Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Fotografija > Fotoaparati i oprema

Fotoaparati i oprema Tvornica fotografija

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.01.2018., 15:54   #1
Nikon F90,pomoc.

Potrebna mi je pomoc Nikon F90 fotoaparata,kupio sam ga nedavno za male pare,i ne razumijem se u fotoaparate uopsteno,malo sam nesto citao o njemu i to je to nego da predjem na stvar.Zelio bi fotografisati porodicni portret,e mene sada zanima koji bi mod trebao izabrati,koja podesavanja,osvjetljenje je srednje tj.osvjetljenje dnevne sobe,cuo sam se sa nekim likom i on mi je rekao da postavim mod na lcd panelu na P i da ce mi time aparat sve sam podesiti i dole ona tipka za biranje moda autofokusa da postavim na C (da li bi tako trebao i uraditi,moze mi neko reci?),ali kada postavim ta podesavanja i pritisnem lagano okidac da fokusiram pocne mi nesto pistati u aparatu,sta znaci to?jel neka greska u pitanju ili tako i treba biti?I da,jos da napomenem da je aparat bez blica,znaci nema blic,ima samo neki objektiv (vjerujem da je to normalac koji se dobio uz aparat).Eto ako mi neko moze reci da li bi trebao podesiti ovako kao sto sam gore napisao ili nekako drugacije?bio bi mu bas zahvalan.

Trenutna podesavanja na aparatu i objektiv:https://postimg.org/gallery/xko0vi92/

Zadnje uređivanje Dany6 : 06.01.2018. at 16:09.
Dany6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2018., 23:52   #2
Quote:
Dany6 kaže: Pogledaj post
ona tipka za biranje moda autofokusa da postavim na C (da li bi tako trebao i uraditi,moze mi neko reci?),ali kada postavim ta podesavanja i pritisnem lagano okidac da fokusiram pocne mi nesto pistati u aparatu,sta znaci to?jel neka greska u pitanju ili tako i treba biti?
To su autofokusni modovi Continous, Single i Manual. Normalno je da se čuje jer AF neprekidno radi da bi mogao pratit pokretni motiv. Za portrete bolji je S, single AF.
__________________
instagram

Press any key to exit or any other key to continue.
fotoguru is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2018., 00:08   #3
Quote:
fotoguru kaže: Pogledaj post
To su autofokusni modovi Continous, Single i Manual. Normalno je da se čuje jer AF neprekidno radi da bi mogao pratit pokretni motiv. Za portrete bolji je S, single AF.
Jel da S postavim na ovom podesavanju tj.za autofokus? Ako je tako,sta da postavim onda na LCD panelu,mislim koji mod da izaberem M P ,S ili A?I da te jos usput pitam ovo,kada postavim tajmer i zelim ga ukljuciti,kada lagano pritisnem okidac da fokusira da li da zadrzim prst i ona skroz pritisnem okidac ili da prvo lagano pritisnem sklonim prst pa onda skroz pritisnem okidac?,ja sam lagano pritisnuo sklonio prst i onda skroz okinuo i izbacilo me iz autofokusa tj.sve je mutno bilo.
Dany6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2018., 01:15   #4
Prvo,osnovno i jedino dobro za tebe,dobronamjeran savjet,uzmi knjigu o fotografiji u ruke te nauči osnovne-najosnovnije stvari o fotografiji,brzina okidača-prioritet brzine okidača, blenda-prioritet veličine blende,ekspozicija,fokus-vrsta fokusa~dubinska oštrina fokusa,iso vrijednost ,ovako po tvojemu ti tražiš savjet za nešto što neznaš ni kako se to zove,svi smo mi bili početnici,knjigu u ruke i zagrij stolicu , kad to naučiš i kod primjene naučenog ti nešto ne bude jasno e tada kad ti netko kaže da digneš blendu (smanjiš f broj) i povečaš brzinu okidača a iso staviš na 350 da bi dobio pliću dubinsku oštrinu sa oštrom točkom fokusa i još sve to koristi od 70 do 150mm na objektivu zvučati češ ozbiljno a ne kao sada kao da miki maus pita popaja kako se upravlja brodom pomoču onih dužih i kračih poluga te večim i manjim gumbima ljevo od tih poluga

Zadnje uređivanje mbukal : 07.01.2018. at 01:34.
mbukal is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2018., 07:21   #5
Quote:
mbukal kaže: Pogledaj post
Prvo,osnovno i jedino dobro za tebe,dobronamjeran savjet,uzmi knjigu o fotografiji u ruke te nauči osnovne-najosnovnije stvari o fotografiji,brzina okidača-prioritet brzine okidača, blenda-prioritet veličine blende,ekspozicija,fokus-vrsta fokusa~dubinska oštrina fokusa,iso vrijednost ,ovako po tvojemu ti tražiš savjet za nešto što neznaš ni kako se to zove,svi smo mi bili početnici,knjigu u ruke i zagrij stolicu , kad to naučiš i kod primjene naučenog ti nešto ne bude jasno e tada kad ti netko kaže da digneš blendu (smanjiš f broj) i povečaš brzinu okidača a iso staviš na 350 da bi dobio pliću dubinsku oštrinu sa oštrom točkom fokusa i još sve to koristi od 70 do 150mm na objektivu zvučati češ ozbiljno a ne kao sada kao da miki maus pita popaja kako se upravlja brodom pomoču onih dužih i kračih poluga te večim i manjim gumbima ljevo od tih poluga
Hvala na savjetu,vjerovatno cu probati naci neku knjigu gdje to sve fino objasnjava,ali nisam imao vremena da se bavim s tim jer sam bio zauzet pa sam odlucio da napravim par fotki za ove praznike sa porodicom ovako bez ikakvog iskustva,ali sam opet otvorio temu da mi neko pokusa pomoci da opet slika ispadne koliko toliko dobra,imam uputstvo za ovaj model gdje sve objasnjava sta je za sta ali je na engleskom,a sa njim sam onako srednje,poznajem ga podobro,ali opet je bolje kad imas na svom jeziku bolje ces i razumjeti i sve.A jel imas ti mozda neku knjigu na netu ili sajt da citam o tome po mogucnosti na nasem jeziku,ali moze i na engleskom.To ako znas samo,ne trazim sada da googlas po netu,da se zamaras zbog mene .Jos jednom,hvala ti na savjetu.
Dany6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2018., 12:50   #6
Quote:
Dany6 kaže: Pogledaj post
Jel da S postavim na ovom podesavanju tj.za autofokus? Ako je tako,sta da postavim onda na LCD panelu,mislim koji mod da izaberem M P ,S ili A?I da te jos usput pitam ovo,kada postavim tajmer i zelim ga ukljuciti,kada lagano pritisnem okidac da fokusira da li da zadrzim prst i ona skroz pritisnem okidac ili da prvo lagano pritisnem sklonim prst pa onda skroz pritisnem okidac?,ja sam lagano pritisnuo sklonio prst i onda skroz okinuo i izbacilo me iz autofokusa tj.sve je mutno bilo.
M - nemoj koristit, to su manualne postavke
P - to je za tebe u ovoj fazi, kamera će sama odredit brzinu zatvarača (S) i blendu (A).
S - namjestiš brzinu zatvarača, kamera sama određuje blednu
A - namjestiš blendu, kamera sama odredi brzinu zatvarača.

Ovo ti je dovoljno za početak. Počni sa P modom (Program) i slike će biti dobro osvijetljene.

Kad si na Single modu za autofokus, pritisni na pola zatvarač dok kamera ne nađe fokus. Tek kad dobiješ potvrdu fokusa pritisni do kraja. S-AF mod također se koristi za rekompoziciju. Npr. želiš neki motiv u fokusu ali ne u sredini kadra. Pritiskom do pola fokusiraš na motivu, zatim promijeniš kadar i okineš. Motiv ostaje u fokusu iako je izvan fokusne točke.

Ovo ti je dovoljno za početak. Prvo fotoaparat u ruke i napravi prve slike, onda teorija
__________________
instagram

Press any key to exit or any other key to continue.
fotoguru is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2018., 15:33   #7
Quote:
fotoguru kaže: Pogledaj post
M - nemoj koristit, to su manualne postavke
P - to je za tebe u ovoj fazi, kamera će sama odredit brzinu zatvarača (S) i blendu (A).
S - namjestiš brzinu zatvarača, kamera sama određuje blednu
A - namjestiš blendu, kamera sama odredi brzinu zatvarača.

Ovo ti je dovoljno za početak. Počni sa P modom (Program) i slike će biti dobro osvijetljene.

Kad si na Single modu za autofokus, pritisni na pola zatvarač dok kamera ne nađe fokus. Tek kad dobiješ potvrdu fokusa pritisni do kraja. S-AF mod također se koristi za rekompoziciju. Npr. želiš neki motiv u fokusu ali ne u sredini kadra. Pritiskom do pola fokusiraš na motivu, zatim promijeniš kadar i okineš. Motiv ostaje u fokusu iako je izvan fokusne točke.

Ovo ti je dovoljno za početak. Prvo fotoaparat u ruke i napravi prve slike, onda teorija
Hvala ti puno,sve si bas fino i detaljno objasnio,puno si mi pomogao.
Dany6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2018., 18:08   #8
Još jedna napomena da izbjegneš početno razočaranje.

Pretpostavljam da imaš objektiv 50mm. Brzina okidanja ne bi smjela biti niža od 1/50. Ako je niža slike mogu biti mutne zbog pomaka kamere.

U P-modu kamera sama određuje brzinu okidanja i blendu. Provjeri u tražilu. Ako je brzina ispod 50 (manji broj) kotačićem možeš to promijenit. Ako niti uz maximalnu blendu (ovisno o objektivu, 1.8 ili možda 2.8) okidanje bude sporije od 50 znači da nema dosta svijetla. Treba ti jako mirna ruka, stativ ili blic. U protivnom slike mogu biti mutne (pomaknute) ili pretamne.
__________________
instagram

Press any key to exit or any other key to continue.
fotoguru is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2018., 11:57   #9
Quote:
fotoguru kaže: Pogledaj post
Još jedna napomena da izbjegneš početno razočaranje.

Pretpostavljam da imaš objektiv 50mm. Brzina okidanja ne bi smjela biti niža od 1/50. Ako je niža slike mogu biti mutne zbog pomaka kamere.

U P-modu kamera sama određuje brzinu okidanja i blendu. Provjeri u tražilu. Ako je brzina ispod 50 (manji broj) kotačićem možeš to promijenit. Ako niti uz maximalnu blendu (ovisno o objektivu, 1.8 ili možda 2.8) okidanje bude sporije od 50 znači da nema dosta svijetla. Treba ti jako mirna ruka, stativ ili blic. U protivnom slike mogu biti mutne (pomaknute) ili pretamne.
Pa,na objektivu pise 35-80 mm https://postimg.org/gallery/3c0mrui1o/.Evo ovo je brojka koju mi izbaci https://postimg.org/image/3m37ydifv/ i stalno prebacuje tu izmedju 1",2" i 4,stativ imam neki manji sto sam ja pravio,ali ne vjerujem da cu ga moci koristiti svaki put kada budem htjeo slikati
Dany6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2018., 12:18   #10
Dany6, mileni , ti ne odustaješ nek tjeraš i dalje po svome, lijepo sam ti rekao kaj da naučiš da bi znao kakve informacije ti to fotič prikazuje, ali aj dobro nek se fotoguru trudi umjesto tebe-on ima vremena /penzioner (valjda)

ako ti se kaže da bi trebao diči brzinu okidanja i eventualno i blendu da bi dobio oštru fotku fotkanjem iz ruke ,ili u ovom prikazanom slučaju obvezatno uz korištenje stativa ,kaj to tebi znači za sljedeće/iduće okidanje/fotkanje u drugačijim svjetlosnim uvjetima kad se ionak nisi potrudio da naučiš osnove ,il za svaku priliku buš postavil pitanje a kaj sad jer ti je fotič na p-postavci izbacil sljedeće informacije zanimljivo,do not leave-to be continues

Zadnje uređivanje mbukal : 10.01.2018. at 12:32.
mbukal is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:11.