Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Sam svoj majstor

Sam svoj majstor Radionica u kući

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.07.2010., 21:18   #1001
Ja svakako prvo polijepim stiropor pa tek onda uzimam mjeru za klupčice ali u svakom slučaju gledam da utor sa strane klupčica bude slobodan radi vode.Tako da je dvojka već polijepljena kad stignu klupčice .Ali vjerujem da postoje i drugi sistemi ugradnje
toni7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2010., 21:21   #1002
Quote:
toni7 kaže: Pogledaj post
Ja svakako prvo polijepim stiropor pa tek onda uzimam mjeru za klupčice ali u svakom slučaju gledam da utor sa strane klupčica bude slobodan radi vode.Tako da je dvojka već polijepljena kad stignu klupčice .Ali vjerujem da postoje i drugi sistemi ugradnje
Ovaj potpisujem jer je najprecizniji i nece biti problema sa podljevanjem sa strane
tonino2008 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2010., 21:35   #1003
Quote:
tonino2008 kaže: Pogledaj post
Ovaj potpisujem jer je najprecizniji i nece biti problema sa podljevanjem sa strane
preciznost nije stvar sreće nego znanja i iskustva.
sutra ću postat par slika mog aktualnog radilišta kao i ugrađenih klupčica čisto da se vidi preciznost klupčica koje su izmjerene i naručene davno prije nego li se počelo izolirati.
__________________
X
mr X is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2010., 21:46   #1004
Sreca se ne spominje, poslikaj za par godina da vidimo jel ima podljevanja, sve je lijepo dok je novo..
tonino2008 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2010., 22:00   #1005


sa klupčicama kakve ja montiram podlijevanje je u potpunosti isključeno.
podlijevanje sam u ovoj temi spomenuo tek kao posljedicu naknadnog ugrađivanja ravnih klupčica koje nemaju stajaću borduru sa strane...
__________________
X
mr X is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2010., 23:55   #1006
auu sta se svašta ovdje napisa,
kao prvo stiropor uvijek, al baš uvijek ide na klupčicu.Ovdje nije precizna gradnja jer se želi sagradit samo brzo,a i radna snaga nije kvalificirana,pa stoga mjere za klupčice uzmemo kad polijepimo stiropor ili na početku kad na na kutove stavimo visak.
Špalete obrađujemo kad su klupčice postavljene(99,99% klupčice su kamene)tako da stiropor sjedne na klupčicu.
Kao drugo kamene klupčice se nikako ne zarezuju paralelno sa špaletama.
Zašto ne?
Iz razloga što u kamenu postoji i željeza i drugih ruda ,a onaj rub se ne ispolira i događaju se one ružne crte.
Ovdje majstori kad rade samo ruke uzimaju sve što mogu(HR),a kad oni kupuju materijal nisam nikad vidio da kupuju letvice i ostale drangulije.
Kod mene se ne koriste nikakvi priključci za prozore.

Univerzalac poslušaj malo Mr X ovdje na ovom forumu pročitao sam svakojakih uputstava, ali nekako Mr X su mi logična i najbliža mom stilu rada.

Nego uvijek nekako zaboravim pitat,ljudi koliko kvadrata stiropora složite recimo za 8 sati rada?

I da ne zaboravim što vi toliko volite pur-pjenu?
zlaja is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2010., 16:13   #1007
Štovani Mr X
Vidiš i ja radim fasade i druge građevinske poslove od 90 i to sam naučio u Njemačkoj (od Koblenza do Wupertala), gdje smo radili cjele stambene kvartove i sam znaš da tamo nema fušarenja niti rada na svoju ruku...
Tamo se toplinske fasade rade preko 30 godina....
I neznam zašto smatraš da se u Švici kao profesionalnije to izvodi...!
Mada smatram da to nije omjer majstorvsta, gdje se tko naučio, nego kako je tko naučio, posvuda ima odličnih majstora i onih koji to nisu.
Ima i onih koji malo iz Auta pogledaju, nešto dočuju...aha, skela, stirpopr, oni nešto lijepe tiplaju...ma odoh i ja sutra početi jer to nije teško... pa zeznu ljudima fasade i tako bacaju ljagu na struku i ostale koji to ispravno rade.
I dobro je što postoje ovakvi forumi pa Ljudi razmjenjuju iskustva i mišljenja!
- Svakako da koristim te letvice već dugi niz godina i nigdje nikada nije došlo do problema (umjesto letvica netko provlači akrilni kit između prozora i špalete)
- Evo kvalitetnije slike i to nikako nije trik za prodaju materijala kako ti tvrdiš!


- Gornje dvije slike su primjer za žbuke, a donje dvije su za toplinsku fasadu( ovdje je primjer kamena vuna, postupak je isti i za stiropor)
Stiropor se drugačije ponaša od prozora pri oscilaciji temperatura i ova spužvica isopod letvice prati te pojave i uvjek dihta spoj i onemogućuje prodor vlage!
- Takođe je prikazana i izolacijska traka (Kompriband) između klupčica i prozora i između fasade u klupčice!
- Takođe sam postavljao i Kamene,metalne i plastične klupčice.
Metalne i plastične se postavljaju prije lijepljenja stiropora, dok kamene klupčice mogu se postaviti ili prije ili poslije, ne mijenja ulogu!!!
kako u našim krajevima nailazimo stvarno na jako neravne objekte (jel tako fasaderi...) onda je i moja preporuka, prvo poljepiti stiropor tek onda ugraditi klupčice (za špalete su već par majstora objasnili)
Ugodan dan!
Živjeli !
univerzalac is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2010., 17:36   #1008
Opširno ali ispravno,potpisujem
toni7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2010., 19:10   #1009
univerzalac,

sve to na slikama divno i krasno izgleda no u stvarnosti je to daleko od savršenog. ovdje moram napomenuti da se te lajsne rabe na radilištu gdje to više nije tako jednostavno kao u teoriji po kojoj su te lajsne zamišljene kao ni u radionicama gdje su isprobavane.

ova slika je, recimo, čista utopija:



itekako treba uzeti u obzir da se radi na skeli, da prozori nisu uvijek pristupačni, da dimenzije prozora zahtijevaju "doštiklavanje" lajsni koje je sve samo ne spretno riješeno i, najbolji dio: samoljepljivo.
lajsnu koju iz nekog od gorenavedenih razloga nisi uspio isprve nalijepiti onako kako treba gotovo uvijek možeš baciti jer drugi puta ljepilo ne hvata. tu su, zatim, nečistoće...ipak radimo na baušteli, jel. ukoliko je prozor prašnjav ljepilo nedrži pa lajsna voli otpasti...ali ako radiš s time znaš ti to sve...
isprobavali smo te lajsne prije, neću lagati, desetak godina. isprobavali smo proizvode od nekoliko različitih proizvođača (dolazili su sa i bez mrežice, čak i sa zaštitnom folijom + trakom uz priču kako se jednom namontira i ostaje do završetka radova na fasadi. how yes no)) na kraju smo zaključili da je to produkt za hobi majstore.

mi za špalete rabimo ovakve elemente (slika je loša, slikano mobitelom):


dolaze u izvedbi od 60 ili 80 cm, lako se nastavljaju jedan na drugi, pričvršćuju se vijcima u ramu prozora, imaju zaptivnu traku, do polovice elementa je ekstra tvrdi stiropor u kojega se bez nekih dodatnih montažnih pločica može vijcima pričvrstiti vodilice za roletne, siječem ih na mjeru istom mašinom kojom režem i stiropor, dovoljno su čvrsti da nose elemente nadvoja prilikom izoliranja...

inače, ne smatram ja da se ovdje nešto profesionalnije izvodi nego se jednostavno inzistira na daleko većoj razini kvalitete. s obzirom koliko su cijene ovdje veće nije ni čudo.
budući nisam radio u njemačkoj nisam ni razmišljao da postoje neke prevelike razlike ali sam imao priliku razgovarati sa nekoliko ljudi koji prodaju materijal na oba tržišta (upoznao sam i jednog od vodećih ljudi u firmi "sto") i svi su tvrdili isto: švicarska je skuplje ali daleko zahtjevnije tržište.
__________________
X
mr X is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2010., 19:28   #1010
Quote:
tonino2008 kaže: Pogledaj post
Ovaj potpisujem jer je najprecizniji i nece biti problema sa podljevanjem sa strane

evo o preciznosti:
objekat se nalazi u ovoj fazi kada uzimam mjere za klupčice:



a nakon postavljanja kutne mrežice na okvir prozora to izgleda ovako:
klupčica, lijevo

klupčica, desno

na ovo sada dolazi još 1 mm završne žbuke (edelputz).
može li preciznije?

ja od arhitekte dobijem mjeru koliki ostaje okvir prozora kada je fasada završena (u ovom slučaju je to bilo 10 mm). ako čovjek zna koristiti dvometar gdje je problem?

moja priprema za klupčicu izgleda ovako.
na ovo lijepim klupčicu a potom izoliram/postavljam elemente sa strana ali na klupčicu. bolje jednostavno nemože.
__________________
X
mr X is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2010., 12:43   #1011
molim savjet majstora za žbukanje

Bok,

imam jedan dio u podrumu koji bih htio ožbukat. Znači - ne treba biti ožbukano savršeno, a budući da imam materijal i volim se zezati s time (a htio bih i naučiti) , može li mi netko ukratko objasniti kako se žbuka ?

Dakle pitanja su:

1. redoslijed procedure žbukanja:
a. znam da se prvo mora zid pošpricati s onim pripravkom. kako se taj pripravak radi (od čega)?
b. kad se taj prvi sloj osuši, onda se povuče žbuka sna razmaku od metra, da bi se poslije prilikom žbuakanja dobio što ravniji zid
c. idu li kakve mrežice i gdje ? moram li stavljati mrežicu na cijelu površinu žbukanja ili samo oko prozora?
d. kutevi se slože od onih aluminijskih profila, da bude lijep i čvrst, ne?
e. kako se žbuka oko otvora (prozora) (ne koristim ni stiropor initi kamenu vunu, čista žbuka ide na zid)
f. kako se žbuka plafon ? (ima li neke razlike, ili je to sve isto)

2. kako se radi žbuka
a. otprilike me zanima omjer pijeska/cementa/vapna
b. koji pijesak da uzmem?
c. koje vapno ?
d. koji cement?

3. Trebam li još što znati ?

molim vas molim vas molimo vas da mi na sva pitanja odgovorite
fakat sam zagrijan da se oprobam u žbukanju, pa mi svaki savjet dobrodošao !

Svjestan sam da žbukanje nije jednostavno, ali kako da naučim, ako sam ne probam ?

Hvala !!!

Zadnje uređivanje Franjo Lola Tahi : 07.07.2010. at 12:48.
Franjo Lola Tahi is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2010., 18:29   #1012
Quote:
Franjo Lola Tahi kaže: Pogledaj post
Bok,

imam jedan dio u podrumu koji bih htio ožbukat. Znači - ne treba biti ožbukano savršeno, a budući da imam materijal i volim se zezati s time (a htio bih i naučiti) , može li mi netko ukratko objasniti kako se žbuka ?

Dakle pitanja su:

1. redoslijed procedure žbukanja:
a. znam da se prvo mora zid pošpricati s onim pripravkom. kako se taj pripravak radi (od čega)?
b. kad se taj prvi sloj osuši, onda se povuče žbuka sna razmaku od metra, da bi se poslije prilikom žbuakanja dobio što ravniji zid
c. idu li kakve mrežice i gdje ? moram li stavljati mrežicu na cijelu površinu žbukanja ili samo oko prozora?
d. kutevi se slože od onih aluminijskih profila, da bude lijep i čvrst, ne?
e. kako se žbuka oko otvora (prozora) (ne koristim ni stiropor initi kamenu vunu, čista žbuka ide na zid)
f. kako se žbuka plafon ? (ima li neke razlike, ili je to sve isto)

2. kako se radi žbuka
a. otprilike me zanima omjer pijeska/cementa/vapna
b. koji pijesak da uzmem?
c. koje vapno ?
d. koji cement?

3. Trebam li još što znati ?

molim vas molim vas molimo vas da mi na sva pitanja odgovorite
fakat sam zagrijan da se oprobam u žbukanju, pa mi svaki savjet dobrodošao !

Svjestan sam da žbukanje nije jednostavno, ali kako da naučim, ako sam ne probam ?

Hvala !!!
Zar ti nije lakše platiti majstora jedan dan,usput će nešto napraviti a ti ćeš naučiti raditi žbuku jer ima tu puno caka koje se trebaju na licu mjesta naučiti
toni7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2010., 05:56   #1013
hej mestri
bili mi neko moga izracunat povrsinu na koju se stavlja Stiropor fasada (nacrt)

imam problem ....izmjerim u cm 120m2 ali ponude ispadaju uvjek oko 165 m2.
pa me to malo
bonaca55 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2010., 07:26   #1014
Quote:
bonaca55 kaže: Pogledaj post
hej mestri
bili mi neko moga izracunat povrsinu na koju se stavlja Stiropor fasada (nacrt)

imam problem ....izmjerim u cm 120m2 ali ponude ispadaju uvjek oko 165 m2.
pa me to malo
hmm.... da ti ne racunaju otvore manje od X metara kao punu povrsinu? iako da imas 45 m2 prozora... to bi bila jako osvjetljena kuca jesi racunao cokl? on bi se trebao ukopavati jednim djielom... kazu oko 20 cm u dubinu....
karatas_os is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2010., 07:50   #1015
Quote:
Franjo Lola Tahi kaže: Pogledaj post
Bok,

imam jedan dio u podrumu koji bih htio ožbukat. Znači - ne treba biti ožbukano savršeno, a budući da imam materijal i volim se zezati s time (a htio bih i naučiti) , može li mi netko ukratko objasniti kako se žbuka ?

Dakle pitanja su:

1. redoslijed procedure žbukanja:
a. znam da se prvo mora zid pošpricati s onim pripravkom. kako se taj pripravak radi (od čega)?
špric...ali prije sprica zalijepi gipsom a mozes i malterom sa malo cementa kutne profile(ako ih mislis stavljati)
b. kad se taj prvi sloj osuši, onda se povuče žbuka sna razmaku od metra, da bi se poslije prilikom žbuakanja dobio što ravniji zid
drugi dan,ne moras cekati taj dan da ti se posusi spric,navuci na zid na razmak od cca 1,5m ili kak ti odgovara na duzinu zida okomite spalete,njih isto mozes ostaviti da se osuse do sutra jer ce ti iduci dan zbuka na spaleti povuci pa ces moci lakse sasjeci zbuku unutar spaleta
c. idu li kakve mrežice i gdje ? moram li stavljati mrežicu na cijelu površinu žbukanja ili samo oko prozora?
nigdje!
d. kutevi se slože od onih aluminijskih profila, da bude lijep i čvrst, ne?
da,vec sam ti napisao
e. kako se žbuka oko otvora (prozora) (ne koristim ni stiropor initi kamenu vunu, čista žbuka ide na zid)
opet kutne lajsne!ili moras napraviti okvir od dasaka,ozbukas ravan zid,skines daske drugi dan i polako ozbukas spalete oko prozora
f. kako se žbuka plafon ? (ima li neke razlike, ili je to sve isto)
mrzim zbukati plafon pa cu te samo savjetovati da bolje ljepis 2cm stiropor i poslije ga zagletas s ljepilom i mrezicom

2. kako se radi žbuka
a. otprilike me zanima omjer pijeska/cementa/vapna
6:2:0,5(pijesak:namal:cement)
b. koji pijesak da uzmem?
dravski
c. koje vapno ?
nasicki namal(ili adekvatnu zamjenu)
d. koji cement?
bilo koji

3. Trebam li još što znati ?
znaci redom....prvo kutne lajsne i(li) okvir oko prozora.... spric (cement pijesak voda).... spalete na 1.5m .... nabacas mort izmedju spaleta.....sasjeces daskom ili letvom .... popunis rupe koje su nastale poslije.... pa rijedak mort sa vise vode i zagladjujes ravnjacom
molim vas molim vas molimo vas da mi na sva pitanja odgovorite
fakat sam zagrijan da se oprobam u žbukanju, pa mi svaki savjet dobrodošao !

Svjestan sam da žbukanje nije jednostavno, ali kako da naučim, ako sam ne probam ?

Hvala !!!
go!
spoki007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2010., 09:23   #1016
Instrukcija

Quote:
Franjo Lola Tahi kaže: Pogledaj post
Bok,

imam jedan dio u podrumu koji bih htio ožbukat. Znači - ne treba biti ožbukano savršeno, a budući da imam materijal i volim se zezati s time (a htio bih i naučiti) , može li mi netko ukratko objasniti kako se žbuka ?

Dakle pitanja su:

1. redoslijed procedure žbukanja:
a. znam da se prvo mora zid pošpricati s onim pripravkom. kako se taj pripravak radi (od čega)?
b. kad se taj prvi sloj osuši, onda se povuče žbuka sna razmaku od metra, da bi se poslije prilikom žbuakanja dobio što ravniji zid
c. idu li kakve mrežice i gdje ? moram li stavljati mrežicu na cijelu površinu žbukanja ili samo oko prozora?
d. kutevi se slože od onih aluminijskih profila, da bude lijep i čvrst, ne?
e. kako se žbuka oko otvora (prozora) (ne koristim ni stiropor initi kamenu vunu, čista žbuka ide na zid)
f. kako se žbuka plafon ? (ima li neke razlike, ili je to sve isto)

2. kako se radi žbuka
a. otprilike me zanima omjer pijeska/cementa/vapna
b. koji pijesak da uzmem?
c. koje vapno ?
d. koji cement?

3. Trebam li još što znati ?

molim vas molim vas molimo vas da mi na sva pitanja odgovorite
fakat sam zagrijan da se oprobam u žbukanju, pa mi svaki savjet dobrodošao !

Svjestan sam da žbukanje nije jednostavno, ali kako da naučim, ako sam ne probam ?

Hvala !!!


Ma to ti je jednostavno, prvo naučiš sa šefljom ili ti ga fanglom bacat vodu na zid tako da od jednog zamaha namočiš oko 1kvadrat, zatim to probaš na stropu. a sa žlicoom tako da bacaš u tačke onak u tačkama da ne razbacivaš materijal, omjer pijeska i lakše ti je sa maltitom ili namalom 1omjer namala a 3pijeska, vode toliko da bude gusto. A u podrumu žbukat treba samo cementnim mortom i poželjni aditivi. Kad savladaš tehniku bacanja javi pa dobiješ daljnje upute.
Exper is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2010., 11:21   #1017
Quote:
spoki007 kaže: Pogledaj post
go!
spoki care!

jednostavno i jasno objašnjeno !

Znam da prvi puta neće ispasti savršeno, al' bože moj.

Još jednom - hvala puno na ovome !
Franjo Lola Tahi is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2010., 11:24   #1018
Quote:
Exper kaže: Pogledaj post
Ma to ti je jednostavno, prvo naučiš sa šefljom ili ti ga fanglom bacat vodu na zid tako da od jednog zamaha namočiš oko 1kvadrat, zatim to probaš na stropu. a sa žlicoom tako da bacaš u tačke onak u tačkama da ne razbacivaš materijal, omjer pijeska i lakše ti je sa maltitom ili namalom 1omjer namala a 3pijeska, vode toliko da bude gusto. A u podrumu žbukat treba samo cementnim mortom i poželjni aditivi. Kad savladaš tehniku bacanja javi pa dobiješ daljnje upute.
dečki svaka vam čast !
Franjo Lola Tahi is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2010., 11:26   #1019
Quote:
spoki007 kaže: Pogledaj post
go!
e, da, još pitanje - dva:

1. dravski pijeska koje veličine ? prvo ide malo krupniji (koji veličina?), a poslije zagletam s prosijanim ?
2. kak da napravim da mi špalete budu iste debljine (ima neka tehnika ili to ide odokativnom metodom?)

Zadnje uređivanje Franjo Lola Tahi : 08.07.2010. at 11:35.
Franjo Lola Tahi is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2010., 13:20   #1020
Quote:
Franjo Lola Tahi kaže: Pogledaj post
e, da, još pitanje - dva:

1. dravski pijeska koje veličine ? prvo ide malo krupniji (koji veličina?), a poslije zagletam s prosijanim ?
2. kak da napravim da mi špalete budu iste debljine (ima neka tehnika ili to ide odokativnom metodom?)
1.nemam pojma da ima vise vrsta pijeska ovdje kod nas ima samo dravski koji vuku iz dna rijeke.....

2.debljina zbuke je oko 2cm tako da fanglom ja nabacam "stupac" sirine 15-20 cm i debljine oko 2-3cm.... poslije i spaletu malo moras sasjeci letvom ili daskom da je dobijes u vagu

2 Exper- ako je podrum uvijek suh i nigdje ne vlazi po zidovima nema potrebe mjenjati mort

Zadnje uređivanje spoki007 : 08.07.2010. at 13:29.
spoki007 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:22.