialli je (osjetim) meshtar.Hvala na ispravci.

Ako ima ko da napise neku temu(recimo da obradi skale i sl) bujrum, ne valja znanje cuvati samo za sebe (hajd da ne moralisem previse)
Adura is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2003., 03:03   #18
svaka cast, adura, ali mislim da ljudi nemaju pojma o cemu pricas, bez uvrede....
netko tko nije isao u glazbenu skolu ili svirao klavir nema pojma o ljestvicama, durovima i molovima, a za sviranje gitare, kakvo god bilo, im to uopce ne treba.
ovako, na netu postoje tablature. tablature su hm.... upute za sviranje neke pjesme. uzasno je jednostavno, i ljudi koji tek pocinju svirat gitaru bi trebali nac neki dobar sajt sa tablaturama, i pocet od tamo....
odite na www.olga.net i nadite pjesmu koju bi htjeli svirat, ima svega, a ima cak i upute za koristenje tablatura, tako da nema beda.....
__________________
Throughout human history, we have been dependent on machines to survive. Fate, it seems, is not without a sense of irony.
riot is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2007., 16:24   #19
Quote:
riot kaže: Pogledaj post
svaka cast, adura, ali mislim da ljudi nemaju pojma o cemu pricas, bez uvrede....
netko tko nije isao u glazbenu skolu ili svirao klavir nema pojma o ljestvicama, durovima i molovima, a za sviranje gitare, kakvo god bilo, im to uopce ne treba.
ovako, na netu postoje tablature. tablature su hm.... upute za sviranje neke pjesme. uzasno je jednostavno, i ljudi koji tek pocinju svirat gitaru bi trebali nac neki dobar sajt sa tablaturama, i pocet od tamo....
odite na www.olga.net i nadite pjesmu koju bi htjeli svirat, ima svega, a ima cak i upute za koristenje tablatura, tako da nema beda.....
aj care jel možeš mi rec neku stranicu di mogu skidat tablature ili guitar pro tabove od stari you bandova i tako opcenito naše ??ako nije frka ako znaš ?
some kind of monster is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2007., 17:32   #20
Quote:
some kind of monster kaže: Pogledaj post
aj care jel možeš mi rec neku stranicu di mogu skidat tablature ili guitar pro tabove od stari you bandova i tako opcenito naše ??ako nije frka ako znaš ?
ak nisi skuzil, kvotal si post stari 4 godine i lika vec odavno nema na forumu...

a evo ti si s cim mozes skidati pjesme...
klik
d._m. is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:25.