Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.01.2017., 02:04   #281
Quote:
hrdavid kaže: Pogledaj post
Zanima me jeli moguce raditi oba posla,te pod kojim uvjetima itd.
Je, al prvo moraš tražiti dozvolu od sadašnjeg poslodavca, a i tog potencijalnog novog moraš obavijestiti da si već u radnom odnosu.
Ograničen si satnicom, ali kolikom... e to ne znam napamet da me ubiješ. Mislim da je to isto ko i broj dozvoljenih prekovremenih. (kasno je za čakanje po zakonima )
Je l taj novi posao određenog roka trajanja? Koliko?

Quote:
mateichh kaže: Pogledaj post
A generalno, ugovor o djelu je shit? Ima li smisla inzistirati na ugovoru o radu?
Pa zavisi od toga šta ti hoćeš. Ti najbolje znaš kakav bi ti ugovor odgovarao.
Meni jedan period odgovarao ugovor u djelu zbog nekih obveza, jer je posao bio takav da sam raspoređivala kad radim
__________________
"Da, poreze treba plaćati. Ali, u ovom slučaju ne treba plaćati porez." - poslanje po Kolindi, 30.04.2015.
HDZ počinje tamo di asfalt prestaje https://www.youtube.com/watch?v=jUc5867hNik&ab_channel=PIXIX
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2017., 20:58   #282
Quote:
kiss me kaže: Pogledaj post
Je l taj novi posao određenog roka trajanja? Koliko?
10 mjeseci
hrdavid is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2017., 00:44   #283
Uff, malo je predugo...

Naime, zakon ti kaže:
(3) Radnik koji radi u punom radnom vremenu može sklopiti ugovor o radu s drugim poslodavcem u najdužem trajanju do osam sati tjedno, odnosno do sto osamdeset sati godišnje, samo ako je poslodavac, odnosno ako su poslodavci s kojima radnik već prethodno ima sklopljen ugovor o radu, radniku za takav rad dali pisanu suglasnost.

180 sati godišnje ti je na 24 sata mjesečno 7,5 mjeseci. Jedino da poslije tog roka probate prebaciti na ugovor o djelu bez definiranog radnog vremena. Ili to odmah napravite.
U svakom slučaju, kao što sam ti rekla - trebaš suglasnost sadašnjeg poslodavca.
__________________
"Da, poreze treba plaćati. Ali, u ovom slučaju ne treba plaćati porez." - poslanje po Kolindi, 30.04.2015.
HDZ počinje tamo di asfalt prestaje https://www.youtube.com/watch?v=jUc5867hNik&ab_channel=PIXIX
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2017., 18:35   #284
Pravo na skrbnistvo

Mozda nije pravo mjesto za ovakvo pitanje ali moram pocet od nekog mjesta. U braku sam 15 godina i imam dvije djevojcice od 11 i 13 godina. Muz me vec godinama zlostavlja psihicki i ekonomski. Nekad bi znalo bit i naguravanja ili pljuska. Vec godinama zivim u strahu od njega. Sada sam konacno skupila hrabrost i odselila. Nasla sam stan i posao i predala zahtjev za rastavu. Nazalost dica su ostala kod njega jer je pravio puno problema i prijetio. Zvao bi policiju pa pricao svasta protiv mene. I dici stalno govori protiv mene tipa da ih ne volim jer inace ne bi otisla. Strah me je napraviti bilo sta dok ne zapocne proces rastave. Hocu li moci dobiti svoju djecu ili ce ih dati njemu jar sam ih ja napustila. On ima i poznanstvaa i veze na visokim funkcijama a ja ne poznam nikoga. Ima li neko neki savjet ili slicnu situaciju
Mirkusa is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2017., 09:57   #285
Pozdrav svima,

muči me jedno pitanje pa se nadam da će netko znati odgovor... Postoje li ikakve zakonske prepreke da se osoba zaposlena na ugovor o djelu prijavi na natjecaj za to isto radno mjesto ako za njega u međuvremenu bude objavljen natječaj?
lesomeso is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2017., 22:26   #286
Quote:
lesomeso kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima,

muči me jedno pitanje pa se nadam da će netko znati odgovor... Postoje li ikakve zakonske prepreke da se osoba zaposlena na ugovor o djelu prijavi na natjecaj za to isto radno mjesto ako za njega u međuvremenu bude objavljen natječaj?
Ne. I osoba koja ''radi'' na ugovor o djelu nije zaposlena.
__________________
Nisam bio punoljetan kad su se kupovale dionice
sepeam is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2017., 01:24   #287
Quote:
lesomeso kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima,

muči me jedno pitanje pa se nadam da će netko znati odgovor... Postoje li ikakve zakonske prepreke da se osoba zaposlena na ugovor o djelu prijavi na natjecaj za to isto radno mjesto ako za njega u međuvremenu bude objavljen natječaj?
Ne. Ugovor o radu i ugovor o djelu nisu jedno te isto i nemaju veze jedno s drugim ( osim što su ugovori ).

Slobodno se prijavi.
__________________
"Nije mazohizam, nego autoagresija, sa razlogom, jel'da..."
Shine on Rick.
Vinkovci Staljingrad flickr
Anton is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2017., 10:12   #288
Pitam jer mi se tvrdi suprotno, što je meni zvučalo suludo, no s obzirom da je to došlo od pravne službe ne znam što da mislim. Osim možda da netko mulja, pretpostavljam iz kojih razloga. Ne bih u detalje, no radi se o državnoj firmi.
lesomeso is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2017., 17:56   #289
Pozdrav

ovako, zaposlena sam na 2 radna mjesta, s time da sam na prvo mjesto zaposlena preko ugovora o radu i radim 2 dana u tjednu po 8h, a ostala 3 dana radim preko ugovora o djelu po 6h.

u 7.-om mjesecu imam pravo na GO kod prvog poslodavca s obzirom da je to ugovor o radu. Ono što mene zanima, mogu li ja u vrijeme dok mi ide GO kod prvog poslodavca, raditi ugovor o djelu kod drugog?

Ako bi bila neka dobra duša da mi pomogne razriješiti misterij ja sam mislila da ne mogu, ali tvrde mi drukčije
Tikamoon is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2017., 18:23   #290
Naravno da možeš. Kod rada na osnovu ugovora o djelu, nemaš nikakva prava niti obveze iz radnog odnosa, jer ugovor o djelu NIJE radni odnos.

Kod ugovora o djelu tvoje jedino pravo je pravo na naknadu prema ugovoru. A jedina ti je obveza odraditi posao koji ste ugovorili. Ništa drugo, niti bolovanje, niti godišnji , niti plaćeni dopust, niti pravo na pauzu, na ništa nemaš pravo prema ugovoru o djelu jer je to samostalan rad.
Sva ta prava ostvaruješ isključivo prema ugovoru o radu.

E sad, da li je taj ugovor o djelu, zaista ugovor o djelu ili nije (ko što to kod nas obično ide), to je jedna sasvim druga priča.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2017., 19:31   #291
Quote:
Darsey kaže: Pogledaj post
Naravno da možeš. Kod rada na osnovu ugovora o djelu, nemaš nikakva prava niti obveze iz radnog odnosa, jer ugovor o djelu NIJE radni odnos.

Kod ugovora o djelu tvoje jedino pravo je pravo na naknadu prema ugovoru. A jedina ti je obveza odraditi posao koji ste ugovorili. Ništa drugo, niti bolovanje, niti godišnji , niti plaćeni dopust, niti pravo na pauzu, na ništa nemaš pravo prema ugovoru o djelu jer je to samostalan rad.
Sva ta prava ostvaruješ isključivo prema ugovoru o radu.

E sad, da li je taj ugovor o djelu, zaista ugovor o djelu ili nije (ko što to kod nas obično ide), to je jedna sasvim druga priča.
Hvala puno na odgovoru
Tikamoon is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2017., 14:23   #292
Nezaposlen sam odnedavno. Nisam prijavljen na burzu. Da li mogu raditi na ugovor o djelu kao nezaoposlena osoba i da li ima kakvih ograničenja u smislu godišnjeg iznosa ili slično. Hvala
__________________
Ako plačem lakše mi je plakati u rols rojsu nego na autobusnoj stanici.
Explorer is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2017., 19:51   #293
Da li je moguće dogovoriti s poslodavcem, ako je riječ o ugovoru o djelu, da plaću isplaćuje direktno na ruke zaposleniku umjesto na račun?
IntelPoint is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2017., 23:33   #294
Quote:
Explorer kaže: Pogledaj post
Nezaposlen sam odnedavno. Nisam prijavljen na burzu. Da li mogu raditi na ugovor o djelu kao nezaoposlena osoba i da li ima kakvih ograničenja u smislu godišnjeg iznosa ili slično. Hvala
Pa s obzirom da ne primaš naknadu s burze, nisi.

Quote:
IntelPoint kaže: Pogledaj post
Da li je moguće dogovoriti s poslodavcem, ako je riječ o ugovoru o djelu, da plaću isplaćuje direktno na ruke zaposleniku umjesto na račun?
To je onda rad na crno.
__________________
"Da, poreze treba plaćati. Ali, u ovom slučaju ne treba plaćati porez." - poslanje po Kolindi, 30.04.2015.
HDZ počinje tamo di asfalt prestaje https://www.youtube.com/watch?v=jUc5867hNik&ab_channel=PIXIX
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2017., 10:01   #295
Quote:
IntelPoint kaže: Pogledaj post
Da li je moguće dogovoriti s poslodavcem, ako je riječ o ugovoru o djelu, da plaću isplaćuje direktno na ruke zaposleniku umjesto na račun?
Naravno. To je pravo svakog zaposlenika, neovisno o kakvom radnom odnosu je rijec.

Samo sto u nasoj lijepoj zemlji to nije praksa i rijetko ce koji poslodavac pristati na to.

Ima primjer jedne sutkinje, mozda cak i jedini u HR kojoj se placa isplacuje na ruke.

Poslodavac i dalje normalno placa poreze i doprinose drzavi prema platnoj listi.(kod ugovora o djelu to placa zaposlenik i po meni neisplativo jer drzava previse uzima)

Zacarani krug... ciju bi lovu vrtile banke...
__________________
I may love to shop but I'm not buying your bullshit.
AlwaysOnTop is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2017., 11:39   #296
Zanima me da li je moguće definirati ugovor o djelu o posredovanju, gdje će izvršitelj biti plaćen po proviziji po ugovorenom poslu? Da li se sklapa prije kao i ugovor o djelu ili nakon obavljenog posredovanja?
__________________
Izrada Web Stranice
dadodd is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2018., 22:29   #297
Čitam malo po portalima kako i na ugovor o djelu ide mirovinski staž, proporcionalno isplaćenom iznosu (u odnosu na prosječnu hrvatsku plaću). Ono što mene zanima je gdje se može vidjeti koliko mirovinskog staža sam do sada ostvario po ugovoru o djelu? Kopao sam po portalu e-Građani, no nisam uspio pronaći.
__________________
~ Lord Tywin Lannister did not, in the end, shit gold. ~
Spectre is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2018., 01:22   #298
Quote:
Spectre kaže: Pogledaj post
Čitam malo po portalima kako i na ugovor o djelu ide mirovinski staž, proporcionalno isplaćenom iznosu (u odnosu na prosječnu hrvatsku plaću). Ono što mene zanima je gdje se može vidjeti koliko mirovinskog staža sam do sada ostvario po ugovoru o djelu? Kopao sam po portalu e-Građani, no nisam uspio pronaći.
Kako nisi mogao naci, logiras se na stranice HZMO-a i u rubrici "Drugi dohodak" imas iznos koji si zaradio u 2017. i 2018. god. i za 2017.god. koliko ti to iznosi staza osiguranja.
__________________
Preporucam se, sa stovanjem!
Cilim is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2018., 15:09   #299
https://net.hr/danas/novac/izracun-s...kuna-honorara/
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2018., 23:15   #300
Quote:
Cilim kaže: Pogledaj post
Kako nisi mogao naci, logiras se na stranice HZMO-a i u rubrici "Drugi dohodak" imas iznos koji si zaradio u 2017. i 2018. god. i za 2017.god. koliko ti to iznosi staza osiguranja.
Thx, našao sad. Nabere se toga.
__________________
~ Lord Tywin Lannister did not, in the end, shit gold. ~
Spectre is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:37.