Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti > Jezikoslovlje

Jezikoslovlje Za pravopiždžije i jezikolomce

Pogledaj rezultate ankete: Raspravu je najbolje nastaviti na temi
Je li bosanski jezik korijen "srpskog i hrvatskog" jezika? 0 0%
Srpsko-hrvatski jezik postoji! 1 25.00%
Saga o srpskohrvatskom se nastavlja... molim pomoć lingvista 0 0%
Treba otvoriti potpuno novu temu - predložite naslov! 3 75.00%
Glasovatelji: 4. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.07.2006., 01:32   #21
Quote:
bema kaže:
hrvatski, srpski, bošnjački i crnogorski
dakle, hrvatski se izrodio iz srpskohrvatskog?
__________________
!!!
ugly duck is offline  
Old 26.07.2006., 01:46   #22
Quote:
ugly duck kaže:
dakle, hrvatski se izrodio iz srpskohrvatskog?
Ne, nit sam to rekla, ne govorimo o genezi. Može nasljednici stajat i pod navodnicima.
bema is offline  
Old 26.07.2006., 01:48   #23
e pa ne moze
upravo zbog tako saljivih naslova i izjava dolazi do rasprava... ne kuzis ...
__________________
!!!
ugly duck is offline  
Old 26.07.2006., 02:07   #24
Pa eto, nova sam, blagorodna i dobronamjerna
Učim

bema is offline  
Old 26.07.2006., 15:48   #25
neka se zove "službeni jezici u Jugoslaviji do 1990."
x-type is offline  
Old 27.07.2006., 21:10   #26
Ako ćemo suditi po rezultatima ankete, slobodno možemo teme ostaviti i zatvorenima.

Od silnih diskutanata samo vas se četvero potrudilo ostaviti nekakvog traga.

No, znam da će se prije ili kasnije pojaviti opet slična tema pa hajde da pokušamo to nekako usmjeriti.

Dakle, otvorit ćemo novu temu. Naslov je, međutim, još uvijek u pitanju. "Službeni jezici u Jugslaviji do 1990. godine" djeluje mi najneutralnije, ali nisam sigurna što je bilo s albanskim, mađarskim, rumunjskim, tlaijanskim i ostalim jezicima manjina odnosno tadašnjih "narodnosti". Čini mi se da se Službeni list SFRJ izdavao i na tim jezicima, da su se na te jezike prevodili zakoni i ostali propisi, ukratko da smo imali pun k... koš raznoraznih jezika.

EU i mogla učiti na tom primjeru: ako se jednom raspadne, bit će to zbog višejezičnosti u svakodnevnom životu.

Osim toga, mislim da slovenski i makedonski malo koga zanima u vezi s takvim temama. Takozvani "jugoslavenski" jezik, kako su ga često zvali stranci, nikada se nije razvio pa ni "koine" ne dolazi u obzir, premda bi u lingvističkom smislu to zapravo bilo najzanimljivije pitanje.

U potrazi za adekvatnim naslovom, pokušat ću zbrda-zdola nabaciti nekoliko činjenica.

Takozvani zajednički jezik tokom je vremena mijenjao naziv: hrvatskosrpski / srpskohrvatski, hrvatsko-srpski / srpsko-hrvatski, hrvatski ili srpski / srpski ili hrvatski - ta promjena ukazuje na slabljenje ideje o pretpostavljenom jedinsvu odnosno istosti.

Ne postoji lingvistički postotak na temelju kojega se određuje je li riječ jednom ili o više jezika, bez obzira na to je li posrijedi leksička, sintaktička ili pravopisna odnosno izgovorna razina.

Zajedničko porijeklo i/ili zajednička jezična povijest nisu ni više ni manje važni od političke svijesti izvornoga govornika.


Toliko od mene.

Razmišljam o temi "Jezično pitanje u bivšoj Jugoslaviji". Kako vam se to čini?
Didi is offline  
Old 28.07.2006., 01:55   #27
možda jezici bivše jugoslavije, ili tak nekaj. ovaj tvoj naslov bi bio više za Politiku, a i čini mi se da će biti dosta offtopica u tom slučaju...
naslov bi trebao biti opširan i neutralan, iako je skoro nemoguće složit tak nekaj...
moj prijedlog: slavenski jezici, ILI jugoslavenski jezici, ILI jednostavno JEZICI, pa neka to bude top tema, i neka sva pitanja idu na taj topic, a ostali topici o jezicima neka se brišu...
cosanostra is offline  
Old 28.07.2006., 10:22   #28
Prihvaćam primjedbe i razmišljam dalje.

Politički okvir nikako nećemo moći izbjeći, a i ne treba. Sve dok ostane samo na okviru. Oftopika uvijek ima, no dok služe samo kao predah u raspravi, nisu na smetnju.

Budimo pošteni: slavenski jezici nikoga ne zanimaju. Pokretače pojedinih tema i sudionike u njima zanima jesu li hrvatski i srpski jedan jezik ili nisu te jesu li bosanski i crnogorski samosvojni jezici ili nisu.

Ni na jedno od tih pitanja nećemo naći konačan odgovor. Konačan u tom smislu da ćemo se svi bez ostatka s njime složiti. To vam mogu već sada zajamčiti. No, to ne znači da se o tome ne može razgovarati. Argumentirano, dakako.

Jezici kao tema čini mi se preširokim, a jugoslavenski jezici zapravo ne postoje. Bi li možda naslov "Jezici u bivšoj SFRJ i njihov razvoj prije i poslije 1990." bio adekvatniji?

Naknadno sam se sjetila da "u bivšoj Jugoslaviji" nije jednoznačno.

Zadnje uređivanje Didi : 28.07.2006. at 12:21.
Didi is offline  
Old 28.07.2006., 14:17   #29
može, ja se slažem...
cosanostra is offline  
Old 28.07.2006., 23:08   #30
meni se čini da nova tema uopće neće bit posjećena
x-type is offline  
Old 29.07.2006., 23:54   #31
morat će biti jer bi se svi postovi sa bliskih tema trebali prebaciti...
cosanostra is offline  
Old 30.07.2006., 18:20   #32
Quote:
x-type kaže:
meni se čini da nova tema uopće neće bit posjećena
Čime ćemo pokazati danas uopće ne zanima pitanje jezika, nego politikantsko prepucavanje. Ni to nije loše.
Didi is offline  
Old 31.07.2006., 01:42   #33
Quote:
Didi kaže:
Čime ćemo pokazati danas uopće ne zanima pitanje jezika, nego politikantsko prepucavanje. Ni to nije loše.
Bravo!
elazes is offline  
Old 31.07.2006., 10:26   #34
Naslov:

srednjejužnoslavenski podsustav južnoslavenskog dijasustava
Zavelim is offline  
Old 31.07.2006., 12:43   #35
he he...
neki kratki dajte. ali nek se tema već jednom započne!!!
cosanostra is offline  
Old 31.07.2006., 15:57   #36
Quote:
cosanostra kaže:
he he...
neki kratki dajte.
spjd
x-type is offline  
Old 31.07.2006., 20:44   #37
BHS. Iliti - bosanko-hrvatsko-srpski! Iako zvuci kao sala, ovo je ziva istina na nekim katedrama u svijetu...
elazes is offline  
Old 31.07.2006., 21:39   #38
A sad ozbiljno: glasam za naslov br. 2, ali s upitnikom. Tj. u formi pitanja: Postoji li srpskohrvtaski jezik? Dovoljno lingvisticki, dovoljno politicki, dovoljno siroko, dovoljno konkretno, dovoljno diskutabilno.
elazes is offline  
Old 02.08.2006., 10:27   #39
srpskohrvatski???

ni čut, odma ću ispamirat cilu temu
Zavelim is offline  
Old 02.08.2006., 10:34   #40
Otvaram temu, a ovo zatvaram. Pa da vas vidim junaci!
Didi is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:13.