Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nekretnine

Nekretnine Vlasništvo, posjed, gruntovnica, porezi i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.05.2012., 22:22   #241
Prednosti jednotarifnog brojila? Za mene (tj. moj način potrošnje), nema ih. Picajzljivo očitavam brojilo svakog mjeseca i usporedim iznose dvotarifnog (2T) (kakvo imam) i jednotarifnog (1T) mjerenja. Još se nikad nije desilo (u 10-ak godina) da 1T iznos bude povoljniji. Akontacije su mi (bile) oko 250 kn, a 2T je u prosjeku oko 40 kn povoljnije od 1T.

Uz 2T mjerenje čovjek se može "natjerati" na štednju (pečeš kolače noću, peglaš u 5 ujutro i sl. Šalim se. Ali perilice se mogu uključiti kad je struja jeftinija). I onda se ždereš misleć' "možda sam mogao još malo smanjiti račun, samo da sam u WC-u čitao uz svijeću umjesto štednu žarulju". A uz 1T potrošnju, baš te briga - kad god da trošiš, košta te isto.

Mislim da je u velikoj većini slučajeva (znači, neka normalna, uobičajena potrošnja) 2T mjerenje povoljnije od 1T.
Littlefoot is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2012., 22:36   #242
Usput, sad se teoretski sva potrosnja moze priznati pod 2T.

Prije je bio neki maksimum.

Pitao nedavno.
Gervasius74 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2012., 08:10   #243
Gervasius, ne razumijem što to znači ...

U principu, za 2T mjerenje neki očekivani omjer je 65% potrošnje po višoj (VT), skupljoj tarifi i 35% po nižoj (NT), jeftinijoj. Ja to nikad nisam uspio postići, uglavnom sam negdje oko 71-72% VT-a.

Nakon obračuna, prikazuju se greške i nelogičnosti, a među njima je i "sumnjiv" odnos potrošnje po VT:NT. Postoje situacije u kojima je to normalno i očekivano (recimo, pekare koje većinu struje potroše noću), ali u većini slučajeva to ukazuje na - najčešće - kvar prebacivača tarife. Ako kontrola to i pokaže, račun se stornira i izda novi na kojem se potrošnja i tom obračunskom razdoblju preračuna prema dosadašnjem omjeru VT:NT za tog kupca.
Littlefoot is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2012., 08:39   #244
Ja sam upravo pogledao na HEPovim stranicama - imam 63% VT. S time da i uglavnom kuhamo na indukciju (iliti struju). Što uopće nije loš prosjek.
__________________
Do not approach me unannounced – especially while I am eating!
the.elles.d is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2012., 12:50   #245
Nama je 67% VT. Sve nam je na struju tako da sam zadovoljna.
Garf is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2012., 13:24   #246
Quote:
Littlefoot kaže: Pogledaj post
Gervasius, ne razumijem što to znači ...

...

Postoje situacije u kojima je to normalno i očekivano (recimo, pekare koje većinu struje potroše noću), ali u većini slučajeva to ukazuje na - najčešće - kvar prebacivača tarife. Ako kontrola to i pokaže, račun se stornira i izda novi na kojem se potrošnja i tom obračunskom razdoblju preračuna prema dosadašnjem omjeru VT:NT za tog kupca.

Narvno, ali ako pretpostavimo da prebacivanje radi i ti trosis sve u NT, sve ce i biti obracunato po NT.

Nekoc bi ti u tom slucaju obracunali neki maksimalni broj kWh po NT, a ostalo po VT.
Gervasius74 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2012., 20:52   #247
Trebam pomoć ... et doselili smo se u novi podstanarski stan, pošto imam naviku sve očitati i pratiti potrošnju tako je i ovdje sa strujom, prvi mjesec sam zapisala na početku i kraju potrošnju, pa tako i sljedeći mjesec, ali vidjela sam da se donja stavka brojila se ne miče ... račune sam podmirila kako su oni poslali ... na internetu sam se registrirala i kako vidim nema nikakvog dugovanja niti išta, vidim da piše tarifni model kućanstvo: plavi; tu sam vidjela http://www.hep.hr/ods/kupci/pitanja.aspx?pg=3 što piše za tarife ali ja i dalje ništa ne razumijem, u pregledu potrošnje, piše na onom grafikonu potrošnja po Tarifa1 - potrošnja 99,3% . Trebam pomoć da mi netko laički objasni o čemu je riječ, jer ja se trudim da peglam, uključim perilicu suđa-rublja poslije 22, a račun je i dalje nekak velik :/ Unaprijed se zahvaljujem
eMeM is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2012., 21:34   #248
"Plavi" tarifni model je (nerazumljivo) ime za nekadašnje (razumljivo) "jednotarifno" mjerenje.

U najjednostavnijem slučaju, za takvo mjerenje koristi se jednotarifno brojilo (tj. ono koje ima samo jedan brojčanik) i ono registrira potrošnju po istoj cijeni tijekom cijelog vremena. Dakle, bez obzira na to kad uključivali perilice, peglali, pekli kolače - iznos će uvijek biti isti.

Druga opcija je "bijeli" tarifni model; kome opet ide nagrada? Onome tko je izmislio nerazumljiv naziv za nekadašnje razumljivo "dvotarifno" mjerenje, u kojem postoje viša i niža tarifa tijekom dana. Za ljetnog računanja vremena, struja je skupa između 8 i 22 sata, a svo ostalo vrijeme je jeftinija. Za takvo mjerenje mora postojati i dvotarifno brojilo, tj. ono koje ima dva brojčanika, koji odvojeno mjere potrošnju po višoj i nižoj tarifi.

Da stvar bude zanimljivija, tu je i - kako mi se čini - vaš slučaj: imate dvotarifno brojilo, ali trošite po "plavom" (jednotarifnom) modelu. Brojilo je namješteno tako da se viša tarifa vrti cijelog dana na gornjem brojaču, dok je donji (onaj za nižu tarifu) blokiran i uopće se ne okreće. (Postoji mogućnost da oba brojača registriraju potrošnju, ali se za "plavi" tarifni model potrošnja na oba brojača zbraja i množi s istom - jednotarifnom - cijenom).

To znači da trebate otići u Elektru i zatražiti prijelaz u "bijeli" tarifni model. Ne znam koliki bi to bio trošak, ali pretpostavljam da je mali ili nikakav jer - brojilo ionako već imate, samo ga treba preparametrirati.
Littlefoot is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2012., 21:50   #249
Quote:
Littlefoot kaže: Pogledaj post
"Plavi" tarifni model je (nerazumljivo) ime za nekadašnje (razumljivo) "jednotarifno" mjerenje.

U najjednostavnijem slučaju, za takvo mjerenje koristi se jednotarifno brojilo (tj. ono koje ima samo jedan brojčanik) i ono registrira potrošnju po istoj cijeni tijekom cijelog vremena. Dakle, bez obzira na to kad uključivali perilice, peglali, pekli kolače - iznos će uvijek biti isti.

Druga opcija je "bijeli" tarifni model; kome opet ide nagrada? Onome tko je izmislio nerazumljiv naziv za nekadašnje razumljivo "dvotarifno" mjerenje, u kojem postoje viša i niža tarifa tijekom dana. Za ljetnog računanja vremena, struja je skupa između 8 i 22 sata, a svo ostalo vrijeme je jeftinija. Za takvo mjerenje mora postojati i dvotarifno brojilo, tj. ono koje ima dva brojčanika, koji odvojeno mjere potrošnju po višoj i nižoj tarifi.

Da stvar bude zanimljivija, tu je i - kako mi se čini - vaš slučaj: imate dvotarifno brojilo, ali trošite po "plavom" (jednotarifnom) modelu. Brojilo je namješteno tako da se viša tarifa vrti cijelog dana na gornjem brojaču, dok je donji (onaj za nižu tarifu) blokiran i uopće se ne okreće. (Postoji mogućnost da oba brojača registriraju potrošnju, ali se za "plavi" tarifni model potrošnja na oba brojača zbraja i množi s istom - jednotarifnom - cijenom).

To znači da trebate otići u Elektru i zatražiti prijelaz u "bijeli" tarifni model. Ne znam koliki bi to bio trošak, ali pretpostavljam da je mali ili nikakav jer - brojilo ionako već imate, samo ga treba preparametrirati.
Veliko hvala na brzom odgovoru kao što se moglo zaključiti spadam u grupu koja imaju dvotarifno brojilo, a koriste jednu tarifu zapravo tako su do sada vlasnici koristili - plaćali, razgovarala sam sa vlasnicom stana i rekla je neka radim kako želim da se ona slaže sa svime, pročitala sam na stranici HEP-a da je prebacivanje tarifa besplatno ako od zadnjeg prebacivanja prošlo više od 12 mjeseci, et samo mi je sad činiti da podnesem zahtjev za prebacivanje tarife! A pošto je sat već dvotarifan vjerujem da neće biti potrebe plaćanja dodatnih troškova jedino ako nešto ne izmisle!
eMeM is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2012., 21:59   #250
I men sad zbunjuje, imam dvotarifni brojač a na hep netu vidim da mi piše tarifa kućanstvo plavi,potrošnja tarifa1 64.3% tarifa2 35,7%, znači ja bez obzira što pazim i uključujem iza 22 odnosno 21 sat uređaje koji gutaju puno struje, obračunavaju mi se obje tarife po onoj dnevnoj skupljoj? Znači pravac hep i promjena tarife na bijelu?
update: evo ja sam sad zahtjev za promjenom modela ispunila putem neta na njihovim stranicama...
__________________
*Gazing through the window at the world outside.
Wondering will Mother Earth survive.
Hoping that mankind will stop abusing her, sometime.*

Zadnje uređivanje ChienSaintHuber : 04.06.2012. at 22:24.
ChienSaintHuber is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2012., 22:23   #251
Quote:
ChienSaintHuber kaže: Pogledaj post
I men sad zbunjuje, imam dvotarifni brojač a na hep netu vidim da mi piše tarifa kućanstvo plavi,potrošnja tarifa1 64.3% tarifa2 35,7%, znači ja bez obzira što pazim i uključujem iza 22 odnosno 21 sat uređaje koji gutaju puno struje, obračunavaju mi se obje tarife po onoj dnevnoj skupljoj? Znači pravac hep i promjena tarife na bijelu?
mislim da ti nebi onda pisalo uopće koliko trošiš jeftine tarife da si model plavi.
uostalom vidiš si na očitanju što si dobio doma jesu ti računali samo skupu ili i jeftinu struju
__________________
Nemam ja onih osamnaest godina ,ni mač u grudima da bih opet sve iz početka, nemam ja milion sudbina ,pa zar nije dovoljna i ova jedna, tako bijedna.?
Elich San is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2012., 22:31   #252
Quote:
Elich San kaže: Pogledaj post
mislim da ti nebi onda pisalo uopće koliko trošiš jeftine tarife da si model plavi.
uostalom vidiš si na očitanju što si dobio doma jesu ti računali samo skupu ili i jeftinu struju
Na njihovom sajtu pod "moj račun" piše mi lijepo tarifni model : kućanstvo plavi...
__________________
*Gazing through the window at the world outside.
Wondering will Mother Earth survive.
Hoping that mankind will stop abusing her, sometime.*
ChienSaintHuber is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2012., 23:55   #253
Može li mi tko reći pretpostavljam li dobro? Moje je pretpostavka da je Tarifa1 ona skuplja a Tarifa2 jeftinije. Da, znam da mogu to skužiti ako pogledam u brojilo i slično, ali nemam trenutno tu mogućnost.
BINko is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2012., 09:55   #254
U velikoj većini slučajeva to je tako - gornji brojač (tarifa 1) je "viša", skuplja; donji brojač (tarifa 2) je "niža", jeftinija.

Naravno, brojilo se može parametrirati i "obratno", ali - to je zbunjujuće za sve (i kupce, i Elektrine radnike) tak' da se to - koliko mi je poznato - izbjegava.

Majušni off topic: postoje i trotarifna brojila; neko vrijeme u upotrebi je bio tarifni sustav koji je poznavao višu, srednju i nižu tarifu. Kako su ona parametrirana? Uh, ovisi ... kombinacije su različite.

Nadalje, tu su i elektronska brojila koja nemaju klasične, mehaničke brojače, nego display na kojem se ciklički izmjenjuju registri i očitanja koja pokazuju (od kWh na višoj/nižoj tarifi, snage, jalovine ... svašta). Njih je malo teže očitati jer a) treba znati koji registar što predstavlja, b) treba biti "brz" (da se slika ne prebaci na nešto drugo).
Littlefoot is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2012., 10:05   #255
Quote:
ChienSaintHuber kaže: Pogledaj post
kućanstvo plavi,potrošnja tarifa1 64.3% tarifa2 35,7%
To bi moglo značiti da je kod vas složena varijanta kod koje dvotarifno brojilo registrira potrošnju na oba brojača, ali se - zbog jednotarifnog (plavog) tarifnog modela - potrošnja zbraja i množi sa cijenom za plavi tarifni model.
Littlefoot is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2012., 10:09   #256
Hvala!

Tarifa 1 vs Tarifa 2 od 51:49 do 41:59 posto.
BINko is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2012., 14:32   #257
Quote:
ChienSaintHuber kaže: Pogledaj post
Na njihovom sajtu pod "moj račun" piše mi lijepo tarifni model : kućanstvo plavi...
Taj prikaz je za sveukupni prikaz, vjerovatno otkako se prati preko neta ili šta ja znam šta, jer kod mene je prikazano prvo očitanje 2007. godine, ali tu se odavno živi, tako da postoji mogućnost da se nekada obračun vodio po dvotarifnoj cijeni, a onda možda je kad je bila raspodjela ili neka promjena da su svima stavili plavi, pa tko primjeti promjeni, a onaj tko ne njima ostaje dok ne primjeti!

Jer to me podsjeća na t-comov slučaj što se tiče obračuna, jer prije je bila minuta obračunska jedinica, a kad se uvela sekunda, oni nisu nikome mijenjali jer se "nije smjelo" bez dozvole vlasnika linije, tako da ljudi su pričali po nepovoljnom i skupom obračunu, a da nisu ni znali da imaju mogućnost prelaska na sekunde dok nisu čuli za to i sami zahtjevali prelazak!!!
eMeM is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2012., 18:23   #258
"Sveukupni prikaz"? Što je to? Bolji termin bi bio "trenutni tarifni model".

Podaci su prikazani od 2007. zato što je te godine većina Elektri uvela novu HEP Billing aplikaciju ("većina" znači da bi neki kupci mogli vidjeti podatke i od ranijih godina, a kasnije samo ako su kasnije postali kupci).

"Svima su stavili plavi" - ne, nisu. Sasvim kriva (neutemeljena) pretpostavka.

Što se analogije s T-Comom tiče: trebalo bi pitati nekoga iz T-Coma, ali i ta mi izjava zvuči prilično nevjerojatno. Ja sam T-Comov korisnik oduvijek, nikada nisam "zahtijevao" prelazak na sekunde, a ipak - obračunavaju mi razgovore upravo tako - prema sekundama.
Littlefoot is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2012., 21:00   #259
Quote:
eMeM kaže: Pogledaj post
Veliko hvala na brzom odgovoru kao što se moglo zaključiti spadam u grupu koja imaju dvotarifno brojilo, a koriste jednu tarifu .....
pročitala sam na stranici HEP-a da je prebacivanje tarifa besplatno ako od zadnjeg prebacivanja prošlo više od 12 mjeseci, et samo mi je sad činiti da podnesem zahtjev za prebacivanje tarife! A pošto je sat već dvotarifan vjerujem da neće biti potrebe plaćanja dodatnih troškova jedino ako nešto ne izmisle!
Pošto i ja spadam u te sretnike - ajd molim te javi vezano za troškove, jer već neko vrijeme razmišljam o tome da se prebacim... Mislim - a nek me isprave ako griješim - da treba i neka kopčalica koja to "prebacuje" u određeno vrijeme na ovu ili onu tarifu... pa možda eventualno TAJ trošak postoji...
U svakom slučaju - nadam se IZVJEŠTAJU kad obaviš

Quote:
ChienSaintHuber kaže: Pogledaj post
znači ja bez obzira što pazim i uključujem iza 22 odnosno 21 sat uređaje koji gutaju puno struje, obračunavaju mi se obje tarife po onoj dnevnoj skupljoj?
hm... ako si na jednoj tarifi, onda - DA. S tim da koliko ja kužim te njihove cifre i tarife - u dvotarifnom postoji viša cijena i niža, ali - TA viša NIJE kao jednotarifna. Ta koja se računa po jednoj tarifi je nešto SITNO niža od - više dvotarifne. Al ako "gutače" paziš kad kopčaš -definitivno se isplati više dvotarifna.
__________________
Vidiš, godine nas obrade različito... Nekom postane važno s kim će leći, a nekom s kim će se probuditi
daru is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2012., 08:58   #260
Quote:
daru kaže: Pogledaj post
Pošto i ja spadam u te sretnike - ajd molim te javi vezano za troškove, jer već neko vrijeme razmišljam o tome da se prebacim... Mislim - a nek me isprave ako griješim - da treba i neka kopčalica koja to "prebacuje" u određeno vrijeme na ovu ili onu tarifu... pa možda eventualno TAJ trošak postoji...
U svakom slučaju - nadam se IZVJEŠTAJU kad obaviš
Ma ja nikako da ispunim zahtjev za prebacivanje, zanima me mišljenje nekog tko je bio na plavom pa je prešao na bijeli tarifni model da li se vidi razlika tj. neka ušteda da li postoji ?! ... i zanima me koliko se čeka da se prebaci... a kako to ide ja za sada ne znam ... vjerovatno ovi iz hepa to lijepo objasne

... evo cijena po tarifama:

PLAVI TARIFNI MODEL 1,05 kn + 21,75 fiksno
BIJELI TARIFNI MODEL T1 - 1,14 kn, T2 - 0,56 kn + 21,75 fiksno
eMeM is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:04.