Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Fotografija > Fotoaparati i oprema

Fotoaparati i oprema Tvornica fotografija

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.09.2005., 14:08   #41
Re: Re: Re: FKZ

Quote:
Ipanema kaže:
Tecaj pocinje sad 12.9. u 20 h.
Imas na siteu informacije. Kosta 700 kn (na dvije rate moze) i traje 3 mjeseca.
Ja se vec upisala

Za predavaca ne bih znala, a o detaljima tecaja isto ima na siteu.
Koja pusiona , taman kada su mi ispiti, a prvi mi je vec 13-og. A uz to jos i moram raditi, pa uredenje novog stana.......bla bla bla.
Budem vidio kako cu stajati sa vremenom.
Najgore je kaj obozavam c/b fotografiju, pogotovo od kada sam vidio Bressonove fotke.
Hvala na odgovoru Ipanema
Siddartha is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2005., 14:42   #42
Re: Re: Re: Re: FKZ

Quote:
Siddartha kaže:
Koja pusiona , taman kada su mi ispiti, a prvi mi je vec 13-og. A uz to jos i moram raditi, pa uredenje novog stana.......bla bla bla.
Budem vidio kako cu stajati sa vremenom.
Najgore je kaj obozavam c/b fotografiju, pogotovo od kada sam vidio Bressonove fotke.
Hvala na odgovoru Ipanema
Vidi ti pa se mozda vidimo

Ja vidjela fotke Tine Modotti
__________________
Ptičica! :)
Ipanema is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2005., 15:15   #43
Re: Re: Re: Re: Re: FKZ

Quote:
Ipanema kaže:
Vidi ti pa se mozda vidimo

Ja vidjela fotke Tine Modotti
Tko zna,mozda se i vidimo

Odlicne fotke od Tine Modotti
Siddartha is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2005., 21:54   #44
Re: Re: Re: FKZ

Quote:
Ipanema kaže:
Za predavaca ne bih znala, a o detaljima tecaja isto ima na siteu.
predavač je super, stariji gospodin sa 50 god. iskustva u fotografiji i upozorit će te na cake kojih nema nigdje u knjigama.. meni je tečaj bio zakon, pripremi se da će bit dosta teorije, ali to ništa nije naodmet jer će ti itekako pomoći kasnije, pogotovo ako namjeravaš sama razvijati fotke..

dobiješ 2 c/b filma gratis, imate izložbu na kraju, dobiš diplomu, a bude i meze

ako te još bilo kaj zanima, pitaj!
miss l on the road is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2005., 22:23   #45
Re: Re: Re: Re: FKZ

Quote:
miss l on the road kaže:
predavač je super, stariji gospodin sa 50 god. iskustva u fotografiji i upozorit će te na cake kojih nema nigdje u knjigama.. meni je tečaj bio zakon, pripremi se da će bit dosta teorije, ali to ništa nije naodmet jer će ti itekako pomoći kasnije, pogotovo ako namjeravaš sama razvijati fotke..

dobiješ 2 c/b filma gratis, imate izložbu na kraju, dobiš diplomu, a bude i meze

ako te još bilo kaj zanima, pitaj!
Eeee, bila ja sad u ponedjeljak prvi sat. Sutra idem opet.

Meni se tecaj sasvim super cini
Profesor koji "zna znanje", jos i ovo sto cemo razvijati, fotkati, dobiti diplomu, a mozda to i iskoristiti dalje u zivotu...

Me like it
__________________
Ptičica! :)
Ipanema is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2005., 15:53   #46
Jao, sad u cetvrtak je bilo odlicno.
Dosli mi, a na stolu hrpa raznoraznih fotica - razni oblici, funkcije, godine

Ono, fotic kakvim se slikalo na pocetku 20. stoljeca pa do digitalca. Ful zanimljivo
__________________
Ptičica! :)
Ipanema is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2005., 17:44   #47
Josip Vranić

Stariji gospon koji predaje B&W photography zasigurno je i jedan od jačih ljudi u nas sa ogromnim znanjem i još jačim iskustvom...
Gosp. Josip Vranić će vas zasigurno naučiti milijon caka vezanih uz razvijanje i o samoj fotografiji...samo ga pitajte!!!

Mislim da je njegov otac držao nekoliko radnji u Zagrebu pa je tako stekao i dragocijeno iskustvo !!!

Zamislite danas, uz svu tehnologiju, provesti cijeli dan u mračnoj komori, nebi li razvio filmove pa zatim bio u kemiji rukama i plućima po cijele dane kako bi izvukao loš eksponat i dobio mrak fotku zacementiranu u fiksiru za slj. 100 godina!!!

Mrrrrraaak

__________________
Let there be light...
emzed is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2005., 17:53   #48
Re: Josip Vranić

Quote:
emzed kaže:
Stariji gospon koji predaje B&W photography zasigurno je i jedan od jačih ljudi u nas sa ogromnim znanjem i još jačim iskustvom...
Gosp. Josip Vranić će vas zasigurno naučiti milijon caka vezanih uz razvijanje i o samoj fotografiji...samo ga pitajte!!!

Mislim da je njegov otac držao nekoliko radnji u Zagrebu pa je tako stekao i dragocijeno iskustvo !!!

Zamislite danas, uz svu tehnologiju, provesti cijeli dan u mračnoj komori, nebi li razvio filmove pa zatim bio u kemiji rukama i plućima po cijele dane kako bi izvukao loš eksponat i dobio mrak fotku zacementiranu u fiksiru za slj. 100 godina!!!

Mrrrrraaak


Tip je super.
Profesionalan, zna znanje, simpatičan, zabavan...
__________________
Ptičica! :)
Ipanema is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2005., 00:34   #49
Quote:
Ipanema kaže:
Jao, sad u cetvrtak je bilo odlicno.
Dosli mi, a na stolu hrpa raznoraznih fotica - razni oblici, funkcije, godine
kad je nama tako bio donio te fotiće, pitam ja njega da jel su svi njegovi, a on veli 'ma to su samo ovi kaj imam doma, a da mi žena zna kolko ih još imam u klubu, ubila bi me'
miss l on the road is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2005., 15:32   #50
Canon EOS 350D (17-85mm) imam(jos trebam wide lens+baterija)+Konica Minolta dimage 600 za close up shots kad idemo festat da ne nosim top sa sobom...



Osim toga me zanima Holga aparat sa plasticnom lens i Lomo aparati..... zna li netko vise o tome;gdje da se kupi kod nas,kolike su im cijene,film za iste..etc.?
__________________
Got worms today?
lawoman is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2005., 19:44   #51
Quote:
lawoman kaže:
.. Holga i Lomo aparati..... zna li netko vise o tome;gdje da se kupi kod nas,kolike su im cijene,film za iste..etc.?
bojim se nista od toga. mozes narucit preko neta za 50-ak eura komplete s filterima i raznim dodacima iz Njemacke, a jedan sajt je imao samu kameru za 20-ak dolara. najbolje kupit na e-bayu. samo, skup hobi, 120 mm filmovi su skupi i rijetki (u zg ih imas u hondlovoj u bivsoj fotokemici npr.), nema ih bas svugdje + razvijanje ako neces sama razvijat.
Dustflower is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2005., 04:39   #52
Pitanje u vezi objektiva i filmova...

Iznenada sam dobio želju početi se baviti fotografijom (c/b), i imam nekoliko pitanja, pa bih molio ljude koji se u to razumiju više od mene, ako bi mi mogli pomoći.

Dakle,.... imam fotoaparat Zenit TTL, sa objektivom f2/58 mm. Stvar je u tome što bih rado nabavio još jedan ili dva dodatna objektiva; razmišljam npr. neki širokokutni u rasponu 20-37 mm i recimo neki teleobjektiv u rasponu recmo 100-150 mm, ili umjesto svih njih jedan zoom koji bi pokrivao područje 35-100 mm (ili tak nešto). Postoje li uopće takvi objektivi za Zenit TTL (montaža M42 navoj), gdje bi se eventualno mogli nabaviti, i naravno, koje bi otprilike bile cijene....?

No sad me još zanima može li se uopće (i gdje) u Zagrebu nabaviti crno-bijeli film (jer mi se čini da svi drže samo kolor filmove)? I da li netko još uopće i razvija crno-bijele filmove....?

I još ako možda netko ima i kakav savjet.....
Toco1980 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2005., 13:48   #53
taj f2/58mm je vjerojatno helios objektiv. ja sam isto malo koristila zenit i to je dobar objektiv. malo mekan, ali bas dobar. preporucam ti da zaboravis zoom, bar za siroki dio jer se gubi kvaliteta, a prime stakla sa m42 navojem su (uglavnom) jako jeftina.. Imas ih novih tu, a pun ih je ebay. mozda bi se dalo sta nac i na sajmovima fotoopreme, a pogledaj i tu.

Crno-bijele filmove uopce nije problem nabaviti, najbolje otidji u Hondlovu (ulica poslije Dinamovog stadiona kad ides prema Dubravi) i tamo kupi efke filmova, jeftini i jako dobri. Po centru se mogu nac i Kodak i Agfa crno-bijeli filmovi za strojno i rucno razvijanje, cak i Fuji Neopan drze tu u mom kvartovskom studiju. Strojne razvijaju posvuda gdje i ove obicne u boji, ali to bas i nije neki gust . Ove za rucno mozes razvit u vise studija, preporuka Labart u Nehajskoj ulici, a najbolje da ih razvijas sam jer ces si tako sacuvat puno zivaca (i novaca, ako ces se vise time bavit).
Dustflower is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2005., 15:15   #54
Quote:
Dustflower kaže:
taj f2/58mm je vjerojatno helios objektiv. ja sam isto malo koristila zenit i to je dobar objektiv. malo mekan, ali bas dobar.
Da. Radi se o helios objektivu.

Inače, mislim da imam još negdje i neki Zeiss od oko 35mm, ali neispravan (zaslon se zaglavio na najvećem otvoru), tako da sam ga praktički otpisao.....

Quote:
Dustflower kaže:
preporucam ti da zaboravis zoom, bar za siroki dio jer se gubi kvaliteta, a prime stakla sa m42 navojem su (uglavnom) jako jeftina.. Imas ih novih tu, a pun ih je ebay. mozda bi se dalo sta nac i na sajmovima fotoopreme, a pogledaj i tu.
Dakle onda ne zoom, nego posebno širokokutni i tele objektiv? Jel bi bila dobra kombinacije uz ovaj od 58mm, recimo jedan od 24mm i jedan od oko 135mm?

Inače, već sam gledao po eBayu, ima lijepih stvari, ali nisam baš ljubitelj kupovine preko interneta (tim više što nemam svoju kreditnu karticu, a gnjavit frendove mi se fakat neda)...

Budem pogledao ove linkove....

Quote:
Dustflower kaže:
Crno-bijele filmove uopce nije problem nabaviti, najbolje otidji u Hondlovu (ulica poslije Dinamovog stadiona kad ides prema Dubravi) i tamo kupi efke filmova, jeftini i jako dobri. Po centru se mogu nac i Kodak i Agfa crno-bijeli filmovi za strojno i rucno razvijanje, cak i Fuji Neopan drze tu u mom kvartovskom studiju.
Sa Efke filmovima imam nekih loših iskustava iz prošlosti, pa bih radije Agfu ili Kodak. I koja je razlika između fimova za strojno i ručno razvijanje?

Quote:
Dustflower kaže:
Strojne razvijaju posvuda gdje i ove obicne u boji, ali to bas i nije neki gust . Ove za rucno mozes razvit u vise studija, preporuka Labart u Nehajskoj ulici, a najbolje da ih razvijas sam jer ces si tako sacuvat puno zivaca (i novaca, ako ces se vise time bavit).
Nažalost, nisam u mogućnosti pretvoriti stan u priručni foto-studio. Em je pretrpan, em bi mi bio dodatni trošak nabavka sve opreme i kemikalija..... Tak da bi ja radije da mi to u nekom studiju razvijaju. (Kolika je razlika u cijeni razvijanja?)
Toco1980 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2005., 17:30   #55
Quote:
Toco1980 kaže:
Dakle onda ne zoom, nego posebno širokokutni i tele objektiv? Jel bi bila dobra kombinacije uz ovaj od 58mm, recimo jedan od 24mm i jedan od oko 135mm?
ako nadjes neki dobar zoom, nemoj ga odmah otpisati, ali nek ti bar bude skroz u tele podrucuju.. ovi 28-105 ili s jos vecim rasponima su skuplji i teze ih je napravit kvalitetno, a manualno je i malo teze izostrit. Ta kombinacija 24 + 135 (mogao bi bit okej portretni) zvuci dobro.

Quote:
Toco1980 kaže:
Sa Efke filmovima imam nekih loših iskustava iz prošlosti, pa bih radije Agfu ili Kodak. I koja je razlika između fimova za strojno i ručno razvijanje?
nije valjda pucao film u zenitu? to se meni desavalo sa zenitom jer je dosta tanak i slabo zalijepljen za onu plasticnu kutijicu, a zenit je tenk .
Strojni filmovi za c-41 proces mogu se razviti u bilo kojem laboratoriju koji inace razvija obicne negativ filmove. nije neka ogromna razlika u konacnom produktu, ukoliko neces sam radit slike rucno u laboratoriju. Ipak, meni su drazi klasicni c/b filmovi jer je svaki poseban po tonovima/kontrastu/zrnu i gust je birat koji ces sljedeci uzet za odredjeni tip fotografije i u skladu s razvijacem.
Ako neces efke (a steta ), probaj s Ilfordovim filmovima. Ima ih za kupit u Hondlovoj. Najjeftinije je, cini mi se Pan 100 za oko 25 kuna. Kodakove mozes kupit u Kodak centru u Maksimirskoj (oni drze i Kodakove za strojno), po centru se nađe Konica i Fuji Neopan (Konica oko 20 kuna, Fuji ~35). Agfu drzi Badrov u onom labu kad se ide prema Dzamiji.


Quote:
Toco1980 kaže:
Em je pretrpan, em bi mi bio dodatni trošak nabavka sve opreme i kemikalija..... Tak da bi ja radije da mi to u nekom studiju razvijaju. (Kolika je razlika u cijeni razvijanja?)
steta, jer treba ti samo mracna soba za namotavanje filma na spiralu, ostalo mozes radit na svjetlu. Kemija ti dodje oko 80-ak kuna za 10-15 filmova, a doza i termometar oko 160 kn. Za rucnu izradu fotografija je nesto malo kompliciranije.
U laboratoriju, ove rucne razvijaju za 25-30 kn, a strojne po standardnoj cijeni (mislim 8 ili 10 kuna) razvijanja.
Dustflower is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2005., 18:47   #56
Quote:
Dustflower kaže:
ako nadjes neki dobar zoom, nemoj ga odmah otpisati, ali nek ti bar bude skroz u tele podrucuju.. ovi 28-105 ili s jos vecim rasponima su skuplji i teze ih je napravit kvalitetno, a manualno je i malo teze izostrit. Ta kombinacija 24 + 135 (mogao bi bit okej portretni) zvuci dobro.
Razmišljam nabavit neki malo jači širokokutni za snimanje u zatvorenom prostoru, standardni (kojeg imam) kao nekakav univerzalni i teleobjektiv za portrete i slike iz daljine....

Vidio sam na jednom od onih linkova da imaju jedan zoom 80-200 i čini mi se OK (jedino mi se čini malo težak i cijena mu je malo viša) . Isto imaju i jedan od 20mm al me strah da nije možda malo previše širokokutan (iskrivljenje po rubovima slike kao kod onih "fish-eye" objektiva?), a i malo je skuplji....

Budem još malo prošvrljao po gradu i pogledao po oglasniku, možda uspijem nešto naći za sitne novce....
Quote:
Dustflower kaže:
nije valjda pucao film u zenitu? to se meni desavalo sa zenitom jer je dosta tanak i slabo zalijepljen za onu plasticnu kutijicu, a zenit je tenk .
Ma ne. Ne radi se o pucanju filmova..... Ali s obzirom da kžeš da su tebi pucali, onda radije neću riskirati.

A Zenit je ponos majčice Rusije - čisti kovački rad.
Quote:
Dustflower kaže:
Ako neces efke (a steta ), probaj s Ilfordovim filmovima. Ima ih za kupit u Hondlovoj. Najjeftinije je, cini mi se Pan 100 za oko 25 kuna. Kodakove mozes kupit u Kodak centru u Maksimirskoj (oni drze i Kodakove za strojno), po centru se nađe Konica i Fuji Neopan (Konica oko 20 kuna, Fuji ~35). Agfu drzi Badrov u onom labu kad se ide prema Dzamiji.
Baš sam danas od jedne osobe dobio preporuku za Ilfordove filmove, pa ću vjerojatno prvo probati s njima, čisto da vidim što će ispasti.... Pretpostavljam da ovo 100 predstavlja opću osjetljivost. Jel ima možda i osjetljivijih (recimo za snimanje pri slabijem svjetlu/oblačnom vremenu i za noćne snimke)?
Quote:
Dustflower kaže:
U laboratoriju, ove rucne razvijaju za 25-30 kn, a strojne po standardnoj cijeni (mislim 8 ili 10 kuna) razvijanja.
Hvala. A znaš li možda koliko otprilike dođe razvijanje po fotografiji.... ?
Toco1980 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2005., 21:48   #57
Ovdje u Beču ja znam 3 radnje koje imaju veliki izbor, ali cijene su

a za ILFORD b-w nema problema
mogu ti dopeljat kad budem opet u Zg
DrSigmundFreud is online now  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2005., 22:26   #58
rucno razvijanje fotki u labu ti je oko 5 kuna komad, a obicno strojno je ~2 kune za najmanji format (10x15). s tim da se jedno s drugim ne moze usporedit. uostalom pogledaj tu. oni rade najbolje c/b.
ima u hondlovoj ilforda (pan i delta) jako osjetljivih (do 1600/3200). efke kb400 navodno ima ilford hp5+ emulziju, ali efke si vec otpisao. zapravo, dao bi se svaki ilfordov pushirat sa 400 na 1600 i vise, ako ti bas treba jaako osjetljiv film. za oblake je od 400 sasvim dovoljno.
ti osjetljiviji ilfordovi su od 35-60 kuna.
a za fine grain opet preporucam efke 25 i 50 (ne mogu si pomoc ).
Dustflower is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2005., 00:07   #59
Quote:
Dustflower kaže:
rucno razvijanje fotki u labu ti je oko 5 kuna komad, a obicno strojno je ~2 kune za najmanji format (10x15). s tim da se jedno s drugim ne moze usporedit. uostalom pogledaj tu. oni rade najbolje c/b.
Ok... hvala.
Quote:
Dustflower kaže:
ima u hondlovoj ilforda (pan i delta) jako osjetljivih (do 1600/3200). efke kb400 navodno ima ilford hp5+ emulziju, ali efke si vec otpisao. zapravo, dao bi se svaki ilfordov pushirat sa 400 na 1600 i vise, ako ti bas treba jaako osjetljiv film. za oblake je od 400 sasvim dovoljno.
ti osjetljiviji ilfordovi su od 35-60 kuna.
Ufffff......... Ne treba mi sad neki ultra-osjetljivi. Planiram za početak probati možda sa filmom osjetljivosti 200 ili 400. Tak da mogu slikat i kad je oblačno i u zatvorenom slikat bez blica (jer ga nemam )....

Quote:
Dustflower kaže:
a za fine grain opet preporucam efke 25 i 50 (ne mogu si pomoc ).
Fine grain? Misliš za velika povećanja? Koja je njihova osjetljivost i koliko oni koštaju?

I sad još jedino moram pronaći odgovarajuću bateriju za svjetlomjer..... (aparat ima ugrađeni vlastiti, al ne znam točno koja baterija ide, uglavnom neka ona mala okrugla plosnata....)
Toco1980 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2005., 00:26   #60
Quote:
Toco1980 kaže:
Tak da mogu slikat i kad je oblačno i u zatvorenom slikat bez blica (jer ga nemam )....
nemam ni ja blic, pa te razumijem. zato je stativ must have ili se snađeš vec s necim za naslonit aparat.

Quote:

Fine grain? Misliš za velika povećanja? Koja je njihova osjetljivost i koliko oni koštaju?
pa mogu ili za velika povecanja ili kad bas ne zelis nista zrna na slikama. samo bez stativa nema bas puno smisla osim vani na suncu u podne.

u moj zenit 12xp su za svjetlomjer isle 2 one botun baterije od 1.5V ili jedna od 3V.

sretno
Dustflower is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:19.