Natrag   Forum.hr > Sport > Tenis

Tenis Uh, ah, uf, joj!

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.07.2014., 23:21   #201
DO Olimpijskih igara u Rio de Žaneiru 2016, Novak Đoković bi mogao da se pohvali sa čak 14 grend slem pobedničkih pehara u svojim vitrinama. Tako barem prognozira legendarni Nemac Boris Beker, šef stručnog štaba našeg asa, koji je najavio juriš na nove titule i uspehe.

- Rodžer Federer ima 17 trofeja, a Rafael Nadal 14. Ipak, ukoliko Novak ostane zdrav i nastavi da igra na ovako visokom nivou u naredne tri godine, siguran sam da može da osvoji barem još dosta grend slem titula. Biće to veliki izazov, u svakom slučaju - rekao je Beker za "Bild".
Alimpije2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2014., 23:43   #202
Joj Borise
Djokovic u GS finalima jos uvijek nema pozitivan omjer.

tenisfan, slazem se s tobom sa ovim sto si navela, samo sto je meni vaznije vrijeme provedeno na prvom mjestu nego GS finala.
Luka3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2014., 23:55   #203
Quote:
Luka3 kaže: Pogledaj post
Joj Borise
Djokovic u GS finalima jos uvijek nema pozitivan omjer.

tenisfan, slazem se s tobom sa ovim sto si navela, samo sto je meni vaznije vrijeme provedeno na prvom mjestu nego GS finala.
Pa dobro, to je otprilike, manje - vise, gore - dole Naravno da ima jos nekih vaznih postignuca koja mogu donijeti prednost kao sto je npr. i Federerov niz slam finala, polufinala i cetvrtfinala.

To su jos neke finese, ali je ono najvaznije navedeno.

I mene Boris nasmija Pa ne igra samo Novak tenis pa da sad osvoji 7 slamova za redom, do ljeta i Olimpijskih igara 2016.

Toliko ih je osvojio u citavoj karijeri za sada Ja cak nisam sigurna ni da ce Nadal dostici Feda po broju slamova (zapravo sam gotovo sigurna da vjerovatno nece) iako zaostaje 'samo' 3, ali ce Novak osvojiti 7 i 10 slamova da njih dvojicu stigne i prestigne
__________________
''I want to live in a world where Rafa Nadal keeps playing — keeps questing, keeps battling the elements, hunting for something I can’t quite see — for a long, long time. I want him to show us what tennis can be.''
tennisfan01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2014., 00:33   #204
Ne znam, meni je zanimljivo kako je na svakom GS osim na RG Novak glavni favorit, a uopce ih ne osvaja puno. Donekle i razumijem ovu Bekerovu izjavu, jer sad kad se zapitas tko bi mogao uzeti USO prvo ti pada na pamet Djokovic. Ipak, bolje da cuti.

Iskreno, mislim da ce Nadal nazalost uzeti ta tri GS, i zato mi je bas zao zbog onog finala u nedjelju. Igrat ce on dok ih ne osvoji, ne moraju uopce biti RG, nece Djokovic uvijek biti u top formi, pa bi Nadal i na hardu sa pola snage mogao uzeti GS. Ne znam kakva mu je situacija sa koljenom, ali moze uvijek napraviti pauzu pa se vratiti skroz spreman, kao sto je uradio 2010. i 2013.
Luka3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2014., 07:25   #205
Ja verujem da Djokovic sada moze da siba sve do RG. Mislim realno, ko moze da mu stane na put? Tako se i na pocetku 2011 godine posle A.O. govorilo da ce Novak tesko stici Nadala, jer je razlika bila ogromna, a on ga obisao za par meseci.
Realno, dolazi beton, a niko ne moze da se na betonu trenutno meri sa Novakom. Ako bi zaredjao sada sve ove jake turnire, ako bi i u januaru uzeo A.O. mislim da bi se ponovila 2011 godina. Najbolja sezona nekog tenisera ikada, a to bi ga stavilo vrlo blizu Nadla po broju GS. titula.
Ko bi rekao is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2014., 10:48   #206
Pravite racun bez krcmara, i sam je rekao da mu tenis vise nije na prvom mestu,vec porodica.
Hvala mu i na ovome, najveci koga smo ikada imali.
San mu je bio osvajanje Wimbledona i prvo mesto, i to je ispunio jos pre dve godine. Sumnjam da ga zanima da bude najbolji na nekim tabelama, time se bave statisticari i dokolicari.
Alimpije2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2014., 11:08   #207
Quote:
tennisfan01 kaže: Pogledaj post
Uopste ne hejtujem Novaka, priznajem da je fenomenalan igrac, jedan od najboljih ikada. Samo iznosim cinjenice i podatke o njegovom mjestu u historiji. Naravno da svako ima pravo na svoje misljenje, ali ovo su brojke i one govore istinu, definitivno najvazniji parametar, vazniji od subjektivnog misljenja.

Ne znam ni sto stalno spominjes masterse 1000 kad oni nisu ono najbitnije u tenisu, daleko od toga. Pogotovo sto u ovakvom obliku postoje tek od 1990. godine, a i drugaciji je raspored igranja turnira za najbolje tenisere svijeta danas ( 4 slama + 8 obaveznih mastersa (izuzetak Monte Carlo od 2009.) + 4 500 + 2 250) tako da ih mnogi najbolji igraci tada nisu shvatali maksimalno ozbiljno kao danas i propustali ih. Jednostavno nisu bili obavezni za sve.

Zato i vecina tadasnjih igraca debelo zaostaje u broju osvojenih mastersa 1000 (jedino je Agassi predvodnik sa 17) u odnosu na danasnje.

Hijerarhija bodovanja u tenisu te metod odredjivanja mjesta nekog igraca u historiji je sljedeca:

broj slamova i slam finala

broj nedjelja na mjestu broj 1

broj sezona zavrsenih na mjestu broj 1

zavrsni masters

zlatna olimpijska medalja

masters 1000

ukupan broj titula

Davis Cup

specijalna postignuca poput:

calender grand slam (sva 4 slama u istoj sezoni, jedino Laver i Budge ovo imaju, Laver zapravo 2 kao amater i profesionalac)

non - calender grand slam (4 slama za redom, ali ne u istoj sezoni)

career slam (karijerni slam - sva 4), te double career slam (minimum 2 od svakog)

career golden slam (zlatni karijerni slam, sva 4 + olimpijsko zlato),

Channel slam (RG + Wimbledon u istoj sezoni),

sezone sa 2+ osvojenih slamova

broj sezona (ukupno i uzastopno) sa minimum 1 slam titulom tj. 1+ slam titulom

broj slam finala na sva 4 slama, te broj uzastopno osvojenih titula na jednom slamu, a pogotovo ako je igrac rekorder na tom slamu

omjer pobjeda i poraza po sezonama (win/loss percentage), te ukupan omjer pobjeda i poraza u karijeri (career win/loss percentage)

niz uzastopno dobijenih meceva (winning streak) ukupno i po podlogama

dominacija podlogama

Eto, sada uzmi brojke svih velikana na toj listi (nekadasnjih i sadasnjih) i uporedi sa Novakom i vidjeces da zaostaje za svima njima u onim najvaznijim i u vecini ostalih.

Apsolutno prvo i najvaznije je broj slamova pa tek onda sve ostalo, gore je otprilike navedena hijerarhija kako je uzima vecina teniskih eksperta i ATP.

Kao sto rekoh, mastersi 1000 u toj siroj slici su jedna od sporednijih stvari. Svaka cast Novaku na tome, ali to ne moze biti najvaznije iz unaprijed navedenih razloga.

Inace bi moj Rafa bio najbolji igrac u historiji i bolji od Federera, a znamo da nije tako



Ne, sve dok ne prestigne Nadala po broju masters titula i finala jer se to prvo gleda. Isto kao sto i prvo gleda broj slamova, pa onda da li je igrac osvojio sva 4 osim ako 2 igraca nisu izjednacena po broju.

Pored toga, Nadal ima jos dosta rekorda na mastersima 1000 koje Novak mora izjednaciti ako ga zeli po tome prestici.

Nikakav hejt prema njemu samo se mora uzeti u obzir kompletna historija i poznavati brojke i podatke. Takodje iskazati postovanje i prema igracima prije Open Ere.

Kao sto rekoh, Novak je fenomenalan igrac i jedan od najboljih ikada, ali ipak treba biti objektivan

Eto malo prouci ove podatke koje sam navela pa ces shvatiti o cemu pricam.
I to je generalno uvazeno misljenje (eksperta i fanova).
Čovjek objasnio
Svaka čast
__________________
Kriv je prljavi zrak!
alonso7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2014., 11:14   #208
Quote:
Ko bi rekao kaže: Pogledaj post
Ja verujem da Djokovic sada moze da siba sve do RG. Mislim realno, ko moze da mu stane na put? Tako se i na pocetku 2011 godine posle A.O. govorilo da ce Novak tesko stici Nadala, jer je razlika bila ogromna, a on ga obisao za par meseci.
Realno, dolazi beton, a niko ne moze da se na betonu trenutno meri sa Novakom. Ako bi zaredjao sada sve ove jake turnire, ako bi i u januaru uzeo A.O. mislim da bi se ponovila 2011 godina. Najbolja sezona nekog tenisera ikada, a to bi ga stavilo vrlo blizu Nadla po broju GS. titula.
Je, kak da ne
Niti blizu Federerove 2006.
Bolji score, bolji rezultati na gs, više osvojenih turnira i zavrsni masters, tako da nemoj pretjerivat
__________________
Kriv je prljavi zrak!
alonso7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2014., 11:23   #209
Cekaj, ima 3 GS. 5 mastersa (6 finala), 10 titula, najveca zarada ikada, niz od 43 pobede... daj, nemoj me zajebavati...
Ko bi rekao is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2014., 11:28   #210
I realno, nije mu tada nikakva dominacija bila, jer ga je tada drugi teniser sveta odrao 4 puta te godine.... Kod Djkovica se to nije dogodilo. On je Nadala pobedio 5 puta te godine dok je bio drugi, a Nadal prvi. Djokvic je tek posel Wim. postao prvi, i do tada je 5 puta tukao Nadala.
Ovaj da se sastajao jos koji put sa Nadalom, a da nije Wim. i tamo bi ga pobedio.
Kakva je to dominacija kada te drugi teniser dere kada kod se susretnete?
Ko bi rekao is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2014., 11:47   #211
Jednostavno, ne vredi vam da ga uzdizete. Svaka mu cast na tituala, i svim rezultatima, ali jednostavno, njemu u punoj snazi i na vrhuncu karijere nije smeo jedan 22 godisnjak da pretome prvo mesto, i nije smeo da ga deklasira klinac od nepune 21 godine (Novak A.O. 2008) sa 3:0. To je danas nezamisliovo. Da li iko moze da zamisli od vas da ce novaku da pretome prvo mesto klinac 1992 godiste? Ili da ga klinac 1993 godiste pobedi sa 3:0 u polufinalu nekog GS. Ja iskren da budem, ne mogu to da zamislim.
To su sve neki pokazatelji da ipak njegova karijera ne bi bila tako sjajna (po pitanju cifri) da je smestena 3 godine kasnije. Jer ipak, Lejton, Safin, Bagdatis, itd.. nisu sto i Novak, Nadal, i Marej. Realno.
Ko bi rekao is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2014., 12:07   #212
Nazalost se mora priznati da je Fed odigrao puno dobrih meceva koje je gubio u 5. setu - stovise iz glave pamtim samo da je dobio Nadala 2007. u Wimbledonu i na nekom Mastersu prije 100 godina (je li to jedini put da je netko Nadalu okrenuo 2-0 u setovima).
Evo bitnijih meceva:

2004 US Open QF: Roger Federer def. Andre Agassi (6-3, 2-6, 7-5, 3-6, 6-3)
2005 Australian Open SF: Marat Safin def. Roger Federer (5-7, 6-4, 5-7, 7-6, 9-7)
2005 Miami F: Roger Federer def. Rafael Nadal (2-6, 6-7, 7-6, 6-3, 6-1)
2005 Masters Cup F: David Nalbandian def. Roger Federer (6-7, 6-7, 6-2, 6-1, 7-6)
2006 Rome F: Rafael Nadal def. Roger Federer (6-7, 7-6, 6-4, 2-6, 7-6)

2007 Wimbledon F: Roger Federer def. Rafael Nadal (7-6, 4-6, 7-6, 2-6, 6-2)
2008 Wimbledon F: Rafael Nadal def. Roger Federer (6-4, 6-4, 6-7, 6-7, 9-7)
2009 Australian Open F: Rafael Nadal def. Roger Federer (7-5, 3-6, 7-6, 3-6, 6-2)

2009 French Open SF: Roger Federer def. Juan Martin del Potro (3-6, 7-6, 2-6, 6-1, 6-4)
2009 Wimbledon F: Roger Federer def. Andy Roddick (5-7, 7-6, 7-6, 3-6, 16-14)
2009 US Open F: Juan Martin del Potro def. Roger Federer (3-6, 7-6, 4-6, 7-6, 6-2)
2010 US Open SF: Novak Djokovic def. Roger Federer (5-7, 6-1, 5-7, 6-2, 7-5)
2011 Wimbledon QF: Jo-Wilfried Tsonga def. Roger Federer (3-6, 6-7, 6-4, 6-4, 6-4)
2011 US Open SF: Novak Djokovic def. Roger Federer (6-7, 4-6, 6-3, 6-2, 7-5)
2012 French Open QF: Roger Federer def. Juan Martin del Potro (3-6, 6-7, 6-2, 6-0, 6-3)
2013 Australian Open SF: Andy Murray def. Roger Federer (6-4, 6-7, 6-3, 6-7, 6-2)

Mozemo tome dodati i izgubljeno finale Wimbledona 2014, jel.
Veliku vecinu pobjeda u 5. setu je ostvario protiv nizerangiranih igraca.
AndorDrakon is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2014., 12:30   #213
Quote:
AndorDrakon kaže: Pogledaj post
Nazalost se mora priznati da je Fed odigrao puno dobrih meceva koje je gubio u 5. setu - stovise iz glave pamtim samo da je dobio Nadala 2007. u Wimbledonu i na nekom Mastersu prije 100 godina (je li to jedini put da je netko Nadalu okrenuo 2-0 u setovima).
Evo bitnijih meceva:

2004 US Open QF: Roger Federer def. Andre Agassi (6-3, 2-6, 7-5, 3-6, 6-3)
2005 Australian Open SF: Marat Safin def. Roger Federer (5-7, 6-4, 5-7, 7-6, 9-7)
2005 Miami F: Roger Federer def. Rafael Nadal (2-6, 6-7, 7-6, 6-3, 6-1)
2005 Masters Cup F: David Nalbandian def. Roger Federer (6-7, 6-7, 6-2, 6-1, 7-6)
2006 Rome F: Rafael Nadal def. Roger Federer (6-7, 7-6, 6-4, 2-6, 7-6)

2007 Wimbledon F: Roger Federer def. Rafael Nadal (7-6, 4-6, 7-6, 2-6, 6-2)
2008 Wimbledon F: Rafael Nadal def. Roger Federer (6-4, 6-4, 6-7, 6-7, 9-7)
2009 Australian Open F: Rafael Nadal def. Roger Federer (7-5, 3-6, 7-6, 3-6, 6-2)

2009 French Open SF: Roger Federer def. Juan Martin del Potro (3-6, 7-6, 2-6, 6-1, 6-4)
2009 Wimbledon F: Roger Federer def. Andy Roddick (5-7, 7-6, 7-6, 3-6, 16-14)
2009 US Open F: Juan Martin del Potro def. Roger Federer (3-6, 7-6, 4-6, 7-6, 6-2)
2010 US Open SF: Novak Djokovic def. Roger Federer (5-7, 6-1, 5-7, 6-2, 7-5)
2011 Wimbledon QF: Jo-Wilfried Tsonga def. Roger Federer (3-6, 6-7, 6-4, 6-4, 6-4)
2011 US Open SF: Novak Djokovic def. Roger Federer (6-7, 4-6, 6-3, 6-2, 7-5)
2012 French Open QF: Roger Federer def. Juan Martin del Potro (3-6, 6-7, 6-2, 6-0, 6-3)
2013 Australian Open SF: Andy Murray def. Roger Federer (6-4, 6-7, 6-3, 6-7, 6-2)

Mozemo tome dodati i izgubljeno finale Wimbledona 2014, jel.
Veliku vecinu pobjeda u 5. setu je ostvario protiv nizerangiranih igraca.
od 2004. do 2008. je teško bilo bit više rangiran od Feda
Sahta is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2014., 13:03   #214
Quote:
Ko bi rekao kaže: Pogledaj post
Jednostavno, ne vredi vam da ga uzdizete. Svaka mu cast na tituala, i svim rezultatima, ali jednostavno, njemu u punoj snazi i na vrhuncu karijere nije smeo jedan 22 godisnjak da pretome prvo mesto, i nije smeo da ga deklasira klinac od nepune 21 godine (Novak A.O. 2008) sa 3:0. To je danas nezamisliovo. Da li iko moze da zamisli od vas da ce novaku da pretome prvo mesto klinac 1992 godiste? Ili da ga klinac 1993 godiste pobedi sa 3:0 u polufinalu nekog GS. Ja iskren da budem, ne mogu to da zamislim.
To su sve neki pokazatelji da ipak njegova karijera ne bi bila tako sjajna (po pitanju cifri) da je smestena 3 godine kasnije. Jer ipak, Lejton, Safin, Bagdatis, itd.. nisu sto i Novak, Nadal, i Marej. Realno.

Pa ti postaješ smiješniji i sve smješniji.
Šta je sada glavni kriterij kvalitete igrača jesi li gubio od mladih ili ne??? i To jedan meč? Šta je onda po tom kriteriju Nadal zbog poraza protiv Kyrgiosa(1995)? Najveća teniska sramota ikada? Daj molim te uozbilji se i ne izmišljaj te glupe kriterije.
Federer je u doba svoje dominacije imao skor 315-24 tijekom četiri godine (92.92%). Takvu dominaciju tenis niti izbliza još nije vidio. To je nešto što Nole ne može zamisliti. Nole je pokazao jednu dobru godinu i to je sve. Ostalo su sve izgubljena finala i ponekad mu se zalomi. Vrlo je dobar igrač, ali u istu rečenicu ga stavit s Fedom i Rafom je tenisko bogohuljenje.
__________________
Kriv je prljavi zrak!
alonso7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2014., 14:16   #215
Quote:
Sahta kaže: Pogledaj post
od 2004. do 2008. je teško bilo bit više rangiran od Feda
Dobra poanta, mislio sam na igrace tipa Benneteau, Tipsarevic, Falla koje je dobivao u petom setu.
AndorDrakon is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2014., 18:13   #216
Quote:
Sahta kaže: Pogledaj post
Da, McEnroe, Lendl i Connors su imali slabiju konkurenciju od Đokovića
McEnroe je sam priznao da je imao slabiju konkurenciju od Djokovica http://www.atpworldtour.com/news/ten...ic-streak.aspx

Quote:
tennisfan01 kaže: Pogledaj post
Ne moze nikako biti validna jer su, barem za sada, i McEnroe i Lendl i Connors, jos uvijek bolji teniseri od Novaka.
To sto su McEnroe, Lendl i Connors statisticki bolji od Djokovica ne znaci da su veci igraci jer treba uzeti u obzir i nivo konkurencije.
Cool is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2014., 18:50   #217
Quote:
Cool kaže: Pogledaj post
McEnroe je sam priznao da je imao slabiju konkurenciju od Djokovica http://www.atpworldtour.com/news/ten...ic-streak.aspx



To sto su McEnroe, Lendl i Connors statisticki bolji od Djokovica ne znaci da su veci igraci jer treba uzeti u obzir i nivo konkurencije.
Pa baš ta konkurencija je dokaz. Ovo je provalija svjetskog tenisa u usporedbi sa 80-tim i 90-tim.

Zadnje uređivanje Liberthy : 09.07.2014. at 19:03.
Liberthy is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2014., 21:12   #218
Quote:
McEnroe je sam priznao da je imao slabiju konkurenciju od Djokovica

To sto su McEnroe, Lendl i Connors statisticki bolji od Djokovica ne znaci da su veci igraci jer treba uzeti u obzir i nivo konkurencije.
Naravno da je sam 'priznao' jer ce bivsi velikani sve reci da podignu rejting sadasnjem tenisu i konkurenciji kako bi privukli sto vise teniskih fanova i gledalaca. Zato ih posebno i placaju

McEnroe je i nedavno, par puta rekao da je Nadal najbolji u historiji, Agassi takodje, ali cu ja prva, kao vjerovatno i najveci Nadalov fan, reci da to nije istina. Ni blizu, barem ne jos. Ne vjerujem u taj koncept 'GOATA', ali ako iko polaze pravo da se tako zove i najblizi je toj nezvanicnoj tituli, onda je to Roger Federer

Konkurencija je stvar subjektivnog misljenja i ona se ne moze dokazati, zato i brojke govore istinu. Jer ispade, ako se vodimo tvojim principom razmisljanja i kriterijima, da i ja mogu izvrnuti stvari i reci da je Nadal najveci jer je igrao u eri peak i prime Federera (Federera na vrhuncu) i peak i prime Djokovica (Djokovica na vrhuncu). Tako da zapravo ispada da ipak nije Djokovic taj koji je imao najjacu konkurenciju. Pored toga, Nadal je jedini koji je mogao parirati i pobjedjivati onakvog neprikosnovenog Federera od 2004 - 2007.

Vidis kako to sad izgleda, kada se stvari izvrnu U ovim raspravama brojke i podaci uvijek imaju prednost nad subjektivnim misljenjem. I kako slaba konkurencija moze da bude: Borg, Connors, Lendl, Becker, Edberg, Wilander? To je zapravo zlatno doba tenisa, vjerovatno i najjace doba tenisa u historiji. Mnogi eksperti i fanovi to konstantno napominju. Nisi u pravu.

Quote:
Jednostavno, ne vredi vam da ga uzdizete.
Boze, draga osobo, pa kad si ti poceo pratiti tenis? 2011., je li?

Kazes hejtujem Novaka, a to uopste ne radim, ne pada mi napamet, ali sve sto mogu vidjeti u tvojim postovima, jeste omalovazavanje i potcjenjivanje kako sadasnjih velikana (Federera i Nadala), tako i nekadasnjih (Lendla, Connorsa i McEnroe-a).

A ovo vazi i za ostale Novakove fanove na ovoj temi. Pa dajte, pokazite malo postovanja prema historiji, postignucima ostalih sampiona, brojkama, a ne subjektivnom misljenju. Zar je to tako tesko?

Quote:
Ja verujem da Djokovic sada moze da siba sve do RG. Mislim realno, ko moze da mu stane na put? Tako se i na pocetku 2011 godine posle A.O. govorilo da ce Novak tesko stici Nadala, jer je razlika bila ogromna, a on ga obisao za par meseci.
Realno, dolazi beton, a niko ne moze da se na betonu trenutno meri sa Novakom.
Ko moze da mu stane na put? Zar ga nije Wawrinka pobijedio u cetvrtfinalu AO-a (njegovog najboljeg slama) ove godine? Zar ga nije opasno namucio i bio vrlo blizu pobjedi na AO-u i UO prosle godine (gdje je Novak gubio sa 2-1 po setovima i jedva iscupao 2. set u tie-breaku-u nakon zaostatka)? Zar ga nije Nadal pobijedio prosle godine na Rogers Cupu i finalu US Opena? Ko je igrao finala 2 prethodna slama na betonu (UO 2013 i AO 2014), a od toga jedno osvojio upravo preko Novaka?

Takodje, Federera nikada ne treba otpisivati. Odigrao je odlicno na betonu ove godine, polufinale AO (Novak cetvrtfinale), umalo osvojio Indian Wells (tek porazen u tie-break-u 3. seta nakon osvojenog 1. seta), a znamo kakav rekord ima na UO (5 titula, 6 finala), Cincinnati-ju (5 rekordnih titula, kojeg Novak nikada nije osvojio), a tek u dvorani

Kao sto rekoh, ne igra samo Novak tenis. Jeste prvi favorit, i to s pravom, vjerovatno ce i osvojiti najvise titula, ali definitivno ne sve. Pitaju se i drugi nesto.

Quote:
Ako bi zaredjao sada sve ove jake turnire, ako bi i u januaru uzeo A.O. mislim da bi se ponovila 2011 godina. Najbolja sezona nekog tenisera ikada, a to bi ga stavilo vrlo blizu Nadla po broju GS. titula.
Dalje, kazes da moze da siba sve do RG-a? Moze, ali i ne mora. Do sada nije pokazao takvu konstantu niti dominaciju. Evo malo cinjenica koje se ticu trajektorije Novakove karijere:

- Jedina sezona u kojoj je Novak osvojio vise od jednog slama do sada, je cuvena 2011. Samo je tada osvojio vise od jednog slama, 2012. 1, 2013. 1, dakle, 'samo' jedna multipla slam sezona.

Drugo, sve do ovogodisnjeg Wimbledona, prosla je 1,5 godina od njegovog posljednjeg slama.

I sada se odjednom ocekuje da zareda 3 - 4 slama za redom (ukljucujuci i ovaj Wimbledon), iako je to do sada pokazao samo jednom u toku karijere, i to na svom apsolutnom vrhuncu?

Novak puni 28 godina naredne sezone i to su vec poznije teniske godine. Najveci broj slamova koji je jedan igrac osvojio nakon 27. godine, je 5 i to je upravo ucinio Federer.

Ocekivati da ce Novak osvojiti vise slamova do kraja karijere nego sto je to ucinio u prvom dijelu i najboljim teniskim godinama, i nakon sto je historija pokazala na primjeru svih ostalih velikana da to nije moguce, nije bas realno sagledavanje stvari. Mislim, nikad ne treba reci nikad, i da je nesto nemoguce, svasta se desava u tenisu, ali ipak nije toliko realno. Male su sanse.

Novakova 2011. nije najbolja sezona u historiji. Moram i to ispraviti Bolje su Laverova 1969. i Federerova 2006.

Federer 2006. - Djokovic 2011.

3 slama (AO, Wimbledon, US Open) - 3 slama (AO, Wimbledon, US Open)

French Open (RG) finale > French Open (RG) polufinale

finala sva 4 slama > 3 finala, 1 polufinale (Federer je to zapravo ucinio 3 puta u karijeri 2006.,2007. i 2009. dok Djokovic nijednom)

WTF (Tennis Masters Cup kako se tada zvao) titula > eliminacija u grupnoj fazi takmicenja bez prolaska u polufinale, samo 1 pobjeda u grupi, i to izuzetno tesko nakon spasavanja mec lopte protiv Berdycha i tie-break-a u 3. setu

titule 12 > 10

finala 16 (12 - 4) > 11 (10 - 1)

ukupan omjer pobjeda i poraza za sezonu

92 - 5 (94,84%) > 70 - 6 (92,1%)

Federer je bukvalno izdominirao kompletnu sezonu, osim sljake (Nadal):

Titule: hard outdoors (beton, na otvorenom) 7 - 1

trava 2 - 0

hard indoors (dvorana) 3 - 0

Djokovica nigdje nije bilo tokom dvoranske sezone 2011., zapravo je Federer i to izdominirao (Basel, Pariz, WTF 2011). Djokovic jeste pobijedio Nadala u 2 finala (Rim,Madrid) na sljaci, ali je i Federer igrao finala tih mastersa 2006. koja je izgubio od Nadala.

Federer je igrao finale RG-a, dok je Djokovic izgubio u polufinalu, upravo od 30. godisnjeg Federera koji je prekinuo njegov niz pobjeda. Nadal je bio najbolji igrac na sljaci 2011., isto kao i 2006., tako da su sto se toga tice, poprilicno izjednaceni, mozda mala prednost Federeru buduci da je igrao finale RG-a (najvaznijeg sljakastog turnira) dok je Novak ispao u polufinalu.

Zakljucak: Federerova sezona je bolja. Laverova 1969. je vjerovatno najbolja, jer je osvojio sva 4 slama u sezoni i jedini koji je to ucinio 2 puta, kao amater i profesionalac. Don Budge je jedini uz Lavera u citavoj historiji kome je to poslo za rukom.

Evo s Wikipedije:
Quote:
In December 2011, Stephen Tignor, chief editorial writer for Tennis.com, ranked Federer's 2006 season as the second greatest season of all-time during the open era; behind only Rod Laver's Calendar Grand Slam year of 1969.[1]
Sto se tice stizanja Nadala, Rafa trenutno ima dvije Novakove karijere, tolika je razlika. Zapravo je Nadal blizi Federeru nego sto je Djokovic njemu.

Djokovic bi morao, ili zaredati 2 sezone sa kalendarskim slamom, 2 sezone s 3 slama, ili 3 sezone s 2 slama, a da Rafa vise ne osvoji nijedan jedini, da bi ga stigao. Sve ispod toga nece biti ni priblizno dovoljno.

A da ne govorim o ostalim mnogobrojnim postignucima koje Nadal ima u odnosu na Novaka. Trenutno, Novak nema nista nad Nadalom, osim sto je bolji igrac na betonu, to priznajem O stizanju Federera nema govora.

I sve ovo mora postici do 30. godine zivota jer ce poslje biti prekasno.
Tako sada stvari stoje pa vi razmislite koliko je to moguce.

Jos jedna sitnica: Novakov omjer pobjeda i poraza u finalima slamova je 7-7, od ukupno 14 slam finala.

Do 27. godine zivota, svi ostali velikani koji su osvojili 11+ slamova (Federer, Sampras, Nadal, Borg, Laver) su imali odnos otprilike 11 - 2 od ukupno 13 -14 slam finala.

Jednostavno, Novak ne prati tu trajektoriju, previse izgubljenih slam finala da bi sada ganjao ove gore navedene. Ako se ne varam, sve do ovogodisnjeg Wimbledona, taj odnos je bio 1 - 5 (2012 RG, 2012 UO, 2013 Wimbledon, 2013 UO, 2014 RG, jos je i polufinale RG 2013 zapravo bilo finale prije finala).

Previse vaznih izgubljenih meceva od najvecih rivala (Nadal, Federer, Murray) na slamovima u posljednje 2 - 3 godine, nakon cuvene 2011.
__________________
''I want to live in a world where Rafa Nadal keeps playing — keeps questing, keeps battling the elements, hunting for something I can’t quite see — for a long, long time. I want him to show us what tennis can be.''
tennisfan01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2014., 21:26   #219
Quote:
tennisfan01 kaže: Pogledaj post
Naravno da je sam 'priznao' jer ce bivsi velikani sve reci da podignu rejting sadasnjem tenisu i konkurenciji kako bi privukli sto vise teniskih fanova i gledalaca. Zato ih posebno i placaju

McEnroe je i nedavno, par puta rekao da je Nadal najbolji u historiji, Agassi takodje, ali cu ja prva, kao vjerovatno i najveci Nadalov fan, reci da to nije istina. Ni blizu, barem ne jos. Ne vjerujem u taj koncept 'GOATA', ali ako iko polaze pravo da se tako zove i najblizi je toj nezvanicnoj tituli, onda je to Roger Federer

Konkurencija je stvar subjektivnog misljenja i ona se ne moze dokazati, zato i brojke govore istinu. Jer ispade, ako se vodimo tvojim principom razmisljanja i kriterijima, da i ja mogu izvrnuti stvari i reci da je Nadal najveci jer je igrao u eri peak i prime Federera (Federera na vrhuncu) i peak i prime Djokovica (Djokovica na vrhuncu). Tako da zapravo ispada da ipak nije Djokovic taj koji je imao najjacu konkurenciju. Pored toga, Nadal je jedini koji je mogao parirati i pobjedjivati onakvog neprikosnovenog Federera od 2004 - 2007.

Vidis kako to sad izgleda, kada se stvari izvrnu U ovim raspravama brojke i podaci uvijek imaju prednost nad subjektivnim misljenjem. I kako slaba konkurencija moze da bude: Borg, Connors, Lendl, Becker, Edberg, Wilander? To je zapravo zlatno doba tenisa, vjerovatno i najjace doba tenisa u historiji. Mnogi eksperti i fanovi to konstantno napominju. Nisi u pravu.



Boze, draga osobo, pa kad si ti poceo pratiti tenis? 2011., je li?

Kazes hejtujem Novaka, a to uopste ne radim, ne pada mi napamet, ali sve sto mogu vidjeti u tvojim postovima, jeste omalovazavanje i potcjenjivanje kako sadasnjih velikana (Federera i Nadala), tako i nekadasnjih (Lendla, Connorsa i McEnroe-a).

A ovo vazi i za ostale Novakove fanove na ovoj temi. Pa dajte, pokazite malo postovanja prema historiji, postignucima ostalih sampiona, brojkama, a ne subjektivnom misljenju. Zar je to tako tesko?



Ko moze da mu stane na put? Zar ga nije Wawrinka pobijedio u cetvrtfinalu AO-a (njegovog najboljeg slama) ove godine? Zar ga nije opasno namucio i bio vrlo blizu pobjedi na AO-u i UO prosle godine (gdje je Novak gubio sa 2-1 po setovima i jedva iscupao 2. set u tie-breaku-u nakon zaostatka)? Zar ga nije Nadal pobijedio prosle godine na Rogers Cupu i finalu US Opena? Ko je igrao finala 2 prethodna slama na betonu (UO 2013 i AO 2014), a od toga jedno osvojio upravo preko Novaka?

Takodje, Federera nikada ne treba otpisivati. Odigrao je odlicno na betonu ove godine, polufinale AO (Novak cetvrtfinale), umalo osvojio Indian Wells (tek porazen u tie-break-u 3. seta nakon osvojenog 1. seta), a znamo kakav rekord ima na UO (5 titula, 6 finala), Cincinnati-ju (5 rekordnih titula, kojeg Novak nikada nije osvojio), a tek u dvorani

Kao sto rekoh, ne igra samo Novak tenis. Jeste prvi favorit, i to s pravom, vjerovatno ce i osvojiti najvise titula, ali definitivno ne sve. Pitaju se i drugi nesto.



Dalje, kazes da moze da siba sve do RG-a? Moze, ali i ne mora. Do sada nije pokazao takvu konstantu niti dominaciju. Evo malo cinjenica koje se ticu trajektorije Novakove karijere:

- Jedina sezona u kojoj je Novak osvojio vise od jednog slama do sada, je cuvena 2011. Samo je tada osvojio vise od jednog slama, 2012. 1, 2013. 1, dakle, 'samo' jedna multipla slam sezona.

Drugo, sve do ovogodisnjeg Wimbledona, prosla je 1,5 godina od njegovog posljednjeg slama.

I sada se odjednom ocekuje da zareda 3 - 4 slama za redom (ukljucujuci i ovaj Wimbledon), iako je to do sada pokazao samo jednom u toku karijere, i to na svom apsolutnom vrhuncu?

Novak puni 28 godina naredne sezone i to su vec poznije teniske godine. Najveci broj slamova koji je jedan igrac osvojio nakon 27. godine, je 5 i to je upravo ucinio Federer.

Ocekivati da ce Novak osvojiti vise slamova do kraja karijere nego sto je to ucinio u prvom dijelu i najboljim teniskim godinama, i nakon sto je historija pokazala na primjeru svih ostalih velikana da to nije moguce, nije bas realno sagledavanje stvari. Mislim, nikad ne treba reci nikad, i da je nesto nemoguce, svasta se desava u tenisu, ali ipak nije toliko realno. Male su sanse.

Novakova 2011. nije najbolja sezona u historiji. Moram i to ispraviti Bolje su Laverova 1969. i Federerova 2006.

Federer 2006. - Djokovic 2011.

3 slama (AO, Wimbledon, US Open) - 3 slama (AO, Wimbledon, US Open)

French Open (RG) finale > French Open (RG) polufinale

finala sva 4 slama > 3 finala, 1 polufinale (Federer je to zapravo ucinio 3 puta u karijeri 2006.,2007. i 2009. dok Djokovic nijednom)

WTF (Tennis Masters Cup kako se tada zvao) titula > eliminacija u grupnoj fazi takmicenja bez prolaska u polufinale, samo 1 pobjeda u grupi, i to izuzetno tesko nakon spasavanja mec lopte protiv Berdycha i tie-break-a u 3. setu

titule 12 > 10

finala 16 (12 - 4) > 11 (10 - 1)

ukupan omjer pobjeda i poraza za sezonu

92 - 5 (94,84%) > 70 - 6 (92,1%)

Federer je bukvalno izdominirao kompletnu sezonu, osim sljake (Nadal):

Titule: hard outdoors (beton, na otvorenom) 7 - 1

trava 2 - 0

hard indoors (dvorana) 3 - 0

Djokovica nigdje nije bilo tokom dvoranske sezone 2011., zapravo je Federer i to izdominirao (Basel, Pariz, WTF 2011). Djokovic jeste pobijedio Nadala u 2 finala (Rim,Madrid) na sljaci, ali je i Federer igrao finala tih mastersa 2006. koja je izgubio od Nadala.

Federer je igrao finale RG-a, dok je Djokovic izgubio u polufinalu, upravo od 30. godisnjeg Federera koji je prekinuo njegov niz pobjeda. Nadal je bio najbolji igrac na sljaci 2011., isto kao i 2006., tako da su sto se toga tice, poprilicno izjednaceni, mozda mala prednost Federeru buduci da je igrao finale RG-a (najvaznijeg sljakastog turnira) dok je Novak ispao u polufinalu.

Zakljucak: Federerova sezona je bolja. Laverova 1969. je vjerovatno najbolja, jer je osvojio sva 4 slama u sezoni i jedini koji je to ucinio 2 puta, kao amater i profesionalac. Don Budge je jedini uz Lavera u citavoj historiji kome je to poslo za rukom.

Evo s Wikipedije:

Sto se tice stizanja Nadala, Rafa trenutno ima dvije Novakove karijere, tolika je razlika. Zapravo je Nadal blizi Federeru nego sto je Djokovic njemu.

Djokovic bi morao, ili zaredati 2 sezone sa kalendarskim slamom, 2 sezone s 3 slama, ili 3 sezone s 2 slama, a da Rafa vise ne osvoji nijedan jedini, da bi ga stigao. Sve ispod toga nece biti ni priblizno dovoljno.

A da ne govorim o ostalim mnogobrojnim postignucima koje Nadal ima u odnosu na Novaka. Trenutno, Novak nema nista nad Nadalom, osim sto je bolji igrac na betonu, to priznajem O stizanju Federera nema govora.

I sve ovo mora postici do 30. godine zivota jer ce poslje biti prekasno.
Tako sada stvari stoje pa vi razmislite koliko je to moguce.

Jos jedna sitnica: Novakov omjer pobjeda i poraza u finalima slamova je 7-7, od ukupno 14 slam finala.

Do 27. godine zivota, svi ostali velikani koji su osvojili 11+ slamova (Federer, Sampras, Nadal, Borg, Laver) su imali odnos otprilike 11 - 2 od ukupno 13 -14 slam finala.

Jednostavno, Novak ne prati tu trajektoriju, previse izgubljenih slam finala da bi sada ganjao ove gore navedene. Ako se ne varam, sve do ovogodisnjeg Wimbledona, taj odnos je bio 1 - 5 (2012 RG, 2012 UO, 2013 Wimbledon, 2013 UO, 2014 RG, jos je i polufinale RG 2013 zapravo bilo finale prije finala).

Previse vaznih izgubljenih meceva od najvecih rivala (Nadal, Federer, Murray) na slamovima u posljednje 2 - 3 godine, nakon cuvene 2011.
Zbilja je gušt čitati tvoje analize. Baš si lijepo objasnio. Zanimljivo je da je Novak u ponajboljim teniskim godinama 2009. i 2010. upisao samo jedno gs finale i to izgubio.
__________________
Kriv je prljavi zrak!
alonso7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2014., 21:31   #220
bravo tenisfan , svaka čast, ovo nisu postovi, ovo je čisti sex
@alonso, tenisfan je žensko
__________________
look at us but do not touch
gnjil is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:03.