Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Blisko politici

Blisko politici Teme povezane s politikom koje ne spadaju pod ostale podforume

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.10.2017., 12:42   #201
Quote:
zrimo kaže: Pogledaj post
Prošlost, sadašnjost ali očito i budućnost Hrvata u BiH je borba za svoja prava, konstanta je to već pola tisućljeća.
".... i u toj borbi istrajemo!"

Onih prethodnih 5 tisućljeća je tekao med i mlijeko.
__________________
A sada nešto sasvim uobičajeno ...
Brothers in arms, Israel and Pretoria. Kraj jednog divnog prijateljstva i sve ljepote zionizma. HAFRADA.
https://www.theguardian.com/world/2006/feb/07/southafrica.israel
COD2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2017., 12:44   #202
Lipo nas je Tuđmanova politika srozala sa 750 000 na 450 000, al nek je kroasan cil, to ne dirat, a to što su Hrvati BiH dovedeni u poziciju trećerazrednih stanovnika, šta briga Tuđmana i njegovih pajdaša
njami njami is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2017., 12:50   #203
Quote:
COD2 kaže: Pogledaj post
Objektivni portal koji nema svoje novinare, nego radi klasičan C/P.

Hint: Pokušaj naći taj "institut" na google-u.
čekaj malo nisam ni otvorio vijest, kako se zove institut, je li ima naziv ili mu je naziv "Institut" što bi bilo čudno, ali si u jednom pravu hrpa nekih instituta govori ovo ono , a činjenica je da nema slobode do slobode za koju se sam izboriš, kakvi instituti i kakva politička pregovaranja, to ne vridi na brdovitom Balkanu.

Iskreno Moor je na vašoj strani, američka ambasadorica isto, svi su rekli da se izbori moraju održati, e sad šta će biti???
njami njami is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2017., 12:56   #204
Quote:
COD2 kaže: Pogledaj post
".... i u toj borbi istrajemo!"

Onih prethodnih 5 tisućljeća je tekao med i mlijeko.
Nije tekao med i mlijeko ali su i barem Bosna i Hum bili slobodni, bez visokih predstavnika i sultana Erda da upravljaju njenom sudbinom.

Kaže pripadnik naroda koji svu nadu polaže u sabur i krčanje stomaka dok Hrvati i Srbi iscure iz BiH a onda završava ramazan te će islamskom Bosnom teći med i mlijeko koje će Bošnjaci jesti zlatnim kašikama.
zrimo is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2017., 12:57   #205
Hrvati u BIH nemaju nikakvu budućnost, to je valjda svakome jasno

Raspadom SFRJ Hrvati u BIH su osvanuli u državi odvojenoj od Hrvatske, prvotno se to dosta negiralo s famoznom Hercegbosnom ali ta podjela dolazi sve više do izražaja, pogotovo nakon ulaska Hrvatske u EU. Hrvati su u ratu pometeni s mnogih područja, npr Posavina, Banjaluka, u srednjoj Bosni ima nekih rezervata, jedino doneklo veće područje je zapadna Hercegovina koja je još i naslonjena na Hrvatsku. Ali kako već pišem tu je ta granica i to se ne može ignorirat, a granica je ono kao prt u oko. Granični prijelaz je gotovo u samom mjestu Vrgorcu, dok je u Metkoviću doslovno u mjestu, a Neum i put prema Dubrovniku bolje i ne spominjati..

Tako da osim što je politika kriva za jadno stanje BIH Hrvata, kriva je i za velike probleme građana RH u pograničnim područjima kao i za izoliranost Dubrovnika, ali sve mi to sami birali
Nosonja_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2017., 16:24   #206
Quote:
Nosonja_ kaže: Pogledaj post
Hrvati u BIH nemaju nikakvu budućnost, to je valjda svakome jasno

Raspadom SFRJ Hrvati u BIH su osvanuli u državi odvojenoj od Hrvatske, prvotno se to dosta negiralo s famoznom Hercegbosnom ali ta podjela dolazi sve više do izražaja, pogotovo nakon ulaska Hrvatske u EU. Hrvati su u ratu pometeni s mnogih područja, npr Posavina, Banjaluka, u srednjoj Bosni ima nekih rezervata, jedino doneklo veće područje je zapadna Hercegovina koja je još i naslonjena na Hrvatsku. Ali kako već pišem tu je ta granica i to se ne može ignorirat, a granica je ono kao prt u oko. Granični prijelaz je gotovo u samom mjestu Vrgorcu, dok je u Metkoviću doslovno u mjestu, a Neum i put prema Dubrovniku bolje i ne spominjati..

Tako da osim što je politika kriva za jadno stanje BIH Hrvata, kriva je i za velike probleme građana RH u pograničnim područjima kao i za izoliranost Dubrovnika, ali sve mi to sami birali
Dočim su u jugi bili valda u istoj......jednako tako su onda i s beogradom ili šumadijom bili u istoj.....
Hoće to kad se siluje logika. Hrvati su u bih konstitututivni narod i bih je njihova zemlja a ne rh bez obzira na kaj se naslanjali
__________________

“Religion was invented when the first con man met the first fool.” Mark Twain
kumek is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2017., 19:02   #207
Quote:
kumek kaže: Pogledaj post
Dočim su u jugi bili valda u istoj......jednako tako su onda i s beogradom ili šumadijom bili u istoj.....
Hoće to kad se siluje logika. Hrvati su u bih konstitututivni narod i bih je njihova zemlja a ne rh bez obzira na kaj se naslanjali
Tehnički gledano si u pravu ali opet i ja sam u pravu, granice jednostavno nije bilo, a i ta konstutivnost je čudna, uostalom kao i ta cijela nazovi država...
Nosonja_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2017., 23:01   #208
Quote:
kumek kaže: Pogledaj post
Dočim su u jugi bili valda u istoj......jednako tako su onda i s beogradom ili šumadijom bili u istoj.....
Hoće to kad se siluje logika. Hrvati su u bih konstitututivni narod i bih je njihova zemlja a ne rh bez obzira na kaj se naslanjali
Mislim da je želio reći da je SFRJ bila optimalna zajednica za sve južne Slavene u pogledu nacionalnih pitanja i aspiracija.
Možda je ono S bilo višak. Ostalo, a što je danas u prvom pkanu je bilo OK, a najbolji indikator toga je porast stanovništva i relativno solidan standard, da druge dobre strane ne navodim. Naravno bilo je i loših strana, ali se to mudrom i dalekovidom politikom moglo prevaziči.

Ovako su svi na gubitku, a najviše srednje klase koje su zbrisane i postale potpuno neprepoznatljive i marginalne. U svim ovim malim bananama na vlasti su poltroni velikih igrača bez ikakvog internacionalnog značaja i uticaja. Obične karine od država.
__________________
A sada nešto sasvim uobičajeno ...
Brothers in arms, Israel and Pretoria. Kraj jednog divnog prijateljstva i sve ljepote zionizma. HAFRADA.
https://www.theguardian.com/world/2006/feb/07/southafrica.israel
COD2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2017., 10:52   #209
Quote:
Nosonja_ kaže: Pogledaj post
Tehnički gledano si u pravu ali opet i ja sam u pravu, granice jednostavno nije bilo, a i ta konstutivnost je čudna, uostalom kao i ta cijela nazovi država...
Neće je biti niti u eu......a okrenuli mi ovako ili onako za 10-15 godina smo ionako svi u eu......prekrajanje i crtanje novih granica, kretensko tzv podebljavanje i slično uopće nije opcija...to samo nostalgičari/ostaci tuđman-miloševićevih vremena kao dodig, hdz bih, sda i slični traže.
Sva sreća da je tu međunarodna uprava jer da slučajno padnu brnjice kaj je nabila svim stranama na gubice već bi davno zarinuli zube u vrat jedni drugima.
__________________

“Religion was invented when the first con man met the first fool.” Mark Twain
kumek is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2017., 13:35   #210
Quote:
COD2 kaže: Pogledaj post
Mislim da je želio reći da je SFRJ bila optimalna zajednica za sve južne Slavene u pogledu nacionalnih pitanja i aspiracija.
Možda je ono S bilo višak. Ostalo, a što je danas u prvom pkanu je bilo OK, a najbolji indikator toga je porast stanovništva i relativno solidan standard, da druge dobre strane ne navodim. Naravno bilo je i loših strana, ali se to mudrom i dalekovidom politikom moglo prevaziči.

Ovako su svi na gubitku, a najviše srednje klase koje su zbrisane i postale potpuno neprepoznatljive i marginalne. U svim ovim malim bananama na vlasti su poltroni velikih igrača bez ikakvog internacionalnog značaja i uticaja. Obične karine od država.
BOLDANO
Jeli me netko zeza??
ljuforumas is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2017., 14:45   #211
Quote:
ljuforumas kaže: Pogledaj post
BOLDANO
Jeli me netko zeza??
Muslimanima je bilo super.
Od 600 tisuća skočili na skoro 2 milijuna.
Nerad, a država plaća socijalu
Wikiceha is online now  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2017., 15:56   #212
Quote:
ljuforumas kaže: Pogledaj post
BOLDANO
Jeli me netko zeza??
Ne, dagušče. Možda ti nisi zadovoljan stopom rasta, ali od kako je Hrvatska postala država, njen prirodni prirast se prirodno strmopizdio do te mjere da ni usisavanje radne snage iz BiH, a Hrvata iz BiH poglavito ne može nadoknaditi taj strmopizd.

Dakle SFRJ je imala blagotvorno dejstvo po pp, svih etničkih grupa, a životni standard zadovoljavajući i nadasve prilično sretno stanovništvo.

Danas je psihosocijalna slika svakog naroda koji bi trebao kao da slavi svoju nezavisnost više nego sumorna.
I ne samo da su stotine hiljada života izgubljeni uzalud, nego su i generacije preživjelih potpuno devastirane u svakom smislu pa i nesretne, što nam najbolje pokazuje egzodus mladog, radnoaktivnog i demografski potentnog stanovništva koji se posljednjih godina i ubrzava.
__________________
A sada nešto sasvim uobičajeno ...
Brothers in arms, Israel and Pretoria. Kraj jednog divnog prijateljstva i sve ljepote zionizma. HAFRADA.
https://www.theguardian.com/world/2006/feb/07/southafrica.israel
COD2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2017., 19:14   #213
Quote:
COD2 kaže: Pogledaj post
Ne, dagušče. Možda ti nisi zadovoljan stopom rasta, ali od kako je Hrvatska postala država, njen prirodni prirast se prirodno strmopizdio do te mjere da ni usisavanje radne snage iz BiH, a Hrvata iz BiH poglavito ne može nadoknaditi taj strmopizd.
Dakle SFRJ je imala blagotvorno dejstvo po pp, svih etničkih grupa, a životni standard zadovoljavajući i nadasve prilično sretno stanovništvo.
Danas je psihosocijalna slika svakog naroda koji bi trebao kao da slavi svoju nezavisnost više nego sumorna.
I ne samo da su stotine hiljada života izgubljeni uzalud, nego su i generacije preživjelih potpuno devastirane u svakom smislu pa i nesretne, što nam najbolje pokazuje egzodus mladog, radnoaktivnog i demografski potentnog stanovništva koji se posljednjih godina i ubrzava.
Netočno.
Hrvatski demografski pad je počeo još u SFRJ i vjerojatno radi SFRJ, jer se dogodila ogromna emigracija.
U SFRJ je udio Hrvata u pučanstvu SFRJ pao s 25 na 20%.
Populacija RH je manje-više održala isti udio, a BiH Hrvati su pali s 25 na 17%.
Srpski udio je pao s 40 na 36.
Itd.
Wikiceha is online now  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2017., 19:21   #214
Quote:
COD2 kaže: Pogledaj post
Ne, dagušče. Možda ti nisi zadovoljan stopom rasta, ali od kako je Hrvatska postala država, njen prirodni prirast se prirodno strmopizdio do te mjere da ni usisavanje radne snage iz BiH, a Hrvata iz BiH poglavito ne može nadoknaditi taj strmopizd.
Po tvom mišljenju, u afričkim državama se dobro živi jer raste broj stanovnika. Očito se odlično živi jer im je rast preubrzan.

Demografija je puno kompliciranija. Razvojem društva pada fertilitet, odnosno broj rođenih po ženi u fertilnoj dobi(15-49). U vrijeme SFRJ, a i ranije, od najranijih zapisa iz najranijih vremena, a i prije toga, dolazilo je do prirodnog prirasta, upravo zbog tog fertiliteta. Hrvatskoj,stupivši u Jugoslaviju naglo pada fertilitet, sa jednog od najvišeg u Europi(1945.) na državu koja je prva trajno prošla ispod obnovljive stope fertiliteta(2,1- i to već krajem 60-ih). Dakle, razvojem svakog društva, taj broj pada, ali ne tako izraženo kao u Hrvatskoj u doba SFRJ. Dolazi do prebrze urbanizacije( tranzicija koja je trajala u Francuskoj i Engleskoj stoljeće i pol, u Hrvatskoj traje tek nekoliko desetljeća), što je kao negativnu posljedicu imalo često neplanski građene gradove, ubrzan pad fertiliteta te pusta sela, odnosno neravnomjerni razmještaj stanovnišva. Nakon toga dolazi do vrlo intenzivnog iseljavanja iz Jugoslavije, većinom Hrvata,što konačno slama Hrvatsku. Osim što je 80-ih depopulacija uzela maha u preko 70% države, broj rođenih pao je sa 100.000 nakon II. svjetskog rata na nekih 55.000. Hrvatska demografija je i sama bila slomljena i bez rata. Rat je to dokrajčio. Nažalost i u vrijeme neovisnosti, ti demografski procesi se nastavljaju. Rupa nastala iseljavanjem generacija krajem 40-ih i krajem 60-ih, ali i ranih 90-ih nije popunjena. Generacije su prirodno i logički samim time sve manje. Na red za umiranje dolaze najbrojnije generacije, one rekordne. A tek neusporedivost strukture stanovnišva 1948., 1991. i 2017. Hrvatska vlast još je jednom nogom u komunizmu. Kao da kradeze, esdepe i ostali paraziti nisu preko noći zamjenili partijske knjižice. Tako da i oni pokrenuše novi val. Da ne pričamo o medijima koji su općenito negativno orjentirani, očito plaćeni ili subjektivni, dakle isti kao vlast.

Ali ostaje nam nada u bolje sutra, mladi(dio njih :/), mogućnist jakog gospodarskog razvoja(resursi) i brojna dijaspora.

Dakle, mnogo složenije od "rast broja stanovnika- dobro se živi".
ljuforumas is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2017., 16:21   #215
Ja bih kao relevantan i sažet izvor podataka uzeo ovaj koji jasno potvrđuje ono što sam rekao...

http://ideje.hr/nije-svuda-vecina-ze...a-ne-hrvatska/


Ne radi se ovdje o tobože nagloj industrijalizaciji koja je devastirala fertilitet i sl. Ili fertilitetu koji je posljedica neobrazovanosti ili odsustva planiranja porodice ili sredstava kontracepcije ili drugih uzroka kao u Africi-

Taj proces industrijalizacije je išao prilično ravnomjernim tempom kroz 45 godina postojanja SFRJ. I ovi podaci potvrđuju to da je takva jedna tvorevina imala blagotvorno dejstvo ne samo za jedan, nego za sve narode... naravno do pred sam kraj kada su stvar u ruke preuzele rigidne nacionalističke strukture koje su sve narode odvele u ambis. Iz tog ambisa ni danas niti jedan narod ne izlazi, a prošlo je 23 godine od prestanka suludog rata, čišćenja, devastacija, otvorenih pljački (Namjerno kažem "otvorenih pljački" je se danas odvijaju prikrivene pljačke iza kulisa svakodnevnih medijskih dimnih bombi u vidu postavljanja ili skidanja kojekakvih ploča, preimenovanja naziva ulica i trgova i sl.), paljevina, uništavanja čitavih gradova, industrijskih pogona itd.

Naravno, danas je nemoguće u hrvatskim medijima naći jednu jedinu pozitivnu stvar iz perioda SFRJ iako je upravo taj period bio najplodonosniji u svakom pogledu, uključujući i kulturu i umjetnost koja se razvila dao svjetskog značaja. (Mislim da ne treba nabrajati pisce, slikare, muzičare, glumce i njihova ostvarenja.)

Dakle, jedan sjajan i plodonosan period.

Danas jedna Hrvatska ne može napraviti nikakav kontinuitet u bilo kojoj umjetnosti, a to se ogleda recimo u filmu. Sve ove države nastale raspadom SFRJ su minijaturne autarhične, beznačajne kulture, zajednice, nazovi kako hoćeš, koje su čini se osuđene na izumiranje, zaostajanje, kukanje i naricanje uz neizostavnu nazovi međusobnu kompeticiju i nekakvu blesavu zavađenost oko mrvica tržišta i uticaja za kojima se u EU niko ne bi ni okrenuo pošteno.
__________________
A sada nešto sasvim uobičajeno ...
Brothers in arms, Israel and Pretoria. Kraj jednog divnog prijateljstva i sve ljepote zionizma. HAFRADA.
https://www.theguardian.com/world/2006/feb/07/southafrica.israel
COD2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2017., 20:47   #216
I još jednom pričaš gluposti.
Dao si link na članak koji priča o sadašnjem stanju, a mantaš o boljoj prošlosti
Temelji sadašnjeg pada su postavljeni u SFRJ, što fino vidiš po padajućim stopama rasta;
https://imgur.com/a/x7D1c
Wikiceha is online now  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2017., 21:37   #217
Quote:
Wikiceha kaže: Pogledaj post
I još jednom pričaš gluposti.
Dao si link na članak koji priča o sadašnjem stanju, a mantaš o boljoj prošlosti
Temelji sadašnjeg pada su postavljeni u SFRJ, što fino vidiš po padajućim stopama rasta;
https://imgur.com/a/x7D1c
U linkubkoji sam dao se nalazi grafikon koji si postavio, samo što ti raspravljaš tako da čiaš naslove, ali ne i sadržaj.

Dakle, u grafikonu koji sam prvi postavio se vide stope RASTA, koje nisu uvijek bile ujednačene, ali se ipak radi o RASTU.

Od raspada SFRJ imaš PAD i to se upravo poklapa jedno s drugim. I sada nakon 27 godina i dalje imaš pad.
Pa koliko to stoljeća treba da prođe da dođe do demografskog oporavka?
Odgovorno tvrdim da bi rast bio nastavljen da se nije desila ova retrogradna avantura sa atomiziranjem južnih Slavena i dokidanjem njihovog bilokakvog uticaja na geopolitička kretanja u bližoj okolici.

Dakle, ponavljam,.... Ovo su karine od država. Dobili smo karine u zube i svi imamo idiotske osmijehe. I naravno dešava nam se ovo što nam se dešava. Svi redom nas guze.
__________________
A sada nešto sasvim uobičajeno ...
Brothers in arms, Israel and Pretoria. Kraj jednog divnog prijateljstva i sve ljepote zionizma. HAFRADA.
https://www.theguardian.com/world/2006/feb/07/southafrica.israel
COD2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2017., 21:47   #218
Si ti završio osnovnu školu?
Graf prikazuje broj stanovnika, ne stopu rasta.
Vidiš što piše za y os?

Stope rasta sam ja docrtao.
Vidiš li kako te stope padaju za SFRJ?
Da je ista stopa rasta bila kao i 1960, HR bi prešla 5 milijuna 1982.
Matematika ti nije bila nikad jača strana?
Pogledaj još jednom;
https://imgur.com/a/x7D1c
Wikiceha is online now  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2017., 22:03   #219
Quote:
Wikiceha kaže: Pogledaj post
Si ti završio osnovnu školu?
Graf prikazuje broj stanovnika, ne stopu rasta.
Vidiš što piše za y os?

Stope rasta sam ja docrtao.
Vidiš li kako te stope padaju za SFRJ?
Da je ista stopa rasta bila kao i 1960, HR bi prešla 5 milijuna 1982.
Matematika ti nije bila nikad jača strana?
Pogledaj još jednom;
https://imgur.com/a/x7D1c
Ja vjerujem da si to osnovnu završio, ali preko štele.
Ne trebaš ti docrtavati na grafikon ništa da bi pokazao da neka veličina raste. Sad po kojim stopama raste je manje bitno. Bitno je da raste (odnosno indeksi su pozitivni), dok od osamostalnenja konstantno ta veličina pada, dakle sad možemo govoriti o negativnim stopama rasta.

S tobom je, u konačnici se pojazuje po ko zna koji put, besmisleno voditi bilo kskvu raspravu jer tebi čak ni grafikoni nisu dovoljni da shvatiš da pričaš gluposti.

Vozdra.
__________________
A sada nešto sasvim uobičajeno ...
Brothers in arms, Israel and Pretoria. Kraj jednog divnog prijateljstva i sve ljepote zionizma. HAFRADA.
https://www.theguardian.com/world/2006/feb/07/southafrica.israel
COD2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2017., 22:11   #220
Poanta je da su stope rasta padale za vrijeme SFRJ (tako je padala i fertilna populacija), dok nisu prešle u negativu.
Ali ti tvrdiš da je bitno da samo raste
i
Wikiceha is online now  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:51.