Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Ostali mediji > Tisak

Tisak Za pranje prozora, potpalu i dresuru pasa. Možda i čitanje.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.10.2009., 22:39   #1
Zarez - ajmo čitatelji Zareza :D

Evo da i Zarez ima svoj topic na forum.hr-u. Na prve tri stranice ga nisam našao, pa dalje nisam ni tražio. Kako vam se sviđa novo ruho Zareza, koliko često čitate, koje autore i kolumne najviše volite čitati itd. itd.
__________________
"Cijeli lendskejp se mijenja."
Druid is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2009., 20:50   #2
Znala sam ga često čitati u knjižnici ali sad ga sporadično dobivaju pa ga se rijeđe dočepam.
Uglavnom novine koje volim pročitati, razmišljala sam čak i o pretplati jedno vrijema.
Sad kad u knjižnici mogu samo do Vijenca čitam njega al nije to to.
Na Zarez sam se navukla još kad je bio objavljen intervju sa Jimom Goadom, evo sad sam ga našla na netu
http://www.zarez.hr/174/tema3.htm
Super da si postavio temu, idem sad ponovno pročitati intervju.
Baj.
Libertango is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2009., 01:55   #3
Zadnje što sam pročitao na Zarezu jeste članak pod nazivom "Fenomen Hrabal", iz 2007., od Jaroslava Pecnika, pisan povodom desetogodišnjice smrti velikog češkog književnika Bohumila Hrabala. Na njega slučajno nabasah (ne na Hrabala već na članak) prije koji dan tražeći po internetu neke informacije o najznačajnim češkim književnicima druge polovice 20. stoljeća. Prije sam malo češće navraćao na Zarez jer je tamo neko vrijeme pisao i jedan moj kolega i poznanik, a danas slabije pošto mi je cijeli taj diskurs vremenom postao pomalo naporan: naginjem jednostavnijim formama. Ne zato što to ne razumijem, već stoga što želim osjetiti flow prilikom čitanja, a ovdje ga baš i ne osjećam. Ipak, s vremena na vrijeme opet bacim oko na Zarez. Iako me često nažulja...
selobirty-a is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2009., 12:11   #4
Mislim da Idi Prester pod hitno treba dati dvije stranice u Zarezu umjesto Nataše Govedić a pod istim imenom, to je sad ultrapostmoderno, osobito otkad Jagna Pogačnik piše Veljačine kolumne u Jutarnjem.
__________________
it's my Party, and I'll cry if I want to
gdja Castro is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2009., 17:37   #5
Neredovito citam Zarez pa mi je solidan. Ima tu pizdarija, a ima i skroz korisnih stvari. Natasa Govedic
Sudden Sid is online now  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2009., 18:18   #6
Imam veliku zamjerku Zarezu, to jest ukupnom poslovanju istog, redakciji napose: nedopustivo je da im sajt doslovno mjesecima stoji bez sadržaja. Ipak dobivaju više-manje sigurne novce i ne moraju ovisiti o tržištu, iako im ta sredstva jesu skresana...
Moram priznati da tiskano izdanje nisam čitala dosta dugo, ono stalno referiranje na Shavira mi je jedno vrijeme išlo na živce. Mislim, Steven Shaviro, tko je taj.
Uvijek sam rado čitala Borisa Becka, u vrijeme dok sam redovitije čitala, njegovu pomaknutu perspektivu, a sličnom perspektivom se diči i Nataša Govedić pa je volim čitati, kad god mi dospije pod ruke, iako je osobno i ne lajkam naročito.
liar is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2009., 18:41   #7
ajde da i zarez dobije svoj topic

druid, na koje novo ruho mislis? ne vidim nikakve revolucionarne promjene (zadnji broj koji mi je stigao je 267)

inace, volim zarez, ali osim ovog sto liar pise za site, slampavi su i sto se produljenja pretplate i problema s dostavom tice (nitko se ne javlja na telefon (faks im je bio iskljucen), maila nemaju itd))

Zadnje uređivanje Peppa Pig : 25.10.2009. at 19:08.
Peppa Pig is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2009., 19:02   #8
Quote:
Sudden Sid kaže: Pogledaj post
Neredovito citam Zarez pa mi je solidan. Ima tu pizdarija, a ima i skroz korisnih stvari. Natasa Govedic
Ispričat ću ti, brajo, delić svoga sećanja.

Bilo je to tamo prije nekih četr, pet godina kad je izašo film Krupna riba.
Ne mogu ti opisat, brajo, koliko me je taj film bio dirnuo i oduševio.
I, odem ti ja na internet da vidim šta ima ...
... i, na(i)đem na stranici zarez.hr (na) recenziju Krupne ribe
napisanu od strane Nataše Govedić.
Prikazat ću ti, brajo, smajlićima moje lice tijekom i nakon čitanja te recenzije, na =

Mr. T is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2009., 19:20   #9
Quote:
Peppa Pig kaže: Pogledaj post
druid, na koje novo ruho mislis? ne vidim nikakve revolucionarne promjene (zadnji broj koji mi je stigao je 267)
Ma mislim "novo staro", već smo se svi navikli na njega pa ga ne doživljavamo kao novo. Mislim da tamo negdje oko broja 254 se pojavilo novo ruho.

Quote:
Peppa Pig kaže: Pogledaj post
inace, volim zarez, ali osim ovog sto liar pise za site, slampavi su i sto se produljenja pretplate i problema s dostavom tice (nitko se ne javlja na telefon (faks im je bio iskljucen), maila nemaju itd))
Imaju mail, barem su imali funkcionalan prije godinu dana, ne znam za danas. Možeš poslati mail Rošku osobno, mada on više nije glavni urednik. Ja već četiri godine svaki Zarez kupujem na kiosku Tiska, nijedan broj u zadnje četiri godine nisam propustio. Zapravo "lažem", u specifičnim okolnostima kad nisam mogao do njih sam nekih 4-5 propustio, ali sam kasnije ih "prelistao" na internetu. Sada više ne ažuriraju ovo na netu, što je šteta, ali s druge strane ih i kužim jer puno ljudi možda nije zbog toga kupovalo. Mada ja sam uvijek baš namjerno ih podržao s tih 24 kune mjesečno jer ih smatram ako ne već najboljima, a onda među najboljim novinama u Hrvatskoj. Čak i kada me par broja razočara ili bude samo par dobrih tekstova u njima, opet kupim.
__________________
"Cijeli lendskejp se mijenja."
Druid is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2009., 19:28   #10
Više se isplati dati 12 kuna za Zarez koji ti i ostane odmah i u kojemu imaš šta i za pročitati nego dva puta po 7 za jutarnji ili večernji (iako mi se, priznajem, i to nekad omakne)... Ali čitanje večernjeg se svede na ritual pregledavanja i malo vidjeti jel se promjenilo šta u stilu pisanja na bolje ili na gore, eventualno pokoju informaciju ili dezinformaciju i tako to i onda možeš oprati prozore s njim ili spremati pršut u njega da se ne pokvari. Sa Zarezom je ipak druga priča, evo čuvam sve te silne brojeve (samo unatrag zadnje četiri godine jer ga prije nisam kupovao nego samo tu i tamo pročitao koji članak na netu) i tako.

Najdosadnija kolumna - ona od Biserke Cvjetičanin. Bože, u životu nisam toliko suhoparnu i dosadnu kolumnu čitao. Ženo, svaka ti čast, ali kolumna ti je toliko neživotna i nezanimljiva da to nije za vjerovat'.

S druge strane uvijek bude zanimljivih tematskih blokova, Roško je znao dobre temate priređivati pa i Horvat u novije vrijeme i neki drugi, volim čitati Jovanovićeve kolumne "noga filologa", Horvat je jedno kraće vrijeme pisao onu dobru kolumnu "protiv političke korektnosti" (ne znam zašto više ne, ponestalo mu tema ili je bio zauzet oko rada na knjizi?), a uvijek se nađe i neki zanimljivi vanjski suradnik, bio poznat bio manje poznat bio potpuno nepoznat širem čitateljstvu. To mi se kod Zareza sviđa, između ostalog...

I u zadnje vrijeme im satira često zna promaknuti, ne znam zašto to...
__________________
"Cijeli lendskejp se mijenja."
Druid is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2009., 19:28   #11
Čuj sad ovo, možeš poslati mail Rošku osobno. Jel' to privatni pamflet ili novina financirana od strane više proračunskih instanci? Doduše, po čestini spominjanja Shavira, činilo mi se da je lagano privatizirani, Roškov, medij, svojedobno.

Tko je trenutno glavni urednik - Katarina Luketić? - ajmo, koji je njezin mail da pošaljemo primjedbe?
liar is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2009., 19:35   #12
Quote:
liar kaže: Pogledaj post
Čuj sad ovo, možeš poslati mail Rošku osobno. Jel' to privatni pamflet ili novina financirana od strane više proračunskih instanci?
Pa ne vidim zašto ne bi i tako. Zarez je dovoljno slobodouman časopis da se ne mora skrivati iza nekih "protokola" a kad makneš protokol vidiš prljavštinu, kao što je to slučaj s mnogim drugim novinama u Hrvatskoj. Šatro nije privatizirano i nema sukoba interesa, a kad tamo međutim. Nema slanja "običnih građanina" mejlova glavnim urednicima sa šprehom "di si šta ima?" ali zato ima mnogijeg drugijeh nelijepih stvari.

Quote:
liar kaže: Pogledaj post
Doduše, po čestini spominjanja Shavira, činilo mi se da je lagano privatizirani, Roškov, medij, svojedobno.
Nije. Čovjek je bio glavni urednik, volio je Shavira, ali itekako puno raznih tema je Roško pokrio. Roško je poprilično načitan i upoznat s "rubnom" i manje rubnom scenom književnosti, filma, glazbe, teorije i zato ga izuzetno cijenim. A i sam mi spada u jedne od najdražih hrvatskih teoretičara i autora. Osim toga, čitanje i promicanje Shaviroa te sigurno neće navesti da glasaš za tu i tu stranku, da kupiš taj i taj proizvod itd. tako da ti je "teorija zavjere" poprilično bezvezna...


Quote:
liar kaže: Pogledaj post
Tko je trenutno glavni urednik - Katarina Luketić? - ajmo, koji je njezin mail da pošaljemo primjedbe?
Je, mislim da je ona. A sad bi slao mail a?
__________________
"Cijeli lendskejp se mijenja."
Druid is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2009., 19:36   #13
Čim se negdje spomene Roško eto i mene

Ovaj, Zarez, ja ga čitam povremeno, pošto me zanimaju kulturna zbivanja više od političkih to je valjda jedina novina koju čitam, a i nju rijetko..
Naravno meni kao muzičaru su najzanimljiviji članci Trpimira Matasovića.. iako po mom mišljenju on na glazbu gleda prevše teoretski, ali ako krenem od pretpostavke da se nikada nije aktivno sudjelovao u stvaranju glazbe onda je to sasvim normalno.. on je znanstvenik (ja sam uvijek u sukobu sa znanstvenim mišljenjem)
__________________
I took a deep breath and listened to the old brag of my heart. I am, I am, I am...
Floverka is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2009., 19:38   #14
Ne znam što fali ovome:

zarez AT zg.t-com.hr

Tko je rekao da nemaju mail ili ne odgovaraju s mailova? Ja imam drugačija iskustva...
__________________
"Cijeli lendskejp se mijenja."
Druid is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2009., 19:40   #15
Quote:
florine kaže: Pogledaj post
Čim se negdje spomene Roško eto i mene
Neki dan sam u knjižnici naletio na hrpu Europskih glasnika i posudio jedan (časopis od 800 i kusur stranica ) i sad guštam, a kad taj slistim (ne cijeli naravno nego ono glavno što me zanima), ide sljedeći .
__________________
"Cijeli lendskejp se mijenja."
Druid is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2009., 19:43   #16
Quote:
Druid kaže: Pogledaj post
Neki dan sam u knjižnici naletio na hrpu Europskih glasnika i posudio jedan (časopis od 800 i kusur stranica ) i sad guštam, a kad taj slistim (ne cijeli naravno nego ono glavno što me zanima), ide sljedeći .
Ja sam si kupila ovaj zadnji malo je skup, ali imao je lijepu omotnicu, nisam mogla odoljet

http://www.mvinfo.hr/images/proizvod...proizv5100.jpg
__________________
I took a deep breath and listened to the old brag of my heart. I am, I am, I am...
Floverka is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2009., 19:52   #17
Quote:
Druid kaže: Pogledaj post
S druge strane uvijek bude zanimljivih tematskih blokova, Roško je znao dobre temate priređivati pa i Horvat u novije vrijeme i neki drugi, volim čitati Jovanovićeve kolumne "noga filologa", Horvat je jedno kraće vrijeme pisao onu dobru kolumnu "protiv političke korektnosti" (ne znam zašto više ne, ponestalo mu tema ili je bio zauzet oko rada na knjizi?), a uvijek se nađe i neki zanimljivi vanjski suradnik, bio poznat bio manje poznat bio potpuno nepoznat širem čitateljstvu. To mi se kod Zareza sviđa, između ostalog...

I u zadnje vrijeme im satira često zna promaknuti, ne znam zašto to...
Noga filologa je čisto okej, ako ništa, barem nije jako pretenciozna. Osim nekih rijetkih proplamsaja stava, nitko, a osobito ne Horvat ili "pomaknuta" Govedićka, osim šprancerske interpolacije modela i terminologije uz stilski neizbježna silovanja obrata "u biti, možda nije baš tako" koja redovno završavaju u nevješto skrivenoj mediokritetnosti, nema nitko tamo da me ikad zaintrigirao, osim tu i tamo kojeg odlomka djela kakvog srednjeeuropskog literata.

Što ne znači da cjelokupni Zarez nije koristan kao pregled teorijskih trendova. Kao takvom, teško da će mu biti dostižna bilo kakva duhovitost, originalnost ili hrabrost.
__________________
it's my Party, and I'll cry if I want to

Zadnje uređivanje gdja Castro : 25.10.2009. at 20:01. Reason: zadnja rečenica
gdja Castro is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2009., 20:08   #18
Quote:
Druid kaže: Pogledaj post
Pa ne vidim zašto ne bi i tako. Zarez je dovoljno slobodouman časopis da se ne mora skrivati iza nekih "protokola" a kad makneš protokol vidiš prljavštinu, kao što je to slučaj s mnogim drugim novinama u Hrvatskoj. Šatro nije privatizirano i nema sukoba interesa, a kad tamo međutim. Nema slanja "običnih građanina" mejlova glavnim urednicima sa šprehom "di si šta ima?" ali zato ima mnogijeg drugijeh nelijepih stvari.
Jest, jest. Ni ja ne vidim zašto ne bi tako, ako Peppa Pig pozna Roška i zna da je to njegov mail pa mu se javi "oj, brajko, jab' nov'nu". Podrazumijevajući da većina ljudi nema pojma 'ko je Roško, držim da je potrebit opći mail redakcije (za upite pošiljatelja raznoraznijeh provenijencija). Ali ako taj mail u stvari radi, rasprava je bespredmetna ter se iz iste trenutačno povlačimo, razumije se.

Quote:
Nije. Čovjek je bio glavni urednik, volio je Shavira, ali itekako puno raznih tema je Roško pokrio. Roško je poprilično načitan i upoznat s "rubnom" i manje rubnom scenom književnosti, filma, glazbe, teorije i zato ga izuzetno cijenim. A i sam mi spada u jedne od najdražih hrvatskih teoretičara i autora. Osim toga, čitanje i promicanje Shaviroa te sigurno neće navesti da glasaš za tu i tu stranku, da kupiš taj i taj proizvod itd. tako da ti je "teorija zavjere" poprilično bezvezna...
Slažem se, Roško je vrlo zanimljiv, Shavira je malo gurao, ali i to je legitimno, iako se meni ne mora sviđati. Da, vidiš, kad kažeš čemu je sve pridonio Roško i gdje je sve jak, nameće mi se, trenutačno, usporedba s Natašom Govedić. Vidiš kako ona iritira (mnoge), a on je frajer (uglavnom). U tome jedino, u vezi Roška, vidim možebitnu teoriju zavjere. I meni je zanimljivo čitati ga, ali su mu pisanije i interpretacije (osim interesa) često rubne, spekulativne, mnogima nerazumljive i prema tome lagano i neupotrebljive. Baš bih voljela da mi netko tko dobro poznaje njihovo pisanje, usporedi Roškove i Govedićkine domete, diskurs i paradigme te u skladu s tim eventualno interpretira njihovu popularnost kod čitatelja, plauzibilnost tvrdnji i društvenu korisnost pisanja.

Quote:
Je, mislim da je ona. A sad bi slao mail a?
Pa poslo bi, što ne bi. Hehe.

Da, i ja mislim da je ona. Ok koka.
liar is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2009., 20:24   #19
Quote:
florine kaže: Pogledaj post
Ja sam si kupila ovaj zadnji malo je skup, ali imao je lijepu omotnicu, nisam mogla odoljet

http://www.mvinfo.hr/images/proizvod...proizv5100.jpg
Koje su teme? Di si kupila, u booksi? Kol'ko je, 79 kn ili 139 ono?
__________________
"Cijeli lendskejp se mijenja."
Druid is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2009., 20:39   #20
Quote:
gdja Castro kaže: Pogledaj post
Noga filologa je čisto okej, ako ništa, barem nije jako pretenciozna. Osim nekih rijetkih proplamsaja stava, nitko, a osobito ne Horvat ili "pomaknuta" Govedićka, osim šprancerske interpolacije modela i terminologije uz stilski neizbježna silovanja obrata "u biti, možda nije baš tako" koja redovno završavaju u nevješto skrivenoj mediokritetnosti, nema nitko tamo da me ikad zaintrigirao, osim tu i tamo kojeg odlomka djela kakvog srednjeeuropskog literata.
Iskreno, za Horvata se ovo mogu složiti jer je mene dosta "iritiralo" što strašno imitira Žižekov stil. A to ne cijenim, neoriginalnost. Ne samo da je teorijski utemeljen u njemu (što je ok) nego i strašno, ali strašno plagira njegov stil pisanja. A to mi govori da i nije previše originalan. Upravo tu retoriku u kojoj se izjava formulira i maskira u pitanje "nije li upravo Europa danas ono što je žena za Freuda" (ovo nije citat nego parafraza), dakle taj stil. Žižek to radi i to je njegovo. Ali kada to Horvat radi to je toliko očito da je neoriginalno, da boli.

Ali s druge strane, podržavam ga jer ima i nekih svojih originalnih ideja/primjera (doduše, ništa posebno to nije) u svoj toj hrpici teoretičara na koje se najčešće referira (Žižek, Furedi, Tschumi, da spomenemo samo neke)... S druge strane ga također podržavam jer se s mnogim stavovima koje zastupa slažem i zato što je na kraju krajeva studirao filozofiju i po tome mi je kolega. Ali daleko od toga da je to neki vrh teorije i da je to neki vrh bilo čega... Ne mora ni biti. Ali svaka im čast svima, u krajnjoj liniji, jer predstavljaju ako ništa drugo jedno solidno osvježenje i distancu od dosadnih pseudo-novina koje su zapravo mješavina prospekata za reklama, žute štampe, globalne palanke i neukusno izvedene crne kronike, da ne spominjemo česte greške, što pravopisne, što faktografske. Tako da u svakom slučaju Zarez za mene predstavlja u najmanju ruku zanimljivo štivo. Naravno da u svakom žitu ima kukolja, ali to je po meni ovdje manje važno. Ali dobro je komentirati, čuti različita mišljenja (pogotovo ako su argumentirana).

Quote:
gdja Castro kaže: Pogledaj post
Što ne znači da cjelokupni Zarez nije koristan kao pregled teorijskih trendova. Kao takvom, teško da će mu biti dostižna bilo kakva duhovitost, originalnost ili hrabrost.
Vjerojatno je istina da prostora za napredak ima mnogo. Ali osim što je Zarez koristan kao pregled teorijskih trendova, nađe se tu i tamo pokoji zanimljiv intervju, prijevod, ulomak iz knjige, zanimljiva strana i domaća književnost koja je inače manje zastupljena i za koju vjerojatno inače ne bi nikad čuli ili bi šansa za to bila puno manja pa onda se nađu i neke recenzije knjiga, filmova i glazbe (ovo manje)... Korisno je i da čitatelja zainteresira za nešto, nauči nešto novo iz područja humanističkih znanosti itd. itd. Također sviđa mi se što predstavljaju i kakav-takav odmak i kritiku prema urbanističkim projektima poput onoga na Cvjetnom trgu i onoga što je bilo u Splitu isto aktualno jedno vrijeme, što kritiziraju loše strane školstva, ukazuju na stvari o kojima se inače šuti itd. itd. Zato cijenim njihov rad, ali da prostora za napredak ima - ima. I dobro da ima.

BTW, dosta mi je zanimljiva rubrika "socijalna i kulturna antropologija", tu uvijek piše netko uglavnom tko nije sastavni dio stalnog tima.
__________________
"Cijeli lendskejp se mijenja."
Druid is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:45.