Natrag   Forum.hr > Društvo > Lijepa naša > Zagreb

Zagreb Dan i noć u metropoli

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.09.2017., 08:12   #21
postovi o gužvama i gradskom prometu su ovdje a ova tema neka ostane ograničena na off-peak.
Trickie Q. is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2017., 10:18   #22
hvala.

čujem uživo da se uzalud trudim, jer da ZET tako i tako uopće ne kontrolira karte u to doba, radnim danom prije 9 h (ne znam ni kako bi se probilo kroz pretrpani tram). mislio sam da je to samo slučajno da nisam osobno naišao. znači da oni zapravo namjerno puštaju da vlada kaos. ako je to istina, onda stvarno nema smisla bilo što pokušavati. trebalo bi prvo promijeniti način naplate, a za to će opet reći da treba milijarda novaca itd.
uzadnjicas is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2017., 13:23   #23
Quote:
uzadnjicas kaže: Pogledaj post
hvala.

čujem uživo da se uzalud trudim, jer da ZET tako i tako uopće ne kontrolira karte u to doba, radnim danom prije 9 h (ne znam ni kako bi se probilo kroz pretrpani tram). mislio sam da je to samo slučajno da nisam osobno naišao. znači da oni zapravo namjerno puštaju da vlada kaos. ako je to istina, onda stvarno nema smisla bilo što pokušavati. trebalo bi prvo promijeniti način naplate, a za to će opet reći da treba milijarda novaca itd.
ja sam znao naletit na kontrolu u pol 7 ujutro i oko pol 8, doduse to je bilo par puta u zivotu, ima par nadobudnih koji ce gurat ljude i proguravat se kroz onu nesnosnu guzvu, realno ujutro nemos ni cvikat kartu kakve su ogromne guzve, nemoguce se probit do aparata
random101 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2017., 13:49   #24
isto je izmedju 1 i 2 popodne kad srednjoskolci idu u skolu, i navecer izmedju 7 i 8 kad se vracaju kuci
Krkimir is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2017., 19:22   #25
Quote:
random101 kaže: Pogledaj post
ja sam znao naletit na kontrolu u pol 7 ujutro i oko pol 8, doduse to je bilo par puta u zivotu, ima par nadobudnih koji ce gurat ljude i proguravat se kroz onu nesnosnu guzvu, realno ujutro nemos ni cvikat kartu kakve su ogromne guzve, nemoguce se probit do aparata
dobro, ako ih bar ponekad ima, znači da možda ipak nemaju direktivu da puste da ode sve uvražju...

Quote:
Krkimir kaže: Pogledaj post
isto je izmedju 1 i 2 popodne kad srednjoskolci idu u skolu, i navecer izmedju 7 i 8 kad se vracaju kuci
tad jest gužva, ali kratko, i nije kompletni užas kao ujutro kad se u istu količinu učenika ubace još i ljudi koji idu na posao i penzići koji idu na plac i oni koji se samo griju a ne idu nikuda. zato i pričam o konceptu off-peak tarife.
uzadnjicas is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2017., 01:28   #26
Quote:
uzadnjicas kaže: Pogledaj post
2. za parking urediti polja ambrozije i slične parcele (*potrošiti milijune iz gradske blagajne na otkup takvih parcela, ako treba, umjesto na zastave i fontane i iduću fensi ideju) uz lokalne željezničke postaje i ZET okretišta...
to je bilo stvarno brzo: javni satovi. danas, kraj satova na svim mobitelima. koliko drsko se može vaditi pare iz blagajne? koliko van dodira sa stvarnošću uprava grada može biti?

na temu bolje organizacije prijevoza ZETom: od toga imaju koristi i oni koji ga ne koriste - jer će gužve na cesti biti manje sa svakim automobilom manje.
uzadnjicas is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2017., 09:45   #27
dvoumila sam se da li bi to bio dobar prijedlog. sa nekakvoh humanog stajališta nije. jer svatko bi trebao imati pravo ići bilo kuda kad god želi pod istim uvjetima kao i svi ostali. a tu je još i problem jednog dijela godine u kojem starcima smeta vrućina i za njih je dobro da obave što imaju ranije ujutro
ali sa stajališta osobe kojoj takva jedna stara žena stoji iza leđa u tramvaju, pita "idete dole?", dobije odgovor "da idem", i nakon što ne pokušam izaći kroz zatvorena vrata tramvaja koji tek ulazi u stanicu i još se kreće, ta se babetina progurava prema vratima, odbacivši još jednog lika u stranu, zalijepi se za vrata, a onda kad se konačno otvore, i to sasvim dokraja, pola sata polako silazi iz niskopodnog tramvaja i koči sav promet jer ne da nikome pored ni nutra ni van!!!!

tu sam zaključila da nije u redu baš uvijek razmišljati humano. i došla do zaključka da bi jednom dijelu staračke populacije trebalo ne financijski otežati vožnju u jednom periodu dana, već zabraniti vožnju u bilo koje doba, a po mogućnosti i kretanje gradom bez pratnje koja ima položen ispit iz ponašanja i kretanja po javnim površinama, te korištenja javnih usluga.
crna kraljica is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2017., 10:18   #28
Koncept zvuči smisleno, dobro, korisno, i primjenjivo


-Stipe
Stipe23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2017., 10:53   #29
Problem je licemjerno drustvo gdje se penzionerima dopustaju stvari na koje ostali ljudi nemaju pravo... kad bi se prema njima pocelo ponasati kao sto se oni ponasaju prema drugima
tada bi stvari brzo dosle na svoje mjesto
Krkimir is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2017., 10:53   #30
Quote:
crna kraljica kaže: Pogledaj post
dvoumila sam se da li bi to bio dobar prijedlog. sa nekakvoh humanog stajališta nije. jer svatko bi trebao imati pravo ići bilo kuda kad god želi pod istim uvjetima kao i svi ostali.
to dobro zvuči u principu, svatko bi trebao imati pravo ići bilo kuda kad god želi pod istim uvjetima kao i svi ostali - ali to trenutno nije slučaj (ni u ZETu, ni drugdje). postoje različite cijene za radnike, đake, umirovljenike, postoje i kategorije koje se voze sasvim besplatno. specifičnost njihovih situacija vidi se u različitim tarifama. neki od tih putnika imaju OBAVEZU biti na određenom mjestu u fiksno vrijeme, drugi nemaju. primjena off-peak bi više izjednačila uvjete, a ne manje.

Quote:
crna kraljica kaže: Pogledaj post
... a tu je još i problem jednog dijela godine u kojem starcima smeta vrućina i za njih je dobro da obave što imaju ranije ujutro.
naravno da bi off-peak (manja potražnja!) u Zg uzeo u obzir ljetne mjesece kad je vruće, ali i znatno manja prometna gužva u gradu. spretnost koncepta i jest u tome da je potpuno prilagodljiv potrebama. može se vezati za kraj i početak školske godine, npr.

Quote:
Stipe23 kaže: Pogledaj post
Koncept zvuči smisleno, dobro, korisno, i primjenjivo

-Stipe
uzadnjicas is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2017., 15:34   #31
Ja sam htio da mi prebace djeda na pregled u bolnicu iza 9 sati kada je manja gužva. Ali fora je u tome da moraš doći u 8 inače izgubiš red jer je tamo hrpa drugih penzića i onda nastane kaos. Naravno onda se moraš probijati kroz gužvu bilo autom pa traženjem parkinga ili gužvanjem u tramvaju. Penzioneri su trećina stanovništva. Ne idu svi baš namjerno na tržnicu da zagorčaju drugima život. Većina zbilja mora negdje biti.

No to je sve nemoguće. ZET treba prvo neke druge stvari riješiti.
Zek0slav is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2017., 15:50   #32
Ja gledam da ne idem u grad kad je guzva, em cu duze ici em necu moci sjesti a bice mi kao da sam sardina u konzervi... zasto onda penzioneri namjerno idu tada?
Krkimir is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2017., 16:14   #33
2 riječi: stari ljudi
sjećam se svoga djeda, bio je odličan i sve 5, ali...
morao sam u 7 doc po njega da do 9 stignemo do vojne bolnice
mozak bi mi popio da nismo krenuli kada je zahtjevao. nikakva odgovaranja nisu pomogla da ne krenemo kada smo krenuli. odovozio formulu i u pola 8 smo bili tamo. da ste mu samo vidjeli facu kada je jos u pola11 cekao red za pregled, sve mi ga bilo zao jbt.
peak-off ideja se cini prakticna i jednostavna za realizaciju. siguran sam da nisu bas svi naruceni u isto vrijeme kod doktora, a sa kumicama se uvijek da dogovoriti da im ostavi njihove namirnice.
sve ostalo im nece pobjeci. bilo bi lakse.
Jo_Munja is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2017., 16:38   #34
ne radi se samo o pregledima i bolnicama, oni idu u Holding placati racune, u banku dignuti penzije, u postu platiti racune (zbog toga izbjegavam ici u postu kad su isplate penzija, svi navale placati racune),
prate gdje su snizenja u kojem supermarketu pa idu tamo...
Krkimir is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2017., 21:52   #35
Umirovljenici ne idu liječniku svaki dan. Radnici na posao idu.
Također, većinom idu svojem liječniku opće prakse, što je po mjestu stanovanja i komotno se može pješke. I ne mora se doći u 8 ujutro; dapače, nema razloga za to.
A na ostalo se naručuju, telefonski, za određeni termin.

To je zanemariv faktor u priči.


-Stipe
Stipe23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2017., 23:32   #36
Ljudi koriste ono što je besplatno i što im je dostupno. Imaju naviku dići se ujutro i obaviti sve sto treba sto prije. Mislim da ni njima nije neki gust ići u guzvu kad je spica, čista navika.
Manje mi smeta guzva u javnom prevozu a više ogromna količina automobila na cesti. 5 stanica do Crnomerca 40 jebenih minuta vožnje jer se svi voze autima a u većini je samo jedan putnik tj vozač. Da, penzioneri su problem.

Što se kontrolora tiče zna ih bit vani u zbilja cudnim satima, vikend 11 navecer me haltao u tramvaju kad sam išla s utakmice, lik je izgledao ko panker skinny bordo jeans, frizura na šiljke i naušnica u uhu, mislila sam da me žica kunu ili cigaretu, dva x sam pitala kaj treba kad ono hoće da mu pokažem kartu drugi put 15 do 6 ujutro, idem na posao, dve stanice prije Remize ulazi kontrolor, ono zar ti ljudi nikad ne spavaju i tak, ugl ko se sverca bolje mu je da gleda oko sebe a ne u mob da mu se ne prišuljaju kad to ne očekuje.
__________________
I can turn a gray sky blue
SubSV is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2017., 02:43   #37
Quote:
SubSV kaže: Pogledaj post
Ljudi koriste ono što je besplatno i što im je dostupno. Imaju naviku dići se ujutro i obaviti sve sto treba sto prije. Mislim da ni njima nije neki gust ići u guzvu kad je spica, čista navika.
Manje mi smeta guzva u javnom prevozu a više ogromna količina automobila na cesti. 5 stanica do Crnomerca 40 jebenih minuta vožnje jer se svi voze autima a u većini je samo jedan putnik tj vozač. Da, penzioneri su problem. ...
ne, problem je premalen kapacitet tramvaja i autobusa u kratkom periodu, 5% vremena u tjednu. da je taj kapacitet dovoljan, brz i pouzdan poput francuskih vlakova (da ne spominjam japanske), masa ljudi koji voze aute izabrala bi javni prijevoz. bilo bi im jednostavnije, brže i jeftinije doći na odredište.

da, u većini slučajeva radi se o navici. nakon nekog vremena, naviknuli bi se drugačije. krenuti od kuće u pola devet umjesto u pola osam i nije tako dramatična razlika. jednom dijelu bilo bi nezgodno, ali sad je nezgodno velikom broju ljudi, pogotovo zaposlenima i učenicima. ono što je različito je da ova druga nezgodnost direktno utječe na ekonomiju, snižava kvalitetu života u Zg: gubi se previše vremena u samim transferima, zagađuje se zrak silnim vozilima.

situacija je loša i postaje sve lošija. umjesto priča o nedostižnim projektima, postoje stvari koje se mogu učiniti odmah, da se bar malo uspori pad ako se već ne može obrnuti na bolje.
uzadnjicas is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2017., 02:48   #38
Quote:
Jo_Munja kaže: Pogledaj post
peak-off ideja se cini prakticna i jednostavna za realizaciju. siguran sam da nisu bas svi naruceni u isto vrijeme kod doktora...
u dubravi u bolnici najcesce jesu.
__________________
Možda je rođena s tim...
Colospa Retard is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2017., 02:51   #39
Quote:
Colospa Retard kaže: Pogledaj post
u dubravi u bolnici najcesce jesu.
i taj jedan put u 6 mjeseci će se odvesti i platiti kartu 4 kune. već na povratku će sve biti po starom.

ili će se svi prilagoditi novom sistemu i otići sat kasnije, pa će i čekaonice izgledati drugačije. pa onda i naručivanje.
uzadnjicas is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2017., 11:36   #40
nisu svi penzioneri po tramvajima oni koji idu u bolnicu, ne mogu ni oni bas cijelo vrijeme visiti na pretragama... a dosta njih ode i taksijem, teze hodaju i problem im je malo vise hodati a kamoli se drzati za nesto da ne padnu u zavoju pa uzmu taksi, ionako su sada normalne cijene
dakle ne, penzioneri koji se ujutro voze sa radnim narodom i skolarcima su vulgaris penzioneri koji idu na plac, u banku, u holding, u supermarket
a idu tada iz navike, probude se i nemaju sto raditi pa idu da im nije dosadno
Krkimir is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:14.