Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti > Jezikoslovlje

Jezikoslovlje Za pravopiždžije i jezikolomce

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.02.2006., 23:04   #1
Dokazana Whorfova hipoteza...

Kaže, jezik uistinu utječe na ono što vidimo - ali samo u desnoj polovini vidnog polja.


Naime, desna se strana vidnog polja obrađuje u lijevoj moždanoj hemisferi, istoj onoj u kojoj se obrađuje jezik.

Više...
__________________
Krumpir Vampir ponovo je tu! Sisat će vam škrob dok vas ne otjera u grob!

math_baby reče: samo toliko da znate da vam cp.tar moze, u dogovoru s nekim od admina promijeniti sadrzaj vaseg bloga ukoliko mu se taj sadrzaj ne svidja!
cp.tar is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2006., 15:38   #2
Di si Tufire?
__________________
nitko i ništa is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2006., 15:57   #3
Pa meni se taj glupi linkic ne cini kao dokaz. Stovise, imam dojam da govori o potpuno drugacijim stvarima.
__________________
Pearls before swine
Mrtva mrkva is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2006., 07:13   #4
Quote:
Mrtva mrkva kaže:
Pa meni se taj glupi linkic ne cini kao dokaz. Stovise, imam dojam da govori o potpuno drugacijim stvarima.
I mene je bio uveselio naslov... da bih se onda malo razočarao.

Opet, i to je neki početak - naime, ako pokus koji su izveli - izdvajanje različitog kvadrata iz gomile jednakih - bolje uspijeva ako u razlikovanju pomaže i jezik, to definitivno znači da naše kognitivne sposobnosti barem djelomično ovise o jeziku.
__________________
Krumpir Vampir ponovo je tu! Sisat će vam škrob dok vas ne otjera u grob!

math_baby reče: samo toliko da znate da vam cp.tar moze, u dogovoru s nekim od admina promijeniti sadrzaj vaseg bloga ukoliko mu se taj sadrzaj ne svidja!
cp.tar is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2006., 08:35   #5
Evo me

Ne radi se o nikakvom spektakularnom "dokazu" SW hipoteze, već o još jednom radu koji ide u prilog umjerenoj varijanti iste hipoteze u domeni percepcije boja. Spektakularan nalaz bi bio kada bi se pokazalo da govornici određenih jezika nisu u stanju diskriminirati nijanse onoga što mi nazivamo "zeleno" ili "plavo". Međutim, takva sposobnost diskriminacije je univerzalna i ne ovisi o riječima za boje prisutnim u materinjem jeziku.

Ipak, istraživanje sigurno jest zanimljivo i sigurno će potaknuti val replikacija i varijacija na temu. Ono što sigurno prvo treba napraviti je replicirati studiju na govornicima spomenutog Tarahumara jezika (što može biti teško, jer je takav tip psihologijskih eksperimenata uglavnom moguće provesti samo na studentima psihologije ). Što ako bi se na njima dobio isti obrazac razlika u vremenima reakcije? Cijela bi priča pala u vodu.

Ne očekujem da će se tako nešto dobiti, već očekujem da će rezultati ići u dobivenom smjeru i da će se potvrditi teza da je procesiranje informacija o boji, barem u lijevoj hemisferi, pod utjecajem jezičnih reprezetnacija. Ali ponavljam, ne radi se o toliko nevjerojatnom nalazu, već o rezultatima u prilog blagoj varijanti SW hipoteze, slično nizu rezultata o kultaralnim razlikama u tzv. "okviru referencije" (npr. postoje jezici koji ne koriste lijevo i desno, već na prostorne relacije uvijek referiraju u apsolutnim terminima - sjeverno, južno itd.) i procesiranju informacija o prostornim odnosima.

"Dokaz" za SW hipotezu čekam i dalje i ne vjerujem da ću ga dočekati
__________________
She blinded me with science!
Tufir II is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2006., 08:55   #6
Pa sad, jaku Whorfovu hipotezu mislim da više nitko ne bi ni pokušavao dokazati...

Za slabu, koliko znam, već postoje rezultati na području percepcije prostora (upravo kod jezika s apsolutnim prostornim referencama); sad imamo i nešto na području percepcije boja.

Bilo bi zgodno vidjeti dokle će to dovesti... gdje su točno granice Whorfove hipoteze.
__________________
Krumpir Vampir ponovo je tu! Sisat će vam škrob dok vas ne otjera u grob!

math_baby reče: samo toliko da znate da vam cp.tar moze, u dogovoru s nekim od admina promijeniti sadrzaj vaseg bloga ukoliko mu se taj sadrzaj ne svidja!
cp.tar is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2006., 13:05   #7
Quote:
cp.tar kaže:
Bilo bi zgodno vidjeti dokle će to dovesti... gdje su točno granice Whorfove hipoteze.
Prije toga bi trebalo dati odgovor na pitanje gdje je granica jezika i (ostatka) kognicije. Sumnjam da se i tako nešto može jasno razgraničiti, jer imam dojam da se radi o folk-psihološkoj podjeli koja nije do kraja utemeljena. Ako uzmemo u obzir gledišta kognitivne lingvistike, stvar se okreće naglavce u odnosu na SW hipotezu, a kognitivna lingvistika je pravac u lingvistici koji barem u načelu, daje mogućnost da je SW hipoteza točna. Takva mogućnost prema nekim drugim teorijskim gledištima (uglavnom chomskyjanskog tipa) ne postoji.

Dakle, prema kognitivnim lingvistima, jezik nije jedinstveni izolirani mentalni organ, već je to prije skupni termin kojim označavom cijeli niz kognitivnih i komunikacijskih kompetencija. Mnoge od tih kompetencija su u osnovi i onoga što nazivamo "jezikom" i onoga što nazivamo "kognicijom" ili "mišljenjem". (npr. kojekakve shematske i perceptivne reprezentacije, metaforičke reprezentacije itd.). Ovakvo gledište prilično komplicira cijelu raspravu i eliminira mogućnost davanja jednostavnog odgovora na pitanja o SW hipotezi ili pak o radikalnim anti SW gledištima. Zato mi se i sviđa
__________________
She blinded me with science!
Tufir II is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:02.