Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.08.2010., 00:21   #1
Balkanski ratovi

Može mi netko reći više o ovim ratovima, uzrocima i učesnicima i je li istina da su Srbi činili grozne zločine nad Albancima i drugima?
Johnnie is offline  
Old 17.08.2010., 01:37   #2
Da i nosili su ih u zubima i pekli na vatri usput plešući kolo, mani se propagande i Srba. Balkanski ratovi su ti bili jedan od sukoba koji su prethodili I. svjetskom ratu i koji su pokazali svu surovost svih malih balkanskih naroda. Videći da je bolesnik na Bosporu stvarno na umoru sklopili su savez Srbija Bugarska Grčka Rumunjska i Crna Gora te napali istoga i počeli kidati plijen svako na svoju stranu. Kako nomrlano pohlepni nisu bili zadovoljni Bugari su napali Srbiju jer nisu bili zadovoljni s podjelom Makedonije na koju su oboje polagali pravo, tu je još bilo i pitanje Skadra kojeg su Crnogorci uz stvarno velike žrtve zauzeli ali su ga morali predat nakon intervencije velikih sila i stvarnja albanske države u čemu su najviše prste imali Austrijanci jer su hrjeli spriječiti izlaz Srbije na more. Bugari su znači ove napali ali su se ujedinili sad Srbija, Grčka i Rumunjska i porazili Bugare te podijelili Makedoniju između sebe, a tu su čak i profitirali Turci jer su vratili grad Jedrene. Uglavnom suma sumarum je da su Turci konačno protjerani skoro iz Europe, male blakanske države su doživjele teritorijalna proširenja, najviše Srbija koja je izašla kao najveći dobitnik iz ovog rata, ali ipak bez izlaza na more. Grci su takoer izašli zadovoljni kao i Rumunji, dok je država Albanija stvorena već nakon I. svjetskog rata, a i Crna Gora je dobila dijelove Sandžaka i Metohije. Bilo je mnogo krvavih obračuna s neprijateljem svakog sa svakim tako da neka generalizacija nes toji baš, jer su npr Albanci često znali ubandama napadati zalutale srpske odrede, kao što su i ovi nerijetko u osveti na Kosovu i metohiji pogotovo znali spaliti poneka arnautska sela, ali toga je bilo s obje strane, Taj problem je postojao i u Grčkoj gdje su se Grci surovo obračunavali s turskim stanovništvom. Eto nadam se da sma malo ti približio temu, nisam baš najjasnije neke stvari napisao, ali bit će prilike nadam se, pozz
levanat7 is offline  
Old 17.08.2010., 11:18   #3
Godine 1912. Srbija, Grčka, Crna Gora i Bugarska sklopile su vojni Balkanski savez i međusobno se dogovorile o napadima usmjerenima na jug (na Osmansko Carstvo). Prvi balkanski rat započeo je 8. listopada 1912. godine napadom crnogorske vojske.
Za mjesec dana su zauzeli skoro sav teritorij Osmanskog Carstva u Europi pa je Osmansko Carstvo tražilo intervenciju velikih europskih sila. U prosincu u Londonu je sklopljeno primirje po kojem su europske sile morale priznati osvajanja balkanskih država i stvorena je država Albanija. Osmansko Carstvo se protivilo takvim odredbama mira pa je rat nastavljen u siječnju 1913. Ali nakon što su izgubili Jedren i Skadar, pristali su na nastavak mirovnog sporazuma koji je potpisan 30. svibnja 1913. Osmansko Carstvo je predalo Kretu Grčkoj i priznalo gubitke teritorija.

Drugi balkanski rat vođen je za teritorij Makedonije. Bugarska je započela rat, a protiv nje su ratovali preostali balkanski saveznici kojima se pridružila Rumunjska i čak Osmansko Carstvo. Bugarska je poražena, a Makedonija je podijeljena na tri dijela: sjever Srbiji (Vardarska Makedonija), istok Bugarskoj (Pirinska Makedonija), a jug Grčkoj (Egejska Makedonija).
čbelica is offline  
Old 17.08.2010., 11:29   #4
Quote:
Johnnie kaže: Pogledaj post
Može mi netko reći više o ovim ratovima, uzrocima i učesnicima i je li istina da su Srbi činili grozne zločine nad Albancima i drugima?
po divljastvu , sadizmu i varvarstvu niko nije ravan ustaskim zlocinima ...
miau is offline  
Old 17.08.2010., 14:13   #5
Quote:
miau kaže: Pogledaj post
po divljastvu , sadizmu i varvarstvu niko nije ravan ustaskim zlocinima ...


joj kako volim ove srpske off-topičare koji sve pokušaju skrenuti na ustaše i njihove "nezamislive zločine"

nitko im nije ravan osim srpskih vojnika,civila,četnika,ljotićevaca,popova itd.
__________________
Bolje da te Turčin goni mačem nego Nijemac sa perom.
Zagorski Križar is offline  
Old 17.08.2010., 15:03   #6
Zločini nad Albancima nisu imali uzroka jer su i Albanci bili žrtve Turaka,ali su nastradali najviše od Srba...

Cijelo 20.st Kosovski Albanci su bili "niža rasa" pod Srbima,osim možda 1974.-1980.
__________________
.
Michael Collins is offline  
Old 17.08.2010., 15:58   #7
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Zločini nad Albancima nisu imali uzroka jer su i Albanci bili žrtve Turaka,ali su nastradali najviše od Srba...

Cijelo 20.st Kosovski Albanci su bili "niža rasa" pod Srbima,osim možda 1974.-1980.
A onda je svizac zamotao čokoladu, aj uozbilji se, prva stvar da ih nisu voljeli nisu, činjenica, al isamo su im se osvećivali za ono šta su ovi pod Turcima radili, Albanci iz 17. i 19. stoljeća se bitno razlikuju, Turcima su bil idobri saveznici jer su bili islamske vjeroispovijesti kao i oni, te su sa Srbima pretežno bili na ratnoj nozi. Od kraja 2 balkanskog rata ivraćanja Kosova i Metohije pod srpsku vlast Albanci se neprestano bune, svako malo je morala bit slana vojska dolje da smiri tenzije, nisu ni Albanci bili nikakvo cvijeće u tim međusobnim obračunima kao ni Srbi. Iako su Srbi imali plansku politiku naseljavanja solunskih boraca na Kosovo s ciljem promjene demografske slike. II svjetski rat koji prezirem davati kao argument jer je tu bilo toliko toga, Albanci su Srbe masovno terorizirali na Kosovu, pa nakon rata je i Tito zabranio povratak prognanim Srbima, jer je znao da će doći do povečanja tenzija između jednih i drugih. Ugl da ne ostane samo na Srbima i Albancima, zanimljiva je jedna stvar, a to je da je svugdje dolazilo do velikih demografskih promjena. Na osvojenim područjima je dolazilo do masovnih iseljavanja, mahom Turaka, što zbog straha što zbog terora i osvete osvajačkih vojski, te je tu Balkan i dobio epitet crne kulturne rupe Europe, jer suživot međusobni nije bio moguć, ostajale su mahom etnički homogene države s iznimkom jednog malog dijela Bugarske, Srbija je što je još zanimljivije kao paradoks, smanjila sebi homogenost, jedina od svih. U svoj su teritorij priključili Sandžak(Rašku) gdje je ostalo dosta muslimana i Kosovo gdje je bio velik broj Albanaca
levanat7 is offline  
Old 17.08.2010., 17:42   #8
Quote:
Zagorski Križar kaže: Pogledaj post


joj kako volim ove srpske off-topičare koji sve pokušaju skrenuti na ustaše i njihove "nezamislive zločine"

nitko im nije ravan osim srpskih vojnika,civila,četnika,ljotićevaca,popova itd.
to prije govori o vama kako ste iskompleksirani kad teme pocinjete sa
Quote:
Može mi netko reći više o ovim ratovima, uzrocima i učesnicima i je li istina da su Srbi činili grozne zločine nad Albancima i drugima?
miau is offline  
Old 17.08.2010., 18:12   #9
Quote:
levanat7 kaže: Pogledaj post
... Srbija je što je još zanimljivije kao paradoks, smanjila sebi homogenost, jedina od svih. U svoj su teritorij priključili Sandžak(Rašku) gdje je ostalo dosta muslimana i Kosovo gdje je bio velik broj Albanaca
Mislim da bi za Srbiju bilo najbolje da otpise i Sandžak. Naveliko bi se povecala srpska homogenost u Srbiji, a smanjile tenzije sa Bosnjacima.
Dilberth is offline  
Old 17.08.2010., 18:27   #10
Quote:
miau kaže: Pogledaj post
to prije govori o vama kako ste iskompleksirani kad teme pocinjete sa
pa čovjek je samo pitao je li istina!a ti umjesto da ga demantiraš činjenicama ti okreneš priču k ustašama
__________________
Bolje da te Turčin goni mačem nego Nijemac sa perom.
Zagorski Križar is offline  
Old 17.08.2010., 18:34   #11
Quote:
levanat7 kaže: Pogledaj post
ostajale su mahom etnički homogene države s iznimkom jednog malog dijela Bugarske, Srbija je što je još zanimljivije kao paradoks, smanjila sebi homogenost, jedina od svih. U svoj su teritorij priključili Sandžak(Rašku) gdje je ostalo dosta muslimana i Kosovo gdje je bio velik broj Albanaca
ko sto su i druge zemlje sebi smanjile homogenost , i bugarska i grcka , malo provjeri prvo kad si toliko informisan ..

Zadnje uređivanje miau : 17.08.2010. at 18:40.
miau is offline  
Old 17.08.2010., 19:06   #12
Quote:
miau kaže: Pogledaj post
ko sto su i druge zemlje sebi smanjile homogenost , i bugarska i grcka , malo provjeri prvo kad si toliko informisan ..
Grčka je etnički nahomogenija država u Europi, sa oko 98% Grka nakon što su istjerali Turke,što se Bugarske tiče, Rome pod narodnost neku specifičnu ne računam, jedino što mi je ostalo možda oko 7 8 % turaka, inače da se nadovežem na ono od Dillbertha, a mogla je se i Hrvatska tako 91-e odreći Krajine po toj logici, i Bosna se tako može odreći Republike Srpske i Herceg Bosne i Španjolska Baskije i Engleska Sjeverne Irske itd itd da ne nabrajam dalje. Ali Turci su ostavili gadno nasljeđe na Balkanu kad pogledaš malo, krajeve u AU tadašnjoj uz granicu sa sa BiH današnjom su mahom naseljavali Srbi, kao i u samoj BiH je živjelo puno više Srba i prostor je bio homogeniji nego u Vojvodini primjerice, sve zbog njihovih osvajanja, težak čvor za rasplesti
levanat7 is offline  
Old 17.08.2010., 19:27   #13
1912. grcka nije bila toliko homogena , procitaj malo ko je sve zivio u tim tek prikljcenim ili oslobodjenim krajevima tamo ...

7 8% turaka u bugarskoj je vise od 2% muslimana u srbiji ...
miau is offline  
Old 17.08.2010., 19:31   #14
Quote:
miau kaže: Pogledaj post
1912. grcka nije bila toliko homogena , procitaj malo ko je sve zivio u tim tek prikljcenim ili oslobodjenim krajevima tamo ...

7 8% turaka u bugarskoj je vise od 2% muslimana u srbiji ...
Al Kosovo ne računaš više , 2 % nije mnogo ali homogeni na jednom teritoriju su latentna opasnost. Ok iza grčkog turskog rata je nastalo čišćenje ali bez I svjetskog rata nastalo bi odmah iza, prejak je pritisak bio Grka, znaš i sam kako to funkcionira
levanat7 is offline  
Old 17.08.2010., 19:35   #15
srbijanski sandzak ima oko 50% muslimana , 3 opstine prema republici srpskoj imaju srpsku vecinu , 3 koje su istocno imaju muslimansku vecinu ...
ni u crnogorskom dijelu nisu brojniji ...
i trebam li govoriti da je to stara raska ...

a 2% ih je bilo u srbiji sa kosovom ako se ne varam ...

a valjda si cuo za grcko - tursku razmjenu stanovnistva , i valjda znas koliko je doslo jednih a koliko drugih ...
a u sjevernoj grckoj je bilo bilo slovena makedonaca , kao i cincara ...

a nisam razumio da su srpske teritorije oko bih i u bih tezak cvor za rasplesti ?

Zadnje uređivanje miau : 17.08.2010. at 19:40.
miau is offline  
Old 17.08.2010., 19:43   #16
Quote:
miau kaže: Pogledaj post
srbijanski sandzak ima oko 50% muslimana , 3 opstine prema republici srpskoj imaju srpsku vecinu , 3 koje su istocno imaju muslimansku vecinu ...
ni u crnogorskom dijelu nisu brojniji ...
i trebam li govoriti da je to stara raska ...

a 2% ih je bilo u srbiji sa kosovom ako se ne varam ...

a valjda si cuo za grcko - tursku razmjenu stanovnistva , i valjda znas koliko je doslo jednih a koliko drugih ...
a u sjevernoj grckoj je bilo bilo sllovena makedonaca , kao i cincara ...

a nisam razumio da su srpske teritorije oko bih i u bih tezak cvor za rasplesti ?
Ne znam to sa Kosovom da ih je 2% al ajde vjerujem ti, znam točno kako je išla razmjena moja je teza da je Blkanski rat bio samo uvod u to, koliko danas ima tih cincara i slavena, nema ih, ili asimilacija ili se kupi prije ili kasnije , vidjeli smo kako je to išlo ima 15 godina, gdje neće onda. Srpske teritorije , puno njih polaže pravo na to područje, ne ulazim u daleku povijest previše puta je to išlo iz ruke u ruku i ne samo to, znam ja da je to stara Raška, ja prvi nisam pobornik toga da to nije to Srbija, za mene je i neovisnost Kosova nelegalna, za mene ne postoje dvostruki aršini, ili svima jednako ili svi radimo što nas je volja pa kako bude, ali jbg.
levanat7 is offline  
Old 17.08.2010., 19:46   #17
Quote:
levanat7 kaže: Pogledaj post
Grčka je etnički nahomogenija država u Europi, sa oko 98% Grka nakon što su istjerali Turke,što se Bugarske tiče, Rome pod narodnost neku specifičnu ne računam, jedino što mi je ostalo možda oko 7 8 % turaka, inače da se nadovežem na ono od Dillbertha, a mogla je se i Hrvatska tako 91-e odreći Krajine po toj logici, i Bosna se tako može odreći Republike Srpske i Herceg Bosne i Španjolska Baskije i Engleska Sjeverne Irske itd itd da ne nabrajam dalje. Ali Turci su ostavili gadno nasljeđe na Balkanu kad pogledaš malo, krajeve u AU tadašnjoj uz granicu sa sa BiH današnjom su mahom naseljavali Srbi, kao i u samoj BiH je živjelo puno više Srba i prostor je bio homogeniji nego u Vojvodini primjerice, sve zbog njihovih osvajanja, težak čvor za rasplesti
Grcka je puna Makedonaca i Vlaha (onih pravih ), somo oni ne smiju javno ni da pisnu.

Srbija bila najvise obsjednuta sa drzavnom homogenosti od svih bivsih jugoslavenskih republika, pa mislim da bi otpisivanje Sandzaka, ili bar muslimanskih opcina u Sandzaku bilo fer za sve.
Dilberth is offline  
Old 17.08.2010., 19:52   #18
pa oko 200-300 000 muslimana u srbiji , na 10 miliona stanovnika dodje oko 2% , ali ajde ne moras me drzati za rijec , otidji na zvanicni sajt pa provjeri ...

u grcko turskoj razmjeni 1921. je valjda bilo vise grka koji su napustili tursku nego obrnuto , mada je i jednih i drugih bilo puno ...
jedini su bili izuzeti grci iz istanbula , koji su otisli u egzodusu 1950. i neke nakon istanbulskog pogroma ...

sloveni iz grcke su dosta njih p rotjerano u jugoslaviju 1945. pod izgovorom da su bili komunisti ... doduse u jugoslaviju su bjezali i grci komunisti ...

ostali su asimilizovani , zajedno sa cincarima ...

za bugarsku manje znam koga su dobili sve 1912.
za ruminiju isto ne zna ... znam jedino da su 1918. dobili dosta madjara u transilvanij ...

albanija kad je postala nezavisna 1912. i onda je imala ne albanaca , ne znam tacan procnat ali bilo ih je ...

htio sam reci zasto su srpske teritorije oko drvara ili banja luke tesko rjesiv cvor kad je vec rijesen dejtonom , a to nije nista nerjesivo niti nejasno ...
ali dobro to nije tema ...
miau is offline  
Old 17.08.2010., 19:55   #19
Quote:
Dilberth kaže: Pogledaj post
Grcka je puna Makedonaca i Vlaha (onih pravih ), somo oni ne smiju javno ni da pisnu.

Srbija bila najvise obsjednuta sa drzavnom homogenosti od svih bivsih jugoslavenskih republika, pa mislim da bi otpisivanje Sandzaka, ili bar muslimanskih opcina u Sandzaku bilo fer za sve.
srbija je ostala jedina multietnicka republika u ex yu ... u stvari zajedno sa crnom gorom i makedonijom ...

zato nemoj svoje stavove da prijektujes na srbiju .. u srbiji nikome ne smetaju muslimani , madjari , bugari ili albanci , zasto bi i smetali ...
miau is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:22.