Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Vojna povijest i tehnologija

Vojna povijest i tehnologija Od praćke do ratova zvijezda.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.06.2009., 07:35   #21
Quote:
zetec kaže: Pogledaj post
precizna,pouzdana ali teška za održavanje,pogotovo cijev.Dosta brzo zahrđa ali i dalje puca .Jedno vrime imao AK 47 i skoro da ga se nije moralo čistit a onda dobio m70ab2 i non stop čišćenje.
a koju pušku ne treba čistiti???.....probaj da H&K G3 ne očistiš koji dan....tek je to pizdarija....a za AB2 samo riječi hvale.....robusna i pouzdana...puca uvijek i ne pregrijava se nit ne šteka....pitaj ko je imal rumunjku kak izgleda nakon 3-4 okvira....ja sam uvijek imal AB2 sa sobom a G3 smo nosili na položaj zbog veće preciznosti i jebačkog zvuka.....psihološki je jači jer se dere ko PAM
__________________
klon od nicka prije znanog kao Sajo
Zagorjedee-lite is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2009., 18:07   #22
Quote:
Zagorjedee-lite kaže: Pogledaj post
a koju pušku ne treba čistiti???.....probaj da H&K G3 ne očistiš koji dan....tek je to pizdarija....a za AB2 samo riječi hvale.....robusna i pouzdana...puca uvijek i ne pregrijava se nit ne šteka....pitaj ko je imal rumunjku kak izgleda nakon 3-4 okvira....ja sam uvijek imal AB2 sa sobom a G3 smo nosili na položaj zbog veće preciznosti i jebačkog zvuka.....psihološki je jači jer se dere ko PAM
nisam napisa da se ne mora čistit ali AK47 bar ne uvati ruzinu nakon šta na njega kapne kap znoja ko na M70.Sama konstrukcija M70 mu daje da i dalje puca pa makar bio i skroz hrđav ali vojnik koji ga duži ima masu više problema.Zapitaj se zašto su naši vojnici u Afganistanu jedno vrijeme nosili AK47 umjesto M70 koje inače i duže(bar PAUCI)
zetec is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2009., 20:53   #23
Quote:
ML_croman kaže: Pogledaj post
da ne otvaram posebnu temu, imate li ikakvu ideju koji je model "crvene zastave", ima 2 okidača ali neznam čemu služi drugi. Kalibar joj je kao u M-48 8x57mm (vjerojatno se točnije misli na 7,92x57mm), sliku trenutno nemam.
To su lovački karabini. Drugi "okidač" je tzv. ubrzica (šneler, šteher). Kad se on pritisne, okidač postaje vrlo osjetljiv.
rakijetina is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2009., 20:16   #24
Quote:
zetec kaže: Pogledaj post
nisam napisa da se ne mora čistit ali AK47 bar ne uvati ruzinu nakon šta na njega kapne kap znoja ko na M70.Sama konstrukcija M70 mu daje da i dalje puca pa makar bio i skroz hrđav ali vojnik koji ga duži ima masu više problema.Zapitaj se zašto su naši vojnici u Afganistanu jedno vrijeme nosili AK47 umjesto M70 koje inače i duže(bar PAUCI)
zato kaj m70 nije nis posebno,dapace losiji kaj se materijala tice spram akm za klasu a precjenjen je ko i hrpa toga iz arsenala bivse jna jer je to bila politika i provođena je propaganda takvih razmjera da i 18 godina nakon juge ljudi jos puse tu spiku
Mustang51 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2009., 16:18   #25
Quote:
ML_croman kaže: Pogledaj post
Što mislite kolika joj je vrijednost u kunama sada?

P.S. postoji li ikakva razlika između B1 i AB2 osim kundaka?

Isto tako, barem po pričama ljudi iz domoviskog rata, definitivno je bolja od "rumunjke" AKM (ako se nevaram)

P.P.S. isprika moderatoru što sam otvorio 2 iste teme, razlog tome je taj što mi je forum nešto štekao zadnjih dana, gotovo pa nisam ni mogao ući u njega
Pozz puška M70 B1 ili AB2 ti je jedna od bolji pušaka čak i od kalasnjikova je bolja ovo što spominjete hrdjanje pa nebi se reklo ako je održavate kako treba puška je straha.
Cjenu ovdje spominješ evo rećiću ti ja cjenu puške u eurima izajde oko 80 eura
lisica82 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2009., 19:26   #26
Quote:
lisica82 kaže: Pogledaj post
Pozz puška M70 B1 ili AB2 ti je jedna od bolji pušaka čak i od kalasnjikova je bolja ovo što spominjete hrdjanje pa nebi se reklo ako je održavate kako treba puška je straha.
Cjenu ovdje spominješ evo rećiću ti ja cjenu puške u eurima izajde oko 80 eura
Zamisli onda 80 eura (približno 600 kn) s VHS.om od 10000kn
Koliko znam i M70 B1 i AB2 ima veću paljbenu moć od standardnog kalaša (600 met/min), M70 B1, AB2 (650 met/min) ??
__________________
Chuck Norris doesn't know who I am...
ML_croman is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2009., 09:25   #27
Quote:
ML_croman kaže: Pogledaj post
Zamisli onda 80 eura (približno 600 kn) s VHS.om od 10000kn
Koliko znam i M70 B1 i AB2 ima veću paljbenu moć od standardnog kalaša (600 met/min), M70 B1, AB2 (650 met/min) ??
M70 AB2 puca 600 metaka u minuti, barem nas je tako učio "drug desetar" iz JNA.
ferda is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2009., 13:03   #28
MODELI AUTOMATSKE PUŠKE M 70


-sanduk frezan,drveni kundak sa tri vijka - M 70
-cijev na navoj,metalni sklopivi kundak - M 70 A
-poklopac od debljeg lima, ima nosač optičkog nišana sa lijeve strane na sanduku - M 70 A1
-sanduk frezan, metalni sklopivi kundak - M 70 AB
-cijev učvršćena štiftom, drveni kundak sa dugim vijkom kroz kundak -
M 70 B, drveni kundak - M 70 B1

-sanduk od lima, sklopivi kundak, 2 kom zakovica na sanduku -
M 70 AB1, sklopivi kundak, 1 kom zakovica na sanduku - M 70 AB2




MODELI STROJNICE M 72


M 72 B -sanduk frezan, drveni kundak
M 72 B1 -sanduk limeni, drveni kundak
M 70 AB1 -sanduk limeni, sklopivi kundak


MODELI OSTALIH AUTOMATSKIH PUŠAKA 7,62 mm

RUSKE:-drveni kundak, kundak od ljepljenog drveta, broj od 6 znamenki, ili dva slova pisana čirilicom i 4 broja, podkundak proširen, preklopni kundak se preklapa u desno

BUGARSKE:-kundak (ono šta je kod drugih pušaka od drveta to je kod bugarki od plastike), broj se sastoji od 2 slova čirilice 2 - 4 broja, preklopni kundak se preklapa u desno

RUMUNKE:-drveni kundak, podkundak ima rukohvat, oznaka 3 slova 4 broja, preklopni kundak se preklapa u desno

KINESKE:-drveni kundak, nož je cjelina puške

Bivša DDR:-preklopni kundak, nose oznaku 2 slova (TG) i 4 broja
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2009., 15:28   #29
Poštovani forumaši

slučajno sam naletio na ovaj forum pa me je baš ova tema zaintrigirala

kroz svu literaturu (do koje sam uspio doći) sam izbrojio čak 10 različitih podmodela ovog oružja a da im je nazivni model isti.
1. M70
2. M70A
3. M70B
4. M70AB
5. M70A1
6. M70AB1
7. M70AB2
8. M70B1
9. M70AB2N-PN
10.M70B1N-PN

a razlika ima raznih kada se sve zbroji ukupno 3 lista A4 formata štampanog obostrano u font-u 8 na skoro svakom dijelu postoji kroz gore navedene podmodele bar 3 razlike u odnosu na prethodni

od udarnih igli, tijela zatvarača, usporivača paljbe (nemaju ga svi modeli), rupe na plinskom cilindru ili komori za ispust viška barutnih plinova, pa nočni nišani više vrsta, pa dvije vrste prihvata samo za drveni kundak, pa pričvrščivanje cijevi za sanduk...

recimo model AB ima glodani sanduk ali je cijev pričvršćena prešanjem i osigurana zatikom ....

ima toga cijelo brdo

idem dalje čitati ovakve ili slične teme pa se čujemo
pozz...
__________________
brada i kum fajfa
nino2001 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2009., 20:57   #30
Čisto iz iskustva mogu reći kao i dobar dio onih prije mene da je jako osjetljiva i da se zastidi (hrđa) već na malo magle, za razliku od originala koji s time nema probleme. Ono što mnogi navode kao neku prednost, ispucavanje tromblona, to baš i nije. Već krajem DR mi u gardu nismo ih uopće koristili. Isto tako nazovi noćni ciljnik je gotovo potpuno bezkorisna stvar. Što čovjeku znači to što vidi ciljnik na vrhu svoje cijevi u mrklom mraku. Cilj uopće ne vidiš, eventalno bljeskovi opaljenja protivnika, što baš i nije neki cilj na koji možeš precizno ciljati. Kod spremnika je dobro to što pri opaljenju zadnjeg metka zatvarač ostaje u zadnjem položaju, ali ni to nije do kraja riješeno kako treba, pa prilikom vađenj spremnika on opet ode u prednji položaj, što znači da ga moraš opet repetirati, a na samo otpustiti kao kod npr H&K. Za razliku od ruskih ( plastika ili nešto slično) ovi spremnici su metalni, pa se zna desiti da se iskrive (udube), a da to ne primjetiš prilikom punjenja i onda donosač metaka zapne ,pa eto zastoja, što se kod plastike ne može desiti.

Brzina paljbe uvelike ovisi o uvježbanosti strijelca. 600 metaka u minuti je teoretska brzina, znači da imaš spremnik koji ima 600 metaka ispucao bi ga u minuti, ali sa spremnicima od 30 metaka to je nemoguće dostići. Isto tako bilo bi dobro malo i naciljati ponekada kada pucaš tako da je sve preko 90 komada čisto razbacivanje streljiva.

I sada vidih kaže čovjek da ako pušku održavam kako treba onda ona ne hrđa. Sigurno je prošao previše pravih terena s njom da to može reći. Kada si na terenu tjedan i više i nemaš tvrdog objekta nama šanse da ti "srpkinja" ne pocrveni, barem malo, ma koliko je ti čistio. Naravno ne govorimo o ljetu i suhom vremenu, ali proljeće, jesen ili zima u npr. Baranji (Ritu), vlage ko u priči, i u zraku i na tlu možeš čistiti, i opet čistiti, i opet ... ali kroz koji sat evo crvenila. istina puška radi bez problema, ali se crveni.

Zadnje uređivanje Grga-os : 14.08.2009. at 21:21.
Grga-os is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2009., 14:33   #31
Zna li možda tko koja vrsta kalašnjikova ima preklopni kundak kao M70ab2, ali nema nikakve oznake osim dva slova (AL) i 4 broja? Istražujem svakojake vrste, ali neznam koja je ovo ??
__________________
Chuck Norris doesn't know who I am...
ML_croman is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2009., 16:42   #32
Možda ima još koja al ove sam se prve sjetio.

http://kalashnikov.guns.ru/models/ka234.html
ac_thunder is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2009., 18:24   #33
Quote:
ac_thunder kaže: Pogledaj post
Možda ima još koja al ove sam se prve sjetio.

http://kalashnikov.guns.ru/models/ka234.html
Nije, jbg, nema dodatnu ručku na tijelu puške. Naizgled je gotovo identična kao AKMs, ali nema ništa na ćirilici, a mislim da bi trebalo biti??
Imao sam negdje sliku, pokušat ću je iskopati odnekud, pa je stavim ovdje..
__________________
Chuck Norris doesn't know who I am...
ML_croman is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2009., 20:43   #34
Quote:
ML_croman kaže: Pogledaj post
da ne otvaram posebnu temu, imate li ikakvu ideju koji je model "crvene zastave", ima 2 okidača ali neznam čemu služi drugi. Kalibar joj je kao u M-48 8x57mm (vjerojatno se točnije misli na 7,92x57mm), sliku trenutno nemam.

lovacki karabin sa "ubrzicom"
Mustang51 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2009., 19:45   #35
Da ne otvaram novu temu, kakva je ovo verzija AK?
__________________
[OO]\___Y___/[OO]
_SS_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2009., 20:33   #36
Trebo bi bit Mađar AMD 65, razvijen za njihove padobrance. Premda je ovaj bez prednjeg pistol gripa, to je možda korisnik namjerno uklonio.
ac_thunder is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2009., 13:12   #37
tnx
__________________
[OO]\___Y___/[OO]
_SS_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2009., 09:45   #38
Quote:
_SS_ kaže: Pogledaj post
Da ne otvaram novu temu, kakva je ovo verzija AK?

je,mađarski amd65
Mustang51 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2012., 09:49   #39
Quote:
ML_croman kaže: Pogledaj post
Zanima me što više podataka o ovoj jurišnoj pušci, vaša iskustva s njom, njezina pouzdanost, kvaliteta, novčana vrijednost, sve njene inačice i razlike među njima. Pogotovo me zanima verzija M70ab2.

http://www.zastava-arms.co.rs/srpski/vojni.htm

http://upload.wikimedia.org/wikipedi...Hunter_la5.JPG
U Bosni na crno košta oko cca 150 KM,a to ti dođe oko 500-600 kuna
bl00d is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2012., 09:53   #40
Kaže meni otac kako su najcjenjeniji bili oni istočno Njemački ak 47,samo zbog toga jer je "Made in Germany".Inače on je dužio m70ab2 kaže nikad zakovala nije,uvjek je pucala.....[ Mislim da je to taj ak 47.Pa ako biste mogli nešto reći o tome "kalašnjikovu".
bl00d is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:32.