Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Vojna povijest i tehnologija

Vojna povijest i tehnologija Od praćke do ratova zvijezda.

Pogledaj rezultate ankete: Koji nadzvučni zrakoplov očekujete u HRZu?
F-16 (Izrael) 85 36.64%
F-16 (SAD) 68 29.31%
JAS 39 Gripen 53 22.84%
FA-50 11 4.74%
Neki drugi 15 6.47%
Glasovatelji: 232. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.05.2017., 21:39   #141
Protiv protivnika bez zrakoplovstva i sa jadnom pzo, osim možda Libije u početku.
__________________
Izreka "Nema ateista u rovovima" nije argument protiv ateizma, nego argument protiv rovova - James Morrow
silver22 is offline  
Old 14.05.2017., 22:29   #142
Quote:
silver22 kaže: Pogledaj post
Protiv protivnika bez zrakoplovstva i sa jadnom pzo, osim možda Libije u početku.
I u njih je bila jadna PZO.
__________________
Veliki inkvizitor budno pazi da se forumom ne proširi nikakva hereza.
otok_kiril is offline  
Old 15.05.2017., 13:07   #143
FA 50 je dobar aviončić, iako ne ispunjava sve kriterije za HRZ zanimljiv je ponajprije zbog niže cijene, eventualnog offseta i većeg broja potencijalno kupljenih primjeraka, pa bi se mogao koristiti i za školovanje stranih pilota i neku zaradu.

Međutim kod njega me najviše odbija ona karakteristika o kojoj se pisalo da u slučaju kvara avion sam šalje proizvođaču podatke o kvaru. To znači da se avion spaja na internet, a onda je moguće i da ga netko hakira pa da mu uvijek zna položaj ili što?

Zamislite sad situaciju; pilot FA 50 nakon nekoliko minuta dogfighta napravi lock na protivnika, stisne dugme "FIRE", a na HUD-u mu se pojavi natpis:

"U slučaju da želite ispaliti sidewinder molim uplatite 500 US$ na IBAN: xxxxxx.
U slučaju da želite upotrijebiti top, molim uplatite 10US$ po granati, nakon 100 granata cijena je 50%.
Preplata na korištenje svog oružja iznosi 2000 US$ godišnje. Prvih sto pretplatnika dobija par kožnih rukavica."

Zajeb. Avion bi trebao biti zatvoren sustav.
__________________
Izreka "Nema ateista u rovovima" nije argument protiv ateizma, nego argument protiv rovova - James Morrow
silver22 is offline  
Old 15.05.2017., 13:39   #144
Quote:
silver22 kaže: Pogledaj post
FA 50 je dobar aviončić, iako ne ispunjava sve kriterije za HRZ zanimljiv je ponajprije zbog niže cijene, eventualnog offseta i većeg broja potencijalno kupljenih primjeraka, pa bi se mogao koristiti i za školovanje stranih pilota i neku zaradu.

Međutim kod njega me najviše odbija ona karakteristika o kojoj se pisalo da u slučaju kvara avion sam šalje proizvođaču podatke o kvaru. To znači da se avion spaja na internet, a onda je moguće i da ga netko hakira pa da mu uvijek zna položaj ili što?

Zamislite sad situaciju; pilot FA 50 nakon nekoliko minuta dogfighta napravi lock na protivnika, stisne dugme "FIRE", a na HUD-u mu se pojavi natpis:

"U slučaju da želite ispaliti sidewinder molim uplatite 500 US$ na IBAN: xxxxxx.
U slučaju da želite upotrijebiti top, molim uplatite 10US$ po granati, nakon 100 granata cijena je 50%.
Preplata na korištenje svog oružja iznosi 2000 US$ godišnje. Prvih sto pretplatnika dobija par kožnih rukavica."

Zajeb. Avion bi trebao biti zatvoren sustav.
Avioni ne vrte Windowse ili Mac OS, vec imaju vlastite Real time OSove dokumentaciju kojih nema nitko osim proizvodjaca. Dakle, tesko da ce netko lako bilo koji avion hakirati.
__________________
Monkeys are really the end of the line in the pet world. I think when you're at the monkey level of pet ownership, have a kid. I mean, come on. I mean, you're so close. If you need a pet that can roller skate and smoke cigars, it's time to think about a family
Velo C. Raptor is offline  
Old 15.05.2017., 14:04   #145
Quote:
silver22 kaže: Pogledaj post
FA 50 je dobar aviončić, iako ne ispunjava sve kriterije za HRZ zanimljiv je ponajprije zbog niže cijene, eventualnog offseta i većeg broja potencijalno kupljenih primjeraka, pa bi se mogao koristiti i za školovanje stranih pilota i neku zaradu.

Međutim kod njega me najviše odbija ona karakteristika o kojoj se pisalo da u slučaju kvara avion sam šalje proizvođaču podatke o kvaru. To znači da se avion spaja na internet, a onda je moguće i da ga netko hakira pa da mu uvijek zna položaj ili što?

Zamislite sad situaciju; pilot FA 50 nakon nekoliko minuta dogfighta napravi lock na protivnika, stisne dugme "FIRE", a na HUD-u mu se pojavi natpis:

"U slučaju da želite ispaliti sidewinder molim uplatite 500 US$ na IBAN: xxxxxx.
U slučaju da želite upotrijebiti top, molim uplatite 10US$ po granati, nakon 100 granata cijena je 50%.
Preplata na korištenje svog oružja iznosi 2000 US$ godišnje. Prvih sto pretplatnika dobija par kožnih rukavica."

Zajeb. Avion bi trebao biti zatvoren sustav.
Si ti pomiješa FA/50 sa F-35
Quote:
Lockheed Martin F-35 Lightning II

The Autonomic Logistics Global Sustainment (ALGS), Autonomic Logistics Information System (ALIS) and Computerized maintenance management system (CMMS) are to help ensure aircraft uptime with minimal maintenance manpower.

link
Nisam baš upoznat s time da FA/50 ima takve sustave, a niti ti sustavi rade na način opisan gore.
__________________
Ja sam disleksičan!
darkwood is offline  
Old 15.05.2017., 14:22   #146
Quote:
darkwood kaže: Pogledaj post
Si ti pomiješa FA/50 sa F-35


Nisam baš upoznat s time da FA/50 ima takve sustave, a niti ti sustavi rade na način opisan gore.
Za vrijeme promocije FA-50 u KAI -evoj tvornici, novinaru VL ako se ne varam, je predocena i ta mogucnost ,tj. svojevrsne "on line" diagnostike.
Gdje vjerojatno proizvodjac preko skriptiranog linka ima mogucnost provjere istrosenosti/stanja pojedinih komponenti svakog svog zrakoplova bilo gdje u svijetu u svakom trenutku (naravno kad se isti "prikljuci" na sustav) i u tom slucaju preventivnog djelovanja i prije no dode do kvara.
Ta mogucnost daje prednost povecanja raspolozivosti flote u svakom slucaju.

Kao sto je Velocy gore spomenuo, ne radi se o trivijalnim Windows sistemima. A i da se radi, onda bi svaka firma u svijetu danas razmjenjivala podatke golubima pismonoshma i koristila pisace masine.
Postoje sustavi zastite naravno.
Uz to samo korejsko pismo su hjeroglifi sami po sebi
__________________
Vojni kapelan prve klase
điđimiđi is offline  
Old 15.05.2017., 20:08   #147
Quote:
darkwood kaže: Pogledaj post
Si ti pomiješa FA/50 sa F-35


Nisam baš upoznat s time da FA/50 ima takve sustave, a niti ti sustavi rade na način opisan gore.
Jbg, mislio sam da je jasno da je riječ o zajebanciji.
__________________
Izreka "Nema ateista u rovovima" nije argument protiv ateizma, nego argument protiv rovova - James Morrow
silver22 is offline  
Old 15.05.2017., 20:21   #148
vraga je zajebancija
nisu li kinezi skoro uspjeli amerima u f-35 podvaliti komp s backdoorom?
ZgSash is offline  
Old 15.05.2017., 20:32   #149
Quote:
ZgSash kaže: Pogledaj post
vraga je zajebancija
nisu li kinezi skoro uspjeli amerima u f-35 podvaliti komp s backdoorom?
Huawei, nije kompjuter, već nešto drugo. I to ne za F-35. Ali nouinari odmah nakelje budalaštinu. Tipa KŽ nouinara.
buzzin is offline  
Old 15.05.2017., 20:35   #150
moguce, ne znam ni ja detalje, samo to na kaj sam svojevremeno naletio
ZgSash is offline  
Old 16.05.2017., 09:34   #151
Stavljam ovo čisto radi forumske pljuvačine po Gripenu, Mađarima, Česima zbog neimanja mogućnosti djelovanja air to ground(što je inače riješeno MS 20 apgrejdom):

http://www.reuters.com/article/us-ge...-idUSKBN1871OU

"Delays in adapting the Eurofighter jet for air-to-ground operations could make it impossible for Germany to fulfill its promise to contribute to NATO's rapid reaction force in 2018, a German government report seen by Reuters suggests.

Originally developed for air-to-air combat, Airbus's Eurofighter was only later adapted for bombing, the role in which Germany had planned to use it next year in its contribution to the NATO Response Force."

"It highlighted other shortcomings, including a shortage of computing power that made it impossible to install the latest radars, while munitions for the aircraft, including air-to-air missiles and precision bombs, were hard to obtain"


Znači jedna Njemačka u jednom Eurofighteru nema mogućnost djelovanja po kopnenim ciljevima, a ovdje se pljuvalo po "glupim" Mađarima i Česima i Gripenu.
A sad vidimo da su i Nijemci i Eurofighter "glupi".

Ono što je isto vrlo zanimljivo je ovaj podatak u izvješću njemačke vlade koji sam podcrtao, a to je da su se zrak-zrak rakete teško nabavljale.

AKo jedna Njemačka ima problema sa nabavom raketa, kaj ćemo onda mi?


Ako ikad dođemo u priliku kupiti avione, po meni se mora prodavaču uvjetovati da isporuči avion sa kompletnim naoružanjem ili deal otpada.
Znači nek se Šveđani ili Izraelci ili netko treći hebu s nabavom i isporukom Meteora ukoliko žele prodati avione.
To mora biti uvjet.

Isporuka 8 komada naoružanih do zuba.
Bolje to nego 16 kojima će vrhunac capabilitya biti probijanje zvučnog zida.
__________________
"Ako te je žena ostavila jer si kladioničar, neradnik i debilčina, ti uzmi svoju pedestrojku i otresi rafalčinu!
Osjećat ćeš se bolje"
pinzgauer is offline  
Old 16.05.2017., 09:44   #152
Quote:
pinzgauer kaže: Pogledaj post
Stavljam ovo čisto radi forumske pljuvačine po Gripenu, Mađarima, Česima zbog neimanja mogućnosti djelovanja air to ground(što je inače riješeno MS 20 apgrejdom):

http://www.reuters.com/article/us-ge...-idUSKBN1871OU

"Delays in adapting the Eurofighter jet for air-to-ground operations could make it impossible for Germany to fulfill its promise to contribute to NATO's rapid reaction force in 2018, a German government report seen by Reuters suggests.

Originally developed for air-to-air combat, Airbus's Eurofighter was only later adapted for bombing, the role in which Germany had planned to use it next year in its contribution to the NATO Response Force."

"It highlighted other shortcomings, including a shortage of computing power that made it impossible to install the latest radars, while munitions for the aircraft, including air-to-air missiles and precision bombs, were hard to obtain"


Znači jedna Njemačka u jednom Eurofighteru nema mogućnost djelovanja po kopnenim ciljevima, a ovdje se pljuvalo po "glupim" Mađarima i Česima i Gripenu.
A sad vidimo da su i Nijemci i Eurofighter "glupi".

Ono što je isto vrlo zanimljivo je ovaj podatak u izvješću njemačke vlade koji sam podcrtao, a to je da su se zrak-zrak rakete teško nabavljale.

AKo jedna Njemačka ima problema sa nabavom raketa, kaj ćemo onda mi?


Ako ikad dođemo u priliku kupiti avione, po meni se mora prodavaču uvjetovati da isporuči avion sa kompletnim naoružanjem ili deal otpada.
Znači nek se Šveđani ili Izraelci ili netko treći hebu s nabavom i isporukom Meteora ukoliko žele prodati avione.
To mora biti uvjet.

Isporuka 8 komada naoružanih do zuba.
Bolje to nego 16 kojima će vrhunac capabilitya biti probijanje zvučnog zida.
Ništa ovo ne ide u korist Gripena, da je i EF manjkav znamo od prije, štoviše još jednom dokazuje da je F-16 i suradnja s SADom i/ili Izraelom jedino i provjereno rješenje. Njihova ratna zrakoplovstva ratuju i znaju ratovati, a F-16 dokazan stroj. Sjetimo se i Libije i debakla Europljana dok se nisu SAD uključile ....
many-m is offline  
Old 16.05.2017., 09:56   #153
Quote:
pinzgauer kaže: Pogledaj post
Stavljam ovo čisto radi forumske pljuvačine po Gripenu, Mađarima, Česima zbog neimanja mogućnosti djelovanja air to ground(što je inače riješeno MS 20 apgrejdom):

http://www.reuters.com/article/us-ge...-idUSKBN1871OU

"Delays in adapting the Eurofighter jet for air-to-ground operations could make it impossible for Germany to fulfill its promise to contribute to NATO's rapid reaction force in 2018, a German government report seen by Reuters suggests.

Originally developed for air-to-air combat, Airbus's Eurofighter was only later adapted for bombing, the role in which Germany had planned to use it next year in its contribution to the NATO Response Force."

"It highlighted other shortcomings, including a shortage of computing power that made it impossible to install the latest radars, while munitions for the aircraft, including air-to-air missiles and precision bombs, were hard to obtain"


Znači jedna Njemačka u jednom Eurofighteru nema mogućnost djelovanja po kopnenim ciljevima, a ovdje se pljuvalo po "glupim" Mađarima i Česima i Gripenu.
A sad vidimo da su i Nijemci i Eurofighter "glupi".

Ono što je isto vrlo zanimljivo je ovaj podatak u izvješću njemačke vlade koji sam podcrtao, a to je da su se zrak-zrak rakete teško nabavljale.

AKo jedna Njemačka ima problema sa nabavom raketa, kaj ćemo onda mi?


Ako ikad dođemo u priliku kupiti avione, po meni se mora prodavaču uvjetovati da isporuči avion sa kompletnim naoružanjem ili deal otpada.
Znači nek se Šveđani ili Izraelci ili netko treći hebu s nabavom i isporukom Meteora ukoliko žele prodati avione.
To mora biti uvjet.

Isporuka 8 komada naoružanih do zuba.
Bolje to nego 16 kojima će vrhunac capabilitya biti probijanje zvučnog zida.
Ima tu par "malih" problema....

Njemci su imali TORNADO IDS kao "bomb truck" kad su uzimali EF, tak da to što njihov EF nema A2G za Hrvatsku ne znači puno...

Česi su imali razvijen L-159 koji su zamislili kao zamjenu za jurišnike koje su imali prije....

A mi budemo uz 8 Gripena koji nemaju A2G imali i hrpu PC 9 koji nemaju ništa...

Nije to ni blizu ista situacija....
Tacuma is offline  
Old 16.05.2017., 10:04   #154
Quote:
Tacuma kaže: Pogledaj post
Ima tu par "malih" problema....

Njemci su imali TORNADO IDS kao "bomb truck" kad su uzimali EF, tak da to što njihov EF nema A2G za Hrvatsku ne znači puno...

Česi su imali razvijen L-159 koji su zamislili kao zamjenu za jurišnike koje su imali prije....

A mi budemo uz 8 Gripena koji nemaju A2G imali i hrpu PC 9 koji nemaju ništa...

Nije to ni blizu ista situacija....

Gripeni sad imaju A2G.
Tako da nema malih problema.
__________________
"Ako te je žena ostavila jer si kladioničar, neradnik i debilčina, ti uzmi svoju pedestrojku i otresi rafalčinu!
Osjećat ćeš se bolje"
pinzgauer is offline  
Old 16.05.2017., 10:08   #155
zanimljivo kako komsije i oni koji zale za komsijama drukaju za gripena
pametnom bi vec to trebalo biti dosta, znamo koliko nam dobra zele
ZgSash is offline  
Old 16.05.2017., 10:24   #156
Quote:
ZgSash kaže: Pogledaj post
zanimljivo kako komsije i oni koji zale za komsijama drukaju za gripena
pametnom bi vec to trebalo biti dosta, znamo koliko nam dobra zele
Nije da drukaju, nego njima to djeluje kao gotov deal. Pocetkom 4. mjeseca sam razgovarao s jednim deckom iz Srbije koji dosta prati zrakoplovstvo, poznaje ekipu koja stoji iza tangosix portala, itd,... i uglavnom o stanju u njihovom zrakoplovstvu kao i o ocekivanoj nabavci 29-tki je govorio dosta realno, bez prevelikih ocekivanja i pretjerivanja, dok je za HRZ bio uvjeren da je gripen vec "done deal" i da HR uzima gripene na leasing, dok o F-16 nije bilo ni govora. Koliko sam shvatio, nije to samo njegovo misljenje, nego i vecine ljudi u Srbiji koja malo ozbiljnije prati zrakoplovstvo. Glavna nit vodilja im je kako nemamo novca za nesto bolje i kako si jedino gripene mozemo priustiti s obzirom na uvjete placanja aka lizanja.
theD is offline  
Old 16.05.2017., 10:26   #157
Quote:
many-m kaže: Pogledaj post
Ništa ovo ne ide u korist Gripena, da je i EF manjkav znamo od prije, štoviše još jednom dokazuje da je F-16 i suradnja s SADom i/ili Izraelom jedino i provjereno rješenje. Njihova ratna zrakoplovstva ratuju i znaju ratovati, a F-16 dokazan stroj. Sjetimo se i Libije i debakla Europljana dok se nisu SAD uključile ....

Mislim da bi bilo vrijeme da shvatimo da si mi ne možemo priuštiti F 16.
Presiromašni smo za to.
Ne znam kad će to neki shvatiti.

Ako je studija Morha pokazala da si ne možemo priuštiti F 16, ako je bugarska studija pokazala da se ne isplati, ako je poljska studija pokazala da se ne isplati, pa tko smo to onda mi na forumu da se nama isplati i da si mi možemo priuštiti?

Jedna Poljska koja već ima kompletnu infrastrukturu za F 16, ne želi kupovati rabljene F 16 jer se ne isplate, ali mi sirotinja od 3 i pol milijuna stanovnika, mi ćemo ih kupiti?
Daj me nemojte zahebavat...
__________________
"Ako te je žena ostavila jer si kladioničar, neradnik i debilčina, ti uzmi svoju pedestrojku i otresi rafalčinu!
Osjećat ćeš se bolje"
pinzgauer is offline  
Old 16.05.2017., 11:05   #158
Ja mislim da je vrijeme da shvatimo da nema problema s nijednim odabirom, od međika do rafaela, no ima problema s kupcem koji će birati, jer je isti sahranio/abortirao bez da je itko a rekao :

-sve GBr
-podmorničarstvo
-PZO
-oklopništvo
-pričuvu
-jednu EBA
-jednu EBH
-Transportne avione

Tako da je kod nabave aviona najmanji problem u međiku, F-16, Mirage-u Typhoonu , Raffaelu, a najveći na Markovu trgu...

Uzeli "jeftini" i "novi" međik ili skupi typhoon ili f 35 što mislite koliko će se utrošiti na naoružanje i opremu? MI171Sh je dobar primjer. Od moguće opreme uzelo se sav zrak u kabini.. A ovdje se priča o raketama, bombama i čudesima od parsto tisuća do par milijuna dolara/eura koje bi trebalo nabaviti u vrijednosti eskadrie/dvije Mi-171 Sh?
zdaric is offline  
Old 16.05.2017., 11:10   #159
Quote:
pinzgauer kaže: Pogledaj post
Mislim da bi bilo vrijeme da shvatimo da si mi ne možemo priuštiti F 16.
Presiromašni smo za to.
Ne znam kad će to neki shvatiti.

Ako je studija Morha pokazala da si ne možemo priuštiti F 16, ako je bugarska studija pokazala da se ne isplati, ako je poljska studija pokazala da se ne isplati, pa tko smo to onda mi na forumu da se nama isplati i da si mi možemo priuštiti?

Jedna Poljska koja već ima kompletnu infrastrukturu za F 16, ne želi kupovati rabljene F 16 jer se ne isplate, ali mi sirotinja od 3 i pol milijuna stanovnika, mi ćemo ih kupiti?
Daj me nemojte zahebavat...
Dakle F-16 je preskup, a Gripen nije? Pa kakve stvari sve nećeš ovdje napisati.

Poljska neće uzeti rabljene zato što će, pazi sad, uzeti nove. Poljska ima posve drugačiju situaciju i prioritete. Oni nemaju za susjeda Srbiju sa 3 Mig 29 iz Jugoslavije nego malo opasnije zvijerke. Zato njima nema smisla uzeti rabljeni F-16 dok nama ima.

Ali ti to sve znaš i namjerno spinaš.
TauraDendarii is offline  
Old 16.05.2017., 11:15   #160
F-16 netz/ace ili barak su skupi,pzo i podmornice, ali zato flota koncerna vag ili bmw ne.

Bravo.
karabin is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:48.