Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Domovinski rat

Domovinski rat Domovinski rat bez politike

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.02.2010., 15:10   #1
Velebitsko bojište

Evo kako sam ja opčinjen Velebitom, i u ratu i u miru, volio bi da mi se pridruže svi oni koji znaju nešto, a naročito heroji koji su bili tamo.
Svakako smatram da Velebit zaslužuje svoj podforum, jer jednostavno taj čaroban krajolik u miru je bio veliki pakao u ratu. Istina, tu nije bilo tenkovskih napada (jedan je bio pa je zauvijek tamo ostao), ali ta hladnoća, kamen itd učinili su ga legendom.

Modertatori, ako mislim svrsishodnim da prebacite postove iz teme Akcija "Maslenica" ovdje.
zdfil is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2010., 00:20   #2
Super ideja bilo bi interesantno čuti nešto o logistici,prehrani ,općenito o svakodnevnici u takvim uvjetima.
Naravno i o borbenim djelovanjima.
Nekako mi nedostaje informacija sa Ličke strane o tome se malo piše ipak je Velebit na toj strani drugačije konfiguracije.
__________________
Posebno važno primijetiti je da je ovaj rezultat ostvaren unatoč silnoj antipropagandi koja se vodila praktički svim sredstvima uz asistenciju velike većine hrvatskih medija.
teljig is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2010., 11:47   #3
Evo da se malo prisjetimo kako se stvar zahuktala, jer počelo je već to u kolovozu 1990.
http://www.youtube.com/watch?v=E6uD72gSHcs

Hrabri hrvatski ratnici na Tulovim gredama
http://www.youtube.com/watch?v=DE36CRilyZ4
zdfil is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2010., 18:25   #4
Quote:
zdfil kaže: Pogledaj post
Evo da se malo prisjetimo kako se stvar zahuktala, jer počelo je već to u kolovozu 1990.
http://www.youtube.com/watch?v=E6uD72gSHcs

Hrabri hrvatski ratnici na Tulovim gredama
http://www.youtube.com/watch?v=DE36CRilyZ4
"Vilenjaci"
Legende
marasovac is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2010., 18:36   #5
Jučer sam gledao dokumentarac o Velebitu, u kojem je u glavnoj ulozi bio živa legenda Velebita, Ante Vukušić. Pa je Ante ispričao onu priču, kad su jugokomunistički titovi petokraki banditi zrakoplovima raketirali Velebitsku Plješivicu i Zavižan.
Ante je rekao: "Htjeli su ubiti Vilu Velebita, ali nisu uspjeli, ona je tu, i bit će tu dok bude nas, i dok bude Velebita!"
Naježio sam se kad sam to čuo, i sad se ježim dok ovo tipkam.
I zato, i moja poruka svima onima koji su rušili, koji ruše i koji žele rušiti Hrvatsku: trud vam je uzaludan. Sve dok je Hrvatskog Velebita, i Vile Velebita, bit će i Hrvatske, što znači, ako žele rušiti Hrvatsku onda najprije moraju srušiti Velebit.
A to je nemoguće, jer kad bi ta jugokomunistička zločinačka, banditska, petokraka žgadija i pokušala rušiti Velebit, Velebit bi napravio ono što je napravio svakome tko se s njim išao zajebavati. Zgužvao bi ga, prožvakao i ispljunuo.
Suzo Hrvatska, najljepša planino u svemiru, čekaj me, i to u onom najjačem križarskom uporištu, u kojem su se hrabri hrvatski bojovnici poput Antike i Stipe Vukića, MIle Sertića, Pavla Došena, Martina Došena, Nikole Šikića, Nikole Šimunića, Ivice Oreškovića, Paje i Mate Asića, Nikole Miljkovića, Mice i Ane Pavičić, Mile Šarića, Ivana i Dragice Došen, Ane Pavičić i Ivice Mataka hrabro borili protiv neojugoslavenskih srbokomunista, jer ti sutra dolazim!
marasovac is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2010., 18:36   #6
Postoji nekoliko sudionika DR koji su, kao pripadnici neke od SJP, bili na velebitu po nekoliko tura. Voljni su i tu pisati, ali nikako da se registriraju. Valjda ih ono pitanje pri kraju registracije zaje...
zdfil is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2010., 20:08   #7
Quote:
zdfil kaže: Pogledaj post
Postoji nekoliko sudionika DR koji su, kao pripadnici neke od SJP, bili na velebitu po nekoliko tura. Voljni su i tu pisati, ali nikako da se registriraju. Valjda ih ono pitanje pri kraju registracije zaje...
Postoje i nespecijalci koji su tamo proveli dvije zime i jedno ljeto.
mwm is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2010., 21:02   #8
Quote:
zdfil kaže: Pogledaj post
Hrabri hrvatski ratnici na Tulovim gredama
http://www.youtube.com/watch?v=DE36CRilyZ4
Jeli ovaj isječak dio nekog dokumentarnog filma?

I može li se nabaviti nekako?

Ako i nemaš, svejedno puno hvala za ovaj kratki isječak.


Quote:
mwm kaže:
Postoje i nespecijalci koji su tamo proveli dvije zime i jedno ljeto.
Jesu li ti poznata neka lica sa ovog isječka:
http://www.youtube.com/watch?v=DE36CRilyZ4
__________________
Timski igrač
Pilatus is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2010., 21:08   #9
Quote:
Pilatus kaže: Pogledaj post


Jesu li ti poznata neka lica sa ovog isječka:
http://www.youtube.com/watch?v=DE36CRilyZ4
Samo Kotlar. Kad je ovo snimano?
mwm is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2010., 15:07   #10
Quote:
mwm kaže: Pogledaj post
Samo Kotlar. Kad je ovo snimano?
ZIMA 94/95
Antonio cimavica is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2010., 17:53   #11
Quote:
Pilatus kaže: Pogledaj post
Jesu li ti poznata neka lica sa ovog isječka:
http://www.youtube.com/watch?v=DE36CRilyZ4
Mogu ja odogovorit umjesti njega?
Znači, ovo su "Velebitski viljenjaci", odnosno, planinska satnija 7. domobranske pukovnije.
Riječ je uglavnom o domorocima, koji su najbolje poznavali teren, i pomagali su specijalnim postrojbama koje su držale više kote na Velebitu, kao vodiči i kao logistika. Na snimci vidiš kako drže uzde u rukama. Sad će netko reći da to nisu pravi branitelji, da nisu ratnici. Možda će politizirati da oni ne trebaju biti u registru. Ali istina je da su oni legende, i da mi bez njih ne bi opstali gore. Jer, što bih ja jeo i pio da mi ti dečki nisu svaki dan gore donosili hranu i vodu?
Čak i najobičniji satni mehanizam sastavljen je od raznih zupčanika, neki su veći, neki manji, neki služe za ovu a neki za onu svrhu, ali to je sve jedan mehanizam, jedan stroj, i kad pukne jedan zupčanik, onda staje cijeli stroj.
Samo što je to nekima teško objasniti.
Ali ja ih uopće ne smatram manje vrijednima, isto kao što ne smatram manje vrijednima pripadnike R-brigada koje su bile u nižem Velebitu, a tu posebno valja istaknuti legendarnu 112. brigadu HV-a
I svatko tko je bio gore, moj je brat po oružju, i potpuno jednako vrijedan i koristan.
marasovac is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2010., 18:22   #13
I još jedna, posebna, meni najdraža, na kojoj su dečki iz moje postrojbe, ali i dečki iz planinske satnije 7. DP.
Slika koja izaziva podjeljene osjećaje, s jedne strane ponos i posebnu čast, a s druge strane bijes i razočarenje. Kad vidite sliku shvatit ćete o čemu vam govorim:

http://i43.tinypic.com/k17tap.jpg

Poanta je u čovjeku u zelenoj spitki, koji nam je svima skupa bio zapovjednik...
marasovac is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2010., 00:24   #14
Odlične slike marsovac. Stavi još ako imaš.
Gdje je slikana druga slika? Jel ono Vučipolje?

A osoba u zelenj spitki će uskoro biti slobodna među svojim pukom.
zdfil is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2010., 11:19   #15
Bio sam na Velebitu kratko, 1993., kao zamjena nekim dečkima....bilo je teško i opasno. Bilo je već proljeće i dok sam ja bio tamo nije bilo većih borbi mada prije nego sam došao je bilo svega. Bez obzira na rat, planina je predivna, ali i opasna. Dečki koji su tamo bili su bili žestoki tipovi i nije ni čudo da su se četnici proveli tako kako su se proveli.
Sihanouk is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2010., 11:48   #16
Quote:
zdfil kaže: Pogledaj post
Hrabri hrvatski ratnici na Tulovim gredama
http://www.youtube.com/watch?v=DE36CRilyZ4
Šteta da je pjesmom pregažen ton, volio bih čuti o čemu ljudi pričaju...

A tko je onaj čovjek drednjih godina, zadnju minutu i pol filma? Po stavu bi se reklo da je neki zapovjednik i da j edošao u pregled svoje postrojbe.....
mayday_bbb is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2010., 17:52   #17
Quote:
mayday_bbb kaže: Pogledaj post
A tko je onaj čovjek drednjih godina, zadnju minutu i pol filma? Po stavu bi se reklo da je neki zapovjednik i da j edošao u pregled svoje postrojbe.....
Danijel Kotlar, sad umirovljeni brigadir, a tad zapovjednik 7. domobranske pukovnije.
__________________
Timski igrač
Pilatus is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2010., 19:25   #18
Mislim da je za Velebitsko bojište dovoljno reći da niti jedna vojska u povijesti čovječanstva nije provela zimu na Velebitu. Provela ju je jedino HV!!
Gore nisu mogli opstati "obični" vojnici koji su se hrabro borili diljem Lijepe Naše. Za biti gore nije bila dovoljna samo hrabrost već velika izdržljivost tijela i duha. Nije ni čudo da su gore bili samo pripadnici SPJ i to u smjenama po dva mjeseca.
Ali opet kada čovjek vidi tu ljepotu, bilo ljeti bilo zimi, poželi gore ostati zauvijek...
zdfil is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2010., 23:14   #19
Quote:
zdfil kaže: Pogledaj post
Mislim da je za Velebitsko bojište dovoljno reći da niti jedna vojska u povijesti čovječanstva nije provela zimu na Velebitu. Provela ju je jedino HV!!
Prika, ja znam da si ti imao najbolju namjeru, ali ovo nije istina, odnosno, nije posve točno. Recimo, ja sa svojima, kad smo imali prvi stupanj bojeve gotovosti, bio pet dana u Starigradu, pet na Bukvi, i pet na čuki, a kad nije bio prvi stupanj, pet dana u Starigradu, pet na ćuki i onda pet dana slobodan, doma u Zadar. Tako da ja a ni itko drugi nije bio sve vrijeme na Velebitu.
Cijelu zimu na Velebitu proveli su samo križari, zimu 1945./1946, i gotovo cijelu zimu 1946./1947. kad su ih pred sam kraj zime partizani pobili ili uhitili, a samo trojica su uspjela pobjeći. No to je već sasvim druga tema...
Inače, u domovinskom ratu najviše vremena na Velebitu provela je specijalna policija, a od specijalne najviše zadarska specijalna, legendarni "Poskoci". No i oni su imali slobodne dane kao i svi ostali, manje nego ostali ali su ih imali...

Stavit ću još slika kad uhvatim malo vremena, nemaš frke...
marasovac is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2010., 01:18   #20
Pa nisam ja ni mislio da su cijelu zimu gore bili uvijek isti ljudi. Kao što si ti napisao. 5 dana gore, pa 5 dana "odmora". Ali sigurno je uvijek netko bio gore. I to cijelu zimu.
zdfil is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:02.