Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Medicinski potpomognuta oplodnja

Medicinski potpomognuta oplodnja Želimo, nadamo se, vjerujemo

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 31.01.2020., 00:14   #1
Micro-TESE postupak

Dragi svi,
Suprug je bio na tesa postupku, nisu pronasli nista. Otklonio je varikokele a osim toga, SVI nalazi su mu skolski uredni. Ima li netko iskustva s mikro tese postupkom? Sve informacije su dobrodosle!
tetabea is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2020., 09:01   #2
Zapravo su TESE i TESA prilično slični postupci. Razlika je što u TESA to rade iglom pa ne vide baš što rade. U TESE je to otvorena biopsija. Kod TESE se testis otvori i uzme se dio tkiva, zamrzne, a kasnije u embriološkom labu iz njega izoliraju par spermija potrebih za oplodnju. Problem je što u većini azoo muških postoje zapravo mali džepići u testisu koji sadrže spermije i TESE ne mora biti uspješan, jer se može ukloniti tkivo koje ne sadržava te džepiće.

mikro-TESE je varijanta u kojoj se koristi mikroskop. Otvori se testis i mikroskopom se traže zadebljanja u tkivu. Taj postupak je uspješniji od TESE jer se zapravo traže mjesta (džepići) u kojima ima spermija. Nezgodna stvar je da za mikro-TESE, urokirurg mora biti jako dobar i izvježban, inače rezultat neće baš biti bolji od klasičnog TESE postupka.

Svaki TESA / TESE postupak nosi sobom rizik od gubitka Leydigovih stanica u testisu, što vodi do hipogonadizma, što vodi do smanjene produkcije testosterona, a što vodi do niz problema koje takvi muški imaju nakon takvih postupaka. TESA / TESE postupci trebaju biti ograničeni. Druge nuspojave su ožiljci, kalcifikacije, upale, .... pa sve do erektilne disfunkcije.
Hallon is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2020., 16:01   #3
Dakle, mi vise nemamo nikakvih opcija da dobijemo sviju bebu? To je to?
tetabea is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2020., 23:10   #4
Quote:
tetabea kaže: Pogledaj post
Dakle, mi vise nemamo nikakvih opcija da dobijemo sviju bebu? To je to?
Nisam to rekao. Idite na micro-TESE. To vam je najbolja opcija. Ali se i informirajte kakve budu posljedice tog postupka za njega.
Hallon is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2020., 00:24   #5
Quote:
tetabea kaže: Pogledaj post
Dragi svi,
Suprug je bio na tesa postupku, nisu pronasli nista. Otklonio je varikokele a osim toga, SVI nalazi su mu skolski uredni. Ima li netko iskustva s mikro tese postupkom? Sve informacije su dobrodosle!
Muz bio na TESE.
Obrada je ukazala na opstruktivnu azo pa nismo imali puno dileme.
Isao je na Rebro - Hauptman/Jezek tim i mislim da je to itekako iskusan tim za takve stvari. (nadam se da ce uskoro raditi i micro tese, toplo se nadam)

Komplikacija nemamo. Sam zahvat je prosao ok, oporavak isto ok, kontrola ok.

Ok, rizik zahvata postoji. Treba ga kao i opcenito u mpo-u biti svjestan. Uletimo u sve to bez da nas se i upozori na rizike vrlo cesto.
Al evo, osobna iskustva sa gore navedenim timom su dobra - i u smislu informiranja i samog zahvata. Nije mjerilo naravno, al barem pozitivno (koliko moze biti) iskustvo.

Mozda potrazit dodatno misljenje oko toga ne bi bilo na odmet.
__________________
All I ever wanted, all I ever needed, is here in my arms.
sly47 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2020., 11:01   #6
Cekat cemo 6 mjeseci pa ponoviti spermiogram, a onda cemo postupati sukladno nalazima. Sad samo treba cekati...
tetabea is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2020., 12:06   #7
spermiogram napravite u par klinika ne samo u jednoj.
Npr dva puta sam u vuk vrhovcu imao cistu nulu. Nista, rekli da sam sterilan nemaju oni tu kaj radit.
otisao u skvorc i u petrovu, rezultati su bili slicni bilo je dosta pokretnih onda su u v.v. rekli aha onda mozemo izvuc nesto.
2 godine zaj... u v.v. bez ikakvih uspjeha, dopizdilo nam i otisli privatno.
Rezultat za 2 mj. zena zatrudnila i sad grlimo svoju curicu.
weidertm is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2020., 12:36   #8
Mi smo radili u Os- nekoliko mrtvih i nekoliko zivih,
Pozega- nekoliko mrvtih
Sestre Milosrdnice - nista
Tesa u SM - nista

Nadam se da cemo imati vise srece sljedeci put. Gdje ste radili privatno?
tetabea is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2020., 13:11   #9
Quote:
weidertm kaže: Pogledaj post
spermiogram napravite u par klinika ne samo u jednoj.
Npr dva puta sam u vuk vrhovcu imao cistu nulu. Nista, rekli da sam sterilan nemaju oni tu kaj radit.
otisao u skvorc i u petrovu, rezultati su bili slicni bilo je dosta pokretnih onda su u v.v. rekli aha onda mozemo izvuc nesto.
2 godine zaj... u v.v. bez ikakvih uspjeha, dopizdilo nam i otisli privatno.
Rezultat za 2 mj. zena zatrudnila i sad grlimo svoju curicu.
To je to. To je ta priča... ako nejde u jednoj klinici, mijenjaj. Jer neke klinike piče samo po svojim nekim ustaljenim cookie-cutter protokolima, pa ako si imalo specifičan odmah imaš problem. I tu bi onda oni valjali jedan te isti protokol do dok ide. Jednostavno je par taj koji mora jednom reći da je dosta i promijeniti nešto.
Hallon is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2020., 13:40   #10
Quote:
tetabea kaže: Pogledaj post
Mi smo radili u Os- nekoliko mrtvih i nekoliko zivih,
Pozega- nekoliko mrvtih
Sestre Milosrdnice - nista
Tesa u SM - nista

Nadam se da cemo imati vise srece sljedeci put. Gdje ste radili privatno?
repromed

Prodali smo sve nebitne stvari jer bolje da imam prnju od auta nego luksuz, a za bebu kao se nema novaca. uglavnom uspjelo je od prve tako da smo potrosili minimum novaca (oko 22k kn).

probajte privatno napravit spermiogram jer je jako bitno da oni pogledaju to odmah pod mikroskopom a ne da cuvaju par sati pa onda gledaju, to rade u vv. pa naravno da kod onog koji ima slabe nece nista prezivjet.
I spermiogram se radi sa 3-5 dana apstinencije, ne prije i ne kasnije.
weidertm is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2020., 13:46   #11
Quote:
weidertm kaže: Pogledaj post
repromed

Prodali smo sve nebitne stvari jer bolje da imam prnju od auta nego luksuz, a za bebu kao se nema novaca. uglavnom uspjelo je od prve tako da smo potrosili minimum novaca (oko 22k kn).

probajte privatno napravit spermiogram jer je jako bitno da oni pogledaju to odmah pod mikroskopom a ne da cuvaju par sati pa onda gledaju, to rade u vv. pa naravno da kod onog koji ima slabe nece nista prezivjet.
Za rijetko koga bi se usudila reći ali fantastičan embriolog Patrik Stanić!
__________________
All I ever wanted, all I ever needed, is here in my arms.
sly47 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2020., 14:06   #12
A nadam se da ce nam uspjeti. Prvo nek se oporavi od svega pa cemo krenuti dalje...
tetabea is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2020., 10:56   #13
Quote:
tetabea kaže: Pogledaj post
Dragi svi,
Suprug je bio na tesa postupku, nisu pronasli nista. Otklonio je varikokele a osim toga, SVI nalazi su mu skolski uredni. Ima li netko iskustva s mikro tese postupkom? Sve informacije su dobrodosle!
Jeste napravili kariogram i mikrodelecije y kromosoma?

Inače, kod tako mizernog broja spermija u ejakulatu koji si navela je stvarno sreća piknuti dio testisa i uzeti tkivo gdje ih ima. A i "problem" je što nisu do kraja odradili speramotogenezu na taj način uzeti malci pa je i s njima nešto manja šansa za uspjeh. Nije nemoguća, ali je nešto lošija. Ne znam gdje ste radili biospiju, ali recimo Hauptman to jako lijepo objasni i zna preporučiti klomiće da ih naboosta prije op.

Savjet je da napravite spermiogram kod privatnika: Repromed jer je Stanić odličan i Škvorc jer je Sanja učila od Kniewalda. Em imaju bolje aparate, em će odmah ići gledati , neće ga pustiti satima da stoji i još će vam sve detaljno objasniti što možete dalje poduzeti.
Frixie is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:25.