Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Fotografija > Fotoaparati i oprema

Fotoaparati i oprema Tvornica fotografija

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.12.2006., 11:51   #21
odličan summary, koltlokrpo!

privlači me D80, po svemu što si rekao. sporiji sync me ne smeta jer flash uopće ne koristim. za indoor dokumentaciju (rođendani...) koristim neki ionak bezvezni, mali digitalac. ni d200 nije izuzet, ima ih ganc novih na ebayu za 1400 ojra, body only, naravno, i to iz Njemačke, a ne Hong-Konga.

kaj se tiče ekipe na Boćarskom, nekak mi nisu ostali veselo u pamćenju. totalno su mi zbrljali mog micro-nikkora 55mm f2.8. dala na čišćenje jer se malo "zapekao". naplatili ko svetog petra kajganu i za tjedan dana - ista stvar. ma nisu ga ni otvorili, nekaj su izvana probali zbrljati. lijepo sam im ga odnijela natrag i zamolila da se posao napravi kak se spada. da vidiš kak sad vrti! ne volim te politike "ak prođe-prođe."

samo sam zbunjena sad po pitanju tamrona. svi ga hvale, pa ne znam jesi na aberacije mislio kod objektiva s velikim zoom rasponom, ili? meni bi skreno rečeno, bio dovoljan 35-70(80). probala sam ga na leici i čini mi se izvrsnim. ja naravno pričam o analogiji, stvarno ne znam kak sad oni funkcioniraju na digitaliji.
Ljelja is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.12.2006., 11:51   #22
Quote:
jimmy jazz kaže:
navodno promeniti shutter nije tak skupo.
idem u potragu za D50!

a racunal sam, pri tak puno fotki bi se vjerojatno i neki lakshi analogni pokvaril-samo kaj tam niko slika 50 000 slika...nego puno manje...zbog troskova.

javi ak si šta utržio, đimi! brže isprobaj, pa da vidimo...
Ljelja is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.12.2006., 12:09   #23
Quote:
Ljelja kaže:
javi ak si šta utržio, đimi! brže isprobaj, pa da vidimo...
jesem! D50. vec ja putu za Hr za povrat poreza

ma D80 sim-tam, i D200...al to mi je prevec penez! a ionak morash za njih josh neki malo bolji objektiv zeti..kaj ja mislim za ovog i to je to. rekel sam prije dok je frend kupoval D350, prije koje 2-3 godine, da nebum uzimal takve kamere dok ne padne cena na 500€(on je dal 1000€ i vishe!). i ostal sam dosljedan sebi.
skupa s ultraspeed SD SanDiskom 2 GB, objektivom u kitu, bu me kostalo 440€.
ak prejde prek grane i dobim povrat poreza

a racunal sam, kolko put se okida s analognim? ak nisi profic, sigurno ne napravish vishe od 1000 slika na godinu..recimo +/- 500. razvijes. jer, to kosta. i kolko? ~300 slika/10 filmova, s razvijanjem filma kosta oko 50€. a film isto kosta dok ga kupujesh. znaci 600 slika je 100€, 1200 200€...za 2400 slika trebash 400€! ak slikash puno najenput dal bush prvo samo razviti film, a slike onda extra..al to opet morash pregledavati itd..vrijeme..
a ja za 400€ s D50 napravim 50 000! odma vidim kaj i kak. isplati se u svakom slucaju. a dash napraviti samo one koje ti se svidjaju, ak oces, bez troskova prilikom kupnje filme (i mjenjanja na pol recimo, jer imash ISO100, a treba ti ipak vishe svetla najenput recimo 300ISO)..itd.

i tak. zadovoljen sam! uspel slikati samo par slika, vecinom s blicom. al prednost je golema, odma vidish to kaj isprobavash, blendu, ekspoziciju..
jimmy jazz is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.12.2006., 13:20   #24
imam jedno pitanje.dali bi d 50 sa ona dva objektiva 18-55 i 55-200,bio dobar za snimanje auto utrka,tj.objekata u pokretu? ( amaterski )
gregor 4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.12.2006., 18:25   #25
sigurno!

ide do 1/4000 sekunde.

Canon ima malo brzhi objektiv, pa je malo bolji kod pokretnih objekti, i mozhe se lakshe dobiti efekti..al mislim da Nikon to mozhe bez problema.
jimmy jazz is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.12.2006., 19:53   #26
auti nebi trebali biti nikakav problem.

za stvarno brze objekte (recimo krila ventilatora, ili propeler aviona)
procitaj ovo:

So by opening up my aperture I was able to let more light in, allowing me to use faster shutter speeds.

That's why fast glass is so important to sports shooters. It's also a lot more expensive, and usually a lot bigger and heavier.

But what if your lens only opens up to f4 (like the kit lens)? You still need to get more light to the sensor in order to be able to use a faster shutter speed. You can do this by bumping up your ISO. Using just the ISO I can achieve the same results as above:

f5.6 aperture requires a 1/125 shutter speed at ISO100. Not fast enough.
f5.6 aperture required a 1/250 shutter speed at ISO200. Not fast enough.
f5.6 aperture required a 1/500 shutter speed at ISO400. Almost fast enough.
f5.6 aperture required a 1/1000 shutter speed at ISO1600. Finally fast enough.

Bottom line is to use the combination of aperture and ISO to stop the motion. Buying an f2.8 telephoto will really help get the fast shutter speeds!


s D50 moresh delati i profesionalne slike - u tom slucaju gore spomenuti i 2.8 telephoto. koji malo kosta.
ja se navek divim super fotkama, i od jednog frenda, ali cinjenica je da oni, pro fotografi, osim oka i osjecaja za to kaj slikaju imaju i super objektive, tak da ma kak dobro oko imal, nikad nebush uspel napraviti tak super fotku..bez objektiva za od 500-1000€. tjelo nije tolko vazhno, i D50 je dosta.

a s druge strane opet imash gomilu ljudi koji si kupe D80 i onda postaju na pbase.com slike uvecanog tucka bezvezne slike salica kava.
jimmy jazz is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.12.2006., 19:49   #27
Quote:
gregor 4 kaže:
imam jedno pitanje.dali bi d 50 sa ona dva objektiva 18-55 i 55-200,bio dobar za snimanje auto utrka,tj.objekata u pokretu? ( amaterski )
55-200 AF-S nije bas brza leca jer joj AF-S motor vrlo slab, pitanje je koliko bi ti brzina bila dovoljna, jedino sto ti oznaka garantira jest da je tiha
nazalost za bavljenje sportskom fotografijom treba posegnuti dublje u dzep, al s druge strane ti bi to amaterski tako da je jedini nacin da je isprobas pa da vidis dal ti odgovara
Gosn. kotlokrpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.12.2006., 20:11   #28
Quote:
Ljelja kaže:
odličan summary, koltlokrpo!

privlači me D80, po svemu što si rekao. sporiji sync me ne smeta jer flash uopće ne koristim. za indoor dokumentaciju (rođendani...) koristim neki ionak bezvezni, mali digitalac. ni d200 nije izuzet, ima ih ganc novih na ebayu za 1400 ojra, body only, naravno, i to iz Njemačke, a ne Hong-Konga.

kaj se tiče ekipe na Boćarskom, nekak mi nisu ostali veselo u pamćenju. totalno su mi zbrljali mog micro-nikkora 55mm f2.8. dala na čišćenje jer se malo "zapekao". naplatili ko svetog petra kajganu i za tjedan dana - ista stvar. ma nisu ga ni otvorili, nekaj su izvana probali zbrljati. lijepo sam im ga odnijela natrag i zamolila da se posao napravi kak se spada. da vidiš kak sad vrti! ne volim te politike "ak prođe-prođe."

samo sam zbunjena sad po pitanju tamrona. svi ga hvale, pa ne znam jesi na aberacije mislio kod objektiva s velikim zoom rasponom, ili? meni bi skreno rečeno, bio dovoljan 35-70(80). probala sam ga na leici i čini mi se izvrsnim. ja naravno pričam o analogiji, stvarno ne znam kak sad oni funkcioniraju na digitaliji.
mojne davat 1400 jura za d200, bolje si kupi wizzair za 30 funti do londona kupi si ga tu za 1250 i jos ti ostane 150 eura da si kupis big mek, odes do hrvatske ambasade kazes da su ti ukrali svu lovu i nek ti plate kartu nazad
il ubodi na zrinjevcu najeftiniju kartu do new jorka, tamo si ubodi d200 za 900 eura sakrij ga medju prljave gace da ne platis carinu i sta ti ostane potrosi na njujorske poroke, a onda odi do hrvatske ambasade i reci da su ti ukrali svu lovu

a sto se tice aberacija, naravno islio sam na krajnje granice leca, vecina ih je okej u srednjem podrucju, al bit bacanja para na skupe nikone i canone je mogucnost koristenja njihovih leca, tako da mi se cini paradoksalano pljunut lovu na body i onda cjepidlacit na lecama, ako je frka s lovom treba radit obratno, stedit na foticu, a dat lovu za skupu lecu
Gosn. kotlokrpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.12.2006., 20:24   #29
Quote:
Gosn. kotlokrpa kaže:
55-200 AF-S nije bas brza leca jer joj AF-S motor vrlo slab, pitanje je koliko bi ti brzina bila dovoljna, jedino sto ti oznaka garantira jest da je tiha
nazalost za bavljenje sportskom fotografijom treba posegnuti dublje u dzep, al s druge strane ti bi to amaterski tako da je jedini nacin da je isprobas pa da vidis dal ti odgovara
mislim da to opce nije problem, za amaterske fotke, fokusirati auto koji se krece nije tesko, jer nije neka brzina. (znam od frenda koji ima Canon 350D, koji ima malo brzhe objektive, al to je ta klasa, i on je radil fantasticne fotke s pokretnim objektima..ak znash tehniku)
jimmy jazz is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.12.2006., 20:27   #30
Quote:
Gosn. kotlokrpa kaže:
ako je frka s lovom treba radit obratno, stedit na foticu, a dat lovu za skupu lecu
e to je bila moja filozofija od pocetka, 440€ za D50, a poslje neke dobre objektive. zato sam se iznenadil kad sam cul da D50 nije dugovjecan, al nema veze, svejedno se isplati.
jimmy jazz is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.12.2006., 20:45   #31
evo jedna galerija trkacih auti. mislim da nije nikakav skuplji objektiv neg ovaj zadnji od 200mm , al moresh ga pitati.
ili ova tu. tehnika, fokus, i pucaj.
jimmy jazz is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.12.2006., 20:58   #32
e kotlokrpo.
kakav mi objektiv treba ak ocu slikati krajolik, i to vecinom planine.
znam da tu ima fora, tipa, sto veca ostrina, dubina slike, i dubinska ostrina.

ovo tu su mi ljepe fotke
i tip ocito ima specijalni objektiv, jel mi tak nekaj treba, i kaj to znaci?

Sigma 10-20mm f/4-5.6 EX DC HSM

ili ova slika..fantazija

a tek ova!? (neki ljudi rade ovak nekaj u studio3D i fotoshopu)

pa ti Norvezani su stvarno bogati kaj krave, tip ima bar 5 razlicitih super objektiva!?
jimmy jazz is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.12.2006., 21:15   #33
i josh jedno pitanje, ne kuzim ovu sliku
prema podacima, tip je 158 sekundi osvjetljival sa flashom?? to baterija zdrzhi u jednom? i kak je mogel tak dugo, ak je kod mene na D50 najduzhe vrijeme osvjetljavanja 30s.
ok josh se nisam opce pozabavil aparom, nemam ga pri sebi, to sam sam videl.

Ljelja pogle si na ovim slikama kaj D50 radi. uz postene objektive
jimmy jazz is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.12.2006., 21:44   #34
evo zakaj nisam stel Canona.

ovdi je tipicna Canonnova(nizhe klase), s totalno neprirodnim bojama.

Nikoni sa gore spomenutom Sigmom mi se vecinom vishe svidjaju od Canonovih.


ali, vec vidim koji mi je sljedeci objektiv. samo kaj te Sigme nigdi nema :|
jimmy jazz is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.12.2006., 22:53   #35
Quote:
jimmy jazz kaže:
i josh jedno pitanje, ne kuzim ovu sliku
prema podacima, tip je 158 sekundi osvjetljival sa flashom?? to baterija zdrzhi u jednom? i kak je mogel tak dugo, ak je kod mene na D50 najduzhe vrijeme osvjetljavanja 30s.
pa možda je imao eksterni flash sa svojom baterijom?! mada sumnjam da bi ekspozicija od 158 sekundi s flashom cijelo to vrijeme imala smisla. pa ovo drvo koje je onak neprirodno osvjetljeno u nekakvom prednjem planu bilo bi spaljeno, kaj ne? i imam feeling ko da ju je uzimal "iz ruke", bez stativa...shhh...

Quote:
jimmy jazz kaže:
Ljelja pogle si na ovim slikama kaj D50 radi. uz postene objektive
ma svaka čast, ali ja se ložim na c/b. zato još ne predajem olako svoju fm2ojku. imam 4 preodlična nikkor manualca svih mm-ova (a f-ova 1.8; 2.0; 2x 2.8) i na žalost, mogu ih baciti ako pređem na digitaliju, jer ih nigdje ne bi mogla našerafit. jest da mi je pomalo sve već pain in the ass, premicanje filmova po frižu, trčanje u studijo... čekam da dobijem na lotu.
Ljelja is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.12.2006., 22:57   #36
Quote:
Gosn. kotlokrpa kaže:
mojne davat 1400 jura za d200, bolje si kupi wizzair za 30 funti do londona kupi si ga tu za 1250 i jos ti ostane 150 eura da si kupis big mek, odes do hrvatske ambasade kazes da su ti ukrali svu lovu i nek ti plate kartu nazad
il ubodi na zrinjevcu najeftiniju kartu do new jorka, tamo si ubodi d200 za 900 eura sakrij ga medju prljave gace da ne platis carinu i sta ti ostane potrosi na njujorske poroke, a onda odi do hrvatske ambasade i reci da su ti ukrali svu lovu


ma sve mi je jasno osim onog dijela zakaj mi je neko trebao ukrast nofce?!
Ljelja is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.12.2006., 23:12   #37
@Ljelja: Tvoji non-AF nikkor-i možda i neće biti problem. Za Božić sam kćeri nabavio D80 i u manual-u piše da će to uglavnom šljakati, ali samo u full manual modu. Ukratko, ako zašarafiš non-AF objektiv i pokušaš okinuti, a da aparat nije u M-modu i manual (non-AF), D80 jednostavno neće okinuti. D200 je malo tolerantniji. U svakom slučaju, prije trošenja love, isprobaj. Usput, D80 plus jedna umjereno plastična Sigma (da se ja mogu igrati sa aparatom prije Božića) i 2 GB SD kartica koštali me 1400 eura. Da sam malo pričekao, za istu lovu sam u Zagrebu kod uvoznika mogao kupiti D200, samo body. Ja to kupujem na firmu, odbijam si PDV, računam troškove amortizacije, želim da mi je lako vikati na telefon nekome u Hrvatskoj ako štogod ode po zlu...

Zašto Nikon? Kćer mi od ranije ima analogni 90X i nekoliko solidnih ne-zoom objektiva. S druge strane, ja imam Canona isključivo da si ne posuđujemo objektive. I zadovoljan sam sa Canonom (350D), jer uz malo početnog truda sve se može i na Nikonu i na Canonu naštimati, uloži se u bolje objektive i to je to.
Poočim is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2006., 00:34   #38
Quote:
jimmy jazz kaže:
e kotlokrpo.
kakav mi objektiv treba ak ocu slikati krajolik, i to vecinom planine.
znam da tu ima fora, tipa, sto veca ostrina, dubina slike, i dubinska ostrina.

ovo tu su mi ljepe fotke
i tip ocito ima specijalni objektiv, jel mi tak nekaj treba, i kaj to znaci?

Sigma 10-20mm f/4-5.6 EX DC HSM

ili ova slika..fantazija

a tek ova!? (neki ljudi rade ovak nekaj u studio3D i fotoshopu)

pa ti Norvezani su stvarno bogati kaj krave, tip ima bar 5 razlicitih super objektiva!?
to je slikano wide zoom lecama, imas tu super comparisson http://www.kenrockwell.com/tech/digi...comparison.htm

sto se tice nocne fotke, ekspozicija je puno sekundi, al ne i flash
po nocnoj fotografiji mozes i nekoliko puta okidati flash i to na razlicitim pozicijama da bi stvorio efekt koji zelis, a danas je ionako tesko skuziti kako je fotka slikana gle ove ultraljubicaste fotke

http://foto.no/cgi-bin/bruker/dittna...vn=ultraviolet
Gosn. kotlokrpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2006., 11:29   #39
e thnx kotlokrpo!

procital i ostal na Sigmi

Quote:
Ljelja kaže:

ma svaka čast, ali ja se ložim na c/b. zato još ne predajem olako svoju fm2ojku. imam 4 preodlična nikkor manualca svih mm-ova (a f-ova 1.8; 2.0; 2x 2.8) i na žalost, mogu ih baciti ako pređem na digitaliju, jer ih nigdje ne bi mogla našerafit. jest da mi je pomalo sve već pain in the ass, premicanje filmova po frižu, trčanje u studijo... čekam da dobijem na lotu.
evo gle kaj veli onaj tester objektiva za manualne:

Optically they work great, however with most cameras you'll have no metering or automation.

zbog toga
ovdi
imash uputstva kak ih koristiti s digitalnim nikonima. ocito ide! s <Next> se kreces dalje na komentarima. ima i slika za primjere. poslje okidanja vidish sliku i histogram i moresh videti dal si pogodila..ak ne, promjenish postavke i ponovo slikash. s vremenom dobish osjecaj.

a kaj velite za ovu Sigmu? je to isto wide ancle? jeftinija je za 200€ od one 10-20 Sigme, i more se ju dobiti.
ovo je slikano s njom
jimmy jazz is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2006., 11:33   #40
Quote:
Poočim kaže:
@Ljelja: Tvoji non-AF nikkor-i možda i neće biti problem. Za Božić sam kćeri nabavio D80 i u manual-u piše da će to uglavnom šljakati, ali samo u full manual modu. Ukratko, ako zašarafiš non-AF objektiv i pokušaš okinuti, a da aparat nije u M-modu i manual (non-AF), D80 jednostavno neće okinuti. D200 je malo tolerantniji. U svakom slučaju, prije trošenja love, isprobaj. Usput, D80 plus jedna umjereno plastična Sigma (da se ja mogu igrati sa aparatom prije Božića) i 2 GB SD kartica koštali me 1400 eura. ....
umh!
mene D50, s Nikon kit objektivom i ultra-brzom SanDisk 2Gb kostala oko 550€(imal popust od 75€ zbog firme-bonovi)..
s povratom poreza to je ~440€...znaci ostaje mi najmanje 600€ josh za objektive usporedjeno da sam kupil D80! :|
jimmy jazz is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:40.