Natrag   Forum.hr > Društvo > Dijaspora > Emigracija

Emigracija Za sve emigrante i one koji to žele postati

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.01.2018., 20:43   #2481
Quote:
Inžinjer ekonom kaže: Pogledaj post
Švedski mu niš neće značit sve do trenutka kad bude imao toliko dobar švedski da na njemu vodi normalan razgovor za posao, a to mislim da baš neće ići bez par godina drilanja. Do onda je svakom poslodavcu svejedno da li ti je švedski A1, A2, B1 ili B2....jer ćeš ionak razgovor imat na engleskom što je i normalno.

Ja zbilja i iskreno ne znam kakva je situacija sa strojarima u Švedskoj, ali u Njemačkoj sa možda malo manjim plaćama (ali i troškovima života) su strojari bar navodno traženi ludo.

Pa da ti budem sasvim iskren, ako je samo do para onda sam uvjeren da kao strojar u Hrvatskoj ti neće bit niš lošije nek da radiš bilo što u Švedskoj. Velim, ako je fakat samo do para.

Uglavnom zaboravi to što si radio kao student i nemoj se tome nikad vraćat. Sad imaš diplomu i iskoristi je.
I definitivno ti kažem da dolazak kako bi usavršio švedski radeći bilo kakav posao je očajna ideja. Ne loša, nek očajna ideja. Šveđani govore perfektan engleski i ako se ti mučiš sa švedskim oni će se automatski obratit na engleskom. Menial jobs (kako se to najkorektnije zove na engleskom) rade uglavnom ko i svugdje u takvim zemljama, nedomicilno stanovništvo koje ako zna engleski je čudo. Dakle nula od perspektive učenja švedskog na te načine.
Inače sam i ja veliki obožavatelj Skandinavije i njihovog načina života, standarda i svega, ali to su takve zemlje da je domicilni jezik osim za poslovne svrhe potpuno nebitan.
Dobro necemo pretjerivat, jer 99% stanovnistva nije dipl ing tehnicke struke. Budi doktor u Svedskoj na eng... budi bilo koje zanimanje gdje radis s ljudima svih godista pa da vidis da ne znaju svi eng... a ipak u banku, bolnicu moraju doci svi, reklame mora razumjeti svako slusati radio itd itd... tako da nisi s eng uhvatio boga za jaja, nego eto ako si strojar i programer eto jesi
__________________
Var inte rädd, det finns en mörklagd hamn Du ser den inte nu, men färdas dit. En dag skall du bekänna högt Hans namn Hans kärleks frid som ingenting begär
romantic_ass is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2018., 00:13   #2482
Quote:
Septembar kaže: Pogledaj post
Ne u opcini nego u "skatteverket", poreznom zavodu.
Ne ide se ni u imigraciski ured kao drzavljanin EU

https://www.skatteverket.se/servicel...64694c40c.html
Opcina i porezna imaju izmjenu podataka tako da gdje god prvo prijavio adresu nije bitno.
Ambientt is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2018., 00:23   #2483
Quote:
Inžinjer ekonom kaže: Pogledaj post
Švedski mu niš neće značit sve do trenutka kad bude imao toliko dobar švedski da na njemu vodi normalan razgovor za posao, a to mislim da baš neće ići bez par godina drilanja. Do onda je svakom poslodavcu svejedno da li ti je švedski A1, A2, B1 ili B2....jer ćeš ionak razgovor imat na engleskom što je i normalno.

Ja zbilja i iskreno ne znam kakva je situacija sa strojarima u Švedskoj, ali u Njemačkoj sa možda malo manjim plaćama (ali i troškovima života) su strojari bar navodno traženi ludo.

Pa da ti budem sasvim iskren, ako je samo do para onda sam uvjeren da kao strojar u Hrvatskoj ti neće bit niš lošije nek da radiš bilo što u Švedskoj. Velim, ako je fakat samo do para.

Uglavnom zaboravi to što si radio kao student i nemoj se tome nikad vraćat. Sad imaš diplomu i iskoristi je.
I definitivno ti kažem da dolazak kako bi usavršio švedski radeći bilo kakav posao je očajna ideja. Ne loša, nek očajna ideja. Šveđani govore perfektan engleski i ako se ti mučiš sa švedskim oni će se automatski obratit na engleskom. Menial jobs (kako se to najkorektnije zove na engleskom) rade uglavnom ko i svugdje u takvim zemljama, nedomicilno stanovništvo koje ako zna engleski je čudo. Dakle nula od perspektive učenja švedskog na te načine.
Inače sam i ja veliki obožavatelj Skandinavije i njihovog načina života, standarda i svega, ali to su takve zemlje da je domicilni jezik osim za poslovne svrhe potpuno nebitan.
Podebljano je promaseno skorz na skroz. Samo primjer; u Kopenhagenu u IBM Danska, neces dobiti posao ako ne znas danski jezik.

O mitologiji tkz. engleskog i Skandinavije.
Da, istina je da engleski jezik u Skandinaviji nije strano slovo. Najvise ljudi koji ga aktivno znaju su Danci, Islandjani pa tek onda Svedjani, pa Finci a Norvezani su zadnji. Druga stvar ono sto od vas nitko osim ljudi koji su vec proveli neku dob je, da Skandinavci iz nekog ne opisanog razloga najradje govore svojim jezikom i cim vide priliku i ako si stranac oni se medjusobno na svom jeziku a po potrebi s tobom na engleskom bio ti tu pisutan nije problem, jer oni se ne osjecaju "ne kulturnim" ako medjusobno pricaju svojim jezikom i ako si prisutan. To su potvrdili brojni Englezi, Amerikanci, Australci itd. Opet zavisi od samog posla ali ako mora citati ili ako ima na odjelu gdje ima Svedjana koji ne znaju engleski ili samo turisticki, vjerovali ili ne, bez poznastva koliko toliko svedskog nitko vas nece uzeti za takav posao.

Obicni poslovi gdje nemas kontakta, gdje gotovo nemas odgovornosti i gdje gotovo nikakva skola nije potrebna tu ces najprije proci bez svedskog jezika. Tu ti nece trebati niti engleski, kao sto Poljaci rade. Dodje im prevodilac ili netko tko je normalno zaposljen na visoj poziciji tj. u vasem slucaju netko iz Bosne i samo vam objasni kako treba i ko robot iz od jutra do sutra. Tu je vazno da hoces raditi puno i biti placen manje nego Svedjanin. Za sve ozbiljne poslove gdje imate odgovornost, bez poznanstva domaceg jezika tesko. U slucaju da ste zvjer, da trenutno su u nuzdi itd. da, no ako nije niti jedno niti drugo - odgovorno tvrdim zaboravite. Palac pravolio je ako pise oglas na svedskom ili ako je na engleskom a spominje se znanje svedskog kao pozeljno, svatko tko zna svedski ili nekako ga zna i moze dokazati ce biti opcija nad vama.
Ambientt is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2018., 16:14   #2484
Ljudi, potrebna mi je mala pomoć ako netko zna iz prve ruke pošto nisam u mogućnosti istraživati zbog vremena i hitnoće. Uglavom, prijatelj mi je otišao u Švedsku prije koji mjesec. Uglavnom, šef(srbin kojeg je upoznao na ljetovanju) i koji ga je odveo gore ne želi mu isplatiti posljednju plaću. Dao je otkaz jer šef nije bio iskren s njim, nije mu platio prekovremene itd. Uglavnom, danas se našao s šefom,zahtjevao je od njega da prvo potpiše platnu listu pa da će onda dobiti novce, ali on je to odbio. Šef mu je rekao da onda ništa od love.

S obzirom da on ne zna niti švedski, a niti engleski(prijatelj), kome se on može obratiti? Bio je na policiji, ali oni su mu rekli da oni nemaju veze s time, a pitanje je dali su ga uopće dobro i skužili o čemu se radi s obzirom da priča samo hrvatski. Ako mi netko može dati broj neki ili link ili nešto, pa makar da ja nazovem umjesto njega i na engleskom objasnim situaciju nadležnom tijelu i probam mu nekako pomoći.
Kiseli is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2018., 17:40   #2485
Jel ima on ugovor? Kakvo potpisivanje platne liste? To se ne potpisuje. Dobijes to online u programu gdje stemplas sate ili imas raspored ili na koji vec nacin se evidentira nazocnost odredjenog dana ili na mail ili postom. Nitko nista ne potpisuje. Sindikat? Ako ima ugovor o radu sa ugovorom na sindikat pa ce dobit odgovore. Da li je prijavio na koji racun ce dobiti novce? Nisi dao nikakve informacije ne znam sta bi ti odgovorila

Sent from my SM-G903F using Tapatalk
__________________
Var inte rädd, det finns en mörklagd hamn Du ser den inte nu, men färdas dit. En dag skall du bekänna högt Hans namn Hans kärleks frid som ingenting begär
romantic_ass is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2018., 19:51   #2486
Hvala na pokušaju bilo kakve pomoći. Sada mi javlja, na sreću, riješili su stvari i isplatio mu je plaću. Sorry ako sam bio nejasan i ako je post zvučao neozbiljno, ali situacija je bila itekako ozbiljna jer se dečko nije imao kako vratiti kući dok mu ovaj ne isplati novce.

Ispao je pomalo naivan za dosta stvari, ovo mu je škola.
Kiseli is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2018., 17:21   #2487
Imao je srecu, da mu je islatio, jer u biti on ga je trebao tuziti ako nije bio predplatnik nekog sindikata, jer samo tako mozes dobiti gratis pravnu pomocu u ovim slucajima i podrsku sindikata.

U Skandinaviji se placa isplacuje preko banke, a kako gdje ljeze izvjestaj ili elektronski ili postom. Postom je vise ako licno trazis od poslodavca itd.

Na ruke je moguce samo dobiti isplatu u smislu potpisivanja te s tvoje strane izdavanja racuna na osobni maticni broj. No to je vise u slucaju freelance i sl. No primaoac takvog racuna je duzan da obavjesti poreznu upravu dok ti koji izdajes si duzan da na racunu navedas da je primaoac duzan da ih obavjesti.

Sve drugo je mimo zakona.
Ambientt is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2018., 12:00   #2488
Quote:
Ambientt kaže: Pogledaj post
Podebljano je promaseno skorz na skroz. Samo primjer; u Kopenhagenu u IBM Danska, neces dobiti posao ako ne znas danski jezik.

O mitologiji tkz. engleskog i Skandinavije.
Da, istina je da engleski jezik u Skandinaviji nije strano slovo. Najvise ljudi koji ga aktivno znaju su Danci, Islandjani pa tek onda Svedjani, pa Finci a Norvezani su zadnji. Druga stvar ono sto od vas nitko osim ljudi koji su vec proveli neku dob je, da Skandinavci iz nekog ne opisanog razloga najradje govore svojim jezikom i cim vide priliku i ako si stranac oni se medjusobno na svom jeziku a po potrebi s tobom na engleskom bio ti tu pisutan nije problem, jer oni se ne osjecaju "ne kulturnim" ako medjusobno pricaju svojim jezikom i ako si prisutan. To su potvrdili brojni Englezi, Amerikanci, Australci itd. Opet zavisi od samog posla ali ako mora citati ili ako ima na odjelu gdje ima Svedjana koji ne znaju engleski ili samo turisticki, vjerovali ili ne, bez poznastva koliko toliko svedskog nitko vas nece uzeti za takav posao.

Obicni poslovi gdje nemas kontakta, gdje gotovo nemas odgovornosti i gdje gotovo nikakva skola nije potrebna tu ces najprije proci bez svedskog jezika. Tu ti nece trebati niti engleski, kao sto Poljaci rade. Dodje im prevodilac ili netko tko je normalno zaposljen na visoj poziciji tj. u vasem slucaju netko iz Bosne i samo vam objasni kako treba i ko robot iz od jutra do sutra. Tu je vazno da hoces raditi puno i biti placen manje nego Svedjanin. Za sve ozbiljne poslove gdje imate odgovornost, bez poznanstva domaceg jezika tesko. U slucaju da ste zvjer, da trenutno su u nuzdi itd. da, no ako nije niti jedno niti drugo - odgovorno tvrdim zaboravite. Palac pravolio je ako pise oglas na svedskom ili ako je na engleskom a spominje se znanje svedskog kao pozeljno, svatko tko zna svedski ili nekako ga zna i moze dokazati ce biti opcija nad vama.
Quote:
romantic_ass kaže: Pogledaj post
Dobro necemo pretjerivat, jer 99% stanovnistva nije dipl ing tehnicke struke. Budi doktor u Svedskoj na eng... budi bilo koje zanimanje gdje radis s ljudima svih godista pa da vidis da ne znaju svi eng... a ipak u banku, bolnicu moraju doci svi, reklame mora razumjeti svako slusati radio itd itd... tako da nisi s eng uhvatio boga za jaja, nego eto ako si strojar i programer eto jesi
Halo, napisao sam osim u POSLOVNE SVRHE. O čemu onda pričate ?

U Skandinaviji i kao programer je zajebano dobit posao samo sa engleskim. Sve najbolje se čuva za domaće ljude. U Austriji i Njemačkoj je lakše, čisto za usporedbu. Mada to nekad ovisi i od firme do firme naprosto, neke firme ne žele strance koji nisu još sasvim integrirani (čitaj; ne znaju jezik) i to je skroz oke.
Sve što ste vi napisali dakle apsolutno stoji.

Ali zato sam i rekao, poslovne svrhe domicilni jezik je bitan. Van posla, jezik je potpuno nepotreban.
Inžinjer ekonom is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2018., 13:35   #2489
Quote:
Inžinjer ekonom kaže: Pogledaj post
U Skandinaviji i kao programer je zajebano dobit posao samo sa engleskim. Sve najbolje se čuva za domaće ljude. U Austriji i Njemačkoj je lakše, čisto za usporedbu. Mada to nekad ovisi i od firme do firme naprosto, neke firme ne žele strance koji nisu još sasvim integrirani (čitaj; ne znaju jezik) i to je skroz oke.
Ja u njemackoj nisam mogo dobit posao, a i sad opet trazim u njemackoj ali nejde bas...
Dok sam u SVedskoj dobio posao i cak stovise, svakih para dana me spamaju da dodjem u drugu firmu na neki razgovor...
Vamo je engleski u IT skoro pa primary jezik. zapravo u mnogim firmama je svedski rijedak zbog velikog broja uvozne radne snage.
Rebbit is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2018., 17:31   #2490
Quote:
Rebbit kaže: Pogledaj post
Ja u njemackoj nisam mogo dobit posao, a i sad opet trazim u njemackoj ali nejde bas...
Dok sam u SVedskoj dobio posao i cak stovise, svakih para dana me spamaju da dodjem u drugu firmu na neki razgovor...
Vamo je engleski u IT skoro pa primary jezik. zapravo u mnogim firmama je svedski rijedak zbog velikog broja uvozne radne snage.
Ocito ovisi o struci i od firme do firme.
Moguce i o gradu, tj. sigurno.
Inžinjer ekonom is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2018., 05:53   #2491
ODLAZAK U SVEDSKU

Pozdrav,zivim sa zenom u nevjencanoj vezi vec 12 godina ovde u Banja Luci,ona ima Hrvatsku putovnicu,a ja sam sa Bosanskom putovnicom.Otisla je u Svedsku i dobila je PN i Licnu kartu.Kada je dosla gore u poreskoj se prijavila kao samac,jer navodno joj je to rekla da tako uradi njena kcerka koja radi i zivi u svedskoj vec osam godina.
Pitanje,da li ce to biti problem kad ode sad u migraciono kod njih da mene prijavi za spajanje kao sambo veza,jer i ja namjeravam ici gore zivjeti i radit.I kako na koji nacin to mozemo izvesti ili je to neizvodljivo s obzirom da se prijavila kao samac.
I da napomenem da ovde u Bosni intezivno ucim svedski jezik.
todadukle is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2018., 05:55   #2492
Ali da napomenem da intezivno ucim Svedski jezik ovde u Bosni
todadukle is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2018., 21:15   #2493
Pozdrav, po struci sam inženjerka građevine, završila prije 3 godine, i dosad sam radila nešto približno svojoj struci, ali ne ono što sam završila. Planiram ići negdje vani, Stockholm je opcija, pa imate li kakve informacije o ponudi poslova u mojoj struci? Jezik ne znam ništa, samo engleski i imam neke osnove njemačkog, pa da li mi je bolje tražiti nešto izvan struke, tipa raditi nešto dok ne naučim jezik? I je li bolje možda otići gore i tamo tražiti posao, ili se da nešto naći i ovako online? hvala unaprijed
lena105 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2018., 22:04   #2494
Quote:
lena105 kaže: Pogledaj post
Pozdrav, po struci sam inženjerka građevine, završila prije 3 godine, i dosad sam radila nešto približno svojoj struci, ali ne ono što sam završila. Planiram ići negdje vani, Stockholm je opcija, pa imate li kakve informacije o ponudi poslova u mojoj struci? Jezik ne znam ništa, samo engleski i imam neke osnove njemačkog, pa da li mi je bolje tražiti nešto izvan struke, tipa raditi nešto dok ne naučim jezik? I je li bolje možda otići gore i tamo tražiti posao, ili se da nešto naći i ovako online? hvala unaprijed
Jel imate nekoga od poznanika, rodbine gore???
__________________
"I have no special talents. I am only passionately curious"
ddrock1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2018., 08:05   #2495
ne od rodbine, ali imam nekoliko prijatelja tamo..
lena105 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2018., 08:28   #2496
Quote:
lena105 kaže: Pogledaj post
Pozdrav, po struci sam inženjerka građevine, završila prije 3 godine, i dosad sam radila nešto približno svojoj struci, ali ne ono što sam završila. Planiram ići negdje vani, Stockholm je opcija, pa imate li kakve informacije o ponudi poslova u mojoj struci? Jezik ne znam ništa, samo engleski i imam neke osnove njemačkog, pa da li mi je bolje tražiti nešto izvan struke, tipa raditi nešto dok ne naučim jezik? I je li bolje možda otići gore i tamo tražiti posao, ili se da nešto naći i ovako online? hvala unaprijed
Poslove možeš istražiti sama na jobblocket, arbetsformedlingen, jobbsafari. Postoje i liste deficitarnih zanimanja, potraži na netu.
Sa švedskim je svakako lakše naći posao, s engleskim teže ovisno o struci ali ne nemoguće. Ako znaš nešto njemačkog i engleski, švedski ti ne bi trebao biti prevelik problem.

Ja sam došla gore i tražila posao, s tim da sam došla s ušteđevinom jer grad je skup. A ako želiš probati tražiti iz Hrvatske, možeš i tako ali ja o tom ne znam ništa pa ne mogu savjetovati. Pretpostavljam da je svakom poslodavcu lakše ako si već tu, osim ako si uber stručna u nekom polju pa da se čeka tvoj dolazak.
zlakopriva is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2018., 08:37   #2497
Quote:
todadukle kaže: Pogledaj post
Pozdrav,zivim sa zenom u nevjencanoj vezi vec 12 godina ovde u Banja Luci,ona ima Hrvatsku putovnicu,a ja sam sa Bosanskom putovnicom.Otisla je u Svedsku i dobila je PN i Licnu kartu.Kada je dosla gore u poreskoj se prijavila kao samac,jer navodno joj je to rekla da tako uradi njena kcerka koja radi i zivi u svedskoj vec osam godina.
Pitanje,da li ce to biti problem kad ode sad u migraciono kod njih da mene prijavi za spajanje kao sambo veza,jer i ja namjeravam ici gore zivjeti i radit.I kako na koji nacin to mozemo izvesti ili je to neizvodljivo s obzirom da se prijavila kao samac.
I da napomenem da ovde u Bosni intezivno ucim svedski jezik.
Najbolje je da vaša supruga koje je napisala da je samac ode u Skatte pa da pita što i kako dalje.

Općenito mi se čini da nema puno vajde od slušanja drugih, nego puno čitati i istraživati i osloniti se na sebe. I koliko god puno čitali, opet će vas neke stvari iznenaditi.
zlakopriva is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2018., 23:06   #2498
Pozdrav!
Uskoro odlazim u Svedsku/ za 3 tjedna /, imam posao zagarantovan koji me ceka. Imam EU /HR/ papire. Ozenjen sam, supruga ima BiH papire. Supruga mi je trudna, usla je u polovinu drugog mjeseca pa me je sada malo strah da li cu uspjeti da odmah ide sa mnom tamo. Zelim da nam se dijste rodi u Svedskoj i naravno da supruga bude sa mnom sto prije. Naime da li neko ima slicnih iskustava sa dobijanjem boravka. Da li supruga moze da ide odmah sa mnom? I da li dobija zdravstvo? Ili ga tek dobija kada joj odobre boravak? Svaka pomoc bi mi dobro dosla. Hvala unapred.
Nade90 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2018., 14:09   #2499
Građevinska firma traži djelatnike za rad u Švedskoj, na poslovima suho- montažnih radova. Tražimo inženjere, čistačicu, montere suhe gradnje i stolare... Za sva dodatna pitanja javite se na broj mobitela: 099/4502-880
Swebygg is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2018., 13:55   #2500
Pozdrav, ako netko zna..je li je istina-ako vidiš oglas za posao koji bi htio raditi da je bolje otići u Arbetsförm.i reći njima da te prijave nego sam poslati molbu..kao onda dobiješ bolje uvjete u ugovoru(npr.ne mogu te plaćati po satu nego bude puno radno vrijeme, automatski nekakva normalna plaća, a ne bijeda od koje platiš stan,mj.kartu,jedva da imaš za hranu....)Pitam jer radim, naravno u firmi za čišćenje i plaćena sam po satu, put mi nije plaćen,i onda imam raspored od 9:30-20h, a u biti čistim7,5h, a između je put na 4 lokacije... i umrem, a kada sjedne plaća -gdje si bio nigdje-šta si radio ništa..Na sfi ne stignem-kada? I kako naći išta bolje...Hvala
little15 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:48.