Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Vojna povijest i tehnologija

Vojna povijest i tehnologija Od praćke do ratova zvijezda.

Pogledaj rezultate ankete: Koji nadzvučni zrakoplov očekujete u HRZu?
F-16 (Izrael) 85 36.64%
F-16 (SAD) 68 29.31%
JAS 39 Gripen 53 22.84%
FA-50 11 4.74%
Neki drugi 15 6.47%
Glasovatelji: 232. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.05.2017., 15:45   #41
neki još uvjek ne kuže da u našem slučaju nije u pitanju samo kupovina aviona nego i šira suradnja na obostranu korist kupca i prodavatelja


bar se nadam da če bit tak ma koji got avijon bil u pitanju
JoZ@ is offline  
Old 09.05.2017., 16:15   #42
Quote:
otok_kiril kaže: Pogledaj post
A u čemu ne zadovoljava? Osim što nema BVR-sposobnosti? ( koje BTW nemaju ni sadašnji MiG-ovi, pa ih i dalje ponosno i veselo koristimo i koristili bi do kraja vremena da je to moguće- doduše u nas možda i je... )
I to nije sasvim točno:


http://www.airrecognition.com/index....s-missile.html
Babajagac is offline  
Old 09.05.2017., 16:21   #43
Quote:
Babajagac kaže: Pogledaj post
AIM-9X je plafon kaj mi budemo koristili i što nam treba ostalo je sve sf
tako da sam ja za fa-50 koje mozemo idučih 40 godina koristit a u slučaju neke veče ugroze lako se dokupi f-35
miljo piljo is offline  
Old 09.05.2017., 16:32   #44
Quote:
miljo piljo kaže: Pogledaj post
a u slučaju neke veče ugroze lako se dokupi f-35


JoZ@ is offline  
Old 09.05.2017., 16:38   #45
Quote:
Babajagac kaže: Pogledaj post
A nije ni to jer FA 50 ne može nositi rakete srednjeg ili dugog dometa, bez obzira na lijepe slikice u postu.
__________________
"Ako te je žena ostavila jer si kladioničar, neradnik i debilčina, ti uzmi svoju pedestrojku i otresi rafalčinu!
Osjećat ćeš se bolje"
pinzgauer is offline  
Old 09.05.2017., 16:40   #46
Quote:
JoZ@ kaže: Pogledaj post


ajde gukni sine da ćujemo i tvoju pamet
miljo piljo is offline  
Old 09.05.2017., 17:11   #47
Quote:
miljo piljo kaže: Pogledaj post
ajde gukni sine da ćujemo i tvoju pamet
nama je problem remontirat nekoliko (pra)starih migova , a ti bi dokupljivao f-35 ?
imaš orjentaciju koliko je cijena remonta 12 migova , a koliko košta jedan novi f-35 ?
mi f-35 možemo dokupljivat samo u dijelovima , jednu godinu lijevo krilo, drugu desno,
motor na pet godina ... prelazak na drugi tip aviona traje godinama, tako da u slučaju ugroze
imaš to što imaš, a to što ćeš (možda) kupiti (ako ti budu htjeli prodati) i za nekoliko godina
uvesti u upotrebu , to ti u trenutku kad si ugrožen neće baš puno pomoći .
mpetro is offline  
Old 09.05.2017., 17:15   #48
Maketu F 35 bi možda uspili nabaviti u slučaju gužve i to u omjeru 1:24, uz pomoć iseljeništva. Onog malog dijela koje još nije diglo ruke od RH i odnosa u njoj.
__________________
Pola sata ćete ostati na ručku i onda možete otići, Franjo Tuđman generalima, Brijuni 31. VII 1995.
"Prije će Sava uzvodno poteći nego Hrvati dobiti državu", J. B. Tito, Karađorđevo, 2. XII 1971.
"Republika Hrvatska najveći je pobjednik u ovom ratu, najveći su gubitnik hrvatski Srbi, najviše zbog vlastite nesposobnosti i tvrdoglavosti", lord David Owen, 27. I 1996, UN, New York. "Uzalud vam sav tisak i sve radio postaje, našim srcima nikad nećete ovladati", nadbiskup Alojzije Stepinac, Zagreb, na blagdan sv. P&P 1942.
pp5d6 is offline  
Old 09.05.2017., 17:23   #49
Quote:
miljo piljo kaže: Pogledaj post
ajde gukni sine da ćujemo i tvoju pamet
aj mi objasni na koji bi ti to način samo tak prešo sa FA50 na F35
JoZ@ is offline  
Old 09.05.2017., 17:28   #50
Quote:
JoZ@ kaže: Pogledaj post
aj mi objasni na koji bi ti to način samo tak prešo sa FA50 na F35
Pa FA/50 se natječe u Americi, baš kako bi piloti trenirali na njemu za F-35, tako da ne bi bilo nikakvih problema u tom pogledu.
__________________
Ja sam disleksičan!
darkwood is online now  
Old 09.05.2017., 17:42   #51
Quote:
mpetro kaže: Pogledaj post
nama je problem remontirat nekoliko (pra)starih migova , a ti bi dokupljivao f-35 ?
imaš orjentaciju koliko je cijena remonta 12 migova , a koliko košta jedan novi f-35 ?
mi f-35 možemo dokupljivat samo u dijelovima , jednu godinu lijevo krilo, drugu desno,
motor na pet godina ... prelazak na drugi tip aviona traje godinama, tako da u slučaju ugroze
imaš to što imaš, a to što ćeš (možda) kupiti (ako ti budu htjeli prodati) i za nekoliko godina
uvesti u upotrebu , to ti u trenutku kad si ugrožen neće baš puno pomoći .
pa nisam mislio sad nego tamo za nekih 15 do 20 godina
f-35 ionak sad nije ni dostupan
a ako nemozemo fa-50 onda sigurno nemozemo ni gripen
a što se mig-21 tiče ja bi najradije nabavio 10 komda još ako negdje ima konzerviranih da imaju dovoljno resursa i nastavio bih koristit dok god mogu letet
miljo piljo is offline  
Old 09.05.2017., 18:13   #52
FA-50 još nema BVR sposobnost što ne znači da je neće imati, no ima još niz drugih razloga zašto zaostaje za mogućnostima jednog F-16 ili Gripena. Recimo radar, pa dolet, sposobnost presretanja i sl.
Buck is offline  
Old 09.05.2017., 18:31   #53
Zanimalo bi me dali je moguće uspoređivati MIG 21 i FA 50? znači njihove mogućnosti. Zada se gooodinama šlepamo sa MIG-om i koliko toliko zadovoljava. Pojma nemam o mogućnostima jedno, drugog ili trećeg aviona. Ovdje se stručnjaci (bez uvrede), ljudi koji se kuže u struku nabacuju vrstama naoružanja, letnim sposobnostima, brzinama….! Što od toga mi trebamo? Znam što možemo kupiti (malo) pa mi je onda neozbiljno fantazirati o F35, MIG 35 ili EF koji ni Austrija ne može (teško) „uzdržavati“. Dakle interesiralo bi me u kojim to segmentima FA 50 ne bi zadovoljio osnovne potrebe. Siguran sam da nitko ni ne pomišlja da bi se mi išli upuštati u zračne okršaje s bilo kojim avionom koji bi kupili. Premalo je to brojčano a i za bilo kakav uspjeh trebamo imati ekipu s puno sati naleta i iskustva. A ništa od toga nemamo. Nadam se da nas neće nitko napasti (ne znam tko bi) a ni naše aspiracije nisu u tom smjeru, barem se nadam. Pišem kao obićan laik koji ne razumije to nadmetanje u željama pri kupnji a kasa prazna da praznija ne može biti!
leo4 is online now  
Old 09.05.2017., 18:37   #54
Quote:
leo4 kaže: Pogledaj post
Zanimalo bi me dali je moguće uspoređivati MIG 21 i FA 50?
FA-50 je bolji po vecini parametara. MiG-21 je, uvjetno receno, bolji presretac zbog boljih performansi, ali kazem uvjetno jer zbog radara koji uglavnom sluzi kao balast treba zemaljsko navodenje, dok FA-50 ima sasvim solidan radar a vjerovatno moze koristiti i IRST pod. Obadva imaju skromat dolet pri koristenju dodatnog sagorijevanja(dakle, pri supersonicnim brzinama).
__________________
Monkeys are really the end of the line in the pet world. I think when you're at the monkey level of pet ownership, have a kid. I mean, come on. I mean, you're so close. If you need a pet that can roller skate and smoke cigars, it's time to think about a family
Velo C. Raptor is offline  
Old 09.05.2017., 18:39   #55
Moj mokri san nisu EF, F-35 itd..

Moj mokri san je FA 50, dobar offset (Luke,tracnice,brodogradnja itd..), skromna zracna industrijalizacija + centar za KAI u Europi i mozda mala uloga u KAI KF-X programu za punokrvno HRZ od 2025+.

Ali taj dalekovid nazalost nema nitko u Hrvata ali i nema nitko politicki sposoban to dogovorit.
Paramimik is offline  
Old 09.05.2017., 18:44   #56
Quote:
Paramimik kaže: Pogledaj post
Moj mokri san nisu EF, F-35 itd..

Moj mokri san je FA 50, dobar offset (Luke,tracnice,brodogradnja itd..), skromna zracna industrijalizacija + centar za KAI u Europi i mozda mala uloga u KAI KF-X programu za punokrvno HRZ od 2025+.

Ali taj dalekovid nazalost nema nitko u Hrvata ali i nema nitko politicki sposoban to dogovorit.
Ima , ali smo malobrojni, ili nedovoljno glasni
Babajagac is offline  
Old 09.05.2017., 18:48   #57
Quote:
Paramimik kaže: Pogledaj post
Moj mokri san nisu EF, F-35 itd..

Moj mokri san je FA 50, dobar offset (Luke,tracnice,brodogradnja itd..), skromna zracna industrijalizacija + centar za KAI u Europi i mozda mala uloga u KAI KF-X programu za punokrvno HRZ od 2025+.

Ali taj dalekovid nazalost nema nitko u Hrvata ali i nema nitko politicki sposoban to dogovorit.
Tvoj dalekovid ima puno mana.

Nastranu offset, necu ulazit u to.

Centar za KAI u Europi? Tko u Europi trenutno leti na ikakvim korejskim avionima?
Tko u Europi bi mogao biti potencijalna musterija za FA-50, osim, uzmimo ovo cisto hipotetski u ovom primjeru, Hrvatske? Da ti skratim muke, nitko.
Dakle, ti bi KAI centar u Europi za tucet aviona? E, pa to ne ide

KAI KF-X, ako se ikada materijalizira, ce biti prevelik i preskup avion za RH, cisto da budemo realni.
__________________
Monkeys are really the end of the line in the pet world. I think when you're at the monkey level of pet ownership, have a kid. I mean, come on. I mean, you're so close. If you need a pet that can roller skate and smoke cigars, it's time to think about a family
Velo C. Raptor is offline  
Old 09.05.2017., 19:07   #58
Quote:
Velo C. Raptor kaže: Pogledaj post
Tvoj dalekovid ima puno mana.

Nastranu offset, necu ulazit u to.

Centar za KAI u Europi? Tko u Europi trenutno leti na ikakvim korejskim avionima?
Tko u Europi bi mogao biti potencijalna musterija za FA-50, osim, uzmimo ovo cisto hipotetski u ovom primjeru, Hrvatske? Da ti skratim muke, nitko.
Dakle, ti bi KAI centar u Europi za tucet aviona? E, pa to ne ide

KAI KF-X, ako se ikada materijalizira, ce biti prevelik i preskup avion za RH, cisto da budemo realni.

Pa bas zato sto bi bili prvi u Europi moglo bi se iskoristit da smo prvi ozbiljan korak KAI a na kontinent. Zasto nebi bio taj povoljni napredni trenazer zanimljiv drugim ozbiljnim drzavama na kontinentu kao trenazer sto on je ?

Mislio sam na skromnu suradnju u okviru nasih mogucnosti kao mali dobavljac. Neki djelovi itd..

Ali nema veze to je samo mokri san, tehnologija,industrija i znanost tak i tak nisu dobrodosli u Hrvatski

Pol meni pol tebi + mito i koripcija i bit ce vec neki polovni lovac. Keep it the croatian way of life. :-D
Paramimik is offline  
Old 09.05.2017., 19:17   #59
Quote:
Paramimik kaže: Pogledaj post
Pa bas zato sto bi bili prvi u Europi moglo bi se iskoristit da smo prvi ozbiljan korak KAI a na kontinent. Zasto nebi bio taj povoljni napredni trenazer zanimljiv drugim ozbiljnim drzavama na kontinentu kao trenazer sto on je ?
Taj avion nema trzista na europskom kontinentu.

Kao prvo, M-346 je bolji trenazer. I europski proizvod.

Kao drugo, manje europske zemlje koje imaju uvjete za nadzvucnu kupuju Gripena ili eventualno polovni F-16. FA-50 tu nitko ni ne spominje. Nada.

Trece, nadzvucni trenazer ne leti skoro nitko, recimo ni Rusi. Jer je skuplje.
__________________
Monkeys are really the end of the line in the pet world. I think when you're at the monkey level of pet ownership, have a kid. I mean, come on. I mean, you're so close. If you need a pet that can roller skate and smoke cigars, it's time to think about a family
Velo C. Raptor is offline  
Old 09.05.2017., 19:48   #60
Quote:
darkwood kaže: Pogledaj post
Pa FA/50 se natječe u Americi, baš kako bi piloti trenirali na njemu za F-35, tako da ne bi bilo nikakvih problema u tom pogledu.
natječe se al nije izabran
još uvjek nije prilagođen da bude prelazak na F35
pa sad reci dal ima problema
JoZ@ is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:39.