Natrag   Forum.hr > Društvo > Lijepa naša > Zagreb

Zagreb Dan i noć u metropoli

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.02.2007., 14:09   #61
vlaska

di je to u vlaskoj? milsim, broj kuce? Zna li netko povijest te kuce?

Susjed
__________________
Susjed27
Susjed27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2008., 04:07   #62
C/P s jednog foruma.


Ispod cijelog Gornjeg i Donjeg Grada nalazi se nekakav komplex tunela, nešto je navodno iz 18. st., veći dio je napravljen za vrijeme NDH a jedan dio je nadograđen i za vrijeme Juge.

Što se tiče ulaza... pouzdano znam da postoji nekakav ulaz u Martićevoj, no neznam di je točno. Ono što znam, na vrhu Tkalče imate s lijeve strane nekakav vojni objekt, do 2000. g je u dvorištu bila haubica... lako ćete ga naći, nalazi se odmah kod onih štengi za gornji grad, a dvorište od tog objekta se proteže uzbrdo uz štenge i u dvorištu se nalazi kamera. Ispod tog objekta je jedan ulaz. Također je u dvorištu neposredno iza objekta jedan ulaz koji snima kamera. Kada idete tim štengama na gornji grad, kod drugog dijela štengi s lijeve strane se nalazi otvor za ventilaciju koji snima kamera zamaskirana u rasvjetu, na stupu neposredno uz početak drugog dijela štengi. Ponekad se tuda šeće vojni murijak.

Kad propičite kraj rune gore u onaj parkić iza državnog arhiva, imate isto dva velika otvora, izgledaju kao ovi za ventilaciju ali su veći. Iznutra dopire topli zrak i malo smrdi po dizelu ali neznam 100% jel to povezano s tunelima, ali čini se da otvore nadzire jedna kamera s zgrade da.

Čuo sam također da na početku ulice Dubravkin Put ima nekakav bunkerski ulaz.

Ti tuneli također izlaze ispod banskih dvora, sabora i vlade jer su ih za vrijeme rata koristili ko sklonište. Navodno ima nekakv ulaz i u radićevoj, ali neznam gdje.

Čuo sam da postoji i jedan ulaz negdje kod uspinjače, ali neznam gdje. Znam za ulaz u Mesničkoj, tamo je svojevremeno bila neka izložba koja se samo snimala, tako sam i saznao za sve to. Bila su neka stala drvena vrata s 3 metalne šipke i frend je planirao upast unutra, ali kad se vratio za 3 dana postavljena su blindirana metalna vrata kroz čije se ventilacijske otvore vidi visina tunela. Tunel dakle prolazi ispod šetnice kod uspinjače, tako da je negdje gore paralelno s njim još jedan ulaz koji sam spominjao gore. Navodno je taj tunel povezan s onim u radićevoj.

Negdje gore na tuškancu postoji isto jedan ulaz, stara su drvena vrata s metalnim šipkama koja se bezpoblema mogu razvalit, pokrivena su hrpom smeća, tam je bio propao frend od frenda kad su pili gore, al neznam di je to točno.

Navodno je taj kompleks ispod grada za Juge povezan s pavelićevim hodnicima podno sljemena. Iznad tunela propičite lijevo, uz štenge pokraj stražarnice iz doba NDH pa ravno, do rušvina nekakvog objekta, to ljudi zovu katakombe a ima jedan ulaz na gornjem i dva na donjem nivou ruševine,te jedan izlaz koji izlazi u šumu i vodi nekud gjd enismo išli. To je dugo nekih 150m sve skupa unutra, u tunelu je stražarnica i jedna prostorija, okolo samih ruševina ima još nekakvih putića i štengi koje nismo istraživali.

Postoji još jedan kompleks tunela blizu ovoga, to su čak speleolozi trasirali, nalazi se negdje sjeverno pa lijevo otpilike od ovih malih "katakombi" ali nismo išli to tražiti. Taj veliki kompleks je navodno povezan s ovima ispod gornjeg grada i navodno ide još kroz brdo prema zagorju, to je bilo napravljeno kao put za bjeg.

Lokalna ekipa gore nam je spominjala za taj duži dio koji nismo našli da su svojevremeno davno njihovi starci hodali unutra i da bi se za nekih cca. sat vremena hoda izašlo na zagorskoj strani medvednice ali da je taj prolaz zazidan kao. Čuli smo od ekipe koja je pila gore, neki tip je išo sam pijan kroz šumu otpilike zapadno iznad ovih malih katakombi i upao je u nekakvu rupu te se jedva izvuko al je bio pijan ko majka pa nezna gdje je to. Frendica je pričala da ju je njen frend vodio kroz neke od tih "katakombi" i da su izašli na neku ravnu betoniranu površinu, al je isto bila pijana i nezna gdje je to bilo a mi kolko znamo ove male katakombe ne izlaze na takvo mjesto. Isto nam je pričala da je u jednima od tih katakombi neki lik propao u neku podzemnu prostoriju, ali to bi možda mogla bit karikirana ista priča o ovom tipu kaj je propo u nekakvu rupu u šumi.
Slym is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2008., 04:16   #63
di je to sa dva jezera kod crnomerca?
x_Mala-Crna_x is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2008., 04:16   #64
Quote:
yeya kaže: Pogledaj post
na milerovom brijegu, tj. ispod njega su dva jezera. i bunker. ali to je zemljište ciglane pa se baš ne može prići. jesi na to mislio? ak jesi, to još postoji. bila, vidjela, umrla od straha...
Ona dva jezera kod ciglane između ulica Črnomerec i Kvaternikove? Nije to zatrpano niš, bar nije bilo u 1. mjesecu. Samo neznam gdje je bunker tamo.

45°49'3.61"N
15°55'53.86"E
Slym is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2008., 04:20   #65
Quote:
Ahab kaže: Pogledaj post
Brestovac
Da, Brestovac, navratio sam s frendovima prošle godine, ali je taman ekipa igrala paintball tamo.

45°53'29.07"N
15°57'6.73"E
Slym is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2008., 04:23   #66
Quote:
Weedeemer kaže: Pogledaj post
ona neka zgradurina (napustena vila) u vlaskoj...

zovemo ju ukleta kuca... bili smo par puta unutra...kad smo se vracali doma u subotu navecer....
ima krpica od beskucnika.... nadje se i pokoji sendvic.... mrkli mrak.... bas je scary
ogromni prostor je unutra... te stepenice... 1001 vrata... ogromne prostorije....

i da, fora je pilana kod oš matko laginja.

heh !

sad znam di ic kad nemam sta radit
x_Mala-Crna_x is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2008., 04:26   #67
Quote:
solar kaže: Pogledaj post
to nije grob, to je samo premiještena nadgrobna ploča sa starog jurjevskog groblja - izvor. L. Dobronić.
Što se tiče Jurjevskog perivoja odnosno šetališta, lijepo mjesto, ne baš ugodno za biti po noći jer navodno su često kojekakvi pedofili višeni tamo. To bivše groblje je više desno, prema Mlinarskoj, dok je sam perivoj između Jurjevske i Mlinarske ulice, uz Dubravkin put od kojega ga dijeli Jurjevska ulica. Kad sam bio mlađi znali smo par puta piti u perivoju, okupljali su se tamo metalci i grungeri, neznam da li još netko izlazi tamo, ta ekipa koja je tad tamo izlazila sada ima između 20 i 25 godina.

45°49'28.89"N
15°58'34.97"E
Slym is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2008., 04:29   #68
Quote:
Legion kaže: Pogledaj post
Mnogi neznaju da iznad Dubravkinog puta postoje dva igrališta... može im se priči ili od tamo ili iz likovne akademije na Jabukovcu.
Štefke ti se to zove. Dosta često smo znali slavit rođendane gore ili priređivat roštilje.

45°49'13.01"N
15°58'21.71"E
Slym is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2008., 04:32   #69
Quote:
Katedralis kaže: Pogledaj post
Da jedno...

Mnogi ne znaju stosta o Sofijinom putu, a nije ni cudo kad je vecina vrtova kao i sama suma uzasno zapustena, posebno u zadnjih 15ak godina...nekad je to sve bilo puno ljepse i odrzavanije...danas je sve to dzungla.
Sto, naravno, nije da nema svojih prednosti, ali najveca MANA su komarci zbog svega toga...
Kad smo kod toga, čuo sam dosta puta za neku napuštenu vilu gore kad se ide na Cmrok, navodno je dosta velika, iam veliko dovrište... Svojedobno je netko imao tulum tamo, navodno ima i par utičnica s strujo mkoje rade... znali netko nešto o tome? Ulazili su na staržnji ulaz...
Slym is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2008., 15:14   #70
Quote:
infinity kaže: Pogledaj post
E ljudi ovo je super post! Sad ste mi dali materijala za istrazivanje za iducih par dana i uz pomoc GPSa valjda nece bit problema pronaci ulice uglavnom, mene zanima kako doci do gradskog vodovoda tj. uci unutra a da nekak zaobidjem osiguranje hehe nego, zanima me sto se nalai uz cestu (neznam kako se zove) kod Remeta je mislim... ide cesta uz veliki nasip i zanima me kaj se nalazi s te strane. Zao mi je kaj je tak glup opis al kad drugacije neznam Takodjer, di je ulaz u one tunele na tuskancu tamo negdje kod Krlezinih dvora (jel se tako zove? Ili vila?)

Sorry na glupo opisu
Pretpostavljam da misliš na stari gradski vodovod kod Doma Sportova?

Kakvi tuneli na Tuškancu? Znam da je usporedno s ulicom Tuškanac ulica Krležin Gvozd.
Slym is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2008., 15:45   #71
Quote:
jimmy jazz kaže: Pogledaj post
nije bash Paveliceva vila, ali...labirint na Jarunu
gdje?????? živim na jarunu, pa me zanima što tamo ima zanimljivo, nepoznato...
__________________
Success is getting what you want. Happiness is wanting what you get.
Allexis is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2008., 21:57   #72
Super, odo ja to sad poslikati. A vi samo punite dalje ove stupce, jednog dana cemo lijepo sve to srocit na papir, priloziti slikice i objaviti u casopisu. Pozdrav, Susjed
__________________
Susjed27
Susjed27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2008., 00:04   #73
Quote:
Purgerland kaže: Pogledaj post
Navodno je do Markusevca vozila uskotracna zeljeznica iz Dubrave te se jos uz Mirosevacku cestu s lijeve strane (50tak metara od prometnice mogu naci pragovi a ponegdje i shine)..nisam siguran za svrhu ali mozda je sluzila za transport rude ali neznam niti ko je bio investitor niti za koji rudnik ali stari zitelji uz Markusevecku cestu znaju za to...
to je vozil "cug" i vozili su se putnici Vozio je uz Mirosevecku pa preko onog polja gdje je sad jezero je isla traca prema dalje...moram pitat baku tocno gdje joj je bio kraj a gdje pocetak....a za sine i pragove nisam ziher da postoje
__________________
Thenebra :broj godina pomnozi sa brojem koliko ti puta pas dnevno jede. i toliko vrecica moras imati sa sobom! znaci npr.. 2(godine) X 2(dnevno puta jede) = 4 vrecice
Wedding is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2008., 00:08   #74
Quote:
radoznalac kaže: Pogledaj post
lokomotiva koja je vozila na ovoj lokaciji nekada je bila smjesten au Pionirskom gradu ( sada grad mladih ) a sada ne nalazi prekoputa u sklopu jezera......bil aje uzasno oronila ali su je prije cca 10-ak godina renovirali.
__________________
Thenebra :broj godina pomnozi sa brojem koliko ti puta pas dnevno jede. i toliko vrecica moras imati sa sobom! znaci npr.. 2(godine) X 2(dnevno puta jede) = 4 vrecice
Wedding is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2008., 03:58   #75
Quote:
Purgerland kaže: Pogledaj post
Navodno je do Markusevca vozila uskotracna zeljeznica iz Dubrave te se jos uz Mirosevacku cestu s lijeve strane (50tak metara od prometnice mogu naci pragovi a ponegdje i shine)..nisam siguran za svrhu ali mozda je sluzila za transport rude ali neznam niti ko je bio investitor niti za koji rudnik ali stari zitelji uz Markusevecku cestu znaju za to...fDali netko zna dali je trasa starpog samoborceka sacuvana i dali bi se na njoj mogao formirati bicikilisticki trak..tkao naime se radi po europi...stare pruge koje su nerentabilne a nekad su slikopisno isle kroz lijepe krajeve sada se pretvaraju u lijepe biciklisitcke staze..zna li netko jel trasa sacuvana u cjelosti ili nema spasa? Znam samo da su stari i novi kolodvor vise manje sacuvani ali za trasu nemam pojma...

http://www.zeljeznice.net

http://zeljeznice.net/forum/viewtopic.php?t=2660

http://www.zeljeznice.net/forum/view...482aa889adcb50

http://www.kzmz.hr/zanimljivosti.asp...=zanimljivosti

http://markusevec.bloger.hr/default.aspx?tag=povijest


Kad smo već kod tračnica, postojala je tramvajska linija 16 koja je vozila od Gupčeve Zvijezde do Mirogoja, ukinuta je 1954. kad je došlo do najveće tramvajske nesreće u sijetu ikada, poginulo je 20 a ozljeđeno 40 ljudi. Imate točno tamo preko puta Zvijezde spomen ploču kraj rasvijetnog stupa, odmah uz cestu.

Btw. najavljuju da će se opet uvesti linija 16, a vozila bi s Črnomerca na Mihaljevac.

Zadnje uređivanje Slym : 16.04.2008. at 04:38.
Slym is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2008., 04:58   #76
Quote:
Purgerland kaže: Pogledaj post
3. Jeste li znali da Srebrne strijele (bivse posljednje tri lokomotive samoborceka) jos uvjek navodno came i trunu na kolodvoru u adzijinoj?


Cijelu knjigu o Smaoborčeku možete ovdje skinuti
http://zeljeznice.net/forum/viewtopic.php?t=6760

Quote:
yamal kaže: Pogledaj post
jel paveliceva vila isto sto i vila rebar?i iznad je nekakvo kao igraliste malo vise u sumi....
Je.

Quote:
Weedeemer kaže: Pogledaj post
ona neka zgradurina (napustena vila) u vlaskoj...

zovemo ju ukleta kuca... bili smo par puta unutra...kad smo se vracali doma u subotu navecer....
ima krpica od beskucnika.... nadje se i pokoji sendvic.... mrkli mrak.... bas je scary
ogromni prostor je unutra... te stepenice... 1001 vrata... ogromne prostorije....
Di je to točno? Broj? Anything?
Slym is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2008., 05:06   #77
Zna li netko nešto o bunkeru na početku Dubravkinog puta?
Slym is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2008., 21:26   #78
Quote:
Slym kaže: Pogledaj post
Zna li netko nešto o bunkeru na početku Dubravkinog puta?
Bunker je na početku Dubravkinog puta, odmah iza restorana. Drugi kraj se nalazi u Tkalči. On je još u funkciji, navodno se Tuđman tamo skrivao za vrijeme raketiranja Zagreba.
Bio je članak u Večernjem listu prije koju godinu o zagrebačkim tunelima, imam negdje još fotku na kompu, bum potražil, pa je postavim ovdje.
__________________
Ω
saku helle is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2008., 21:33   #79
Quote:
Slym kaže: Pogledaj post

Lokalna ekipa gore nam je spominjala za taj duži dio koji nismo našli da su svojevremeno davno njihovi starci hodali unutra i da bi se za nekih cca. sat vremena hoda izašlo na zagorskoj strani medvednice ali da je taj prolaz zazidan kao. Čuli smo od ekipe koja je pila gore, neki tip je išo sam pijan kroz šumu otpilike zapadno iznad ovih malih katakombi i upao je u nekakvu rupu te se jedva izvuko al je bio pijan ko majka pa nezna gdje je to. Frendica je pričala da ju je njen frend vodio kroz neke od tih "katakombi" i da su izašli na neku ravnu betoniranu površinu, al je isto bila pijana i nezna gdje je to bilo a mi kolko znamo ove male katakombe ne izlaze na takvo mjesto. Isto nam je pričala da je u jednima od tih katakombi neki lik propao u neku podzemnu prostoriju, ali to bi možda mogla bit karikirana ista priča o ovom tipu kaj je propo u nekakvu rupu u šumi.

Je li itko trijezan usao unutra, pa da se neceg sjeca?
__________________
Drink coffee: do stupid things faster with more energy!
*Fay* is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2008., 21:48   #80
evo ga, ulaz s Dubravkinog puta je fotka lijevo gore, izlaz fotka desno.
__________________
Ω
saku helle is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:34.