Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti > Astronomija i astrofizika

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.08.2012., 21:27   #1
Južna zviježđa

Zdravo svima! Ima li ovdje forumaša koji su opservirali zviježđa koja su anticirkumpolarna sa srednjih sjevernih širina (npr. u Europi)? Koje objekte sanjate nekada vidjeti iz južnije lokacije? Ja sanjam vidjeti južno zvjezdano nebo.
Naravno, najzgodnije mjesto za astronomska promatranja na Zemlji je Ekvator jer se vidi cijelo nebo i noći su uvijek jasne. Zanima me i srednje širine koje zemaljske hemisfere su zgodniji za astronomska promatranja - Sjeverne ili Južne?
Hvala unaprijed!
Orlin1979 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2012., 14:41   #2
Sumnjam da ovdje ima aktivnih astronoma koji su bili na južnoj polutci, ali na forumu zvjezdarnice.com imaš Bojana koji je živio u Australiji. Ja ću iskoristiti ovogodišnju potpunu pomrčinu Sunca u Cairnsu za malo promatranja i fotkanja južnog neba..
Astrobobo is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2012., 12:49   #3
Neki kažu da nije potrebno ići tako daleko na jug da bi proširio mogućnosti za promatranje južnog neba - moj prijatelj mi je rekao da se iz južnih država SAD (sjeverna širina oko 30 stupnjeva, isto kao sjeverna Afrika) vide α i β Kentaura, Kanopus, Ahernar i Južni krst, iako nisko nad horizontom i relativno kratko samo u neka godišnja doba. Ima li nečega zanimljivog za promatranje još bliže južnog nebeskog pola?
Orlin1979 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2012., 19:40   #4
Quote:
Orlin1979 kaže: Pogledaj post
Neki kažu da nije potrebno ići tako daleko na jug da bi proširio mogućnosti za promatranje južnog neba - moj prijatelj mi je rekao da se iz južnih država SAD (sjeverna širina oko 30 stupnjeva, isto kao sjeverna Afrika) vide α i β Kentaura, Kanopus, Ahernar i Južni krst, iako nisko nad horizontom i relativno kratko samo u neka godišnja doba. Ima li nečega zanimljivog za promatranje još bliže južnog nebeskog pola?
Da, vidi se, ali nije loše kad su te stvari visoko na nebu gdje ih se bolje vidi nego dok puze uz horizont.
Astrobobo is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2012., 23:53   #5
Quote:
Astrobobo kaže: Pogledaj post
Da, vidi se, ali nije loše kad su te stvari visoko na nebu gdje ih se bolje vidi nego dok puze uz horizont.
Ja ti želim užitak u promatranju nepoznatih južnih objekata! Inače, Cairns je zgodna lokacija za promatranje bilo kakvih južnih zviježđa jer je vrlo blizu Ekvatoru i i imat ćeš skoro uvijek jasne noći i kratak sumrak uz dugo vrijeme vidljivosti i i visinu nad horizontom tih objekata. Rekao si i da ćeš prvo biti u Sydneyu, gdje su tebi zanimliva južna zviježđa ili cirkumpolarna ili stoje nad horizontom u velikoj većini svog dnevnog puta na nebu, a i australijske noći moraju biti tople u kasno proljeće. Jedino se bojim da će biti veliko svjetlosno onečišćenje u tim velikim gradovima Sydney i Cairns. Da sam ja imao par tisuća eura, rado bih se priključio, ali jedino se mogu nadati na dobitak na lotu.
Orlin1979 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2012., 08:58   #6
Iz Sydneya sigurno ne budem promatrao, ali Cairns i okolica nisu tako gusto naseljeni i nije teško pobjeći malo u unutrašnjost. Nadam se da ću se vratiti i sa ponešto kvalitetnih fotki koje ću moći pokazati
Astrobobo is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:31.